binnenland; Uit de Omgeving. Gemeentelijke Aankondgingen, Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Woensdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt. en SLadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELV1SCH a fO.lG— a f 0.18 per pond. N. C. DE GI.TSELAAR. Burgen*0 ester. Leiden,. 5 October 1920. Directe belastingen. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter aJgemeene kennis, dat aan der Ontvanger der Directe Belastin gen is ter hand gesteld het kohier der Personeel© belasting No. 9 van den dienst 1920, executoir verklaard den len Oct. jJ. en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester, Leiden, 5 October 1920. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: van 4 October tot en met 9 October Apo theek Polio en Gemeente-apotheek; Zon dag 10 October met avond en nachtdienst: Apotheek Pelle en Apotheek Duijster. monica of orgeltje rond. Veel werd er ook weer gebedeld. Op het feestterrein, Schuttersveld had een avondfeest, plaats dat de beteekeuis van een groote kermis had, waarover wij du6 ge voegelijk kunnen zwijgen. i j. Christel. Oranjevereeniging. 's Avonds te 7 uur hield de Chr. Oranje vereniging een vergadering in de Stadsge hoorzaal. De vergadering was zeer druk bezocht. Men was zelfs genoodzaakt een aantal stoe len in de gangen te plaatsen. De vergadering werd geopend door den nee-Voorzitter, den heer De Lange die al len welkom heette en in 't bijzonder den burgemeester, die met zijne echtgenoot© 'n deel van de vergadering bijwoonde en den heer Van Rossum du Chattel, die als be stuurslid vaft de 3 October-vereeniging aan wezig v/as, een hartelijk welkom toeriep. Hierna werd allereerst het woord gege ven aan den heer Van Rossum du Chattel, die de Oranjevereeniging dankte voor de verleende medewerking en reeds nu de hulp ?n de steun van alle leden inriep om het ■rolgend jaar 't 35-jarig bestaan van de 3 October-vereen., die thans reeds'6500 leden telt, luisterrijk te vieren. Nadat onder begeleiding van de muziek ran Psalm 9 de verzen 1 en 3 gezongen wa ren, was het woord aan den grijzen maar oog altijd jeugdigen en vurigen voorzitter ran den Hond van Oranjevereenigingen, Ds. van Noort van Amsterdam. Ds. van Noort begon met er op te wijzen »lat bij do Leidenaars groote liefde bestaat voor de hisforie. Ze zeggen do historie moet er in worden geheid en gekleid en gekeid. Spreker is het heel erna al oneens met een schrijver uit het land van de onbegrensdo mogelijkheden en onmogelijkheden, die de godin van de geschiedenis wilde voorstellen hinkende op twee krukken. Spreker zou jmar willen voorstellen met een trompet in de hand om uit te bazuinen de groote daden Gods, en baar desnoods plaatsen op de burcht te Leiden om uit te galmen: Een vaste burcht is onze God, 'n toevlucht voor de Zijnen. Als spreker 't heeft over den 3den Octo ber, dan herinnert hij aan een monster dat alles verslindt, en doet verdwijnen ths- Bchen zijne tanden: Vergeten. O, dat ondier! Doet men niet goed dat monster een welkome beet uit den muil te ontrukken n.L Leid ens Ontzen, 3 Oct. 1574. Spr. verplaatst nu zijn gehoor naar het volk in banden, dat een strijd voerde op le ven en doöd. Verspaanschen wilde het. niet Op den len April 1672 had Alva zijn bril verloren. Maar nu had hij ook geen kijk meer op de zaap. Een volk van ijzer had hij wel klein kunnen krijgen, maar een volk van boter was hem te glad. 