Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL f2.50 PER WEEK f0.19 FR1YJJ PER POSE PER KWARTAAL f2.90 Iste JAARGANG. - WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1920. - No. I35 BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. I278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL f0.22»/, DES ZATERDAGS fü.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling, Dit nummer bestaat uit twee bladen. Onze Pers vooruit! Van de noodzakelijkheid van voortdu rende en krachtige propaganda van onze beginselen zal elk goed Antirevolutionair overtuigd zijn. Alleen, daarmee komen wij niet verder. Willen we iet6 bereiken dan moet de hand aan den ploeg worden geslagen en een goed georganiseerde actie worden voorbe* reid. Zonder organisatie gaat het nu eenmaal niet en is iedere actie hoe goed ook bedoeld, reeds bij voorbaat tot onvruchtbaarheid gedoemd. De zomer gaat langzamerhand voorbij, de lange avonden beginnen weer te komen en daarom is het n u de tijd dit vro gstuk aan do orde te stellen en na te gaan op welke wijze en met welke middelen de pro paganda moet worden aangepakt. Het zal niemand verwonderen dat wij bier in de eerste plaats denken aan de pers. De pers i6 meermalen genoemd de Ko ningin der aarde en vaststaat dat door de pers en met name door de dagbladpers een nooit te 6chatten invloed wordt uitge oefend. Het is, heeft Dr. Kuyper eenmaal gezegd, niet een uitvinding van menschen, veel min der een instrument van den Booze, maar een gave van God aan ons geslacht. Merkwaardig is zeker wel dat aan de groote beteekenis van de dagbladpers in Christelijke kringen betrekkelijk weinig aandacht is en wordt geschonken. Van de groote beteekenis van een gezond kerkelijk leven is bijna een ieder overtuigd eu groote offers zijn dan ook gebracht om het kerkelijk leven tot bloei te brengen. De rijken hebben hunne groote bijdragen en de armen hunne penhingskens niet ge spaand-om de- kerkendienst te onderhouden. -En.dat moet worden toegejuicht. Als het kerkelijk leven verslapt en kwijnt, als de kerk niet meer is wat zij be hoort te zijn een pilaar en vastigheid der waarheid dan ziet het er voor ons volksle ven treurig uit. u Maar de kerk alleen is niet voldoende. Daarom is een strijd van meer dan een halve eeuw gevoerd om to krijgen een vrije Christelijke School, waar de kinderen, over eenkomstig de door de ouders beleden be ginselen, konden worden opgevoed in de yrecze en vermaning des Heeren. Ontzaglijke offers heeft deze strijd ge vraagd. Alleen de Unie-collecte heeft in den loop der jaren bijna vier inillioen gul den opgebracht. En dit iö nog maar een zéér klein gedeeltte van de sommen dio door rijken en armen voor het Christelijk onderwijs zijn bijeengebracht. O, de strijd was zoo bang en zoo zwaar. De last scheen menigmaal schier niet te dragen. Maar met geestdrift heeft men telkens weer de schouders gezet onder dit heerlijke werk, overtuigd als men was, dat de op voeding der jeugd in Christelijken geest door God geboden wa3. Maar nu was dit het eigenaardige, dat diezelfde mannen die met vuur en geestdrift ijverden voor de Kerk en die hun laatste cent zouden geven voor het Christelijk On derwijs, betrekkelijk weinig oog hadden voor den grooten invloed en de ontzaglijke beteekenis van de pers. Men vond het een vanzelfheid dat men zich liet voorlichten op elk terrein door bladen die tegenover wat in Kerk en School geleerd werd, vijandig stonden en die in den grond der zaak niet anders deden dan afbreken wat met zooveel moeite was opgebouwd. Een rechtzinnige prediking werd onmis baar geacht, Christelijk Onderwijs nood zakelijk, maar het groote kwaad dat gesticht werd door een pers die het koningschap van Chris tus bestreed