ieuweLeÉÈCont Tweede Blad. Dinsdag 28 September 1920 GEMEENTERAAD LEIDEN. (Vervolg,) [Wat nu betreft de inkomens van de kin deren: de vraag was wat komt er in dit gezin in. Z. i. is er geen reden het voorstel Ide la Rie aan te nemen. De heer De Lange brengt hulde aan de lijdzaamheid van den heer v. d. Pot. Spr. bad absoluut geen zin om zich op een der gelijke aantijging te verdedigen. De heer v. Eek heeft een geheel verkeerde voor stelling gegeven. Commissarissen hebben geen enkele opdracht gekregen, maar in tegendeel hebben zij aan den Raad een voorstel gedaan om in voorkomende geval len steun te verleenen. Hij blijft er bij dat jhet niet aangaat een commissie als deze (door een andere te laten controleercn. De heer Wilmer zegt dat hij inder daad, zooals de heer de la Rie betoogde, gezegd heeft dat een minderheid in de commissie voor de 'Lichtfabrieken zich al- lijd nog op den 'Raad kon beroepen. Hij is het er mee eens, dat als men iemand dwingt om te verhuizen, men ook zedelijk verplicht (s zoo-noodig de daaruit, voortkomende lasten te helpen dra gen. Hij neemt het den heer de la Rie zeer kwalijk dat hij den Raad verkeerd heeft ingelicht door te verzwijgen dat slechts 7 gevallen behandeld werden en hij alleen 't meest ongunstige geval en dan nog on volledig heeft medegedeeld. Er is dus Koor den Raad geen enkele aanleiding om zich over deze zaak uit te spreken. Het genoemde geval is misschien een grens geval maar omtrent de andere gevallen zaJ zelfs de heer de la Rie de oommissie in bet gelijk moeten stellen. Spr. wenscht wel de commissie een wenk te geven zich in deze niet op een te zuinig standpunt te plaatsen. De heer v. Hamel meent dat het hoor en wederhoor voldoende is toegepast en stelt daarom voor de debatten te sluiten. 'Daar dit echter bij wijze van motie moet gebeuren en de heer do la Rie daarover als naar gewoonte wel weer Jang en breed zal spreken, trekt hij dit voorstel in. De heer de la Rie verdedigt na deze floor hem genoemde „belachelijke episode" nog nader zijn voorstel. Dat niet meer aan vragen inkwamen 'komt omdat men de tommissie toch niet vertrouwt. De heer De Lange .trekt zijn voor stel in. Het voorstel van den heer de la Rie in stemming gebracht wordt verworpen met 21 tegen 7 stemmen. Tegen de soc.-de- mocraten en de heer Knuttel. Verzoek van de „Vooruit". iVerder een verzoek van de Leidsche Coop. Vereen. „Vooruit" om ter bestrijding van de duurte een bedrag van f 25,000 tegen behoorlijke rente beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. De heer v. d. P o <t, wethouder, meent dat ter niet aan gedacht kan worden hierop in te gaan. Gevraagd wordt voor uitbreiding .van zaken bedrijfskapitaal. Als argument wordt genoemd dat men de duurte wil te gengaan. Dat is echter het doel van iedere coöperatie, zoodat alle dergelijke vereeni- gingen met zulk een verzoek kunnen ko men. Afgescheiden van de moeilijkheid voor de gemeente om aan geld te komen, meent spr. dat de Raad hierop niet kan ingaan. Spr. wijst er verder nog op dat volgens de statuten een deel van de winst beschikbaar moet worden gesteld voor de SS. D. A. P. Het verzoek zal goed bedoeld zijn, maar bij de indiening had men toch pen minder gelukkig oogenblik. De heer Dubbeldeman zegt dat er lelkens op gewezen wordt, dat de coöpe raties in de eerste plaats geroepen zijn de duurte te bestrijden. De winkeliers buiten de burgerij ook. (Geroep; gij ook? De