Advertentien. TILBURY, BRIK, S. VOORDOUW, TE KOOP DOGCAR, Dresseercar. BUBGERLIiKE STAND LEIDEN. 1 October. Geboren: Johannes Jacobus, z. van J. v. Putten en H. A. M. Smit Margaretha, d. van J. Abspoel en W. J. Bink Marinus. z. van H. Nieuwenburg en M. Mulder Nicolaas, z. van C, H. Weijcrs en A. Berk hout Geertje, d. van G. Nagtegaal en W. Uittenbroek Elisabeth Rebecca, d. van D. J. Schuurhof en J. W. Hoogerdijk Daniel, z. van D, de Cler en C. S. Zwarts Petronella Josephina, d. van J. P. Ou- werkerk en E. S. M. Breedeveld. Overleden: C. F. Hartman m. 73 jaar N. Weijers, z. 10 maanden. Ondertrouwd: Jhr. W. F. Alewijn 25 jaar jm. en G. Parmentier jd. 28 jaar I'. Wassenaar 24 jaar jm. en P. M. Deegenaars jd. 25 jaar J. Bast jm. 27 jaar en A. M. Kouwenberg jd. 30 jaar J. C. Potters jm. 19 jaar en J. Lancel jd. 16 jaar. Spot met antwoord. Als bewijs, boe de 6oe. dem. met den gods dienst en de predikanten spotten, dicne de vol gende satire van de „Voorwaarts", het te Rotter dam verschijnend «.d.a.p.-dagblad' Predikanten, duro klanten afgezanten van den Heer Willen waarlijk r— 't wordt bezwaarlijk i en gevaarlijk ook al meer! Ie 't geen schande voor den lande allerhande geldgebrek'? Domineclje, yoor u weetje, staat 't een beetje hl te gek! God de Heere tal u leeren potverteren van geen cent. Hij zal zorgen r— in 't verborgen nu of morgen, dat het wéutll. ,Wces tevreden met gebeden: Hier beneden, is het niet! 't Aardsch gewemel is gezemel, houdt den Hemel in 't verschiet! Amsterdammer in de „Amst." geeft hierop het volgende antwoord Predikanten, Afgezanten ,Van den Heer, Die 't al regeert, Zien hun zorgen Eiken morgen Weer met andere vermeerd. Heel hun leven, Heol hun streven, Aan Gods eer en ons gewijd, Is geworden, Roode horden, Hoort het goed: "Eén zware strijd,a Men moet zot zijn, Zonder God zijn, Zonder warmte in 't gemoc<\ Voorw aarts"-riimer, Massa-lijmer, Om te rijmen als gij doet. Voorgewende Schijnellende Heeft u schijnbaar gansch verblind, En daar moeten Zij voor boeten Die gij kwalijk zijt gezind. *k Wil niet keffen U niet troffen Als gij 't zwaar getroffnen'doet, x Maar heel even U toch geven 't Antwoord, dat ge hebben moet. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de rechten de heer A. E. Audreae de la Porte (Leiden). Candidaatsexamen in de geneeskunde de heer L. Dooren (Dordrecht). De Geneeskundige Staatscommissie bevorderde heden tot arts den heer J. C. Boon (Haarlem); tot Gemi-arts den heer H. F. Ong Kie Hong (Semarang). Met gunstigen uitslag afgelegd het candidaats-examen in de rechten de heeren Va E. C. van Asbeck Brusse-(Den Haag). J. van Nies (Rotterdam). Personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. Mej. E. Weber, dienstbode, Breestraat 51. Mej. H. C. Etman, juffr. v. d. huishouding, Apo- theker6dijk 15. M. Niemeyer, student, Morscli- weg 24a W. T. Kluniper. Oude Vest 33b. D. Vrielink, sigarenmaker, Haverzaklaan 11 W. S. J. Hartjesveld, v. d. Helmstraat 3. D. J. Rooec, reiziger, de Wetstraat 8 J. J. Pluggo, student, Sckelpenkade 43. D. Lankhoret, loop knecht, Pietorskerkchoorsteeg 17. Mw. wed. M. BrilBosschaart en gezin, Diefsteeg 9. B. Schutte, Heorenstraat 5a F. J. Teuni6son, agent van politie, Pieterskerkchooreteog 14a. Mevr. M. C. Varekamp—Stamro, Bree6lraat 25 r~ Mej. R. E. Kok. Heerengracht 