"weede Biad. Vrijdag 29 October 1920 Ned. Ckristen Vroawenbond. he Ned. Christen-Vrouwenbond hield bsdag in het gebouw voor den Werkcn- pi Stand te Amsterdam zijn jaarvergade- - ra morgenvergadering werd geopend ir de presidente, Mevr. Havelaar, met kort openingswoord, waarin zij er op ds, dat de Chr. vrouwen eenerzijds dc :f moeten hebben om tc wandelen in den Lam des Heerèn en anderzijds gehoor- am moeten zijn aan Gods eisch van oot- ledigheid. Hierna werden de Statuten en het Huish. [giemcnt behandeld. In de statuten werd doelstelling, die aanvankelijk was voor hield: „De Bond bedoeld hoofdzakelijk: orlichting van de vrouw betreffende latschappelijke vraagstukken, in overeen- fcnming met den grondslag" als volgt sa- Aigesteld: „De Bond bedoelt hoofdzakelijk /jorliehting van do vrouw betreffende /Matschappelijke en staatkundige vraag- ANSkken, in overeenstemming met den grond- g", waarbij uitdrukkelijk werd vastge- Lid, dat de Bond als zoodanig geen poli- wil drijven. )c dames Mej. Barger, Mevr. Bavinck, Mej. v. Beeck Calkoen werden als be- lursleden herkozen. Na afdoening van nog enkele huishoude- kc zaken, werd de morgenvergadering sloten. Te 2 uur werd do middagvergadering ge iend door mevr. Ha velaar. Deze heette len welkom, in 't bijzonder den Minister in Onderwijs, dr. J. Th. de Visser, wien j speciaal dankte voor de bereidwilligheid q op de jaarvergadering van de Ned. Chr, Vrouwenbond te willen komen. (A p- 1 a u s). /ollierna sprak Mej. Mr. C. Frieda Catz „Moederschapszorg". ;||lZii deed eenige grepen uit een brochure zoo juist door haar is voltooid en die "^or den Ned. Chr. Vrouwenbond zal wor- n uitgegeven. Ten slotte sprak de Minister van Onder- js, Kunsten en Wetenschappen, Dr. J. i. de Visser over „De positie der vrouw." RedeMin. DeVieser. Zoowel het doel van dezen Boud, als de ondslag, waarop hij 6taat., lokte spreker i aanneming van de uitnoodiging. Gij loogt de voorlichting der vrouw betreffen- maatschappelijke vraagstukken. Uw erk is dus in do hoogste mate actueel, ant de sociale problemen vermeerderen it den dag. Ons persoonlijk, ons huisé- k, ons kerkelijk en ons staatkundig leven dei-vinden alle den neerslag er van. En ist de vrouwen komen er het allermeest =e in aanraking. Do tegenstelling dat de vrouw le kiezen eft tusschen hare beinoeienis met het ge- of met de maatschappij, is verouderd, ant haar eigen gezin is een maat6chappe- k vraagstuk geworden. Daarom is deze ind voor haar een zegen. Spreker gaat Vervolgeus het anti-feminis- ;ch streven na, dat na de Babylonische vangenschap steeds sterker werd onder raël. Door Jezus werd in de practijk van jn leven de emancipatie van de vrouw in leid. Ook van het huwelijk had Jezus een loge opvatting, waarin werd uitgesproken aardeering van de vrouw. Bij de steeds in positie, welke we do vrouw zien mogen we wel eens denken aan j^tgeen Jezus te dien opzichte deed en lct- <n op de heilzame vruchten, welke ook ;c daad van den Wercldverlosser voor .nncn en vrouwen beiden afgeworpen :oft. Trouwens ook ligt de principieele ge- jkwaardigheid van man en vrouW reeds pgesloten in het Scheppingsfeit. En zij, |e de vrouw op grond van de Heilige jrhrift uit het openbare leven willen terug- buden, worden door spreker gewezen op »n drietal voorbeelden, ontleend aan het aido Testament, waarin tclken6 een vrouw b den voorgrond treedt. [Spreker.wijst er op, dat de vrouw geen linderc doch een andere is dan de man en at daarmede op elk terrein des