Uit de Omgeving, faememenjKe Aanggnoiginggn. Gemeentelijke Vischverkoop De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis-van de ingezetenen, dat morgen (Woensdag) aan de gemeentelijke vach- winltels (Vischmarkit en StacLshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH a f0.18 0.20, VERSCHE KARING i 0.17 en SCHCL a f 0.26 per ,pon<L N. C. DE G1JSELAAR. Burgemeester. Leiden, 2 November 1920. Afsluiting passage Marebrug. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de grooce Marebrug, op Wctènsdaa 3 November a-s.. wegens het verrichten van herstellin gen aan die brug, vcor hot verkeer zal zijn algeslofan. W. PERA, Weth., loco-Burgemeester. VAN STB IJ EN, Secretaris. Leiden, 2 November 1920. Mollen en Kikvorschenwet. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis van belanghebbenden, dat machtigingen als bedoeld in art. 2 der Mollen- en Kikvorsahenwet (verkoopen enz. van mollen en mollemhuiden'), inge volge aanschrijving van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, niet ■meer zuilen worden verleend, terwijl mach tigingen als bedoeld bij art. 1 der genoem de wet (vangen en do® de ra van mollen) •niet meer dan baj hooge uitzondering zul len worden afgegeven. W. PERA, Weth., loc. Burgemeeoter. 'Leiden, 2 November 1920. 53. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat het inentiugsbureau (pare vaccinogène) in het Elisabethshof aan de Oude Vest, n& Donderdag 4 Novem ber eJk., tot nadere aankondiging geslo ten is. AGENDA. Dinsdag 2 Nov. in Pliébó Oude Vest. Bijbel- bes,P eking Jeruel. Woensdag 3 November. In gebouw „Prediker", Jan-Vossensteeg. Openbare vergadering van het District Zuid-Holland van do NationaalChristeu- Geheelontbouders Vereeniging. Spreker Ds. Elee- ring van Noordwijk aan Zee. DONDERDAG, 4 November. Buitenge wone Algemeene Vergadering van de Geref. Schoolverceniging in het Nutsgebouw om 8 uur, ter bespreking van „Schoolbouw". DONDERDAG, 4 November. In de Ned. Herv. Kerk tc Rijnsburg om 7 uur spreekt D6. P. vau Toorn, predikant te Rotterdam over „Jeruzalem dorpsgewijze bewoond." Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: D. J. v. Dricsum Mare 76, Tel. 406, Firma Herdingh Blanken, Hoogewoerd 171. Dc Klokkcnberg. In samenwerking met bet centraal cojni- té hebben zich thans provinciale comité's gevormd om de feestelijke herdenking voor te bereiden vpn het 75-jarig bestaan van de oudste christelijke kweekschool hier te'lan de, de Kloklcenberg, op 5 Mei 1921. Men stelt zich voor op dien dag de directie der school f 100.000 aan te bieden voor een nieuw te stichten internaat. In het centraal comité hebben nog zitting genomen de hee- ren Colijn, Idenburg en Rutgers. Onze Antirevolutionaire pers. Gisteren werd in Den Haag op initiatief van de directie der Standaard eene vergade ring gehouden van directeuren van Antire volutionaire dagbladen, om te overléggen of er in dezen winter iets kon worden ge daan in het belang der Anti-rev. pers. Bedoeling was over het geheele land con tact te zoeken met de plaatselijke kiesver eenigingen, openbare vergaderingen te be leggen, en door bekwame en bekende spre kers het belang der anti-rev. per6 te doen bepleiten en met kracht onze menschen te wijzen op de gevaren der neutrale pers. De Directeur der Rotterdammer had aan vankelijk instemming betuigd met dit plan. Door velschillende heeren werd aan de bespreking deelgenomen. 