BINNENLAND, BUITENLAND, Uit het Sociale Leven. Uit de Omgeving- Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH ii f 0.16, GROOTERE SCHELVISCH a f0.20, SCHOL a f 0.25f 0.31 en VERSCHE HARING A f 0.18 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 23 September 1920. AGENDA. DONDERDAG, 23 September. Stadsge hoorzaal, Dahliatentoonstelling geopend van 2,30—5 en 7—10 uur. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken Dacht en des Zondags geopend zijn: H. J. M. Proot, Maarmanssteeg 17, Tel 435. G. F. Pvijst, Steenstraat 35, Tel. 136. Lichten op: 24 Sept. 25 Sept. Rijwiel- en Motorlampen 7.27 7.25 Rijtuiglantaarns 7.57 7.55 tijd om „hoerah" te roepen. Wij moeten de strijd met kracht aanvatten, het gaat juist in deze dagen om het opkomend geslacht. De rooden mogen ons niet voor zijn. Een klein volk is tot zeer groote dingen in staat als het sterk is gevestigd in het geloof in God. Nadat Ds. Douma zijn rede had beëindigd dankte de heer v. d. Kamp voor het krach tige woord. De zangvereeniging kreeg gelegenheid om het program af te werken, wat zij, ge zien haar jeugdige krachten op een zeer uitnemende wijze deed. „Asaf" telt zeer vele goede zangeressen en zangers onder haar leden en zal het on getwijfeld onder de bekwame leiding van haren directeur nog ver kunnen brengen, vooral als een paar onzuivere stemmen worden uitgenomen. Met aandacht en gespannen gevoel luis terden de aanwezigen naar do verschillende nummers. De wijdingsavond mocht, zooals reeds te voorzien was, uitnemend slagen. Jammer was het echter dat het kerkge bouw, zeker omdat het nog te vroeg in het seizoen is, niet geheel gevuld was. „TROUW MOET BLIJCKEN." Onze Leidsche Christelijke Oranjevere niging gaat gebukt onder een aanzienlijk tekort. Dit tekort moet verdwijnen en liefst zoo spoedig mogelijk. Wij kunnen in dezen tijd nu de tegenstel lingen zich steeds meer toespitsen en de acne om de-tronen omver te halen en alle gezagsbanden te verbreken al .krachtiger wordt onze Christelijke Oranjevereniging niet mis6ën. Meer dan ooit. is er behoefte aan een or ganisatie die de liefde voor onze beminde Vorstin en het roemruchte Oranjehuis weet aan te wakkeren en die bij alle passende gelegenheden aan de groote werken Gods in de geschiedenis van ons Vaderland herin nert. Dat onze Leidsche Oranjevereniging zich van haar taak uitnemend weet te kwijten is nog weer op 31 Augustus zoo schitterend gebleken. Maar zij moet b 1 ij v e n werken. En dat kan alleen als zij over voldoende geldmiddelen* beschikt. De lage contributie is daarvoor niet vol doende. Vandaar dat er thans een belang rijk tekort is. Daarom wordt nu bij het Christelijk pu bliek een rondgang gehouden om het te kort te dekken en de kas te sterken. Deze collecte moet slagen. „Trouw aan Oranje" is onze leus. Welnu, Oranjeklanten: trouw, moet b 1 ij c k e n Ook in deze collecte! Woensdagavond hield de Geref. Jon- gelingsvereeniging „Rehoboth" alhier een goed bezochte openbare vergadering waar in als spreker optrad Ds. A. Verhagen van Dirksland met het onderwerp „De bestraf fende gerechtigheid en de verschoonende liefde. Na een inleidend woord van den ecre- voorzitter der J. V. Ds. Kersten, bepaalde 6preker zijn gehoor bij Genesis 49 3, waar de stervende Jacob zijn zoon Ruben zegent. Naar aanleiding van dit tekstwoord werd er op gewezen dat Jacob daar lag als de geestelijke vader van al Gods arme kinde ren; dat hij werd begiftigd met de geest der profetie ^Soodat de sluier der toekomst een oogenblik voor hem werd weggeschoven en eindelijk dat hij daar lag als de drager van de goddelijke beloftenissen. Geteekend werd de groote zonde van Ru ben en in verband daarmede toegepast op het loven van ouderen en jongelingen van dezen tijd de straffende gerechtigheid Gods. In het tweede gedeelte van de