levens re ening moet worden gehouden. Reeds phy- isch is er een groot onderscheid, waarme- e weer samenhangen dc psychische onder- ïheidingeu, welke er op wijzen, dat de rouw wel een andere is dan dc man, maar eenszins de mindere. Het gevolg van de telling, dat de vrouw naar christelijke be- pselen in geen énkel opzicht de mindere van den man, maar wel een andere is; do bh oudbaarheid van het oude standpunt, faarop dc vrouw onbevoegd wordt ver jaard tot deelneming aan veel raaatschap- elijk en staatkundig werk, alleen omdat len meende, dat dit niet met den aard en et karakter der vrouw strookte. Wij kun- en het voor maatschappij en staat niet an- ers dan toejuichen, dat door de vrouwen on de mannen ten aanzien van maatschap- lelijk en staatkundig werk de behulpzame and wordt geboden. Daarom moet de toekenning van het ac- eve en passieve kiesrecht aan de vrouw rórden toegejuicht; daarom dienen te dezen pzichte de vrouwen, ook de christenvrou wen, hare ernstige roeping in dezen tijd ten anzien van het publieke loven, ernstig te ere taan en in practijk te brengen. Onle- enzeggelijk schuilen hier gevaren: het rouwelijke in de vrouw kan gevaar loo ien. Maar bedreigen soortgelijke gevaren >ok niet den man. haar echtgenoot? Een mzer meest bekende hoogleeraren heeft ge legd: „De taak van de ware bevrijding der heeft de antieke wereld overgelaten aan de christelijke beschaving". Deze be vrijding behoort tot haar roem, maar blijft ook hare verantwoordelijkheid. ant die bevrijding is nog geen volkomene. Onze christenvrouwen hebben juist als zoodanig do sehoone taak haar te voltooien, niet door op feministische wijze naar identiteit met den man te streven, maar door het christelijk beginsel: „in geen enkel opzicht do mindere, maar veelszins een andere dan hij", consequent door te voeren. Tot de vervulling daarvan roept spreker den Bond op en hij vleit zich met de hoop, dat in dien 6trijd tal van christenvrouwen in Neder land de trouwe bondgenooten zuilen zijn! Nadat Minister De Visser zijn rede be ëindigd had, vroeg een der aanwezige dar mes of de Minister deze leerzame rede ook eens wilde houden voor een gezelschap van mannen (g el a c h De Minister antwoord de hierop, te vertrouwen dat de Pers zijn rede onder de aandacht der mannen zou brengen en op een vraag van de Presidente, deed hij de toezegging, ze te zullen afstaan aan den Vrouwenbond, opdat deze haar zou kunnen uitgeven. Hierna sloot Minister Do Visser de jaar vergadering met dankzegging. Gemeenteraad Katwijk. De raad der gemeente Katwijk vergaderdo Donderdagmorgen te 10 uur. Voorzitter de burgc- meestor, de heer De Waal Maleïijt. Afwezig do hoeren N. Parlevliot en Meerburg. Een schrijven is ingekomen van den Commis saris der Koningin, waarin de herbenoeming be vestigd wordt van den heer De Waal Malefijt tot burgemeester van Katwijk. De heer-Ouwohand wenscht den burge meester geluk met zijn herbenoeming. Do voorzitter zegt den heer Ouwehand dank voor zijn welgemeende woorden on 6pr. hoopt dat hom de kracht niet zal ontbreken, om de be^ langen van dc gemeente gedurende hot nicuwo tijdperk te behartigen. Nog is ingekomen een schrijven van Ged. Sta ten waarin zij mododeelcn, dat zij het raadsbe sluit niet goedkeuren, waarin de onbewoonbaar- vorklaring van pcrc. Duinpad 6 F wordt uitge steld. Besloten wordt Ged. Staten mede te doelen, dat er geen woning beschikbaar is, en hen te verzoe ken verlenging van den termijn te- geven tot het a.s. voorjaar. Uit de rekening van do Gemeente-Spaarbank, blijkt dat die vooruit gaat en de bloei grooter wordt! De voorzitter zet uiteen dat de toestand waar in de Spaarbank verkeert, niét zoo schitterend is. De reserve in do staatsfondsen is sinds 1914 van een tegoed van f 17.600 gedaald tot een na- dóeiig saldo van f 2000.En dit nadeel wordt steeds grooter. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten een onderzook te doen instellen naar den toestand van de Spaarbank en het advies te vragen van een bankinstelling. De inleggers loopen wel gc.cn schade, daar do gemeente borg staat, maar de zaak gaat direct daarom de gemeente aan. 2. Verzoek om machtiging tot hot aanstellen van een tijdelijk adjunct-commies 2e klasse togen een salaris van max. f 1500 's jaars. in de plaats van den heer Seckei die thans ongesteld is. Hiertoe wordt z.li.st. besloten. 3. Voorstel tot intrekking der verordening, be vattende regelen omtrent den verkoop van brood, in verband met dc nieuwe arbeidswet. Z. h. st. aangenomen. 4. Verzoek van don beer Parlevliet om resti tutie van betaald havengeld, mot voorstel van B. en W. om het verzoek niet toe te staan. Dc lieer de Ruytcr Zijlkcr vraagt of er geen vergissing plaats heeft. Heeft de heer Parlevliet wel oen abonnement genomen? De voorzitter antwoordt dat de heer Par levliet zelf weet dat hij een abonnement gonoroen heeft.Een abonnement kan alleen over een geheel jaar worden gegeven. Het voorstel van B. en W. wordt nu z. h. 6t. aangenomen. 5. Prac-advics op het voorstel tot wijziging der verordening op de begraafrochten (met verhoo ging van de tarieven). Na arfikelsgewijze behandeling wordt dc ver ordening aangenomen. 6. Prae-advies op het voorstel.tot wijziging der verordening op liet gebruik van Duinwater. (Om art. 18. der verordening te laten vervallen.) Do Commissie wenscht- nog iets verder to gaan en wil ook andorc huizen die minder dan f 4- huur betalen oen watermeter geven. De heer R. O uwe hand betoogt dat er zoo spoedig mogelijk een eind moet. worden gemaakt aan het misbruik maken van dc waterleiding; in alle huizen moet zoo spoedig mogelijk een meier worden geplaatst. Ook most geen uitzondering worden gemaakt op de huizon van de bouwvor- eeniging. Dc voorzitter zegt dat B. en TV. liot hier volmaakt mee eens zijn, doch do kwestie liangt af van dc" daaraan verbonden ónkosten.Yooral vo ru de huiseigenaren, die hunne huren dan moeten verhoogen, is het lastig (door de huurcommissie). Dc heer de Ruytcr Zuylkor zegt dat het uitgangspunt van de Commissie is geweest om hot water goedkooppr te maken, en de regeling alzm te treffen dat iedereen een meter krijgt, zonder dat hij die behoeft to bekostigen. Er bestaat reden om aan te nemen, dat men hierin zal slagen. Na nog eenige discussio wordt hot voorstel nog naar dc gezondheidscommissie verwezen om ad vies. 7. Ver Vk om afschrijving aanslagen in: a. den Hoofdclijken Omslag; b. do Straatbelasting. Z. h. st. aangenomen do voorstellen van B.cn W. Thans wordt aan de orde gesteld: 8. Behandeling begrooting: a. Bedrijven; b. Gemeente, tevens behandeling van verschillende adressen van veroenigigen tot verhóoging van 6ubsidio. ,Een- voorstel van de Commissie van de bedrij ven komt in behandeling om het salaris van den directeur van do gasfabriek te verhoogen en te brengen van f 3800 op f 4300, met vrij wonen, vuur en licht. De heer Iv u y t verdedigt liet voorstel. De heer R. Ouwehand wil dit punt nog even aanhouden. .Op voorstel