't Mocht echter niet tot een gewcnscht resultaat, leiden. Verschillende bladen welke op deze ver gadering w-aren vertegenwoordigd vreesden dat deze propaganda uitsluitend „de Stan daard" ten goede zou komen, waaraan zij als provinciale en plaatselijke pers niet wilden meedoen. Vooral nu de Standaard door haar twee-prijzen-stelsel voor de lo cale pers een geduchte concurrente is ge worden. Een enkele juichte het plan toe en vreesde absoluut niet dat het succes alleen door de Standaard zou worden geboekt. Dc plaatselijke en locale pers kan door de Standaard nooit worden verdrongen, aangezien de Standaard als landelijk orgaan nooit kan voorzien in de behoefte van locaal nieuws. Wij bet reuren het van hrwte dat dit plan niet is doorgegaan en er langs dezen weg niet meer eeifhcid is gekomen in onze par tijpers. Een poging'door een der aanwezigen ge daan om uit deze bijeenkomst iets blijvends te organisccrcn door bijv. een vereeniging van directeuren van Anti-rev. dagbladen op te richten en daardoor meer samenwer king tc bevorderen, kon ook goen meerder heid vinden. Met een woord van dank aan de heeren voor hunne aanwezigheid ging de vergade ring uileen. Terzelfder tijd werd onder leiding van den heer H. Colijn een vergadering gehou den van Anti-revolutionaire journalisten. In beginsel werd besloten tot het oprich ten van een organisatie van A. R. journa listen aan A. R. bladen werkzaam. Aan eene commissie werd opgedragen deze zaak nader voor te bereiden. Verhooging jaarwedde. Volgens do „Avondpost" zal do jaarwedde van beroep6-offieioren, -ondcroffieren en -minderen, te rekenen van 1 Januari j.l. af, worden verhoogd met 7 pot. met een maximum van f 210. Dezo vor- hooging zal worden genoten tot een herziening van de jaarwedden zal zijn lot stand gekomen. Gro! en giftig. Misschien herinneren do lezers zich, wat wij onlangs mededeolden, over het pasverechencn ge schrift van den modernen Ds. H. Bakels: „Wij ketter". Een grof en giftig boek, waarmeo de „N. R. Ct." tamelijk wel sympathiseerde. Blijk baar hoofdzakelijk omdat 't de Gereformeerde belijders bespotte. Dr. Hooykaas, ochtor toch ook een vrijzinnig man, recenseert dit boekje in het liberale „Handels blad" als volgt: „De auteur vergevo mij! ik kan over zoo'n grof boek niet goed schrijven, 't Is trouwens niet noodig, want het wordt toch wel gelezen. Maar leg hem, dien t niet lust, niet de penitentie op, er zich medo to bemoeien En toch i6 het veelvuldig lezen van dergelijke boeken voor „Het Volk" oen bewijs dat Christe nen zich in de S.D.A.P. zeer goed thuis kunnen gevoelen. Fokker naar Amerika. Een Aneta-bericht meldt, dat de bekende vlieg tuig-fabrikant A. H. G. Fokker naar Amerika zal vertrokken. In verband met het feit, dat noch van* de Regeering, noch voor ons land, noch voor Ned.-Indie opdrachten komen, en het den heer Fokker dus onmogelijk is hier te lande afzetgebied voor de producten van zijn fabriek to vinden, is het niet onmogelijk dat de bekwame vliegenier en constructeur ten tweedemalo voor do Nederland- sche industrie verloren zal gaan. kAÉgft De tijden veranderen. De St.-Nieolaas-comm. te 's-Gravenhago besloot dit jaar geen uitdeeling opdo scholen te doenplaatsvin den op grond van de overweging, dat hot benoo- digde geld slechts met groote moeite zou worden verkregen uit kringen der burgerij, die hot op het oogenblik zolf uiterst bezwaarlijk hebben, ter wijl daarnaast als argument geldt dat dit geld zou worden besteed ten bate van gezinnen, die het momenteel beter Lebben, dan do kringen, waar in de Sinl-Nicolaas-commissie gewoon is haar bij dragen te innen. Verlaging broodprijs. De broodbakkers te Breda hebben de prijzen van melkbrood en bruinbrood van Zaterdag af verlaagd met resp. 4 en 3 cent. Uitvacr van sfroo. De minister van Landbouw heeft tot na dere aankondiging dispensatie verleend van liet verbod tot