BINNENLAND, Ingezonden. Uit de Omgeving Gemeentelijke Aankondgingen. Verkoop van Schoenen. De Burgemeester van Leiden brengt ter ikennis van belanghebbenden, dat van Maandag tot en met Vrijdag des avonds ■van (j tot 8 uur en des Zaterdags des mid dags van 2 tot 4 uur en des avonds van 6 tot 9 uur in liet perceel Vischmarkt 18, alhier, zoolang de voorraad strekt, zullen worden verkocht sterke MANSRIJG-BOTTI- NES tegen f 10.90 per paar. Te beginnen Zaterdag 2 October a.s. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 1 October 1920. B. en W. van Leidon brengen ter alge- meen-e kennis dat bij hun besluit vem den 23 September jj. aai» de bij hun besluit ivan den 11 Maart 1912 aan de fa. Gebr. Pel verleende vergunning tot oprichting van eene fabriek van suikerwerken, vruchten- pató's en vruchtensiropen in het perceel M-orschweg No. 50, sectie L No. 866 eene nieuwe voorwaarde :s verbonden. AGENDA. Van HEDEN tot ZATERDAG 2 October Tentoonstelling en Demonstratie Schrijfmachines en moderne Kantoorinstali lat.ies C. de Bink en Zoon, Stille Rijn 9 Leiden. Geopend van 912 en van 26 uur. Toegang kosteloos. VRIJDAG, 1 Oct. Centrale Bazar, Wijk- arbeid, Stadsgehoorzaal. MAANDAG, 4 October. Feestavond der Leidsche Christelijke Oranjevereeniging in de Stadsgehoorzaal. Spreker Ds. v. Noort. Lichten op: 1 Oct. 2 Oct. Rijtuiglantaarns 6.38 6.86 Rijwiel- en Motorlampen 6.08 6.06 Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: D. J. v. Driesum Mare 76, Tel. 406, Firma Herdingh Blanken, Hoogewoèrd 171. Nat. Christel. Sehoolcongres. Deze week wordt te JJtrecht het tweede Nat. Christel. Sehoolcongres gehouden on der leiding van Dr. J. L. Pierson te Gro ningen. Vooraf ging Woensdagavond in de Dom kerk een dank- en bedestond, waarin als sprekers optraden de. heer A. Jonkman van Amsterdam, P. Oosterlee van Nijmegen en Dr. J. C. de Moor van 's-Gravenbage. In de algemeene vergadering werd Don derdag het woord gevoerd door Ds. Pier son en Dr. de Visser, uit wier redevoeringen wij op de eerste pagina een en ander over namen. Vervolgens hield nog de heer Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman een toespraak .waarin hij er op wees dat het niet de voor mannen zijn die den strijd hebben gewon nen, maar alle eenvoudigen die onder moei lijke omstandigheden den strijd hebben me- degestreden. In de sectievergaderingen werd het woord gevoerd door den heer J. C. Wirtz, over in- differentiatie van het onderwijs; W. F. H. v. d. Wart over nazorg voor zwakzinnigen; Mej. J. van Bohemen over het verband tus- schen het voorbereidend en het lager onder wijs en Mevr. E. M. F. Buys-Kleijn over de opvoeding van de vrouwelijke jepgd na de lagere school. f Spoorwegpersoneel. In verschillende vergaderingen in alle deelen des lands werd door het spoorweg personeel besproken den uitslag van het onderhoud met de directie inzake de extra- uitkeering. De toezegging van de directie ter zake der uitkeering, die een vast bedrag voor elke categorie bedraagt (bijv. arbeider f 100 Schrijver f 125, enz. tot f 300 toe), benevens een kindertoeslag van f 10 per kind, werd .verschillend beoordeeld. Het beambtenpersoneel is over het alge meen tevreden, de ambtenaren niet, zoo eelfs, dat in een vergadering van den Bond van Ambtenaren, afdeeling Utrecht, werd .voorgesteld de uitkeering te weigeren. De R. K. en Prot. Cbr. Bond zijn zeer itevereden. dat hun standpunt inzake kin dertoeslag in zekere mate erkend is. Middcnstandsbouwvereenigingen. In verband met de centralisatie van de lirbeiderswoningbouwvereenigmgen en de organisatie van huurders van gemeentewo ningen, heeft het bestuur