24. J. van Westendorp, Apoth.dijk 14 P. J. Bosman, schip per, Raincveslsteeg 13 G. F. Hazeveld, ambt. R. O. G., de Wetstraat 19 W. J. J. de Sauvage Nolting, 3rts, Oude Vest 85 P. J. Blonk en ge zin, graanhandelaar, K. Galgowater 14—15. W. G. Scheffors, Lange Mare 9. J. Schott, Klok steeg 12 H. Verhoek, sigarenmaker, O. Varicon- markt 7. H. J. Verhulst, kapt. veld-art., Rijn en Schiekado 121 E. F. J. P. Stuf. etaleur, Atjehstraat 31 L. Salomonson, Haver, 24a A. P. Houps en gezin, kant.bed. Willemstr. 50 Mej. A. C. van Gessel, huishoudster, Levendaal 100 G. J. Schurop, sigarenmaker, Ambachtatr. 19 Mej. C. R. Broerema, Stille Rijn 8 Mevr. B. J. C. Dinger Hatting—Zwart, Witte Singel 22 Mej. M. A. H. Hazen, jur. stud., Rapenburg 50 Mej wed. L. M. Metscherv. d. Waldt, Hoet- 8traat 61 Mej. E. M. F. Meijknecht, Noordeinde 50 F. Bruijn en gezin, schoenmaker, Rapenburg 78 J. H. Dijkman, Grocnoordstr. 13 W. J. M. Desertine, student, Gerrit Doustr. 50 Moj. C. M. Schrama, dienstbode, Oude Mannen en Vr. huis Mej. C. W. Weijler, Valdezstraat 11 W. F. de Vroomc, schipper, Oude Vest 187 f~ Mej. C. E. L. Lcijdesdorff, Rijnsburgerweg 78. Mej. G. Vonk, Heerenweg 43. Mej. A. A. Knap pert, Oegstgeesterlaan 27 J W. J. de Groot, Oude Rijn 176 Th. P. Blom, kapelaan, Oude Vest 223 G. A. Bontckoe, Witte Singel 57 Mej. A. v. Eergen en Henegouwen—Jansen, Oude Rijn 5 J. P. P. Akkermans, huishoudster, Jvfaarsmanstecg 7 Mej. G. Weincrt, dienstbode, Groenhoven6tr. 16 E. Woldendarp. kellnor. Breestraat 107 A. Stoop, student, Oude Singel 52 A. Roe6t Crollius, Oude Singel 52 F. van Golde, huisschilder, N. Beestenmarkt 19. L. M. v. d. Velden, fabr. arbeider, Varkenmarkt 7 P. A. Cats en gezin, timmerman, Zijlsingel 88 L. Tielenius Kruijthoff.Langebrug 20a. Mep A. A. Boon, dienstbode, Breestraat 111 J. II van Spal, Stationsweg 12 G. Verdonschot, si- garensorteerder, Oranjegracht 29 Mej. M. E. W. v. d. Lee, Scholpenkado 46a E. Boers, Heerenstraat 108 G. L. J. Méns Fier6 Smeding Breestraat 173a P. J. de Kanter, Noordeindo 27 H. M. Callenfels, Haarl.str. 73b Mei^W. G. Jonker, Plantsoen 71 P. J. A. van Leeu wen. bleeker. Koningstraat 23a Mej. J. M. Balvers, onderwijzeres, Gest. De Vooiz.heid Mej. A. G. van der VliesCoben, Hooigracht 8 C. A. Klcinegris en gezin, teekenaar, Rapenburg 121 K. E. Erilcs, Breestraat 83 M. C. King- ma, Hoogewoerd 79a W. Koekkoek en ge zin, kuntscLildcr, Witte Rozenstr. 42. Mej. N. Bos, Maria Gondastr. 10 G. K. Stoffels, tecli- niker, Langegracht 154. Personen die uit Leiden zijn vertrokken. Mej. L. Locijen, Schiedam, Sebie 32b. Wed. C. Visser de Keijzer, De Werken en Sleewijk, do Sasdijk 103 B. v. d. Donk, Rotterdam, Grif- fioenstr. 11 G. L. Keulemans, Rotterdam, Christ de Wei sir. 64 H. R. Voget, Bennekom. Algermeer 150b. L. Th. Harteveld, Utrecht, Sternbosch 8 bis Mej. M. Dozij. Oegstgeest. Ge- nersslr. 4. Mej. C. W. Griffioen, Utrecht, Vleu- tensclie weg. J. Drayer, Amsterdam, Singel 251 Mej. J. C. M. v. Helvert, Heemstede, Zomer- luststr. 2 P. J. Paeter Goxhoijen, den Haag, Emmast. 164. Pr. J. M. op de Coul, Den Haag, Brouwersgr. 24. Mej. A. M. v. Gessel, Vlaar- dingeu, Paterstr. 24 Mej. G. G. v. de Wete ring, Den Haag, Ziekenhuis, Zuidwal A. T. S. Bakker Katwijk, Voorstr. 3 W. Mulder N.