BINNENLAND. Uit de Omgeving. jg^aaa jiauh» (ssmsentelijUe Aankandgingen. Verkoop van flanel en sportflanel. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat voor inwoners van Leiden, op Maandag 30 Augustus a.s. des morgens zusschen 9 en 12 uur in de Waag alhier zullen worden verkocht een groote partij prima Fransche kaper-flanel en best sportflanel tegen den prijs van: Keper-flanel per G el f 3.G0. Sportflanel per 4 el f 2.G5, Sp:rtflanel per 4 el f 2.35. N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. Lilden, 28 -Augustus 1920. B. en W. van Leiden; Gezien het verzoek van Th. van den Oord om vergu-nning tot liet uitbreiden van de broodbakkerij in het perceel Maredijk no. 48, kad. Sectie L No. 1035, door het afbre ken van den- bestaanden oven en het ma ken van een heeteluchtovenj Geven bij dezen kennis, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie df 7<w*!ite :er visie gelegd is. Op Zaterdag den 11 September e.k. des vooi'uiitldags te half elf zal op het Raad thuis gelegenheid worden gegeven om be zwaren tegen dit verzoek in te brengen. Bureaux Raadhuis. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat de Bu reaux ten Raadhuize op Dinsdag 31 Augus tus a-s., ter gelegenheid' van den verjaar dag van H. M. de Koningin, slechts zullen geopend zijn van des voc-rmiddags 9 tot des namiddags 12.30 uur. N. C. DE GIXSELiAiAR, Burgemeester. VAN STRTJ'EN, Secretaris. Leiden, 28 Augustus* 1920. Volkstelling. Met het oog op de te houden tiende alge meene tienjaarlijksche volkstelling worden de ingezetenen herinnerd aan de bepalin gen van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad 141), regelende de verplich ting tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters bij vestiging in-, of bij vertrek uit de gemeente en aan artikel 1 en 2 der Verordening van 2 Mei 1912, re gelende de verplichting der ingezetenen, ingeval van verhuizing binnen de gemeens te, waarbij is bepaald, d*at bij verhuizing binnen de gemeente daarvan binnen veer tien dagen na de verhuizing schriftelijk of mondeling aangifte moet worden gedaan aan het Gemeente-bestuur, ten bureele van het bevolkingsregister. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Augustus 1920. AGENDA. ZONDAG,' 29 Augustus 's avonds 6,30 uur samenkomst Jeruel in Patrimonium, Hoogl. Kerkgracht. DINSDAG, 31 Augustus, half acht in de Stadsgehoorzaal Feestviering Leidsche Chr. Oranjevereniging. Feestredenaar Ds. P. Ch. v. d, Vliet, van Hazerswoude. DINSDAG, 31 Augustus, 8,30 nam. in de Stadsgehoorzaal ingang Aalmarkt, Verga dering der schoolcommissie Schoolkinder- feest. DINSDAG, 31 Augustus, Jeruel, samen komst in gebouw Phebe, Oude Vest, 8 uur. WOENSDAG, 1 September. In gebouw Phebe te, 8 utlr samenkomst Jeruel. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: D. J. van Driesum Mare 76, Tel. 406, Firma Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502. Lichten opt 28 Aug. 80 Aug. Rijwiel- en motorlampen 8.29 8.25 Rijtuiglantaarns 8.59 8.55 derland aldus zal kunnen modelwerken aan de toenadering tusschen de thans meer dan colt verdeelde Protestanrfsche Christenheid, en dat dit het verfieven doel van dit congres is. Be schermvrouwe van het N. P. F. C. is H-M. de Koningin, terwijl o-a. dr. A. Kuyper, jhr. mr A. F- de Savo-rnin Lohman en dr. J. Th. de Visser, tot de eereleden- behooren. Aan het prcjjramma ontleenen wij het vol gende: Zondag 29 Augustus: Herdenkingsdienst in het Jan Pesynshoi. waar Dr. A- C. Mc. Gif- fert, President of Union Theological Seinisary, New-York, City zal spreken. Alleen toegan kelijk voor genocdigden. In Amsterdam