Gemeentelijke Aankondgingen. Gemeentelijke Visihverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van do ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH a f0.17, GRGOTERE SCHELVISCH d f 0.20—f 0.22 en SCHOL a f 0.24 pe>r pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden. 11 October 1920. Kaasmaakverbod. De Burgemeesler der Gemeente Lei-ien Brengt ter kennis van bêlanghebbcr. l m dat de Minister van landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 6 der Distributiewet 191(3, Keef; goedgevonden te bepalen: a. Het is met ingang van 1 November 1920 verboden, om volle, geheel of gedeeltelijk afgeroomde of,op andere wijze verwerkte melk te verwerken tot kaas; b. liet sub a gesteldie verbod is niet van toepassing ten aanzien van melk, tot wel ker verwerking tot kaas door of vanwege den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, zoo moodig onder daarbij te stellen voorwaarden, toestemming is of. wordt ver leend. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leid'en, 14 October 1920. AGENDA. VRIJDAG 15 October. Cursusvergadering vanwege de vereen. „De Middaghoogte". Mr; P. H. W. G. v. d. Helm behandelt „In, leiding en Probleemstelling. Aanvang 8 our. In de Nutszaal. MAANDAG, 18 October te Voorschoten* in hotel „Deurloo" 's avonds 8 uur, Alge- meene vergadering van „Het Groene Kruis" Apofheken die tot en met Zonda? op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: C. B. DuijsIer'Nieuwe Rijn 18 Tel. 523; P Du Croix, Rapenburg 9 Tel. 807. Lichten op: 15 Oct. 16 Oct. Rijtuiglantaarns 6.06 6.04 By wiel- en Motoriampen 5.36 5.34 necl de staking te prodameeren, indien dq wenschen niet werden ingewilligd. De Di rectie antwoordde niet in staat te zijn aan de eiechen te voldoen. Volgens het bestuur van de afdeeling van den Oentralen Bond van Transportarbeiders zal nu a. e. Maandag, tenzij de directie van Vrachtvaart nog tot overleg bereid blijkt, de staking van de schippers van die maat schappij een feit zijn. Fraudepoging bij doorvoer. Men schrijft uit Rotterdam: Dinsdag ontdekten de belastingambtena ren aan het station Maas alhier dat zich in een 2-tal kisten aangegeven ten doorvoer naar Amerika als inhoudende machinerie, ook nog iets anders bevondt. Hij visitatie bleken de kisten voorzien van dubbele bodems, waar tusschen zorg vuldig verpakt, een partijtje Spiritus, Cog- nac-essence, sigaren en medicijnen verbor gen was. Men had blijkbaar gerekend buj ten het gevaar voor breuk, en niet gedacht aan de reukorganen der Rijksambtenaren, die zoo men weet, wat betreft de lucht van gedistilleerd, voorbeeldig ontwikkeld zijn, Na bekeuring wegens verkeerde afgifte, werd de boel weer ingepakt voor verderen doorvoer en zal worden getracht een en an-*' der het land van den Dollar binnen te smokkelen. De Fusieplannen. Naar men meldt hebben, ook na de offi- cieele conferentie waaromtrent dezer dagen i6 bericht, nog besprekingen tusschen lei ders over het fu6ie-denk beeld in de Liberale ,Unie plaats gevonden. Reeds thans kan de Telegraaf .echter mededeelen, dat zich, met name in de Liberale Unie, oppositie tegen het plan zal openbaren en niet alleen tegen het plan zelf, maar ook tegen het feit, dat het hoofdbestuur over fupie-plannen i6 gaan onderhandelen, zonder daaromtrent machti ging van de algemeene vergadering te heb ben ontvangen. Men acht zoodoende de vrij beid van beslissing aangerand. Zegelrocht en giro. 