Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL f 2.59 PER WEEK f 0.10 FRANCO PER POST PER KWARTAAL f2.90 Iste JAARGANG. - DINSDAG 10 AUG. 1920. No. 110 BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGF.L f 0.221/, DES ZATERDAGS f0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 noorden 50. cent: Zaterdags 75 cent, bjj vooruitbetaling, i STADSNIEUWS. Kinderzendwgsfeest. We oiwinigieru Het programma yan Het 2e Kinderzcrudiingsfcesit, dat D.V. op Donder dag 12 Augustus a.s. pp „Oud-Poelgeest" zal gehouden worden. iHet programma ziet er welverzorgd uit. Op de titelpagina prijkt een uitstekend gelukte foto van lied: kasteel Oud- Poelgeest. Heit programma, vol afwisseling, luidt aldus: 1.30 uur. Openingsrede door Dr. J. Rio-- mens. Herv. pred'. te Leiden. 2.15 uur, H. J. v. d. Bosch, onderwijzer fcer Chr. School te Leiden. Onderwerp: „De Godsdienst van de Dajakkers op Borneo". 3.1*5 uur. J. L- D. van der Roest, oud-zen deling van Nieuw-Guinea en Halmaheira. On derwerp: „Uit het land van den paradijs vogel" 13-46 uur: Pauze. 4.45 uur, C- .Foniein, Hoofd der Chr. /School te Poeldijk. Onderwerp: „Iets uit het Peven van Toradjasche joneens". 5.15 uur, Sl-otwoord door Ds. W. den Hengst, Geref. Pred.- te Leiden. Hat sprelken zal worden afgewisseld door de iMiuzielcvereeniging „Wiihelmiina" van Rijnsiburg, die welwillend haar medewerking verleende. (Direolcur de heer W. J. Smolders- In eén kort woord aan de hinderen wordt) B fcank gebracht aan de eigenaresse van het "landgoed, die het gaarne weer ter beschikking .stelde. De kinderen, worden er aan herin- I, dal zij zich als nette kinderen hebben te iredragen en dat zij op eens anders öoed :ijn. Daarom wordt* er hun ook opgewezen. dat zij niet op de grasperken- moeten loopen; dat zij ge«eni planten en heesters moeten be schadigen en geen bloemen moeten plukken. „De zending heeft", aldus het comité: groole zorgen, laten we ons best doen om de Zendelingen te helpen bij hun werk. Dat hun men w-e, niet alleen door onze gaven, maar po-k door onze liefde en gebeden"', i We wenschcn èn heit comité èn de kinderen aa-n);iename middag, en hopenr dat de op- jjkomst d'e verwachting niob moge beschamen. Gisteravond vergaderden hier ter stede twee patroonsv e r eenligang-en (iR.-K. en Mei algemeen© stemmen werd de gronding vara, het hoofdbestuur inzake de on- s'dêrhandeltingen die gevoerd zijn met het (hoofdbestuur van de arbeidersvereenijgingen' «goedgekeurd. DE TOESTAND VAN HANDEL EN NIJVERHEID IN DE GEMEENTE LEIDEN. Wij ontvingen het verslag van den toe stand van Handel en Nijverheid in de ge meente Leiden over 1919 uitgebracht door de Kamer van Koophandel en Fabrieken Laan den Gemeenteraad van Leiden. In de inleiding wordt er de aandacht op 'gevestigd dat van de beide belangrijkste economische verschijnselen der crisisperio de, de schaarsehte en de duurte eerste wel grootendeels is verdwenen, doch de tweedo niet. Nadat het eerste halfjaar van 1919 op menig gebied zich een verlaging der prij zen had vertoond, begon in den zomer weer een nieuwe stijging over vrijwel de. geheele linie. Het blijkt ten duidelijkste uit de in dexcijfers die na Mei weder regelmatig naar boven liepen. Als oorzaken van deze schijnbaar onlo gische prijsstijging worden genoemd de alle perken te buiten gaande vernietiging van den goederenvoorraad der wereld, do rooge vrachten, waarvan verwacht wordt, dat ze zullen dalen, het kolen vraagstuk en ongekende 6lijging van het arbeidsloon, ra verband met de sinds den oorlog veel sterker geworden positie der arbeidcre- lasse. Hier staan wij voor een verschijnsel dat lee oorzaak is van de duurte 'en gevolg tevens. „In billijkheid dlont erkend, dat de stij ging der loonen eerst gevolg is .geweest vSn reeds door andere oorzaken minde re productie in de oorlogvoerende landen en mindere aanvoeren van overzee inge treden duurte. Zij zijn echter over het al gemeen. 