Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van- Leiden krengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Woensdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt^en Stadsliulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH a f 0.16, GROGTERE SCHELVISCH f0.22, SCHOL f 0.34 en HARING f 0.14 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 21 September 1920. B. en W. van Leiden 'brengen ter alge- meenie kennis, dat door J. P. 'Aalberse, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den winkel en het salon van bet perceel Haar lemmerstraat 49. AGENDA. DINSDAG 21 Sept. 8 uur in Prediker Bij belbespreking Jera el. Leider br. Boas. WOENSDAG 22 Sept. Geref. Jongel. Ver. „Rehoboth" te Leiden. Openb. vergadering kerkgebouw Nieuwe Rijm. Spr. Ds. A. Ver hagen te DirksHand. Onderw.: De bestraf fende gerechtigheid en De verschonende liefde. WOENSDAG, 22 Sept. Ds. J. Douraa van Den Haag spreekt in het Hooigracht kerkgebouw, ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de Ring Leiden van den Ned. Bond van J. V. op G. G. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend iijn: H. J. M. Proot, Maarmanssteeg 17, Tel 435. G. F. f-ljst, Steenstraat 35, Tel. 136. Lichten op: 22 Sept. 24 Sept. Rijwiel- en Motorlampen 7.31 7.29 Rijtuijluntaarns 8.01 7.59 trekkelijke aanbesteding een prijsopgave van 560 per ton inzond. Bij een aanbesteding van ijzerwerk, zond een Nederlandsche firma £en prijsop gave in van 417.000; het werk werd aan een Duitsche firma gegund voor pl.m. 100.000 minder. Voor een brug werd door (wee Neder landsche fabrieken gezamenlijk een prijs opgave gedaan van 1,102.000; het werk werd aan een Duitsche firma gegund vcor een paar ton minder. Locomotieven, be stemd voor de koloniën, welke hier te lan de voor 138.000 kunnen worden vervaar digd, worden door Duitschland geleverd voor 96.000;- bij onderstellen van goede renwagens bedraagt het verschil pl.m. 20 Gevraagd was een prijsopgave van eeni- ge hijschkrancn; een Nederlandsche fa briek, specialiteit op dit gebied, deed een aanbod voor eAi soort kranen van 55.650 per kraan. Zoowel (Engelsche als Duitsche aanbiedingen waren lager. De laagste prijs van Duitsche zijde aangeboden, bedroeg M. 610.000 of pl.m. of pl.m. 43.000. Voor een andere kraan deed vorenbedoelde Ne derlandsche fabriek een aanbod van 33.500 terwijl hel laagste aanbod van Duitsche zij de bedroeg 19.000. Deze belangrijke prijsverschillen laten zich gereedelijk verklaren, wanneer men in aanmerking neemt, dat in Augustus 1920 de prijs van de steenkolen per ton in Duitschland binnenslands bedroeg M. 220, terwijl de exportprijs bedroeg M. 950, dat st&afijzer in Duitschland M. 3200 (of pl.m. ƒ220) per ton kostte en hier te lande 300 ƒ340 per ton, len dat het arbeidsloon in Duitschland M. 7% per uur en in Neder land 75 a 80 centen per uur voor denzelfden arbeid bedroeg. Wat de concurrentie met België betref te kan de Minister mededeelen, dat de Ne derlandsche ijzergieterijen den afzet op de Belgische en Fransche markten (gietwerk, kachels enz.) alleen kunnen blijven bedie nen, indien zij zich een verlies van 20 laten welgevallen. Werden derhalve de hiergenoemde in dustrieën niet tegemoet gekomen, doo" het toestaan van een overgangstermijn, dan zou het voor haar geheel onmogelijk wor den met het buitenland te concurreeren en zouden zij ongetwijfeld met den onder gang bedreigd worden. De bloembollen kweekrijen te Eoskoop. De Amerikaansche gezant, de heer Wil liam Phillips, vergezeld van den voorzitter der Ned. Mij. voor Tuinbouw-leji Plan (kun de, heeft een bezoek gebracht aan Bos koop, waar hij eenige kweekerijon en de Rijlcstuinbouwwintcrschool