Tweede Blad. Woensdag 10 Novemberl920 De Pers over Dr. KUYPER Allo bladen van licteckenis wijden meer of nder breedvoerige. beschouwingen a cm het overs van Dr. Ittiyper. Hoewel onze ruimte boperkfc is willen wij toch echten van de voornaamste beschouwingen oen ,-orzicht te_geven. Onze Rotterdamnior zegt o.m.r. Vergeten zullon wij hot nooit, wat wo venno- n door onze politieke organisatie, wat we ont- kkelden aan journalistiek talent, wat wc bezit- in onze -Christelijke ecliolen, wat wo loven in 7.c Vrije Universiteit, wat we roemen in zoo rae g Christelijk instituut, wat we prijzen in de rdieping onzer godgeleerde wetenschap hot onder Gods zegen niet 't minst aan Dr. Kuy- r's arbeid te danken. "Waarin lag eigenlijk het geheim van de kracht, deze titanengestalte ontwikkeld? Eens werd arop doorben onzer vooraanstaanden dit anl- lord gegeven„Ik zie in Dr. A. Kuyper den in, die, in aansluiting aan Groen van Prinste- r, ods voorgaat om op staatkundig gebied niet iC-hts voor het geloof te strijden, maar oak U't geloof te leven". Hier was cene, dio zich zelf gaf geheel en on- vaaraeüjk om het Pro Rego, voor Christus izen Koning op alle lovensterrein uit te drag-m. De groot-er., 'de koningen, ook de koniigm in >t rijk der geesten gaan heen maar dc Allor- igste Koning blijft." Aan de Nieuwe Haagscbe Crt. is ft. volgende ontleend: „En nu is de hemel donker, cv®ais in. den tijd it Groen van Prinsterer stierf. Ja nog donker» r. Want de door Groon en Kuypcr eestreden eginselen hebben doorgewerkt, en naar al te einig wordt besoft, hoe zwaar de worsteling orden zal. Maar bij hot graf van Dr. Kuyper zijn wij wel •oef gestemd en is het ons, alsof n*n 9*uk van is eigen leven van ons wordt mede begraven. Maar wij zijn niet moedeloos. Niet tevergeefs heeft de Heere, ons dezen man schonken". Zullen wij, vraagt onze N. P r o v. G r o n. tri., klagen? Noen, wij zullen danken. Danken roor dit rijke leven, danken voor dit rijke levens- and. Dr. Kuyper hoeft nimmer in dit leven van rust jehoude». Elders rust was ook zijn levensleus. Sij heeft gewerkt tot het machtige brein niet heer geregeld denken kon, tot do pon aan do jjand ontviel. Dat loslaten van zijn grootsche cn ïeerlijko taak, do voorlichting van het Calvi nistisch volk, was hem een zwaro worsteling Arbeid was zijn lust en leven. Een leven van -iietsdoen scheen hem een ramp. Veel had hij ge- 'even. Hij wilde tot in hoogen ouderdom altijd nog neer doen. Altijd weor%getuigen van den rijken fehat, dien God in Zijn Woord aan Zijn volk phonk. Maar toon zijn God hom machteloos op het dekbed terneer dood liggen, dat zijn storvenspon- le worden zou, toen was boel dit lijden tot het linde één uitdrukking van de ziolowensch van Ja cob: op Uwe zaligheid wacht ik Heere. Deze gaweldige strijder naar velen meenden hard als ijzer deze grooto naar den geest, was als een kind, stil en geduldig, met smach tend verlangen naar de rust die boven is, naar jhet Vaderhuis met zijn vole woningen, j Wij roomen bij het graf niet van 'fl menschen groote daden. Wij roemen in da genade Gods. Hot Fr. Dgbl. zegt o.m.: .Wij richten hein geen geen standbeeld op. Dat ligt niet in onze lijn!