van den Haag- schcn Huurdersbond het initiatief genomen tot de vorming van een Centrale van Mid- denstandsbouwvereenigingen. .Vereenigingen, werkzaam in het belang van de huisvesting van den Middenstand in Nederland, die dat doel nastreven, zonder daarbij winstbejag in eenigen vorm te be oogen wenscht men samen te brengen om de yerdere bouwpropaganda te leiden. Het correspondentie-adres der organisatie is de iÜemersatraat 7, te 's-Gravenhage. Draadloozc telegrafie. Gisteren is het nieuwe draadlooze tele- grafiestation te Nauen bij Berlijn, de jgrootste instelling van dien aard ter we reld, plechtig ingewijd. Als eerste telegram werd een boodschap Van president Ebert ,Aan allen" de wereld ingestuurd. Een klein uurtje later, terwijl men aan ide koffietafel zat, werden reeds de eerste antwoorden van heinde en verre voorgele den. Zoo begroette het draadlooze station »an Peking het nieuwe station van Nauen, terwijl het draadlooze station op Java „den ouderen broeder heil" toewenschte. Departement van Landsverdediging. Het Haagsche Korrespondentiebureau meldt: Wij vernemen dat heden of morgen een Kon. Besluit is te verwachten betreffende de instelling van een Departement van Landsverdediging. Boomkweekers en Tuinder. Bij resolutie van den Minister van Fi nanciën, is ingesteld een algemeene centrale commissie van advies nopens het garandee ren van credieten aan boomkweekers en tuinders en zijn in die commissie benoemd: tot. lid en voorzitter A. H. J. Engels, te Leiden tot leden: J. Barendse, te Poeldijk; Ant. van der Bom, te Oudenbosch; J. A. Doini- nicus, te Wemeldinge; J. Feenstra, te Sap- pemeer; D. Frets, te Boskoop; W. D. Kees- sen Azn., te Aalsmeer; H. Trienekens, te Venlo; P. Visser, te Bussum, Geen liefhebbers. De zoogenaamde najaarsploeg tot in diensttreding bij het Instructie-Bataljon is, naar uit Kampen wordt gemeld, dit jaar zeer gering in aantal, Er zijn slechts 75 aanvragen. Men kan gerust aannemen, dat hiervan 25 jongelui om verschillende re denen niet worden aangenomen, zoodat er slechts circa 50 nieuwelingen komen. Het onderzoek voor de geschiktheid -heeft deze week plaats. - Dc nieuwe Gouverneur-Generaal. De Minister van Koloniën, de heer S. de Graaff, bracht hedenmorgen een bezoek aan den nieuwbenoemden Gouverneur-Generaal van N. I., mr. D. Fock, om hem geluk te wenschen met zijn benoeming, waarna eeni- ge voorloopige besprekingen plaats had den. Mr. Fock is voornemens de korte verga dering der Tweede Kamer, welko 7 October e.k. gehouden wordt voor de benoeming van een commiee-griffier der Kamer en voor re geling van werkzaamheden nog te presi- deeren en daarna het voorzitterschap neer te leggen. De Economische Bond. Naar wij vernemen, hebben verschillende afdcelingen van den Economischen Bond zich uitgesproken voor het fusiedenk- beeld, door mr. Treub in zijn bekende rede ontwikkeld. i.*- -- Jhr. R. R. L. de Muralt. Naar de „Nieuwe Crt." verneemt is, na een langdurig verblijf in Ned. Oost-Indië. hier te lande teruggekeerd, de heer Jhr. R. R. L. de Muralt, lid der Tweede Kamer en lid van den gemeenteraad te 's,Gravenhage. BUITENLAND. De Poolseh-Rnssische oorlog. Omtrent, de onderhandelingen tusschen Rusland en Polen wordt uit Warschau ge meld, dat de wapenstilstand op zijn laatst 5 October geproclameerd zal worden. Niettegenstaande dit gunstige vooruit zicht is de stemming in Warschau nog on behaaglijk. De tegemoetkoming van de Russische onderhandelaars, bijna over de geheele linie, schijnt verdacht. Men maakt er zich in Pool8cke regeeringskringen ongerust over, dat Joffe tot nu toe feitelijk de belangrijk ste kwestie der