't Gleed hem tusschen de vingers door. 't Begon te da gen. Maar bange dagen, door spreker op welsprekende wijze geteekend, stonden nog te wachten. 't Ging nu op Leiden aan. Den 26sten Mei 1574 werd voor de tweede maal het be leg om Leiden geslagen. Voorzorgsmaatre gelen waren niet genomen. Als er nu uit komst kwam, dan zou gezegd moeten wor* den: dat heeft God gedaan. Niet minder dan 10.000 Spekken hadden over 62 schansen verdeeld, de stad ingesloten. Leiden was niet alleen in lijden maar ook in doodsnood. Straks kwam de hongersnood en dan de hongerdood. Maar toen ontwaakte de heldenmoed. [Aan de lokstem van de Spanjaarden en de n,glippers" werd geen gehoor geschonken. Do nood 6teeg. De eenige hoop was naast God op den Prins, die 't bevel gaf de dijken ,te doorsteken. De golven overstroomden het kikkerland maar Leiden werd niet bereikt. De Spanjaarden spotten. De nood werd hooger en de Prins lag overwerkt en ziek te Delft. De nood steeg, maar ?t water 6teeg niet. Toch hielden de Leidenaars tstand. Zij zagen liever hun bui ken slinken dan hun halzen zwellen van de stroppen der Spanjaarden. O, wat zal er toen in den nood gebeden aijn tot God. En God zij geloofd: er kwam hulp van heven. God helpt als leed genaakt. Een ,vaste burcht, is onze God. Daar kwamen de boden Gods. Eerst een springvloed uit het N. W. en daarna een Z. W. wind, die het water naar Leiden dreef, 't Water wast lik wast, en ale Surherik .y&u J«u>%ate zou zijn de Spanjolen bang voor natte voeten, bij nacht van Leidon gevlucht, 's Zondags morgens 8 uur klonk de blijde kreet: Leiden is ontzet, God zij geloofd. Wien kan 't verwonderen, dat de Geuzen de oude veste die de sleutels niet wilden overgeven, binnentrokken zeker wel onder de toonen van 't Slaat op ten trommelc van dirvedmdeyne. Maar wien verwondert 't ook dat zij naar het huis Gods giugen om daar het dank lied aan te heffen: Des Heeren hand is hoog .verheven. Wie bovenal dankbaar was: de Prins die 's middags in de kerk de blijde tijding ont ving. Ondanks zijn zwakte was de Vader reeds den volgenden dag temidden van zijne kinderen. O zegt spr. ik had er bij willen zijn! Indien ergens, zoo roept hij uit, dan mo gen hier de Leidenaars wel trotscb zijn op Oranje, die uit dankbaarheid aan deze stad zijn vermaarde boogeschool schonk. Aan wie danken wij naast God deze blij de uitkomst. Neen wij kruipen niet voor onzo vorsten. Daarvoor is onze kleigrond te glad en te glibberig. Maar wij vergeten niet wat Oranje deed. Oranje en Nederland zijn onverbreekbaar aan elkander verbon den. Oranje is been van ons been en vleesch van ons vleesch. Als ge Oranje hoort sma den dan zegt ge: blijf van mijn familie af. Dat is een familiezwak. Willem van Oranje Vader Willem heeft zijn leven gelaten voor deze landen. Het verbond tusschen hem en ons volk is beze geld op de trappen te Delft, toen de Prins stervende bad voor zijn volk. 16 het won der dat zijn Nazate, onze Koningin, zijne voetstappen drukt en dat ons volk met haar dweept? Vergeet zegt spr. onze historie niet! En mocht ooit ge windwijzer van de volksgunst gaan draaien denkt dan aan de uitredding van Leiden en Gods wonderdaan. En beze gelt met trouw tot ni den dood, het woord dat onze Koningin deed plaatsen op het graf van de Ruyter: de dapperheid van het voorgeslacht is de roem