Gemeentelijke Aankondgingen. Afsluiting passage Hoogewoerd. Burgemeester en. Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat het ge- ïeelte van de Hoogewoerd, gelogen tus- ichen de Water steeg en de Eraaierstraat, wegens het verrichten van werkzaamhe den aan de hoofdgasleiding, van Maandag «5 gepfemher a-s. dos avonds ie eïf uur tot Dinsdag 7 September d.a.v. des morgens te zenen uux, voor hei verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. W. PEBA, Wetli., loco-Burgemeester. 'Leiden, G September 1920. AGENDA. DINSDAG, 7 Sept. 8 uur nam. in Predi ker Bijbelbespreking Jeruel. DINSDAG, 7 Sept. Chr. Gymn. Vereen. „Jahn", lokaal Garenmarkt. WOENSDAG, 8 September in Zomer- zorg half acht aanvang repetition van „Sursum Corda". DONDERDAG, 9 Sept, Chr. Gymn. Ver. „Jahn", lokaal Oude Vest. ZATERDAG, 11 Sept. Chr. Gymn. Ver. „Jahn", lokaal Pieterskerkgracht. WOENSDAG, 22 Sept. Ds. J. Domna van Den Haag spreekt in het Hooigracht kerkgebouw, ter gelegenheid van bet 25-ja- rig bestaan van de Ring Leiden van den Ned. Bond van J. V. op G. G. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: C. B. Duijsler Nieuwe Rijn IS Tel. 523; P. Du Croix, Rapenburg 9 Tel. 807. Lichten op: 6 Sept. 7 Sept. Rijwiel- en motorlampen 8.11 8.09 Rijtuiglantaarns 8.41 8.39 den huidigen dag heeft weten te handhaven, groot belang heeft bij het weren van het Ne- derlandsch product. 'De trust, die ovei het vo rig boekjaar 900 pet. dividend uitkeerde, schijnt de voor indrukken zeer vatbare autori teiten te Berlijn overtuigd te hebben, dat zij eerst de millioen ton Noorsche haring;, waarover zij beschikt, tegen den „garantie prijs" van 800 mark per ton de Duitsche' be volking in de maag moet sloppen. De pogingen van Hue, om naast vrijen invoer van visch uit liet buitenland Noder- land&che reeders voor Duitsche rekening te later! visschen, zullen de lieeren van den tuist wel hebben doem schudden' van lachen! Zij hebben niet slechts het invoerverbod voor ha ring tot op dezen datum woten fe handhaven, maar zij schijnen' zelfs de macht te bezitten ook voor de naaste toekomst de lakens uit te deelen en zelfs de Nederlandsch-Duitsche overeenkomt ie saboteeren. Toezeggingen, die haringreeders te Berlin hebben) ontvangen nopens de opheffing van liet invoerverbod blijken vodjes papier te zijn,-, de opheffing is stellig niet voor den eersten Januari Ie verwachten, is dezer dag.en ge meld. Het feit,.dat Nederiandsche reeders le vering aanbieden» tegen een prijs 200 a 150 mank per ton beneden d.ien van de trust schijnt niemand te imponeeren. Van den" grooten voorraad, die na het vo rig seizoen) werd opgeslagen, is nog tamelijk veel (o-a- een 40-000 ton gefinanceerd uit het 25-millioeni voorschot) uitgevoerd. Bij den aanvang van den vischtijd in 1920 stenden de reeders eveniwel voor de vraag, of in de toe-komst een belangrijk afzetgebied in Düitschland (dat voor den oorlog 70 pet. van de productie afnam) zou worden gevonden. Tenslotte hebben (geruggesteund lafer door -toezeggingen van Duitsche zijde) de optimis ten het gewonnen en is vrijwel de geheele vloot uitgezeild. Thans wordt, in strijd met pertinente mededeeliirgen, de grens gesloten gehouden, blijkbaar met ,het uitsluitend doel oe trust voor verliezen te behoeden. Onder deze omstandighe den dreigt een ramp voor oe Nederland' sche viSsche rij. Afhuren van spoorwagens. Sedort 1 dezer bestaat, op de Nederland- eche spoorwegen weer gelegenheid tot het afhuren van salon- of gewone rijtuigen, van rijtuigafdeelingen en van bagagewa gens voor het vervoer van zieken op bran card en van-bagage, zoowel voor het bin- nenlandsch verkeer als in verkeer met Düitschland. Communistische