bezichtigde. De heeren Dijkhuis, Van Straalen van Nes en Blaauw hebben den Minister uitvoerig ingelicht over de Boskoopsche cultures, den Phyt.opathologischen dienst en over de moeilijkheden waarmede de verschillende tuinbouwcentra te kampen hebben door net invoerverbod van zoovele tuinbouwarlike- ler, in de Ver. Staten. De gezant was vol bewondering voor liet geen hem werd getoond-en vol b lang stelling voor de hem verstrekte inlichtin gen. Het is te hopen, dat dit bezoek zal hebben bijgedragen om een opheffing of ■verzachting van het róvo rverbod I* be ven'eren. Stempeling Speelkaarten. De ontvangers der aJcijnzen zijn gemach tigd alsnog lot 1 November a.s. spellen kaarten, welke men verzuimd heeft vóór 3 Augustus 1920 te doen stempelen, tegen betaling der enkele belasting ter stempe ling aan te nemen. Prins Heinricli van Praisen. Het bericht *dat Prins Heinrich van Prui sen, broeder van ex-keizer Wilhelm, voor goed zijn verblijf in Nederland zou komen vestigen, is, naar van zeer ingelichte zijde gemeld wordt, van allen grond ontbloot. Het gerucht kan zijn ontstaan uit het feit, dat Prins Heinrich eerlang voor een acht- of tiental dagen te Doorn wordt verwacht. De ex-keizer. Sir L. Worthington-Evans, de Britsche minister zonder portefeuille, heeft in een kiezersvergadering te Colchester, toen hem werd gevraagd wat de regeering had ge daan om haar belofte na te komen, den ex- keizer van Duitschland te doen berechten, geantwoord, dat de ex-keizer niet berecht is, omdat Engeland hem -niet- kon krijgen zonder met Nederland in oorlog te gera ken. De dure boeken. In de vergadering van den Nederland- scheri uitgeversbond verklaarde de voorzit ter omtrent de duurte vau de boeken o. m. het volgende; „Men", het publiek, verbeeldt zich nog steeds, dat woekerwinsten door de uitge vers worden gemaakt, dat zij van de om standigheden profiteeren en de boeken der halve veel te duur maken. Spr. wees er op, dat de prijzen van alles waaruit het boek bestaat, drie-, vier-, vijfmaal gestegen zijn en dat het boek, in het algemeen gesproken, nog lang niet in diezelfde mate werd ver hoogd. Er worden in ons bedrijf geen woe kerwinsten gemaakt en wij zijn ook nog za- kénmenschen genoeg om te kunnen besef fen, dat wij niet klakkeloos onze prijzen kunnen opdrijven. Ook nu reeds gevoelen wij den terugslag; er worden minder boe ken gekocht. Er wordt minder gelezen dan vroeger, omdat het groote genot, dat het boek verschaft, niet meer wordt beseft en ervaren, omdat men zijne genoegens elders zoekt. Tram en gas. Worden de voorstellen tot verhooging der loonen van het Amsterdamsche gemeen- tepersoneel aangenomen dan zullen ook de tarieven van de gemeentebedrijven ver hoogd moeten worden. Naar wij vernemen, bestaat het plan het t-ramtarief te brengen op 14 cent, mits bij boekjes van minstens 5 kaartjes. Op den wagefi echter zal men 15 cent moeten beta len. Het gastariefzal van 20 cents op 22 eens worden gebracht (22,5 cent voor munt- gas). Bevordering van klein-grondbezit. Te Zwolle is Zaterdag opgericht de lan delijke vereeniging „Grondmaatschappij" die zich ten doel stelt het bevorderen van klein-grondbezit aan boeien (boerenzoons). Op de oprichtingsvergadering gaven zich 40 deelnemers op, die ieder f 1000 zullen storten. Op coöperatieven grondslag zullen de deelnemers gemeenschappelijk woeste gronden ontginne... .uexc worden verkaveld, maar na de ontginning zullen boerderijen en gronden aan ae aeei-i nemers worden toegewezen. De te stichten boerenplaatsen zullen 8 tot 10 H. A. groot zijn. Men heeft het oog gevestigd op gron den in Overijsel en Drente. Eerstdaags zul len verdere besprekingen plaats vinden met het