van het nageslacht. Hulde aan Leiden. Dank aan Oranje. Bovenal Eere zij God! Ja Soli Deo Glo ria, Gode alleen de eer! Deze schitterende rede waarvan dit ver slag slechts een zeer flauwen indruk geeft, werd herhaaldelijk door een daverend ap plaus onderbroken en aan het slot geest driftig toegejuicht. Nadat een paar verzen van het Bonds lied gezongen waren, deelde de Commissie voor de Financiën, bestaande uit de heeren v. Zwieten, Casparie, de-Houter, de Leeuw, v. Loeff, Spa, Tukker en Mej. Boter- mans bij monde van den heer Van Zwieten mede, dat zij met hare pogingen tot dekking van het tekort nog niet gereed was, waarom zij ook verder de hulp van de leden inriep. Onder applaus overhandigde Mej. Botermans daarna aan den penning meester een bédrag van f 150.—. Na de pauze die door „Polyhymnia" welk muziekgezelschap zich ook reeds voor de opening had doen hooren met eenige muziek nummers werd afgewisseld, gaf de Christel. Gymnastiekvereen. „Jahn" eenige nummers ten beste. Eerst door de heeren-afd. enkele vrije oefeningen en fraaie standen. Daarna door de daines-afd. verschillende springoefenin gen gevolgd door een stand. En tenslotte door de heerenafdeeling eenige Italiaansche steunhalteroefeningen op muziek, gevolgd door een stand. De verschillende nummers, keurig uitge voerd verwierven een lang aanhoudend ap plaus. En verdiend, 't Was voor „Jahn", die reeds den geheelen dag in touw was, een schitterende prestatie. Alvorens dc vergadering te sluiten gaf de Voorz. nog enkele oogenblikken het woord aan luitenant Van Rees, secretaris van de Nat. Landstorm Commissie die de aandacht vestigde op een binnenkort te houden propaganda-vergadering voor den vrijwilligen landstorm. Uit het applaus mag worden afgeleid dat er voor deze zaak veel belangstelling is. Te half tien werd de uitnemend geslaag de vergadering met een kort slotwoord en dankgebed door den Voorzitter gesloten. '6 Avonds om half elf had zich een ont zaglijke menschenmenigte opgesteld om van het schitterend vuurwerk te genieten. Het geduld van de menigte werd op een groote proef gesteld, maar eindelijk, te on geveer elf uur, klonk plotseling een zware kanonade, onmiddellijk gevolgd door twee tourbiïlons, luchtgangen en een zwermfon- toin; een paar vuurpijlen suisden snel om hoog even een langgerekt "hè-è-è-è van het publieken dan was-'t weer uit. Eensklaps ontvlanmden op vier punten van het terrein vier magnesiumpotten, die het terrein hel rood verlichtten. Een paar vuurpijlen een luchtwentelaar en een bommetor wisselden daarna elkander af. Een fraai nummer was no. 4 Brillantzon in omgeving van brillant en jasminkran- sen. De gekleurde halve manen draaiden te gen elkander en verwisselden van kleur, totdat het stuk tenslotte in hel magnesium licht overging en met kanonslagen ein digde. Weer schoten de vuurpijlen achter elkan der omhoog, fluitend, knallend of uitloo pend in een fraai gekleurde sterrenregen. No. 6 Groot brillant zonnetableau was een successtuk dat veler bewondering af dwong. Eerst was 't door schitterende kleu ren geschakeerd en draaiende vuurbundels deden het geheele beeld leven. Het ging ten slotte in hel magnesiumlicht over en ka- nonslagen beëindigden dit fraaie gezicht. Ook de mooi verlichte duiventil van ge kleurd licht mocht er zijn. Verschillende vuurduiven vlogen heen. De schitterende Lotusbloem bracht ve len