heer Dubbeldeman: Ja, ik ook!) Daarvoor is ech- jtet geld noodig. Spr. meent dat 't argument dat de winsten de S. D. A. P. ten goede ko men geen grond heeft daar de regeering door middel 'van de Handelskamer ook f25,000 beschikbaar stelt en dus ook de Leidsche arbeidersbeweging steunt. (De heer'Knuttel: ik heb er nog nooit een Cent van gehad.) Gelach. De regeering ge voelt dit bezwaar dus niet. De heer Knuttel vraagt zich af of het (verzoek ernstig gemeend is. omdat men de (Verwerping zoo gemakkelijk maakt. Als men kans ziet de duurte te bestrijden, had men toch in elk geval een schema moeten geven. De namen die er onder staan, Dub beldeman en Veltman geven spreker geen vertrouwen. Hij zou er zich bovendien tegen verzetten aan de S. D. A. 'P., die bij nog gevaarlijker acht dan de kerkelijke partijen, op deze wijze subsidie te geven. Het spijt hem dat men niet de moeite heeft genomen duidelijk te maken dat het hier hiet om winst gaat, maar dat hiermede in derdaad voor de bestrijding van de duurte 'jets te verwachten is. (Deze bespreking geeft den heeren Knut sel en Dubbeldeman aanleiding elkaar be hoorlijk af te drogen en zoo duidelijk te maken dat de arbeiders van deze partijen Öiets hebben te verwachten.) De heer Dubbeldeman betoogt nog Aal de bedoeling van de coöperatie is zoo goed mogelijk te leveren en niet, on- billijk te zijn tegenover fle m idde ns tander s. (Gelach.) De voorzitter brengt het voorstel Sn stemming. I De heer Dubbeldeman heeft verge len voor te stellen praeadvies te vragen. Algemeene verbazing. Een stem: wat flauwigheid: is dat nou! Het laatste voorstel wordt verworpen met 21 tegen 7 stemmen, die van de soc.- Üem. en den heer Knuttel. Het voorstal van B. eu W. wordt aange- Benoemd wordt Mej. E. JL W. Broaa vaa de soc.-dem. B. en W. bieden thans de Gemeentebe- grooting aan den Raad aan. De sectie-verga deringen zullen gehouden worden Dinsdag 12 Oct. iVerzoek van de Chr. Besturen-Bond en den R. K. Volksbond om een subsidie van f500- voor het Bureau voor Sociale Advie zen. Zal in de volgende vergadering aan de orde worden gesteld, daar het te Iaat is ingediend voor deze vergadering. Nadat de voorzitter nog enkele me- dedeelingen heeft gedaan, komt eindelijk de agenda aan de orde. Ie. Benoeming van een 'lid van. het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting, uit de leden van den Raad (wegens bedanken als zoodanig van den heer Dr. J. A. N. Knuttel). Gekozen Avordt de heer v. Stralen, die de benoeming aanneemt 2e. Benoeming van een lid dor Commissie tot wering van schoolverzuim. Benoemd wordt de heer M. J. B. Herfst. 3e. Benoeming van een onderwijzer aan de bui tengewone school voor Lager Onderwijl. Benoemd wordt de heer D. M. Kloots, on derwijzer te Rotterdam. 4e. Benoeming van eene onderwijzeres aan de school der 3e klasse No. 1. Benoemd wordt Mej. IS. den Blauwen, alhier, onderwijzeres aan de school der 3e klasse no. G. 5e. Idem als voren aan de school der 3e klasse No. 2 (vacature L. van den Brander). Benoemd wordt Mej. J. C. Eggink, tijdel. onderwijzeres aan de school 2e klasse no. 4. 6e. Idem als voren aan de school der 3e klasse No. 2 (vacature E. G. Yorsselman). Benoemd wordt Mej. J. Meewis, tijd. on derwijzeres aan de school der 2e kl. no. 4. 7e. Idem als voren aan de school der 3e klasse No. 3. Benoemd wordt Mej. J. J. Ragut, tijdel. onderw. aan de school der 3e kl. no. 1. 