razernij. Een zekere H. H. heeft in de „Tribune" een artikel geschreven tegen de Tweede In ternationale, die de 6chuld krijgt van dc op heffing van den Hbngaarschen boycot, In „Recht voor Allen" geeft de heer Kol- thek de volgende bloemlezing uit dit arti kel: „Sociaal-verraders; machtsinstrument der internationale bourgeoisie; hun wal gelijke redevoeringen en wanstaltige arti kelen; sociaal-verraders; schurken- kende; bourgeoisknechten; bandie ten; schelmen; hyena's in de arbei- éersbeweging; bourgeoishonden; ze éorsten naar steed6 meer proletariersbloed; ze lijden aan massamoordwaanzin; let. met hun hulp uitgemoorde en in den modder getrapte proletariaat; sociaal verrader; schurken; sociaal-verrade- Jijke leiders". De heer Kolthek voegt er aan toe: „Welken invloed moet zulke lectuur heb ben op de arbeiders? In dezen tijd van we reldreactie, nu de bourgeoisie van geheel dc wereld samenspant om het opkomend so cialisme te verstikken, nu moet zulke lec tuur de onderlinge haat en vijandschap op gevaarlijke wijze versterken, ten voordeele ynn de reactie, die alleen door een eensge zind proletariaat kan worden overwonnen. Dit is het practische bezwaar tegen derge lijke schandlectuur. En wat komt er op deze wijze terecht van den geest- cn hartverheffenden invloed der socialistische propaganda?" De heer Kolthek heeft volkomen gelijk. Men zou werkelijk gaan twijfelen aan de genoegens van dc socialistische heilsstaat die Troefslra en Kolthek en Wijnkoop im mers als dc kans schoon is gezamenlijk willen efichten?„ Jurgcns in Düitschland. Men meldt aan het „Hbld.": Onder den naam Deutsche Jurgens Wer- ke A. G. te Hamburg is door de sedert ja ren bestaande Duitsche Margarine- en Olie- fabrieken Jurgcns in samenwerking met do Iiollandsche -iOeder-Mpij., en onder par ticipatie van de Deutsche Bank te Berlijn en de vereinsbank te Hamburg een onder neming opgerich't met een kapitaal van Mk. 100 millioen, teil doel hebbende een nieuwe regeling van de voorziening van Düitschland met eetbare vetten. BUITENLAND. Engeland en Frankrijk. Het is volgens den bericht uit Parijs tus- schen Engeland en Frankrijk nog volstrekt geen rozegeur en maneschijn. Wat ook de offieiecle berichten voor aangenaams mogen zeggen, dus meldt een Fransche correspondent, de laatste crisis tusschen de Entente duurt nog steeds voort. Sinds één Augustus heeft er tusschen Lloyd George en Millerand geen enkel di rect onderhoud plaats gehad. Wanneer zullen zij elkaar weer ontmoe ten? Niemand weet het en wanneer zij van deze methode van persoonlijke besprekin gen mochten afzien, die zij nooit toege juicht hebben, wanneer zullen dan volgens den vroegeren diplomatieken weg aan de Entente dc formules gegeven worden om haar voortbestaan te verlengen. Engeland is weer teruggekeerd tot Me oude eilandpolitiek van Lord Salisbury en is bereid zich bij welken vorm van Euro- peesch evenwicht ook aan te sluiten en laat deze impassibelo houding eerst varen als een dreigende hegemonie het hoofd op steekt. Op het oogenbiil: vindt Groot-Brit- tannië noch Rusland noch Düitschland ge vaarlijk. Maar elke theorie van „splendid isola tion" verdwijnt van het oogenbiik, dat En geland gcèn bijzondere vrijdom meer ge niet ten aanzien van dc Europeesche ver warringen. De eisehen der mijnwerkers en het comité van actie zijn bezig het dit te leeren. Laat Millerand geen gelegenheid voorbij laten gaan om de regeering van Engeland tc overtuigen, dat twee en twee vier maken en laat Lloyd George, wat hem ook naar Londen moge roepen, Frankrijk niet doortrekken zonder met het hoofd van onze regeering een onderhoud te hebben 'gehad. Niefs mag verzuimd worden om zoo mogelijk het