Dagblad voor Leiden en Omstreken. s BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IS LEIDES ES ELITES LEIDES WAAK AGESTES GEVESTIGD ZIJS _!B KWAKTAAL [-• iE WEEK fO.I» ilSCO TEE POST PEE KIVAP.TAAL f2.99 Iste JAARGANG. - MAANDAG 16 AUGUSTUS 1820. - No. 115 BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL f0.22»/a 1)ES ZATERDAGS f0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bg vooruitbetaling, evolutioneerendekrachten (Slot). Hier ligt een zeker gevaar! Nog kort geleden heeft prof. Slotema- r de Bruine or tegen gewaarschuwd, iristenen kunnen zich met die leus heel makkelijk werpen in de armen van de actie, van een star-conservatisme, dat >t in de lijn van het Evangelie van iristus is. Wanneer dat geschiedt, verbeuren zij in invloed op het volksleven. Wat dan k meermalen i s geschied. Waar het Christendom siaan wil als eirbezorger voor een of ander maat- happelijke groep, waar het zich opwerpt t paladijn eenerzijds van de „kapitalis- n" of anderzijds van het „proletariaat" ar miskent het zijn roeping. Tegenover allen heeft het te staan met n eisch: Zoekt eerst het 'Rijk Gods én jae gerechtigheid. Tegenover allen heeft- it te doen gelden de beginselen van ge- chtigheid, liefde, en verzoening, die de ginselen van het Evangelie van Christus Zoo bezien, schuilen er in het Chris- ndom, al is het niet revolutionair, toch hoogeren zin revolutioneercnde krach- Van den beginne af aan heeft de we id dat ook gevoeld. Het was een verma- flijke vergissing haast, die de Roniein- :he hoofdman te Jeruzalem beging, toen j aan Paulus vroeg: Zijt gij de Egypte- lar die voor deze dagen een oproer rwekt heeft en vier duizend moordenaars ileidde naar de woestijn? M.a.w. zijt gij »nis die groote revolutionair, die hier on- ngs alles in beweging gebracht heeft? Paulus kon zoo dood eenvoudig er een itwoord op. geven, dat alle misverstand egnemen moestIk benhet niet. Ik ben *n Joodsch man van Tarsus, een burger an een vermaarde stad in Cilicië. Maar toch als Paulus te Thcssalonica en er naar aanleiding van zijn predi- ing opschudding ontstaat onder de be- ilking dan heet het van hem en zijn me iarbeiders: Die de gehcele wereld in be- icring brengen, deze zijn ook hier geko- an. En in Filipppi daar wordt het ook al an hem en Silas gezegd: Deze menschen aroeren onze stad't Is of men bij in- litie iets er van voelt, dat in het Chris- indom wereld omwentelende krachten lig- en verborgen. wereld zal sidderen zegt Prof. lotemaker de Bruine als de kracht aa de kerken mobiel wordt. Wij kunnen dit omzeilen en zeggen: De ereld zal sidderen als de krachten, ook e sociale krachten des Evangelies gemo- iliseerd worden. Ja, waar het Christendom komt, daar onit de revolulioneerende werking van rods Heiligen Geest. Ergens in Frankrijk zag eens een rei- iger een eigenaardig schouwspel. Hij zag ea grafzerk, halverwege opgelicht, rus- ia tegen een boom, die in den grond on er de zerk zijn wortels had gedreven. Verbaasd vroeg hij hoe dit mogelijk 'as. En men zeidc hem: Eens lag die erk plat ter aarde. Maar door een kleine pleet viel een zaadje in den grond, die de teen bedekte. Dat zaadje schoot wortel; et werd tot een rijsje; het rijsje een oompje; het boompje een boom. En lang- amerhand, door de kracht van het inwo onde leven werd de zerk opgeheven, hoe inger hoe hooger, toldat het geworden is, Is gij het heden ziet. Laat ons dat onthouden! Wij zien ook alp Christenen misstanden do wereld. Allerwegen. In iederen kring. En we. kunnen1 er soms moedci nij forden. Want ze schijnen vaak onveranderlijk. Ze blijven drukken. Doch op Gods tijd komt het leven. Als wij maar willen medehelpen om de be ginselen des Evangelies uit te dragen ook in het maatschappelijk leven. Wilt ge een voorbeeld van de revolu- tioneerende kracht van het Christendom? Denkt dan