Gemeentelijke Aankondigingen. Gemsenteiijke Visciwerkoop De Burgemeester van Leiden ibrengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Donderdag) aan de gemeentelijke Viscii- winkels (Vischmarkt en Stadsliulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISJE a. f 0.18, GBOOTERE SCHELVISCH a f 0.22—f024, VERSSHE HAPJNG d f0.21 en MAKREEL a f 0.50 per pond. N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. Leiden, 15 September 1920. Nieuwe kaart van Leiden. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter kennis van belanghebbenden <lat op bet bureau van Gemeentewerken de niguwe kaart van Leiden verkrijgbaar is, vervaardigd in verband met de onlangs plaats gehad hebbende grenswijziging. De kaart is vervaardigd in twee for maten- er\ wel een op een schaal van I op 5000 tegen betaling van f2.50 en een op die van 1 op 10000 tegen den prijs v&n fl.50 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STBIJEN, Secretaris. Leiden', 15 September 1920. Afsluiting passage Morschpoortbrug. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat de MORiSCHPOOR'TER'U'G, wegens het ver richten van herstellingen aan dde brug, tot nadere aankondiging, voor alle verkeer zal zijn afgesloten en dat in het vorkeer vc-or voetgangers van des morgens 5.30 uur tot des avonds 11.30 uur zal worden voor zien door een ovorhaalschcuw. Het verkeer met rijwielen cn kleine voortuigen over deze overhaalsclxcnw is verheden. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 September 1920. Kerhalingsanilsrwijs. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis; dat de inschrijving van nieuwe leerlin gen voor de openbare Herhalingsscholen zal plaats hebben van 20 tot en met 25 September a.s., dagelijks des namiddags van zeven tot aclit uren: voor de jongens, in de school 2e klasse voor jongens en. meisjes, No. 3 aan de Oude Vest; voor de meisjes, in de school aan de Lange brug; dat to.t het herhalingsonderwijs worden toegelaten: le. zij, die na het gewoon lager onderwijs te hebben genoten, zich ter 'nschrijving voor den onmiddellijk daarop volgenderj cursus van het herhalingsonderwijs aan melden; 2e. zij, die niet vallende in de termen, bedoeld sub. lo. bij een af te leggen examen blijk geven, dat zij het onderwijs in een der klassen van de Herhalingsschool kun nen volgen; dat de inschrijving kan geschieden: óf wel voor den, beperkten cursus van 96 uren, die alleen- des winters gegeven wordt en waarop onderwijs gegeven wordt; voor de jongens in: kennis der natuur, Nederl. taal, rekenen en teekenen, en voor de meisjes in: kennis der natuur, Nederl. taal, rekenen er) handwerken; of wel voor den uitgebreiden cursus van 288 uren, die over het geheele jaar loopt en waarop bovendien onderwijs gegeven wordt: voor. de jongens in: handolsrekenen, aanschouwelijke meetkunde, aardrijks kunde. schiedeniis, natuurkennis van den mentsch en gezondheidsleer, en voor de meisjes in: -aardrijkskunde, ge schiedenis, natuurkennis van dien mensch en gezondheidsleer, huishoudkunde, kook kunst en behandeling van de wasch, dat het verschuldigde schoolgeld be draagt voor iederen/ leerling 20 cents per maand, welk bedrag echter wordt terug gebracht op 5 cents voor kinderen' van minvermogenden, terwijl kinderen van be deelden en onvermogenden kosteloos bet onderwijs kunnen volgen; dat nadere inlichtingen!, omtrent de dagen en uren, waarop het onderwijs zoo op den beperkten als op den uitgebreiden cursus gegeven wordt, bij de inschrijving door de hoofden) der betrokken scholen zullen worden verstrekt. N. C. DE GIJSELAA'R, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 