-Ven- nep, Vonneporweg 1 Mej. A. E. M. Martens Delft, Oude Delft 176 W. Zeilstra den Hacg. Trompstraat 86 F. W. Booy Amersfoort, Arn- hemscheweg 32 J. G. W. Spiekerman Amster dam, 2e Oostcrparkstr. 167 Mej. W. A. Uiter dijk den Haag. Gerard Doijnstr. 5 K. G. van der Maat Amsterdam, Haarl. Houttuinen 72a r— Wed. H. A. Russer v. Alphen Heerenvecn, Dracht 112 W. F. Damane Utrecht, Lange Nieuwstr. 105 Mej. M. J. L. Smeets Valkenburg ((L.). Lindenlaan 3 •-Mej. A. W. Crama den Haag, v. Brederodestr. 5 Mej. A. G. M. Langezaal Eindhoven, Wjlh. Plein b.d. Tol Mej. E. Zand wijk Vlaardingea, Rijkestr. 32 A. A. Huebe-, Kaatsheuvel, Hoofdstr. 333 Th. M. Insinger Oegstgeest, Julianalaan 9 H. S. J. Strijkers Arnhem, b.d. firma Bunker - A. Sjouw Almelo, Wiesdenschestr. 69 Mej. Neuteboom v. Booma Schiedam, Mauritsstr. 4a A. J. A. de Heij 's-Bosch, Hinthammcrcinde 53 Mej. G. H. Dl- nant Rotterdam, Gem. Ziekenhuis Coolsingel W. Mooten Groningen, Violenstr. 25. STADSNIEUWS De stichter van het K.-Geest-hofje. Gedurende de Winkelweek is te Leaden in de bekende en reeds meer dan vijf kwart eeuwen bestaande kunsthandel van *3en heer D. Sala en Zonen aan de Breestraat een schoon stuk van Leidens historie ge- exposeerd. Voor het raam prijkt het portret van een van Leidiens patriciërs den liefdadigen, Cornelis Sprong of Sprongh, overleden te Leiden 4 Jan. 1706, die verwant was aan oude Leidsche geslachten, als De Bije, van der Graft, van Leeuwen, van Swanenburg, Duijck e. a. Alsmede is daar tentoon ge steld het destijds door hem in 16e eeuw- sche bouwtrant bewoond heerenhuiis, ook aan dé Breestraat, staande op de plaats, waar thans hert post- en telegraafkantoor zich bevindt. Een historisch plekje voor de stad Lei den. Vóór 1597 woonde in dat heerenhuis de eigenaar van de eerste academische drukkerij n.l. Chni'stoffel PI an tij n, mede bekend door zijn schoonzoon prof. van Ra- pheli,ng. Later ging dat. huis over in het Leidsche boekdrukkersgeslachit Elzevier. (Van die drukkerij is in ,,De Lakenhal1' nog aanwezig een statenbijbel anno 1663, toen reeds met Latijnsche letter gedrukt; een pracht-exemplaar). Deze Cornelis Sprong was vrije grond- heer van Hoogmade, m. a. w. eigenaar van de landerijen van dit geheele dorp. Hij stichtte oo de genoemde plek van het postkantoor een hofje voor oude vrouws personen, boven de 50 jaren en beschreef met eigen hand in zijn testament in alle bijzonder! - en door wie dat hofje en de ei _ii moesten worden De- sluurd. Dit gewichtig document, (g ede el e- 1 ij k opgenomen in de beschrijving van de stad Leiden door F. vai> Mieris), wordt in het archief van dit hofje bijzonder be waard. In 1851 is dat hofje in de Briestraal ver vangen door een ruimer gebouw op de hoek van Rapenburg en Doezastraat. Onder de bekwame leiding van den heer Mr. A. J. Sormani zal nu in alles een reorganisatie plaats hebben. Het/ hofje met zijn 14 bewoonsters zal straks voor nog een 7-tal ouden van da gen plaats bieden. Een nieuw gebouw in schoone bouwtrant wordt thans onder de leiding van den architect, den heer J. van der Laan, aldaar opgetrokken. In dat nieuwe gebouw zal een doelmatige, in stijl ingerichte regentenkamer komen, waarin de schilderstukken van de familie Sprongh en zijn echtgenoote vrouwe Johanna Maria .Wittërt een plaats zullen vinden. In die regentenkamer zal ook