Uit de Omgeving, Gemeentelijke Aankondgingen. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter .kennis van de ingezetenen, dat morgen (Donderdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Visclimarkt en Stadskulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH a f0.20, GROOTE SCHELVISCH a f 0.24—10.30 en SCHOL a f 0.16—f32 per pond. N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. Leiden *13 October 1920. AGENDA. WOENSDAG, 13 October in de Gerei. Kerk te Sassenheim De. A. Lauwere des avonds te half acht. WOENSDAG, 13 October. Openbare Verg. Jongel. Ver. „Obadja" Kerk Hooigr, 8 uur. Spreker Ds. J. Douina te 's-Graven- hage onderwerp „Nekemia de Hervormer", VRIJDAG 15 October. Cursusvergadering .vanwege de vereen. „De Middaghoogte" Mr. P. H. W. G. v. d. Helm behandelt „In, leiding en Probleemstelling. Aanvang 8 uur. In de Nutezaal. Apotheken die tot en met Zcnda? op Maandagnacht eiken nacht en des Zo.ilags geopend zijn: C. B. Duijsler Nieuwe Rijn 18 Tel. 523; P. Du Croix, Rapenburg 9 Tel. 807. Lichten op: 14 Oct. 15 Oct. Rijtuiglantaarns 6.08 6.06 Rijwiel- en Motorlampen 5.3S 5.36 Dr. Kuyper ongcslelj. In antwoord op veler vraag naar den gezondheidstoestand van Dr. Kuyper deelt „De Stand." mede, dat Dr. Kuyper lijdende is aan bronchitis, een lichte temperatuurs- verhooging'heeft en het bed moet houden. Met het oog op den hoogeu leeftijd van den patiënt is de toestand vanzelf nieó geheel en al zonder zorg. Voorzitterschap Tweede Kamer. Het Ned. Corrcspondentiebureau meldt dat het in buiten-parlementaire kun gen thans zoo goed als zeker wordt beschouwd, dat mr. D. A. P. N. Kooien door de Tweede Kamer voor het voorzitterschap der Kamer zal worden in aanmerking gebracht. Wel S'.h'jnt lot voor korten tijl mr, Kooien be denkingen te hebben geuit om het oorzit- xoiS' hap op zich le neoiea, in vr.-boni mc-t zijn functie van vice-voorz'Cicr van t'tn Ccntralen Raad van Be; iep, on geval1 enver- zékering, doch die bézwa'en moe'en sedert ondervangen zijn in dien zin, dat de heer Koelen laatstbedoelde betrekking naast zin ,F..merpraeaidüim zul kunuea blijven .vervullen cn zijn woonpiadts te L'lrerijt ge vestigd zou kunnen blijven. Mr. D. Foék. Den nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Ned-Indië, mr. D. Fock, is in bet de partement van koloniën een werkvertrek ter beschikking gesteld, waar hij gerégeld zijn voorbereidende werkzaamheden ver richt en verschillende personen ontvangt. V Radio telef. inrichtingen. De minister van Waterstaat heeft een commissie ingesteld, met opdracht om te onderzoeken, de mogelijkheid van het ver- leenen van concessies vor de exploitatie van Radio-telefonische inrichtingen en om ter zake rapport uit te brengen. Uniformkleeding niet bij optochten. De directeur-generaal der P. en T. heeft in opdracht van den minister van Water staat ter kennis van het post- en telefoon personeel gebracht, dat voor een rijksbe trekking van rijkswege verstrekte uniformkleeding niet bestemd is om te worden gedragen bij betoogingen en op* tochten, waarom zulke dan ook verboden wordt, tenzij daarvoor een bijzondere veiv gunning is gegeven. Da dunrtebijslag voor het spoorweg personeel. De uitbetaling van den duurtebijslag aan het spoorwegpersoneel zal, naar de „Tel." meldt, Vrijdag 22 October plaats hebben. Eet voorzitterschap van de Twoede Kamer. Het Ned. Cortespondcntiebureau meldt, idat het in buiten-parlementaire kringen fthans zoo goed als zeker wordt beschouwd, •dat mr. dr. D. A. P. N. Kooien door de Tweede Kamer voor het voorzitterschap der Kamer zal worden in aanmerking ge bracht. Wel schijnt tot voor korten tijd mr. Kooien bedenkingen te hebben geuit om !het voorzitterschap op zich te nemen, In verband met