aan de slavernij. Paulus heeft nimmer de slavernij af geschaft. Maar als hij Philemon zijn weg- ■geloopen slaaf Onesimus terug zendt, die onder Paulus invloed tot Christus bekeerd is, dan zegt hijmisschien is hij daarom voor een tijd van u gescheiden geweest, opdat gij hem voor eeuwig weder zoudt hebben: nu niet meer als een knecht, maar meer dan een knecht, als een geliefden broeder. Dat beginsel, rustend op het woord van den Heiland: Een is uw meester, maar gij zijt allen broeders het was de hefboom, waardoor straks de slavernij verwijderd kon worden. En verwijderd i s. Dat is de heilig-revolutioneerende kracht yan het Christendom. En daarom, als de Revolutie, die van deze aarde is roept; Kom!, zegt het Christendom: Neen. En als dan de Redctie roept: Kom! zegt het Christendom: Neen! Het heeft zijn eigen taak: alle maat schappelijke verhoudingen, tu6schen arbeid en kapitaal, tusschen werkgevers en werk nemers, toetsen-aan de beginselen des Evangelies. Het kan niet voeren dén klassenstrijd: het kan niet voeren den- belangenstrijd. Maar den strijd voor Gods rijk en Zijne gerechtigheid ook in 't maatschappelijk le- Z o o hebben wij als Christenen voor te bereiden de komst van Jezus Christus in heerlijkheid. Zeker de zonde blijft. En hét egoisme blijft. Maar dat erkennend en tevens erken nend, dat alleen Jezus Christus daarvan verlossen kan, omdat Hij de harten ver nieuwt en de zelfzucht breekt, hebben wij te doen wat onze hand vindt om te doen. Zeker, dan zullen wij moeten constatee- ron dat op den akker der wereld het on kruid blijlft groeien onder de tarwe. Maar wij zullen niet versagen. Wij zullen voort gaan met volle handen uit te strooien het goede zaad. God vraagt niet naar onze resultaten, maar naar onze trouw en ge hoorzaamheid. En straks als het oogst tijd wordt dan wordt het onkruid ver zameld in bundels en verbrand, maar de tarwe opgeborgen in de schuren. De over winning is aan Gods Rijk en Zijne ge rechtigheid. Ten slotte nog één opmerking. Daar is één enkel aanrakingspunt tusschen Chris tenen en revolutionairen. De revolutionairen verwachten even min als de Christenen de nieuwe wereld waarop gerechtigheid woont, langs den weg van evolutie. Zij verwachten haar na de wereldrevo lutie. W ij verwachten haar door de cata strophe van het eindoordeel heen, bij de komst van Jezus Christus- in heerlijk heid. Als al zijne vijanden zullen gelegd wor- dén aan den voetbank Zijner voeten. Maar het aanrakingspunt is tevens het punt van verschil. Z ij zien de wereldrevolutie als men- 6chenwerk, al6 mensckenzaak. W ij kunnen wachlen op Gods tijd en bidden: „Dag van Christus heerlijkheid Rijs aan 's Hemels jiooge kimmen, Sprei alom Uw majesteit, Kom den doodsnacht overwinnen. Maar juist omdat wij dit verwachten, gaan wij voort, verzekerd dat onze arbeid niet vergeefsch is in den Heer. STADSNIEUWS. „De Lakenhal" Wij ontvingen het verslag van den' toestand vanhet Stedelijk Museum „De Lakenhal gedurende het jaar 1919. Aan dit verslag is het volgende ont leend: De samenstelling van de commissie on derging eene belangrijke wijziging. De heeren Prof. Knappert en A. C. Reime- ringer verloren hun mandaat door hun af treden als raadslid; hunne plaatsen wer den ingenomen door de heeren Huurman en van Hamel. De voorzitter, Mr. Van der Lip, werd door de wijziging in de verdeeling der werkzaamheden in het college van B. en W. verlangen door Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar. Met leedwezen betreurt de comniissio het aftreden van de heeren Knappert en Rei- moringer, beiden bekend om hunne groote belangstelling in de geschiedenis van Lei den en van haren voorzitter, wiens aange name leiding zij steeds mocht waardeeren en in wion zij steeds een kraehtigen verde diger vond van hare belangen. In de plaats van den oppasser