8e. Idem als voren aan de school dor 3e klasse No. 4. Benoemd wordt Mej. J. J. Eggink, .tijdel. onderw. aan de school der 3e kl. no. 4. 9e. Benoeming van eene tijdelijke loorares in het Duitseh aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens Benoemd wordt M-ej. E. A. W. Broes van Dort, alhier. 10e. Idem als voren in de geschiedenis. Benoemd wordt Moj. A. E. Revers, alhier. 11c. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het Nederlandsch aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. Benoemd wordt de heer F. N. A. van 'Wijk, alhier. 12e. Idem als voren in het Franecli. Benoemd wordt de heer W. Prins, alhier. 13c. Idem als voren in het Duitseh. Benoemd wordt de heer Dr. G. Kloeke, alhier. 14e. Benoeming van een 2en Amanuensis bij het onderwijs in natuur- on scheikunde aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens en voorste! om de benoeming voor den tijd van één jaar te doen plaats hebben. Benoemd wordt voor één jaar d"e heer J. v. <L Berg, amanuensis alhier met 28 stemmen tegen 1 op den heer J. J. Stafleu. 15e. Fraeadvies op het verzoek van A. Sjouw om eervol ontslag als onderwijzer-plaatsvervan gend hoofcl der school 3e klasse No. 3. Het gevraagde ontslag wordt verleend. 16e. Idem als voren op dat van H. van Leeu wen om eervol ontslag als onderwijzer aan de school 3e klasse No. 9. Het verzoek wordt toegestaan. 17e. Idem als voren, op dat van A. Metz otn eervol ontslag als gymnastiek-onderwijzer aan da openbare lagere scholen. Het gevraagde ontslag wordt verleend. 18e. Praeadvies op het verzoek van H. Brandt om de te bouwen loods op het terrein achter d9 Pieter van Twistlaan, kad. Sectie O, No. 3232, van hout te mogen maken. Overeenkomstig het advies wordt het verzoek ingewilligd. 19e. Praeadvies op het verzoek van T. C. van der Stoel om het te bouwen gebouwtje op het ter rein achter de Pieter van Twistlaan, kad. Sectio O, No. 676, van hout te mogen maken. Goecjgekeurd. 20o. Voorstel tot wijziging van het Raadsbe sluit van 17 Mei 1S20, inzake de regeling van de bezoldiging van de onderwijzers en onderwij zer essei; verbonden aan de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rkijngeest. 21e. Voorstel tot wijziging van liet Raadsbe sluit van 5 Juli 1920, inzake den aankoop van verschillende perceelen grond nabij den Hoogcn Rijndijk beoosten de Rijndijkstraat. Aldus besloten. 22e. Praeadvies op hot verzoek van Jac. Wil brink om (wegons zijne benoeming tot lid van den Raad) ontslagen te worden van zij-ne verplichtingen inzake de levering van grind aan de gemeente. Goedgekeurd. 23e. Praeadvies op het verzoek van het Leidsch Drankweerccmitó om het kosteloos ge bruik van de Stads-Gehoorzaal voor het houden van een ant i-alcohol-tentoonstelling en van eeno openbare vergadering. De heer Van Eek 'heeft met teleur stelling en verbazing van het praeadvies kennis genomen. Met teleurstelling om de afwijzing en met verbazing om de argu menten. B. en W. achten een en ander niet in het algemeen belang. Weten zij dan niet dat het alcoholisme een ontzettend kwaad is en dat deze vereenigingen zooveel mo gelijk gesteund moeten worden? 