'Blijkens mededeeling van het Departe ment van Financiën valt een stuk, barbij iemand aan een ander bericht, dat hij de per postcheque- en girodienst aan hem overgemaakte gelden heeft ontvangen, on der art. 34. I a der Zegelwet 1917 en is het mitsdien: onderworpen aan een zegelrecht .van 10 cent. - Brandstoffencoinmissies in Zuid-Holland. Gisterenmiddag vergaderde te Rotterdam de vereeniging van Brandstóffencommis- eies in 'Zuid-Holland. r Na opening door den voorzitter, mr. P. E. Briët (Leiden) heette deze welkom de vertegenwoordigers der Rijkskolendistribu. <tie, de heeren Moret, van Hoorn en. Jon-' man. Nadat de notulen der vorige vergadering ongewijzigd waren goedgekeurd, was aan de orde de „Administratie der Brandstof fen-distributie", welke door den heer H. 'Jongman werd voorgelezen. Hierna kwamen verschillende aangele genheden ter sprake. Zoo spraken Stompwijk en Oudewater ©vor Afi levering aan klein-industrie en tiet percentage van vervoer naar ver af ge legen gemeenten in het district. Bodegraven stelde voor om op de vol gende vergadering te doen bespreken in een inleiding de practische eni technische controle over de aflading der brandstoffen aan de commissie. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. De broodpriiS. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de burgemeesters een circulaire gericht, waarii hij als zijn mee ning uitspreekt, dat voor wittebrood, ge bakkon uit Regceringsbloem van f 43 per 100 K.G. in het algemeen, een prijs van f 0.46 per K.G. of f 0.37 per 800 gram voldoende is te achten. Wat het bruinbrootl aangaat, merkt de minister op* dat bij den tegenwoovdigen mec-lprijs van f22.50 per 100 K.G. een broodprijs van f0.2G per K.G. of f0.21 per 800 gram over he algemeen een voldoend winstcijfer waarborgt. Is de prijs van het Regeeringsbruinbrood hooger, dan is de minister bereid voorstel len' tot het vaststellen van een maximum prijs in overweging te nemen. De minister stelt zich verder voor bij eventueele wijzigingen in den prijs van de Regeeringsbloem en van het Regeerings- meél den burgemeesters tevens mededee- ling te doen van. de veranderingen, welke dientengevolge volgens zijn mecning de •prijzen van het daaruit gebakken brood kunnen ondergaan. Maximumprijs regeeringsmeeL De minister van Landbouw heeft bepaald dat voor Regeeringsmeei als inkoopprijs voor gemeenten, bedoeld in artikel 3 dc Distrjbuti'.wet 1916, met ingang van 15 O.toLer 1920 zal gelden de prijs van (35.30 per 100 K.G. af fabriek. Griesmeol, De minister van Landbouw brengt ter algemeene kennis, dat de bij zijn beschik kingen van 2 Februari 1920 en van 2 Juni 1920 verleende dispensatie van uitvoer van tarwe enz. niet van toepassing zijn op griesmeel, zoodat ten aanzien van dit ar tikel het uitvoerverbod onverminderd van kracht is. De invoer van NederlanJsoh vee in België. De redacteur te Brussel van de „Msb." seint d.d. 13 October: Naar der» minister van landbouw ons heden mededeelde, zal de Belgische grens niet eerder voor den invoer van Neder- landseh vee worden opengesteld, dan min stens 25 dagen nadat de veepest in België geheel zal geweken zijn. Huldigingssameiiboinst. In den tuin van den Doele tc Rotterdam heeft gistermiddag een bijeenkomst plaats gehad, be legd door de afdeeling Rotterdam van do Christc- lijk-Hislorische Unio, ter huldiging van Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman en den minister van onderwijs, dr. J. Th. de Visser, in verband met de beëindiging van den schoolstrijd. Dr. A. F. K r u 11 opende de bijeenkomst en heette allen welke - in het bijzonder de hee ren Lohman en Do Visser. - De aanwezigen zongen daarna een door den heer S. Stemerding vervaardigd huldigingslied, op de wijio van psalm 89. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Brui- n e, dio pas uit Amerika is teruggekeerd, neemt dit land als zijn uitgangspunt en zegt, dat hij getroffen is door het verschijnsel, dat liet Chris tendom er zulle oen macht is in het openbare leven Veel ruimte wordt er gegund aan de krachtsont plooiing en het verantwoordelijkheidsbesef der io- dividuen. Hiorom stelt hij voor te spreken over „onzen Amerikaanschen Lohman". Spreker noemt mr- Lohman zoo, omdat in dit woord het poiltieke streven van mr. Lohman is getypeerd. Mr. Lohman heeft den schoolstrijd gevoerd om voor ieder ruimte van ontplooing te verkrijgen bij de opvoeding van zijn kindoren, ook voor .:1e Christenen en ook voor de minvermogenden. Vervolgens spookt de heer J. R. Sno eek Henkemans over: de christelijke school de volksschool. Spr. herinnert aan de schoolwet van minister van der Brugghen, van 1857, en aan Groen van Prinsterer en zegt daarna, dat de geest, die met en door de neutrale school in ons volk doordrong, dit geestelijk kwaad heeft ge daan. Maar toch kan ook hier worden getuigd: hetgeen de menschen ten kwade bedoelen, werd door God ten goede geleid. Spannen wij ons in met dezelfde trouw en toe wijding, die Groen en Elout hebben bezield, toen zij den grooten strijd aanbonden, die tbans onder leiding van de Savornin 'Lohman en de Visser glansrijk is gowonnen. Wij willen huldigen de mannen, die den laateten veldtocht hebben ge leid en in hen ook eeren de nagedachtenis der grooten die hen voorgingen. Dr. mr. J. Schokking, voorzitter van de Chrislelijk-historische IJnie, zegt, dat dc Unio ah politieke groep een voornaam aandeel heeft gehad in de totstandkoming van de nieuwe onderwijs wet. De namen van de heeren de Savornin Lohman en De Visser zullen in de geschiedenis van ons enderwijs blijven leven. Ontzaglijke geestelijke inspanning en groote liefde waren noqdig, om het werk tot stand te brengen. Er zal nu althans ge lijk recht zijn voor de christelijke levensbeschou wing Spr. huldigt daarvoor de heeren de Savo-- nin Lohman en do Visser. Het is er om to doen. vervolgde hij, dat de volksjeugd in aanraking komt met do chri6tehjke beginselen, dat ons volk een rijke toekomst heeft. De heer D. v. H i 11 e n bood namens dc afd. Rotterdam der Chr. Hist. Unie aan de hee ren Lohman en do Visser elk een zilveren pla quette aan. Staande zongen de aanwezigen daarna: Dankt, dankt nu allen God. Jhr. mr. de Savornin Lohman dankt hartelijk voor de zeer welwillende woorden en 'b hun gebrachte hulde, van welke hij niet gedacht had, dat zij hem te beurt zou vallen, omdat hij slechts het Werk verricht heeft, dat ieder in zijn plaats gedaan zou hebben, zijn plicht. Hij laat daarna uitkomen wat de schoolstrijd geweest i» voor Groen van Prinsterer, en wat het Nede> landsche volk nu beeft te doen. 'Gods goedertio- i renhoid, waardoor dit resultaat bereikt is, concen treert zich in dit woord: dc christelijke school voor heel de natie. Dr. J. Th. de Visser zegt, dat de laat ste dagen voortdurend de gedachte hem heeft be= ziggehouden aan de zegeningen, die ons vaderland in de latste jaren heeft genoten en nog geniet. Wat onderscheidt ons kleine Nederland, ons Hollanders, dat wij dien grooten zegen van Goa genieten? Bij het zooken naar het antwoord ip die vraag is er maar voor één plaats: Soli D90 Gloria. De Eerste Kamer nam op 7 Oct. de wet aan, Den 8slen word zij verzonden naar Het Loo, en hoewel de Koningin Zaterdag den 9den een reis naar Lcoinvardcn maakte, ontving spr. Maandag d.a.v. dë op den 9en getcekendo wet terug. Daar mee toonde de Koningin haar innige belangstel ling. Toont gij ook in dze, zoo eindigt spr., trouw aan Oranje, trouw aan het vaderland. De hoer de Viseer sloot de bijeenkomst met gebed, nadat allen Psalm 150 hadden gezongen. De harniönieveroeniging der Christelijke jonge- mannenvereeniging „Obadja", jdie haar medewer king had verleend, speelde tol 6lot het Wilhelmus Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 13 October. Aan de orde is het opmaken van do nominatie voor hot voorzitterschap van de Kamer. De Vo 0 r z i 11 e r benoemt tot leden van 't bureau van stemopneming: de heeren Van der Molen, Toenstra, van Dijk en Van der Waerden. Uitgebracht werden 84 stemmen, waarvan 5 blanco. Van de 79 geldige stemmeD, waren uit gebracht op de heeren Kooien 40, Nolens 3, Rink 12, Schaper 11, de Monté ver Loren 2 en Lely 1, zoodat blijkt dat 10 6temmen zoek zijn. De heer Van der Molen (A.