zal om 10-30 uur v.m. een 'herdenkingsdienst worden gehouden in de English Reformed Church in het Bagijnhof. waar een gedenkraam zal worden gehuld, ter wijl ook te Rotterdam een dienst zal worden gehouden in de Schoische Kerk. Omtrent de onthulling van4 het gedenkraam -te Amsterdam lezen wij in het officieele com ma jiicée: „In het koor van- de Engelsche Kerk op het 'Begijnhof te Amsterdam, is een gebrandschil derd raam aangebracht, ter gelegenheid van het 300-jari|g herdenkingsfeest van de Pilgrim Fathers, in Nederland', Het raam zal woeden i&nlhuld 29 Augustus 1920. Dit glas stelt voor het vertrek van de Pil grim Fathers uit Delfshaven.in Augustus 1020 .Men ziet hierop afgebeeld hoe de vert-ek- kenden. te zamen met hun voorganger John Robinso:\ nedergeknield, aan God een be houden overkomst afsmeeken, op het bogcnblik van vertrek aan bord van de Speod- !well. Het onderschrift, dat onder het glas is aan wacht luidt: „Thcir Reverend Pastor com mended them, wiiuh most fervent prayers, to Hie Lord and his blessing". De afmeting van het raam is ongeveer 3 M. hoog en 1.30 M. breed. Het Glas is uitgevoerd in lie: atelier ,,'t Prinsenhof' van Jan Schouten :e Delft (Hol land), naar een onftwerp van H. Veldhuis, in overleg en volgens gegevens van Proi. A. Eekhot te Leiden. Het plan is het geheele kóor in de Eng. Kerk, bestaande uit 5 ramen, aan de geschiede nis der Pilgrim Fathers te wijden. Deze zullen achtereenvolgens voorstellen, behalve het bovengenoemde Glas, in het eer ste Glas: Scrooby, afbeeldende het oude „Ma nor house"; dit is het huis van Wiliam Brew ster, waar de Pilgrim F a/the rs hun bijeenkom- scn hielden. In het tweede Glas: het vertrek van de Pil grim Fathers uilt- Engeland', op het oogoriblik, dat zij overvallen worden door de Enge'lsche soldaten, -toen de vrouwen kinderen zich nog aan boord moesten begeven van het schip, dat hen naar Holland zou voeren. Het vierde Glas stelt voor de' aankomst in Amerika. Het eerste wat zij deden, toen zij in Amerika voet aan wal hadden gezet, was God danken voor de behouden overkomst na zoo een rscvaarvolle reis. Op dc-n achtergrond ziet men de „.Mayflower" liggen. Het vijfde Glas: „Upon the Hill" in New Plymouth. Het Blokhuis, dat als fort en tevens als huis van samenkomst moest dienen- Heib programma voor de volgende dagen werd reeds in het vorig nummer opgenomen. Maken we in het kort nog melding van- de gepubliceerde bijzonderheden in verband met de Pil grimf aith ers-h er denk ing. Bij alle boekhandelaren is te verkrijgen: „Leyden1 Old and New" door Ch. F- H. Du- monit, leeraar H-B-S- Pen dramisgo of town- vieiws with English text- Price f 7.50. Bij de firma Joost It Hooft en Labouchere ie Delft is een gedenkbord verschenen, waarop het schip „the Mayflower" is aïgebeeld met het randschrift „If me c-ver make a Plantation. „God works a miracle". Robert tusbman, fl. 25. Bij de firma J. P. Driesscn verscheen een artistieke medaille, die in 't brons (i 7.50), in t zilver (f 25). en in het goud (f 300) te verkrijgen is- Verder zijn er veel kaarten van de bronzen, herdenkingsplaat in de doopk.-^el van de Pieterskerk in den omloop. Tenslotte noemen wij nog even een- boekje van prof. dr. G. Kalff over een nieuwe „Hol land' America Line" over welks inhoud wij later terugkomen en het werkje van mej. H. S. S. Kuyper, dat bij den -heer Kok te Kampen net licht- zast Chr. Mil. Tehuis, Koningins Verjaardag. Heden kwamen wederom, voor bovenge noemd doel, de volgende giften in: N.N. f 1,J. B. f 2.50. N.N. f 1.