Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEYESTIGD ZIJN l'ER KWARTAAL f2.50 PER WEEK fO.lJ) Pit INC 3 PES POST PER KWARTAAL f2.90 Iste JAARGANG. - ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1920. - No. 144 BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL f 0.221/ DES ZATERDAGS f0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEP KLElXE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bg roornitbctnling. Dit nummer bestaat uit twee bladen Gemeentelijke loonpolitiek. De bee-rooting van de gemeentelijke in komsten en uitgaven, moet volgens do Ge meentewet vier maanden voor den aanvang van het jaar door B. en W. aan den Raad .worden aangeboden. Aan deze bepaling wordt lang niet over al de hand gehouden, maar toch nadert zoo langzamerhand de tijd, dat de begroo tingen weer aan de orde worden gesteld. En tegelijk met die begrootingen komen in vele plaatsen althans, ook weer aan de orde de loonpn van het gemeente-perso neel. Een lastig vraagstuk. Vooreerst al hierom dat het vaak niet met de noodige objectiviteit wordt behan deld. Raadsleden die de raadsvergaderingen beschouwen als propaganda-meetings, waar het er om te doen moet zijn de kiezers te behagen en voor de partij zieltjes, te win nen en die daarom trachten de collega's te overroeven door altijd een hooger bod te doen, zijn niet in de mee9t gunstige condi tie om over zulke belangrijke onderwerpen mee te spreken'en te besluiten. Hierbij komt in zoo niet alle, dan toch de meeste gemeenten de zorg voor de fi nanciën. Een gemeenteraad is verantwoordelijk niet alleen voor de loonen die aan het per soneel worden uitgekeerd, maar voor den tgang va® lieel bet gemeentelijk leven en yoor de wijze waarop do belastingpennin- gen die niet zonder moeite en zorg zijn op gebracht, worden besteed. De raad heeft te zorgen dat de gemeente lijke machine behoorlijk blijft loopen, en dat inkomsten en uitgaven eenigermate in evenwicht blijven. Het willen wordt ook in do gemoente- Iiui8houding meermalen beperkt door het kunnen. >- Maar ook afgezjien van deze moeilijkhe den blijft het loonvraagstuk voor de ge meentebesturen een teere kwestie die niet met enkele groote woorden is op te lossen. Op het Tweede Christelijk Sociaal Con gres is dit onderwerp door Mr. V. H. Rut gers in zijn inleiding over het Overheids bedrijf nogal in den breede behandeld, waar bij hij tot de voligemde conclusie "kwam: „De Overheid betale rechtvaardige i loonen, althans wat de lagere loonen betreft in verband met de samenstel ling yan het gezin." Waar noch de inleiding noch de conclu sie bestrijding vonden, maar de hier geci teerde zinsnede zelfs in de officieele con ciliën van het congres werd opgenomen, mecnen wij goed te doen door op deze in leiding nader de aandacht te vestigen. ..Jlél Door Mr. Rutgers werd zeer terecht op gemerkt, dat een formule voor alle geval len pasklaar, hier niet is te geven. Slechts in algemeene termen kan de richting der loonpolitiek worden aangegeven. Zulk een uitspraak moge op zichzelf - te leurstellend zijn, als we weten in welke richting wij ons hebben te bewegen, dan zijn we toch al een goed eind gevor derd. Meermalen wordt in gemeenteraden de opmerking gehoord dat de Overheid als werkgeefster een voorbeeld moet zijn voor andere werkgevers, of ook wel dat zij moet zien, wat goede werkgevers doen om dan hun voorbeeld te volgen. Mr. Rutgers is van oordeel dat we met dorgelijke vergelijkingen met het particu liere bedrijf voorzichtig moeten zijn. Het particuliere bedrijf laat arbeid ver richten met. het oog op de verkoopwaarde van het anbeidsprodhet. Voor den particdi- üeren ondernemer is de waarde van het geen de arbeider krachtens de arbeidsover eenkomst voor hem verricht niet te bere kenen, en die