- j.God is groot" en Hij alléén. Maar woo ons! wanneer we Zijn grootc dagen vergetenEn met dio daden zijn ook onaf scheidelijk verbonden de instrumenten, o Hij gebruikt. Htm heugenis mag niet vbrgaanf Hun werk moet worden herdacht. Hun arbeid moet worden voortgezet. Wat een held Gods, gelijk Kuyper uider ods is geweest, heeft tot stand gebracht, lebben wij als eon kostelijke erfenis te bewaren fn te verdedigen. Wat hij begon, hebben wij voort ;e zetten. Wat hij bc-uwde, hebben wij te vol- :ooien. Hijzelf stierf thans onder ons weg. Hij ging den weg van alle vleesch Maar zijn arbeid ie niet vruchteloos geweest, 'aut bij alle menschelijke factoren, die hior werk ten, mocht hij méér dan verreweg de moesten" 011- der do kinderen der menschen gegund is, mede arbeider Gods zijn, die des Heeren werk on der ons heeft verricht eu wiens werk daarom, wat hot beginsel betreft, niet zal kunnen gebro- g fcen worden. Omdat het Christus' eigen werk was! Dio er zijn knecht tóe begenadigde. De Nederlander wijst er o.m. op. dat men nimmer uit het oog mag verliezen dat dr. Kuyper zichzelven hield, evenals zijne volgelin gen dit deden, voor oen van Go'lawego geroepen hervormer"; dat het gelukken dor b«- «rde her- voimingen als het ware afhankelijk wae vnn zijn persoon; dat zonder zijn persoonlijke kracht on persoonlijke hoedanigheden het doel onbereikbaar was. Vandaar dat hij nooit en nergens een tweede plaats kon innemen, evenmin als b v. het Hoofd den Staat dit zon kunnen doen. Er-zal wel, ook onder hen, die onder zijn doen en laten grle- jiden hebben, niemand zijn, die niet erkennen dat hij inderdaad vele blijvende horvor mingen heeft tot staud gebracht, daaronder ook die door vriend en vijand moeten worden gepre zen, en dat hoogstwaarschijnlijk een' and-.ren lei der dit niet zou zijn gelukt. Al heeft ook hij, ge- lijk ieder staatsman, die handelend optreedt, soms hor- en derwaarts gezwenkt, zelden 0? nooit maakte hij den indruk van te wankelen t^'&ocr geheel zijn leven loopt een vaste 'lra vd. een ge- sló'i,- vooruitzien, een ter bereiking van Rl doel (voortdurende berekening, oigenschappon, die aoras pinderlijk en voor den gewonen menscTi moeilijk te dragen, maai- in dea her vormer, vooral ia hervormer op staatkundig gebied. »n uirtbaa.' schij nen te zijn. •rAIen kan mot ziin hervormingen niét instemmen en tocli toegeven dat liet doodepunt, waai op tij zijn optreden ons land stond, funest was, en des dankbaar zijn, dat hij ons over dat p-..nt heelt fugeholpen. Indien dit zelfs door zijn kegeaatan ders 'moet worden erkend; indien men daarbij bedenkt hoe velen in den lande niet slechts zijne hervormiugen toejuichen, maar tevons nan hem positie te danken hebben, waarvan oca vijftig jaren geleden wel nimmer één hunner zal hebbun gedroomd, dan zal men de verheerlijking kunnen begrijpen en rechtvaardigen, die deze buitenge wone geest bij zijn leven genoten heeft en die nog langen tijd zal voortduren. Aan een fijn gestylecrd artikel in hot Han delsblad ontloenen wij het volgende: Nu luiden de klokken in Nederland. Daar luiden er van de torens der korkin, een voudige kerkjes voor het meerondeol, waar stijve rechte menschen binnengaan met strakke gezich ten om te luistereu naar strakke leeringen en hunne ziolen te laven aan den koelen klank der loutere psalmen. Dat zijn de klokken van den Touw. Van Kuypers kleine luydon om des grooten Kuypers dood. Daar luiden er in de kranten. Ze luiden van links en van rechts. En lang nog zullen ze blijven galmen, tot buiten de grenzen van het kleine land dat voor de figuur van Kuyper soms te klein waa. Dat zijn de klokken van Kuypers faam. Maar or luiden er, luiden er, luiden er lang in de harten van die duizenden voor wie dr. Abraham Kuyper moer is geweest dan de staute- mau, meer dandé jouraalistjneer dan do theoloog, meer dan do professor, meer dan de litterator, meer dan de volksloider,, meer dan de mjmsch Voor wie hij was: de Profeet, de