rede werd naast Jacobs vloek gesteld do bede van Mo- zes in Deut. 33: Hcere, dat Ruben leve, en aangetoond hoe hier de middelaar des Ou den Vcrbonds in de bres stond en om ver schoonende liefde smeekte. Deze bede werd verhoord. Ruben kwam wel in de achterhoede, maar werd, dank zij Gods vergevende liefde van zondaren in Jezus Christus, niet vernield. Met een toepasselijk woord, waarin op het bevindelijke leven den nadruk werd ge legd, eindigde Ds. Verhagen zijne met groote aandacht gevolgde rede. De Raad dezer Gemot m. .ul a. s. Maandag te twee uur vergaderen. Wegens plaatsgebrek kunnen wij de agen da eerst morgen plaatsen. Gieterenavond ongeveer 8 uur had een vecht partij. plaats in do Conscientiestraat tusechon e enzekore W. en S. Aan de vrouw van W. word door vrouw S. met oen fleech een diepe halswond toegebracht. Zij werd in de apotheek van den heer "Donk verbonden. Later werd zij naar het Ziekenhuis ter verbinding gebracht. Algcmeene Vergadering van den Bond van Antirevolutionaire Propaganda-Clubs. De waarnemendo voorzitter, Ds. J. Sybesma, opende de vergadering met het doen zingen van Ps. 99:1 en gebed en las daarna Psalm 99 voor. In zijn openingsrede wees hij er op dat dezo Psalm de kern inhoudt van onze A. R. belijdenis. De groote tegenstelling tusschen ons en onze te genstanders is liet erkennen van do Souverei- niteit Gods of de Souvereiniteit des volks. Overal kunnen we in onzen tegenwoordigen tijd aan6chou wen hoe het gaat als de mensch regeert. In ons zelf zijn wij niet in staat een weg uit dezen chaos te vinden, maar wetende dat God alle dingen regeert zijn we sterk, we hebben houvast. Toonen we daarom op alle terrein des levens dat wo be leven wat wo belijden. Spr. verheugt zich in de nieuwe opleving van den Bond en wekt tot krachtige actie op. Daar de Secretaris niet aanwezig was werdeu de notiden der vorige vergadering door den 2en Secretaris gelezen en goedgekeurd. De heer R. A. den Ouden verkrijgt hierna hot woord en 6preekt naar aanleiding van hot be licht, dat Dr. Kuyper als lid der le Kamer we gens gezondheidsredenen heeft moeten bedanken. Spreker wijdt eenige woorden van warme liefde en hoogo waardeering aan deze grooto figuur. Niet door ons gevreesd, zooals men wel eens aan de andere zijde beert beweerd, maar van harte geliefd. De voorzitter sluit zich hierbij aan. Daar de Secretaris nog niet ter vergadering is wordt ook het Jaarverslag door den 2en Secreta ris gelezen, dat met tevredenheid getuigde van hot jong ontwakend leven, dat zich in den Bond ver toont. Besloten werd Dr. Beumer, die als voor zitter van den Bnod bedankt heeft oen schrijven te zenden waarin hem dank wordt gebracht voor alles wat hij voor den Bond deed. In deze vacature wordt hierna met bijna ilge- mecne stommen do heer J. Schouten van Rotter dam gekozen. Do verschillende wijzigingen in het huishoude lijk reglement werden bijna geheel vastgesteld als door het bestuur.was voorgesteld. Na do pauze waren do beide onderwerpen aan de orde: „De verhouding van de Clubs tot de plaatselijke Kiesvereenigingcn" en „Lijnen voor oiganisatie en actie van Bond en Club", beide in te leiden door de Secretaris. Daar deze nog steeds niet aanwezig was, maar de inleidingen in het bezit van den voor zitter waren, werd de inleiding ov.er hot tweede onderwerp weer door den 2en Secretaris voorge lezen. Er werd op gewezen dat de organisatie van onze Antirevolutionaire Partij, zooals die vroeger was, niet meer mogelijk was, door de grooto ver meerdering van het aantal A.R. kiezers. Than6, zijn Prop. Clubs noodig die de kiesver. op alle mogelijke wijzen steunen. De oprichting van Centrale Clubs verdient aanbeveling, deze kunnen dan de Clubs helpen met sprekers,mondelinge cur sussen houden enz. De Bond blijve het geestelijk middelpunt, hoofd en hart