uitvoer van stroo, al leen voor zoover dat stroo is geperst in pakken. Onze mijnen. Onder do mijnarbeiders in Limburg begint het le rommelen. De Alg. Ned. Mijnw. Bond, bereidt zich in verband met een to voeren loonactie op oen algemeene staking voor. Voorloopig tot 1 Januari a.6. is de contributie verdubbeld, teneinde de weerstandskas te sterken. Staking. Veertig arbeiders der machinefabriek en ijzer gieterij der firma P. C. A. Zimmerman le En schedé staken het werk, omdat door den acht- urigen arbeidsdag het loon minder is geworden. Zij hadden verzocht het oude loon te mogen be houden, terwijl de firma de uren, die minder ge- "weikt werden, in mindering bracht. Volgens mededeeling van de firma is zij wel bereid aan den eisch der arboiders tegemoet te komen, als ook de andere machinefabrieken hier in medegingen, hetwelk nog slechts bij een firma daar ter stede het geval was. BUITENLAND. Voor de Vercenigde Staten is het vandaag een gewichtige dag, daar thans een opvolger van president Wilson, die in Maart 1921 aftreedt moet wor den gekozen. Indien niet alle teekenen bedriegen, zegt de N. R. Crt., is de Republikein nu aan de beurt om den Democraat in het hoogste staatsambt af te lossen. Men weet, dat in Amerika algemeen de opvatting geldt, dat de afloop van de ver kiezingen in Maine beslissend is voor den gang van de presidentsverkiezing en dat die staat in September aan de Republikeinen een overweldigende overwinning heeft be zorgd. De verkiezing van den Republikein- schen candidaat Harding is daarom, wat men noemt, een foregone conclu sion. Acht jaren regeering zijn ruimschoots voldoende om een regeerende partij onpo pulair te maken, en de Democraten maken op dien regel geen uitzondering. Het merk waardige is alleen, dat die impopulariteit verhoogd i6 door een gewonnen oor- 1 o g, omdat de vrede den Volkenbond bracht dio tegen de tradities van de Amerikaan- sche politiek indruischt. Wat den Volkenbond betreft, heeft Har ding bij zijn jerkiezingsveldtocht de mee ning verspreid, dat hij niet tegen elke deel neming van Amerika aan de zaken van de wereld is, terwijl zijn Democratischo tegen- candidaat Cox er nadruk op heeft gelegd, dat hij zich niet bindt tot de aanneming van de Volkenbonds-overeenkom6t in haar geheel. In zoover lijkt, hij dus een onafhan kelijker standpunt tegenover zijn partij in te nomen dan Harding. Een couferentie dei Contralcn? Volgens berichten uit Washington, is daar hst volgende bekend gemaakt: Aan de commissie van herstel is door de sub-commissie te Weencn het. voorHel ge daan, een economische conferentie yan alle midden-Europcesche staten. Hot voorstel gaat uit. van de Vereenigdo Staten en van Engeland. Aan doze conferentie zoudea deel nemen Duilschland, Oostenrijk, Tsjecho-Blowakije, Joego-Slavië, Polen en wellicht ook Ruine- nië cn JBulgarije. De Entcnte-mogendhcden zelf zouden aan de conferentie geen deel nemen, opdat do staten van centraal-Europa de6 te vrijer en zonder eenigen druk van buiten naar middelen zouden kunnen zoeken om uit hun economische zwakte op te staan en aan het herstel van Europa mede te werken. De conferentie zou in Pressburg plaats hebben. De uitvoering van dit plan, zal wel niet lang meer op zich laten wachten. Onlusten in Rusland. Uit Stockholm wordt gemeld, dat nieuwe berichten uit Rusland blijven inkomen om trent arrestaties en executies op groote schaal. Speciale commissies, belast met het onderzoeken van anti-bolsjewistische orga nisaties, hebben reed6 18000 arrestaties vol bracht. Alle communisten zijn gedwongt 4 ingedeeld bij de politieke politie. De „Isvestia" betreurt de ontoereikend