September 1920. Lichten ops 16 Sept. 37 Sept Rijwiel- en motorlampen 7.44 7.42 Bijtuiglan'taarns 8.14 8.12 Het ,,Vad." deelt er van mede: Drie sprekers traden op. De heer G. Van Lankeren besprak de Huurcommissiewet en den Woningnood. Spreker betoogde dat wanneer de Huur commissiewet van thans bestendigd wordt, de e&lende der huiseigenaren nog grooter zal worden. Spreker Constateerde de wijze waarop eommige persorganen de huiseigenaren door hei slijk sleuren. Alles wijst er op, dat de huiseigenaren op eigen kracht zijn aangewezen. Spreker eindigde zijn toespraak met te zeggen dat er alleen meer woningbouw zal komen door verruiming van beweging. Vervolgens behandelde de heer Alex Pop pers het gewijzigd Regeeringsontwerp In den breede besprak hij de lau- en onvoldoende wijze waarop de Hum missie de aanvragen van huiseigenaren behandelt en oefende hierna critiek uit op het aanhangig wetsontwerp. Wij hebben te zorgen, zeide hij, dal deze wet niet wordt aongenomen. Ten slotte wekte spreker de aanwezigen op zich krachtig te organiseeren opdat de vele wantoestanden een einde nemen. De heer L. Klawer van Rotterdam wees er op, dat wanneer deze ontwerp-wet wordt aangenomen, het de schandelijkste wet zol zijn die er beslaat en die wij dan te dan ken hebben aan het drijven van socialis ten en communisten. Minister Aalberse is het üie ten slotte gezicht is voor het geschreeuw van „Het Volk" en „De Tribune". (Deze lieer is, als wij ons niet sterk ver gissen, Katholiek. lied. „L. Git.' Zeer nar lijk komt spreker op voor het partiu:.;. initiatief. Wij moeten niet' bang zijn voor socialisten of communis ten, maar opkomen voor ons eigen belang. Ten slotte spoorde de heer Klawer aan tot kachtige organisatie, daar men gezien heefit wat anderen daarmede hebben be reikt. De vergadering werd hierop gesloten. Een kostbare zaak. To Leidschendam is de in den mobilisa tietijd opgerichte groentencentrale ver kocht. De gebouwen en terreinen, welke naar wij vernemen, rond 1,5 millioen, heb ben gekost, zijn thans verkocht voor f 320.000. Kooper is geworden het hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie. Maatregelen tegen de veepest. De Minister van Landbouw en van Fi nanciën, brengen ter algemeene kennis, dat, ingaande 15 September 1920, met afwijking van hunne gemeenschappelijke beschikking van 13 Augustus 1920, het verkeer met een hoevige dieren over de Nederlandsche-Bel- gische grens, voor zooveel betreft de ge meente Billand-Bath en de provinciën Noord-Brabant en Limburg, voorloopig weder zal mogen plaats hebben, mits ten aanzien van de dieren kan worden vertoond eene ambtelijke verklaring van de overheid van do plaats van herkomst ten bewijze, dat zij voor bedoeld verkeer gebezigd wor den. De Wielingenqnaestie. Havas-Reuter seint uit Brussel: Met betrekking tot de Wielingen-quaestie schrijft de „Vingtième Siècle", dat het juist, is dat de Britsche regeering stappen doet om de beide partijen tot overeenstemming te brengen en door een schikking een einde te maken aan het geschil betreffende de vaargeul van Wielingèn. Het schijnt dat de Belgische regeering niet geneigd is zich tot een schikking te leenen. Er zou geen reden toe zijn om de quaestie, waarin Bel- •gië's recht onmiskenbaar is, aan arbitrage te onderwerpen^. Heffingsbedragen boter, room en kaas. Bij Kon. Besluit van 27 Augustus 1920 zijn de in het K. B. van 25 Juni 1920 (Stbl. 3Ï7) genoemde heffingsbedragen nader vastgesteld: voor boter op f 0.40 per Kg.; voor rcom op f 0,20 per L., en voor kaas op f 0,50 per Kg. Eaa kiingwcdsirijd. Door het Bestuur der Federateie Rijn land—Oost is voor de Burgerwachten der gemeenten) Alkemade. Benthuizen, Hazers-i wouae, Kouderkerk. Zoeterwoude en Leider dorp. een kringwedstrijd uitschreven, welke zal wordien- gehouden op Woensdag 22 Sep tember a.s. te Katwijk. "Voor dezen wedstrijd zijn verschillende fraaie prijzen beschikbaar gesteld, o.a. een, zilveren wissel-beker, een ver&uld zilveren' en een zilveren medaille. 