onderhandelingen op han dige wijze aan de discussie heeft onttrok- ken. De Russische onderhandelaars spreken eigenlijk alleen over den wapenstilstand en de demarcatielijn ten oosten van de z. g. Curzonlinie en Oost-Galicië; met iets an ders laten zij zich door allerlei handige ma noeuvres niet in. Het wantrouwen in War schau wordt nog versterkt door het feit, dat van alle zijden berichten inkomen omtrent nieuwe Russische troepenconcentraties en dat de jongste Moskousche en St. Peters- burg6che bolsjewistische bladen, met de „Prawda" aan het hoofd, nog steeds over de vernietiging van Wit-Polen en de zege vierende versterking van het westelijk front spreken. Nieuwe oorlogstoebercidselen? Uit Hel6ingfore wordt gemeld, dat de Russische roode regeering opnieuw uitge breide maatregelen neemt tot een krachtige voortzetting van den oorlog. Uit Turkestan en het gebied ten noorden van de Kaukasus zijn vier nieuwe leger korpsen naar het westfront gebracht. De emir van Bokhara heeft opnieuw 10.000 ruiters ter beschikking van Trotzki gesteld. Laatstgenoemde houdt op het oogen- blik met zijn ganschen staf te Minsk ver blijf, waar een nieuw leger, het achttiende wordt georganiseerd. Ook in Zuid-Rusland vinden omvang rijke troepenconcentraties plaats. De bols jewieken maken zich gereed voor den be- slissenden slag tegen generaal Wrangel. Boedjennt zou het opperbevel over de troe pen in Zuid-Rusland op zich genomen heb ben. Het mijnwerkersconflict in Engeland is nog niet opgelost. Het i6 nog niet zeker of het tot een staking zal komen, maar ook al is dat niet het geval, dan is toch naar de Telegraaf-corrc6pondent meldt, aan de industrie al ernstige schade toegebracht. Het terrein-verliezen van de Engelsche industrie op de buitenlandsche markten, kan men voor een goed deel toeschrijven aan de precaire arbeidsverhoudingen in dit land. 'Wekenlang heeft de gan6che internatio nale pers geschreven over het langdurige arbeidsconflict. Wekenlang is de dreiging van een algebeele stopzetting der Engelsche nijverheid aan haar buitenlandsche cliënte- le voorgehouden. Wie zal taxeeren, hoeveel orders daardoor verloren zijn gegaan? Is het niet volkomen logisch, dat de buiten landsche afnemer, die ziet aankomen dat zijn bestellingen niet tijdig uitgevoerd zul len worden, zijn Engelsche leverancier laat loopen, omdat hij dit soort risico's liever vermijdt? Is het niet zeer begrijpelijk, dat hij prefereert bij de Amerikaansche indu strie aan te kloppen? Deze lange weken van algemeene sta kingsdreiging hebben de Engelsche nijver heid een schade toegebracht, die niet bij be nadering is vast te stellen, maar die haar onmiskenbaren terugslag toont in de ge weldige toeneming der werk loosheid, in dezelfde periode geconsta teerd. Op het moment zijn te Londen 200.000 man zonder werk, en de regeering heeft juist het initiatief genomen tot de vorming van een comité, dat zal trachten, voorzie ningen in dezen toestand te treffen. Men kan hieruit afleiden, hoe de arbeiders-in-'t- algemeen van de actie der drijvers geprofi teerd hebben I Bolsjewistische propaganda. Volgens een bericht uit de Temps, dat de Fransche draadlooze dienst verder seint, heeft een onderzoek van de Estlandsche overheid uitgewezen, dat het communisti sche propagandakantoor meer dan 100 ge heime dienaren in Estland heeft gezonden met de opdracht om daar een staatsgreep ten gunste van een sovjet-republiek uit te Jokken. Elk hunner ontving 12000 Estlandsche Marken belooning per maand. Bij de jong ste spoorwegstaking hebben deze lieden de stakers met aanzienlijke geldsommen ge steund. Zij oefenden drang op de werklie