-R.), voorzitter van het stembureau, stplt dus voor na der d enuitslag vast to stollen. Hiertoe wordt overgegaan. Thans blijkt, dat zijn uitgebracht 84 stemmen, waarvan 5 blanco. Van de 79 geldige stemmen waren" uitgebracht op de heoren Kooien 43, Nolens 3, Rink 12, Scha per 15, de Monté ver Loren 3, Lely 1, v. Stapelo 1 en Troelstra 1, zoodat tot eerste candidaat ge kozen i6 mr. D. A. P. "N. K 0 01 e n. Bij do stemming voor den tweeden cand. wer den uitgebracht 84 stemmen, waarvan 7 blanco. Van de 77 geldige stemmen werden uitgebracht op de hoeren de Monté Ver Loren 24, Rink 14, Schaper 16, van Doom 18, K. ter Laan 1, Lely 2 en Beumer 2, zoodat een nieuwe vrije stemming moet plaats hebben. Hierbij worden uitgebracht 81 stemmen, waar van 4 blanco. Van de 77 uitgebrachte geldige stemmen vorkregen dc heeren van Doorn 25, de Monté vor Loren 17, Schaper 17, Rink 14, Beu nier 2, Troelstra 1 en J. ter Laan 1, zoodat een derde stemming moet plaats hebben tusschen jrfe heeren v. Doorn, de Monté Ver Loren, Schaper en Rink. Bij deze 6teraing werden uitgebracht 80 stem men, waarvan 5 blanco. Van de 75 uitgebrachte geldige stemmen verkregen de heeren v. Doorn 24, de Monté ver Loren 15, Rink 19 en Schaper 17, zoodat ccn vierde stemmiug moet plaats heb ben tusschen do heeren van Doorn en Rink. Uitgebracht werden nu 77 stommeu. w;iarvan 16 blanco. Van de 61 overige stemmen werden uitgebracht op de heeren van Doorn 26 cn Rink 34, terwijl 1 ongeldig verklaarde stem was ïitgo- bracht op Thorbecke, zoodat tot tweeden candi daat is gekozen de heer Rink (U.-L.) Bij de stemming voor den 3den candidaat werden uitgebracht 76 stemmen, waarvan 6 blan co. Van de 70 geldigo 6temmen werden uitge bracht op de hoeren Schaper 33, do Monté ver Loren 32, Van Doorn 2, Beumer 2 en Dressel- huys 1, zoodat een nieuwrevrije stemming moot plaats hebben. Hierbij werden uitgebracht 77 stemmen, waar van 8 blanco. Van do 69 uitgebrachte geldige 6temmen verkregen de heeren Schaper 35, de Monté ver Loren 33 en Van Doom 1, zoodat als derden candidaat is gekozen de heer Schaper (S.D.A.P.) Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelt vor, op Dinsdag 19 October bij den aanvang der vergadering aan de orde te 6tellen de interpellatie-van den Tempel inzake de nooden van het Rijkspersoneel, inzon derheid het personeel van de Rijkspost en -tele grafie. Hiertoe wordt besloten. De heer v. Ravesteijn (C.P.) 6telt voor, daarbij tegelijk te behandelen zijn motie inzake dc ophefiing van de stakingswetten. De Voorzitter zegt, dat deze met de sa- larieering niets heeft te maken. De hoer Kolthek (S.P.) ondersteunt het voorstel-van Ravesteijn, omdat gebloken is, dat zonder stakingsrecht voor het personeel geen ver- bel ciibg te verkrijgen is. De Voorzitter brent het vooretel-Van Ravesteijn in stemming, hetwelk met 38 stom men tegen 34 stemmen verworpen wordt. De vergadering wordt gesloten. BUITENLAND. Dc wapenstilstand getcekcnd. Omtrent de zitting van de vredesconferen tie te Riga waar de wapenstilstandsvoor waarden werden geteekend, verneemt dj) „Temks" het,volgende: Joffe, de leider der Russische delegatie opende de zitting. Hij las den tek6t