zijne functie van vice-voorzit- ter van den Centralen Raad van Beroep, ongevallenverzekering, doch die bezwaren moeten sedert ondervangen zijn in dien zin. dat do hoer Kooien laatstbedoelde be trekking naast^ijn Kamerpraösidium zal ikunnen blijVen vervullen en zijn woon plaats te Utrecht gevestigd zou kunnen (blijven. Prins Hendrik. Prins Hendrik, die voor enkele dagen te 'e-Gravenhage is aangekomen, zal a.s. Zaterdag .van het Loö voor cenige dagen in verband met particuliere en familieaangelegenheden naar Mecklenburg vertrekken. Arbeiders-ziekteverzekering. Onlangs berichtte ..Het Volk", dat door het ..bestuur van het N.V.V. met tal van werkgevers organisaties overleg werd gepleegd in""verband piot de regeling der arbeiders-ziekteverzekering. 16 het blad wel ingelicht, dan staat het thans Vast, dat vprscbfllnp.de van de belangrijkste werk gevcrsorcauib„'i iu» ju ons land zich bereid hebben verkaard hun medewerking te verleenen aan hot totetandbrengen van een regeling tot uitkeering bij ziekte voor do arbeiders buiten de zioktewet- Talma om. Voorts vernoemt het, dat binnenkort een ver gadering zal worden bijeengeroepen waarin do vakccntralen met de verschillende in ons land bestaande werkgevcr-organisatios deze zaak nader zullen bespreken. Middcnstandswoningen. Men meldt aan de „N. R. Ct." dat het ook door ons ovorgonomen bericht over de voorwaar den, waaronder de rogeering bereid zou zijt den particuliofen middénstandswoningbouw te steunen voorbarig en niet volledig is. Do onderhandelin gen zijn nog gaande en zij hebben alleen betrek king op Amslejdam. Do melkvoorziening. De Minister van Landbouw hield Maandagmid dag in het departementsgebouw een vergadering met de afgevaardigden van de Nederl. Melk- hygienieche Vorecniging, van Hermes, Voreeniging van Amsterdainscheo Melkinrichtingen, van den Alg. Nederl. Slijtersbond, van de R.-K. Landelijke Organisatie van Melkcentrales en van de Am6tor- damsche 6lijtorsvereenigingen. Mede was aanw<H zig prof. mr. J. A. Veraart uit Delft. Om den inkoopsprijs van 19 ets., franco melk inrichting of melkslijterij tegenover de veehouder-? te kunnen handhaven, bracht de minister den inkoopprijs van do regeeringsmolk dio tot he-» den 19,5 ets. was ook op 19 ets. Verwacht kan worden dat de veehouders hun molk tegen 19 ets. zullen afleveren, omdat de ra- geering thans reeds over zeer groote hoeveelheden melk beschikt. Do heer O. Reitsma, voorzittor van 't Znivelkantoor, dio dc vorige week persoonlijk in Friesland den melkaanvoer van daar naar Hol land is wezen regelen, gaf een overzicht van dien aanvoer, waaruit bleek, dat binnen oonige dagen er geen tekort meer aan melk voor de groote ste- ,den zal zijn. Nu gebleken is, dat do z.g. productenfabrieken, die gecondenseerde melk en melkpoeder (export artikelen) bereiden, de consumptiemelk tegen hoo- gen prijs opkoopen, waardoor de binnenlandscho handel 6terk gedupeerd wordt, zal worden over wogen deze fabrieken te beletten de melk duur der in te koopen dan door de regeering is vast gesteld. Do veehouders, die tot heden consumptie- melk levorden, züllen verplicht worden dit te blijven doen. Wie consumptiemelker was zal dit moeten blij ven. Teneinde de melkvoorziening verder zondar sloornis te doen plaats hebben, overweegt de minister de instelling van een speciale com missie onder leiding van een deskundig ambte naar, in wolko commissie hoofdzakelijk vertegen woordigers van den melkhandel zullen zitting no men. Deze commissie zou zelfstandig optreden, hoewel er oenig verband met 't zuivelkantoor zal blijven. Tenslotte zal de minister een onderzoek laten instellen naar do financieele bedrijfsresultaten der melkinrichtingen en melkslijterijen, teneinde daaruit tb kunnen concludeeren, hoe hoog de toe- plag zal moeten zijn, opdat dezo bedrijven een behoorlijk bestaan kunnen opleveren. De gehuwde onderwijzeres. De raad der gemeente Laren (N.