'Het aantal prijzen, 2 per Burgerwacht, is. gezien het aantal deelnemers, (2 a 500). niet veel, maar er wordt gehoopt, dat er nog \an verschillende kanten prijzen voor dezen wedstrijd beschikbaar zullen worden gesteld- Particulieren, Vereenagingen 0f Imtellongi e. d. die hetzij een kunstvoorwerp, een me daille, oi een geldelijke bijdrage tot aankoop van prijzen -voor dezen1 wedstrijd beschikbaar zouden wilen stellen, worden beleefd uitge nood igd hiervan mededeel-ine;' le doen, aan een der lede» van de Regelings-contnissie, de heeren J. W. Bonda. OudeAVetering, M- Winkelmolen te Zoeterwoude (Weipoort), J. iM. Limburg te Leiderdorp. G. van der Valk Bouwman, burgemeester van Leiderdorp, Baljuw; L. M. M- J. Vosters, burgemeester van Alkemade, Onder-voorzitter J. M. Lintburg, commandant der Burgerwacht te Leiderdorp, Secretaris; A. Verheul Azn., burgemeester van Benthuizen, Penningmees ter; J. van der Meuten. buikiemeester van !1a- zerswoude, lid; M. Whi'kelmolen,commandant der Burgerwacht te Zoeterwoude, comman- dan van het Vliegend VendeL DE RAAD VAN ARBEID TE LEIDEN. De Raad van Arbeid te Leiden of liever 's Raads voorzitter is plotseling in op spraak gekomen. Dg zaak was deze. In Delft is een burgemeesters-vacature wat de Maasbode aanleiding gaf op de bënoeming van een Roomschen burgemees ter aan te dringen. In de hierdoor ontstane persdiscussie mengde zich ook de heer Goslinga, voorzit ter van den Raad van Arbeid en oud-wet houder van Schiedam. In verband met hot in '1910 gebeurde bij de aanvulling der burgemeestersplaatsen in Delft en Schiedam, betoogde hij dat de Roomsch-Katholieken niet het recht had den Delft voor zich op te eischen. Mijn par tij, zoo verklaarde hij, heeft er overwegend bezwaar tegen dat het liberaal onrecht door een Katholiek onrecht wordt gevolgd. De heer Sanders, lid van den Raad van Arbeid te Leiden vond hierin aanleiding in de Maasbode het volgende ingezonden stuk te plaatsen:. „Met. buitengewone belangstelling heb ik in Uw blad „De Delfteche Burgemees ters-vacature" gevolgd. Met verwondering toch, las ik daaruit de eveneens buiV: ne belangstelling, die de heer T. S. Goslinga oud-wethouder van Schiedam, thans voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden, in do quaestie aan den ddg legt. Verbazing wekt het. van den heer Goslin ga, in zijn repliek in Uw blad, te lezen: „Dat er veel liberaal onrecht inzake benoemingen valt goed te maken, is volkomen juist, maar mijn partij heeft er overwegend bezwaar tegen, dat dit liberaal onrecht door een Katholiek onrecht wordt vervolgd." M. de R. Ik ontzeg den heer Goslinga het recht zich aldus te uiten, zoolang aan den Raad van Arbeid te Leiden do Katholie ken, zoowel bij benoemingen als bij leve ranties en prestaties van anderen aard- zoo goed als niet in aanmerking komen. De heer Goslinga wil en zal dit doen voorkomen als een toevalligen samenloop van omstandigheden. „Dat er veel liberaal onrecht inzake benoemingen valt goed te maken, is volkomen juist, maar mijn partij heeft er overwegend bezwaar tegen, dat dit liberaal onrecht door een Katholiek onrecht wordt gevolgd." Katholieken van Leiden, hebt gij het goed verstaan?" Een krasse beschuldiging. Die de redactie van de Leidsche Courant het volgende in de pen