C. Sprui- tenburg, die ontslag vroeg, werd benoemd H. van Weeren. Den 15en Juni werd begonnen met het sloopen der voor de uitbreiding van het museum aangekochte gebouwen en den 15en September met het grondwerk voor liet nieuwe gebouw. Naar aanleiding van de belangrijke ver andering welke het museum door do ver bouwing zal ondergaan, deed de Directeur uitvoerige voorstellen, welker behande ling echter werd aangehouden in verband met de a.s. wijziging in de samenstelling van den gemeenteraad en het uittreden van twee commissieleden die zich voor het lidmaatschap van den Raad niet meer beschikbaar 6telden. Eén punt echter eischte nu reeds een be ginselverklaring. Besloten werd 't Leidsche karakter v. h. mu eèum te handhaven, doch hieraan 'n ruimer opvatting te geven, door aan de kunstnij verheid een ruimere plaats, in te ruimen en hierbij, zoowel als bij dé gebruiksvoor werpen zich te bepalen tot die welke in ons land en bij voorkeur iu Leiden en omge ving in gebruik waren, doch daarbij niet te eischen, dat het gebruik hiervan of de vervaardiging tot Leiden beperkt zij. Tevens werd besloten het museum zoo veel mogelijk te splitsen in twee gedeel ten, waarvan bij het eerste alleen de kunst waarde der voorwerpen den doorslag zou den geven en bij het tweede meer het his torisch en locaal karakter. In 1919 werden verschillende tijdelijke tentoonstellingen gehouden. Eerst de Boer- have-tentoonstelling en daarna een ten toonstelling van Nederlandsche oorlogs penningen die later tot een tentoonstel ling van oorlogspenningen uit de oorlog voerende landen werd uitgebreid. De herdenking van Rembrandt's sterf dag voor 250 jaar gaf aanleiding tot het houden van een tijdelijke tentoonstel ling naar Rembrandt's werken. Het muscumbezoek bedroeg het vorig jaar: 5788 betalende bezoekers en 7492 op- de vrije dagen, totaal 13280, tegen 5406 en 8163 in 1918. Den „3den October werd het museum bezocht door 791 personen te gen 452 in 1918. Er werden 232 catalogi verkocht en het is te voorzien, dat weldra de catalogus van voorwerpen zal uitverkocht zijn. Met het bewerken van een nieuwe uitgave moet echter gewacht totdat de uitbreiding van het nieuwe museum gereed is, ten einde hierin ook de uit de nalatenschap van Mr. C. W. J. J. Pape toegezegde voor werpen te kunnen opnemen alsmede de geschenken die bij de opening van het mu seum van andere belangstellenden mogen worden tegemoet gezien. Verschillende toezeggingen werden reeds gedaan eu verwacht wordt dat naarmate de nieuwe bouw vordert ook de belang stelling der meer gegoede stadgenooten zal stijgen, opdat bij de opening de verzame ling kan worden gebracht op een peil dat aan de hooggestemde verwachtingen eeiii- ger mate kan beantwoorden. Met groote erkentelijkheid wordt mel ding gemaakt yan de ontvangen blijken van belangstelling in het museum. Door het rijk werd een subsidie van f 500 verleend. De door Mej. van Suchtelen te 's Gravenhage vermaakte legaten wer den ontvangen en door den heer L. C. Blom en Mevr. Blom te Driebergen werd bericht dat zij eene collectie portretten, porcelein en oudheden aan de Lakenhal hadden vermaakt. Ten geschenke werden ontvangen van den heer W. J. J. C. Bijleveld een op per kament geteekend portret van- Jhr. Adriaan van Swieten, toegeschreven aan H. Goltzius, in antieke lijst; van den heer P. Herfst Jz. een schilderij de Antiquair van een to Leiden gewoond hebbende schil der Johannes Helder; van den heer H. L. Ouwerkerk to Dordrecht een groote cra- yon-teekening, gezicht op de Vlietbrug aan de Boisotkade en aan de erven Mevr. U. Kneppelhout te Oosterbeek, twee schilde rijtjes van J. L. Cornet, een trappenhuis, op paneel en een schildersatelier op paneel. Verder werd nog ontvangen van den heer W. van Rossum du Chattel een thee lepeltje met zeer scherp ingedrukte Leid sche keur en van Mej. G. Carp een kinder spel (Optische telegraaf) 1ste helft 19e eeuw. Ten slotte wordt nog een overzicht gege ven van de door aankoop en ruiling ver kregen voorwerpen. Op het 72e Nederlandsche Landhuis- houdkundig congres. 