-H.) besloot, do onderwijzeres bij het openbaar lager onder wijs ontslag te verleenenwanneer zij in hot hu welijk treedt. Ged. Staten van Noord-Holland wefiechten dit besluit niet goed to keuren, omdat zij het in strijd achten met de wet, volgens welko elk geval van ontslag op zichzelf zon moeten worden beoordeeld. In zijn jongste zitting heeft nu echter do raad besloten, zijn oorspronkelijk besluit te handhaven en to dezen een beslissing uit te lokken van ds Kroon, welke intusschen niet twijfelachtig kan zijn. Wie biedt cr meer! Do communisten in den Amsterdaroschen Raad stellen voor. dat op alle 6cholen in dio gemeente 'n Octobor-herfst-vacantio zal worden gegeven van 14 dagen. Tusschen haakjes: (veertien) dagen. Men mocht es verkeerd lezen! Daar zit me nu do S.D.A.P. Ze heeft hier niet van terug; zij laat die arme onderwijzers maar zwoegen en sloven; zij voelt niet, dat 't arme schoolkind gemarteld wordt met dio onafgebroken leerderij, van de grbote va- vantio lot de „Kerst". Of zal zo een bod wagen? Dan i6 drio weken al het minst! Als do „Bond" es 'n inschrijving probeerde en z'n^stoun toezei aan wie 1 hoogste biedt. Onze kolcnpositic. Do Haagschc redacteur der „Msbd." schrijft: Zooals men zich herinneren zal, 6tond het ar voor eenigo maanden mot onzo kolenvoorziening minder rooskleurig voor. Uit Amerika kwamen geen kolen wegens gebrek aan 6poorwegmaterieel waardoor do groote hoevoolheden, welke daardoor de Regoering waren aangekocht, niet naar de havens konden worden vervoerd. De levering van kolen door Dui(6chland ging weliswaar nog vrij goregeld, maar men verwachtte elk oogenblik stopzetting daarvan in verband met do groote hoeveelheden, wolko als uitvloeisel van het vre desverdrag door Duitschland aan do entente-lan den moesten worden geleverd. Thans is echter onzo kolenpositie en zijn ook de vooruitzichten aanmerkelijk verbeterd. De moeilijkheden, welke vbor Amroika golden, zijn nu geheel opgoheveu. Amerika levert volop; groo ts hoeveelheden komen vandaar binnen. Niette genstaande de kolenmarkt in Amerika een val lende tendenz vertoont, zijn deze kolen toch vrij duur tengevolge van den hoogen dollarkoers. De onzekere vooruitzichten betreffende de kolen levering (loor Duitschland zijn ook vrijwel opgo- hoveu. Dc levering van de overeengekomen hoe veelheden vindt geregeld plaats. In Engeland wordt wegens de hooge prijzen, die daar voor de kolen gevraagd worden, door het Rijkskolenbureau nog steeds niet gekocht; wel worden door particulieren vandaar oenige par tijen colcos en grui6 ingevoerd. De Amsterdamschc burgervader. Het „Nieuws van den Dag" wist te vermelden, dat burgemeester Tellegen voornemens zou ziju, met 1 Maart a.s. zijn ambt neer te leggen. Burgemeester Tellegen heeft echter verklaard dat dit bericht van allen grond.is ontbloot en hem, den burgemeester, van een dorgelijk voor nemen niets ia bekend. BUITENLAND. Het is een verwarde geschiedenis met de bezetting van Wilna, de hoofd stad van Lithauen, door de Polen. Aanvankelijk was de opvatting dat men hier te doen had met een truc van de Rus"- 6en die gaarne de handen vrij hebben om generaal Wrangel te lijf te gaan. Zij zouden dan, door Wilna in handen der Polen te spelen Lithauen en Polen te gen elkaar in het harnas jagen gedachtig aan de oude spreuk: verdeel en heersch. Na dan eerst generaal Wrangel onscha delijk te hebben gemaakt kon dan in het voorjaar een nieuw offensief tegen Polen worden begonnen. Zeker is, dat de bezetting van Wilna heel wat stof heeft opgejaagd. De Lithauers zijn woest en spreken van