gaf: Wij zijn volstrekt geen geestdriftige voorstanders voor de benoeming van een Katholiek burgemeester te Delft, maar het verbaasde en ergerde ons toch wel de heer Goslinga houde het ons ten goede zulk een eventueele benoeming als een „Katholiek onrecht" te zien gequaliiiceerd. Naar aanleiding van bedoeld geschrijf van den heer Goslinga, plaatst nu echter de heer J. F. X. Sanders, lid van den Raad van Arbeid alhier, in de „Msb." een inge zonden stuk, waarin den heer Goslinga een zeer ernstig verwijt wordt gedaan een verwijt, dat als het in allo deelen waar en juist zou blijken te zijn, zoovel den heer Goslinga als den Raad van Arbeid, welke onpartijdige voorzitter deze moet zijn, niet in achting bij het publiek zal doen stijgen. 't Zou ons spijten niet 't minst voor onszelf, die steeds hebben gemeend in den heer Goslinga te mogen respecteeren, èn als ambtenaar èn als menecb, den rechten man op do rechte plaats. Aan Uw adres, Mijnheer de Redacteur, wensch ik hieraan nog het volgende toe te voegen. Ik heb niet gewaarschuwd voor de benoeming van een R. K. tot Burgemeester van Delft, doch alleen, in de S t a u d a a r d uiteengezet dat het gebeurde in 1910 bij de vervulling der Burgemeestersplaatsen in Delft, en Schiedam, den Roomsch-Katholie ken het recht benam Delft nu voor zich op te eischen. Ik trad daarbij in het krijt vooi do belangen der anti-rev. partij. Dit be hoeft noch te verbazen, noch te ergeren. De anti-revolutionairen wenschen evenmin door de liberalen als -door de R. K. to worden achteruitgezet. Dat U een onbewezen en onbewijsbare beschuldiging van den heer Sanders zoo ernstig opvat dat U haast uw respect voor mij verliest doet mij leed voor U, Mijnheel de Redacteur, meer dan voor mijzelf. Een onpartijdig onderzoek in dezen de heei Sanders kan dit op elk door hem gewild moment op legale wijzo uitlokken zou aan den dag brengen dat roomsch-katholie- ke sollicitanten nooit of nimmer door mij opzettelijk zijn gepasseerd, wel - dat ver schillende benoemde roomsch-katholicken voor de eor bedankten of ontslag vroegen Re vat onpartijdigheid zoo op dat ieder naar zijn bekwaamheid wordt beoordeeld en dat aan men6chcn van elke richting kans wordt gegeven hun bekwaamheid te too- nen, en geloof niet, dat het publiek ten zij dan een zeer bevooroordeeld publiek op welks meening ik geen prijs stol een der gelijke houding zal veroordeelen. Re zou waard zijn om smadelijk te wor den weggejaagd indien ik de belangen van het aan mijn zorgen toevertrouwde groote sociale werk en die van 's Rijks schatkist op andere wijze dan op de boven aangegevenè verzorgde. Achter deze zaak zit natuurlijk wat, n.l. het niet va6t aanstellen van een gewezen roomsch-katholieken tijdelijken ambtenaar. Indien de heer Sanders in Uw blad eens herhaalde wat hij, na een door hem inge steld onderzoek, in de zitting van den Raad van Arbeid over dien ambtenaar als zijn oordeel weergaf, zou op 's Heeren San ders houding een nog schriller licht vallen dan nu reeds het geval is. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw. dn., T. S. GOSLINGA. zig vertrokken cn zal heden Haar reis aan boord van een Engelschen torpedojager, naar Riga voortzetten. Aan het hoofd der delegatie staat Dombrowski. Later zou ook Sapieha waarschijnlijk naar Riga vertrek ken. Volgens den correspondent van de „V »:s- Ztg." te Warschau bespreekt de pers al daar het vertrek der Poolsche delegatie naar Riga niet bepaald hoopvol. Zelfs de „Courir Polski" meent, dat het geloof aan de loyaliteit van sovjet-Rusland ontbreekt* dat nog steeds aan de thesis der wereldr&i volutie vasthoud. De links staande „Courir Coronni" waar schuwt tegen 't geloof aan den komenden' vrede, terwijl „Przeglad Wichzorny" ver klaart: „Polen zal weliswaar verzoeken den Gordiaanschen knoop door te hakken,- maar als dit niet gaat, zal het verder oorlog voeren". Het blad van Paderewski zet in verband met de onderhandelingen te Riga twee stel lingen op: le. Wij willen den oorlog beëin digen en daarom de grenzen en schadeloos stellingen bepalen. 