van God gozon- dene, die hen uit nederigheid ophief tot een zelf bewust leven, doordien hij nieuwe Gods kracht in hun zielen goot. En dat zijn de klakken van Kuypers kracht. De eeae dwingt de andere mee. Want niemand kan zwijgen bij dezen dood van oen loven dat lui der sprak in Nederland dan de levens van tien duizenden, dat zelf een klok geweest is, en een toren, en een kerk, tienduizenden tot zich roepend, gebiedend, trekkend, en andere tienduizenden ver jagend, verslootend, verwenschend, in zijn galmend rythme van liefde haat, van vriendschap en toorn, van zegening en vervloeking, af en aan. af c-n aan, in 't onvermoeilijk weg-en-weder zwenken van een wonderlijke menschenziel. 'Ze wekken elkander, de klokken, tot er geen een meer zwijgt. Overal Waar oen mensch in Ne derland een kerk gesticht hoeft in zijn eigen hart. overal waar een toren oprijst uit het eigen leven, waar een klok luidt in de eigen ziol, daar dwingt het nu tot spreken, daar gaan do klokken aan 't luiden. De klokken van eerbied, ontzag, bowonde- rÏDg en vereering, de klokken van weemoed, smart en rouw. De klokken ook van bitterheid en sarcasme, van onbehagen en haatal zullen die nu wel stiller hangen dan bij Kuypers leven. Zo luiden nu allo, do klinkende metalen muilen, die Kuypor zoo lang beoft op- en omgezwaaid. Hun wuivende galmen gaan nu ovor 't land, van zelf, terwijl hun touwen niet meer strekken en sleppen door den ruk van zijn vuist. Daar klinkt de klok weer van do phantasie, on die van don sterken wil, on die der berusting. Dio van do op standigheid en-die van den weemoed. Die van het weten, die van het willen, die van het kunnen en die van doen. De klok van ontzag en de klok van 't gezag. En bovenal die van het oeroude, simpele, rotsknoestige geloof. Dus luiden de klokken in Nederland. Want do man die. langer en sterker dan jemand anders in de vorige en deze oeuw, de klok ken heeft geluid in 't land, met machtige vuisten beukend op 't klavier van 't wondere klokkenspel dat de volksgeest is, die ligt nu stil. Voor eeuwig is zijn hand verstijfd. De klokken luiden zonder zijn roering. Kuyper, de groote klokkenist, is dood. Do Nieuwe Courant beschrijft Dr. Kuyper als een figuur.van geweldige gaven, als een man, die zich bewust was van ziju plicht met deze gave te woekeren," waarna het blad er o.m. op laat volgen „Hij had een welhaast ongeëvenaard talent om in een vrijwel onbewust voortlevende, massa, het politieke instinct te wekken, dat die massa tot een geweldige macht zou maken in do honden van den -leider, die duizenden - en tienduizenden zonder aarzeling en met een onlslollendo trouw volgden, waarhoen hij hen wilde voeren. Hij wist hen te bezielen en van een heiligen ijver voor de zaak te doen blaken, die geen loon ver wachtte en die naar motieven niet vroeg, een volksleider bij uitnemendheid! In latere jaren heeft hij moeien ervaren, dat zijn machtswoord ook onder do zijnen wel faalde, hij heeft do grootheid van zijn werk zien tanen en met de verminderde mogelijkheid zijn invloed te doen gelden, ook dien invloed zelf zien verminde ren. Langzaam is hij politiek gestorven, zooals zijn phveieke dood oen langzaam afsterven was „Repos aillours", kon de leuze zijn geweest van dezen werkor, wiens enorme, veelzijdige kennis innoesten arbeid was verkregen al wist ziju schrijftalent den indruk te wokken, dat hij ze spelend hanteerde-. Een sterk tegenstander is gestorven, wij zijn ons bowust. dat nog lange jaren zijn. werk in den weg zal staan aan dat van ons en onzo medestan ders, maar dat mocht ons