en die weigerde het recht Gods op het gebied van gezin en staat en maat schappij te erkennen, werd niet begrepen. Vandaar het kwijnend bestaan dat vele bladen leidden en den geringen omvang van de Christelijke dagbladpers. De weinigen die de zaken beter inzagen vonden geen gehoor. Zoo werd bijv. in 1905 in „De Leide- naar" herhaaldelijk aangedrongen op de stichting van een Christelijk dagblad. Tevergeefs echter. Nog 15 jaren duurde het eer deze zaak door enkele kloeke mannen krachtig werd aangepakt. Zij begrepen dat al het ijveren, in ver kiezingsdagen van weinig beteekenis is, in dien er geen pers is om ons volk voortdu rend voor te lichten en op te voeden. Zij verstonden het, dat het dwaasheid is te willen maaien indien niet eerst gezaaid is; dat de revolutiestroom, die bezig is zich over ons volk uit te storten, moet wor den gestuit bij de bron. Het was een zware last die zij op hunne schouderen namen, maar rijk is aanvanke lijk hun pogen gezegend. In duizende gezinnen wordt eiken dag weer ons Antirevolutionair dagblad ont vangen en met voldoening mag worden ge constateerd dat het aantal lezers nog voort durend toeneemt. Maar laten wij nu toch niet meenen, dat wij er nu al zijn en dat wij verantwoord zijn indien we den verderen loop der zaken nu maar rustig afwachten. Wij mogen niet rusten voor het ideaal is bereikt: in elk Antirevolutionair in elk Christelijk gezin onze „Nieuwe Leids:he Courant." Hoe dit ideaal te bereiken? STADSNIEUWS. Met ingang van 1 October is eervol ontheven van de betrekking van tijdelijk inspecteur der directe belastingen, Je heer L. H. Spook alhier. De heeren M. R. Vos en A. A. Tra- vaille, en J. Boon van hier, slaagden te Utrecht voor het examen gewoon politie- diploma. De heer G. Wierts van hier ver wierf het diploma met aanteekeningen. Naar wij vernemen, zal prof. Sylvain Lévi, hoogleeraar in hot Sanskrit aan het Collége de France te Parijs, voor de kerst- vacantie alhier een aantal voordrachten houden. Gisteravond otnstireeks zes uur 'iad er in de Zijlsingel nabij de Kon. Ned. Grofsmederij een ongevaL plaats- De machinist, de B., werkzaam aan geneem de fabriek, zette iemand over per roei boot. Bij het terugkeeren bemerkte de B. nie:, dat een schip in de onmiddellijqe nabijheid •door de Singelgracht voer, waardoor 'een aan varing ontstond met gevolg dat de roeiboot omsloeg en de B. te. water geraakte. De schip per duwde zijn vaarboom toe, vermoedelijk tot redding van den drenkeling. Ongelukkigerwijs raakte hij de B. zoodanig aan het hooid, dat deze een hevig bloedende hoofdwond opliep. Gelukkig wist hij door zwemmen de water kant (te bereiken en ontkwam zoo aan c-en wissen dood. Na aan de fabriek verbonden en van droge Moeren te zijn voorzieni kon hij te voet huis waarts keeren. Brandstoffen-Commissie District Leiden. In verband met de vele vragen zoowel aan het bureau als aan de handelaren, be treffende intrekking der geldigheid van de bons 1, 7 en 8 wordt alsnog bekend ge maakt, dat deze maatregel alleen noodig was met liet oog op de productie der Gas fabriek. De productie is niet voldoende om voor 25 September a.s. op alle bons te blij ven afleveren, zonder de aflevering op bon XY in gevaar te brengen. Waar bon XY per 25 September wordt geannuleerd terwijl de overige bons na 1 October wederom worden geldig verklaard, moet de afleve ring op bon XY den voorrang hebben en de geheele Sep^ember-productie in gascokes voor deze bon blijven gereserveerd. Ongerustheid betreffende aflevering op de bons 1, 7 en 8 behoeft dus niet te be staan, daar de aflevering slechts tot na I October wordt uitgesteld en nader zal worden- gepubliceerd. Tevens wordt in overleg met den handel bepaald, dal voor den handel geenerlei •verplichting bestaat om op de thans gel dige bons van het minimum-rantsoen voor 25 September aflevering te doen, wanneer bestellingen daarop niet uiterlijk Zaterdag II September a.s. in het bezit van den handelaar zijn. Vooral degenen, die op bon XY nog geen brandstoffen hebben betrok ken, worden hierop attent gem&akt. Zij, die ep bon XY' in plaats van grove cokes parelcokes wensehen te ontvangen, kunnen op deze bon bij den handel parel cokes betrekken. De Directeur van het Érand- stoffenhureau, KRAMER. Leiden, 4 September 1920. De Nederlandsche Staatscourant ut. 170 van 2 Sopt. 1920. bevat de Koninklijk goed gekeurde Statuten van die Christelijke Gym nastiek- eh -Schermvereeniging „Jahn", alhier. Men serhrijft aan hef, ,,HbId.rt: Ben eerzame Leidsche fapi. maakte 'n vac .'-reis je'naar Valkenburg en verbond' daaraan een uitstapje naar Aken. Daar viel de aan dacht van moeder de vrouw zelf zaken- mensch bij een wandeling langs de win keletalages op een drfelal mooie beeldjes, vogels voorstellend, van Turijnsch porse lein. Isa van den winkelhouder de verzeke ring ..teGrebben gekregen dat zij er aan de grenzen geen last mee kon krijgen, omdat luxe voorwerpjes vrij mochten worden mee. genomen, werd de koop gesloten voor 1220 Mark. De voorwerpjes werden netjes inge pakt en, gerustgesteld door den winkelier, niet eens achtergehouden. Aan de grens werd het gezelschap echter door de douanen aangt-houden, de beeldjes, die do heeren blijkbaar zeer mooi vonden, hen afgenomen. Maar daarbij bleef het niet. Moeder de vrouw, die de voorwerpen had gekocht, werd voor een smokkelaarsler ge- houdenj en naar den rechter verwezen. Met een dame, reisgenoofe, die in hetzelfde geval verkeerde moest zij Aken weder in. De familie bleef aan de grens, doch manlief gaf de vrouw nog f 240 Hollandsch geld mee. De chauffeur, die met den plaatselijken toestand bekend was bracht de dames naar het aangewezen gebouw, waar zij alles be halve vriendelijk werden ontvangen. Onze Leidsche dame werd eindelijk, na heel wat formaliteiten aan het, verstand gebracht, dat zij vrij zou kunnen uilgaan, wanneer zij onmiddellijk 35C0 Mark stortte. Zij bracht haar Hollandsehen schat voor het licht, doch daarmede werd geen genoegen geno men. t- Moest Duitsch geld zijn. De chauf feur trad als reddende engel op door aan te bieden het grid te wisselen, 't Was ech ter nog niet voldoende. De chauffeur, dte het gezelschap als betrouwbaar had leeren kennen, schoot het restant voor er: zoo werd de 3500 Mark afgedragen en kon de vrouw weder naar* de in ongerustheid wachtende familieleden terugkeeren. Een poging om de gekochte beeldjes te rug te krijgen mislukte ook en zoo kwam het gezelschap met ruim 5000 Mark armer wfeder in Valkenburg aan. De familie, die uit médelijden menig Duitsch kind had in huis genomen en tot dusverre pro-Duitschs neigingen had is heelemaal „omgevallen", zooals dat in de politiek heet. Het kerkbestuur der Ned. Israël, ge meente alhier heeft eeri oude gewoonte in eere hersteld door te bepalen, dat het vei_ richten van de verschillende ceremoniën (mitows) tijdens den kerkdienst op de a.s. hooge feestdagen zal worden opgedragen- aan hen, die daarvoor het meeste geld bie den. BINNENLAND. De Melkprijs. Het Dag. Bestuur van den Bond van Melkveehouders in den Prov. Z.-H. en de Melkcommissie wan den L. T. B. in Z.