Ministerie vap Landbouw terwijl men subsidie van het rijk verwacht. Examanomie. „Wordt het", vraagt ge Nederl., „met de examanomie niet een beetje al te mal?" Onze aandacht werd getrokken door de aankondiging van een examen voor de grif fie van dé Provincie Zuid-Holland, welk lichaam twee, zegge twee klerken behoeft. Om die twee zeldzame jongelieden te ver krijgen wordt een examen gehouden. De eisc-hen voor dat examen zijn van dien aard dat degenen die indertijd het Rijks-examen voor klerk hebben afgelegd, er zeer wel aan kunnen voldoen. Waarschijnlijk ook de der tig jongemenschen die in het voorjaar voor het Haagsche gemeentelijke examen slaag den. En zéker de tientallen die onze Hoo ge- re Burgerscholen men 5-jarigen cursus de zen zomer hebben afgeleverd. Maar waartoe dan nu in vredesnaam dit nieuw examen als er toch gegadigden genoeg zullen, zijn? Waarom niet eenvoudig twee jongelui met Hoogere Burgerschoolopleiding gevraagd? Vereenigde Vergadering van de bc-ide Kamers op Dinsdag 21 September 1820 tot opening van de gewone zitting der Staten-GeneraaL De heer Van Voorst tot Voorst, die den voorzittersstoel békleedt, opent, nadat de leden zich in de Ridderzaal op het Binnenhof vereenigd hebben, des na middags te half één uur de vergadering en doet door den griffier van de Eerste Ka mer voorlezen' een Koninklijk besluit van 16 September 1920 no. 25, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de 'Eerste Kamer gedurende de zitting die heden zal aanvangen. De voorzitter benoemt eene commis sie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van Ministerieele Departementen, eni de leden van den'Raad van State vereenligen zich te één uur des namiddags mede in de Ridderzaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins d!er Ne derlanden, Hertog van Mec klenburg, kort daarna in de Ridd'erzaa-1 aangekomen, wordt door de commissie in de vergaderzaal (binnengeleid, neemt .plaats op den Troon en houdt, terwijl Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins naast Haar gezeten is, de volgende rede: De Troonrede. Wederom valt Mij het voorrecht te beurt in Uw midden te mogen spreken van wer ken des vredes. Al is de oorlogsfakkel in Europa nog niet geheel1 gebluscM, zoo heeft God ons toch vergund voortdurend werk zaam te zijn tot herstel van hét dt>or den oorlog verbroken evenwicht. Desniettemin blijft de aanhoudende duurte van de eer ste levensbehoeften, ook in hare gevolgen, zorgwekkend. Volle toewijding en groot beleid zullen alleen de oplossing kunnen brengen van de vraagstukken welke zij ons voorlegt. Met de vreemde Mogendheden worden betrekkingen onderhouden, die over het algemeen tot voldoening aanleiding geven. Intusschcn blijft de toestand in Europa on_ zeker. Daarbij zijn de vooruitzichten' welke door den Volkenbond werden geopend ten aanzien van de toekomstigo Staten-ver- houdingen nog niet ip vervulling, gegaan. Onder deze omstandigheden' blijf Ik be dacht op maatregelen tot sterking van de weerkracht van ons volk, gepaard roet ver mindering van dén persoonlijken en gel delijke» druk van dort militairen dienst. Ofschoon de Rijksmiddelen tot dusver boven verwachting vloeiden, zal toch ver sterking der inkomsten niet kunnen uit blijven. Eenerzijds mag stellig niet ge rekend worden op een voortduren van de zoo belangrijke stijging der ontvangsten, anderzijds nemen de uitgaven in niet min dere mate toe, terwijl nog verschillende maatregelen in voorbereiding zijn, die ook •belangrijke offers van 's Rijks schatkist zullen vragen. Overtuigd, dat do onderscheidene be lastingen een zeer zwaren druk op Mijn Volk leggen, acht Ik de uiterste spaar zaamheid geboden. In het