23, 24, 25 en 26 Aug. te Arnhem te houden, zal door den heer H. Ruyter alhier een inleiding worden ge houden over de vraag: „Wat kunnen de land- en tuinbouworganisaties doen om voldoende bedrijfszekerheid voor him in- dividuoole leden te bevorderen? De Nederlandsche Pilvriin-Falhers- Cofnmissie meldt ons: Een van de-leden van hec Uitvoerend Co mité ter herdenking- van de Pilgrim-Fathers in Nederland, prof. ar. A. Eekhof te Leiden, heeft in het archief te Leiden een drietal do cumenten ontdekt, welke een nieuw en ver rassend licht werpen over het verblijf en de geschiedenis der Pilgrim-Fathers in Holland. In dit geschrift, dat onder den titel; „Three unknown documents concerning the Pilgrim Fathers in Holland" (The Hague, Martinus Nij- hoff) is versohenen, vindt men als eerste rifo- cument een door John Robinson eigenhandig onderteekende acte; wij hebben hier de ee'nigst bekende handteekening van dezen leider der Pilgrim Fathers, de sleutel tot ici-en- .tificeerin-g van andere schrifturen van dezen •predikant. Het tweede document-is een stulc door William Bradford opgesteld, kort voor zijn vertrek uit Leiden. Het derde is niets meer of minder dan het testament van Bridget White, de vrouw van John Robinson, dat ge heel nieuwe gegevens over zijn gezin „bevat. Prof. Eskhof geeft deze stukken In het oor- spronlcelijke en in Emgelsche vertaling, terwijl hij bovendien de facsimiles der documeml-iv er aan heeft toegevoegd. Behalve eene inlei ding van zijne hand vindt men ook nog fac similes van de titelbladen yan twee hoogst zeldzame boekjes, welke op de Pilgrim-Fa- thers-pers zijn gedrukt. Voor het eindexamen H. B. S. 5 j. c. is geslaagd W. E. Husting alhier. Bij de firma Eduard IJdo. HoogL Kerk- gracht 4. is een nieuwe uitgave in bewerking van Leidens Adresboek 19201921. •In een desbetreffende advertentie in ons Zaterdagavondnummer roept de uitgever de welwillende medewerking in van de Leidsche ingezetenen, hun naam en adres duidelijk en nauwkeurig ten zijner kantore op te geven. Wij dringen cr bij onze lezers beleefd op aan hieraan gevolg te geven. Vooral degenen die door de annexatie sedert Januari burgers van Leiden geworden zijn, hebben er belang bij een duidelijke opgave van hun adres te doen. opdat de nieuwe'uitljave zoo volledig "mogelijk worde. Ook richten wij liet verzoek tot alle secrc- tarissen(essen) van in onze kring levend* vereenigingen en corporaties, om zoo duidelijk mogelijk op te geven de naam hunner ver- ecniging en de namen der bestuurders. De uitgever, de lieer Eduard IJ-do. vérstrek* gaarne alle gewenschte inlichtingen. Naar men ons mededeel: heeft ds. van Reenen, voormalig predikant bij de Gerefor meerde Gemeente alhier, thans predikant to Gouda, het beroep naar de Gereformeerde Ge meente re Werkendam aangenomen. Het suppleliefonds „Schoolhulp" heeft in zijn laatste vergadering besloten eene co li- missie te' benoemen tot het organïseeren vam een openbare samenkomst. Een bekend spre ker zal worden uitgenoodigd en ook zal de vergadering -worden opgeluisterd door zang. In veiband met de inwerkingtreding der nieuwe Schoolwet. 