heid van do roodo troepen om de voortdu rende opstanden en ontevredenheid in het land te onderdrukken. Deze onlusten wor den veroorzaakt door de schaarste aan le vensmiddelen, die de Sovjet-regeering ver plichten, tot het nemen van strenge requi- sitiemaatregelen van koren en vee. Trotski noemt den toestand in de Oekrai- ne zeer dreigend. De boeren gewapend met geweren en mitrailleurs voeren een guerilla- oorlog, zij houden de treinen op, berooven de reizigers en vermoorden de communisten. Een ander bericht zégt, dat niemand meer durft te reizen zonder een-kruis te dragen, hetgeen als een toeken geldt, dat hij geen communist is. De begrafenis van Me. Swiney te Cork, heeft Zaterdag plaats gehad, zon der dat er iets bijzonders bij gebeurd is. Een half uur na het vertrek vau de gees telijkheid en de militairen hebben Sinn- Feinsche soldaten een revolversalvo boven het graf van Mc. Swiney afgevuurd, het geen de duizenden die nog op de begraaf plaats achter waren gebleven, opgewonden toejuichten. Griffiths, de „waarnemende president van de Ierschc republiek", zeide in ziju rede op het graf: De dood van Mc. Swiney zal helpen de Iersche republiek te vestigen. De sympathie van alle naties gaat naar hem uit. Jeanne d'Arc vindt in hem een waardi ge lotgenoole in den hemel. Opgehangen. De negentienjarige student in de genees kunde die te Dublin ler^dood veroordeeld was wegens deelneming aan een aanval op de politie, is daar Maandag opgehangen De verzoeken om hem gratie te verleenen, op grond van zijn jeugd, wraren van de hand gewezen, omdat ook de in den aanval ge- doode dienaren van de openbare macht nog jong waren. Men beschouwt den student als een nieu wen martelaar voor de zaak van Ierland. Zondagavond baden duizenden voor zijn gevangenis. Dc Belgische socialisten. Te Brussel wordt het congres gehouden van de Belgischo socialistische partij. Een 502-tal afgevaardigden vertegenwoordigen daar 575.156 leden. De discussies gaan over het uittreden uit do tweede en de aanslui ting bij de derde internationale. Onder de moties is er een van de gematigde socialis ten, onderteekénd door Vandervelde en Roosbroeck en een van de extremisten, ge- teekend door Massart. Vandervelde heeft zich krachtig tegen, Massart voor de Rus sische bolsjewisten verklaard. Uit de me- dedeelingen van Vandervelde vermelden wij, dat te Bakoe dat hij een bezoek ge- brachtMreeft 15.000 burgers door do bolsjewiki waren omgebracht. De Griekschc troonopvolging is niet zoo gemakkelijk te regelen als het aanvankelijk scheen De regeering had al uitgemaakt dat prins Paul na de binnenkort te houden verkiezin gen zou worden uitgenoodtgd de troon te bestijgen. Prins Paul moet echter hebben verklaard, dat hij het niet eens is met de gezichtspun ten van de Grieksche regeering, dat hij op het huidige moment geroepen zou zijn om den troon te bestijgen. De kroon behoort niet aan mij, zoo zeide hij, doch zij komt toe aan mijn doorluchtigen vader koning Constantijn en volgens de grondwet aan mijn ouderen broeder, zijn opvolger. Geen van beiden hebben ooit afstand van hun rechten gedaan, maar beiden zijn verplicht geworden Griekenland te verlaten. Prin6 Paul liet vervolgens uitkomen, dat hij alleen den troon zou bestijgen, indien het Grieksche volk mocht beslissen, dat het niet den terugkeer van zijn vader wenscht en hot den kroonprins George van zijn op volgingsrechten wenscht uit te sluiten. Dus een bepaald volksreferendum. En als de re- geering de volksuitspraak vreezend dat nu weigert, zal de jonge Paul dan ook elke invitatie om den troon te beklimmen blijven afwijzen. Vreeseliikc brand te Londen. Te