Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IX LEIDEN EN BU(TEN LEIDEN W1AB AGENTEN GEVESTIGD ZIJN TER KWARTAAL f2.50 PER WEEK f0.19 PiCANCi) PER Pi)ST PERK WARTAAL f2.90 Iste JAARGANG. - VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1920. - No. 143 BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL f0.221/ DES ZATERDAGS f0.30 INGEZONDEN RECLAMES DlDUEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 ivoorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bg vooruitbetaling, De Subsidieregeling. De subsidie door het Rijk aan particulie re bewaarscholen te verleenen, zal volgens het ingediende ontwerp bestaan in een bij drage in de kosten van instandhouding der school en in een tegemoetkoming in de kosten om te voorzien in do behoefte aan schoollokalen. Deze tegemoetkoming zal bedragen voor echolen van 30 en minder leerlingen f 120 per jaar; 31 tot on met 60 leerlingen f 180; tot 90 leerlingen f 300; tot 120 leerlingen f 420; tot 150 leerlingen f 540; tot 180 leerlingen f 660 en voor 181 en meer leer lingen f 780. Deze cijfers hebben betrekking op ge meenten behoorende tot de eerste en de tweede klasse der tabel bedoeld in de wet tot regeling der personeelc belasting. Voor scholen in gemeenten behoorende tot de dorde, vierde of vijfde klasse, be draagt de subsidie f 90 tot f 585 en voor scholen in gemeenten behoorende tot de zesde tot de negende klasso f 60 tot f 390. De bijdrage in de kosten van instand houding der school is bepaald op 50 pet., na aftrek van de geinde schoolgelden. Onder de kosten van instandhouding wor den verstaan: a. de jaarwedden van het on derwijzend personeel; b. do uitgaven voor de geringe en dagelijksche reparation van de gebouwen; c. die voor het onderhouden van schoolmeubelen en het aanschaffen en onderhouden van leermiddelen en schoolbe- hoeftcu; d. die voor verlichting en verwar ming en het schoonhouden der lokalen en e. die voor het gebruik van schoolbaden. Zooals reeds werd opgemerkt worden de jaarwedden bij algemeenen maatregel van bestuur geregeld. In de Memorie van Toelichting zegt de Minister dal de jaarwedden der hoof den op gemiddeld f 2200 kunnen worden gesteld cn voor de onderwijzeressen op ge middeld f 1200.—. Hoewel deze cijfers sléchts als voorbeel den worden genoemd, mag toch wel worden aangenomon, dat de salarissen niet lager gorden gesteld. Hieruit volgt, dat het ontwerp wet ge- Worden voor haar die in de bewaarscholen werkzaam zijn een groote verbetering be- teekent. De salarissen aan de particuliere scholen zijn over 't algemeen belangrijk lager. Ook do gebouwen zullen aan veel hoogere eischen dan thans 't geval is moeten vol doen, terwijl mag worden aangenomen, dat in verband met een en ander ook als ge volg van 't in te stellen toezicht, het onder wijs op hooger peil zal worden gebracht. In 't. algemeen brengt dit ontwerp voor het onderwijs dus niet onbelangrijke verbe teringen. Of echter de financieele zorgen waarme de ook de besturen van bewaarscholen vaak in niet geringe mate hebben te worstelen, zullen verminderen, mag op goede gronden vorden betwijfeld. Een school met 120 leerlingen zal vol gens 't in de Memorie van Toelichting ge noemde voorbeeld aan salarissen hebben uit te keeren voor een hoofd en drie onder wijzeressen f 2200 en driemaal f 1200 of in totaal f 5800. De overige exploitatie-kosten worden geschat op 10 pet. van het bedrag der jaarwedden, of f 580, dat is te zamen f 6380. Hiervan wordt 50 pet. of f 3190,door het Rijk vergoed zoodat eenzelfde bedrag door hot Bestuur moet worden bijgepast. Hierbij komt dan nog een belangrijk be drag benoodigd, voor de schoollokalen daar de door het ontwerp in uitzicht gestelde te gemoetkoming slechts een deel van de hier voor benoodigde sommen vormt. Er zal dus elk jaar een vrij groote som aan schoolgelden en bijdragen bijeen ge bracht moeten worden, vooral omdat de 'gemeenten die geen uitkeering uit 's Rijles kas ontvangen, waarschijnlijkvminder dan thans geneigd zullen zijn een subsidie te verleenen. Bij het Nijverheidsonderwijs waarnaar de Minister verwijst, is dit anders en wordt zoowei door Provincie als door Gemeente een jaarlijksche subsidie verleend. Do voorstanders van openbaar bewaar- schoolonderwijs klagen steen en been, dat die scholen door dit ontwerp bij de particu liere scholen worden achtergesteld. 