gebouwd worden een brandvrije kluis voor het rijke archief, dal nu mede onder leiding van den heer Mr. Sormani geordend en be schreven zal worden; een werk, dat niet gering is te achten. De oude, bijna tot pul ver geworden documenten van eeuwen te rug worden tevens door een deskundige ge prepareerd en gebracht in ee?n toestand van bijna nieuw papier. Voornamen oudheidkundigen liehben de Leidsche hofjes beschreven en ook de bouwkundige heer H. J. Jesse, o.a. in ,,Het Huis", doch, zoo ver mij bekend is, niet he.t ,,H.-Geest-hofje". Uit het reeds genoemde orgineele testa ment van Cornells Sprong bleek mij dat thans letterlijk in alles, naar den geest van den erflater wordt gehandeld. Moge ook deze stichting voor vele ouden van dagen in de toekomst tot steun en ten zegen zijn.. W. v. II. Fokveedag. Hedenmorgen werd op het terrein bij „Zomerzorg" de Fokveedag gehouden voor Groninger-Blaarkop vee. Van de. 75 aange geven beesten waren er slechts 4 niet opge komen, n.l. Julius, eig. C. H. v. Santen, Voorschoten; Herman, eig. M. Tb. Kompier, Zoeterwoude, Keetje, eigen. Jac. Los, Al- phen a.d. Rijn en Sorrie, eigen. Jac. Los, Alphen a.d. Rijn. In drie lange rijen stonden de beesten opgesteld, waaronder verschillende pracht exemplaren waren. De jury, bestaande uit de heeren A. van Leeuwen, diste. veearts, Utrecht, B. P. Hazenberg, veehouder, Zuid- hom, J. G. Tukker, Rijks-veeteelt-consulent Den Haag en J. A. de Boer, Veehouder, Onderdendam, had voorzeker geen gemak kelijke taak, bij 't beoordeeien der beesten. De volgende beesten werden bekroond: klasse I, stieren boven 2 jaar; 1ste prijs een verg. zilv. medaille van liet hoofdbestuur Gr. BI. R. Stamboek toegekend aan no. 1 Hendrik, eigenaar G. D. v. Leeuwen, Lel- muiden; dit is reeds de 14e imaal dat deze bekroond wordt, waarvan 12 maal met lste prijzen; 2de prijs, een zilveren medaille, toe gekend aan no. i Martin, eig. W. Verwrij. Lange Ruige Weide. Klasse II Stieren beneden 2 jaar, 1ste prijs, verg. zilv. medaille aan no. 6, Nero, eig Erven W. J. Zwetsloot, Lei den 2de prijs bronzen medaille aan no. 10a, Karei, tig. H. Brtmfc; Waar cler; -3e Jpirljs. bronzen medaille aan no. 10, Her-man, eig. S. Th. J. v. Vliet, Alphen a. d. Rijn. Klasse III, melkvee boven 4 jaar: le prijs A, verguld zilv. med. van het Gemeentebe stuur van Leiden, aan no. 16, Hendrik a, eig. W. v. d. Graaf, Bodegraven; le prijs B, zilv. medaille, aan no. 18, Aafke, eig. M. Kramer, Leiderdorp; 2e prijs, bronzen me daille, no. 17, Nelly, eig. H. v. d. Graaf, Ro degraven; 3e prijs, bronzen medaille, no. 20, Corrie, eig. Wed. C. Veelenturf, Bode graven. Klasse IV. melkkoeien geboren in 1917 (schotten): le prijs, verg. zilv. med. v. h. Gron. Rl. R. Stamboek, aan no. 23, Annie, eig. H. v. d. Graaf, Bodegraven; 2e prijs, bronzen medaille, aan no. 27, Jaantje, eig.