van de Clubs dat lei ding geeft, mede door het orgaan en de noodige propaganda lectuur. Bij do bespreking van het orgaan, dio hierna aan de orde wordt gc-steld, betreuren Amsterdam en Dordt de versnippering 'van krachten die plaats heeft, doordat we twee prop. bladen be zitten, n.l. „Onze Propaganda" en ..Nederland en Oranje." Men wenscht dat het bestuur stappen zal doen tot samensmelting, terwijl men ook „Ne derland en Oranje" wat te negatief vindt als propaganda-materiaal. In plaats van de leiding over de verhouding van de Clubs tot de Kiesvereenigingen, deelt de heer den Ouden nu een 10-tal punten aan de vergadering mee. die die verhouding zouden re gelen zooals de heer Verschoor dit gwenscht acht. fiHoofdzaak is dat met "de Kiesvereenigingen wordt samengewerkt, waar nog geen Clubs zijn moet getracht worden deze door de Kicsvereeni- ging te doen oprichten, althans met medewerking van deze. Door verschillende aanwezigen werd hierna het woord gevoerd. Sommigen wenschen do verhou ding tot de Kiesvereenigingen losser vooral op financieel gebied. Anderen dringen daarentegen juist op de meest mogelijke samenwerking aan. Velen was nog niet recht duidelijk welko lijn ge volg moest worden. De heer Verschoor die inmiddels ter vergade ring verschenen wqs beantwoordde de verschil lende sprekers. Ongetwijfeld zou men, zeide hij, zicli de zaak beter voor kunnen stellen, indien de inleiding hierover had kunnen worden gehou den. Zeer beknopt zette hij nog zijn 6ystoem uit een, en gaf de wijze van werken aan. De be- troffendo inleiding zal alsnog in het orgaan wor den opgenomen, opdat allo leden de zaak nog maals kunnen lezen en overdenken. Eéti ding bevreemdde ons echter in hoogo mate. Bij het aangeven van het practisclie werk dat door dc Clubs zou kunnen worden gedaan, werd met geen enkel woord gesproken over de propa ganda voor onzo pers. Helaas bleven er nog maar 15 minuten over voor den heer Schouten om zijn woord ter opwek king to sproken. Eenvoudig, maar frisch en krach tig als altijd, hield deze stoere Antirevolutionair ons onzo rooping en heiligste plichten voor oogeii. De drang naar 't nieuwe, naar 't andere zit de menschen in 't lijf, men gevoelt behoefte cm het oude maar tc begraven. De oorlogsjaren hebben ook hot moreel, van verschillende anti revolutionairen geschokt, en geestelijk zedelijke verwildering gebracht. Daarom is noodig de tucht van het Antirevolu tionaire beginsel, tucht die niet blijkt uit woorden maar uit daden. Spr. horinnerde ons aan deu Catechismus, waar ons voorgehouden wordt zoo to leven dat ook onze naaste voor Christus wor de gewonnen. Geen Farizeïsme hebben we noodig, maar waarachtig leven. De moeiten van onzen tegenwoordigen tijd zijn groot, maar ale we mogen hebben, gouvernemen teel beleid gepaard aan beginselkracht hebben we eon groote toekomst. Moetien hinderen niet als ons centrum maar gezond is. Daarom moeten we strijden. Strijden niet voor onszelf en niet voor do macht onzer partij, maar strijden aan de eeno kant om de menschen voor de waarheid Gods te behouden en aan de andere kant ze er voor te winnen. Het krachtige applaus bewee3 dat Schouten ook hier weer het enthousiasme had kunnen doen opvlammen, dat we zoo hard noodig hebben. Chriat.-Hist. Raadsleden. Do Vereen, van Chr. Hiet. leden van Ge meentebesturen vergaderde Dinsdagmiddag onder leiding van den heer J. R. Snoeck Henkemans. Do notulen der vorigo vergadering werden gele zen en goedgekeurd. Daarna werd door den heer H. J. Bulten, bur gemeester van Blokzeil gesproken over „Drank wetgeving en gemcentetaak", waarbij hij tot de volgende conclusies kwam: 1. Gemeentebesturen behooren doordrongen to zijn van den geest, die aan elke wetgeving ten grondslag ligt. 2. Een wet met zedelijke strekking in do eerste plaats moet zoowel steun vinden in de bij het volk levendo zedelijke beseffen, als dat ze boven dio zedelijke beseffen uitgaat. 