't Is echter juist omgekeerd. Do gemeentescholen worden geheel of zoo goed als geheel uit de publieke kassen be taald, welke kassen voor een niet gering deel door voostanders van particuliere scho len worden gevuld. Maar bovendien mogen diezelfde menschen zich dan ook neg zeer zwaro offers voor het instandhouden van hunne eigen scholen getroosten. Als hier van bevoordeeling gesproken mag worden, da schuilt die bevoordeeling zeker niet bij het particulier onderwijs. Nu zou dit geen bezwaar zijn indien het bewaarschoolonderwijs "als een particuliere liefhebberij kan worden beschouwd. Dit schijnt ons echter niet het geval. Wij achten on6 niet bevoegd om te be- oordeelen of bewaarschoolonderwijs of wil men voorbereidend onderwijs als een o n- d o r w ij s-belang moet worden beschouwd. Hierover loopen de meeningen uiteen. Maar dat een goed ingerichte en onder goede leiding staande bewaarschool een maatschappelijk belang is en voor vele ge zinnen en kinderen van groote beteelcenis kan zijn, behoeft o. i. geen betoog. En in dat geval is er zeker reden op ver hooging van do voorgestelde subsidie aan tc dringen. STADSNIEUWS. Avondfeest 3 Octobcr-ïecstviering. Naar wij vernemen, .heeft het Bestuur der 3 October-Vereeniging ook zijn bijzon dere aandacht aan de avondfeestviering ge wijd. Behalve dat het aantal etablissemen ten en vermakelijkheden is uitgebreid, en ook streng is toegezien, naar het gehalte zal door andero opstelling getracht worden een gezelliger aanblik te verkrijgen, meer speciaal wat het gereserveerde gedeelte aangaat. Ook zullen er tijdens de pauzes van het Hosvlonder-concert groote omme gangen worden georganiseerd, voorafge gaan door muziek en geflankeerd door fak keldragers. Wij hoorden ook dat er over wogen werd, openlucht-bioscopische voor stellingen te geven. Voor het vuurwerk, voor velen, de groot- 6to attractie, wordt dit jaar een extra ver zorgd programma genomen. Het belooft dus veel. We hopen op goed weer. De aanmelding van nieuwe leden gaat de laatste dagen flink; er is echter nog plaats voor velen. Do heer F. J. Teunissen alhier, ver wierf to Utrecht -het politie-diploma mot aanteekening. Het gewone diploma politie-examén is toegekend aan onze stadgenooten do hoe ren F. Spangier, J. Vleerbos, J. Gort, G. van Es en D. Stijger. Gisterenmorgen had bij de Groote Havenbrug een ongeval plaats. Twee wiel rijders kwamen zoodanig met elkander in aanraking, dat zij cp straat tuimelden. On gelukkig droeg een van hen een mand met eieren, waarvan natuurlijk do meeste bra ken. De aanrijder bleek echter een fatsoen lijk man te zijn, want hij wilde terstond do schade vergoeden. Nog steeds wordt voortgegaan met het ontvreemden van de reddingslijnen uit de kastjes van do L. R. B. Thans is er weer een lijn verdwenen uit het kastje, aan den Witte Singel. Daar ter plaatse is dit al voor de tweede maal. Misschien is het wenschelijk dat deze kastjes in 't vervolg op een andero wijze worden afgesloten en dat er toezicht op ge houden wordt van de bewoners in de na bijheid. BINNENLAND. Anderhalf millioen voor de burgerwacht. Naar „Het Volk" verneemt, zal minister Ruys de Beerenbrouck op de ontwerp-be- grooting van binnenlandsche zaken voor 1921 een post voor do burgerwacht plaat sen van niet minder dan anderhalf millioen gulden. De