waarde heeft overwegende be- teckenis voor den prijs dien hij voor den arbeid betalen wil en kan. - De particuliere werkgever heeft natuur lijk ook de zedelijke factor in de be drijfsovereenkomst tot zijn recht te laten komen, maar het. conrmercieele karakter van de arbeidsovereenkomst valt hier toch niet geheel te loochenen. Van particuliere bedrijven, die een recht vaardig loon niet. kunnen betalen, kan ten. slotte gezegd worden, dat zij dan maar niet in stand moeten blijven, maar van het overheidsbedrijf, waai; de roeping van de Overheid het commercieele element terug dringt, geldt de volstrekte eisch dat betaald wordt een rechtvaardig loon. Hierover zal onder goede Anti-revolutio nairen wel geen verschil van gevoelen zijn. Maar wat is een rechtvaardig loon? Het is gemakkelijk zulk een formule neer te schrijven, maar daarmee zijn we niet klaar. Vele en velerlei zijn de factoren die op het bedrag van het loon invloed hebben. Allereerst, moet hierbij gewezen worden op het verband tusschen loon en leven s- onderhoud. Het verband tusschen ar beid en loon is een van de meest elementai re sociologische gegevens. Dit verband is van economischen aard; om te kunnen consumeeren moet men eerst produceeren. Maar het is ook van zedelijken aard: het betrekkelijk recht van den mensch op le vensonderhoud hangt ook blijkens de Hei lige Schrift met den arbeid' onlosmakelijk samen. De mensch is tot arbeid geroepen, maar nu moet de arbeid: liem dan ook levenson derhoud brengen: Daaraan ontbreekt in vele gevallen heel wat. En wanneer het nu arbeid geldt die zelf gekozen en geregeld is, dan kan van het niet loonend zijn van dien arbeid aan nie mand een grief worden gemaakt. Maar wanneer een man in eens ander6 dienst ar beidt, dan is 't rechtsgevoel niet bevredigd, wanneer ondanks dien arbeid die man zijn levensonderhoud niet vindt. Wie dus in dienst der Overheid "arbeidt, behoort in dien arbeid levensonderhoud te vinden. De Overheid wier eerste taak. is de hand having van het recht moet in haar eigen daden toonen dat zij voor dat recht buigt, en mag er zich niet aan onttrekken bij de bepaling van het loon de rechtvaardigheid te betrachten. Onder een rechtvaardig loon verstaan we' dus een loon dat levensonderhoud geeft. Maar nu komt de vraag wat onder le vensonderhoud' moet worden verstaan. V Kinderbijslag. Onze Regeeriug maakt, het den Gemeen tebesturen niet gemakkelijk. Zij heeft n. 1. ter tegemoetkoming aan de moeilijkheden welke gezinnen met kin deren onder de bestaande omstandigheden ondervinden, wijziging gebracht, in den kin derbijslag voor het Rijkspersoneel en onder meer bepaald, dat de bijslag tot een maxi mum. van f 200 zal worden genoten onge acht het bedrag der wedde. Tot nu toe was de grens f 5000.—. Deze grens komt nu te vervallen, zoodat ook ambtenaren met een veel hooger sala ris voor dezen bijslag in aanmerking ko men. Kinderbijslag achten wij een uitnemen de zaak maar dit besluit kunnen wij toch allerminst toejuichen. Al was het maar alleen om de moeilijk heden die daaruit vo.or onze gemeentebestu ren voortvloeien. Als de Regeering zelfs voor salarissen bóven f 5000.een toeslag noodzake- 1 ij k acht, wat moeten dan de gemeentebe sturen doen? De gemeente-ambtenaren le ven toch onder dezelfde omstandigheden? Welke argumenten moeten de gemeente- tebesturen aanvoeren, als zij de Regeering niet kunnen en met het oog' op hunne ver antwoordelijkheid ook niet mogen volgeni? Maar ook voor het belastingbetalend pu bliek heeft dit besluit een onaangenamen kant. Daaronder zijn duizenden en tienduizen den die de grootste moeite hebben om de einden aan elkaar te knoopenden de reke ning sluitend te maken. En toch worden zij gedwongen mee te be talen aan een toeslag voor menschen die in hun