3. De zedelijke beseffen welke in de maat-1 schappij tot uiting komen dekken niet altijd do zedelijke beseffen waaruif^het parlement te voor schijn komt dat omtrent do vastlegging dier wet geving heeft te beslissen. 4. De gemeentebesturen hebben ten opzichte van den Rijkswetgevor mede te werken om do be doeling en strekking der wetten tot hun recht te laten komen. 5. De drank is een lichamelijke, geestelijke en oeconomische schadepost. 6. Ten opzichto van de Drankwetgeving heeft de Rijkswetgever aan de Gemeento een belang rijke taak ter uitvoering overgelaten. In de discussie werd de juistheid erkend van het feit dat het drankgebruik door den verkor ten arbeidgtlag niet is af-, maar toegenomen, helaas ook onder meisjes en vrouwen van zeer jeugdigen leeftijd. Volkomen werd toegegeven, dat de gemeente vooral door het steunen van ont- wikkelings-instituten, tegen dio euvelen .baat moet bieden. Tevens werd gewezen op het vaak be denkelijke van samenwerking in Drankweer-Corai- té's die vaak tot socialistische en communistische propaganda worden misbruikt. Over de kwestie of men aan sollicitanten de vraag moet 6tellen of zij drankvrij of geheelont houder zijn, liepen de gevoelens uiteen. Gewezen werd op do noodzakelijkheid om sluitingsbepa lingen in verordeningen vast te leggen, en op do circuiaire der Regcoring, volgens welke tapverbod op Zaterdag cü Zondag alleen geoorloofd zou zijn uit een oogpunt van openbare orde en veiligheid. Hiertegenover werd opgemerkt, dat het de be doeling des Ministers is dat het verbod niet zal gelden op alle uren van dio dagen. Trouwens, art. 7 der Drankwet bevat die beperking niet, maar dat artikel 6prcckt wel van sluiting doch niet van tapverbod. Aangezien hot laatste minder ver gaat is de Minister van oordeel dat het meer dere het mindere insluit. Noodzakelijk zal het zijn ook aft de omliggende gemeenten te den ken, waarvan, bij sluiting of tapverbod, kwade invloeden kunnen worden gevreesrd. De inleider beantwoordde de sprekers, or voor al den andruk op leggende, dat wij bij daadwer kelijke drankbestrijding de eischen van gemoed en hart niet mogen vcrwaarloozen. De voorzitter zegde den heer Bulten hartelijk dank vcor zijn inlichtend referaat. Het bestuur word aangevuld met de verkiezing van den heer J. Knoppers van Meppel, die de benoeming aannam. Na rondvraag, waarbij nog enkele punten van meer intiemen aard werden besproken, werd de vergadering gesloten. Dc Presidentskeuze. „Het Vaderland" Bchrijvend over het feit, dat de Twecdo Kamer den heer Fock weder al6 no. 1 op de voordracht voor Kamerpresident heeft geplaatst, merkt o.a. het volgende op: De Kamer heeft weder algemeen zijne groote hoedanigheden als zoodanig erkend op do S.D A.P. na, die met een eigen candtdaat uitkwam en haar stemmen voor no. 1 aan den heer Schaper gaf. Dit was niet alleen een kinderachtige vertoo ning, maar ook een tactische fout. Zij heeft daar door toch openlijk mr. Troelstra, die jure suo haar candidaat had moeten wezen, gedesavoueerd, en toegegeven, dat deze na zijn November-avon- tuur niet in den voorzitterstoel hoort. Zij is zich echter in zooverre gelijk gebleven, dat zij al weer getuigd heeft, dat er geen deugd bestaan baar is buiten de S.D.A.P., wat haar buiten staat stelt Fock te waardeeren. Van alle dogmati ci hebben zij zich weer de ergslen betoon. De Unie-collecte. De vierde lij6t van de jaarlijksche collecte vermeldt aki de opbrengst van 100 Locale Comité's een bedrag van f 17806.46 5. Wij hebben goeden moed, jnerkt de Secretaris hiAbij op, dat ook dit jaar de tonne gouds zal be reikt worden. Vergeleken met het vorig jaar valt bij dezo 100 Localc-Comitó's zelfs een kleino stijging te constateoren. Verblijdend is, dat Hin- deloopen, Munnekezijl en Zaandam, waar 't vorig jaar niet gecollecteerd werd, thans weer mee op trokken en dat Rotterdam I, zonder de na-giften, reeds f60.