nieuwe spoorweg-dienstregeling. Door de directie der Nederlandsche spoor wegen is thans definitief bepaald, dat de gewijzigde (winter)-dienstregeling niet zal ingaan op 27 September, bij hel inwerking treden van den gewonen tijd, maar op Maandag 25 October. De prijs van de melk. Inzake den prijs van de melk cn het al dan niet verleenen van een bijslag daarop is van rijkswege nog gcenerlei beslissing genomen. Gedurende dezen winter zullen weder groote hoeveelheden melk door de regeering tegen een vasten prijs worden bijgeleverd ten behoeve van gemeenten waar melk te kort is. Plaatselijke keuze. De nationale belooging voor Plaatselij ke Keuze, naar aanleiding van de op han den zijnde behandeling van het wetsont- werp-Rittgers in de Tweede Kamer, is defi nitief bepaald op Zaterdag 13 November a. s., in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen in Den Haag. De regeling van de betooging berust bij den Nat. Bond voor Plaatselijke Keuzo en de' Blauwo Weok, commissie uit de N. C. A. Bestrijding van den Kanker. Naar de „Msb." verneemt, is de Regcc- ring voornemens aan bet. Nederlandsch Kankerinstituut een voorschot te verleenen van f 400.000 voor den bouw van een nieuw Ziekenhuis voor kankerpatiënten. Invoering Arbeidswet. Naar uit Den Haag wordt gomeld, zullen de bepalingen van de Arbeidswet, betrek king hebbende op fabrieken en werkplaat sen, in den loop van de tweede helft van October in working treden. Nadere bijzonderheden hieromtrent ho pen wij morgen op te nemen. Hollandsch vee naar Oostenrijk. Voor rekening van do Weensche missie dei- Society of England zijn in do IJsel- streek 115 dragende koeien, alles roodbont IJselvee, aangokocht, die Woensdag met een extra trein naar Wcenen zijn gezonden, onder geleide van don heer A. Kröller Jr., commissaris van den vee-export en de han- delsvereeniging N. R. S., die aan de nieu we eigenaars der koeien de voorlichting zal verschaffen. De beesten hebben bij elkaar f 80.000 gekost; met de kosten van verzending erbij is er een ton gouds mee gemoeid. Het Ned. Rundvee stamboek schonk twee stieren, die naar Oostenrijk zijn gegaan. Het invoerverbod van haring in Duitschland. Het Haagsclie Correspondentiebureau meldt: Te bevoegden plaatse was gister ochtend nog .niets bekend van een/ ophef fing door de Duitsche llegeering van - het invoerverbod op Hollandsche haring. De Berlijnsche correspondent van liet „Hbld." telefoneert: Naar ik. uit betrouwbare bron verneem, hoopt de Duitsche regeering in de quaëstie betreffende den aankoop van Ilollandsche ba Ping spoedig een voor beide partijen be vredigende oplossing te vinden. De bekende leider der mijnwerkers cn Rijksdagafgevaardigde Hue is bij dc Duit sche regeering in het belang eener voor spoedige oplossing der thans nog bestaan de moeilijkheden met een voorstel ge komen. Voorts verneen? ik. dat een thans in Den Haag toevend Duitsche regeerings ver tegenwoordiger met de Nederlandsche regeering over liet vraagstuk der haring zal onderhandelen. Leeningsmoeilijkhed.cn voor do .gemeenten Vertegenwoordigers der groote 'gemeen ten hebben te 's-Gravenhage beraadslaagd over de leeningsmoeilijkheden voor do ge meenten. iBij de besprekingen, welke eenf voorloo- pig karakter droegen, kwamen verschil lende belangrijke denkbeelden in behan deling. Besloten werd dat de Vereeniging een commissie zou benoemen om de be raadslagingen" nader in studie te nemen en omtrent het onderwerp spoedig rapport uit te brengen voor een tweede vergade ring. In die commissie zullen zitting nemen de Iieeren: Mr. J. B. Bomans, weth. van Haarlem; F'. J. de Kanter, weth. van. Dor drecht; J. H. Th. O. Kettlitz, weth. van Utrecht; A. R. Veenstra, secretaris van Amersfoort; mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, burgemeester van Tilburg; F. M. IWihaut. weth. van