in verrukking, 't Was dok een zeer smaakvol samengesteld stuk vuurwerk. Ka nonslagen brachten ook hier maar al te spoedig een einde aan. Een echt nummer was de Oud-Holland- sche molen, die menig Nêderlandsch gevoe lend hart goed deed. Wij vonden dit num mer wel het mooiste van allen, hoe eenvou dig ook samengesteld. Do schitterende Niagarawaterval met zijn tintolende vuurmassa's die wrongsgewijze naar beneden werden geslingerd hield menig oog gespannen. De slot-decoratie bestond uit een ridder in vol harnas, in de hand houdende een vaan, met de Leidsche kleuren, geflankeerd door een 6tuk met „hulde aan de deelnemers aan den Optocht." Een menigte van gekleurde lichtkogels doorkliefde nadr alle zijden het luchtruim en een zwaar bombardement met sterrenre gen beëindigde zoowel dit nummer als het geheele welgeslaagde vuurwerk. De geheele feestdag had een zeer goed verloop. Het feestterrein werd om 12 uur gesloten, en hot reeds laat in den nacht voor de laat ste levendigheid van het fee6t in de stad was weggestorven. In de Geref. Kerk alhier werd Zondag me degedeeld dat ds. W. Bouwman voor de roeping naar Stadskanaal had bedankt. In de Kerk aan de Oude Vest- werd de. Bouw man aan het einde van den dien6t namens Ker- keraad cn Gemeente door dr. van Es in waaiglee- rende bewoordingen toegesproken en de wensch geuit dat ds. Bouwman ook in de toekomst voor deze gemeente ten zegen mag worden gesteld. In verband hiermede werd op verzoek van dr. v. Es gezongen Pb. 90 vs. 9: Laat Uw gena ons met haar troost verrijken, En laat Uw werk aan Uwe knechten blijken, enz. In de Geref. Kerk (Oude Vest) werden Zondagmorgen bij do gehouden collecten voor Armen en Kork, twee extra-giften gecollecteerd elk van f200. <-ri Gisteravond ongeveer had een oploop plaats even voorbij Poethof. Vanaf den weg vermoedde men dat aldaar in een villa waar do bewoners afwezig waren, on- genoode vertoefden. Do villa werd omsingeld, maar het bleek dat men zich had vergist en dat allps in orde was. Zondagmiddag ontspoorde een. locomotief van de Haarlemsche Stoomtram op den Rijn** burgerweg op de wissel bij het emplacement. Do tram van vieruur moe6t met eenige vertraging vertrekken. Bij het ongeval waren vele kijkers. Dc winterdienst der Spoorwegen. Aan oen mededeeling van de „Tel." over de nieuwe dienstregeling der spoorwegen, welke op 25 Oct. zal worden ingevoerd ontleenen wc: AmsterdamHaarlem—Leiden—Den Haag Rotterdam: tr. 1945 zal voortaan vertrekken om 5.45; tr. 5 vervalt; tr. 7 vertrek 7.53 en vervoert alleen reizigoj- voor Eeschen en verder; tr. 213 zal niet op Zon- en Feestdagen loopen; tr. 187 stopt niet meer te Haarlem; tr. 1055 vervalt; tr. 857 vertrekt voortaan van Amsterdam C. S. 11.23: tr. 219 vervalt; tr. 2233 vervalt; tr. 221 vertrekt 3.52 en stopt te Haarlem; tr. 2239 en 865 van af Haarlem niet op Zon- en Feestdagen; tr. 1Ö95 vervalt; tr. 1097 alleen op Zon- en Feestdagen. RotterdamDen Haag—LeidenHaarlon\ .Amsterdam. f tr. 1010 vertrekt 6.14; tr. 852 loopt door naar Amsterdam C.S. van Haarlem naar Amsterdam dagelijks; tr. 1014 vertrekt 7.38; tr. 206 vertrekt 8.13; tr. 6 vervalt; voortaan zal 11.15 een trein vertrokken van Schiedam, aansluitende op 19.49 Rotterdam D.P.tr. 2224 vervalt; Zaterdags vertrekt te Rotterdam een trein om 12,35 tot Den Haag; tx. D 34 ven'.; tr. 214 loopt niet op Zon- en Feestdagen; tr. 216 