vao het verdrag in het Russisch voor, waarna dezelfde tekst door Dombski in het Poolsch en door Manoelski in het Oekrainseh werd voorgelezen. De leider van de Russische delegatie hield vervolgens een rede, waarin hij Dombski zijn dank betuigde voor zijn samenwerking voor het herstel van den vrede. Dombski verklaarde daarop, dat de vrede duurzaam zou zijn, daar hij gebaseerd was op het recht en de Rechtvaardigheid. De gedelegeerden teekenden het document om 7.15 des namiddags. Dc bezetting van Wilna. Uit Londen wordt gemeld dat de Brit- sche en Fjansche regeeringen die volkomen eensgezind zijn ten opzichte van de kwestie Wilna, zijn thans bezig een nieuwe geza menlijke nota aan de Poolscjie regeering op te Btellen. De moeilijkheden waarvoor deze regeering zich geplaatst ziet, worden ten volle erkend. Naar men zegt, heeft generaal Zeligows- ki zijn ontslag uit den Poolschen militairen dienst genomen voor hij tot de bezetting van Wilna overging en een regeeringsdaad voor Centraal Litauen instelde, ten einde de Ppolscho regeering niet te betrekken in zijn avontuur. Zooals men weet, heeft deze laat ste reeds te Parijs en Londen verzekerd, dat zij geen verantwoordelijkheid voor het incident op zich noemt, alle pogingen in werk zal stellen om er een einde aan te ma ken. Intusschen tracht een commissie van den Volkenbond te Wilna de kwestie op te lossen. „De Times" merkt omtrent de houding der Poolsche regeering op: Er maken ern stige en verstandige personen deel uit van de Poolsche regeering, maar slechts een be slist optreden kan hen thans vrijwaren van de verdenking dat zij betrokken zijn bij de zen machtsgreep. De toekomst van Polen hangt voor een groot deel af van zijn volkomen zelfbeheer- sching, en deze heeft het thans verloren. De Fransche en Engelsche regeeringen te Warschau zullen ernstig protesteeren, en het zal noodzakelijk zijn, dat de Poolsche regeering daarop met iets meer dan woor den antwoordt en door daden doet blijken dat zij 't gebeurde afkeurt. De actie van Wrangel. Volgensbericht uit Parijs hebben de troe pen van generaaü. Wrangel den 9den Octo ber den overtocht over d'e Dnjepr gefor ceerd in de streek van Alexandrofsk. Bij de achtervolging van den vijand bezetten Wrangels troepen verscheiden dorpen. On_ d'er de gevangenen telt men het geheele 23ste communistische regiment. Den lOden zetten de anti-bolsjewistische troepen hun offensief met succes voort. Ze namen o. a. het 19de sovjet-regiment ge vangen. Een munitiefabriek, de eenöge die jle sovjets op dit front bezaten, is door de troe pen van Wrangel opgeblazen. De nood-toestand in Wcenen. In de „Éclair" beschrijft een persoon, die van een reis door Zuid-Duitschland en Oos tenrijk i6 teruggekeerd, den beklagenswaar- digen toestand in Weenen en komt ten slot te over het besluit der nationale vergade ring aangaande het plebisciet over aansluip ting bij Duitschland te spreken. Het betreft een wanhoopsdaad van het volk, dat niet van den honger sterven wil. De Oostenrijkers hebben hun laatste hoop gezet op aansluiting, een hoop, die niet kan worden verwezenlijkt, want het is on denkbaar, dat een overwonnen Duitschland uit een ongelukkigen oorlog vergroot te voorschijn kan komen. Deze uitweg mag dus niet ernstig in over weging worden genomen, toch is het hoog tijd dat de Entente de Oo6tenrijksche repu bliek te hulp komt en redt. Er bestaat ook gevaar, dat Oostenrijk, als het tot wanhoop wordt gedreven in de armen van het bolsjewisme yalt, want het geheele volk is van plan om niet vrijwillig van honger te sterven. De Engelsche mijnwerkers. De stemming van de mijnwerkers over de voorstellen der eigenaars was Dinsdag avond afgeloopen. Hoewel de uitslagen