Fransch-Engelsche conflict te doen 'eindigen. Onrust in Italië. Uit Lugano wordt bericht: Sinds gisteren zijn op enkele uitzonderingen na, alle ijzer en staal, locomotief- en wagonfabrieken, auto- en machinefabrieken en wapenfabrie ken in geheel Italië door de arbeiders bezet en worden de bedrijven door deze in wer king gehouden. In enkele fabrieken te Mi laan zijn de arbeiders militair georgani seerd en gewapend. Deze bedrijven zijn door draadversperringen omgeven. De anar chistische elementen eisehen alle inaustriee- le bedrijven, de mijnen en andere eigendom men op, benevens de verdeeling van land en grond. De georganiseerde landarbeiders hebben zich solidair verklaard met de me taalarbeiders. Een lang voortduren van den tegenwoordigen toestand-lijkt onmogelijk en ernstige onlusten zijn ieder oogenblik te verwachten. België en Frankrijk. Na afloop van het eerste onderhoud, dat de Belgische eerste minister Delacroix met den Franschen eersten minister Afillerand te Parijs heeft gehad, heeft de secretaris generaal van het Belgische ministerie van buiterilanddche zaken te Brussel ons Zater dagavond de volgende mededeeling ge daan: De twee voorzitters van de ministerra den Millerand en Delacroix zijn bijeenge komen om de verschillende vraagstukken, waarbij beide landen zijn betrokken, to on derzoeken. Het heeft hun genoegen gedaan, om hun innerlijke overeenstemming te kun nen constateeren betreffende de verschillen de vraagstukken, voornamelijk wat betreft de ontwikkeling van de economische betrek kingen en de militaire kwestie, alsook over de in het Poolsch-Russische conflict aan te nemen houding. Socialistische proefnemingen. De ervaringen tot dusver met socialisa tie verkregen, zijn niet moedgevend. Vol gens een bericht uit Weenen arbeiden de gesocialiseerde bedrijven in Oostenrijk te genwoordig met een nadeelig saldo van 25 millioen kronen per maand. Dientengevolge zijn er onderhandelingen geopend omtrent de reorganisatie van enkele bedrijven en ondernemingen, waarbij ook particulier ka pitaal betrokken is. Thans is ook het rapport openbaar ge maakt van de Duitsche staatscommissie inzake de socialisatie der kolonmijnen. De meerderheid der commissie blijkt wat hui verig te zijn voor socialisatie en stelt voor voorloopig nog maar niet het private eigendom en het particuliere initiatief af te schaffen. Dc „opbouw" in Sovjet-Rusland. In de „Prawda", het bolsjewistische or gaan 1e Morkou, worden interessante bij zonderheden gepubliceerd omtrent de - toe standen in de epoorwegwerkplaatsen te Toela. Een commissie van onderzoek heeft ge constateerd, dat elk verantwoordelijkheids gevoel ontbreekt en dat overal de grootst mogelijke wanorde' en ontreddering heerscht. Het herstel der locomotieven vor dert 6lcchls uiterst langzaam, doordat in weckclijkheid slechts drie uur per dag ge werkt wordt. Voor het overiee doen de ar beiders niet anders dan eten, drinken en praten. Do arbeiders hadden in de werkplaatsen overal keukens ingericht, waar ze aardap pelen kookten en thee zetten en voor do rest kletsten. Als middagpauze was offi cieel een half uur toegestaan. Daar de ar beiders echter een kwartier moesten loopon om hun eethuis te bereiken, en daar in dit eethuis, dat 3000 arbeiders van voedsel moest voorzien, slechts 30 ketels waren, is het begrijpelijk, dat de arbeiders eenige uren moesten wachten. Het eigenmachtig weg blijven uit de werkplaats kwam geregeld voor, en er werd ongeveer niets tegen ge daan. De commissie van onderzoek deelt mede, dat de.arbeiders trachten de geringe presta tie van de spoorweg werkplaatsen toe te schrijven aan de slechte voeding. De com missie is echter van meening, dat de voed