— boven het vorig jaar uitging. De Tweede Kamer. Tot voorzitcr der Tweede Kamer voor het tijd vak der tegenwoordige zitting is door H.M. de Koningin benoemd, mr. D. Fock, lid dier Kamer. Mr. Fock naar Buitenzorg? Do waarschijnlijkheid, dat mr. D. Fock gei vraagd zal worden om opvolger tc wordon van graaf Van Limburg Stiri*m als gouverneur-gene raal van Ned.-Indie, wordt, naar het „Vaderland" meldt, iederen dag grooler. De Fransclie president. Vandaag is het voor Frankrijk een ge wichtige dag daar thans een nieuw staats hoofd, de elfde president moet worden gekozen. Het merkwaardige yan deze yerkiezing is ditmaal dat de zaak reeds vooruit be slist is en dat elke verrassing is buitengesloten. Een spannende verkiezing is het dus niet. In het gisteren gehouden voorcoegres, verkreeg Millerand 528 van de 813 stem men, Bourgeois 113 en Péret 157 stemmen. Daar de beide laatste candidaten zich te rugtrokken is Millerand nu de eenige can didaat en is zijne verkiezing verzekerd. Met algemeene stemmen zal hij echter niet worden gekozen. Dit staat in verband met de opvatting die Millerand heeft van het presidentschap. Hij wenscht zich niet met een leidelijke rol, zooals tot nu toe van den president verwacht werd te vergenoegen. In een aan den Kabinetsraad gericht schrijven heeft hij verklaard, dat het voor htft oogenblik mogelijk is door een betere interpretatie of aanpassing van den tekst der grondwet den president der republiek de middelen te verschaffen om een meer werkdadig aandeel te nemen aan de leiding der buitenlandsche politiek en de continuï teit dezer laatste te verzekeren. In het bijzonder heeft hij er op gewezen, dat de tekst van art. 8 der grondwet, vol gens hetwelk de president der republiek over verdragen onderhandelt en deze be krachtigt, of van nul en geener waarde is, of integendeel beteekent, dat het staats hoofd een werkzaam aandeel kan nemen in de onderhandelingen. Wat hem persoonlijk betrof, hij gevoelde meer voor de tweede uitlegging en hij meen de dat de grondwet, aldus geïnterpreteerd, het staatshoofd zou in staat 6tellen per soonlijk op te treden bij de leiding der bui tenlandsche aangelegenheden. Verschillende senatoren en» afgevaardig den kunnen zich intusschen met dit optre den niet vereenigen en hebben daarom de volgende motie aangenomen: Vastbesloten om voor den president der republiek de taak van onpartijdig tolk der partijen voor te behouden en ons verzetten de tegen de nieuwe politieke opvattingen, welke ten doel hebben in het Elysée een persoonlijke politiek in te voeren, besluiten wij bij de eerste stemming op de voorbe reidende bijeenkomst onze stem uit te bren gen op den president van Senaat of Kamer, die onpartijdige scheidsrechters zijn tus schen de partijen en waakzame verdedigers der parlementaire instellingen. De toestand in Rusland. Do „Ekonomitsjegkaja-Zjizn" van den lOden September bevat het verslag eener redo van Trotzky, waarin hij de volgende beschrijving geeft van den toestand in Sov- jet-Ruslad. „Onze toestand is buitengewoon moeilijk, om niet te zeggen wanhopig. De curve onzer economische ontwikkeling vertoont de neiging, om dagelijks méér te dalen. Dit doet zich vooral gevoelen in 't ver keerswezen. Het rollend materiaal, vooral do locomotieven, wordt geleidelijk schaar- scher, terwijl wij geen nieuwe locomotieven aanbouwen. !Qe transportmoeilijkheden worden b ij den dag grooter en wij kunnen niet meer hopen op den invoer van locomotieven uit de Europeesche landen, omdat deze zélf gebrek aan materiaal hebben. Ik gevoel mij verplicht, om aan de arbei ders te zeggen, dat wij nog twee of drie moeilijke