niet beletten aan dozen landgenoot een laatsten groet te brengen, waarin uit den aard van hot- oogenblik overwoog, wat ons tot waardeering aanleiding gaL Hot Nieuws van den Dag laat zich als volgt uit: Een man als Kuyper* moest wel onbegrensde toewijding en eerbied eenerzijds, cn a&n don an deren kant felle vijandschap en haat opwekken. In onze geschiedenis blijft hij do Geweldige, zoo als Halm hem in zijn onsterfelijke cariealuren schetste. Men moet zuinig zijn met het woord „staatsman", maar niemand zal ontkennen, dat Abraham Kuyper, behalve invloedrijk politicus, een Volksleider geweest is, zooals een natie er slechts enkele kan aanwijzen in haar geschiedenis. Aan het Vaderland is het volgende ont leend- De vensch van velen is vervuld, aau het lijden van Dr. Kuyper is thans een einde gekomen. De tegenstelling tusachea den eens zoo krachligcn en talentvollen cn ziju langzamerhand wegstervenden geest was zoo tragisch, dat het aau den blinden krachtloozon Simson*te Gaza herinnerde, en het verheugt ons in do laatete weken herhaaldelijk ook uit den mond van politieke tegenetandors, een welgemeend woord van medelijden gehoord te hebben met zoo droevon uitgang van dit rijko eu gelukkige loven. Gelukkig, volgens eigen ver klaring, en daar was reden toe. yergelijk Dr. Kuyper's leven eens met dat van Groen van Prin sterer, die voor telken kleiner schare van geest verwanten sprak, die, als hij geen kracht had geput uit oen onverwoestbaar geloof, er strijdens- moede het zwijgen toe zou hebben gedaan, ter wijl de than6 overleden leider van de antirevo lutionaire paTtij ten onzent niet alleen onver moeid ontginner en zaaier geweest is, maar liet oogstfeest beeft meegemaakt, waarbij gejubeld kon worden over do landen, die ffcor .zijn arbeid aireede wit waren om te oogsten. Aan deze geopende groeve ontkomen wij na tuurlijk niet aan de gedachte welk oen gewichtig tijdperk van onze politieke goschiodonia mot den dood van Dr. Kuyper wordt afgesloten. Do ge weldige wereldrevolutie zal ook maken, dat voor de Nederlandsche politiek waarheid wordt, dat het oude is voorbijgegaan en alios nieuw is ge worden. Maar wie naar dat afgesloten tijdperk omziet, kan, als hij rechtvaardig is, niet anders getuigen, dan dat Dr. Kuyper een van de merk waardigste mannen is, dig dat tijdperk hoeft op geleverd, een man singulier in alles, zooals het van Oldenbarneveld werd gezegd. En laten zij die hem het best hebben gekend en dus het meest liefgehad, den strijd herdenkende 'dien hij heeft gestreden, zich Lucas AH:26 herinneren: „Wee u wanneer qlle de menschen wél van u spreken." Requiescat in pace. Een groot man is van ons heengegaan. Het Volk tenslotte is van oordeel dat Dr. Kuyper ook bij tegenstanders in cere zal blijven als een der groote vólksleiders, die leven wekte waar dood was. Zijn historische *10001 zal het blijven, dat hij het geweest i3, die de kleine bur gerij, van do m dommclende»onbcwu§theid voor zich daar heen levenden die zij waren, gemaakt heeft tot een krachtig, ja onstuimig levende volks groep, tot werkelijke burgers van den staat, tot een klasse. Wie in elk geval de bewustheid boven de onbewustheid verkiest, ook al richt zich die bewustheid, tegen hem, zal dit Kuyper tot een hooge verdienste aanrekenen. Hij heeft er het volksleven ontzaglijk mee verrijkt." Van den volksleider had hij vooral de groote gave, dat hij op de verbeelding der massa wist in te werken, niet het minst- door zijn teokenach- tige taal. Of hij in ,J)e Standaard" schreef dan van de parlementaire tribune redevoerde, no^it