vertrouwen, dat ook de plaatselijke overheid zich door drongen zal hetooneni van dezen eisch, wordt eenle verhooging van de algemeene Rijks-uitkeering aan de gemeenten, bij wijze van noodmaatregel, voorbereid. Ontwerpen tot gedeeltelijke herziening van de Grondwet zijn in dit zittingsjaar te verwachten.. Een voorstel .tot technische verbetering van de Kieswet zal u bereiken. (Algeheele herziening van de Wet tot regeling van het Middelbaar Onderwijs zal worden voorgesteld. Eene wettelijke regeling van het Middel baar en Lager Landbouw-onderwijs is in vergevorderdem staat van voorbereiding. Ingediend zal worden eenj wetsontwerp in zake de huisindustrie, een ontwerp- Landbouwongevallonwet en een ontwerp tot instelling van gezondheidsdiensten. Een wetsontwerp tot herziening van de grondslagen der gewestelijke en plaatse lijke bestuursinrichting in Nederlandsch- Indië is daar te lande in behandeling en zal U in den 'loop van dit zittingsjaar ter overweging worden aangebeden. Mede zul len U voorstellen bereiken tot versterking der middelen van Nederlandsch-Indië en tot ontginning van de aardolie-bronnen van Djambi. Met de bede, dat Gods zegen op Uw ar beid moge rusten, verklaar Ik de gewone zitting der Sta ten-Generaal geopend. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg en voorafgegaan door de Commissie, ver laat de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de com missie in de zaal i9 teruggekeerd, de ver- eenigde vergadering. BUITENLAND. Het communisme in Italië. Een bijzondere correspondent van het „Journal", die in verband met de arbeids onrust in Italië een bezoek aan Turijn heeft gebracht, deelt interessanto bijzonderheden mede over het leven der arbeiders in de door hen bezette fabrieken. Toen de arbeiders zich van de eerste fa brieken meester maakten, gaf de meerder heid zich geen rekenschap van de beteeke- ni6 van haar daad. De leiders alleen ken den de plannen, welke zij voornemens wa ren uit te voeren en die niets minder be doelden, zooals thans door iedereen wordt toegegeven, dan het bestaande sociale regi me door een communistisch regime te ver vangen. De groote massa rekende slechts op een strijd van eenige dagen. Haar eerste daad was eiken arbeid te staken en zich in de fa brieken op een hardnekkigen tegenstand voor te bereiden. Vele arbeiders waren van oordeel, dat ze goed deden door het m a- teriaaltevernielen. De leiders had den in het begin de grootste moeite om de orde te handhaven, waarbij zich herhaalde lijk strubbelingen voordeden. Toen evenwel de arbeiders nauwkeurig hadden begrepen, waarom het ging, was het enthousiasme zeer groot. Hun teleurstelling was echter even groot, toen zij hoorden, dat zij, om te beginnen* vier uur langer moesten werken, den En- gelschen Zaterdag moesten missen alsme de de Zondagsrust en een strenge discipline in acht zouden moeten nemen. In verschillende fabrieken kwam het tot heftige debatten, waarbij de fabriekscom- missie (sovjet) dikwijls slechts met de groot ste moeite haar standpunt kon doen zege vieren. Voeg daarbij nog den naijver, die ontstond, toen duizenden arbeiders, die evenals vroeger gewone arbeiders bleven, de plaats van de nieuwe meesters trachtten in te nemen. Daar elke arbeider zich geroepen vocldo om te commandecren, kwam het her haaldelijk tot incidenten, daar iedereen zijn eigen wil trachtte door te drijven en het aan raadgevingen niet liet ontbreken. De verwarde toestand duurde twee a drie da gen. Door de systematische neutraliteit van de regeering kon de beweging een omvang aannemen, waarop men aanvankelijk niet had durven hopen. Steeds meer fabrieken werden bezet en het bezetten van fabrieken beperkte