van den voorzitter wordt be sloten het voorstel in handen van B. en W. te stellen oin prae-advies. - Do hoer do Ituyter Zoy 1 ker zot don "toestand van de gasfabriek uiteen. De fabriek ia hard vooruitgegaan, door de vele maatregelou door den directeur getroffen, zijn groote bezuinri gingen verkregen. Omdat do commissie gewacht heeft tot do cijfers van do verkrogen resultaten binnen waren, heeft zij thans eerst het voorstel tot 6alarisvorhooging van den directeur ingediend. Dc heer R. Ouwehand maakt eenige op merkingen ovor do lichtsterkte van de groote1 lammen langs do boulevard. Waarom worden er geen kleinere lampjes geplaatst, naast de groote ren, die 's nachts kunnen branden. Gedurende" de 3 wintermaanden geeft dit een besparing van f 400.-. De begrooting van de bedrijven wordt voor loop ig vastgesteld. Bij de algerneene beschouwingen op de gemeen- lobogrooling zegt do heer R. Ouwehand, dat hij or van overtuigd is, dat er thans bezuinigings maatregelen moeten worden getroffen. Spr. wil dc belastingdruk, Voor zoover dit mogelijk is, ver lichten. Hot bedrag van den burgemeester wordt op voorstel van deu lieer do Klerk gehandhaafd op f6500. Do heer De Ruyter Zeylker wil ei ken wethouder f 400 meer gevqn, zoodat zijn sala ris f 1200 wordt. De heer R. Ouwehand en De Klerk sproken zich uit Lier sterk tegen te zijn. Met 93 6lemmen wordt het vooretel-Dè Ruy ter Zeylker verworpen. De heer R. Ou We hand 6telt voor de post op de begrooting uitgetrokken voor belooning van avondwerk voor ambtenaren to doen verval len. Spr. wijst op de nieuwe arbeidswet. De Voorzitter zet uileen dat deze post noodzakelijk is, bij ziekte of ontstentenis van andere ambtenaren, of bij grooto toevloed van werk. De post wordt gehandhaafd. Do heer R. Ouwehand 6telt voor om de post bezoldiging van de ambtenaren van den Burgerl. Stand, omdat de werkzaamheden tijdens den Socretarietijd worden verricht, te schrappen. De Voorzitter maakt duidelijk dat deze post niet kan geschrapt worden. Ged. Stalen hoeft die vastgesteld. Al zou de raad hot besluit nemen om deze post te schrappen, zou spr. dit be sluit toch niet kunnen uitvoeren. De post wordt gehandhaafd. (Wordt vervolgd.) Gemeenteraad Noordwijk. Voorzitter jhr. W. C. van Panhuys. burge meester. Aanwezig elf leden. Afwezig met kennis geving de wel houder v. d. Meer en de heer P. Ad miraal Notulen worden vastgesteld. Bij do ingekomen stukken zijn verschillende goed gekeurde Raadsbesluiten. Van enkele bewoners van dc Jan.-Kroonsweg te Noordwijk aan Zeo was een verzoek om verbete ring van dien weg, bestrating enz. B. en TV. stellen voor aan adressanten te berich ten dat aan hun verzoek.zal worden voldaan. De heer van Nes wil in verband hiermede do aandacht- vestigen op de slechte rioleering, daar. De heer Krau zegt dat er al veel geld is weg gegooid aan dio rioleering, en dat er hier of daar een fout schuilt. Do Voorz. spreekt over een nieuwo verordening omtrent wijdte der buizen etc. Dc heor v. d. Wiel dringt op spood aan voor hot werk in die straat, aangezien de toestand daar meer dan erg is. Naar B. cn W. wordt verwezen om advies, een verzoek van hot Centraal Drankweor-Comitó om goen nieuwe vergunningen meer te verleenen in deze gemeente. Van de Koffiehuishouders, enz. is een verzoek ingekomen om niet in te gaan op een verzoek van hot G. D. C. Aangezien dit slechts een veronderstelling is, want tot nog toe was geen verzoek ingekomen van het C. D. C. van dien aard als in liet adres