nog slechts gedeel telijk bekend zijn, is het thans reeds zeken dat devoorstellen der eigenaars om de loonsverhoogingen verband te doen houden met de verhocging der productie, zijn ver worpen. De totale uitslag zal worden bekend ge maakt na afloop van de gisteren gehouden vergadering der mijnwerkersfederatie. Ook al blijkt echter dat de meerderheid tegen de voorstellen heeft gestemd, bestaat er hoop, dat er nog een oplossing wordt be reikt door nadere besprekingen. Op de gedelegeerdenvergadering, die he. den wordt gehouden, wordt beslist, wat verder gedaan zal worden. Men verwacht, dat op die vergadering de groote meerder heid zich voor een verdere opschorting van de staking6order en hervatting van de on derhandelingen met de regeering zal verkla ren. Volgens berichten uit verschillende ko- lendistricten zijn vele mijnwerkers gekant tegen de voorstellen der eigenaars, maar wenschen evenmin in staking te gaan, ter wijl zij niet ongenegen zijn, de beslissing over de looneischen aan een onpartijdig tri bunaal over te laten. De Duitschc kolenproductie. Uit Dortmund wordt als gevolg van de uitwerking van de kolenovereenkomst van Spa een op den duur onhoudbaren toestand gemeld. De indu6trieele bedrijven leven, na het opteren van de geringe voorraden, van de hand in den tand. Gevreesd wordt, dat ten gevolge van het gebrek aan kolen binnen kort de bedrijven geheel stilgelegd of zoo danig beperkt zullen moeten worden, dat rentabiliteit uitgesloten zal zijn. De gevolgen van de dreigende stopzet ting der voornaamste bedrijven als de ge- meente-electriciteitswerken te Dortmund, de talrijke industrieele werken, welke hiervan hun electriciteit betrekken, of van het wa terbedrijf in het noordelijke Westphaalschq kolengebied tot Gelsenkirschen, dat met 60 pet. waterbeweegkracht twee honderd vijf en twintig schachten verzorgt, zal een ca tastrophe beteekenen. Anti-bolsjewistische actie. De „Kra-snaja Gazeta" van Petersburg meldt, dat de centrale regeering troepen gezonden heeft om de boerenopstanden in de streek van den Boeg te onderdrukken. Nisji-'Novgorod zou op het oogenblik door opstandelingen' bezet zijn. In de straten zouden zich bloedige gevechten afgespeeld hebben. De volkscommissaris Podbirski zou naar Saraitoff vertrokken zijn met. speciale vol machten om de órde te herstellen. Men meldt dat een nieuwe opsland te; Smolensk is uitgebroken; 8000 nran van' het roode garnizoen zijn aan 't muiten ge-' gaan. De beweging heeft zich meester ge maakt van de arbeiders die de regeerings-1 gebouwen bezet hebben, en de plaatselijke sovjets er uit verdreven. De sovjet-troepen zijn omnicMetlijk tegén 1 Smolensk opgerukt Meer dan 1200 solda- 1 ten zouden gefusilleerd zijn, duizenden burgers ondergingen hetzelfde lot. 24 uur lang wer-d Smolensk met zwaar geschut ge- hombardeerd. De Fransche oorlogsbegrooting.' Uit het rapport over de staatsbegTooting blijkt, dat de oorlogsbegrooting 1920 5 mil liard 41 millioen frank bedraagt. Dat is 4 maal zooveel als in Juli 1914. Het Fransche effectief bedraagt 32,000 officieren en 700,000 man. De uitgaven van de bezetting van het Rijngebied worden haast op een milliard geschat; die voor de troepen i-n het naburige Oosten en Marokko op ongeveer hetzelfde bedrag. He rest wordt in Frankrijk en' Algiers uitgegeven. Bijna de helft van het leger staat aan den Rijn, in het Oosten, den Le vant en Marokko. Dat is een toestand van oorlóg of van bijna oorlog. De goede lichaamstoestand, waarin do burgemeester van Cork nog steeds verkeert, is een gevolg van het gebruik van druiven sap en andere vruchtensappen, terwijl hii ook vaak geestrijke dranken en wijn ge! bruikt. Het eerste transport melkkoeien uit