Wapping, aan de Oostelijke Londen- sche Handelskade brak in den' afgeloopen nacht in een zeer groote rubberfabriek een brand uit welke noodlottige gevolgen heeft gehad. Het magazijn, dat uit zes verdiepin gen bestaat, bevatte duizenden kisten ruwe rubber, welke het vuur voedde. Terwijl tal rijke motorbrandspuiten druk aan het blus- 6chen waren, ontstond plotseling in 't ge bouw een geweldige ontploffing, vermoede lijk veroorzaakt door ontsnappend gas. De ontploffing deed de muren, het dak en de vloeren van het gebouw ineenstorten, ter wijl zware ijzeren deuren, groote brokken metselwerk en duizenden kisten rubber op straat werden geslingerd. Een aantal brandweermannen eD andere personen werden onder bet puin bedolven. Drie brandweermannen werdqn onmiddel lijk gedood, zes andere gewond, waarvan drie levensgevaarlijk, terwijl eveneens twee dienstdoende politiemannen en andere bur gers gewond werden Het geheele magazijn werd verwoest en een naburig magazijn en enkele woningen werden door het vuur aangetast. Een schip met rubber aan de kade liggende, raakte in brand; een ander 6chip zonk. De lading rubber dreef de Theems af. Naar men uit Leipzig meldt, zijn er 72 6pooi\vegwagons oud-roest in beslag geno men te Reichenbacb, Zwickau en op andere Saksische stations, die naar het buitenland gesmokkeld moesten worden, benevens 8.700 kilo lijnolie ter waaide van 2,5 mil- lioen, die naar Polen onderweg was. In de nabijheid van Cronenberg heeft men twee ijzorertsaders ontdekt, bevattende dolomiet en bruinsteen. Men zal deze, even als het oude mijnveld Friedrichtshammer, gaan ontginnen. Te Halte aan de Saaie is gisteren het tijdelijk personeel der gemeente, dat 0. a zorgt voor de uitreiking der broodkaarten, in staking gegaan, omdat zijn loon- eischeu niet ingewilligd werden. Verschil lende broodkaartenkantoren waren giste ren gesloten. Len radiogram uit Moskou meldt o.m dat de bolsjewieken op 23 October in den etrijd tegen Wrangel 11.000 gevangenen hebben gemaakt, alsmede 3 kanonnen, 54 mitrailleurs en 100 munitiewagens veroverd Zij namen Berdjunsk en Nogaisk. Daaren tegen meldt het Oekr. Persbureau, dat het op 18 Oct. begonnen Oekrajiensche offen sief volkomen is geslaagd. Twee roode di- vissies werden in do pan gehakt en twee re gimenten gevangen genomen. De Oekra. 1 ner6 achtervolgden de vluchtende bolsjej wieken. Zij hebbon o.m. Jampol bezet. In 'n 6peellcb te Hamburg verschenen Vrijdagavond twee gemaskerde roovers, die met geladen revolvers dreigend, de 30 spe lers van al hun geld beroofden. De waarde van den buit bedraagt ongeveer anderhalf millioen mark. Volgens berichten uit Peking is baron Ungern, een der officieren van generaal Senihoff, met troepen van dezen generaal Mongolië binnengerukt. De sterkte van zijn strijdkrachten wordt op niet meer dan 2000 man geschat, doch zij moeten allen zeer goed bewapend zijn. De inval beoogt waar- schijnlijk de vestiging van 5n Ru6sisch-Mon- goolsch koninkrijk, van welk plan vroeger reeds melding ie gemaakt. KEftK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Cubaard: A. Vollen- weider te Stavoren. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Echten (Fr.), A. J. Bouma, cand. te Middelburg. Aangenomen: Naar Krommenie, H. Moolhuizen, cand. te Rotterdam. Bodanltt: Voor Oostburg, Ouderkerk aan den IJ6el, Schipluiden, Baambrugge, Fijnaart, Jutrijp-Hommerts, en Reeuwijk-Sluipwijk, H. Mooi huiz, cand. te Rotterdam. Voor Punnorend: R. Hailsma, te Gaast en Piaam Voor Huizum, D. B. Hagenbeek, te Vlaardiugen (B.) Te Roermond (L.) is, naar do „Stand." moldt, hot getal Geroformeeerden in den laatsten tijd zeer toegenomen. Reeds word in een verg. van den kring der Geref. besloten aan den Ker- keraad to Venlo, instelling der ambten en kerk- institueering te vorzoekon, nadat do zaak eerst door dp classis 's-Hertogenbosch is goedgekeurd. Dit zou dan de 5e Geref. Kerk in Limburg wor den. HAARLEMMERMEER. Burger 1. Stand. Geboren: Pieter van P. van der Volden en C. van Beek Hen drik Pieter z. van W. Scheffer en G. de Boer Gerrit z. van B. Biesheuvel en M. van den Heuvel Jan z. van N. J. Dol en T. Vis Johanna Lambertha d. van A. Griekspoor en T. de Groot Hubertus z. van H. Solhorst en C. A. Otten Trijntje d. van K. van Groolveld en J. M. Spaar garen Reindert z. van A. Bart en W. van Bladeren. Overleden: Pieter 4 m.^z. van K. Tensen en D. Hennink. KATWIJK AAN ZEE. «--■ Aan de markt worden aange- roerd vijf partijen haring. De prijzen waren als volgt: V.H. En. en zuid f 19.45, St. H. f 14.45 tot f 16.10. Opgehouden werden drie partijen t.w. V.H. Eng. voor f24.75 tot f25.— IJ. H. 121.50, St. H. f20.25 tot f21.25. T ot tijdelijk onderwijzeres aan do Chr. School voor M.U.L.O. hoofd de heer W. B. Hofman, alhier is bonoomd Mej. J. Raadeen to Leiden. Dat do jeugdige visschers we der over veel geld te beschikken hebben is gister middag weer duidelijk gebleken. Wanneer men bier ging drinken worden de fleschjes er bij ge kocht. Deze werden dan in brooddronkenschap op de straat of togen een boom stuk gegooid. Tegen een paar van deze personen is proces-verbaal op gemaakt. Wegens het binnenvallen van een groot aantal loggers waren de motorschippers niet in staat om do haring en de vleten geregeld naar hier te vervoeren. Hierdoor konden sommige leggers niet zoo spoedig uitvaren als wel wensche- lijk werd geacht. Het gebrek aan motorvaartuigen is ontstaan omdat een aantal van deze vaartuig geregeld te Rottadam varen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Vrijdag 5 Nov. 's avonds hal acht, hoopt alhier op te treden in de St. Jozep zaal de heer J. Noorlandt, ambtenaar bij de Raad van Arbeid te Leiden, met het onderwerp ,.De Vrijwillige Ouderdomsvorzekering en Voordoelen die zij biedt". Deze vergadering, waarvoor ook de vrouwe worden uitgenoodigd, gaat uit van de besturen d( R.-K. en Christ, organisaties. -Den lieor Bergs heef, alhier, di inschreef op 140 woningen to '6-Gravenhage, i het werk gegund voor de som van f 715000. Oo i6 het werk van 53 woningen te Wassenaar hen opgedragen voor de 6om van f360000. SASSENHEIM. De hoop van vele menschel dat zij met 1 November hun nieuwe wo ïing in de Overplaats van „Rusthoff" zouden kunnen be trekken is mot vervuld. Dank zij de vele tegenspoeden waarmeo de bouwbedrijven in hot afgeloopen jaar te kampen hebben gehad, is de oplevering van het werk belangrijk vertraagd. Gelukkig soliiot de zaak lhan6 flink op. De eerste 21 huizen zullen 1 Dec. gereed zijn. Voordat de laatste 27 bewoond kunJ nen worden zal Maart echter wel in het land zijn. VOORSCHOTEN. Do Unie-c ollecto voor de Sc ho len met den Bijbel, heeft alhier -ipgebraeht de som van f 156.07,5. Het vorig jaar bedroeg dit f 13 .4De liefde voor het Christeliik onderwijs vermindert hier dus gelukkig g niet NIEUW-VENNEP. 