stand misschien niet royaal kun nen leven, maar voor wie toch van een broodvraag in den gewonen zin geen spra ke kan zijn. Wij wenschen den ambtenaren gaarne alles goeds maar dit besluit kunnen we toch onmogelijk toejuichen. Het gevolg van zulk een politiek moet tenslotte zijn toenemende ontevredenheid onder alle standen. STADSNIEUWS. Het magazijn van huishoudelijke artikelen van den heer W. Zaalberg, Zaalberg. .Haarlommer- eraat 235, i6 zeer aanzienlijk uitgebreid. De winkel heeft een meer dan eens zoo grooto ruimte er bij gekregen, waardoorhet den heer Zaalberg mogelijk geworden is een zeer uitge breide collectie kachels, vouw- en kinderwagens, fornuizen, tegolplaten, petroleumkachels, yutom- mers, lampen, gas en electricitöit enz. te etalleo-i Daarbij Ï6 de winkel voorziot. van een uit muntende verlichting. Trouwens, do geheclo in richting, dat zal ieder zien die de winkel komt bezichtigen, laat niets te wenschen oyer. J.l. Woensdag werd de zaak heropend, vandaar dat de winkel nog met zoovele bloembouquetten is versierd. De heer v. d. Spek. aannemr alhier, heeft de vernieuwing uitgevoerd. De heer Poelijoe, schil der alhier, bracht de versiering door de noodige verven aan. De firma Zaalberg mag zich dus in een goedo verbetering van zijn winkel in de Haarl.6tr. ver heugen, die zeker ook aan zijn clientèle good :.al doen. De vroegere predikant der Geref. Gemeen te alhier, Ds. A. Verhagen, thans te Dirkslatid, hoopt a.s. Woensdagavond in het kerkgebouw aan do Nieuwe Rijn op to treden voor de Geref. Jangel. Vereeniging „Rekabotk". Men leze do desbetreffende advertentie in dit Van uit den goederenloods der N. Z. H. T. aan het Station is een heerenrijwiel ontvreemd. Politie-nasporingen bleken alsnog tevergeefs. Men verzoekt on6 opname van het vol gende Op Donderdag 7 October 1920, des n.m. 8 uur, zal in de Groote Sladszaal een feestavond wor den gegeven ter gelegenheid van de inwijding van het Vaandel. Daarna worden do prijzen, gewonnen bij do 1.1. Juli gehouden onderlinge schietwedstrijden, uit gereikt. Het geheel zal worden opgeluisterd door mu ziek. Alle leden van do Burgerwacht hebben v-ijen toegang op vertoon van do Legitimatiekaart. De genoodigden op vertoon van hun uituoodi- gingskaart. Ieder lid mag over één ^itnoodigingskaart be schikken. Zij, die hebben bijgedragen voor het Vaandel kunnen 2 uitnoodigingskaarten ontvan gen. Deze kaarten kunnen afgehaald- worden op Vrijdag 24 September en 1 October a.s. des n.ci.. van 8—9 uur in de Zaal, Pieterskerkgracht 7. Gistermiddag was het in de Haverstraat zeer rumoerig. De politie arresteerde daar n.I. een .zekere K„ die het zijn huisgenooten op alle moge lijke manieren hinderlijk maakte, terwijl hij in riet geringe mate ouder den invloed van sterken drank verkeerde. K. staat bij de politie niot zeer gunst:g bo« kend, waarom, toen njeu om assistentie vroeg, deze gaarne werd verleend. Hij werd geboeid naar hot politie-burcau over gebracht, waar hij een paar uren den tijd kreeg, om achter slot tct zich zelf te komen. Gistermiddag, om ongeveer vijf minuten voor vieren, had op de Steenstraat een aanrij ding plaats tusschen een automobiel eu een wiel rijder. De wielrijder wiet zich nog in veiligheid te brengen, terwijl zijn fiets door de auto iinual vernield werd. Aan den heer W. J. Batist, voorlezer in de Pieterskerk alhier is door den Kerkeraad der* Ned. Herv. Gemeente eervol ontslag verleend. De Ring Leiden en Omst-rcken van d'-n Bond van Jongel. Ver. op Geref» grondslag ju bileert! Den 24en September a.s. zal het'25 jaar gele den zijn. dat deze organisatie tót stand •wam. Vele mannen in Leiden en Omgeving iben nog jongeling zullen zich dit feit herinneren. De bond van Jongel. Ver. was toen nog in zijn beginperiode en werkte in die