vertrekt 2,56; tr. 218 vervaltvertrek tr. 220 4.22 een nieuwe trein vertrekt 7.50 van Rotterdam D.P. en 6topt te Don Haag en Haarlem; trf 1070 vervalt; tr. 1074 vervalt. Leidon—Utrecht Tr. 1203 vertrekt 5.52, v.ny cn loopt niet op Zon* en Feestdagen. Op Zon- en Feestdagen loopt een trein naar Utrecht om 6,58; tr. 1205 vertrekt 9,01; tr. 263 vertrekt 5.34. UtrechtLeiden Tr. 238 vertrekt 5.53; tr. 1202 vertrekt 6.38; tr. 1206 vertrekt 8.27; tr. 1210 vertrekt 2.23; verder geen veranderingen. Fn9ie van vrijzinnigen. De „Nationale" meldt, dat in de vergadering van het hoofdbestuur van den- Bond van Vrijo Liborabn een uitvoerige discussie gehouden is ever de wen6chelijkheid van fusie mot andere vrijzinnige partijen, weke discussie tot geen ver dere conclusie geleid dan tot een aan dc al- gemoeuo vergadering uit t brengen advies van het hoofdbestuur, de bereidwilligheid tot overleg uitsprekend. Tegen de duurte. De besturen van het Ned. Verbond van Vak verenigingen en de S.D.A.P. hebben een adres aan do Regeering gezonden, waarin aangedron gen wordt op maatregelen tegen de stijging van de prijzen van levensbehoeften. Onze Nijverheid. Aan do „Maasb." wordt/it Brussel geseind: Mr. Kortenhoret, die zich op het oogenblik te Brussel bevindt voor het bijwonen, van de inter nationale werkgevers-conferentie, heeft over de crisis in de Hollandscbe nijverheid o.m. gezogd, dat zij veroorzaakt wordt doof den Nederland-* schen valutastand en den hoogen prijs der inge voerde grondstoffen. De fafrikatiekosten zijn in Nederland hooger dan in gelijk welk ander land. De crisis heerecht in alle takken van nijverheid. De Amsterdamsche diamantnijverheid werd door die van Antwerpen verdrongen, de Belgische klompenindustrie heeft de Hollandsche in eigen land verdrougen. Wij 6taan op een berg en kunnen de cocurreerende landen niet meer bereiken. Van het Hof. H.M. de Koningin, die Dondetdag a.s. het groote stoomgemaal bij Lemmer hoopt te bezich tigen, komt per trein tot het slation Wolvega en gaat verder per auto over Munnekeburen naar Lemmer. Vandaar gaat het naar Leeuwarden, waar H.M. overnacht. •- DE ARBEIDSWET. 'Bij de behandeling van de interpellatie- Schaper in de vergadering der Tweede Ka mer van Juni j.l. deelde de Minister van 'Arbeid mede, dat het in zijne bedoeling lag, nii d© inwerkingtreding der bepalingen van de Arbeidswet 1919 betreffende de ar- beids. en rusttijden in fabrieken of werk plaatsen achtereenvolgens -het in werking treden te bevorderen van de bepalingen van genoemde wet betreffende de arbeids- en rusttijden in winkels, verplegingsinrich- tingen, apotheken, koffiehuizen en hotels, kantoren en eindelijk betreffende dien ar beid buiten een der genoemde inrichtin gen. Naar wij uit goedle bron vernemen, heeft de Minister besloten, tin deze volgorde in aooverre wijziging te brengen, dat thans eerst de inwerkingtreding voorbereid wordt van de bepalingen van genoemde wet -be treffen ie de arbeids- en rusttijden in kan toren. Koek, bisco.it, beschuit. Door de Noorsche regeering is de invoer van koek, biscuit en beschuit uit Nederland verbo den„Hbld." Geen gevaarlijke Hollandsche kaas? Aan da „N. R. Ct." wordt uit Weenen ge seind, dat het onderzoek naar de oorzaak der talrijke ziektegevallen onder de Ween. sohe kinderen heeft aangetoond, dat die schu'd niet te zoeken is bij de kaas. De burgemeester