contractbreuk en ook de Entente is over dit eigenmachtig optre den zeer slecht te spreken. Zij meent nu eenmaal dat zij en zij al leen het recht heeft, de landen naar welge vallen te verdeelen. Alleen Frankrijk neemt bij deze kwestie een eigen standpunt in en zal waarschijn lijk Polen in elk geval de hand hoven het doofd houden. Intusschen wascht de Poolsche regee ring haar handen in onschuld. Zij betuigt bij hoog en bij laag dat de bezetting van Wilna tegen haar uitdrukke lijk bevel in is geschied en een feit' is dan ook dat de bevelhebber van de Poolsche troepen generaal Zeligofrki werd te ruggeroepen. De vraag is nu echter of dit gemeend i6. Indien ja.dan zal niet alleen de generaal maar ook de geheele troepenmacht terug geroepen moeten worden. En dat is tot nu toe nog niet ge beurd. De Wapenstilstand. De „Times" verneemt uit Riga, dat gis teren tusschende Poolsche en Bolsjewisti sche delegaties dc overeenkomst omtrent den wapenstistand is gesloten. Men verwacht, dat de voorloopige vrede vandaag wordt geteekend. De vijandelijk heden zullen 48 uur na de onderteekening worden gestaakt. De Poolsche voorwaarden werden in ver schillende opzichten gewijzigd. O.a. zullen de Polen niet 400 millioen gouden roebels eischen, doch slechts 100 millioen. De heilige oorlog. De „Chicago Tribune" bevat het bericht, dat een vijftal koningen, vorsten, sultans en andere opperhoofden uit Turkije, Arabië Egypte en andero Ooster6che landen, bezig zijn met een plan om de geheele Mohamme- daansche wereld op te zetten tot een alge- meenen oorlog tegen Engeland, Frankrijk en alle andere mogendheden, die belangen hebben in de Mohamedaansche wereld. Er is een centraal comité benoemd, dat een ge heime vergadering in een der Klein-Aziati- sche steden voorbereidt. Watersnood in Frankj^k. Uit Parijs wordt gemeld, dat onophou delijke zware regens en stormen, welke d* laatste dagen in het zuiden van Frankrijk woedden, groote schade hebben veroor zaakt, die dagelijks grooter dreigt te wor den. Sedert 1900 heeft men een dergelijken regenval niet bijgewoond. Het gudsende water voert goederen mee van allerlei aard» zoowel dieren als ontwortelde hoornen. Hui zen zijn ondergeloopen en de bewoners ge vlucht. In de Cevennes is alle post,, tele graaf- en telefoonverkeer onderbroken De Garonne en haar bijriviertjes wassen nog dagelijks. De overstrooming van de Tarn wordt ernstiger. Te Gahors rijst de Lot nog steeds. Men vreest dientengevolge ern stige overstroomingen in de Herault. Een aantal wijngaarden in deze streek staat reeds onder water. Verscheidene beken in den omtrek van Marseilles zijn huiten hun oevers getreden, met het gevolg dat het oerkeer op vele plaatsen verbroken is. Bestrijding der Duurte. Na een voorbespreking tusschen de ver schillende ministers en de diensthoofden, zal de Fransche ministerraad verschillende maatregelen hespreken tot vermindering van de levensduurte. De ministerraad wil trachten een daling van de prijzen der grondstoffen te hereiken. Volgens minister Le Trocquer i6 de da ling der ijzerprijzen reeds voldoende om coristructieijzer te doen dalen van 1195 op 945 fres. per ton. Door verdere verlaging van den prijs der industriekolen hoopt men onmiddellijke verlaging te bereiken van de prijzen van bouwmaterialen als kalk, co- ment en baksteen. Door prijsverlaging van de kolen voor de gasfabriek hoopt men prijsdaling van de halffabrikaten te bewerken. Daarmee wordt ok beoogd, het gas- en electriciteitsver- bruik door particulieren zooveel mogelijk te bevorderen, waardoor hun kolengebruik zal afnemen. Evenwel worden grootere rantsoenen kolen toegezegd, daar de voor raden voor Parijs 100,000 ton tegen 50,000 ton tegen 50,000 ton verleden jaar bedra gen, zulks