be doeld, zullen B. en TV. de heeren berichten dat nog niets is ingekomen van wat zij bedoelen. Een stuk is ingekomen van de Vereen. St. Pau- lus; ook dit wordt voorgesteld te geven in handen van B. en W. De heer Meier kan zich wel hiermede vcrccni- gen, als de Voorz. de verzekering geeft dat voor het rapport, besprekingen zullen worden gehouden met werkgevers en arbeiders. Die verzekering kan de de Voorz. niet geven; uit stuk is pas ingekomen, dus kan oen spoedig antwoord liiorop niet worden gegeven. Eveneens wordt voorgesteld om-in handen van B. en W. te stellen om advies het rapport van do Vaart-commi6sie. De hoer Alkomado geeft in overweging een af zonderlijke vergadering voor deze zaak te beleg gen, met het, oog op werkverschaffing. De lieer Meier wil ook spoedig vergaderen en zegt. dit over dit punt te willen binnen 14 da gen- De Voorz. kan niet bepalen wannoer de vol gende vergadering zal worden gehouden. Het-' voorstel wordt hierna aangenomen nadat de Voorz.' nog heeft opgemerkt dat oen werk waarvan de raming meer dan 2 ton bedraagt, we degelijk moet overwogen worden. Nu volgt punt 3: aanbieding gcmeenlebegrooting 1921 en aanbieding begrootiug gasfabriek. Deze" zullen voor de leden tor lezing worden gelegd. Tnnt 4. Rekening Gasthuizen 192.0 Het Gast huis te Noordwijk aan Zee had een nadeelig sal do van f 642.82 en dat van Noordwijk-Binnen een batig saldo van f25.42,5. Onder dankbetuiging zullen deze aan de Gast- huismeesters wordeu teruggezonden. Tot, gemeento-geneesheer voor 1921 werd be noemd dr. Coenraads Nederveen. Verzoek subsidie voor de Vakschool voor meis jes to Leiden. B. en TV. stellen voor te verleenen per lerlig f 20 tot een maximum van f 100 per jaar. Aldus wordt besloten. Punt 8. Verzoek ambtenaren tor Secrotarie verhooging jaarwadden. Na oen langdurige bespre king wordt besloten dit punt aan te houden. Nu volgt oon rapport van B. en W. betreffen de regeling grenzen Noordwijk en Noordwijker- hout. Hieruit bleok dat men het niet weuschelijk achtte een gedeelte van den gemeentegrond af te staan, vooral met het oog op onafhankolijk te zijn zooals in hot Langeveld met de buizon van de gom. drinkwaterleiding, en met welk doel men het wil, kon men ook niet begrijpen. Do leden kunnen zich hiermede vercenigen. Punt 10. Verzoeken van verschillende voreeai- gingen betreffende werkverschaffing. Het eerste, om bij work van de gemeente het eeret <1 i e werkeloozen aan te nemen, die geor ganiseerd zijn. nior volgt oon levendige bespreking op. Do heer Meier is bang dat zij, die niet in een bond zijn, zullen worden voorgetrokken en wan neer B. en W. deze regeling aannemen zal het een aansporing zijn tot organisatie. Do heer v. d. Wiel is het hiermede niet eens. Ook zij, die om principieele of andere reden goen lid zijn moeten wrken. De heer Krau zegt dat de Katholieke Chr. ar beiders naar hun bond worden gejaagd door de geestelijken. Nog een verzoek van twee vereenigingen om de werkeloosheid in den komenden winter zooveel mogelijk te helpen tegengaan. De Voorz. brengt nog rapport uit over de brandbluschmiddelen. Hierna rondvraag. De heer Krau vraagt: le. waarom og geeu gas leiding ligt in de Emmastraat; 2e. waarom wel waterleiding ligt in het Villapark en niet in de arbeiderswijken; 3e of de nieuwo weg al ia aanbosteed en 4e. ot er nog een verandering in dien weg is te brengen. De Voorz. beantwoordt den heer Krau uitvoe rig. Do heor Buyze informeert naar een verorde ning inzake maximum-gewicht wagens en vracht auto's. Dit zal overwogen worden. Verder zegt de heer Buyze dat stukken in een blad hebben gestaan; ook in het plaatselijk blad volgens spr., moeten de inlichtingen komen yau het Gemeentebestuur. De Voorz. zegt onderzoek toe. Hierna sluiting. Gemeenteraad Noordwijkerhout. Vergadering op Dinsdag 26 October des namiddags te twee uur. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed en stelt, na voorlezing der notulen, aan d-e orde: I. Ingekomen stukken: Adressen van. L. de Winter en J. v. d. Hoeven om verhooging van salaris, welke bij de begroeting zullen worden behandeld. Een verzoek va-n J. v. d. Weiden om ver andering te brengen in de winkelsluiting, zal bij de behandeling der nieuwe politie verordening worden ter sprake gebracht. II. Vaststelling gemeenterekening dienst 1919. De voorzitter verzoekt den rapporteur, belast geweest met het onderzoek der ge meenterekening, wel rapport te willen uit brengen. De aangeboden rekening over 1919 wordt daarna bij acclamatie onveranderd vast gesteld. III. Vaststelling gemeentebegrooting, dienst 1921. De voorzitter verzocht de commissie, die de begrooting heeft onderzocht, rapport uit le brengen, die daartoe overgaat bij monde van den heer van Eeuwen. Nadat de heer van Eeuwen het rapport heeft uitgebracht, stelt de voorzitter voor om de punten in het rapport weergegeven, één voor één ie behandelen. De commissie vestigt eeret de aandacht op de ambtswoning van den Burgemeester. De huur voor deze woning is destijds vast- gesteld op f300, waarbij de lage jaarwedde van den Burgemeester in aanmerking was genomen. Nu echter de jaarwedde van den Burgemeester verhoogd is, acht de commis sie ecne verhooging dezer huur volkomen gerechtvaardigd en zij stelt voor deze thafts te bepalen: op f 600, zoodat de op de begroo ting uitgetrokken jaarwedde met f300 wordt verminderd. Wethouder van Noort zegt, dat ook hij eenige verhooging, nu de financieele posi tie van den Burgemeester is verbeterd, wél gerechtvaardigd vindt De heer A. H. v. Noort is eveneens voor verhooging der vergoeding van de ambts woning. Hij vindt evenwel het bedrag van f600 wel wat. hoog en zou daarom willen voorstellen de aftrek voor vrije woning op 'f500 te bepalen. Spr. heeft vernomen dat te Voorhout voor den Burgemeester ook een ambtswoning zal worden gezeten dat daar voor ook een vergoeding van f 600 zal moe ten worden betaald. De heer van Eeuwen zegt, dat de com missie met haar voorstel om den aftrek voor vrije woning te bepalen op f 600, gezien wat deze «voning aan de gemeente heeft gekost meent niet onbillijk te zijn. De voorzitter vraagt of iemand het voor stel ran den heer A. H. van Noort steunt. Daar dit voorstel niet wordt ondersteund, wordt het voorstel der commissie als aan genomen beschouwd. Vooral vestigt de opmmissie hare aan dacht op den post „Jaarwedden ambtena ren Ier secretarie". Zij meent dat een jaar wedde ran f 1000 voor den 2cn ambtenaar te laag is en zou gaarne van B. en W. ver. nemen, waarom deze jaarw edde zoo laag is en waarom B. en W. dezen ambtenaar niet voor vast, doch tijdelijk hebben aangesteld. Wethouder van Noort geeft 'thans een lang relaas van hetgeen hij en de andere leden der Landbouwcommissie van den 2en. amb tenaar ter secretarie hebben ondervonden. Persoonlijk was hij er niet voor om de tij delijke aanstelling van" v. d. II. met een half jaar te verlengen, doch heeft zich op aandringen van den Burgemeester daartoe laten