1 Vr ij dagavond liep het 7-jarig dochtertje van den schipper K. Sr. alhier te spe len mot andere kinderen. Zij kwam to vail- It on brak haar arm. Geneeskundige hulp werd direct ingeroepen. Met de electrificatie van ons dorp wordt nu goedon vooruitgang gemaakt. De noodige palen voor het laagspanningsnet zijn reeds over het geheele dorp geplaatst. Voorloopig houdt de Directeur iederen Woensdag en Zater dagavond zitting in de O. L. School alhier. Een ieder die in aanmerking wil komen voor een gra tis lichtpunt kan zich daar aanmelden. Men verzoekt ons mede te declen dat Donderdagavond 6.30 in do Chr. Gorof. Kerk dankuur voor 't gewas zal worden gehouden. Bij die gelegenheid hoopt op to treden Ds. P. de Smit van Oud-Beierland. Gemengd Nieuws Te Farmsum bij Delfzijl is de arbeider Borg onder de tram gedood. - Zondagmiddag is eon gezel- schapsiuffrouw bij een familie te Harderwijk door het vlamvatten van haar japon bij de ga6ka hgl dermate verbrand, dat zij een paar uur later is overleden. Onlangs vorkocht het watop schap Eemnea verschillende Gootscho ten-pincn, bekend als „Het Heideveld" voor pl.ra. 150.000" aan diverse particulieren. Op een dezer terreinen bouwt nu een Amsterdamscho combinatie naar de „Hotelhouder" meldt, een groot vegetarisch ho tel-pension, nabij de grens Laren-Blaricum. Op den Groosbeekschenweg te Nijmegen, juist voor zijn woning, is de gep. luitenant-kolonel van het N.-I. leger, J. H. Harte mann, gistermiddag door een in snelle vaart rij dende auto aangereden. Kort na hot ongeluk over leed hij. De auto reed door, doch de bestuurder werd later opgespoord. Het bleek te zijn de 17- jarige D, te Nijmegen, dio zonder rijbewijs mei, den auto van zijn vader reed. Zondagmiddag, om6trook6 hail een, ontstond brand in een vervenorsperceel in het Weerdinge-noordvcen, doordat eenige personen een vuurtje stookten, waarvan do vonken in het zeer droge veen terecht kwamen. Do burgemeester van Emmen werd gowaar- schinrd en al 6pocdig was een handbrandspui' -:r plaatse. Zoowel het inmiddels aangevangen blus- RchiDgswcrk der veenarbeiders zeïf, als het water der handspuit konden het vuur niet bedwingen, zoodat de brandspuit uit Klazinaveen werd gere- quireerd. Dezo kwam dos avonds te 8 uur op hot terrein van den brand, doch kon ten gevolge van do kou de en do duisternis niets uitrichten. Eorst circa 3 uur, toen de maan zichtbaar werd kon men met het blusschingswerk beginnen, wat evenwel niet kon voorkomen, dat een veenar beidershuisje verloren ging. Den geheelcn Maandag heeft men -ra»-' watci gegeven. Tegen 2 personen is, in verband met het vuurtje stoken, proces-verbaal opgemaakt. Ook to Valkermond en Valkerveen zijn veen branden uitgebroken, welko nog niot gebluschl zijn. Hierbij zijn reeds verscheiden© turfstapele verloren gegaan. Een driejarig zoontje van dei landbouwer G. v. d. Brink to Barneveld, is Zater dag door oen in do weide loopend jong paart! doodgeslagen. Kwaadwilligen hebben in dt Maashaven te Rotterdam oen roeiboot, waarii vcor een waarde van ongeveer f 500 aan kruide nierswaren, toebehoorend aan den proviandvaar der M. van der V., uit de Paul Krugerstraat, la ten zinken. Te Bovensmilde is de doo: de gezinnen Hagedoorn, Berends en Dik bewoond woning tot den grond toe afgebrand. Tengevolg van dezen brand zijn 17 personen dakloos. De landbouwer L. Laverge ei zijn knecht V. S., te Maxienwaard, zijn ui $len 'hooiberg gevallen. De eerste, die hevif bloedend en bewusteloos werd opgenomen is reeds overleden. De laatste, die o.a. eer rib had gebroken en verdere kneuzingei bekwam, is gevaarlijk gewond. Bij het omdraaien van eei locomotief aan het hoofdstation te Stadska naai geraakte een leerling-machinist me den voet bekneld tusschen de ^draaischijf de voet werd geheel verbrijzeld. In een logement te N ij m gen heeft de politie aangehouden zeker®) VV. I. uit Amsterdam, wiens opsporing wa verzocht ter zake van verduistering i) dienstbetrekking van 3000. I. heeft ibekend het g«ld te hebben vei duisterd en verleerd. Er was nog slecht 2.40 van over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2