—. Totaal f 24.50. De giften worden in ontvangst genomen aan ons bureau, Hooigracht 35, alhier. Bij het te Amsterdam afgenomen» examen ter verkrijging van het diploma als zwemon derwijzer, slaagden de heeren A. van Wee.en cn P. Robbers, van hier. Do telefoonkabel AmsterdamRotter dam is thans tot aan Leiden bedrijfsvaar- dig. Men is nu bezig het telefoonkantoor alhier met den kabel te verbinden. Wegens het uitblijven van de spoelen die het afluisteren <ter gesprekken onrno- mog-elijk maken, wordt het ingebruik ne men van het vak LeidenRotterdam ver traagd. Evenals voor den oorlog, zal ook dit jaar weder met de leerlingen der 6e klassen (11e en 12e klassen), zoowel van de Open bare als van de Bijzondere Scholen op 31 Augustus a. e. de verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk geverd~ worden. Dit jaar zal met 6 groote booten een tocht gemaakt worden over de Kager en Brase- mer meren. Vooraf zullen de kinderen van 6 verschil lende centra door de stad naar de booten marcheeren. Precies 1,30 zullen deze booten vjm de Beestenmarkt en Oude Singel afvaren en 5,30 zal men in de haven terug zijn, waar de kinderen de booten zullen verlaten. De tocht zal door muziek worden opge luisterd en ieder kind zal op de booten wor den onthaald. Meer dan 100 onderwijzers en onderwij zeressen hebben zich vrijwillig beschikbaar gesteld om als geleiders (sters) den tocht mede te maken. Een nieuwe dnurtowet. In het communiqué nopens de audiëntie," die de minister van -Landbouw op 4 Juli aan de permanente commissie inzake cri sisaangelegenheden uit de katholieke en christelijke werklieden- en vakbonden ver leende, wordt vermeld, dat de minister meedeelde, dat hij voornemens was, binnen kort een nieuw wetsontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen, ter bestrijding van de duurte. In verband met deze mededeeling heeft „He-t Volk" gisteren minister Van IJssel- steyn, die juist van zijn verlof was terugge keerd, verzocht nadere inlichtingen te ver strekken. De minister deelde mede, dat hij, zooals hij in de Kamer reeds heeft verklaard, zich gewend hrceft tot de staatscommissie -be treffende de duurte, om de denkbeelden van deze commissie, in verband met de verwerping van het door haar samenge stelde ontwerp-duurtewet, te vernemen. Een dergelijk verzoek aan de commissie is herhaald, naar aanleiding van de door het Kamerlid Van Schaik gestelde vragen. De commissie heeft etfhter tot heden nog geen voorstellen ingediend. De minister heeft in dien tusschentijd zijn denkbeelden omtrent het onderwerp geformuleerd en zal daarover zoo spoedig mogelijk met zijn ambtgenoot van Justitie, die omstreeks 1 September van zijn verlof uit Zwitserland wordt terug verwacht, in overleg treden, i Uit den aard der zaak moet een defini tieve beslissing inzake genoemd onderwerp wachten op dit overleg. Toch is te verwachten, dat spoedig na de opening der Staten-Generaal weder een onlwerp-duur:e\vet bij de Tweede Kamer zal kunnen worden ingediend. Snikerkaart. De minister van Landbouw maakt be kend, dat in het tijdvak van Maandag 30 Augustus tot cn met'Zondag 5 September e.k. geldig zullen zijn de bons no. 47 en 48 van de Rijkssuikerkaart. De aandacht van belanghebbendcn'zij er tevens op gevestigd dat de inlevering van bons no. 41, 42, 43 en 44 uiterlijk 4 Septem ber e.k. moet hebben plaats gehad bij het Rijkskantoor voor suiker te Amsterdam om alsuog voor verzilvering in aanmerking.te komen. Boter. De minister van Landbouw heeft bepaald dat van de boter, bereid door producenten welke zich schriftelijk hebben verbonden tot nakoming van verplichtingen, zal mo gen worden uitgevoerd 20 (twintig) pct.'der productie over de week van 15—22 