overhalen. Hij is en' 'blijft .echter te gen elke Verhooging van salaris. De Voorzitter „zegt, dat liij in de vergade ring van B. en TV. heeft aangedrongen èn op hooger bezoldiging van den 2en ambte naar -ter secretarie èn op vaste aanstelling van dezen. Hij heeft daarbij echter deu tegenstand der wethouders nLet kunnen overwinnen. De 2e ambtenaar ter secreta rie doet zijn werk uitmuntend, dat wordt door niemand ontkend, ook niet door de wethouders, en als dat zoo is, dan moeten persoonlijke ympathieën opzij geschoven worden en .oet zijn werk behoorlijk wor den betaa' Dit is naar sprekers meening het ecnir juiste standpunt. Er on'spint, zich thans een onverkwikke lijk dispuut over dien 2en ambtenaar ter secretarie. De heer van Eeuwen stelt voor de jaar wedde van den 2en ambt enaar .tor secreta rie te brongen op f 1200, ingaande Sept. 1920, doch geeft B. cn W. tevens in over weging om de tijdelijke aanstelling, na af loop van den diensttijd, niet te verlengen. Wethouder ran Noort verklaart zich te gen olike verhooging van salaris. Het voorstel van don heer van Eeuwen wordt daarop in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemmen de beide wethouders. De commissie maakt voorts aanmerking' op de posten schrijf- en bureaubehoeften, druk- en bindwerk, verlichting en verwar ming gemeentehuis, en reis- en verblijfkost, ten, die naar hane opinie wel eenigszins konden worden verlaagd. De voorzitter zegt dat men niet moet vergeten, dat de begrooting slechts een ra ming van uitgaven is. Wat geraamd is behoeft nog niet te worden uitgegeven en de regelmatig terugkeeren-de af. en over schrijving leert, dat men dikwijls onder de raming blijft of deze overschrijdt. Wil de Raad doze posten inderdaad verminderen, dan behoeft, daartegen bij B. en1 W. geen bezwaar te bestaan. Blijken de posten niet voldoende, dan zuilen B. en TV. wel met een voorstel om verhooging komen. B. en W. 'hebben hunne ramingen eenigszins ruim genonJen, om te voorkomen dat de begrooting met een nadeelig saldo sluit. We weten inlusschen dat de kosten van drukwerk enz. zeer gestegen zijn. Hot voorstel der commissie wordt daar na bij acclamatie aangenomen. Daarna komt aan de orde de post: Verte ringen op vergaderingen. Deze post is voor 1929 geraamd op f 100 en in 1921 op f 150. De commissie is van oordeel, aat op dezen post ook voor 1921 met f 100 kan worden volstaan. De voorzitter zegt, dat hij de commissie niet goed 'begrijpt. Verleden jaar werd deze post door B. en W. op f 100 gebracht. De commissie voor de begrooting stelde toen voor dezen post te verhoogen. Thans héb ben B. en1 W. don post verhoogd en nu stelt de commissie voor hem te verlagen. Spre ker vindt dit optreden der commissie zeer eigenaardig. De heer van Eeuwen heeft, een berekening gemaakt over het aantal vergaderingen van den Raad en van B. en W., en hoeveel sigaren er van worden gerookt en meent dan dat er wel wat veel sigaren verbruikt zijn. De voorzitter zegt dat de berekening van den heer van Eeuwen absoluut geen steek houdt. In tusschen is de voorzitter van oordeel, dat liet wenschelijk is met de ge woonte om bij vergaderingen op kosten der gemeente sigaren te rooken, te breken en hij stelt voor daarom den voorgedragen post inplaats van met f 50 met. f125 te ver minderen en tevens te besluiten dat bij vergaderingen op kosten der gemeente geen sigaren meer zullen worden verstrekt. Dit voorstel wordt daarop met algerneene stemmen aangenomen. Voorts wordt door de