2e. De kwestie van de erkenning van sovjet-Rusland, alsmede van het aanknoopen van politieke en handels betrekkingen kunnen wij echter slecht6 niet deelneming der Entente oplossen. Overigens zal de Poolsche delegatie da delijk in de eerste zitting een officieele ver klaring voorlezen, welke de Poolsche mini- mum-eischen bevat. De Engelsclic mijnwerkers. De onderhandelingen tusschen do regee ring en de mijnwerkers zijn weer begonnen en er schijnt nog wel eenige kans to zijn, dat men tenslotte tot overeenstemming zal komen en een staking voorkomen. Robert Smillie, de secretaris van den mijnwerkersbond, publiceert in de „Times" een schrijven, waarin hij zegt, dat het in verband met de dreigende mijnwerkers?ta king wenschelijk is, dat het publiek juist weet, waar het bij de mijnwerkerseischen om gaat. Hij zegt dan, dat het onjuist is, te 'log gen, dat deze actie een 6trijd is voor na tionalisatie der mijnen of een politieke be weging. De mijnwerkers verlangen slechts een loon, dat voldoende is om er behoorlijk van te kunnen leven, terwijl zij den prijs der huishoudkolen willen, verlaagd zien als een der middelen, om den levensstandaard te verlagen. Verder komt Smillie op tegen de bewe ring, als zou de geheele beweging van eén man zijn uitgegaan met het doel om de in dustrieën lam te leggen. Hij wijst er op, dat de mijnwerkersfederatie een zeer democra tische instelling is en dergelijke actiën der halve niet door een persoon of een kleiuq commissie kunnen worden begonnen. Er wordt in de bladen thans hevig ge vochten over de door de mijnen gemaakte winst. De mijnwerkers beweerden dat er 66 mil lioen pond winst gemaakt zou zijn, Ier- wijl van de andere zijde wordt betoogd- dat de werkelijko winst zeer miniem is. Geheimzinnige overeenkomst. Wie mocht meenen dat na het tot stand- komen van den Volkenbond do gehcimq overeenkomsten die zooveel kwaad hebben gebrouwen tot bet verleden zouden behoo- ren, vergist zich. Tusschen Frankrijk en België is een overeenkomst tot 6tand gekomen. Maar wat de inhoud daarvan is, weet eigenlijk niemand. Wel is voor de bij den .Volkenbond aan gesloten landen voorgeschreven dat zij hunne overeenkomsten ter kennis van hot Bureau moeten brengen, maar men tracht aan te toonen dat deze bepaling in dit geval niet geldt. Iedereen tast in het duister. Is België, vragen de Belgische bladen* nn gebonden tegenover Frankrijk of is al leen het tegenovergestelde waar? Is de ver klaring door minister Janson aan een cor respondent van „Le Journal" gedaan, „dat de overeenkomst niet beperkt is tot den Rijn, maar zich uitstrekt tot eiken aanval aan gelijk welke grens" jui6t? Zoo ja aan is het verbond eventueel ook tegen Neder land, Engeland, Italië, Spanje, Zwitserland gericht. Is het verder niet gewaagd te beweren* zooals sommigen doen,,dat nu ook spoedig een economischo overeenkomst zal volgen? Inmiddels heeft nog voor het militair! verdrag onderteekend was de Fransche diplomatie België in de kwestie van het transitovervoer der voor Polen bestemde munitie zoodanig uit de hoogte behandeld* dat veler oogen zijn opengegaan en men zelfs in de officieuse katholieke „Libre Bel- gique" en de niet minder officieuse socia listische „Peuple" niet zoo gerust schijnt* voor wat het behoud der Belgische zelfstan digheid in de naaste toekomst betreft, als men wel van dergelijke ministerieele spreek buizen had mogen verwachten. De crisis in Italië. De „Times" verneemt uit Rome, dat' Giolitti aan het einde dezer weck aldaar terug wordt verwacht. Hij zal aanstonds moeten zoeken naar een oplossing van de industrieoio crisis, veroorzaakt door de in beslagneming der fabrieken door do me taalwerkers. Zoowel van kapitalistische als van revolutionnaire zijde wordt nog een onverzoenlijke houding gehandhaafd. Ook is er een toenemende neiging tot berusting in den stand van zaken. Giolitti zal al zijn handigheid behoeven* om de arbeiders te bewegen, de bezetting van de fabrieken op te geven. Een uitweg wordt gezocht door de industrieën om tq zetten in een gemeenschappelijke zaak van kapitaal en arbeid. De socialisten verlangen de bijeenrooping van het Huis van Afgevaardigden, omdat zij kapitalistische oppositie in den senaat vrèezen. Uit Milaan verneemt de „Time6" dat des I crisis aldaar niet veranderd is. De fabri- j kanten bespraken vandaag de kwestie vaa In antwoord hierop schrijft nu do heer Goslinga aan doLeidscho Courant Mijnheer do Redacteur! Naar aanleiding van Uw stuk in het blad van Dinsdagavond getiteld: „De Raad van Arbeid" deel ik U mede, dat ik onderstaand stuk aan do „Maasbod e" zond ter beantwoording van den in dat blad door den heer Sanders op mij gerich- ten aanval: Mijnheer de Redacteur! Indien de heer Sanders beide stukken over de DelftscLe Burgemeestersvacature van mijn hand gelezen had (dus ook dat in de Standaard) zou hij minder /envun- dering aan den dag gelegd hebben over mijn belangstelling voor deze zaak als nu het geval bhjkt te zijn. Als oud-wethouder toch van Schiedam had ik in 1910 van nabij het totstandko men gezien van een compromis waarbij in do anti-rev. vacature te Schiedam een roomsch-kalholies en in de vrijzinnige va cature te Delft een anti-rev. werd benoemd. Een inzender in Uw blad bepleitte nu de wensehelijkheid van een R. K. burgemees tersbenoeming te Delft o. m. met dit argu ment dat er zooveel liberaal onrecht goed te maken is op dit stuk. Gezien het gebeur de in 1910 zou naar mijn meening een R. K. benoeming in Delft Katholiek onrecht zijn. Liberaal onrecht is er in dit geval in Delft niet goed te maken. Ieder d>'e de zaken nuchter bekijkt zai mij dit toegeven. De heer Sanders, lid van den R,aad van Arbeid alhier, vat de uit drukking „Katholiek onrecht" aan als een aanloopje om op mij als Voorzitter van dien Raad een aanval te doen. Over dien aanval verwonder ik mij nu eens op mijn beurt. Do heer Sanders toch is niet alleen lid van den Raad van Arbeid maar ook plaatsvervangend bestuurslid en heeft als zoodanig 6 van de 15 vergaderingen die in het laatste half-jaar gehouden zijn bijge woond. Hij heeft dus alle gelegenheid ge had om terplaatse waar zulks be hoort en waar ik mij behoorlijk verdedigen kan zijn grieven over achteruitzetting van R. K. sollicitanten en leveranciers te berde te brengen. Welnu, op géén dier vergaderingen heeft de heer Sanders deze zaak ter sprake ge bracht. Wel is dit gedaan door een ander R. K. lid onder zeer zwakken bijval van den heer S. waarna ik gelegenheid had om mij ten genoege van den Raad geheel van dezen blaam te zuiveren. Ieder gevoelt Mijnheer de Redacteur, dat het in deze omstandigheden hoogst unfair is mij daarover thans nog eens publiek aan te vallen. Zoo iets verwacht men niet van een fatsoenlijk rechts man. Waar de heer Sanders aanvalt zonder argumenten of voorbeelden te noemen daar is het moeilijk voor mij een verdediging te voeren. Re kan alleen verklaren, Mijnheer de Redacteur, dat ik noch als wethouder van Schiedam (in welko betrekking ik ja renlang op de aangenaamste wijze met de R. IC. partij samenwerkte en in de benoe ming van heel wat R. K. ambtenaren mijn aandeel had) noch in mijn tegenwoordige functie ooit een R. K. candidaat om zijn Godsdienst heb tegengewerkt of gepas seerd en dat alle insinuaties die het tegen deel willen doen gelooven lasterlijk zijn en op geen goede scoaden'berus ten. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, T. S. GOSLINGA Leiden, 14 September 1920. BUITENLAND. De president van Frankrijk. In verband met de steeds aanhoudende geruchten betreffende het a. s. aftreden van Deschancl, is de Parijsche correspondent van de „Etoile Beige" in Rambouillet op kondschap uitgegaan. En hij is teruggekomen met de overtui ging, dat de president zijn gemotiveerd ontslag geheel gereed houdt. Den 20sten October, of weUicht reeds voor dien, zal men zekerheid hebben of Deschanel al of niet aftreedt. In het eerste geval zal het Parlement tegen dien datum worden bijeen geroepen. Voorlezing v;fn de presidentieele mededeeling, bijeenkomsten der linkerzijde, en het Congres te Versailles dit alles zal ten hoogste drie dagen duren. Do correspondent zegt dat van al het ge praat in de couloirs van het Bourbon-pa leis te onthouden i6, dat Millerand, die zicb met hand en tand tegen een candidatuur verzet, haar ten slotte zal aannemen in het algemeen belang. Indien de minister-president mocht vol harden in zijn weigering, zou het aantal candidaten schrikbarend groot zijn. Daar Foch en Petain hebben geweigerd zouden de rechtsche partijen met Ca6telnau te vel de trekken. Wordt deze verslagen dan zou den zij bij de tweede ronde tusschen Jon- nart, Raoul Peret en Leon Bourgeois kie zen. Naar een Havas-Reuterbericht uit Parijs meldt, wijden de bladen weer groote aan dacht aan de ziekte van Deschanel. Vol gens de „Figaro" zou diens aftreden nog slechts een kwestie van dagen zijn. Volgens do „Matin" is zijn toestand Vrijdagmorgen plotseling verergerd. Rusland en Polen. Omtrent het verloop van den strijd tus schen de Russen en Polen wordt uit War schau het volgende gemeld: In de streek van Brest-Litovsk hadden slechts gevechten van ondergeschikt belang plaats. Ten N. van Kobrin, op den weg naar Pruzsnany, poogde de vijand wanho- pigen tegenstand te bieden, die door ons vuur gebroken werd. De vijand leed zeer zware verliezen aan dooden en liet 200 ge vangenen in onze handen. Op do rest van het front tot Suwalki plaatselijke gevechten, die in ons voordcel eindigden. Gisterenmorgen vielen Litausche deta chementen, ondanks den wapenstilstand, oike troepen in het dorp Sejnyl aan, ver dreven ze en rukten in Zuidelijke rich ting op. In het legerbericht van den generalen 6taf van 14 September wordt gezegd: Bols jewistische afdeelingen, aan wie het gelukt was nabij Rohatyn door te breken, werden op de linie van de rivier de Swierz tot staan gebracht, Nabij Sokal wisten onze troepen over de Bug te komen. Na hevige gevechten, waar bij do vijand groote verliezen leed, wisten zij tot Tartakoff dopr te dringen. Deze plaat6 werd bezet. Onze tegen de cavalerie van Budjenny strijdende divisie heeft Wladimir Wolhynsk bezet. Op 13 September werd Kowel door ons bezet, waarbij 3000 gevangenen ge maakt, en 36 6tukken geschut, 2 pantser- treinen, 3 vliegtuigen, 4 locomotieven, en 300 wagons alsook zeer. veel oorlogsmate riaal yeroverd werden. Dc onderhandelingen te Riga. De Poolsche vredesdelegatie is naar Dan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2