zich niet alleen tot de mei aalin dustrie. Toen kwam eerst een algemeen enthousiasme. Eon groote geestdrift maakte zich van de arbeiders meester. De wijfelaars lieten zich overtuigen door het groote succes van do beweging. Aan het enthousiasme der ar beiders is het dan ook te daiïken, dat het verzet tegen de strenge reglementen werd gebroken. Eenige arbeiders, die ondanks alles een afwijzende houding bleven aanne men, werden om zoo te zeggen, met pro voost gestraft. De arbeiders, die niet op het appèlverschenen, wérden als lid der vakvereeniging geschrapt. Het was een hachelijk oogenblik, toen aan de arbeiders hun 'loon moest worden uitbetaald. Men redde zich zoo goed en zoo kwaad als 't ging, hetzij met het geld van het stakingsfonds, hetzij met het geld, dat in de fabrieken werd gevonden. Het noodige bedrag was echter niet voorhanden. Talrij ke arbeiders namen dan ook met een onte vreden gezicht bons van de coöperatieve vereeniging in ontvangst. Toen weiden de banken van leening de toevlucht voor talrijke arbeiders. De ma gazijnen waren veel te klein oA alles te kunnen bergen wat in den lommerd werd gebracht. Wat de productie betreft, deze is in ver schillende fabrieken toegenomen, in sommi ge met 35 pet. Deze opvoering van de pro ductie is echter niet alleen het gevolg van een grooteren ijver, maar ook van den 12- urigen werkdag. De verspilling van de grondstoffen i6 echter groot. Ook worden de machines te sterk belast. Deze raken daardoor defect en men ween dikwijls niet hoe de machines te herstellen. Intusschen worden verschillende berichten ontvangen waaruit blijkt dat de rust nog volstrekt niet is teruggekeerd. Zoo wordt uit Lugano gemeld, dat de lo- caalspoorweg Rome-Tivoli en de door een Belgische Maatschappij geexploiteerde spoorweg Rome-Lorenzo door het personeel in bezit werden genomen en een nieuwe di recteur werd benoemd. Uit de directiegebou wen werd de roode vlag gcheschen en een organisatie van de Roode Garde opge richt. Het verkeer gaat ongestoord voort. Volgens de „Secoio" zal de inbezitneming van alle locaalspoorwegen en tramlijnen in geheel Italië door de arbeiders spoedig ge schieden. En de „Corriera della eSra" verneemt uit Brescia, dat de arbeiders aldaar een luci- ferfabriek in bezit hebben genomen. Te No- vara werd een ijzergieterij bezet. Daarente gen heeft een vijftal maatschappijen een overeenkomst geteekend met de arbeiders. Millerand president? De presidentcrisis in Frankrijk is, naar uit Parijs gemeld wordt reeds zoo-goed als opgelost. De Minister-president Millerand, die van alle zijden werd aangezocht een candida- tuur te aanvaarden, maar die aanvankelijk met beslistheid weigerde, is nu gezwicht. Aan een groot aantal afgevaardigden die hem trachtten te bewegen een candidatuur aan te nemen, heeft hij Maandag verklaard, dat hij sinds acht maanden, geschraagd door zijn geweten en het parlement, de poli tiek, die hij omschreven heeft in zijn rede van 7 November, heeft verdedigd en toege past. Hij voegde eraan toe, dat hij meende, dat hij die nergens nuttiger kon dienen dan als voorzitter van den ministerraad. Al6 evenwel de meerderheid der twee kamers zou meenen, dat zijn aanwezigheid op het JElysée vorkieselijker is, zou hij zich niet aan het beroep der volksvertegenwoordiging onttrekken. In overeenstemming hiermede meldt een later telegram: Millerand heeft de candida tuur voor de opvolging van De6chanel aan vaard. Verwacht wordt dat hij met een overwel digende meerderheid zal worden gekozen. De dreigende mijnwerkersstaking. De door de Engelsche mijnwerkers gestel de termijn loopt Zaterdag af, tenzij deze wordt uitgesteld door de conferentie van mijnwerkers