den uit om zich bij de staking aan te slui ten en deze te helpen ontaarden in een om wenteling. Men had maatregelen genomen om de weerspamiigen schrik aan te jagen, evenals de leden van de regeering en de nationale vergadering. Er hebben verschillende aanhoudingen plaats gehad, o. a. van een Duitschen vlie ger, die wapens en ontplofbare stoffen aan de Estlandsche bolsjewiki moest verschaf fen. Onlusten in Italië. Uit Rome wordt bericht, dat de metaal- arbeidersbeweging een naspel heeft te Tu rijn, waar de arbeiders verlangen, dat hier ook loon over de dagen, dat de fabrieken bezet zijn geweest, wordt uitbetaald, het geen niet in de overeenkomst bepaald is. Naar verluidt is besloten, om de metaalfa- brieken te Turijn andermaal te bezetten, totdat deze kwestie is opgelost. De voorzitter van den bond van indu- strieelen heeft in verband hiermede zijn ontslag ingediend. Op eon to Dresden gehouden vergade ring van vertegenwoordigers der mijnwer kers van alle Saksische steenkooldistricten, werd besloten dat de mijnwerkers in het be lang van het economisch leven van verdere looneischen zullen afzien. Echter verlangen zij van de regeering, vertraging in prijs van alle levensbehoeften. Volgens en bericht uit Stockholm zijn tusschen '11 Juli en 6 eSptember te Narwa 44.440 krijgsgevangenen uit de midden-Eu- ropeesche landen uitgewisseld. Meer dan 100.000 krijgsgevangenen moeten echter nogmaals den winter in Siberië doorbren gen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Waarder (bij Woer den). T. Lekkerkerker te IJsselmuiden. Te Lent (bij Nijmegen), B. C. Verhagen te Angeren. Te Abbekerk, J. W. Roobol te Berkhorst. Bedankt: Voor Iverkrade (L.)H. W. te Winkel, te Nijehaske (Fr.); voor Oude- en Nieuwe Wetering: E. Groeneveld, te Herveld. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Nieuwerkerk-Ooster- land H. N. Basoski te Moerdijk. Aangenomen Naar Heeg, G. M. van Rennes te 's-Gravendeel. Bedankt: Voor Varsseveld, S. de Vries te Eist (Geld.). GEREF. GE6MEENTEN. Beroepen: Te Muntendam: J. Hek huis, te Harderwijk. Bedankt: Voor Kampen, H. Kieviet te Veenendaal. (Buiten verantwoordelijkheid der RedJ Leiden, 1 October 1920. Mijnheer de Redacteur I Beleefd verzoek ik u een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat har telijk dank. Door het L. D. C. (Leidsch Drankweer- Comité) is een adre6 aan den Gemeenteraad gericht om op 4 October een tapverbod uit te vaardigen Daar de bevoegdheid hiervan alleen aan den Burgemeester is, zoo hebben de heeren uit het L. D. C. ten onrechte dit adres aan den Raad gericht. Echter heeft het Leidsch Kruisverbond, een dergelijk verzoek aan den Burgemees ter gedaan, reeds voor dat Ret bovenge noemde adres was verzonden, en wel Maandag 30 Augustus. Zoodat hier geen sprake kan zijn van achterlijkheid, naaperij in de wielen rijden etc. Deze woorden zijn dus geheel aan het verkeefde kantoor. Of ons verzoek met succes zal bekroond worden i6 nog niet bekend en hebben wij dus af te wachten. Hopende dat deze regels tot opheldering bij uw lezers zal leiden en nogmaals dan kend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Namens het bestuur Leidsch Kruisverbond, P. v. 