Amsterdam; mr. J. A. de Wilde, weth. van 's-Gravenhage en de directie der vereeniging: de heeren mr. A. Jonker en II. Th. Klein. Rcgssringssicun voor boomkweekers en tuinders. Tn (aansluiting met vroeger door ons gedane mededeelingen betreffende steun. van.de regeering aan de bedrijven van boomkweekers en tuinders, welke redelijke kaneen van levensvatbaarheid bezitten in verband waarmede een regeéringscom- missie voor kweekerscrediot werd in het le ven geroepen bestaande uit de heeren, Mr. D. Fock. voorzitter, Dr. L. N Deckers. Mr. H. G. Drsselhuys, Mr. V. H. Rutgers en H.G. Valeton leden en K. I. B. A de Cos- ter, secretaris, «kan worden medegedeeld, dat de hulp op de volgende wijze zal wor den verleend: De credietbehoevende wendt zich, na eerst aan het secretariaat der commissie, Mauritskade No. 7, 's-Gravenhage, om toe zending van een aanvraagformulier ver zocht Ie hebben, daarmede pia invulling tof een Boerenleenbank of een andere Bank bij voorkomend geval tol rit* waarmede hij bereids in relatie staat. De Bank zendt de aanvrage met haar rapport aan de Rogee- ri-ngscommissie voor kweekerscrediet. Na deskundig advies wordt een beslissing om trent de al of niet. deelneming genomen. Bij gunstige beslissing neemt de Staat te genover de Bank eene garantie van 90 van het op het voorschot te lijden verlies op zich, zoodat dus de bare bemiddeling verleenende Bank ofwel voor slechts 10 aan het. te verleenen voorschot risico loopt, .ofwel voor dit gedeelte van den voor- scholnemer naar genoegen der bank een andere-borgstelling moet. nemen. Deze voorschotten, die yoorloopig voor den tijd van 3 jaar worden verstrekt, zul len naar behoefte in termijnen worden uitgekeerd, terwijl wat -ie terugbetaling betreft, aan het einde van :lk jaar aan de hand van een in te stelten onderzoek nauwkeurig zal worden nagegaan, in Roe- verre uit de opbrengst van het bedrijf beta ling van rente en aflossing zal kunnen ge schieden. Ter deskundige voorlichting in bijzonde re aangelegenheden werd een nlgcmeene commissie van advies benoemd, beslaande uit de heeren: A. H. J. Engels, Leiden, voorzitter; J. Barendse, Poeldijk; Anfc. v. d. Bom. Fzn., Oudenbosch; J. A. Domini ons, Wemeldüige; J. Feens|ro, Sappemeer;. D. Frets, Boskoop; W L>. Keessen Azn., Aalsmem-; H. Tienekens, A'eido, P. Vis ser, Bussum. In de verschillende .-enjra ?uJlc-n voorts naar behoefte piaalseiiike commission van advies worden samengesteld tol \rier laak het za! bchooren de regeeringscomniissio voor kweekcrscredioi van advies te dienen inzake dc gevraagde voorschotten benevens het uitoefenen van controle op de kvvee- kerijen tot welker instandhouding de Staatsgarantie werd verleend. Voor alle gewenschle fnüuhlingen wende men zich lol het secretariaat, M i iritskado No 7., 's-Gravenhage. Uitvoering Warenwet De Minister van Arbeid heeft heden ochtend de commissie van deskundigen ge ïnstalleerd, die krachtens de Warenwet is ingesteld om te adviseeren over de voor schriften, die ter uitvoering van deze wet moeten worden gegeven. In zijn openingsrede dankte de minister de leden voor hun bereidverklaring om de benoeming te aanvaarden speciaal ür. Filippo, die zich met het secretariaat wilde belasten niettegenstaande allen een druk leven hebben. Binnenkort zal de Warenwet in werking treden en dan zal het toezicht op en dc keuring der waren, waarbij de volksgezondheid kan zijn betrokken, wette lijke plicht zijn. Maar zonder richtsnoer be teeken t die keuring niet veel. De regeering moe|. leiding geven voor het toezicht cm normen stellen, waaraan de waren en de voortbrenging daarvan moeten voldoen. En de commissie heeft, de hoogst belang rijke en eervolle taak aan de regeering den weg te wijzen, dien zij gaan moet om noch de volksgezondheid, noch handel en in dustrie le schaden. De wetgever heeft bij