van Delft. Naar „Het Volk" verneemt is eerstdaags de benoeming- te verwachten van mr. G. van Baren tot burgemeester van Delft. De heer Van Baren is thans te Schiedam woonachtig. Hij heeft zitting in de Prov. Statiën en is wethouder der gemeente Schiedam. Hij 'behoort tot de jongeren in de anti- rev. partij. WOUBRUGGE. Zoudag 3 October had in de Geref. Kerk alhier de bevestiging plaats van den beroepen predikant ds. W. M. Ie Cointre, door den cansolent, ds. Wientjes van Oudshoorn. De beves tiger koo6 tot tekst Je6aja 61:1a en vs. 6. Gezon gen werd Ps. 63:13, Ps. 105:7 en 8, Ps. 118:7 en Ps. 93:4. Aan de handoplegging nam ook deel ds. Maan, em. predikant te Alphen, terwijl de Gemeente bij deze plechtigheid staande zong Ps. 134:3. Des avonds verhond de jeugdige leeraar zicli aan de gemeente met een leerrede over 1 Pet. 4:11, waar ons geleerd wordt, hoe wij, in het midden dor gemeente, hebben te verkeeren, en waaruit blijkt, dat dit verkeer moet zijn: le. naar Gods wil; 2e. uit God6 kracht en 3e. tot. Gods verheerlijking. Gezongen werd Ps. 100:1 en 3, Ps. 141:2, Fs. 25:2 en 6, Ps. 33:11 en Ps. 138 vs. la en 4b. De predicatie werd gevolgd door toe spraken tot afgevaardigden, ambtsbroeders, Ker- keraad, Gemeente enz. Namens den Kerkeraad sprak broeder Metselaar, ds. Kuijper van Ter Aar, namens de classis de heor De Boer, als hoofd der Chr. School en ds. Wientjes als con sulent, welke de gemeente Ps. 132:6 liet aanhef fen. De opkomst was beide beurten zoo groot, dat het kerkgebouw de scharen bijna niet kon be vatten. SASSENHEIM. Vrijdagavond hield de Anti-RevolutionaireProp. Club „Groen v. Prin6t«rer" haar jaarvergadering. Het jaarverslag van den Secretaris i getuigde van een opgewekt clubleven; de finantJeele toestand was echte niet rooskleurig. Het voorstel van het bestuur tot aansluiting bij den Boj)d van Anti- Rev. Prop. Clubs werd met algemeene stemmen aangenomen. In plaat6 van den heer H. v. Zonneveld werd de heer P. C. van Baaien tot bestuurslid gekozen. Do lieer W. Warnaar sprak een opwekkend woord over: „Het beginsel voorop". Spreker Doemde als kenmerken van den tijd die wij bele ven: „onvoldaanheid", „onzokerhoid" en „inzin king". Een ieder gevoelt dal het tegenwoordig niet goed gaat, en men roept om verlossing. Zelfs de meest democratische menschen verlangen naar oen dictator, naar een krachtmensch, die leiding kan geven. Rusland heeft reeds zijn dictator in dc persoon van Lenin, doch deze bevredigt niet omdat hij getoond heeft alleen maar af te kunnen breken en niet op te kunnen bouwen. Een man els Tagore wordt vereerd als een man die een nieuw evangelie predikt. Linkecho bladen bewie- rooken dezen heidenschen wijsgeer als een der voorlo opera van den zoo „hartstochtelijk be geerden wereldlëcraar"., die alles veranderen zal. Spreker brengt al deze uitingen van moderne we reldbeschouwing in verband met wat do Schrift ons leert omtrent het laatste der dagen. In deze dagen is het zoo noodig dat wo steeds ons be- ginsrel voorop stellen. Wij zoeken uitredding uit en verlossing van alle moeiten en teleurstellin gen alleen 'bij Hem die gezegd heeft: „Komt al- Jen tot mij die vermoeid en belast zijt en Ik zal u ru6le geven". Wij moeten steeds bedenken hot: „Zoekt eerst het koninkrijk Gods en zijne ge rechtigheid en al deze dingen zullen n worden toegeworpen. Daarom bohooren we te zijn pre