1 Jan. a.s., waarbij aan „Schoolhulp" overbodig wordt, w-erd besloten samenwerking te zoeken met de Gereformeer de Schoolvereen-iging, waarvan het fonds uit gaat om aan deze vergadering een meer grootsch karakter te geven. Betreurd wordt dat „Schoolhulp" nog wor stelt met een tekort van f 500.Men. zou zoo gaarne, ncte dit jaar. de schuld gedelgd zien. De penningmeester, de heer L. van Loo. Hopgen Rijndijk 53 is gaarne bereid giften in ontvangst te nemen. v De afd. Leiden van de Vereeniging vr.n den Christelijken Handeldrijvendcn en Indus- trieèlen Middenstand zal a.s. Woensdag, 's avonds 8 uur. in het Nutgebouw' vergaderen. Op de agenda komt o-a. voor bespreking Arbeidswet agenda Bondsvergadering. De prijzen dalen. In de Langstraat worden bij de verpachtin gen van de naweiden uiterst lage prijzen besteed. Perceelen onder Waspik, die verleden jaar f 120 per H.A. deden, brengen nu f 11 en minder op. Suikerprijs. Het Haagsch Correspondenitiebureau meldt: Zooals be-kend is wordt maandelijks door den Minister van Landbouw de prijs vastge steld. waartegen de Cenitra-le Suiker-Maat schappij suiker eerste hand moet leveren en tevens aangegeven, welke prijzen <te ros- siers voor deze suiker mogen in rekening brengen. Het is uitdrukkelijk de bedoeling van de regeering, dat deze prijzen niet overschre den worden, waartoe ook geen aanleiding be* staat, "aangezien met de belangen der gros siers in billijkheid is rekening gehouden. Niettemin schijnt het voor te komen, blijkens klachten van winkeliers en gemeenten, dat een grossier niet bereid is zich aan de gestel de prijzen te houden en slechts suiker wensoht af te leveren tegen hoogere noteeringen. Door dergelijke practijken geraakt dc kleinhan1 lielaa: in moeilijkheden-, aangezien deze. al thans bij de goedkoope huishoud-(bonnen)- suiker. niet vrij is in de bepaling van zijn winstmarge. -Het is daarom duidelijk, dat ook ter wille van een geregelde suiker voorzie ning. die op deze wijze gevaar zou loopen, deze prijso versolui j dingen niet kunnen woeden geduld. Mede in hun eigen belang zij daar om den grossiers in suiker dringend aanbe velen zich stipt aan de vastgestede prijzen te houden. Mocht namelijk blijken, dat ondanks deze waarschuwing een grossier toch voort- FEUILLETON. .angs donkere weaen 3) Helaas! arme Janet zóó rfcïe en och zoo oproerig zij v.wii Santa fauna, die ha-ar man sm het kruis te >redi-ken En 'toch vond Janet, dat zij ëene gods dienstige vrouw Ayas; zi.i maakte zeer juiste ttpmerkingen; sprak v -tend over de leer stellingen, en helde tot het Calvinisme >ver. 'Haar godsdienst was koud en streng, daurice izeidè eens half -schertsend tot laar, „dat zij eene goede Farizeeër ge neest zou zijn Zij woonde geregeld de weekbeurten bij; zij nam in haar huishou- ling stiipb den Zondag in acht zelfs Bee ia"d hare Zondagsche 'hoeken en spelen, laar man verzette zich soms tegen zulke ?urite.irische gebruiken, maar in die dingen wilde Janet haar zin hebben, en dan schud- Ie hij zijn hoofd tegen haar. en gaf toe. ,Wees niet al te s-treng. voor. hen", zei hij soms; „laten de kinderen boven alles blij zijn als het Zondag is"; en in zijn vrije Dogen-blikken verg hij ze om 'zich heen, en vertelde h -mooie geschie denis. Janet verwonderde er zich dikwijls over, waarom hare kinderen zoo onoplettend waren gedurende de 'bijlbelles op Zondag; •zij zeiden -hun catechismus 'snel op en zon der er bij te denken. „Ik wilde dat al do koningen van Israël door Herodes gedood waren", fluisterde Rosie Hatty eens in. „Ilc leg knoopen in mijnen zakdoek één voor Joas en één -voor Joachim, maar ik kan nooit onthouden wie eerst kwam; men zou evengoed de dieren van de ark kunnen onthouden." „Ik weet niet. wat ik gedaan heb, dat ik gestraft moet worden met zulke domme kinderen", zeide Janet eens op verslagen toon tot Mary. „Stil! zij zijn niet dom; zie ze maar eens aan", amtvvoorle Mary op de groep vóór haar wijzende vij'f blonde hoofdjes en vijf paar blauwe oogen, die hJcn verstandig aanzagen; vijf ernstige, gelukkige gezich tjes waren het. O, vader, hoe mooi! maar hoe kunnen wij schaduwen werpen?" vroeg Hatty wanlt hij had hun de schoone alle gorie van Adam verteld, van de schaduw van het kruis". „Domme Hatty!" riep Bee uit; gij' zult geen s-chaduw hebben; Rosie