't WALDERVEEN, le Secr. Gemengd Nieuws In het voorjaar overleed to Rotterdam mej. Van Leeuwen, een bekendo „slaapster", die aan den Crooswijkschen Singel en te Oostvoorne haar geheimzinnige helderziend heid in dienst 6tolde van de menschen, lijdende aan ziekte, door afgebroken liefdesbetrekkingen en andere kwalen. De juffrouw was buitengewoon in trek. Do roep, die van haar uitging, werd nog verhoogd door de bijeenkom6tige omstandigheid, dat ze van een zeer rochtzinnig-godsdienstige over tuiging was. Toen het testament der clair-voyante geopend werd bleek dat zo een heele reeks legaten ver- maalct had aan kerkelijke scholen en andere in stellingen. Die logaten varieerde tusschen de dui zend en vijfduizend gulden. De rest van haar vor- mogen kwam aan de Gereformeerde kerk. Dezer dagen heeft die kerk dat bedrag, dat 30.000 gul den groot was, aanvaard. De desbetreffende re- glement^bopaling, die het mogelijk maakt erfenis sen en schenkingen uit troebele bron te weigeren, schijnt buiten werking te zijn gesteld, omdat 't in het onderhavige geval niet mogelijk was aan do rechthbbcnden de gelden, die de juffrouw hun uit de zak had geklopt, weer te geven. Wo e n 6 d a g geraakte een 4 5- jsrigo dame te Rotterdam onder een auto van den Vsreenigde Brandstoffenhandel, schrijft de „Msb." Haar rechterarm werd door een der wielen verbrijzeld, terwijl zij zelf nog eenigo meters met do auto werd voortgesleurd.Onmiddellijk werd zij naar het ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat haar arm totaal vermorzeld en amputatie noodzakelijk was. Dinsdag hebben zich to Rot terdam een aantal gevallen van vergiftiging voor gedaan. In de Generaal van der Heydcnstrnat zijn iu het gezin Van Oosteroto de vrouw en tweo kinderen ziek geworden en op een hofje aan dan Godsclienrijwog het gezin van Nederhand en dat van Jansen en een kostganger. Allen hadden rook- vleesch gegeten, geleverd door een slager in do Generaal v. d. Hoydenstraat. Het vleosch is daar in beslag genomen en aan het abattoir voor de consumptie afgekeurd. „N. Crt." Men Bchrijft aan het „Centr." *k Raakte dezer dagen in gesprek met een straatmakcr. De man wist me te vertellen, dat hij een loon lijst van timmerlieden onder de oogen had gehad. Een kennis van hem kwam er op voor met een loon van 64 gulden. „Een knap loon zei de straatmaker maar 'k heb deze weck ook aardig gebeurd: ruim 80 gulden, maar m'n joggie van 13 jaar heeft mo geholpen, en 'k kon zoo maar „door leggen", 'k Ben niet aangesloten bij den bond, anders was m'n loon per vierk. moter nog 5 cent hoogor ge weest, en had ik het deze week tot kort bij de 100 gebracht." Gistermorgen heeft do com missaris van het bureau Muiderpoort te Amster dam, de heer Ploos van Amstel, juffrouw Pietcr- sen een verhoor afgenomen. Het blijkt dat zij vijftig jaar oud is en in 1900 met haar tegon- woordigen man is gehuwd. Er zijn drie kinderen. Zij verklaarde, dat het huwelijk zeer ongeluk kig is geweest, ten gevolge van de drankzucht /an haar man. Deze toch trok zich nergens iets van aan en heeft haar meermalen mishandeld. Zoo heeft hij haar gedreigd het hoofd te zullen afzagen. Zij heeft haar zoon nooit opgesloten; steeds bleef hij uit eigen beweging thuis. Hij was er bovendien te ziekelijk voor. Toen hij op de St. Vincentiu66chool was, moest hij deze verlaten we-* gens longontsteking en daaruit voortspruitendo zwakke gezondheid. Na dien tijd is hij nooit go- heel hersteld. Het liefst zat hij in het donker te suffen. Eten wilde hij dikwijls niet hebben. Zij zelf was bang voor frissche lucht en verafschuwde tocht. Vandaar dat zij tot de rechercheurs, die bij haar binnentraden, zeide: Pas op voor den tocht In die tien jaren is do jongen slechts éénmaal uit geweest. Dat was verleden jaar, toen zij met hem meeging om aangifte to doen voor de mi-» litie. Bij die gelegenheid is de knaap tevens ver schoond. Na dien tijd i6 zulks niet meer gebeurd. Evenzeer ontkende jufh-ouw Pietersen, dat zij haar dochter heeft opgesloten. Deze was niet in staat goweo6t het huis te verlaten, al had zo dit zelf