voorbaat groot go- wicht gehecht aan het resultaat van den arïïeid der commissie. Immers van een ad vies kan de regeering niet afwijken zonder dat zij uitlokt tot kritiek, hetzij op ziel) zelve, hetzij op de commissie, hetzij wellicht op (beiden Artikel 17 van de Wet toch dwingt haar, het advies der commissie, in dien zij daarvan afwijkt, openbaar te maken. Spr. heeft goeden moed, dat op het be leid der commisise vertrouwd mag worden. Tempo en volgorde laat de regeering aan de commissie zelf over, behoudens één uit zondering, n.l. melk, die de overheid reeds lang met zorg vervult. Daarom verwacht dc minister hieromtrent allereerst advies. Met don wensch, dat de arbeid der com missie vruchtbaar en voor eins volk heil zaam moge zijn. verklaare de minister de commissie geïnstalleerd. De voorzitter der commissie, prof. dr. N. Schoorl, beantwoordde den minister. Tegen een tabaksbelasting. In een dezer dagen te Amsterdam ge houden congres van den Eersten Neder- landschent Bond van Ivlednfabrikanten in de Sigaren-Industrie is de volgende motie aangenomen: De afgevaardigden enz., kennis genomen hebbende van het ontwerp-banderolle- systeem. tot heffing van tabaksaccijns, enz., verklaren in dit ontwerp te zien "den alge- heelen ondergang der sigarenindustrie, verzoeken daarom aan dom minister van Financiën dit ontwerp terug te nemen, on doen indien door den Minister aan dit \erzoek niét wordt voldaan een ernstig beroep op de Volksvertegenwoordiging, om dit ontwerp te verwerpen. Bijslag bruinbrood. Naar wij vernemen, blijft de bijslag op het bruinbrood dezen winter nog gehand haafd. FEUILLETON. Langs donkere wegen. mi „Ik weet het niet", antwoordde hij nede rig; en toen ging hij bijna op verschrikten toon voort: „Wie heeft u die wijsheid ge geven, Mary? Maar waarom zou ik het vragen? God bestraft mij zeker door u, over mijne ontevredenheid en onnoodige zorg. Ben ik de eenigo getrouwe dienst knecht? O, daar hebt gij mij gevat. Ik moest mij schamen, dat ik zoo aan mijne smart, toegaf!" „Neen, Maurice, uwe zwakte was er de schuld van, niet gij. Wij zijn zoo afhanke lijk van de gesteldheid van onze arme (lichamen. Eene slechte gezondheid maakt iemand gedrukt. Toen gij sterker waart «*vas er niemand, die duidelijker zag en die minder neiging tot droefgeestigheid had. IDit komt alleen door uitputting en ver moeidheid der hersenen. De Filistijnen zijn vanavond over u gekomen. Als ge man- der vermoeid waart geweest, had ik u over Bn itherton willen spreken." „Ik had Brotherton vergeten", antwoord, de hij, cn zweeg toen. ecnige oogen-blikken. Maar achter zijne hand kon Mary zien hoe ■zich zijne bleeke lippen bewogen. Toen Ukb later de hand van voor zijn gelaat had weggenomen, schrikte zij bijna van de plotselinge zachte, uitdrukking, die over zijn gelaat verspreid lag; het vertoonde -een bijna hemelschen glimlach. „Dank u, Mary; dank u, mijn eigen lieve zuster, dat gij mijde waarheid hebt ge zegd, eni in mijne duistere oogen blik ken geduld met mij hebt gehad. Het is nu voorbij; ja God zij gedankt, het is voorbij. Ik zie nu duidelijk hoe zelfzuchtig, hoe weerspannig ik geweest ben. Ik wilde voor Hem werken, maar ik wilde het werk niet neerleggen, a'ls Hij het vroeg. Ik wille die arme menschen1 niet aan Zijne hand toevertrouwen, hoewel Hij voor hen stierf. Ik wilde mijn werk kiezen, mijn leven zelf inrichten, en. klagen, over mislukking, wat nog het hardst van alles was. Mary, hoe zat ik anderen prediken, als ik zelf zoo zondig beni? God zegene u, lieve, dat gij den last van mijne ziel hebt weggenomen. Nu* moet dk naar Janet gaan en haar ver giffenis vragen, dat ik haar zoo ongeluk kig gemaakt heb." En Janet, zag, toen zij uit haar lcorte sluimering ontwaakte, haar man tegen den schoorsteenmantel geleund staan, terwijl hij haar met betraande oogen aankeek. „Zijt