en ik zullen •ze alle hebben en wij zullen in don groo'ten tuin wonen. „Maurice, het is tijd voor de kin-deren-om naar bed te gaan", kiwam de moeder ietwat ongeduldig tusschenheide. Misschien voel de zij zich wat eenzaam en veriaën, nu al die gezichtjes niet naar haar, maar naar •den vader waren gekeerd, nu al die armpjes niet haar, maar hem omvat hiel den. Maurice keek snel op, en zag de scha duw op het gelaat zijner vrouw. „Loop nu'gauw naar uwe moeder, kinde ren, en kus haar goedennaclit!" zeide hij. „Hét is eene lange geschiedenis en wij zul len hem den volgenden Zondag eindigen;. <en God zegene mijne kleine Bee!" en hij nam het lachende kind op en kuste de armpjes en het halsje; Janet glimlachte, toen lvij het kind in hare armen legde. Toen Janet dien morgen mét haar ern stig Zondaggezicht aan het ontbijt kiwam, vond zij Mary op haar oude plaats, hezig dikke boterhammen voor de kinderen 'te maken, terwijl zij Maurice van koffie voorzag. „Ik ben laat; ik moet mij verslapen'heb ben"; zeide zij op misnoegden toon, toen Mary opkeek en liaar vroolijk' „goeden morgen" wenschte. „Goeden morgen! als het koud en vochtig is", en zij keek'huive rend haar hui ten. „Ik veronderstel, dat gij met ons naar de kerk gaat, tante Mary, -en uwe Zondags school er van morgen aangeeft?" „De Zondagsschool er aangeven?" ant woordde Mary verbaasd: kon Jan-et werke lijk denken, dat_-zij zóó hare plich:en zou verzaken*? Janet keek nog ontevredener Joen Mary haar hoed op zei te Gij hebt niets gegeten", ging zij klagend voort. „Tiet doet er niels toe, ik zal vanmiddag mijne schade wel inhalen", antwoordde hare zuster opgeruimd. „Nu Maurice, als gij klaar zijt zullen we gaan." Mary gaf eérsb les aan haar klasse en zette zich 'toen tusschen de kinderen op de gallery; zij zeide hare gebeden op, begeleid door het klossen van klompjes op den grond; een sterk gefluister hinderde haar gedurende dien>tijd. Onder het zingen wa ren er ook soms enkelen, die eene geheel andere wijs zongen. Zelfs hoorde Mary eens een bekend straatdeuntje, dat door een roodwangigen jongen gefloten werd. „Zoo is de wijs niet, Tommy", fluisterde Mary. Wat doet het er tpe, juffrouw? liet is goo'n. mooi wijsje prachtig mooi", ant woordde Tommy op verslagen toon.Tonvmy was de belhamel van de klasse, en het was zijn knikker, die eens op het kale hoofd van den koster terecht kwam. „Was dat niet prachtig gemikt? Heb ik het niet. mooi gedaan?" riep Tommy, boen hij te midden, van de grootste verwarring de trap af werd gebracht. '„Verbeeldt u eens, dat ik hem een gat in het hoofd gegooid had?" „Gij zult nog eens In de gevangenis 'te recht komen. Tommy", antwoordde de hleeke, jonge medehelper, die wat driftig was hij was een uitstekende jonge man, maar wat bekrompen in zijne opvattingen. Tommy trok zich niet veel van deze bewe ring aan, want hij kreeg eltken dag wel harder slagen, as zijne moeder hare kersen niet verkocht had. -Arme Mary! Zij had dien morgen niet veel rust Onder de preek sliepen de meeste kinderen in, en vielen van hunne plaatsen; sommigen werden opgeraapt en door el kander geschud door den bleeken onder wijzer; anderen leunden hunne vermoeide hoofdjes tegen Mary aan. Janet zat recht op, mat hare kleine meisjes naast zich. Toen d'e dienst geëindigd was. stond liet nog te betwijfelen wie vermoeider was, zij of Mary. Maar hun rust was nog niet ge komen. Terwijl Janot en haar kinderen de koningen van Israël doorzwoegden, en den prettigen Zondag vervelend maakten, gin gen Mary en haar broeder weer door do natte" straten. Maurice moest doopen on j (;atechiseeren en had dienst voor de ik in do ren. en Mary bracht haar namiddag dooc ■in een groote kelderkamer van een go- bau uil voor verschillende doeleinden 0»Vor<U vervol?d).

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1