é N.V. „De Sierkan", Den Haag. Klasse V. Melkvaarzen geb. in 1919: le prijs, verg. zilv. medaille van het Gr. BI. R. Stamboek, aan no. 34, Fredegonda, eig. H. v. d. Graaf, Bodegraven; 2e prijs, bron zen medaille, no. 35, Betsy, eig. H. v. d. Graaf, Bodegraven. Klasse VI. Kalfvaarzen, geb. in 1919: le prijs, verg. zilv. med. van het hoofdbestuur van het Gr. BI. R. St., aan no. 54, Jaantje, eig. G. D. v. Leeuwen, Leimuiden; 2e prijs, bronzen medaille, no. 51„ Diamantje II, eig. G. D. v. Leeuwen, Leimuiden; 3e prijs, bronzen medaille, no. 46, Nelly II, eig. Jac. Los, Alphen a. d. Rijn; 4e prijs, bronzen medaille, no. 53, Aaltje, eig. G. D. v. Leeu wen, Leimuiden. Eervolle vermelding vooT no. 47, Wimpie II, eig. Jac. Los, Alphen a. d. Rijn. Klasse VII. Stierkalveren beneden 1 jaar: le prijs, verg. zilv. med. van N.N., no. 59, Cesar, eig. G. D. v. Leeuwen, Leimuiden; 2e prijs, bronzen medaille, no. 56, Jan, eig. W. Verweij, Lange Ruige Weide; 3e prijs, bronzen medaille, no. 58, Hein, eig. W. Verweij, Lange Ruige Weide. Klasse VIII. Kuiskalveren, 3-tallen van een eigenaar: le prijs, verg. zilv. mod. v. d. voorzitter v. h. Gr. BI. R. Stamboek, no. 60, Nolly, Jantina en Doortje, eig. N.V. „De Sierkan", Den Haag; 2e prijs, bronzen med., no. 64, Dora, Dora en Teuntje, eig. G. D. v. Leeuwen, Leimuiden; 3e prijs, bronzen med., no. 61, Klaart je, Koba en Gomie, eig. W. Verweij, Lange Ruige Weide 4e prijs, bronzen med., no. 69, Rika, Elise en Aaltje, eig. H. Los, Zwammerdam. Eer volle vermelding voor no. 62, Adora, Liede- wey en Grelha, eig. H. v. d. Graaf, Bo-' degraven. Klasse 9, Fokstammen van minstens 3 willekeurige d/ieren van denzelfden vader, lste prijs verg. zilv. medaille van den Edel- Achtb. heer Burgemeester van Leiden, aan no. 68 3 kalveren van Julius, eig. ,,De Sierkan", Den Haag: 2e prijs, zilveren me daille aan no. 71, 3 afstammelingen van Adolf, eig. J. en H. Los, Zwammerdam, 3e prijs, bronzen medaille, aan no. 72, 3 af stammelingen van Hendrik, eig. G. D. van Leeuwen; 4e prijs, bronzen medaille, no. 69, 3 kalveren v. Hendrik, eervolle vermel ding voor no. 66. 3 kalveren van Martin eig. W. Verweij, Lange Ruige Weide. De melkprijs i9 geslegen van 20 tot 23 cent; het brood van 21 tot 23 cent. Waar moet 't heap? De politie heeft op vermoeden van dief stal huiszoeking gedaan bij een zekere K. alhier. In beslag genomen worden een hoe veelheid diverse bussen met verf en lak en een dozijn verfkwasten. Verschillende voorworpen waren ondea' za-ncl verborgen. De aangehoudene K. heeft bekend. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand September ingelegd f 184.143.79 en terugbetaald f 174.056.16, terwijl 89 nieuwe inleggers ziju in geschreven en 70 boekjes geheel werden uitbe^ taald. Ht tegoed der 153S5 inleggers bedroeg eir.de September f 3.844.609.05. Dank zij de samenstelling van het water is de walkant aan de Aalmarkt, welke kort geleden geel geschilderd werd, in één nacht blauw-zwart geworden. Ook de omwonenden en met name de winkeliers hebben van den onaangenamen damp die op alle metalen voorwerpen een doffen aan slag achterlaat, te lijden. Niet dan met groote moeite gelukt het de ver schillende artikelen roestvrij te bewaren. OFFiCiEELE BEURSNOTEERING 5Nederland. 472% 5% Indië 4% Hope 4% Oost Jan.