dagen riet ingespannen krachten aan een nauwere organisa tie der over het gehcele land verspreide Geref. Jongelingsvereenigingen. Vooral de ringorganisatie had in die dagen -lo be bijzondere aandacht van het wakkere Boiids- bestuur, Zij bcleekent voor het leven der Jonge lingsvereenigingen hetzelfde, als de classical© or ganisatie der Kerken. Hot brengt een nauw oio band en vormt een onderdeel der landelijke en provinciale organisatie. Op Woensdag 22 September zal dit feit in een feestelijke bijeenkomst worden herdacht. Ds. Dou- ma van Den Haag treedt als feestredenaar op en zal qngetwijfeld door zijn bezielend woord, ae geestdrift wekken die onze jongelingen en ook do ouderen noodig hebben. De Ilillegomsche Zangvereeniging „Asaf" \i i- leent dien avond hare medewerking. 't Zal vol loopen, vermoeden we: men ,-oorzie zich tijdig van een toegangsbewijs, en raadplege de in dit nummer voorkomende advertentie. Omtrent liet besluit van Ds. Fortgens om niet naar Leiden te komen, meldt het Leidsch predikbeurtenblad nog het volgende: „De Algemeene Kerkeraad heeft in zijne ver-* gadering van 10 September in behandeling ge nomen het schrijven van Ds. A. P. Fortgens, waarin deze wegens don woningnood zijn gegeven woord intrek. Er wordt geconstateerd, dat het voor Ds. Fortgens niet onmogelijk is geweest, een huis te.krijgen; toch acht de Kerkeraad het riotr goed, te trachten, langs den weg van eene kerke lijke procedure nakoming van de belofte affopcr-i sen cn geeft daarom aan Ds. Fortgens tc ken nen, dat hij in diens besluit berust.'4 Het „Leidsch Predikbeurtenblad" schrijft: Vijf en twintig jaren heeft onze oudste predikant onze gemeente gediend en dat gaat in Leiden niet onopgemerkt voorbij. Want dat er zagen is op den arbeid van Ds. Hartwigsen, dat er dank is voor zijn woord en werk, komt in deze week wel aan den dag. En als morgen, zoo God wil, de jubileerendo leeraar voor de gemeente op treedt om te gedenken den weg, dien God hem leidde, dan zal het wel blijken, dat velen met hem in het huis Gods willen danken en gedon- ken. God geve Ds. Hartwigsen, wiens kracht rcg niet is vergaan en wie-ns woord nog gaarne wordt Aan het Zoeklicht. Xeiden, 18 September 1920. 'Sinds jaren ben ik een warm voorstan- 'dier van een wettelijk drankverbod. Maar nu kwam er uit Amerika een be richt dat me toch wel een beet-je aan liet wankelen bracht. Door de „drooglegging1"van Amerika", zoo heette het, moet hier de melkprijs nog al meer worden vertioogd. Nietwaar, dat is om te schrikken. De melk nogal duurder En torh, zaakje sloot als een bus. Door de stopzett'ing van de branderijen wordten ook geen afvalproducten verkre gen; door 't daardoor ontstane gebrek wordt het veevoeder duur en Ivefe gevolg is weer dat ook d-e melk duurder wordt. Duidelijk als de dag., nier waar? Alleen er is een kleinigheid over het hoofd gezien. De afvalproducten van de branderijen kutnmien niet (verkregen worden, zonder graan in alLcohol om te zetten. Is dit door het drankverbod onmogelijk, dian krijgt men geen spoeling, maar dan blijft het graan met z'n volle, voedings waarde bèöcMkbaao* voor datzelfde vee. Zoodat ik en misschien anderen met mij was geschrokken voor een sp oo k. Een spook dat als alle spoken verdwijnt als men het eventjes in het volle 'licht zet. OBSERVATOR. gehoord, mocht het zijn nog een goede poos van gezegenden arbeid in onze Gemeente. Voor het Bouwfonds der Chr. Jongclinga-t vereenigiDg Prediker, werd door den penning-, meester een bankbiljet ontvangen van f 100, ..dat een derde gedeelte war van de opbrengst va ecu verloot gouden horloge (f80,52 5), dio was aan* gevuld tot deze ronde som. Ook dit jaar zal door de Diaconie der Geref. Kerk alhier bij gelegenheid van clen ge denkdag van Leidèns ontzet, oeno uitdeeling plaats hebben vanharing cn brood. Behalve de vaste ondersteunden, kunnen ook' anderen leden der Gemeente, zoo zij mecnen hiervoor in aanmerking tc komen, van deze uit deeling gebruik maken. 