Aug. j.l. Maximumprijzen dakpannen. - Bij minislerieele beschikking zijn tot nadcro aankondiging maximumprijzen vast gfcsteld voor dakpannen in den vrijen han del en voor zoogenaamde altruïstische doeleinden (per 1000 stuks). Zuid-Holland: Hollo pannen, le soort, vrije handel, blauw en rood, 115, altr. prijzen, blauw en rood, 97.76; idem 2e soont 110—93.50; Krui spannen le eoort 11597,75;# idem 2e soort 110/93:50; Tuillcs du Nord'le soort ƒ115ƒ97.75; id. 2e soort 119—93.50; Holle vorsten le soort 170—144.50; Mach. vorsten le soört 310-/263.60. Deze prijzen worden in verband fcnet de verhooging der brandsitóffenpi-ijzen op 1 Aug. 1920 verhoogd voor den vrijen handel met 4 per 1000 stuks en bij leveringen met altruïstische strekking met, 3.40 per 1000 stuks. BUITENLAND. De Poolsche overwinning. De reusachtige omvang van de Poolsche overwinning wordt volgens een telegram uit Londen nog niet tenvolle beseft. De Polen maakten meer d a n 7 0 0 0 0 krijgsgevangenen, terwijl 80.000 Russen werden gedwongen op Pruisisch grondgebied uit te wijken. De bijzonderheden der operaties toonen aan, dat de hoofdstoot werd gegeven door het leger van Pilsoedski, hetwelk de Russen volkomen verraste dóór hun opmarsch in het Noorden van Iwangorod, Cholm tot Brest Litowsk en hierop vanuit de streek ten Noorden van Lomsja-Bialistock en Grodno, zoodoende de Russen afsnijdend van hun achterwaartsche linies en hen te rugwerpend op Ostrolenka. Tegelijkertijd bewoog het leger van Si- korski zich voort, ten Noorden van Novo Georgievsk, bereikte de linie Mlawa-Pras- nysz-Ostrolenska en fungeerde zoodoende als de tweede arm van den nijptang van Pilsoedski's strijdkrachten, welke tegelij kertijd de roode cavalerie en infanterie die werd gedrongen naar het Westen, in de richting van den corridor, werd afgesneden. Deze laatstgenoemde strijdkrachten wel ke begonnen terug te trekken op den 18en Augustus, zonden een colonne ten eiiide te opereeren tegen den linieervleugel en ach terhoede van Sikorski tusschen Chiechanof en Plotzk, en tijd te winnen voor den te rugtocht, doch de poging mislukte. Drie divisies van dit 4de Sovjet-leger ga ven zich over met hunne staven. De staf van het vierde leger zocht zijn keil in de vlucht naar Oost-Pruisen, terwijl twee di visies en een cavaleriecorps zich overgaven ten Oosten van den corridor. Er bevinden zich nog roode benden in den corridor, maar deze worden tusschen Thorn en Po sen door Poolsche troepen omsingeld. Andere troepen van uit Thom marcheer den langs de Pruisische grens naar Stras burg en Soldau en reikten zoodoende de hand aan Sikorski. De zich nog tusschen de legers van Sikorski en Pilsoedski bevinden de resten van bolsjewistische troepen wor den tegen de Duitsche grens gedrukt tegen over Willenberg ten noorden van Ostro lenka. Nicnw Russisch offensief? De „N. R. Crt." is van oordcel dat de debacle van de roode legers in Polen, hoe groot ook, toch beneden de Poolsche ver wachtingen is gebleven. Van de zoowat 350.000 man, waarmee de Russen opereerden, zijn ruw geschat 140.000 buiten gevecht gesteld, zoodat nog 200.000 den dans zijn ontsprongen. Met de reserves, die achter Dunaburg en bij Psokf stonden en thans in 6nellen mar- schen naar het westen trekken, vormen de ze troepen nog een geduchte strijdmacht, indien Rusland althans over genoeg oor logstuig beschikt om ze voldoende uit te rusten. De concentratie ervan voltrekt zich in hoofdzaak beoosten de spoorlijn, die over GrajewoOssowiecBjelsk naar Brest Litofsk loopt. De hoofdrichting van het nieuwe front ten Oosten en N. O. van Warschau zou dus Noord-Zuid loopen en van