ontbrak het hem aan de schitterende leuzen die als een vurig toeken voorafgangen die hem volgen moesten en hen met magnetische kracht mee sleepten. I11 de tijden van zijn opgang waren het de „kleine luyden", „het volk achter de kiezers", die hij opzweepto tegen „de heeren mot tweo na men" om voor hen het „hoismanskiesrecht" te veroveren, wat hij daaronder dan ook verstond, het bracht hen in beweging. Of het was de strijd „om der consciëntie wille" tegen de „ontkerstende school", waarvoor hij oen modernen kruistocht- wist op touw te zetten. Na dan gewezen te hebben op de grootc be zwaren die het blad heeft tegen hot optreden van Dr. Kuyper zegt Het Volk niet to zullen vergeten dat hij het was die als een tweede Mo- zos, water geslagen heeft uit de dorre rots der volksverst ecning. BINNENLAND. Plakzegels* De directeur-generaal van de posterijen en telegrafie maakt bekend, dat in het vervolg plakzegels (beursbelastingzegels inbegre pen) tot een gezamenlijke bedrag van meer dan 100 niet kunnen worden inge slagen bij de kantoren der posterijen in plaatsen, waar mede kantoren der registra tie en domeinen zijn gevestigd. Plakzegels, welke bij hoeveelheden als bovenbedoeld, worden verlangd, behoren te worden aan gevraagd bij het kantoor der registratie ter plaatse. De Poststakers. Het verhoor van een dertig a veertig be ambten der telegrafie, die aan de stalcing deelgenomen hebben, zal weldra beëindigd zijn. Inspect. Joosten heeft aan de beamb ten verschillende vragen gesteld, aangaan de de motieven* die tot de staking geleid hebben, en de aansporing tot staking op de seinzaal. De processen-verbaal zullen dan naar den procureur-generaal gezonden worden, die zal hebben te beslissen, of nog een ver volging ingesteld zal worden. Nws. De Oostenrijksche Gobelins. Men meldt uit Wcenen d.d. 7 November aan de „Msb.": Heden wordt officieel medegedeeld, dat de kabinetsraad tot de commissie voor schadeloosstellingen het verzoek richtte, de gobelins aan Holland te verpanden. Ge noemde ^commissie verldaarde, hierin slechts te zullen toestemmen, indien er in het geheel geen andere uitweg kon gevon den worden, maar verlangde vooraf in ken nis te worden gesteld met, alle bijzonderhe den en voorwaarden. Ziektewet-Talma. Naar de Haag3che redacteur van de „Msb." verneemt beoft de Minister van Arbeid naar aanleiding van het advies van den Hoogen Rtfad van Arbeid om niet over te gaan tot invoering der ziekte we t- Talma alvorens een onderzoek te hebben ingesteld naar den stand van ziektegelduit- keering in ons land, zich opnieuw tot den Hoogen Raad gewend om een nadere, meer zuivere uitspraak in deze quaestic. De Minister toch is van oordeel, dat het gegeven advies niet duidelijk de" bedoeling van den Hoogen Raad van Arbeid weer geeft. Onder degenen, die voor een nader onderzoek stemden, kan men twee catego rieën onderscheiden. Op de eerste plaats degenen, die een geheel ander stelsel van ziekteverzekering wensclien. In deze groep vindt men tezamen de ver tegenwoordigers der fabrikanten (groep- Posthuma) en der moderne vakbeweging (bien étonnés de se trouver ensemble), die de ziekteverzekering gelegd willen zien in handen van do arbeiders- en werkgevers-or ganisaties. .De andere catagórie, die voor een on derzoek stemde, omvat o.m. de vertegen woordigers der Katholieke en Christelijke vakbeweging. Dezen kunnen zich wel met heb stelsel der ziektewet-Talma vereeni gen, mahr achten een onderzoek naar den stand van zftktegeld-uitkeering in ons land in het algemeen gewenscht. De Minister heeft er nu