gedelegeerden, doch de laatste week van de onderhandelingen tus6chen de mijnwerkers en Board of Trade opent hoop vol. Do bladen denken, dat de kansen hu te gen staking zijn. De „Daily Chronicle" zegt: „De conces sies welke gedaan zijn door Sir Robert Hor- ne, president van den Board of Trade en in het bijzonder zijneverklaring, dat hij bereid is, zijn meening over eenige looneisch vol komen te wijzigen, die gebaseerd is op de productie, heeft op de mijnwerkers een goe den indruk gemaakt. De vergaderingen, welke einde der vorige week in de mijndis- tricten werden gehouden, verliepen rustig en ofschoon de leiders aandrongen op de in williging van hun eischen, werd de redelij ke geest bewaard en men gelooft, dat de he den te houden conferentie met den president van den Board of Trade een stap verder zal leiden, naar een vergelijk. Do mijnwer kers erkennen nu, dat een verhoogde pro ductie de hoofdzaak is. Een officieel door de mijnwerkers gepubliceerde verklaring luidt: „Het is van groote noodzakelijkheid, dat de kolenproductie moet worden verhoogd. Dit is het standpunt, zoowel van de mijn werkers en de verbruikers, als van de re geering. De mijnwerkers zijn bereid ten volle mede "te werken in het onderzoek naar de oorzaken der lage productie". J. H. Thomas, leider der 6poorwegarbei- dersvereeniging en voorzitter van de Triple Alliance, die veel invloed heeft in arbei derskringen, verklaarde gisteren, dat nu hij beide partijen zoover bij elkaar heeft ge bracht, en bereid gevonden, dat zij tot een overeenkomst kunnen geraken, het inder daad een misdaad zou zijn, indi.dn de sta king werd doorgezet. Om dea extremisten, die niet de meerderheid^ yan het Engelsehq volk vertegenwoordigen, te veroorloven l/j spelen met het volk als inzet, is veel te t vaarlijk. Wij moeten allen gevaren met eensge zind verlangen om de crisis te vermijden, het hoofd te bieden. Het conflict geëindigd? Uit Rome wordt nader gemeld dat de crisis in de Metaalindustrie is geëindigd, doordat de werkgevers en de vertegenwoor digers van de vakorganisaties tot overeen stemming zijn gekomen. Gemakkelijk ging dit niet. De patroons eischten bestraffing van do schuldigen en vergoeding van de aange brachte schade. De arbeiders daarentegen eischten uitbetaling van het loon geduren de de dagen dat de fabrieken zijn bezt, l ge weest. Op aandrang van do regeering hebben tenslotte beide partijen hunne eischen laten vallen. De bond van vakvereenigingen beeft nu aan de arbeiders last gegeven de fabrieken te verlaten en den arbeid normaal te her vatten. Naar het heet zal op een nader aan te geven wijze aan de arbeiders medezeggen- Kchan over de industrie worden verleend. De hongerkunstenaar. De lord-mayor van Cork heeft op diA veertigsten dag van zijn hongerstaking een boodschap gericht tot de Ieren over de geheele wereld, waarin hij hen dankt voor hun sympathie met hem en de andere hon gerstakers. De lord-mayor besluit deze boodschap aldus: „Het is ongeloofelijk, dat het Engelsche volk zou toelaten, dat deze moord tot het einde voortduurt, maar als men er op voor bereid is vol te houden, zijn wij er op voor bereid te 6terven," Het moet wel een merkwaardig man zijn die na veertig dagen vasten nog in staat is een boodschap tot zijne landgenooten te richten. Rusland en Polen. Het officieele Poolsche legerbericht van Zondag luidt: De Polen hebben, den vijand achtervolgend, na zwaren strijd, de plaat sen Zobruc, Husciatyn, Trembowla Alojow Tarnopol en Brody genomen. Ook wisten zij Dubno te bezetten. In de richting van Kowno werden Bolsejwistische afdeelingen naar Kloban teruggedrongen. Zeer aanzien lijke vijandelijke strijdkrachten werden aan