-Juli Oude Vaart Nieuwe Java China Japan Kon. Holt Lloyd Kon. ried. Stoomboot Kon. Paketvaart Huil. Stoomboot a Ned. Scheepv. Unie Rotterdam. Lloyd Stoomv. Mij. Nederland Noordzee Oostzee A'dain Deli Besoeki Dell Batavia. Cultuur Maatschappij Meden Tabak Rotterdam Deli Sen'mbah Compania Cultuur gew act Nierop Insulinde olie Poerworedjo Tels Co. Stokvis H. V. A Ind. Hand. Bank Cert. Handel Mij. Gew. Dordtsche. Gecoas. Holi. Petrol. Konmkl. Petrol. Orion Petrol Steana Roman a Amsterdam Rubber Deli Bat. Rubber Nederl. Rubber R'dam Tapanoeli Sumatra Rubber Oost Java Rubber Denver JRio Erie a Missouri K. T. Southern Railway Car. Foundry Hide Leather comm.. Hide en Leather pref. Union Pacific Anaconda copper Gulf Me ican Nat. 2e pre/ Marine Comm. idem pref. South. Pacific Steels Studebalser Cigar Topeka Kol. Bank Geld 4 o/0 Stemming iets vaster voor culturen, olie's en tabakken. Vaarten hetzelfde. Publiek be gint op deze prijzen te koopen. V.K. O.K. 88 80 z 89 11% 372 370 351% 350 241 241 12Sex. 131 182% 182% 200 200 159 159 220l/n 220 2121/, 210 259 257 87 235 43 489% 490 267 528 524 340 340 665% 565 265 265 316% 32S-9 310.50 316-20 160 160 159-60 229% 241-2 130 781 888-92 253 251 216 218 760 303 311 824 822-14 SI 80 1S6% 218% 219 175 172 119 135 234 350 6 5% 24% 24% 8% 8% 39% 33 169 12 78 158V2 160 30 30 8 8 26% 26% 91% 124% 111% 111% 72 70 78 76 106% 2/9% 85 TELEGRAMMEN. LONDEN, 29 Sept. Aan het slot der conferentie tusschen mijneigenaars en mijn werkers werd meegedeeld, dat na een lang durige discussie de mijneigenaars een plan voorlegden voor een regeling der loonen in de toekomst, gegrond op de productie, welk voorstel door do mijnwerkers niet werd aanvaard. Daarna dienden de mijn werkers eigen voorstellen in voor een rege ling der loonen thans en in de toekomst in verband met de productie, die niet door de mijneigenaars werden aanvaard. Heden avond zouden beide partijen afzonderlijk aan dc regeering verslag uitbrengen. De conferentie der mijnwerkers-gedele geerden komt Donderdag bijeen. LONDEN, 29 Sept. Lloyd Georgo drong bij de mijnwerkers-gedelegeerden aan op een nieuwe conferentie met de mijneigena ren. De mijnwerkers deelden echter aan Lloyd George mede, dat zij geen heil zagen in een nieuwe bespreking. BERLIJN, 30 September. Ingevolge een heden genomen besluit van het Senioren convent van den Pruisischen Landdag zul len de verkiezingen in Pruisen niet eerder dan over drie maanden, na afdoening van de grondwet, gehouden worden. In parle mentaire kringen verwacht men, dat dit ongeveer half Februari het geval zal zijn. HELSINGFQRS, 30 Sept. De „Istwestia" het te Moskou verschijnend'blad, meldt: Er is hier een contra-revolutionair complot ontdekt. Oud-officieren, die zich aangemeld hadden voor den dienst in het roode leger, hebben getracht het gebouw waar het Ra dencongres wordt gehouden, in de lucht te doen vliegen. BERLIJN, 30 Sept. Uit Mainz wordt gemeld, dat 12,000 arbeiders uit Groot- Mainz een demonstratie-optocht gehouden hebben naar de verschillende dorpen in het district Mainz. Zij eischten omvangrijke leveringen van aardappelen tegen 20 Mark per hectoliter. De boeren 6temden hierin toe. De betooging had overigens een rustig verloop. LONDEN, 30 Sept. De heer Cramp, de industrieele secretaris van den Nationalen Bond van Spoorwegarbeiders, heeft gister aan het oorieel van den centralen loonraad een verzoek tot verhooging van het loon met 2 shilling onderworpen en wel op grond ,van een overeenkomst tusschen de regee ring en den bond, in het voorjaar tot stand gekomen en welke bepaalt, dat het loon zal worden verhoogd in verband met de levens- kosten. Het verzoek werd gebaseerd op de cijfers betreffende de levenskosten, uitge geven door den Board of Trade. Ubu'iLiJN, oó Sept. (V. D.) De Minister