Brest Litofsk af de rivierlinie van de Boeg volgen. Een deel der roode troepen, dio in -Polen opgesloten zitten, verdedigt zich nog wan hopig vooral bezuiden Mlawa, maar ze hebben niet do minste kans meer om door te breken tenzij de Russen van het nieuwe front hen door een forsch offensief weten te helpen. In dat geval kunnen er ook nog compli caties komen met de sterke Russische strijdkrachten, die op Duitsch gebied zijn uil geweken, maar welke de zwakke Duit sche grenswacht nog lang niet allen heeft kunnen 'ontwapenen. Een nieuw offensief met een nieuwe wis seling van de kansen wordt door dit blad dus niot onmogelijk geacht. Niet onmogelijk dat de Polen en ook de i Enlente-mogendheden van hetzelfde gevoe len zijn en dat daaruit verklaard moet worden de wenk van de geallieerden oin matigiug te betrachten en het inderdaad zeer gemaügd en voorzichtig optreden van de Poolsche regcering. Naar den vrede? In diplomatieke kringen te Londen is men de meening toegedaan, dat de vrede tus schen Rusland en Polen meer en meer in het zicht komt. Men verzekert, dat niet al leen het feil* dat de vier groote mogendhe den aan Polen den raad hebben gegeven, een gematigde houding aan te nemen en niet te trachten de vastgestelde grenzen to overschrijden, maar ook de economische toestand van Polen hiertoe medewerken. Te Minsk stellen de Poolscho gedelegeer den alle pogingen in het werk om tot een vrede te komen, terwijl de instructies, die voor do jongste overwinningen van het Poolsche leger gegeven waren, niet gewij zigd zijn. Naar verluidt, zullen de Poolsche legers zeer waarschijnlijk hun opmarsch voort zetten tot de zeer sterke Pinsk-linie, onge veer 100 mijlen over de Russische grens, en deze bezetten, als voorzorg tegen een an deren Russischen inval. De Poolsche opmarseh. In het laatste te Londen ontvangen Poolsche legerbericht wordt gezegd, dat de roode troepen wanhopige pogingen doen om door de Poolsche omsingeling heen te breken maar dat tot dusver hunne pogin gen zonder resultaat zijn gebleven. Het aantal gevangenen en de hoeveelheid oorlogsmateriaal, dat den Polen in handen gevallen is, is aanzienlijk toegenomen. Het communiqué meldt dat opnieuw 10,000 bolsjewiki gevangen genomen zijn. Italië een republiek? Het „Giornale d'Itaiia" meldt: Naar van officieele zijde wordt medege deeld, is er in Italië een beweging gaande, welke ten doel heeft, de radenrepubliek te doen uitroepen. Vertegenwoordigers van de Sovjet-republiek ontwikkelen een bui tengewone activiteit. De Italiaansche socia listen hebben zich onder hun invloed prin cipieel voor het radenstelsev uitgesproken. Den 24sten Juli werd te New-York in een koffer het in stukken gesneden lijk van een zekere vrouw Jackson .ontdekt. Een prentjesblad gaf een portret van den man, die van den moord werd verdacht. Dit blad kwam toevallig een Engelsch matroos in handen, die h3f herkende als van iemand, die zich op en ander schip had laten mon steren voor een reis naar Zuid-Amerika. Dank zij do aanwijzingen van den En- gelschman, slaagde de politie erin den ver dachte bij de aankomst van zijn schip te Rio de Janeiro in hechtenis te laten nemen. Te Frankfurt zijn een drukker en 2 Fransche militairen gearresteerd, beschul digd van het vervaardigen van valsche bankbiljetten. Er zouden niet minder dan 3 millioen valsche bankbiljetten van 50 M. in het bezit dezer lieden gevonden zijn. In net onveilige Friedrichshain heelt de politie 300 menschen uit het struikge was V.o voorschijn gehaald. Hierbij ble ken honderd door haar gezochte misda digers; de rest bestond uit vrijende pa ren. De daders van den