't peil, waartoe zij rijzen moesten, om dp arbeiders niet onder slechter voor waarden te laten leven, ver voorbijgesneld cn nu zelf oorzaak van duurte geworden, die weder een gereede aanleiding vormt om tot nieuwe loonstijgingen te prikkelen. Hoe uit dezen vicieusen cirkel moet moet worden losgekomen, is nog een raadsel behalve voor wie van meening zijn, dat met de tegenwoordige mentaliteit der arbeidersklasse en haar sterk toegenomen zucht naar betere levensvoorwaarden geen rekening behoeft te worden gehouden." „Is do duurte een onverdeeld nadeel voor den consument, voor den producent en den koopman is zij dat niet altijd. Hij koopt duur in, hetzij zijn grondstof fen en arbeidskrachten, hetzij de waren die hij omzet, maar berekent ook zelf een goe den prijs. Bij procontueele winstmarges, zooals in den handel veelal gebruikelijk zijn, zal ook handhaving van hetzelfde per centage de winst zelf aanmerkelijk hooger kunnen worden. Slechts ééne voorwaarde dient dan te worden vervuld, n. 1. dat do omzet ondanks de hoogere prijzen niet ver- mindert-, m. a. w. dat de koopkracht van het publiek dezelfde blijft. Wat nu dit punt betreft dient vooral voor een jaar als 1919 een groot onder scheid te worden gemaakt tusschen zaken die voor export- zijn ingericht en die met binnenlandsche clienteele. Onder de laatste zullen er zijn, die de bakens wat hebben- moeten verzetten, omdat het meest-koop krachtig deel des volks niet meer hetzelfde is als voorheen, doch onder dit voorbe houd zal er tot klagen over het algemeen geen reclen wezen, waar de klassen, die financieel veel sterker zijn geworden, tot de talrijkste behooren. Anders is het ech ter met wie zijn afzet vond in het buiten- land. Niet. alleen dat hier en vooral bij de verliezers van den wereldoorlog een sterk verminderde koopkracht van de nationale en sociale débacle het gevolg was, allengs maakte de steeds meer dalende valuta dier landen alle export daarheen zoo goed als onmogelijk. De Duitsche rijksmark bereik te in 1919 een laagtepunt van 5.05 c., de OosLenrijksche kroon zelfs van 1.45 c." Hoe vooral in Duitschland, dat als ach terland voor ons van zoo groote beteeke- nis is, de valuta zich verder houden zal, is een vraagstuk -dat dagelijks met gespan nen aandacht wordt gevolgd. Wordt er de export met energie aangepakt en op het eigen verbruik bezuinigd, dan is een gelei delijk herstel niet uitgesloten. Echter bergt deze toekomst voor ons weer andere geva ren in haar school, Immers een energiek- geleide export, mede aangezet doordat de koopkracht in Duitschland zelf zoo ver minderde, kan ook ten onzent de markt doen overstroomen door Duitscheartike len, waardoor do vraag rijst, of onze inlands sche nijverheid liet tijdens den oorlog ge ronnen gebied wel geheel zal behouden. Gevaren dreigen dus van vele kanten. Ging het onze industrieolen over het algemeen in 1919 zeker niet slecht, men leeft in zorg voor wat do toekomst bren gen zal. Men zit met moeilijkheden, zooals het loonvraagstuk, waarvan de oplossing voorshands niet te vinden schijnt, tenzij door een herschepping yan het geheele be drijfsleven. Volgt een overzicht van de voornaamste bedrijven hier ter stede en in de onmiddel lijke omgeving. - Sajet-inöustrie. In hot eerste gedeelte van het jaar kon wegens gebrek aan grond stoffen niet met volle capaciteit worden gewerkt. Later kwam hierin verbetering. Als een gunstig teeken voor deze industrie kan worden aangemerkt, dat zich tusschen werkgevers en werknemers geen moeilijkhe den voordeden. De resultaten van het bedrijf worden over het algemeen bevredigend geacht. Machinale Breierijon. Gedurende een groot deel van het jaar werd voor de Rijks- Ideedingvoorziening in loon aangemaakt. Er was volop werk, maar gebrek aan werkkrachten. De resultaten worden als bevredigend beschouwd. Wollen deken fabrieken. De productiekos ten stegen, maar over