't Minste wat de Overheid kan doen is te zorgen, deze vereenigingen, die in hoofdzaak uit min gegoeden gerecruteerd worden, krachtig te steunen. Spr. schetst met enkele woorden de nadeelige gevolgen van het alcoholgebruik. Nu wordt hier niet anders gevraagd dan een kleine financieele steun, en dit verzoek wordt ais niet in 't- al gemeen belang afgewezen. Spr. stelt daar om voor het verzoek in te willigen. De Voorz, zegt dat het hier geheel een kwestie van appreciatie van den graad van het nut is. Niemand zal ontkennen dat het hier een nuttige zaak betreft, maar de moeilijkheid is, uit te maken welke vereenigingen wel en welke niet vrijstelling zullen krijgen. Waar is hier de grens? De eenige manier iis het ver strekken van een subsidie. Afwijzing van dit advies zal een bron van veel ongenoe gen worden. De 'heer S ij t s iü a is een even warm drankbestrijder als de heer v. Eek. Hij meent echter dat geen enkele vereeniging hier de voorkeur moet worden gegeven. Hoewel de zaak hem sympathiek is, ziet hij zich genoodzaakt hier tegen te stemmen. De heer v. E c k wijst er op dat het hier een algemeen belang is. De Voorzatter is het hiermee eens, Maar over de graad van het nut der Ver- eeenigingen wordt, zoo verschillend geoor deeld, dal aan het gratis afstaan van een zaal niet gedacht kan worden. Het voorstel van B. 'en W. in stemming gebracht wordt aangenomen met 19 tegen 10 stemmen die van de Soc, Dem. en de heeren Schooneveld, Eikerbout en Rotte veel. 24e. Praeadvies op het verzoek van A. Mulder om vrijstelling van de betaling van door de ge meente gedane uitgaven voor het maken van een verhoogd voetpad langs zijn perceel Morschstraat hoek Gal ge water. Goedgekeurd. 25e. Voorstel tol beschikbaarstelling van gelden voor de uitvoering van de rioleerings- en dem- pingswerken ten behoeve van het bouwplan IV der vereeniging „de Eendracht", benoorden den Lagen Rijndijk. Aldus besloten. 26e. Praeadvies op het verzoek van J. H. Sun- dermcyer en P. van Ulden om herziening van het uitbreidingsplan der gemeente, ten aanzien van de 6traat, geprojecteerd tusschen Witte Rozenstraat en Gerrit Doustraat. De heer Groeneveldiser tegen hier bet bouwverbod op te heffen en zoo het uit breidingsplan te bederven. Hij ziet geen enkele reden op dit verzoek in te gaan. Als de straten worden gelegd kunnen nog even goed woningen worden gebouwd. De heer v. Hamel, die vroeger op een ander standpunt stond, zal thans met het voorstel van B. en W. meegaan. Een onder zoek ter plaatse heeft hem lot andere ge dachten gebracht. Wordt dit verzoek niet toegestaan dan vreest hij dat de verbinding van Rijn- en Schiekade met de Witte Singel door een brug zal worden vertraagd. De heer S ij t s m a kan met het voorstel niet meegaan omdat in de toekomst dan het doortrekken van de straat onmogelijk wordt. De heer Knuttel acht dit niet een kwestie van overwegend belang. Maar hij is toch huiverig dit verzoek toe te sfaan omdat dit voor bebouwing aan de overkant van be teekenis kan zijn. Hij heeft zich ten zeerste gestooten aan het argument dat. er dan vier woningen bebouwd kunnen wor den. Daarvoor is toch terrein genoeg. De heer de Lange heeft zich p het standpunt geplaatst of hier eon verbinding noodig is. In dat geval zouden twee huizen onteigend moeten worden waarvoor hij niets gevoelt. En doen we dit niet dan krijgen we hier een slop wat tot veel on aangenaamheden aanleiding kan geven. Het voorstel van B. en W. acht hij een verbetering van den beslaanden toestand en daarom zal hij er voor stemmer.. De heer E e rd mans wijst er i.p, dat het voor de Slerrewacht beter is .lat. bier een openruimte blijft en de geprojecteerde straat er niet komt,. Re heer Bots w?lb., zegt dat B. 