selvoorziening tc Toela beter is geweest dan in de andcro spoorwcgwerkplaalsen; het broodrantsoen bijv. is geregeld versterkt, al wil dit op zichzelf nog niet veel zeg gen, want het rantsoen is veel te klein en de kwaliteit buitengewoon slecht. Wat de overig^ levensmiddelen betreft., hadden de arbeiders te Toela weliswaar „niet veel" gekregen, maar in elk geval niet minder dan die in de overige spoorwegwerkplaat- sen. Op een algemeene vergadering van arbei ders beloofden de werklieden uit Toela, dat zij geen „verraders van den proletarischen arbeidsplicht" zouden worden. Overigens moet de commissie van onderzoek toege ven, dat er op deze vergadering ook stem men opgingen, die zeiden: Geef ons eerst te eten en vraagt ons dan om te werken. Deze vonden echter bij de vergadering weinig in stemming. Do Poolscli-Russiscke oorlog. Het Poolsche communiqué van 4 Sept. luidt als volgt: Afdeel ingen van onze cavallerie werden in de streek van Suwaljü en Augustowo. door Litausche troepen aangevallen, die zonder oorlogsverklaring de Curzon-linie overschreden. Drie bolsjewistische divisies, die de Boeg trachtten over te trekken, werden onder zware verliezen teruggeslagen. In de streek van Belz rukten onze troe pen verder op en braken den tegenstand van den vijand. Ten Oosten van Lemberg bezetten wij, na verbitterde gevechten, het station vaft Krasne. In de streek tusschen Gologori en Roha- lyn, alsmede langs den Dnjester hadden plaatselijke gevechten plaats. De gnderhan do! ingen. De correspondent van de „Voss. Ztg." in Warschau seint aan zijn blad. In den Vrijdag' gehouden ministerraad is een com missie «van 3 leden benoemd, die bepaalde instructies voor de Poolsche onderhande laars zaf opstellen. Men veronderstelt in Warschau, dat de% bolsjewiki 'oen afzonderlijk onderhandelen tusschen Polen en Oekraine zullen wen- schen, waardoor de onderhandelingen te Riga bijzonder zouden bemoeilijkt wor den. Verdere moeilijkheden zouden*in Riga ontstaan bij de kwestie betreffende den spoorweg BialostokGrajewo,. waarvan Rusland bet vrije gebruik wenscht voor het onderhouden van een direct goederen- vlerkeer met Düitschland. Deze eisch wekt een onbehaaglijke stem ming in Warschau. Men zou hem echter inwilligen op voorwaarde, dat Polen de- controle over den spoorweg behoudt. De militaire kwesties, die in Minsk aan de orde kwamen, zullen in Riga grooten- deels vervangen worden door politieke kwesties van groot belang, zoodat de on derhandelingen tc Riga wel niet zoo glad van stapel zullen loopen en nog lang kun nen duren. Van goed ingelichte Engelsche bron te Warschau verneemt de „Times", dat de bolsjewiki een onmiddellijken wapenstil stand wenschen en dat het niet waarschijn- lijk is, dat er vetel moeilijkheden zullen ge maakt worden inzake de grenskwesties. Aftreden van &ord French? „Ondanks de half-officieele tegenspra ken, zegt de „Truth", gelooven wij toch, dat het vertrek van lord French, den on derkoning van Engeland, er wel pen van onbepaalden duur zal zijn, dat l 1 niet meer zal terug.keeren en i aoc-ming van zijn opvolger nog een .osje zal wor den uitgesteld." De burgemeester van Cork stervende. De toestand van den burgemeester van Cork is thans zóó kritiek, dat het einde elk oogcniblik verwacht wordt. Men betwijfel de gister of hij den nacht nog door zou ko men. Het is nu de 24ste dag van zijn hon gerstaking. Op aansporing van de „Times" heeft een groot aantal parlementsleden telegrammen aan den minister van Binnenlandsche Za- keni en aan de „Times" gezonden, waarin zij hun standpunt in zake het geval Mac Swinney uiteenzetten. Velen deelen het inlicht der Northcliffbladen, die scherp protesteeren tegen het optreden der