-H. vergaderden Donderdagmorgen in Den Haag, ter bespreking der te stellen melk prijs gedurende dezen winter. Besloten werd op de a. 6. vergadering van die Bon den de leden te adviseeren de melkprijs op 19 cent franco stad te brengen; waardoor de melk zonder toeslag van het Zuivelkan- toor of Regeering in de drie groote steden weer goed voor 25 cent per liter verkocht kan worden. De melk is dan 1,5 cent per Liter duurder, dan de vorige winteream- pagoe. De gemeente-ïinanciën. Kaar do „Gemeentestem" meldt, heeft de Ned. Bank de volgende eischen gesteld aan gemeente-promessen willen zij discontabel zijn: le. meet haar duidelijk blijken, dat de door Ged. Staten verleende goedkeuring ook betreft den aard van het' papier, zoo dat geen promessen worden uitgegeven, in dien uitsluitend machtiging 'is verleend tot het aangaan ecner leening op langen ter mijn; 2e. dient de Bank in het bezit te zijn van een opgaaf van de totale vlottende schuld der gemeente; 3e. moeten aan de Banken inlichtingen worden verschaft over de mogelijkheid van aflossing, binnen een nader aan te geven termijn, uit de inkomsten der gemeente zel ve of de door de consolidatie in een lang lo opende leening. Betrekkelijk schoolverzuim. Blijkens het overzicht van het betrekke lijk verzuim op de lagere scholen in net jaar 1919 werden in dat jaar van de 461.698.981 schooltijden 25.779.943 geoor loofd en 4.086.024 ongeoorloofd totaal 29.865.967 verzuimd, d. i. respectievelijk 559, 88 en 647 per 10.000. Voor Noord-Holland bedroegen die ge tallen: van de 78.398.810 schooltijden, 4.960.121 geoorloofd, 505.544 ongeoorloofd, totaal 5.465.665 verzuimen d. i. 633, 64 en 697 per 10.000. In Amsterdam werden gegeven 45.148.151 schooltijden, daarvan werden verzuimd 3.011.172 geoorloofd, 299.382 ongeoorloofd totaal 3.310.554, d. i. -respectievelijk 667, 6b en 733 per 10.000. Als men de openbare en de bijzondere scholen vergelijkt, blijkt, dat aan de eerste 75 per 10.000 ongeoorloofd werden ver zuimd, aan de P. G.-scholen 41, aan don R. K.-scholen 61. Invoerverbod ia Spanje. Een Havas-Reuter bericht d.d. Madrid 6 September deelt mede, dat de „Staatscou rant" een besluit bevat, waarbij de invoer wordt verboden van alle soorten vee en droge huiden, voornamelijk uit Nederland. Aan het Zoeklicht. Leiden, 8 September 1920, Dat gaat nu toch boven mijn verstand. Onze Leidsche Socialisten hebben geen bezwaar trouw te zweren aan de Grondwet en aan de wetten des lands, maar onmid dellijk daarop weigeren ze bij de ver kiezing van Wethouders aan de uitvoering van die wetten mee telwerken. Zij hebben geen bezwaar om als leden van den Raad de gemeente overeenkomstig de bestaande wetten te besturen, maar zij weigeren een wethouderszetel te aan vaarden, z. g. omdat zij aan het handha ven van het kapitalistische stelsel niet kunnen meewerken. Tegen het besturen van de Gemeente het maken van verordeningen en besluiten hebben ze geen bezwaar, maar wete tegen het voorbereiden en het uitvoeren daarvan. Zij willen alleen in Raadscommissies zit ting nemen indien blijkt dat de andere frac ties de socialistische fractie respecteeren en voor, ernstig nemen. Tegen het zitting nemen in een van da meest belangrijke commissies heeft men ech ter weer bezwaar. Meu wil wel een aantal plaatsen in da Commissies bezetten maar het voorzitter schap van zulk een commissie blijkt inefc de Socialistische leer weer niet in overeen stemming. Men eiseht van de andere partijen dat zij bij de stemmingen de Sóc. Dem. partij ala een ernstige partij zullen beschouwen en op de Socialisten stemmen, maar het meerendeel van de Soc. Democraten zelf houdt zich geregeld buiten stemming. Wie in dit optreden eenige lijn kan ont dekken on de consequentie van eenig begin sel, die moge het doen. Maar 't is mij te machtig. OBSERVATOR. Bclastingexamen. In de commissie voor het vakexamen vooti surnumerairs der directe belastingen enz., waarbij tevens gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het examen voor ontvanger, met bepaling dat die exa mens 2 Nov. a. s. en volgende dagen te 's-Gravenhage zullen worden afgenomen, zijn benoemd tot lid en voorzitter A. G. van Wieringen, admin. bij het Dep. \an Fin., tot leden J. B. van den Dries, insp. der dir. belastingen, te Rotterdam; J. N. Valkhoff, insp. der dir. bel. enz. Valken burg F. A. H. van Iersel, insp. der dir. bel.