'n W. hun voorstel niet doen om iemand aange naam te zijn, maar omdat de geprojecteer de straat* niet meer van belang blijkt. De heer v. d. Pot weth. sluit zich aan bij wat de beer Knuttel heeft gezegd. De vraag i; of er overwegende redeue.i zijn Aan het bestaande plan af te wijken. Hij acht het voor de toekomst van belar.g, dat cte-*e weg openblijft- l)e Voorz. staat lijnrecht tegenover (Ven hc->r v. d. Pot. Hij wil ook met do toe komst w-i degelijk rekening houden Er is :iiet de minste kans dat hier in de toe- Komst tui straat zal komen, terwijl na zon der eenige bijdrage vier middenstandswo- nlngen worden verkregen. Spr. acht dit voordeel van meer belang dan de nadee'en. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt aangenomen met 19 tegen 10 stemmen, die van de heeren v. d. Lip, v. d. Pot, Sijtsma, Knuttel en de Soc. De mocraten. 27e. Voorstel inzake den aankoop van het per ceel grond onder de gemeente Noord rijk, kad. Sectie A, No. 1941 ea de beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. Goedgekeurd. 28e. Voorstel iuzako de verhooging van de voor schotten en bijdragen, al6 bedoeld in art. 30 der Wouiugwet, ten behoeve van de meerdere ko6ten ^an uitvoering van de bouwplannen op het z.g. Kooiterrein en het aan te leggen Volkspark, door de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. De heer Dubbeldeman is nooit een verheerlijker geweest van deze werk manswoningen. Hij gelooft niet dat. het be stuur den Raad behoorlijk heeft ingelicht en dat de hoofdambtenaren hun plicht ge daan hebben. Bij de aanbesteding is b.v. als hij goed ziet,, heelemaal geen rekening gehouden met. de vervoerkosten. Ook komt. het hem voor dat men den Raad, omtrent de onvoorziene uitgaven be ter had moeten inlichten. Deze woningen kosten nu gemiddeld 6540; terwijl de wo ningen van de Eendracht slechts ƒ7400 k-osten. Spr. wil daarom in het vervolg meerdere en betere inlichtingen. De heer De Lange verheugt zich dat hij steun krijgt van 'n kant waar hij die niet verwacht had. Toen spr. in 'n vorige vergadering "n voorstel deed één bedrag te fixeeren, zoodat de Raad geen resico had, werd het van de overzijde niet gesteund. Spr. wil dit. verzoek niet afwijzen, maar in liet vervolg wil hij toch een andere hou ding aannemen. De heer Huurman wijst er op dat hij in 1916 ten sterkste deze plannen heeft ontraden omdat het, terrein niet deugde. Hij vond echter geen gehoor en we zien nu de gevolgen nu alles aan het verzakken is. De heer v. d. Pot zegt, dat het niet be hoeft. te verwonderen dat een raming in 1916 gemaakt overschreden wordt. De on geschiktheid van don grond is niet de hoofdzaak van het bestaande tekort. De grond werd trouwens voor een belachelijk laag bedrag ingebracht. De heer Huurman: Ze hadden moe ten heien. De heer v. d. P o t dat is niet gedaan. De heer Huurman: Neen, natuumlijk dan wferd het veel te duur. De lieer v .d. Pot verdedigt nog het voorstel. De heer De Lange helpt liever aan het bouwen van 1000 woningen waarvoor in totaal 150 wordt uitgegeven dan 225 voor 500 woningen. Spr. wijst er nog op dat men de vrachten in de begrooting had moeten opnemen. De bedoeling van Spr. is dat de aanvragers voorzichtiger zullen worden als zij weten dat zij zelf de over schrijdingen van het toegestane bedrag moeten bijpassen. Vandaar dat hij met de bijdraginge-n niet verder wil gaan dan een vastgesteld bedrag. Hetvoorstel wordt aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tot des avonds kwart over acht. Raadsvergadering Benthuizen. Tegenwoordig alle leden. De notulen worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen is eene goedkeuring van Ged. Sta ten inzake de op de vorige vergadering aangeno men af- en overschrijvingen. Ged. Staten verzoeken nogmaals om de politie- rckool te Hilversum te 6teunen met eene subsidie van f 20 per jaar. De heer Van der Maas stelt voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De Voorzitter zegt dat liet minstens onbeleefd is een verzoek van Ged. Staten voor kennisge ving aan te nomen. Besloten wordt aan Ged. Sta ten mode te declen dat op bovenbedoeld verzoek wederom afwijzend is beschikt. Nu komt aan de orde de heïziening van de ver ordening op de heffing van rechten voor 't ge bruik van gemeentegronden en -wateren. Do Voorzitter leest de ontwerp-verordeniag voor. De voornaamste wijziging is wel deze dat voor het opslaan en laden of lossen van suikerbieten of mangeiwortola hot recht zal worden geheven per 1G00 K.G. en niet zooals van andere goederen per vierkante M. opslagplaats. Het ontwerp wildo voor ingezetenen van Bont huizen een bedrag van 35 ct. per 1000 K.G. doeu betalen en voor niet ingezetenen f Lper 1000 K.G. De heer Van Leeuwen denkt dat deze veror dening aanleiding zal geven tot misbruiken. Niet- ingezetenen zullen allicht hun mangels of suiker bieten ten name van een ingezetene kunnen doen wegen en dientengevolge slechts 35 ct. por 10UU K.G. betalen. De Voorzitter denkt niet zoo slecht van de boeren. De hoer Van Leeuwen: Ik zeg ook niet dat het zal gebeuren, doch de mogelijkheid tot deze dingen moet weggenomen worden. De Voorzitter vraagt of de heer Van Leeuwen dan een andere redactie wenscht op te geven die dit onmogelijk maakt. De heer Van Leeuwen weet niet of dit moge lijk is. Op voorstel van den heer v. d. Maas worJt de redactie aldus gewijzigd, dat van bieten en mangols, geteold door ingezetenen, het lage ta rief en van die geteeld door niet-ingezetenen hot hoogere tarief wordt geheven. Het denkbeeld van don hoer Diephout om ook van kool dezelfde rechten als van suikerbieten en mangols to heffen vindt geen bijval, zoodat krin van alleen een recht van 5 ct. per vierkante M. zal worden geheven indien deze kool langs de los plaats worden opgestapeld. De heer van der Maas vindt een recht van f 1 per 1000 K.G. voor door niet-ingezetenen geteelde bieten te weinig. De wegen hebben door het rijden dezer gewassen, veel te lijden, terwijl door niet-ingezetenen aan het wegondorhoud met wordt bijgedragen. Ik zou dit bedrag, aldus zegt de heer v. d. Maas, willen brengen op f 1.50 per 1000 K.G. De kcor Diephout: Ik vindt dit wel wat hoog. Als we een opbrenst van 30000 K.G. per HA. nemen, dan zou dit worden f45 per H.A. Dé Voorzitter: Dit is bijna een heele landhuur. Het voorstel van v, d. Maas wordt verworpen en de in het ontwerp genoemd? tarieven worden goedgekeurd. Voortaan zullen dus de aangovoerde mangols cn suikerbieten aan de losplaats niet mogen wor den gelost of opgestapeld, voordat ze aan de weegbrug zijn gewogen. De boer zal verplicht zijn zijn waagbriefje aan den controlcerenden ambte naar te vertoonen en indien het betreft bieten, ge teeld op gronden van ingezeten, zal 35 ct. per 1000 K.G. verschuldigd zijn, terwijl voor gewaw-m van gronden van niet-ingezetenen f 1 per 1000 K.G. moet worden