regee ring, waarvan zij de rampzaligste gevolgen voor Ierland ^oorspellen. De oorlogsmisdadigers. De Italiaansche en Joego-Slavi9che eisehen tot uitlevering wegens oorlogsver- grijpen, zijn thans te Weenen ontvangen. Zij omvatten meer dan honderd personen, niet alleen Duitsch-Oostenrijkers, doch ook onderdanen van de andere volksstaten. De Italiaansche nota verlangt uitlevering van bijna alle duikbootcommandanten, voorts de uitlevering y an admiraal Hor thy den vloot-comiuandant Jegowan, den in middels overleden commandant bij de Isonzo Boröwic en alle bestuurders ia de gevangenkampen. In de Joego-Slavisch e nota wordt ten eerste verlangd de uitlevering van den op perbevelhebber in den strijd tegen Servië, Potiorek, gouverneur te Belgrado^en zijn chef van den generalen staf. Voorts van den voormaligen Oostenrijkschen premie! Qlam Martinïc. Inbraak in oen kerk. In de Piaristenkerk te Jozefstad (Bohe- men) is dezer dagen een inbraak gepleegd, waarbij de versierselen van alle beelden gerooM zijn. De heiligschenners hadden alle belemmeringen vernield en verschil lende kasten opengebroken, wqaruit zij alle geldswaarden medenamen. Van de dieven ontbreekt elk spoor. Naar de Parijsclie correspondent van de „N. R. Ct." meldt, zijn bij Rochelle bij het uit elkaar springen van een locomotief 10 arbeiders en een toevallig voorbijkomend' kind gedood. De politie te Boschvoorde nabij Brussel heeft aldaar den 18-jarigen Rus, Michael Schefkoff, gearresteerd, die in zijn woning te Brussel zijn landgenoot Roumanitsch heeft doodgeschoten. Met behulp van twee andere Russen had hij 't lijk in een rieten koffer^ naar Boschvoorde overgebracht, met het doei het in het bosch te begraven. De moord werd' uitgebracht door een vriend van Scherkoff, die geweigerd had bij de overbrenging van het lijk behulp zaam te zijn. Men vermoedt, dat roofzucht de aanleiding tot den m'oordi is geweest. Te Banbridge, in Ierland, is een afschu welijke misdaad gepleegd. Een auto ver voerde daar een bankbediende, die meer dan duizend pond sterling bij zich had. Hij werd aangehouden, zoogenaamd om hulp te verleenen aan een andere auto, die in moeilijkheden heette te verkeeren. De chauffeur werd in koelen bloede doodge schoten, terwijl hij naar het mankement zocht, en de bankbediende gedwongen het geld over te geven. Onder bedreiging, dat hem bij verzet eenzelfde lot zou treffen, werd hij "ten slotte over een dijk naar be neden geworpen. De man werd met ver wondingen opgenomen. Men 6eint ons uit Londen: Het rijks- gilde der koopvaardiidiensten heeft zich gewend tot de admiraliteit nooens het ge vaar voor de scheepvaart tengevolge yan de drijvende mijnen in de Noordzee. Do ad miraliteit antwoordde volledig den ernst te beseffen van het dralen der Duitschers bij de opruiming van de gevaarlijke mijnge- bieden in de Noordzee ten oosten van vier graden Oosterlengte. Er wordt een krachti ge druk op de Duitsche overheid uitge oefend om dit werk te verhaasten. Naar de Geneefsche bladen melden, is het groote hotel „National" op het einde van den Quai du Mont-Blanc Woensdag definitief in 't bezit van den Volkenbond over genaan die alle aandeelen ten bedrage van 5.500.000 franc6 verworven heeft. Daarme de is de definitieve verlegging van den ze tel van den volkenbond naar Genève verze kerd. Rechtszaken. KANTONGERECHT TE LEIDEN. (Ziitting van hedenmorgen.) Op de rol staan 200, zaken, waarvan 172 openbaar. Het O. M. wordt waargenomen door mr. A. G. Cosman. I. J. KL, te Leiden, chef van do Sigarenfabriek van den heer J. S. de Br., staat, terecht terzake hij eten arbeider niet had ingeschreven in het arbeidsregister. Bekl. voerde aan, dat befc gewoonte was een