den Hoogen Raad van Arbeid op gewezen, dat een on derzoek naar den stand van ziektegeld-uifc- keering in ons land minstens vijf A zes maanden zal duren en de ziektewet zooal niet in gbvaar zal brengen, dan toch de uit voering ervan geruimen tijd zal tegenhou den. Verwacht mag worden, dat de Hooge Raad van Arbeid op zijn vergadering tegen het einde dezer maand tot een meer zui vere uitspraak in deze materie zal komen, zegt het blad. De Spoornegellendc. Een lezer schrijft aan de „N. R. Ct." In Den Haag was t.rein no. 231 Zondag avond slechts 39 minuten te laat, hetgeen heelemaal niet erg is, want als 't publiek een beetje vroeg komt kan het met den vo- rigen trein mee. Was do trein reeds flink bezet, hot pu bliek vond nog plaats, zij het dan ook o,a. mijn persoon, in de zijgangetjes, hetge#n heelemaal niot erg is, want er zijn altijd ge noeg Hollandsche jongens,, die een poosje kunnen staan. Plotseling oordeelde het geheimzinnig verborgen organiseerend personeel het noo- dig, vier wagens af te haken; groote con sternatie. 't Gangetje waarin ik stond, dat zich over vier coupé's uitstrekte, was wel dra met 18 a 20 personen gevuld, hetgeen, heelemaal niet erg is, want de gepakte ha ring maakte Neerland groot, 't Perron stond nog zwart. Alles verdrong zich naar het einde van den trein, wa-ar redding ver wacht werd. Vooraan stonden drie conduc teurs gezellig te kouten. Inderdaad, de ge heimzinnige man die het te zeggen had, was zoo welwillend twee andere „wagens" te laten aanhaken. Bij 't uitstappen in Delft heb ik ze gezien, ze waren klein en zagen er zeer bouwvallig uit. Met 17 minuten extra vertraging vertrokken, we reeds, hetgeen heelemaal niet erg is, want een goede Hol lander heeft den tijd. Aan de directie der H. S. M. zij medege deeld, dat het publiek reeds zeer goed opge voed en gedwee is. Ik durf te beweren, dat ik geen enkele verwensching of iets derge lijks heb gehoord. Alleen een dame dorst bedeesd op to merken, dat zij hoopte om één uur in Rotterdam te zijn. Dat zou dus twee uur vertraging zijn. Financieel wanbeleid. Het „Weekblad voor de Burgerlijke Ad ministratie" vestigt er de aandacht op, dat de begrooting van Leeuwarden een ge meente van 12.000 inwoners voor 1920 aan uitgaven een som aanwees van onge veer 2 en een vierde millioen. Van dezo som was 4.5 ton noodig voor rente en aflossing, een millioen voor sala rissen en loonen en 8 ton voor alle overige uil gaven. (Wat 'n verhouding!) Toen de hoofdelijke omslag ongeveer 2 ton meer opbracht dan waarop hij bij de begrooting geraamd was, werd die "2 ton, zonder te vragen of deze vermeerdering van inkomsten een blijvend karakter zou dra gen, omgezet in een blijvende verhooging van salarissen en loonen aan ambtenaren en werklieden. Ge deputeerde Staten van Friesland heb ben aan dit besluit hun goedkeuring ont houden, wat niet te verwonderen is en wat ook verklaart, waarom op de geld markt zoo'n gemeente van de bank wordt weggestuurd met leege handen. Land- en Tuinbouw. gold verstrekt; het bedrag hiervan moet voldoen'» de zijn om gedurende Ren loop der drie jaren op afdoende wijze in do instandhouding van het bedrijf, tc voorzien. De rente is als die, welko de Bank gewoonlijk berekent; zij mag bij de uitbe taling van het voor&hot niet alvast worden af gehouden. Elk jaar wordt door de Commissie voor noemd en de Bank nagegaan, of de rente uit het bedrijf kan worden betaald. Indien niet, dan wordt list-voorschot met de rente verhoogd. Zoo wordt Eveneens overwogen, of aflossing vaa het voorschot of een deel daarvan billijker