ge ziek, Maurice? Is er iels niet in orde?" riep zij uit, verschrikt door de tee- dere uitdrukking zijner oogen. „Neen, lie veling. Ik ben ziek geweest, maar nu weer hersteld krank naar den geest, niet naar het lichaam. Dus behoeft ge rfiet zoo be zorgd te kijken. Janet", ging hij voort, „ik heb u de laatste week ongelukkig ge-maakt, maar gij moet uw man vergiffenis schen ken, lieve. Nu wil ik gelukkig zijn met u en de kinderen en aannemen wat God mij geeft. Gij cn ik moeten Hem meer liefheb ben in deze schoone plaats." „Ja. Maurice", fluisterde Janet, terwijl zij haar hoofd tegen hem aanleunde, en nauwhjks haar geluk kon bevroeden. Mau. rice zou weer gelukkig zijn. „Nu wensch ik goed te handelen; ik wil iets doen, om mijne dankbaarheid er voor te toonen, dat wij elkander mogen bezitten. Gij, die zoo veel hooger staat cn zooveel edeler zijt, moet mij helpen." „Wij moeten elkander helpen", ant woordde hij plechtig, maar Janet besefte weinig hoe hare woorden hem doortrilden; nooit te voren hadden die trotsche lippen op zoo'n kinderlijke wijze gesproken „Ik wensch goed te handelen!" maar sommi ge naturen worden meer verzacht door voor- dan door tegenspoed. Dien avond voelde zij werkelijk, dat het gemakkelijk zou zijn goed le handelen. Gemakkelijk! helaas, arme misleide vrouw! het was wel een zandgrond, waarop zij haar huis ge bouwd had! Met-de komst van Maurice was er voor Mary een nieuw bestaan begonnen; van dit tijdstip af liet zij geen enkel oogenblik van den dag ongebruikt voorbijgaan. Ter wijl Janet zich geheel aan de kinderen gaf, en de letters van mama waren in de nieuwe, mooie leerkamer eene veel minder groote beproeving voor het geduld van onderwijzeres en leerlingen, dan ze tot nu toe óóit. geweest waren of terwijl zij met hen door de lanen en het park dwaal de en naar de eerste lentebloemen zocht, gaf Mary al hare krach-ten aan de kerk hervorming te Brotherton. Als Mrs. Pratt hare bevelen voor den dag ontvangen- had, en Bee gekust was en zij wat met haar gestoeid had, en allen te zamen verstoppertje gespeeld hadden ach ter de breede pilaren in de vestibule, to gen Maurice en zijn zusier op weg en steeds waren hun aangezichten naar Bro therton gekeerd. Zij waren het werk op zeer kleinen schaal begonnen. Terwij1! Maurice van huis tot huis ging, en vriend schap sloot met de vrouwen en hen poog de over te halen zich fatsoenlijker te ge dragen, verzamelde Maiy in een lage keu ken achter den winkel van Anne Weevil kinderen van alle.rlei leeftijd, om hun de eerste beginselen van lezen, schrijven- cn handwerken te leeren, en tevens deed zij haar best hen op de lichamelijke reinheid opmerkzaam te maken. Eerst hadden zij gebruik gemaakt van het bewuste kerkje, maar toen was Josiuh Culpepper eens bin nen gekomen, had de violen van zijn toom over Maty uitgegoten cn drie zijner lam meren meegevoerd, zonder te letten op hun smeekingen. „wij willen blijven er» het A B C en het „Onze Vader" met tiaar leeren!" maar Jósiah was er met zijn be dreigingen in geslaagd de kleine kudde te verstrooien; en. den- volgenden Zondag, toen Maurice een bijeenkomst in een der. hutten hield, moest hij zich tevreden stel len met een oude bedlegerige vrouw ea haar blinde dochter, terwijl de andere be woners van Brotherton gelijkelijk verdeeld waren tusschen de banken van het arm huis en de kapel, waar Josiah Culpepper stond te donderen over ile vuurroode vrouw, en Jesuieten in vrouwenkleeding, en den Antichrist en over al zulke opwin dende dingen meer. En Lizzie, het kleine dochtertje van Anne Weevil vertolkte de gevoelens van het gansche dorp, toen zij op zekeren dag tot Mary zeide. „dat de Antichrist gekomen was en dat hij achter de heg met DaD Tucker sprak", waarmee zij Maurice bedoelde. (Wordt vorvolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1