dikers in woord en daad. Spreker wees tenslotte op de houding die we hebben aan te nemen tegen over de kun6t en tegenover het vraagstuk van de defensie van het Vaderland. Hij. wekte op tot betrouwen op God en het uitdragen van onze beginselen in de wereld, herinnerende aan het woord: „Het geloof overwint de wereld!". Nadat de secretaris den heer v. Zonneveld had .gedankt voor het vele dat hij gedurende zijn pre sidium voor de club had gedaan, werd de ver gadering door den heer W. Warnaar met dank gebed gesloten. De opkomst had grooter kunnen zijn, de leden die wegbleven hebben veel gemist. De volgende vergadering wordt gehouden eind Oct., wanneer de hoer A. Wiarnaar Jr. een inleiding zal leve ren over „Socialisatie". AARLANDERVEEN. Van 18—28 Oct. zal mej. W. Tarda, in dienst van „Het Groene Kruis", in de Zaal van Bunnik een cursus houden tot on derricht ten behoeve van kraamvrouwen en zui gelingen. Zaterdagavond had alhier een pngeluk plaats dM goed ailioj/. Twee mannen kwamen met. een* vlot voor d® Schutshiis aan hot, dorp. D. V, had het ongeluk in het water te vallen. Zijn collega, die hem van-» wegc de'duisternis niet kon zien, smaakte toch' het genoegen hem bij zijn kraag te pakiceu, zoo-* dat hij er met een nat pak afkwam. ALPHEN AAN DEN RIJN. De Alphonsche Burgerwacht ia tegenwoordig druk aan het oefenen. Zaterdag j.l. zijn ongeveer 50 man per fiets naar Katwijk aan Zee gereden om een schietoefening te hou* den. Prachtig weer hebben ze gehad, hoewel de terugreis minder mooi was ze hebben genoten ,van de regenbui die Zaterdagavond hier neerviel. De uitslag is nog niet bekend, daar ze in 3 groe-i pen verdeeld zijn, waarvan de -eenc Zaterdag j.l. de andere morgen 6 en de derde Zaterdag 9 Oct. zal gaan oefenen. Dan zal de uitslag bekend wor-» den. m Zaterdagavond werden de b om woners aan de Lage Zijde onverwachts opge* schrikt door het geroep van brand. De lucht was vroeselijk rood. In een ommezien 6nelde men naar de Hooge Zijde, doch spoedig keerde men terug; men was er ingeloopen. Het roode der lucht waa 't ondergaan van de zon en de voorbereiding van' een zware regenbui, die zich weldra uitstortte. Donderdagavond hall acht hoopt de nieuwe Chr. Oranjevereeniging een ver* gadering te houden in het gebouw „Concordia''. Alsdan zal men overgaan tot vaststellen van sta* tuten en reglement en het verkiezen van een bestuur. Meu hoopt dien avond met zang en wat verder gezellig is, de vorgadering aangenaam te maken. Gasten zijn dien avond ook welkom. Burger 1. Stand. Bevallen: E. Zevenhoven geb. Strik d. W. M. J. Piok geb. Spruijt x. S. van Dijk geb.' Vcrbhhm d. A. Forice geb. Touwsma d. M. van Tilburg geb. van Muijen d. A. Laros geb. Esveld, d. Overleden: A. Th. Kroon jd. 18 j. Gehuwd: H. J. Akerboom jm. 32 j. cn W. vap Rossum jd. 25 j. G. J. Versteeg wed. 35 j. en J. Noomen jd. 34 j. RIJNSBURG. Was do melkprijs op 1 Oct". j.l. door de melkboeren op 24 ct. por liter ge-i eteld, thans is de prijs alhier 22 ct. per liter. Met ingang vanheden is dc melkprijs door de melkboeren van 17 ct per Iter gebracht op 24 ct. Een verhooging alzoo van ct. per liter. Het is te hopen dat van regeer inga* wege tegen deze prijsopdrijving maatregelon wor* den genomen, daar door werkmansgezinnen met' zieken of kleine kinderen deze prijs onmogelijk' kan worden betaald. De prjjverhooging lijkt te meer vreemd