* Rotterdam; J. C. Aarts, ontvanger der dir, bel., enz., Sittard. De suiker-voorziening. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer 'Van Ravesteijn betreffende het nemen van maatregelen in verband met de schaarschte aan suiker, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ge antwoord dat er inderdaad voor een drie tal weken in onderscheidene gemeenten des lands moeilijkheden in zake de suiker- VQorziejiing hebben bestaan. Den minister bereiken echter thans geen klachten meer in zake de suikervoorzie ning. De haringlnvoer in Duitsch land. De „Visscherij Crt." bevestigd het bericht! van het „HbL", dat vóór 1 Januari, wellicht zeer spoedig, de haringinvoer in Duitsch- land vrij komt. De opening der Staten-GensraaL De stoet, waarmede de Koningin zich' Dinsdag 21 dezer naar de grafelijke zalen zal begeven ter opening van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal, zal nog den kleineren -omvang hebben welke er sedert den mobilisatietijd aan gegeven was. FEUILLETON. Langs donkere wegen. 103) „Ik zou denken., dat ze nog rijker waren, Miss Lettice", viel Pratt in, die er bij stond en die zich dikwijls als oude bediende veroorloofde ook een duit in het zakje te doen; „maar toch hebben ze niets te be- teekemen. Zie, Miss Brettingham van St. Norbert, zal, al ds ze ook nog zoo arm^ hem geen bezoek brengen, want zij zegt, dat ze niet van het rechte soort zijn." „Nu, Pratt, ge weet wel, dat ik niet van praatjes houd", merkte zjjne meesteres vriendelijk aan, want zij wilde den ouden man niet kwetsen. „Praatjes! Ik vertel u niets dan de waar. heid", antwoordde Pratt eenigszins belee- digd; „maar wat ik nóg wilde zeggen is, dat Sir George en Lady Vendale er van middag geweest zijn en Miss Vendale was er ook bij." „Waarlijk!" antwoordde Mary, terwijl zij achteloos het kaartje opnam; maar 'Pratt bleef nog wachten en sprak zeer ge wichtig: „Zij vroegen zeer bepaald naar u, en of gij ii niet eenzaam gevoeldet met niemand dian Miss Lettice, en Lady Vendale zeide, dat zij eene der grootste vriendinnen van de oude mevrouw geweest was en dat ge haar moest beschouwen ala uwe naaste buurvrouw. Ik moet zeggen, dat zij niet vriendelijker had kunnen zijn en Sir George evenmin." „Waar wonen zij Pratt?" vroeg Mary ontmoedigd: dat had zij niet verwacht, een overval van rijke Philistijnen. Wat zou haar slavernij verschrikkelijk zijn, als zij gebonden moest worden aan de wielen der karren van hare rijke buren! En zou dit dan misschien niet juist ook een deel moe ten uitmaken van haar gehoorzaamheid? Pratt begon vriendelijker te kijken en antwoordde levendig: „Zij wonen op de Hall, iets verder, als men bij het hek rechtsom gaat; het wordt „de Hall" ge noemd evenals uw buiten „het Park", en natuurlijk zijn zij onze naaste buren." Maar hier mengde Lettice zich weer in het ge sprek, want zij stelde een' kinderlijk belang in' haar en bezielde en onbezielde omge ving. „O, Tante Mary, herinnert ge u niet dien aardigen ouden heer cmeit het grijze haar, die met zijne dochter te paard reed? tenminste wij veronderstelden, dat het zijne dochter was en hoe gij 'toen zeidet, dat zij er zoo lief uitzag. Zij reden' het hek binnen met de grooten steenen ballen op de posten." „Juist, dat. is de Hall, Miss Lettice!" riep Pratt uit. „Dat was Sir George, die met Miss Diana reed; hij rijdt eiken dag met haar uit. Zij is een eénig kind, tenminste sedert, de arme kapitein Mauley in Indië stierf. Dat was een