wijz£ ge» vorderd kan jvorden. De voorschot nemer moet goed vinden wat te dezer zake door de Co'mmia-! sie wordt beslist. Geeischt wordt, dat de voorscnotnenier boek houdt, dat zijn bookhouding behoorlijk zij, en bil controle daarop zal toelaten. De kosten der con trole op do boekhouding zoowel als op het bedrijf, zijn voor den staat. Blijkt de voorschotnemer onmachtig om zijn voorschot terug te betalen, dan wordt door Com missie en Bank overlegd hoe te handelen. De Commissie heeft do beslissing, de Bank 6chikt zich daarnaar en neemt, zonder goedkeuring der Commissie, tegen den voorschotnomer geen rechts^ maal regelen. uemengd Nieuws. Credict aan kweekers. Min. Treub, de oud-minister, heeft gelijk gehad, toen hij in 't voorjaar van dit jaar, in. een voor dracht, welke hij hield voor den Nederlaudschen Tuinbouwraad, voorspelde, dat de vooruitzichten voor de kweekers donker waren. Trouwens, loon was het reeds misère, en was men in de tuinbouw- kiingen zelf al bedacht op middelen tot verbete ring. Mr. Treub noemde als een middel om dan nood in 't algemeen te lenigen en in 't bijzonder om de boomkwcckers en tuinders op de been te bouden: het verstrekken van crediet. De woreld moest geholpen worden door Cidiet verleend door het oenc volk van het andere en do Rogceringen moesten mot crediet helpen do menschen. de producenten, die zich zonder die hulp niet of moeilijk staandè kunnen houden. Onzo Regeering heeft dit ook begrepen. Er is een wettelijke regeling lot stand gekomen, b vloo iend boomkweekors en tuinders met voorschotten- te steunen. Een in*'t leven geroepen „Regeermgs Commissio voor Kwcckerscreditfff heeft zich tot de "Centralen der Boerenleenbanken gewend met het verzoek om haar medewerking lot deze zaak te willen verleenen. De Staat is in beginsel be reid om zich garant te stellen voor de credioten, door de boerenleenbanken aan kweekers toe t9 staan. Evenwel slochcs tot oen bedrag van hoog stens 90 procent. De aanvragen moeten gericht worden aan het Secretariaat der Regeerings Commissie voor Kweekerecrediet, Mauritskade 7, VGravenhage.r kele der hoofdvoorwaarden,waar onder het err .et kan worden verleend, laten wi hier volgen Wie st .1 verlangt, kan aankloppen bij een boerenleenbank of een gewone handelsbank. Hij moot in do boomkweokerij of tuinderij zijn hoofd- bedrijf vinden. Alleen dan wordt een voorschot vorlecnd, wanneer verwacht mag worden, dat bij normaler omstandigheden het bedrijf er werke lijk door gebaat wordt; dat voorts aflossing mo gelijk zal zijn. en elders geen hulp op redelijke wijze is te verkrijgen, 't Voorschot wordt gege ven voor hoogstens 3 jaar; zoo noodig, kan de termijn verlengd worden. Alleen voor het bodrijf. en-uiet ten behoeve van levensondorhoud, wordt Zondagmiddag had op den Schieweg te Rotterdam een botsing plaats tusschen een auto en een motorrij wiel. De vrouw van den bestuurder van den motor, mevr. Van B., werd van de duo zitting geslingerd en brak beide armen en beenen. Zondagnacht is de 6 6- jarige mevr. A. J. O.