Amerika is naar Saksen onderweg. De melk der koeien is uitsluitend voor ziekenhuizen en kinderen bestemd. In Argentinië is een wet. aangenomen; welke de regeering machtigt zooveel rivier- booten te requireeren, als noodig is, om het binnenlandsch verkeer te herstellen. Naar men uit Weepen seint i9, wegens onderhandelingen over geheime wapen- leveringen aan de Hongaarsch monar chisten, de socialistische bedrijfsraad van het arsenaal te Weenen gevangen genomen. Bij het autogeen bewerken van oud ijzen in de Skodafatxrieken te Pitsen heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor een werkman gedood is, drie zwaar en twee Licht gewond rijn. De ontploffing wa9 het gevolg van 'het met de vlammen in. aan raking komen van een huis met ontplof bare stoffen, zooals die in den oorlog voor grondwerken gebruikt worden, welke buiten iemands schuld onder het oud-ijzer was ge raakt. Het aantal van 93.000 automobielen vart vóór den oorlog 19 ip Dui®fchland gedaald tot 62.000, dat der motorfietsen van 22,500 tot 9300. Terwijl het aan lal au Lorijfuigen zeer sterk achteruit is gegaan, is daaren tegen dat der vrachtauto's gestegen. De ,,N. R. Crt." -verneemt uit Parijs, dafi aan het Lyon-station te Parijs twee. per sonen aangehouden zijn, d'ie uit Moskotf kwamen. Zij stapten uit den Orient-Expresg en (blekepi 72 millioen roebels in hun koffers te hebben. Men vermoedt, dat dit geld be stemd was voor bolsjewieksche propaganda^ Een nader bericht meldt, dat ook bolsj(> wieksche vlugschriften an hun koffers ont dekt zijn. Uit het Sociale Leven. Christel. Sociale actie. Naar het Hbld. verneemt, komt prof. Slo temaker de Bruine met 1 November aan; het hoofd te staan van het te Rotterdam in het gebouw der Samaritaan aan de Linken Rottekade te openen christelijk bureau voor, sociale adviezen. Het secretariaat van dit bureau zal worden waargenomen door den heer J. T. van Hilten. Prof. Slotemaker zal voorloopig ook het hoogleeraarsambt tq Utrecht nog blijven waarnemen. Staking in dc textielindustrie. Men meldt uit Enschede, d.d. 12 October5 Tengevolge van de staking van de dros- sers is hedenmorgen de spinnerij Oosterveld stopgezet. Van arbeiderszijde vernemen wij. dat de houding van de directie zal worden bepaald door een vergadering van het be stuur van de fabrikantenvereniging. Deze vergadering zal uiterlijk Vrijdag a. s. wor den gehouden. j De Poststaking. Met ingang van 16 November is aan dq heeren H. Frccn, H. van Giesscl, A. v. d. Baan, A. J. Sipman, W. Assink, D. J. Be» verloo, J. G. v. d. Jagt en H. M. Roos, al len bestuursleden van den C. B. P. T. ei| onderteekenaars van het manifest, waarin het personeel werd opgewekt „zijn plicht tq doen" d. w. z. lijdelijk verzet te plegen, vol gens aangegeven regelen, beëindiging} van de dienstbetrekking opge zegd wegens ongeschiktheid voor den dienst. Het H d b 1. 'vestigt er de aandacht op; dat de heeren niet zonder meer op straat worden gezet, daar zij volgens de wettelij ke bepalingen recht hebben op eeno in bil lijkheid te bepalen uitkeering in eens, teif bedrage van ten minste zeven en ten hoog ste zeventig maal de bezoldiging, die or den dag, waarop de dienstbetrekking ein digt, per dag genoten werd, voor iéder vol dienstjaar, dat sedert de indiensttreding, inj dienst van het staatsbedrijf is doorgq» bracht. 1 Van Gend en Loos. Sinds eenigen tijd is er een zeer ontevrq» den stemming merkbaar onder het personeel van de expeditieonderneming Van Gend eni Loos. Dit personeel kwam voor eenige wekefl te Utrecht bijeen, en droeg daar het bestuuii der organisatie, 'de Gentrale Bond va^! transportarbeiders, op, zich met bepaaldq

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2