jaren moeten doormaken en ons opofferingen getroosten, welke grooter zijndandieaanhetfront. Geen bemoedigend vooruitzicht. De vruchten van oorlog en revolutie zijn wel zéér bitter. Van het oorlogsterrein. Omtrent de gevechten van de laatste da gen wordt uit Moskou gemeld: In de nabijheid van Grodno ging de vijand die aldaar een sterke troepenmacht had ge concentreerd tot het offensief over. Hevige gevechten zijn ontbrand over een front van vijftig werst. In de streek van Wolkowycz wordt met afwisselend succes gestreden. Ten Noord-Westen van Proesjani hebben wij talrijke plaatsen bezet en stellingen bezet langs de rivier Obroetsj. In den Krim-sector duren de hevige ge vechten in de streek van Alexandrovsk voort. Volgens het communiqué van den Pool- 6chen Generalen staf van 21 September heb ben de Poolsche troepen over het geheele front de Zbroecz bereikt en zijn zij op ver schillende plaatsen de rivier overgetrokken. De bolsjewiki trekken zich snel terug. De Poolsche Cavalerie trok in Wolhynië voort tot Goryn en nam Ostrog en Dorasjnja. Ge vangenen, die bij de bezetting van Koeznice en Nowy-Dwor gemaakt werden, bevestig den de aankomst van nieuwe Siberische roode divisies aan het Njemen-front. De Li- tauers hebben de Poolsche stellingen meer malen beschoten. Een Litausche patrouille werd gevangengenomen. De Litausche stel lingen werden versterkt. Een bericht uit Warschau zegt, dat bij de gevechten in de buurt van Klewan de bekende Russische cavalleriegeneraal Boedr jenny ernstig gewond werd. De bomaanslag; te New-York. De „Times" verneemt uit New-York, dat ondanks de ijverige en energieke navdr- schingen de politie- en regeerings-autoritei- ten er nog niet in geslaagd zijn, het raad sel van de geweldige ontploffing in Wall- street op te lossen, noch den dader op het spoor te komen. Alleen kon worden vast gesteld, dat de groote bom gevuld was met ongeveer vijftig kilogram trinitrotoluol en een nog grootere hoeveelheid pikrinezuur. Het verhoor van den gearresteerde Fisher leverde niets#op en de door hem Verzonden waarschuwingen worden aan een toeval toegeschreven. De 75-jarige president van de West-Indi sche handelsmaatschappij, Wellington, die door den schok der ontploffing bewusteloos werd, is voldoende hersteld om te kunnen getuigen, dat hij drie minuten voor de ont ploffing iemand op opgewonden toon hoor de zeggen: Haast u, redt u, gaat hier van daan! Aan de overzijde van do straat zag hij twee mannen, die op straatventers gele ken, een derde man, die er evenzoo uitzag,- wenken. De derde man stond voor een' ouden wagen met een uitgeput paard. De ontploffing had een klerk van de National City bank derifiato geschokt, dat hij uit het venster van een tiende verdieping sprong, Hij werd op slag gedood. Nog een gewonde overleed in een zieken huis, waardoor het aantal dooden tot 34 is gestegen. Van den troon naar het klooster. "1 De vroegere groothertogin van Luxem burg, Maria Adelaide, die in Januari 1919. ten gunste van haar zuster Charlotte af stand van den troon heeft gedaan, is als novice in het Carmelites6en-kloostcr te Mo dena getreden. De „Corriera della Sera" bevat hierover, de volgende bijzonderheden: De groothertogin bracht den nacht van' Donderdag op Yijdag in het hotel San Mar co door, onder den naam van gravin de Rc- nan. Zij was vergezeld van haar moeder, haar zuster Elisabeth, en nog twee andere dames. Vrijdagnamiddag begaf zij zich naar het Carmelitessen-klooster. Haar prachtig haar was afgeknipt en zij was heel eenvoudig in het blauw gekleed. Ver gezeld van haar moeder, haar zuster en do twee vriendinnen, trad zij het klooster bin nen, waar zij in de vestibule ontvangen werd door pater Cherubino en andere gees telijken. De deur, die naar het eigenlijke klooster leidt, werd spoedig daarop geopend en de