morphinediefstal ter waarde van 1/4 millioen uit de Hiemi- sche fabriek te Ingelheim zijn onitdekt. Het zijn, drie arbeiders der fabriek; als heler is een rijke boer:gearresteerd, In de chemische fabriek zu B'eekum bei Balve in Westfalen te een zware ketel van platina ter waarde van 2 millioen Mark gestolen. De fabriek heeft voor de ontdekking van den ketel of van het metaal oen belooning van 30.000 Mark uitgeloofd. Uit Tokio wordt gemeld: In een nieu we conferentie tusschen Japansche en Amerikaansche reeders is men overeenge komen, de tarieven met 30 procent te ver- hoogen. He,t contract zal automatisch ver vallen, indien art- 28 van de Jones Bill van kracht wordt. De Canadian Pacific zal zich bij de conferentie aansluiten. De ,,D. Allg. Ztg." verneemt uit Meinierzhausen in (Westfalen, dat tijdens een oefening een troep rijksweer-soldaiten door een onweer overvallen werd. Zes tien soldten werden door den bliksem ge troffen en gedood. Uit Belgrado werd gemeld: Prof. Lazar Markowits is benoem tot minister voor de grondwetsherziening in de plaats van Moetsjitski, die de portefeuille om ge zondheidsredenen heeft geweigerd. Elf jongu Hindoe meisjes en een jon gen verdronken te Mahim bij Bombay. Bij den veldarbeid werden zij door het was sende water verrast. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen': Te Capelle a. d1. IJssel (Z.-H.). F- H. van Oosten te Woudsend (Fr.) Te Domburg (toez.), H. J. Hak te Maasdam Te Bergambacht, P. Kruyt, te' Staphorst. Te Warns en Scharl H. E. Beernink te Eiker zee. Bedankt: Voor Cillaarshoek, J. J. van Oositerzee te Sluipwijk- GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Gouda, D. C. O ver- du yn té Rotterdam. Generale Synode van de Gereformeerde Kerken. Vr ij dagmorgen. Gp een vraag van den voorzitter ant woordt dr. J. C. de Moor, dat de kwestie- Netelenbos een zoo uitgebreid onderzoek veretecht, dat deze zeker niet (indien al!) voor de tweede helft der volgende week in openbare behandeling zal kunnen komen. In zake de voorstellen tot uitbouw der Belijdenis rapporteert prof. dr. H. Bavinck. De Synode aanvaardt de volgende door hem geformuleerde conclusiën: lo. dat zij eene commissie benoemc vaj - vijf personen, met het beperkte cn weloro 8 schreven mandaat, om eene nadere formu- - leering en uitwerking van de artikelen dor belijdenis aangaande de Heilige Schrift als Gods Woord, de Kerk des Heeren en de verhouding tusschen de kerk en de over- heid in overweging en studie te nemen, cu al6 vrucht daarvan, zoo mogelijk aan de eerstvolgende, Synodale vergadering oen ontwerp in dezen geest en van deze strekking aan le bieden; 2o. dat zij deze commissie machtige om over' deze belangrijke aangelegenheid het advies in te winnen van personen, die ia deze materie der zake kundig zijn, en voorts j, ook, om, hetzij schriftelijk, hetzij zoo noo- j dig ook mondeling, in overleg te treden g met binnen- en buitenlandsche kerken, die j pp denzelfden grondslag staan; 3o. ten aanzien van de andere, in do - voorstellen der particuliere synoden ge noemde dwalingen con getuigenis te doen uilgaan dat in korte trekken de gevaren aanwijst, waaraan de kerken in den tegen- woordigen tijd van alle zijden in haar be lijdenis en leven blootstaan, en dat eindigt met een krachtig woord van opwekking van alle plaatselijke kerken tot getrouwe plichtsbetrachting en naarstigen arbeid, niet alleen in prediking, catechisatie cn huisbezoek, maar.ook in het werk der evan gelisatie, en dit getuigenis bij circulaire too te zenden aan hot adres van alle plaatselij ke kerken. Bij üo discussie bleek, dat de bedoeling is in