nieuwen arbeider 8 dagen te laten proef werken, waarna hij werd ingeschreven. Eisch f 10, subs. 5 dagen. J. J. D., hoofd eener waschinrichting te Léiden, is gedagvaard terzakte-hij op Zaterdagmiddag door twee meisjes arbeid' heeffc laten verrichten. Het O. M. eischt 3 geldboeten van f 10, subs. 5 dagen voor elke boete. J. Ch., 'hoofd eener confectie-winkel te Leiden, staat terecht terzake 'hij zijn winkelbeditende na 8 uur werk heeft laten verrichten. Getuige II. Scheffer, winkel bediende, voert hieraan, dat de winkel tijdelijk, wegens verbouwing, gesloten was, dus geen winkel was. Tot het hooren van den verbalisant wordt de zaak aange houden. M. M. SI., winkelierster te Leiden, heteft in haar winkel, waarin zij verlof heeft voor gebruik ter plaatse, aan een klant koek heeft verkocht, hetgeen deze heeft medegenomen. Eisch f 15, subs. 5 dagen. J. N., te Noord wijk, staat terecht terzake hij te Oegstgeest tten nadeel e van do wed. v. Egmond, een partij mest heeft weg genomen. Bekl. bekend. Uit gebrek was hij hiertoe gekomen. De opbrengst der mest, een som van f 135, was door de politie van Oegstgeest in beslag genomten.- De Kantonrechter merkt op, dab dit een feit is, waarvoor bekl. feitelijk gevangenis straf verdient. De Ambt. van het O. M. merkt op, dat wel eenige clementie gebruikt kan worden. Hij eischt daarom f25, subs. 5 dagen. A. B. van Gr., bouwkundig-ingenieur to Wassenaar, is gedagvaard terzake hij met een vierwielig motorrijtuig met een snelheid, van 52 K. M. 'heeft gereden in de gemeente Zoelerwoude. Eisch f 20 boeit. H. de M., te R ij n s b u r g, is gedag vaard terzake hij in de duinnen konijnen lieeft gedolven. De Kantonrechter merkt op, dat bekl. de schrik' ds der omgeving, dat hij overal de duinen omwoelt en zelfs de terreinen van de waterleiding blootlegt. Bekl. zegt, dat, 'hij het een onschuldig feit vindt. De konijnen zijn evengoed van hem als van de Konigin en ae j^pzrenérs. Deze stroopen, zegt hij, nog meer dan de stroopers zelf. Hij vraagt een voorwaarde' lijke veroordeeling, omdat zijn vorige boete, eerst f 5.verhoogd werd tot f 20, en neg niet is betaald. De Ambt, van het O. M. vindt dat een boette van f 20, subs. 10 dagen niet te veel is, aangezien de vorige bestraffing absoluut geen resuj^aat 'heeft gehad. Fr. v. d. P. te Leiden, staat terecht terzake van dronkenschap op den open baren weg. Bekl. zegt, dat hij wel gedronken had, maar dat hij overspannen door ztenuwen was, doordat enkele personen hem geld hadden, afgevraagd. Daar hij dat niet gaf, waren ze aan 't vechteri' geraakt, waarbij hem een stomp in de maag was gegeven. Eisch f5. of 5 dagen. H. O., verpleger te E n d e g e e st, staat eveneens terecht wegens openbare dronken schap. De Kantonrechter laakt dit feit ten zeerste en meent, dat het een ernstige over treding genoemd'kan worden. Eisch f 10 of 5 dagen. Gemengd Nieuws 5 opvarenden verdronken. Op den IJsel onder Nieuwerkerk zonk Zaterdagavond tengevolge van een wind hoos het vrachtschip van Dirk Pols, uit Ouderkerk. Het schip was geladen met dakpannen en riolen, en was onderweg naar, Rotterdam. De schipper zelf kon gered worden, doch zijn vrouw met drie kinderen en de knecht verdwenen in de diepte. Het lijkje van het dochtertje van één jaar is nog niet ge vonden. Het tragisch ongeval heeft den vader zoo aangegrepen, dat men voor- zijn verstand vreest. 