van Financien verlangde het invoerverbod voor buitenlandsche effecten tot 31 Maart 1921. PARIJS, 30 Sept. (V. D.) De eerste resuli taten van het onderzoek, door de Italiaan-» sche regeering ingesteld, schrijft de Debats, hebben bewezen, dat de jongste ongeregeld- h waarvan Italië het schouwtooneel is eest, zijn aangestookt door buiten landsche agenten, en wel Russische en; Hongaarsche bolsjewisten, die in Italië zijn gekomen, voorzien van aanzienlijke geldsommen voor hunne propaganda. On der de verschillende propaganda middelen, die door deze agenten werden aangewend, -heeft de bioscoop eene groote rol gespeeld1. BRUSSEL, 20 Sept. (V. D.) De heer Franck, Minister van Koloniën, heeft heden zijn ontslag ingediend. Op verzoek van de lib., linkerzijde, die heden ver gaderde, zal hij zijn departement blijven beheeren tot na den terugkeer van den koning uk Brazilië, opdat de verschillen de agenda quaestiën kunnen worden afge handeld. De liberale medewerking aan de regee ring wordt niet in gevaar gebracht. Marktberichten. LEIDEN, 1 Oct. Veemarkt. Aange voerd 987 Runderen 23 Kalveren 1173 Schapen 23 Stieren f340,—910, 157 Kalf- en Melk koeien f225845, 375 Varekoeien f250—675 213 Vette Ossen en Koeien f470780, fl,70 —2,05 per K.G. 219 Graskalveren f140260 9 Vette Kalveren f150- 240, f2,75 f3,00 f 0.00 per K.G., 14 Nuchtere Kalveren f19 33, 231 Vette Schapen f55—90, fl.80fl.94 per K.G., 942 Weide Schapen f40—80, 000 Lammeren f578 Magere Varkens f40 110, 770 Biggen f2032, 2 Paarden f270 315, 0 Veulens f0,19 Bokken tof Geiten f3 —30. Kaas. Aangevoerd 114 partijen, le soort Goudsche kaas, per 50 K.G. v. n f88f92.00, 2e soort per 50 K.G. van f85—f87, le soort Leidsche kaas per 50 Kg. van f 76 tot f 79.00t 2c soort per 50 Kg. van f69.tot f75!_ Handel voor Goudsche Kaas goed. Handel voor Leidsche Kaas goed. Aan (le Stadswaag gewogen 112 partijen, stuls 0K.g. UITHOORN, 30 Sept. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 87 partijen. Prijs Goudsche kaas le soort f 86.—a f91.— 2de soort 1 80.—f85.— Handel goed. LEEUWARDEN, 1 Oct. Kaas. Sleutelkaas fC.S2—1.11, Nagelkaas 0.72 f 0.98, Goudsche 0 plus f 0.89f 1.60; Edammer 0 plus f0.97—i'1.50. Aangevoerd 44964 K.G Boter. Fabriekshoter f2.92— f3.36p.K.g. Aan voer .113/s 75ó - vaten Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van^ 1 Oct. 1920, medegedeeld d.ior hot Kon. NecL Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand; 776.2 Haparanda» Laagste barometeistaud .749.1 Melinhead. Verwachting tot den avond van 2 Oct. Aanvankelijk zwakke tot matige, Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaarbewolkt tot be« trokken met tijdelijk opklaring, waarschijn lijk regen. Zelfde temperatuur. Arts, 38°3 Uitsluitend voor Huid en Geslachtsziekten, heeft de praktijk hervat. Te Koop een met Celpatentas, Bijnsch model Een 3813 zeer geschikt Toor een groen- tenboer, beiden bjj Bodegraven Z. Z. 81. SASSEMKEIM. Een pracht fonograaf met 72 nummers, zeldzaam mooi prach tige platen, waaronder voor dracht- en zangmuziek, vpor den spotprijs van f30, v. Heem- Btrastr. 11 Sassenheim. 3824 mooie 8806 op gummi banden, geschikt voor klein paard of Hit Tevens aangeboden een Te zien ie Leidsche Volks- slagerij Clarasteeg 12, Telef. 1808,

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3