toelaten. Wat de restricties inzake den vleesch- verküop betreft, wil de regeering wachten, totdat er overvloedige en goedkoope visch op dé markt kan komen. Hcunersiwod op Madeira. De Engel9che bladen melden', dat op het eiland Madeira hongersnood hèerscht ten gevolge van de moeilijkheden en de kosten, aan het transport van meel ui tde Noord- Afri'kaansche havens verbonden. De nood is zóó groot, dat de kinderen bananenschil len eten om den honger te stil'len. Volgen® de „Times" is het denkbeeld ge opperd, dat de bezitters van de jachten, die werkloos in de Britsche havens liggen, hun schepen ter beschikking zouden stellen om meel en mai9- van Noord-Afrika naar Madeira te vervoeren, De Hongaar sche Kroon. De royalistische partij, aan wier hoofd twee ministex-s en een veldmaarschalk staan, heeft aartshertog Jozef candidaat voor den troon gesteld. Dit is de aartshertog, die na de omwen teling den eed heeft afgelegd op de grond wet der toenmalige republiek en zich daar na naar zijn landgoed begaf. Na den val van de radenregeering heeft de entente ge. weigerd, dat hij op den voorgrond zou tre den. Een geheim genootschap. Na den burgeroorlog werd in de Zuide lijke staten der Vereenigde S.taten een g'e- heim genootschap gevormd onder den naam van „Ku Klux Clan", dat onwelgeval lige -personen-, o. a. degenen, die uit het Noorden kwamen,'uit den weg ruimde. Een dergelijk geheim genootschap is thans bezig om in de Zuidelijke staten des nachts katoenfabrieken in brand te steken, meldt de correspondent te Neiw-York van de „Daily Tel.", om te voorkomen, dat bij de geldende prijzen katoen aan, de markt wordl gebracht. De katoen planters in Geor. gië, Zuid-Carolina en Texas beweren n.l., dat zij met den ondergang bedreigd worden door een verkoopprijs van nog geen shil ling per pond. Een tegenhanger hiervan vormt het feit, dat de boeren van Iowa dreigen hun mais- oogst als brandstof te gebruiken als de steenkolenprijs niet lager wordt. In Iowa en- in de andere landbouwslaten van het Westen kunneg de boeren geen steenkool krijgen voor minder dan 4 d. 10 s. per ton en de hoogste prijs dien zij voor mais kun nen maken, is drie guinjes per ton. Een mislukte bomaanslag. Het MontenegrijnsQhe Persbureau maakt bekend, dat toen de prins-regent van Ser vië uit Serajewo terugkeerde, een bom onder zijn trein werd geworpen. Twee wa gons werden vernield, doch de prins bleef ongedeerd. Een ingesteld onderzoek le verde geen resultaat op. Na den aanslag namen de burgemeester en de gemeente raad van Serajewo hun ontslag. Een staatsbankroet? (Naar de „Echo de Paris" uit Sofia ver neemt, heeft de minister van Financiën in de begrootingscommissie medegedeeld, dat het haast niet mogelijk is de begrooting sluitend te maken.. Indien de internationale toestand niet spoedig zou verbeteren, zou een staatsbankroet niet te vermijden zijn. Schrikbewind der raden-regeering. V. D. verneemt uit Bazel, dat de Russi sche raden-regeering over verschillende districten, w. o. St. Petersburg, 'Moskou, Nisijinovgorod en Smolensk den sLaat van •beleg heeft afgekondigd. In alle .plaatsen zijn revolutionaire rechtbanken opgericht. Over de landelijke districten is de ver scherpte staat van beleg geproclameerd. Uittocht uit St. Petersburg. Uit Helsingfors wordt aan V. D. gemeld, dat het aantal personen, dat dagelijks St. Petersburg verlaat 1600 bedraagt. Wegens gebrek aan transportmiddelen is het niet •mogelijk allen die weg willen, verder te zenden. Ia de eerste helft van dit jaar z 'ij n honderd negen en negentig duizend personen uit St.. Petersburg gevlucht. Een derde spoorwegongeluk in Frankrijk. Het derde spoorwegongeluk in drie dagen tijd had 'Maandagavond plaats te Lardy (Seine-et-Oise), waar twee goederentreinen op elkaar liepen en een conducteur zwaar werd gewond. De 'lijn ParijsEstampes ■werd versperd. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Een commissie van Kwakers in Ierland wendt zich tot de kerken in Engeland ten einde een „wapenstilstand" van een maand te verkrijgen van beide kanten in .het Ier- scbe conflict. De „Echo de Paris" meldt, dat ten ge volge van gedachten wisseling tusschen Londen en Parijs is besloten tot het zenden van een gemeenschappelijke nota, ten ein de Poleni tot gematigdheid te raden wat be treft zijn eischen voor de grensregeling en inzonderheid wat Wilna aangaat. volg van de stijging der ioonen en de i te- neming der werkzaamheden waardoor -reen los personee^ is. Schrijf- en bureau-behoeften enz. vragen een meerdere uitgaaf van f 600 en zijn nu geraamd op. f1200. Bovendien is nog f20.000 zegge en schrij ve twintig duizend guidon uit getrokken voor de uitgaven van 't ste nografische verslag van de handelingen van den Raad met de mgeknnon e.nkken. De post Druk- en bindwerk werd \er- hoogd van f 13000 tot f 20.000. Zou het niet tijd worden dit verslag per eerste gelegenheid af te schaffen en daar voor in do plaats een kort uittreksel uit dc besprekingen te geven. Wij hebben veel respect voor do orati- sche gaven van onze Raadsleden, maar het komt ons toch voor dat geen onkel gemeen tebelang geschaad wordt, indien het ëteno* grafisch verslag wordt afgeschaft. Het behoeft geen betoog dat ook de kos ten voor onderhoud en schoonhouden van de gebouwen, en meubelen evenals 'le kos ten voor verlichting en verwarming z^er. belangrijk zijn verhoogd. Hot tweede hoofdstuk brengt een meeval ler doordat dit jaar geen periodieke verkie zingen plaats hebben, 't Vorig jaar werd hiervoor nog f 11850 uitgetrokken. F.ei niet onbelangrijke besparing du3. Hiertegenover staat echter dat de kosten van de lüe algemeene volkstelling pro me morie zijn uitgetrokken, omdat de kosten hiervan nog niet geraamd kunnen wor den. Dit geeft straks een meer of minder grto- ie tegenva'ler. De kosten van het toezi-bt op en dc in vordering van de plaatselijke belastingen werden het vorig jaar geraamd op f31 «13 Thans is dit bedrag verhoogd tot f 49680. Wordt echter het voorstel van dq Regee ring om geen vergoeding meer te eischen voor het innen der personeele belasting aangenomen, dan zal dit een zeer welkome besparing geven van f 4000. Ook voor de openbare veiligheid moest een belangrijk hooger bedrag worden uitge trokken. Het salaris van den commissaris van Po litie steeg van f 4450 tot f 5750. Voor de inspecteurs en verdere beambten van politie is uitgetrokken f 315597, tegen f232095 op de loopende begrooting. Verder is nog noodig f 27850 voor klee-. ding en uitrusting, f 7107 yoor wachtge- bouwen enz., f 2000 voor bureaubehoeften, f 600 voor verstrekking van nachtverblijf enz. aan doortrekkende behoeftige personen en f 1950 voor de overige uitgaven. De brandweer vraagt in totaal een uit gaaf van f 24905. De uitgaven voor de openbare straatver lichting zijn geraamd op f 140500 (gas) en f 17800 (electrische verlichting), totaal f 158300. De plaatselijke zorg voor volksgezond» heid en volkshuisvesting vraagt mede niet onbelangrijke bedragen. Zoo zijn de kosten van de bouw en het woningonderzoek geraamd op f 18394. Voor bijdragen aan woningbouwvereeni- gingen in de aflossing van verstrekte voor schotten is uitgetrokken f 74579. Dit bedrag zal intusschen niet voldoende zijn, daar de bijdrage voor verschillende woningcomplexen nog niet bekend is en dus zijn uitgetrokken voor memorie. Ditzelfde geldt ook van den Geneeskun digen Dienst, waarvoor alleen het salaris van den Directeur in rekening is .gebracht. Het ligt dus voor de hand dat deze po6t zeer