—C. op het Hofplein te Rotterdam door een auto overreden. De dame wilde de straat overstq^n, werd door de auto gegrepen en- tegen een lantaarn paal geworpen. Zij bekwam een hersen schudding en verder inwendige verwondin gen. Kort na haar overbrenging naar het ziekenhuis is zij overleden. Te Hilligersberg is gis- terochtend een boerenwagen, waarin twee bejaarde vrouwen zaten, te water gereden. Toen na veel moeite de beide vrouwen op het droge gebracht waren, bleek een hun ner ree da te zijn gestikt. De andere is in hoogst zorgelijke» toestand per automobiel naar het ziekenhuis gebracht. Een 5 6-jarig werkman te Amsterdam dacht goedkoop aan anthra- ciet te kunnen komen. Hij kocht een zak van dien brandstof voor de som van één gulden van een waker bij kolenschuiten in- de Prinsengracht. Een- burger sloeg de transactie gade, hield .den kooper aan en bracht hem naar het politiebureau Leid- scheplein. De zak anthraciet kwam dus duur te staan. En ook de bewater had niet veel plezier van de gulden, waarvoor hij de brandstof van zijn patroon had verkocht, want even later kwam de politie hem in rekenen. De arrestaties van ver. dachten in verband' met die ontdekte dief stallen in liet havengebied te Amsterdam gaan nog v-oort en ook worden steeds meer goederen van diefstal afkomstig, opge spoord. Inlusschen schijnen deze aanhoudingen nog niet erg afschrikwekkend te hebben gewerkt, althans Maandagavond bleek uit een loods in de Stadsrïetlanden weer een aantal balen manufacturen te zijn ont vreemd ter waarde van f7000. De politie te Scheemda (Gron.) heeft eenige arbeiders gearresteerd, toen ze op heeterdaad werden betrapt bij het slachten van een schaap in een weide. Zondag is te Leerdam, bij den steiger, opgehaald hot lijk van den ruim 50-jarigen P. W. V., machinist bij de Leerdamsche Stoombootmaatschappij. Hoogstwaarschijnlijk is hij te water ge raakt, toen hij uit een roeiboot op eeni van do booten van genoemde maatschappij wou stappen. Men s c li r ij f t uit Frane- ker aan het „Hbl.": Her. vriezend weder van de laatste weken heeft zeer groote schade toegebracht aan de opgeslagen voorraden, winteraardappelen. Door het niet voldoen de kunnen dekken dêt aardappelhoopen, door de nogal plotseling en hevig invallen de vorst, zijn reusachtige hoeveelheden \an deze vruchten of bedorven of ongeschikt voor menschelijk voedsel geworden. Vooral in de omstreken van Franeker moet de schade zeer groot zijn. Naar ruwe bereke ning zijn zeker 100,000 korven klei-aardop. pe'en», meest borgers en redstar, voor de consumptie verloren. M a a n d a g i 3 in de R ij n- haven te Rotterdam binnengekomen het s;s. „Toba". Aan boord bevond zich do be^ manning van het Duitsche loggerschip - „Stella", den -2den dezer van Hull met een lading pok naar Antwerpen vertrokken. Zondagochtend was het loggerschip in zin kenden toestand, nadat het in de Noordzee tegen een wrakstuk was gevaren. De be manning, bestaande uit schipper A. Kru- ger, stuurman H. D. Wilsterman cn de ma trozen P. Koch en P. Po^aM, heeft zich daarop in de reddingsboot begeven cn is naar het lichtschip Noord Hinder geroerd. Van dit lichtschip heeft de .,Toba" hen overgenomen en hierheen gebracht. De bemanning zal zich naar Hamburg bege ven, waar de reederij van de „Stella" ge vestigd is. Za ter dag morgen om 9 uurleg- de een van do opzichters van een firma uit Groningen, die belast is met den bouw van de nieuwe marine kazerne te Amsterdam, een bedrag van 2400 in een kast met het plan hiervan des middags het personeel^uit te betalen. Een uur later merkte de opzich ter, dat het geld verdwenen was. Vermoe delijk is de dief de houten directie lceot bin nengedrongen, toen de opzichter deze ver laten had. Van den dader geen spoor. Het Tjeukermeer 6n alle binnenwateren zijn voor zeilschepen her opend. Ook in zee is geen ijs meor te be kennen. To Ede is de paardenkoopman O, Zaterdagnacht door de politie van zijn bed ge» licht, verdacht van to Ecbteld bij Tiel eenigo ma len mot een revolver op iemand to hebben go- echoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5