betaald. Begrooting 1921. De op doze begrooting gebrachte uitgaven pns- seoren eerst de revue en worden hier en daar gwijzigd. Over de salarissen van Burgomeestor, WothoU' ders, Ontvanger en Secretaris die op de begroo ting zijn gebracht voor de minima die door God. Staten in het bekende rondschrijven rijn genoemd ontspint zich een levendige gcd&chtenwisseling. De heer v. d. Maas vraagt waarom deze be dragen op de begrooting zijn geplaatst daar toch in do vorige vergadering besloten is de salaris sen te laten zooals ze zijn cn alleen dat van den Secretaris met f 1000.— te verhoogen. De Voorzitter zegt dat hij zich op de vorigo vergadoring niet in de discueaién over deze \la- risson wilde mengen. Nu het echter over do bo- grooting gaat raadt hij aan do bedragen die door Ged. St. zijn genoemd op de begrooting te bren gen, daar deze do begrooting anders niet zullen goedkeuren wat aanleiding zal geven tot een Ein deloos onvruchtbaar geschrijf. Do heer Diephout deelt mede dat de beide Wethouders aan de provinciale griffie rijn geweest, teneinde daar te informceren. Aan de griffie is hun medegedeeld, dat wuar Benthuizen in eon niet ongunstige finantieele toe stand verkeert, de begrooting niet zal worden goedgekeurd indien de salarissen der ambtenaren lager zijn dan de in het schrijven van Ged. Staten genoemde minima. Beido Wethouders raden daarom aan om met den wil van Ged. Staten modo te gaan. De heer van Galon wil daarvan niets hooren. Hij wil de salarissen op de begrooting brengen tot dc bedragen die op de vorigo vorgadering zijn besloten. Hierbij sluit de heer v. d. Maas zich aan. De Voorzitter en de beide Wethouders ontra den dit ten sterkste. De Lieer van Gaaien vil echter zijn voorstel ia stemming gebracht hebben. Bij dezo cUzr.: .h.z wordt het voorstel aangenomen met 4 legen 3 stommen. Voor stemden «Jeheoren van Gaaien, v. d. Maa6, v. d. Sluis en Paul. De salarissen worden dus op dc begrooting go- bracht voor de bodragen die ia de vorige ver gadering door den Raad zijn aangenomen. Op de begrooting is ook gebracht een uitgave van f400 voor onderhoud v. d. torenklok. Hier< onder zijn begrepen do kosten van het aanbren gen van 2 nieuwe wijzers, zoodat de klok ook de minuten zal aanwijzen. Deze kosten zullen met inbegrip van bijkomende werkzaamheden f 300 bo dragen. De heer van Gaaien acht deze kosten minder noodig. Of we een klok hebben met één of mot twee wijzers is van weinig beteekenis. Een toren klok die goed gaat cn alle uren cn halfuren slaat is dunkt hem voldoende. Alle raadsleden zijn het hiermede eens, zoodat deze post met f 300 wordt verminderd en gebracht op f100. Bij de bespreking der ontvangsten wordt het' bedrag waarop de H. O. is geraamd, zijnde fléöflQ gebracht op f 13.000. Hierna wordt de begrooting die in ontvan.jden en uitgaven aanwijst de som van f30372.41, zon der stemming voorloopig vastgesteld. Bij rondvraag wenscht do heer v. d. Maas voortaan woer op den dag te vergaderen. De voorzitter zegt dat dit wellicht kan. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. (Zitting van gistermorgen.) Op de rol staan 148 zaken, waarvan 125 openbaar. W. J. L., te L e i d e n, reeds vroeger ge dagvaard wegens het maken van burenge rucht, ontkende toen het hem ten laste gelegde. Als getuige wordt gehoord de ver balisant Bakker, die overeenkomstig het verbaal verklaart. Eisch f3 subs. 2 dagen. Tegen J. B., melkverkooper te R ij n s- burg, wordt geëischt wegens vervalschen van de melk f25 boete subs. 10 dagen hechtenis. W. E., kruidenier te Leiden, gedag vaard wegens het voorhanden hebben van Voor de consumptie ongeschikte abrikozen, is niet verschenen. Eisch 3 dagen hechtenis. A. v. D. en Y. v. d. B., beiden te Kat- w ij k, niet verschenen, zijn gedagvaard wegens dronkenschap. Bekl. wilden te Katwijk a. d. Rijn in de N. Z. H. tram, hetgeen door den bestuurder werd: gewei gerd. Niettegenstaande waren beiden met geweld de tram binnen gekomen. Eisch f6 subs. 6 dagen. D. H., koopman te Voorhout, niet verschenen, is gedagvaard ter zake dat hij te Noord wijk in beschonken toestand een voor een wagen bespannen, gewond paard, ernstig heeft mishandeld. Eisch 4 dagen hechtenis. •Ph. B., bloembollenhandelaar te V o o r- h o u t, staat terecht, ter zake hij niet heeft verhinderd, dat een hem toebehoorende hond op een aan den Marsdijk gelegen weiland schapen heeft gejaagd en ge- Heten. A. v. d. B., eigenaar der schapen stelt zich civiele partij en eischt f50 schadever goeding wijl een der schapen aan de ver wondingen gestorven is. Het staat voor den kantonrechter echter niet vast. dat dit beest tengevolge van deze verwondingen, is gestorven. Uit de getuigenverklaringen wordt vol gens den ambt. van het O.M. niet bewezen, dat deze hond: aan den heer B. toebehoor de, waarom hij vrijspraak vraagt, doch tevens de verzekering geeft, dat een nader onderzoek zal ingesteld worden. Bekl. voegt er echter nog eens aan toe, dat hij volstrekt niet ontkend, dat het zijn honi niet geweest is. C. A. R., te Noord wij ka. Zee, staat terecht terzake hij niet is verschenen voor den keuringsraad ingevolge de "Militiewet. Eisch f 10, subs. 10 dagen. Voor een zelfde feit wordt tegen J. J. Z, eveneens aldaar, dezelfde straf geeischt. A. v. d. Z., te Sassenheim is gedag vaard terzake hij een hem toebehoorend vuurwapen niet had ingeleverd. Bekl. zegt, dat het geweer niet van hem was. maar /dat hij het zou gehouden hebben, wanneer ,hij een acte kon krijgen. Uit het verhoor blijkt echter anderszins. Eisch f 5.subs. 5 dagen. J. G. v. Br., chauffeur te Den Haag, is gedagvaard terzake hij op den Haagweg het verkeer door te hard rijden in gevaar heeft gebracht cn een paard los achter een •wagen vastgebonden, heeft aangereden. Eisch f25 boete, subs. 10 dagen. J. de G., te Zo et er wou de, is gedag vaard terzake hij geweigerd heeft zegels te plakken voor den arbeider de Jeu. Eisch 3 geldboeten van f3.subs. 1 dag voor elke boete. Adr. v. d. R., Ie Katwijk, niet versche nen. was gedagvaard omdat hij hitten heeft laten loopen op een stuk tuingrond van den heer v. d. Laan. Eisch f 10, subs. 5 dagen. Zegels plakken. Voor het kantongerecht te Middelburg is tegen een landbouwer uit Grijpskerka die geeni zegels plakte en een ambtenaar van den Raad van Arbeid den toegang tot zijn hofstede weigerde en hem geen inlich tingen wilde geven, 32 maal f2 en nog eens f15 boete gevorderd. Twee personen uit Middelburg, die ver keerde inlichtingen gaven, hoorden f25 eischen. Mishandeling van een burgemeester. (Wegens mishandeling en (of) bedreiging van den heer Houtkooper, burgemeester van Echteld en TJzenidoorn, veroordeelde de Tielsche rechtbank iemand uit Dode- waard tot 1 maand' en iemand uit Oehten tot 3 maanden gevangenisstraf. Tegen ieder was 9 maanden geeischt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5