'Nader mefldt men: Een onderzoek ter plaatse leverde het volgende op: De schipper, Dirk Pols ge- heeten, gehuwd met Dirkje Goudriaan, wo nende te Ouderkerk én vader van drie kin deren, had: een vracht dakpannen van Woerden naar (Tuindorp). Bij Kortenoord tegenover de steenbakkerij van den heer Mynlieff maakt de IJsel een bocht en zijn op dien hoek geregeld rukwinden te ver- wachten. De schipper, 31 jaar, de vrouw 26 jaar en drie kinderen van 3 1/2, 2 en 1 jaar benevens een Jtnecht, Bertus Middel koop, oud 21 jaar, wonende te Krimpen a. d. IJseil, bevonden zich op het 9chip. Het ongeluk had plaats om ongeveer 2 uur. Het schip had een laadvermogen van 58 bon en was niet verzekerd. Terwijil het omsloeg klom de vader op zijde van het schip; de vrouw en de kinderen 'bevonden zich in de kajuit en konden deze, terwijl het schip zinkende was, niet meer ver laten en vonden den dood. Naar men zegt, sprong de knecht over bóord en trachtte zwemmende den kant te berei ken. Woarschijnflijk door. Kramp is deze verdronken. Thans is men bezig het schip te lichten, wat met het oog op de zware vracht geen gemakkelijke taak is. De dijken aan weerszijden van den IJsfel zien zwart van de mcnschcn. Met het oog op de verdere scheepvaart, in den I Jseil is men reeds heden met het lichten begonnen. CoD.sentenzwendeL Ongeveer veertien dagen geleden wer den aan een; kaashandelaar te Zamlvoort con senten voor kaasuitvocr te koop gebodien. De ze accepteerde het aanbod niet, begreep dat er fraude in het spel wa& omdat uitvoercon- seniteni niet verhandelbaar zijn en waarschuw dei de N- U. M„ die op haar beurt de zaak bij de justitie aangaf. Deze gaf opdracht aan de Centrale Recherche te Amsterdam om het ge val te onderzoeken. De -inspecteur J. F- Slob be en de rechercheurs Bekking en Hommes hebben», door ijverig, speuren, het volgende ontdekt: De chei van het bijkantoor eener carga doors-firma te Amsterdam, die groote hoeveel heden kaas voor het buitenland verscheept, •wast bij het inladen en de verzending der kaas de uitvoerconsenten achter te houden. Wanneer de partijen, waarvoor uitvoercon sent was verstrekt verzonden waren, bracht hij. met behulp van een handlanger, die con senten) aan den man tegen een prijs, variee- rendo van een kwartje tot 45 cent per kilo Voor den ambten/aar dier cargadoorsfirma wierden de gegevens zoo bezwarend, dat de politie Donderdagmiddag op den openlbaren weg tot zijne arrestatie is overgegaan; de ge arresteerde was toen in het bezit van ruim twee duizend gulden. Donderdagavond is te Zandvoort de hand langer van den eargadoorsbcdïenide in hechte nis genomen. Het twecta'l zou heden: aan de justitie worden overgeleverd. Tusschen Castriesm en Heiloo is Vrijdagmiddag de gehuwde Fr. door een trein gegrepen en gedood. Kortgeleden vertelde een te Amsterdam vertoevende Duitscher. oat hij op de Prins Hendrikkade aldaar was aan gerand en beroofd van een rieten koffer met kleeding. f 930, 1000 mark ert 5O0 dollars. Bij nader verhoor van den man is gebleken, dat hij het geheele verhaal verzonnen had, om dat hij niet in het bezit was van de benoodig- de papieren en geld voor zijn, verblijf hier te lande. Drie Hollanders maak- tenj volgens de „Daily Chronicle", een avontuurlijken tocht naar Portand en ont snapten daarbij ternauwernood aan den! dood) in de golven. Een) Javaplanter, do heer Dubois, was met een dame en een gedemobiliseerden soldaat' van Vlissingen naar Portland overgestoken) in een jacht van 14 ton, teneinde te trach-} ten het scheepje daar te verkoopen. Het ge-' lukte hun echter niet deni zuidkant van- de' haven binnen te komen, het scheepje werctf op den dam geworpen en1 zonk. De noodseinen: die de opvarenden afgaven, worden niet op gemerkt. Met groote moeite slaagden zij erin' de rotsen te bereikcn|. waar zij den heelen' nacht moesten blijven. Den volgenden mor gen wer-deri zij door twee visschers eered. Het scheepje met de persoonlijke eigendom'

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2