vreeselijke slag voor hen; Lady Vendale is sedert dien tijd altijd ziek geweest." „Nu, wij zullen hun een bezoek brengen, Pratt", antwoordde zijne meesteres half belangstellend en toch wensclite zij verder ove dit onderwerp te zwijgen, want zij wilde liever zelf haar mecning omtrent de buren vormen en vond, dat die lastige nei ging van Pratt om steeds te praten, wat moest worden tegengegaan. Toen de oude bediende heenging, zeer voldaan over den indruk, die zijn gesprek op haar gemaakt had, zuchtte Mary; daar na ging zij naar haar kamer, zette zich rustig neder en streed een geweldigen in- nerlijken strijd'. „Wat word ik toch eene koude, vervelende, oude menscheuhaat- sler, dacht zij; „ik ben werkelijk bang voor mijne evenimenscben, als zij tenminste niet in lompen gekleed gaan; en toch is het niet omdat ik bevreesd ben, maar ik ver schil te veel met die luchthartige men schen. Ik heb nu niets meer gemeen met andere jonge meisjes. Zij denken aan ten nis, en bals, en minnaars, terwijl ik niet bij zulke dingen mag stilstaan. Dollie is anders lieve, kleine 'Dollie"; en toen gin gen hare gedachten terug naar het oude kasteel, totdat een smartelijk gevoel haar uit haar gepeins deed ontwaken. Eerst besloot zij te wachten op Janet, om samen met haar de tegenbezoeken af te leggen. Dat zou Janet nu juist prettig vinden; maar daarna bedacht zij, dat haar schoon zuster nooit gaarne de tweede plaats in nam. Zij had eene manier, waarvan zij zich zelf in het geheel niet bewust was, om de aandacht van vreemden geheel op zich te vestigen; niet dat dit Mary hinder de, maar haar gezond verstand, dat zich zelden vergiste, zeide haar, dat zij beter indruk zou maken, als zij alleen ging. Janet zou later eveneens alleen hare be zoekers ontvangen en kon dan hare be- bekoorlijkheden naar hartelust ten toon spreiden. Mary begon te denken, dat het eenvoudiger zou zijn, wanneer, zij alleen ging. Zoo toog zij dan op zekeren kouden, rois- tigen namiddag met Lettice op weg en ver baasde hare buren door geen rijtuig te gebruiken, waarover zij later door Janet zóó beknord werd, als nimmer te voren. „Onzin", antwoordde Mary, toen Mrs. St. John eindelijk even zweeg om adem te scheppen; „ik wensclite mijne, buren ook niet den indruk te geven, dat ik eene voor name dame was. Iedereen weet, dat ik een rijtuig heb, en ik heb bovendien verteld, dat ik liever liep. We hebben nog geen uur geloopen, 19 't wel, Lettice?" „Het is de zaak zelve, niet de afstand. En nog wel uwe eerste bezoeken, Mary; en na. tuurlijk zijt ge met dien ouderwelschen mantel gegaan." „Ja, natuurlijk; ik hadi niets anders", antwoordde Mary terstond, maar zij vertelde Janet niet, dat zij geheel vergeten had haar nieuwen hoed op te zetten. Zij had haar zwart vilten hoedje gedragen, dat zeer geleden had door een sneeuwstorm. Geen wonder, dat de Egertons haar slon zig noemden, toen zij er 's avonds op een diner minachtend over spraken, terwijl zij met welgevallen de plooitjes gladstreken uit hare satijnen japonnetjes. „Zij is eene zeer alledaagsche vrouw, papa", merkte Caroline, de jongste dochter, op. Zelf was zij. een' vroolijk, mooi meisje. „Zij is nog al gezet en draagt een lorg net, en ze had eene gewone serge japon aan, zonder iets er op. Amalia zoude voor het geheele toilet niet eens bedankt heb ben." Amalia was de kamenier der Eger tons en voor haar doen eene mooie dame. „Nu, ge beoordeelt haar Wat streng, Car rie", merkte Rolf Egerton aan de meeste menschen noemden hem Rolf -Egerton, zonder Mr. er voor. „Ik heb haar in het bosch ontmoet en vond, dat zij eene verstandige prettige uit drukking iq haar gelaat had; zij leek mlj| eene aardige, jonge vrouw." (Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1