Njemen en Suczawa samengetrokken. Ten Westen van Sejny versterkten de Litauers hun stellingen. Heden beschoten zij in do vroegte Poolsche patrouilles bij Karalin bij het Bialemeer. Het Russische legerbericht van 19 Sept. meldt: In den sector van Kowno worden met wisselende kansen hardnekkige ge vechten gevoerd. In den sector van Rowno hebben eveneens hevige gevechten plaats met den oprukkenden vijand. In den sector van Dubno strijden onze vijanden dapper met den vijand, die ten N. W. van Dubno oprukt. Om den sector van Orechon duren de gevechten met de vijandelijke artillerie voort. Gemeenteraad Noordwijkerhout. Vergadering der gemeente Noordwijkerhout op Vrijdag 16 September 1920, des n.m. 7 uur. Tegenwoordig alle loden, nte-ezig zonder ken* nisgeving de heer H. Heemskerk. De Voorzitter opent do vergadering met gebed Waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wordt medcdeoling gedaan van eenige ingeko* men stukken. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt cpgc* maakt de benoeming van lid van het college van Zetters, waarop worden geplaatst de heeren P. Verdegaal en H. Heemskerk, aftredende leden. De Voorzitter brengt ter tafel het schrijven yan Ged. Staten in zake subsidie aan de politie* 6chool te Hilversum. Het is wel aanbevelenswaar* dig, ildus spreker er goede politie is, doch ik z<e het nut er niet van in voor de politie dezer go* meent e Ondanks het Rijk de gemeentebesturen maar verplichtingen oplegt en het zelf maar inoet betalen, stellen Burg. en Weth. voor eene suosi* die van f 20.— per jaar te geven. Mét algemeene Stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. besloten. Vervolgens komt ter tafel het adres van do R.K. Volksbond afd. Noordwijkerhout om gouon toeslag op den prijs der brandstoffen voor het komend seizoen. Burg. en Weth. hebben avibte* lijko discussies uitgelokt en stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Do Voorzitter zet in het kort uitoen de reden die B. en W. er toegeleid hebben dit voorstel te doen. Nu het Rijlc zich allengs terugtrekt van toeslag meenen B. en W. het ook te moeten doen. Burg. en Weth. rog* gen evenals het vorige jaar, dat tosslag geven# als bedoeld, een verkeerd standpunt is, -.ij zijn er van overtuigd dat de toestanden slecht rijn. De heer A. H. v. Noort verwondert het ten ?eor* ste dat B. en W. dit voorstel doen. Spreker wijst er op dat verleden jaar de toeslag verkeerd is 1oe- gekend. Het Bestuur heeft gemeend dit jaar het' verzoek te moeten indienen. Hij is van mooning nu het Rijk zich van toeslag geven terugtrekt de gemeente het juist wel moet doen. Thans wordt er wel feest gevierd, en misschien wel met geld gegooid, maar dat wordt juist gedaan door hen die geen tbeslag noodig hebben, er zijn evenwel men* schen die het zeer arm hebben en dan geholpen dienen te worden. Spreker zou willen voorstellen' eene commissie te benoemen die uitgewerkt de kos^ ten berekening onderzoekt en controleert wie ge* holpen moet worden. Spreker vraagt de heeren hen* te willen steunen de armoede t.e helpen leenig m. De Voorzitter wijst er op dat het gesprokene als een verwijt aan B. on W. is en namelijk aam spreker. Het raadsbesluit ia uitgevoord zooals het de bedoeling van den Raad is geweest. De heer A. H. v. Noort protesteert tegen der uitdrukking van den Voorzitter als zou hij B. en' W. een verwijt maken het i6 in geen geval zijDa bedoeling geweest, als het zoo wordt opgevat! neemt spreker gaarne, zijne woorden terug. Vela menschen hebben reeds een gedeelte van het rante 6oen gebruikt en sommige verkocht om de nood* zakclijkste levensbehoefte te kunnen koopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2