'GENLAND, De melkboeren in actie. In de gisteren 'gehouden .vergadering van den) Bond van Melkveehouders kwam ook de kwestie van den melkprijs aan de orde. De secretaris, de heer Brinkman, deelde mede, dat het centraal bestuur van melk- veehoudersbondon 'heeft besloten aan de bonden het volgende te advisee ren>in Noord'-IToliland, Utrecht en Gelderland zal de melk geleverd worden franco stad 20 cent per liter, Voor Zuid-IIoHand' 19 cent. De melkprijs moet, het is rijpelijk overwo gen, twintig cent zijn, de uilzondering voor Zuid-Holiand ligt aan bijzondere omstan digheden. Het Centraal bestuur heeft, wat dien prijs bet raft ook* overeenstemming ver-- kregen met de melkcommissie van den L. T. IB. van den Katholieken Land- en Tuinbouwbond. Eenmaal er toe besloten nrag de prijs alleen- wederom op een al gemeene vergadering worden veranderd. De heer Bergkamp van Nieuwer-As tel verheugt er zich over dat het centraal be stuur voor Noord-IIolland twintig cent per liter heeft gesteld. De boerenstand gaat achteruit. Er zal wel een maximumprijs komen, maar dat geeft niets. Er is gebrek aan meïlk en wij, de beuren, hebben ten slotte het heft in handen. Laat het-bestuur dan er voor zorgen -dat aan dien prijs yan twintig cen ten wordt vast gehouden en1 het als een minimumprijs zal worden beschouwd. FEUILLETON. Langs donkere wegen. 112) •Het was zwaar werk, maar Maurice en Mary groeiden er toch in, Maurice ten min. sle. Mary, die zeer voortvarend en leven dig was, liet zich na eewigen tijd ontmoe digen door hunne langzame vorderingen; maar Maurice lachte slechts en haalde zijn geliefd motto aan: „Langzaam m-ar zeker". Mary wilde terstond een kerk bouwen, maar Maurioe antwoordde, dat daarvoor nog' tijd genoeg was. De bijeenkomsten in een der hutten werden» slecht bezocht; de menschen waren zoo dom en onwetend, en ondanks de betoogingen van Josiali, zoo zeer in heidendom en- ondeugd verzonken, dat een gewone dienst hen in het gelxeel tniet aa«n zou trekken. „Als het warmer was, zou ik openlucht- bijeenkomsten houden", zeide hij; „dat zou hen mogelijk trekken. Als ik voor het oogemblik die mannen wenscli te spreken, moet -ik aan de deur der herberg op hen wachten, en dan zijn ze soms te dronken om naar mij te luisteren. Ik heb ontdekt, dat het de baste tijd is als zij onder een heg zitten te eten, dan staan zij mij toe feu hen te spreken, Onlangs had ik een lang gesprek met zes van hen, die op een omgekeerd wagenrad zaten; ik begon met hun uit de courant voor te -lezen, en kwam zoo van zelf op iets anders. Robin IWeevil, de vader van Lizzie, beloofde mij een schoonen kiel aan te zullen trekken en op de eerstvolgende bijeenkomst te zullen komen. Robin is mijn eersteling van den oogst", on de oogen van Maurice straal den van vreugde. .Slechts Robin, en gij hebt gedurende drie lange weken zoo hard gewerkt", zuchtte Mary die vermoeid was van een lange les in de donkere bedompte keuken. Hel was vreemd, zij was zoo sterk en toch voelde zij zich nu dikwijls moe. „Nu, Rome is niet in één dag gebouwd en Brotherton kan niet in drie weken ver anderen", antwoordde hij opgeruimd. Het was verwonderlijk hoe opgeruimd Maurice altijd was. „Arme Maryl gij denkt over uw kerk; wacht imaar, langzamerhand zullen wij er wel een krijgen, en ook een kleine school voor de kinderen met een vaste onderwijzeres. Het is in den winter te ver voor de meisjes om naar Grome te gaan; en nu wij' Hi 1 stead een ander arm, ver waarloosd gehucht ontdekt hebben, zal het de moeite loonen om een school te bezitten." „O ja", antwoordde