belangrijk zal worden overschreden. De kosten van keuring van eet- en drink waren en visch zijn begroot op f 20843, waarvan echter een bedrag van f 1600 door de gem. reiniging wordt vergoed. Naar aanleiding van een ter zake inge-' komen adres, stellen B. en W. voor, de sub sidie voor de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te verhoogen van f1250 tot f 2450. De plaatselijke drankbestrijdersvereeni- gingen en „Zuigelingenzorg" zullen dezelf de subsidie ontvangen als het vorig jaar» resp f 600 en f 1000. De kosten voor de gemeentelijke volks- baden konden nog niet woeden gera.'.md zoodat hiervoor voorloopig een in/miorie- post op de begrooting werd geplaatst. GEMEENTE BEGROOTING LEIOEN. H. Komende tot de geraamde uitgaven ontmoeten we allereerst de kosten van het algemeen bestuur der Gemeente. Het ligt voor de hand dat deze kosten ook in verband met de onlangs toegekende sa- larisverhoogingen belangrijk hooger moes ten worden geraamd. De jaarwedde van den burgemeester is evenals het vorig jaar gesteld op f 8000 maar naar verluidt, willen Ged. Stated dit bedrag verhoogd zien tot f 12000. De Wethouders hebben, van den gouden regen in Juk j.l. niet geprofiteerd. Evenals het vorig jaar is hunne wedde geraamd op f 2500.- Secretaris en Ontavnger gingen ieder met pl.m. f 1000.— vooruit. Hunne jaarweddo zal nu bedragen resp. f 7250.en f 6500. Yoor presentiegelden der leden van den Raad was het vorig jaar uitgetrokken f 2000, welk bedrag thans verdubbeld is, aangezien over het eerste halfjaar van 1920 reals f1986 werd uitgegeven. Le jaarwedden vanclo aiubieaarsn Ier se cretarie rijn in totaal gc-rmud op 1111807. tegen f 73814 op de vorige begrooting. Over 1919 werd voor dit doel nog slo'hts uitgegegven f 63111.64. Een niet onbelangrijke vermeerder:ng in zoo kort tijdperk. Voor jaarwedden aan den concierge, bo den en bedienden ten Raadhuize is uitge trokken f 12551, welke post het vorig jaar was geraamd op f 7967. De schrijfloonen f 4000, zijn f3000 hoo ger geraamd dan het vorig jaar; een ge LEIDERDORP. Onder Voorzitterschap van ds. M. Kramer, werd Maandag de jaarvergadering gehouden van het Comité tot ondersteuning van Vluchtelingen te Leiderdorp—Üoeterwoude. De secretaris-penningm., de heer Viervant. Tuk* ker bracht het jaarverslag uit en gaf rekening en verantwoording over de kasbeweging. De reke* ning was nagezien door de dames de Graaf Nierstrasz en Koning—Strenger en geheel accoord bevonden. Uit het jaarverslag bleek dat een jaar von groote werkzaamheid achter den rug was. Door bemiddeling van het Comité waren 146 kinderen geplaatst geworden. Hiervan kwamen 22 uit Woenen, 6 uit Budapest en de overigen uit verschillende Duitscho steden. De verschil lende pleegouders hebben met groóto liefde de kin deren opgenomen en verdienen daarvoor oprechten dank; ook van do dames-Comité leden is dikwijls voel werk gecischt en de boide doktoren van Lew derdorp, dr. de Bruyne en Persant Snoep gaven! steeds geheel belangeloos hunne hulp en ieder kind werd geneeskundig onderzocht. Het Comité i6 voor al deze medewerking oprecht dankbaar. Besloten werd, gezien de groote nood welke nog in Duitschland heerscht, met de werkzaam-? heden voort te gaan. Aan de kinderen die dezo weken aankomen is het te zien hoezeer ze aott verblijf in Holland noodig hebben, alleen hier-! door zijn velen nog te redden. Hot Comité /al eerstdaags weder eon beroep doen op de mede-t werking van de inwoners van Leiderdorp en Zon terwoudo; velon zijn nog in staat een ondervoeds kleine op te nemen of andors met geld to steunen» zoodat kinderen togen vergoeding kunnen wordom ondergebracht. In April werd eene Duilscke School geopend^

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2