gewild, daar een ziokte haar noodzaakt 18 weken plat op bed te liggen. De dochter verklaarde, dat de knaap vroeger wel middageten had gehad. Wat de laatste jaren gebeurd is, weet ze niet, aangezien ze zoo spoe dig mogelijk het lieflijke ouderhuis heeft verlaten. Zij zelf keek nooit naar den jongen om. Uit de verklaringen der vrouw blijkt dus, dat zij alles ontkent, waarvan haar zoon haar heeft beticht. Zij maakt een gedegenereerden indruk. Het kind van anderhalf jaar is naar de Toevlucht voor Onbehui6don gebracht, waar zij voorloopig onderdak zal krijgen. Pietersen zelf hoeft politiebegeleiding aange vraagd, daar men hom op straat telkens aanvalt. Een 2 3-jarige dienstbode ■te Hilversum vond1 men dood in liaar ka mertje. Het onderzoek moet nog aanwijzen door welk ongeval. Gisternacht werd t e R ij s- In den vroegen ochtend sen ingebroken in de villa van mevr. de wed. Van Heel, die in Zwitserland vertoeft. Toen de meid, die elders overnachtte, gis termorgen de kamers wilde luchten, vond zij de grootste wanorde en alle kasten opengebroken. Voorloopig kon alleen geconstateerd worden, dat het tafelzilver verdwenen is. lEen spoorwegarbeider, die gisternacht naar zijn work ging, heeft in de buurt van de villa 2 mannen op fietsen zien stijgen en wegrijden. Gistere n geraakte te 's-Gravenhage een circa 12-jarige jongen, die op een schuit wilde springen, in het Verv ersohingsk ana alEen voorbijganger, die het gevaar bemerkte, waarin de knaap verkeerde, begaf zich aanstonds te water. Wel 9laagde hij er in den jongen te grij pen, maar redden kon hij hem niet, want hij moest hem weder los laten. Na een half uur dreggen werd 'het hjk van den jongeh opgehaald, dat door de zorg van den Eèrste-Hulpdaenst' naar de Algemeene Begraafplaats werd overge bracht. De politie te Diepenveen heeft Woensdagavond ontdekt, dat de in brekers, die dezer dagen in het gemeente huis van Brummen een som van 100 heb ben gestolen, en zich ook aan andere inbra ken te Brummen en Rij sen hadden schul dig gemaakt, 8 dagen lang vertoefd heb ben op het jachthuis van den lieer A. Ca- padose, uit Den Haag, dat tijdelijk onbe woond is. Zij hebben in het jachthuis een groot aantal opgezette dieren en andere voorwerpen gestolen, alles overhoop ge haald en zich te goed gedaan aan de aan wezige voorraden. Toen de jachtopziener hen ontdekte, namen zij de vlucht onder het nr-c'.iieten van revolvers, waardoor or emand gedeerd werd. De politie lc- riand op een paar te Brummen ont vreemde fietsen. De daders zijn 2 Duit- schers van 20 tot 25 jaar, die reeds eenige dagen lang in de omtrek gezien waren. Zij zijn op het oognblik nog nieb gevonden. Een Duitscher, die uit de richting Oenabriick hierheen was gekomen, legde zich, daar hij geen onderdak had en niet in het station mocht overnachten, to slapen in het Pr plantsoen te A'dam.Al spoedigmaakte hij kc. et de nachtelijke roovers. Eerst i6 hem f50 a.m Nederlandsch geld ontroofd en daarna is liera een city-bag, waarop bij lag te slapen. ODder het hoofd weggerukt. Toen hij door den schok ontwaakte, zag hij een paar kerels op den loop gaan. De city-bag is later teruggevonden. In verband met deze berooving zijn twee mannen gearresteerd. —Een veertigjarig man stal te Amsterdam een worst uit een winkel. Hij werd dadelijk gearresteerd en zeide de daad te heb ben verricht om een onderdak te krijgen. Gisternacht is te Vlaardin^ gen afgebrand de kuiperij en het badhuis van den heer K. Nieuwstraten. Een 10.000 verschillende soorten kisten en. 120 ton makreel en haring verbrandden. De oorzaak is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Te Vlachtwedde (Gron.) werd één der mooiste boerderijen van geheel Wester- wolde verkocht met ruim 41 H.A. grónd van Mevr. de Wed. J. Toxopous te Beerta. De 6chuur van het bijbehoorendo gebouw brand do Zondagavond af, doch zal door verkoopster worden herbouwd. Kooper werd de heer R. vau Ha teren te Veen- buizen voor f 60.000. SASSENHEIM. v-^In de- zaal: „Het Bruine Paard" word vanwege de Gem. Lichtfabrieken te Leiden eene tentoonstelling gehouden van artikelcu op het gebied van gas en elcctriciteit. Woensdagavond j.l. 7 uur waren do verbrui kers van metergas uitgenoodigd, eeno demonstra-f lie met de verschillende gastoestellen bij te wo nen. Zeer velen, meest dames, hadden aan do uitnoodiging gehoor gegeven. Ook gaven do bur gemeester en wetli. W. Warnaar door hunne te genwoordigheid blijk van belangstelling. Do lieer v. d. Meyle, chef acquisiteur, opende do bijeenkomst en gaf na eenige inleidende woor den den heer Th. Meeuwese, inspecteur der Leid sche Gasfabriek, gelegenbid om met woord en aan schouwelijke voorstellingen het nuttige en "oor- aeelige van het koken op gas aan te t-oonen. Onder de toelichtingen van den heer Meeuwr/o bereidde diens eebtgenoote in den kortst moge- lijken tijd een diner, voldoende voor 46 perso nen, bestaande uit soep, vleesch, groenten, aard appelen, appeltjes en sla. De gerechten werden aan de aanwezigen getoond en ter keuring uitge deeld. Allen waren erover tevroden. De meter, die voor het publiek te controleeren was, gaf na de bereiding een verbruik aan van 0.7 M3. of 14 et. gas. De burgemeester dankte tenslotte den heor Meeuwese voor zijne uiteenzetting en spoordde de aanwezigen aan, zooveel, maar ook zoo zuinig mogolijk van het gas te profiteeren. Gisteren kwamen nog vele belangstellenden een kijkje nemen naar het in gebruik stollen der ver schillende toestellen, zooals een kookketel voor do bestrijding van het aaltjesziok. Voorts oen waschketel, strijkijzers, gasoven6 en comforts. In de zaal waren nog tentoongesteld verschil lende gashaarden, een toestel speciaal geschikt voor verwarming ten dienste van kerkorgels en voorts tal van artikelen geschikt om het gas zoo practiech mogelijk te gebruiken. Gisterenavond waren de verbruikers van munt- gas uitgenoodigd en hield de heer Meeuwese ook weder voor vele belangstellenden dezelfde causo- rie en voorstelling als Woensdagavond. De mogelijkheid is niet buitengesloten, naar wij vernemen, dat het Gem. Bestuur zich beschik baar zal 6tellen om event, bestellingen op dc gas toestellen aan te nemen en te laten uitvoeren, en WASSENAAR. Gisteravond is de bode van Wassenaar op Den Haag, C. V. alhier op do Rijksstraatweg door een auto aangereden, mot het gevolg dat zijn bodewagen ernstige schade beliop. Hij zelf kwam er gelukkig goed af. Kerknieuw6. Hervormde Kerk'. (Dorp). Zondag 3 Oct. vm. 10 en nm. 2.30 uur:' ds. de Veij Mestdagh; nm. Doopsbediening. School Zijdeweg. Zondagvorom. 10 uur ds. Ti chelman van Scheveningen. Geref. Kerk. Zondagvoorm. 10 en nam. 5 uur ds. v. d. Heijden. Burger 1. Stand. Geboren: An- thonius z. van A. Berbée en van G. Prins. i Maria Hcndrilca d. van W. M. Oudshoorn en E. Schellovis. Cornelia Elizabeth d. van C. Kok6hoorn en J. Huizinga. Gerarda Wijnanda d. van W. C. v. d. Hulst en A. J. v. d. Holst. Petrus Johannes z. van L. de Reuver en H. A. Aarts. OEGSTGEEST. f-- JJaar men ons j m e 1 d t is do heer C. Kapteyn alhier geslaagd voor hot examen Vrijo Universiteit. VOORSCHOTEN. .^Tijdens de lesson der Rijke- Normaalschool in de Openb. Lag. School (dorp)_ is van één der leerlingen een rijwiel ontvreemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2