Mary, haar loom heid afschuddend; „en ik dacht er gisteren over hoe goed het zou zijn, als vvi] Susan Tairweather ge weet wel, die aardige jonge weduwe naast de kerk eens in een goeden winkel kondon zetten te Bro therton of Hilstead. Anne Weevil is te oud voor de zaak, en werkelijk, de waar die zij aan deze arme menschen verkoopt is schandelijk bedorven kaas, rotte appo- len en tanig spek. Gisteren deed zij bij ongeluk thee en tabak bij elkander." En toen Maurice weer lachte, ging zij voort: „Zij is een goede oude ziel, maar wordt doof en blind. Nu is Susan Fairwealher een sterke, verstandige jonge vrouw, en voordat zij trouwde hield zij een winkeltje met haar moeder. Ik heb er met Lady Vendale en Diana over gesproken; Lady Vendale is vol ijver; zij houdt zooveel van Susan. Wij zouden de winkel voorzien van zaken, die de menschen goed zouden kun nen gebruiken, en alles zou van de beste hoedanigheid zijn; en als ik onze dames te Crome er maar belang in kon doen stel len, konden wij 's winters naaiavonden hebben en gemaakte kleedingstukken te gen den prijs der stof verkoopen. Ik sprak er met Mrs. Tullerton over en zij keurde het plan zeer goed; zij zeide, dat het een weldaad zou zijn voor al de luie jonge meisjes, zooals de Ralf Egertons en Mabel Ducie." „Orize milde dame wil dus tót zegen zijn •voor rijk en arm", merkte Maurice met een zijner zeldzame glimlachjes aan. Zij wandelden naar Crome terug; Mary, die met. moeite een pad door de morsige laan zocht, kwam wat dichter bij Maurice. „Ik ben zeker, dat Diana cn Emma Ducie zul len helpen. Emma bood laatst zelf reeds aan om te helpen met de kinderen te Bro therton. Denk eens aaai welk eeni gemak het voor da arme vrouwen zou zijn, als zij de hemden voor hunne mannen en goed- koope dekens en alle mogelijke kleeding stukken voor zichzelve en hunne kinderen kunnen krijgen tegen vergoeding van de kosten der stoffen." „Eene uitnemende gedachte, Tante Mary, maar waarom zoudt ge de vrouwen niet leeren zelf de dingen te naaien?" „Dat hopen wij ook te doen. Ik onderwijs de kinderen reeds. Als wij eene nieuwe school hebben, Maurice, zou de onderwij zeres in de kamers boven den winkel kun nen wonen. Zij zou prettig gezelschap zijn voor Susan, wier lcindereu nog zoo jong zijn." „Al weer eene goede gedachte! Wet een hoofd heeft Tante Mary toch!" „Als ik dan wat minder te doen heb want op het oogcnlbUk heb ik het druk met de school, het bezoeken der armen te Cro me, Hilstead en Brotherton om niet te spreken van de -gezel se hapspldchten." „Die langzamerhand op Janet zullen ■overgaan", viel haar broeder haar in de ,Jl)! daarvan houdt Janet wel", antwoord- die Mary met een verlegd* lachje. „Wat zeide ik ook weer'? waarom stuit gij den stroom mijner welsprekendheid? Laat eens zien; ik zeide, als ik de school niet meer had, wilden Emma en ik bijeen komsten houden voor de vrouwen van Bro therton en( Hilstead om hun te leeren breien. Zij zullen hunne kleine kinderen meebrengen, en wij lezen een mooi boek voor, en Emma denkt, dat wij ook eene kookcursus konden geven, en „Mijne lieve Mary, gij beneemt mij denf adem. Gij zijt eene zonderlinge vrouw; ik word er zeer trosch op, dat ik zoo'n zuster bezitt Wij zullen later nog eens weer over deze dingen praten, waait daar komen Janet en de kinderen aan. Ik wil wedden, dat zij ons mee wenscht te nemen, om te ziien welke vorderingen men met de pastorie maakt en Maurice verhaastte zijn stap om haar te ontmoeten en Brotherton werd voor het oogenblik vergeten. HOOFDSTUK XXXIV. -"1 Men moet niet denken, dat Maurice en Mary al hunne krachten aan Brotherton gaven. Te Crome was de nieuwe predikant, gelij^ ineu voortdurend noemde, zeer populair. (Wordt yeryolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1