commissie a&nmer., k'ng gemaakt op de vele kolen, die in de scholen worden verstookt. De voorzitter zegt ten deze op zuinigheid steeds te heb ben aangedrongen, doch meent ten deze niet verder te kunnen gaan tenzij men een rantsoeneering wil invoeren. De lieer Oost- dam zou rantsoeneering zeer toejuichen. De voorzitter zegt, dat B. eni W. het in over weging zullen nemen. Verder is de commissie het niet eens met B. en W. aangaande de salarieering van het politiepersoneel. B. en W. stellen voor de jaarwedden van den chef van politie te verhoogen met f175, van de beide' veld wachters ieder met f125 en van den bui tengewonen veldwachter de Winter in De Zilk met- f50, waardoor de jaarwedde van den chef van politie f 1927, die van de veld wachters f 1500 en die van de Winter f 450 worden. De commissie wil daarentegen de jaar wedden van den chef van politie en van de veldwachters onveranderd l'ateni en het sa laris van den buitengewonen: veldwachter in de Zilk in plaats van met f 50 met f 100 verhoogen. De voorzitter zegt dat de salarieering van de politie in de vergadering van B. en TV. uitvoerig is besproken. Spreker is van oor deel, dat de politie over 't algemeen zee® goed hare functie vervult en daarom ook behoorlijk gesalarieerd moet worden. Spre_ ker doet voorlezing van een circulaire van Gedep. Staten over de bezoldiging der po litie. Daaruit blijkt dat de voorstellen van B. cn TV. speciaal wat de veldwachters be-» treft, nog verre onder de verlangens vart Ged. Staten blijven. Spreker begrijpt dat de financieel e toestand der gemeente riet toelaat in elk opzicht aan de wenschen van Gedeputeerde Staten tegemoet te kor rr. doch <le thans door B. en 'W. voorgedragen jaarwedden vindt spreker nog te Irag en hij moet er zich ten slotte teg-orzetten, dal de door B. en W. voorgedragen salaris sen nog worden verminderd. De heer A. H. van Noort is het met den voorzitter eens dat de door B. en W. Voor gedragen salarissen te laag zijn. speciaal* wat betreft de veldwachters, en hij steW. daarom .voor, de salarissen- van den. c 1-1 van politie en van de veldwachters ied-er met f250 te verhoogen. Het voorstel van den lv«rar A. H. van Noort wordt in stemming gebracht en ver worpen met 1 tegen 6 stemmen; tub ra de voorsteller stemde voor. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren A. II. van Noort, van Eeuwen en de beide wethouders; tegen stemden- de heeren Heemskerk, Oostdam en Geerlings. Het voorstel der commissie om de jaar wedde van den buitengewonen veldwachter in De Zilk met f 100 te verhoogen wordt daarop aangenomen met 5 tegen 2 stem men. Tegen stemden de beide wethouders. Ook do post „onderhoud der wegen enz" gaf aanleiding tot een langdurige discus- si De commissie stelde voor dezen post i r 12000 op f 11000 terug te brengen. Men oefende critiek uit op het personeel met het toezicht en het onderhoud op de wegen belast. De heer A. H. van Noort vond het wenschelijk dat een wethouder speciaal mot het toezicht op de wegen werd belast; de heer Geerl-ings zou hot apprecieeron als de burgemeester persoonlijk wat meer toe zicht op de wegen hield. Voorts kan da commissie zich or niet mede vereenigen, dat de jaarwedde ran den gemeente-op zichter door B. en W. op f700 ie gebracht- De voorzitter zegt, de geopperde bezwa ren te zullen onderzoeken. Wat de Jaar- wedde jraxi den gemeenrte-opzichter betreft, iB. en W. zijn van oordeel dat ecne bezoldL

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5