moeder-overste verscheen, gevolgd door twee rijen zusters, die brandende kaar sen droegen. De groothertogin kuste haar moeder en haar zuster en. knielde vervolgens neer. Pa ter Cherubino hield een korte toespraak in het Fransch. waarin hij haar gelukwensch- to met haar besluit. Daarop gaf de pater haar een teelcen en de nieuwe novice stond op, begaf zich langzaam naar de deur, knikte op den drempel nog eens met een glimlach haar moeder toe en verdween toen achter de deur, waarvan de sleutel twee maal werd omgedraaid. De Belgische bladen bereiden hun lo zers voor op een nieuwe staking van het trampersoneel te Brussel. Dit eischt onder meer een duurtebijslag van 150 frank. De maatschappijen willen dien eisch niet inwil ligen tenzij hun een nieuwe tariefsyerhoo- ging wordt toegestaan en daarvan wil de minister van landbouw niet hooren. In de katoenfabrieken in het district Oldham, Engeland, is een wilde staking uit gebroken, waardoor 40,000 arbeiders buiten werk zjjn. De fabrikanteh dreigen met een uitsluiting als de staking niet wordt opge heven. i Hughes, de Australische minister-pre sident, heeft in het Huis van Afgevaardig den van het gemeenebest verklaard, dat de Commonwealth Steamship Line geweigerd had, een voorstel van een scheepvaartcom binatie om de vrachtprijzen te verhoogenj in overweging te nemen. Naar de „Reichspost" meldt, zijn de communisten te Weenen voornemens den 24sten a. s. eenigemeubelfabrieken aldaar; met geweld in bezit te nemen. De fabrieken hadden, den laatsten tijd, wegens beperking van het bedrijf een aantal werklieden moe ten ontslaan. De communisten eischen dat het bedrijf in zijn vollen omvang weer zal worden voortgezet en dat de arbeiders weer in dienst genomen worden. Socialisatie. Naar de Vakbeweging, orgaan van het N.V.V., mededeelt, werd in het dagelijksch bestuur van het Verbond de vraag, op wolke wijze de eisch: der, socialisatie concreet aan do orde kan wor den gesteld, herhaaldelijk onder de oogen gezien. Ingevolge dezo besprekingen werd door den Verbondsvoorzittcr niet den voorzitter der S.D. A.P. deze aangelegenheid uitvoerig besproken. Op zijn laatsto vergadering vereenigdo het bestuur van hot N.V.V. er zich mede, in over- leg met do S.D.A.P. een program te ontwerpen waarop de eisch van socialisatie nader zal zijn uitgewerkt voor wat betreft hot landbouwbedrijf, .sommige deelen van het tranfj^rtfedrijf, de sui kerindustrie en het mijnbedrijf. Ten opzichto van' liet landbouwbediïf is reeds een ontwerp for muleering vastgesteld. Besloten werd, deze zaak verder mot het paw tijbc6tuur der S.D.A.P. te bespreken. In het bestuur werd voorts besloten, met het partijbestuur der S.D.A.P. overleg te plegen over de vraag, op welke wijze bij de tys. grondwets herziening wijziging van de bepalingen" betref fende do onteigening aan de orde zullen worden gestéld, opdat zulks mogelijk wordt zonder scha-9 devergoeding der volle oogenblikkelijko waarde. LEIDERDORP. Het orgel in de Gerof. Kerk alhier is Zondag j.l. weder in gebruik ge nomen. Do Kerkeraad had de restauratie en ver bouwing van het instrument, zonder voor afgegane mededinging, opgedragen aan de Firma J. van Gelder te Leiden, die het ook indertijd gebouwd had. Jammer, dat dit, inderdaad schoone or gel zoo'n ongunstige plaats heeft in het kerkgebouw, zoodat hot buitengewoon heeft' te lijden van vocht, gas en temperatuurs verschillen. De gevolgen zijn niet uitgeble ven: bij het demonteeren bleek, dat het vilt,- het koperwerk, als pulpeethaken, walsaT- men enz. grootendeels moesten vernie'/rd worden. Van do gelegenheid werd gebruik ge maakt, om het pedaal vrij te maken, door toepassing van pneumatiek. De Firma Van Gelder heeft zich, in voort durende samenwerking en overleg met den

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2