sub 3 genoemde getuigenis niet in bijzonderheden af te dalen, doch de groote gedachte in het licht te 6tellen van het ge vaar der afdaling in leer (secten) en wan del (wereldgelijkvormigheid), zonder de Christelijke vrijheid, dio een onwaardeer baar goed is, aan te tasten. Voorts; dat het zeer de vraag zal zijn, of reeds over drie jaren (voor de volgende Synode dus) de arbeid van den uitbouw der belijdenis ge reed zal kunnen komen. Een zoo ernstige en moeilijke zaak vereischt rustige overwe ging en véél 6tudie, zoodat prof. Bavinck de kerken reeds zou gelukwen6chen indien dit werk over zes jaren gereed zou zijn. Het concept der te benoemen commissie zal tijdig aan de kerken moeten worden toege zonden. Over de wijze, waarop de sub 3 genoem de getuigenis zal worden opgesteld, zal de prae-adviseerende commissie nadere voor stellen aan den Synode hebben te doen. Middagzitting. i Bij den aanvang der middagzittingD; wordt besloten aaïi ds. B. van Schelven, die vele jaren de Synode bijwoonde en meerma- lenjhaar presideerde, .doch thans door on- gesteldheid niet aanwezig is een telegram 1 van hartelijken gelukwensch met zijn ver- jaardag te zenden. Vervolgens worden onderscheidene za ken der Zending behandeld. Wat het verzoek der particuliere synoden van Overijsel en Groningen betreft, om de rapporten over belangrijke zaken, die van deputaten ter fine van advies zijn toever trouwd, binnen anderhalf jaar ter kennis van de kerken moeten worden gebracht, wordt besloten hierop niet in te gaan, aan gezien het niet wel mogelijk is, zulk een bepaling te handhaven. De volgende zitting der Synode is Dins dagmorgen. TER AAR. Predikbeurten Ned. H e r v. Kerk v-m. 10 en n.m. 7 uur: Ds. Ênikelaar. Geref. Kerk v.m. half 11en n.m. half 8: preeklezen- -Burger 1. Stand- B e v a H *n: W. C- van Vliet geb. Roodeniburg d. W. Verzaal geb. Molleman d A. Sawders g''b- Kouwenhoven d. Overleden: M. Verwey 6 j- N. C. v. d. Bos 15 j. Gehuwd,: W. v. d- Wel 26 j. en P. Daleboit 30 jG, Hare 23 j- en E. Hesseling 23 J. De heer vam der Meer kweeker te Zevenhoven, had het ongeluk dat hier zijn paard op hol sloeg door onbekende oorzaak. Men kon het gelukkig weer gauw, lot slaan brengen- Behalve dat een trek en de wagen flink gehavendi waren, liep het verder goed af- LEIMUIDEN. Woensdag j. 1. maakten do kinderen van de Ghr. School alhier oen boottocht naar IJrmiiden- Onder geleide van het onderwijzend personeel, het bestuur en enkele helpsters, werd de heenreis over Am sterdam giemaakt. en nadat te IJmuiden eeni- gen tijd was doorgebracht met pootje-bad en en beklimmen der duinen, werd de terugreis aan vaard over Haarlem- De geheele reis werd door schoon weder begunstigd en de kinderen werden gedurig onthaald, Zoodat zij ongeveer 9 uur zeer opgewekt en voldaan thuis kwa men. Het was een reisje waarop door de kinderen veel gèzien en genoten werd. KATWIJK. B.. en W. der gemeente Katwijk, brengen ter algemeene kennis, dat in den loop der week van 29 Augustus tot. 4 September geldig is: Bon no. 47 cn 48 der Rijkssuikerkaar vooj een hall pond suiker. 'De bruingekleurde brood kaart heeit geldigheid tolt en met 3 Sepfem- ber a.s. KATWIJK AAN ZEE. Tot directeur van d 1 Zangvereeniging „Excelsior" alhier is be noemd de heer J. Couvee te Leiden. De reepschi-eter W. H varende op "tic K-W. 41 heef: bij het verrich teil van zijn werkzaamheden zijn been enetijj bezeerd. Na binnenkomst van het vaartuig deze jongen naar het Ziekenhuis te Leidei over gebracht. Men vreest dat been moet wor den afgezet. Het Comité, dat z i c li a i

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2