wanneer men in aanmerking neemt dat de prijzen van 6ommige soorten veevoeder, zooals hooi en pulp aanmerkelijk zijn gedaald. Verleden jaar betaalde men 80 a 90 gulden, thans f 15 voor hooi, ter* wijl de pulpprijzen eveneens belangrijk minden zijn. ZOETERMEER. Dc commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft den heer C. van JHulstcijn, gemeente-architect te Capelle a. d. IJssel, be* noemd tot lid van de Gezondheidscommissie, wel* ker zetel alhier is gevestigd. ZWAMMERDAM. Burger 1. Stand. Geb. or(cn:l Adriana Wendelind d. v. W. v. Aalst en W. v. Aekt Pieter Cornelis z. v. C. Edelman en P. v. Rijswijk. Henri Anthonie z. v. A. Gelder» blom en W. Verweij. Ondertrouwd: D. v. Geest 22 j. en L. Haasbeels 21 j. G. v. Delft 32 j. en H. Holdinga 34 j. LISSE. Burger 1. Stand. Geboren: Jo» hannes z. v. L. Eisenga en J. Hamstra Hen* drik z. v. H. Hijzeiendoorn en G. van Leewré) Johanna d. v. N. Lagerweij en J. Jansen. Ondertrouwd: A. F. J. van der Mark en L Peschier J. C. Ruigrok en C. P. van Rooijen. Overleden: Johannes Broekhof 14 j. KATWIJK AAN ZEE. Op initiatief van de Coöpe* ratieve verbruiksvereeniging alhier werd Donder* dagavond eeno propaganda-avond gehouden. Door het bestuur was als spreker daartoe uitgenoodigd do heer Versluijs van Amsterdam. Deze spreker zou het nut van coöperatie aantoonen. De belangstelling was zeer groot, omdat CoÖ* peratie in onzo gemeente feitelijk iets nieuws is. Nadat de voorzitter, de heer Zuijderduijn een' kort openingswoord gesproken had, verkreeg do heer Yersuijs het woord. In een krachtige rede heeft spreker zijn gehoor bepaald bij de gansche geschiedenis der Coöpe* ratie, hoe zij ontstaan is en de resultaten in de practijk door haar verkregen. De talrijke vele tu6Schcnper6onen in den handel die de handelsartikelen veel duurder maken moe ten volgens spr. uit den weg en het artikel .moot den consument bereiken rirect vanaf den producent. Zoodoende zullen do artikelen goedkoo- per worden en is in dit opzicht de Coöperatie een middel ter bestrijding van de duurte. Aan het slot wekte spreker zijne hoorders op de Coöperatie le dezer plaatse te steunen. Door enkelen werd gebruik gemaakt van de ge* legenheia tot debat en de door hen gestelde vra* gen door spreker beantwoord. Aan het eide van deze vergadering dankte de voorzitter den spreker voor zijn gehouden rede en de opgekomenen voor de betoonde belangstelling. Burger 1. Stand. Geboren: Ca* tharina d. v. J. v. d. Marei en A. Schaap Trijntje d. v. D. Hub en A. Vlieland Neeltj® d. v. J, Zwaan en K. v. d. Plas Jacob z. v. J. v. d. Bent cn T. v, d, Boon Jaapje d. v. J. v. d. Vlis en R. Hook Arentjo d. v. W. Ouwehand en G. Visser Willem z. v. A. v. Rijn en A. d. Mol Maarten z. v. A. Brouwer en M. v. Duijn Willem z. v. P. Oliemans en M. v. d. F las Jacobus z. v. L. d. Best en N. v. d. Eijkel Jan Dirk z. v. R. v. Delft en G. v. Egmond Johannes Marcus Adriaan z. v. J. M. A. Waterreus en J. C, v, Amerom. Overleden: Aaltje Guijt, wed. v. A. v. Dnijven» bode 88 j. Grietje Kulk 2 j. d. v. P. Kulk en J. Nijgb Levenl. aang. kind van G. Schaap en A. d. Vreugd Cornelis van der Plas 85 j., echtg. v. A. v. Duijvenbode Dirk Schaap 82 j., wed. v. J. d. Jong. Gehuwd: C. Mantel jm. en M. Klinken* berg jd. 1 Ondertrouwd: J. v. Duijn on A. v. cL Meij H. Mol en C. v. Leeuwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2