bet algemeen was er voldoende werk. Er is in dit bedrijf aller minst reden tot klagen. Bedveeren enz. De omstandigheden in aanmerking genomen, waren de resultaten bevredigend. Vlaggendoeklabricage. De verfstoffen zijn moeilijk to verkrijgen; door de lage valuta word do uitvoer afgesneden en de invoer bevorderd. Wordt straks de 45-urigg ar beidsweek ingevoerd dan zal de concurren tie uiterst bezwaarlijk worden. De Netten fabricage laat zich door de duurte der grondstoffen en don treurigen toe stand der visscherij niet rooskleurig aan zien. Breikatoen cn Lainpcpit. De inkomende orders bereikten van lieverlede weer een behoorlijk peil. De hooge prijzen der grond stoffen en de .kortere arbeidsdag werken echter nadeelig op de productie. Het Confectiebedrijf, was in doorsnee niet loonend. Enkele zaken werkten door het terugloopen der prijzen met verlies. Winkelbedrijf in "Manufacturen. Ondanks de hoogo prijzen werd vlot verkocht. Door de lage valuta konden de uit België aan gevoerde goederen met flinke winst van de hand worden gedaan. IJzer cn Ijzerwaren. Over hot algemeen was 1919 niet ongunstig. Dc verwachting dat de toestand na het beëindigen van den oorlog zou verbeteren is niet beschaamd. Kon. Ncd. Grofsmederij. Do onvastheid van de buitcnlandsche prijzen en de 'bui tensporige loonsverhoogingon, maken het afsluiten van contracten voor levering op langoren termijn uiterst risquant, Machinefabriek „O venijn". Het perste gedeelte van 1919 was zeer ongunstig. La ter kwam er eenige verbetering. Dc onze kere toestand in het buitenland liet bij het einde van 1919 een weinig hoopvolle toe komst voorspellen. Scheepswerven „Dc Hoop". Aanvanke lijk liet zich de toestand zeer ongunstig aanzien. Langzamerhand kwam er echter verbetering in den toestand. Inzonderheid het tweede halfjaar bracht weer lev'en in het bedrijf en deed nieuwe hoop voor de naaste toekomst ontstaan. Alles tezamen genomen, waren echter de uitkomsten over het afgeloopen jaar zeer onbevredigend. Het aantal werklieden bedroeg aan het ein de van het jaar 189. Betonfabrieken. In het begin van het jaar groote malaise. De stijgende loonen en de verminderde arbeidsprestatie maken het steeds moeilijker bij de uitvoering van werken loonende resultaten te verkrijgen. Verbetering van den waterweg door Lei den en het Galgewater is voor dit bedrijf ten zeerste gewenScht. Sch'elpkalktragmeel en gemalen schelp kalk vinden in de bouwwereld steeds meer waardeering. De omzet in 1919 was dan ook zeer bevredigend. Houthandel. De vraag naar hard hout was in Leiden tamelijk goed. De prijzen waren bevredigend. In loonzaagwerk was geregeld bedrijvigheid waar te nemen. Bouwbedrijven. Het geheele jaar tame lijk veel werk, door den bouw. van com plexen arbeiderswoningen en de Ziekenhuis- bouw. Voorts zijn een groot aantal winke liers, die in den oorlogstijd goede zaken maakten, mot soms een ingrijpende ver bouwing begonnen. De bouwkosten zijn op ongeveer 300 pet. hooger te stellen dan voor den oorlog. Olieslagerij. De malaise duurde ook dit jaar voort. Meelfabrieken. Het jaar 1919 begon on der betere omstandigheden dan het vorige jaar. De graanvoorraden werden geduren de den loop van het jaar grooter. Verduurzaamde levensmiddelen. De af- deeling blikconserven gaf bevredigende uitkomsten. Veel slechter was het met do afdeeling gezouten groenten. De geheele voorraad van 1918, welke men hoopte in het voorjaar 1919 naar het buitenland te verkoopen. is onverkocht ge bleven. Dit is op een enorm verlies uitge- loopen. Die groenten, welke voor veel te hoogen prijs in 1918 moesten worden inge maakt, zijn totaal waardeloos ge worden en zullen hoogst waarschijnlijk ver nietigd moeten worden, omdat door gerin ge koopkracht van het buitenland, tenge volge van de lage valuta, er geen afnemers voor zijn. Mocht de geldkoers in 1920 stij gen, zoodat de koopkracht der centrale rij ken verbetert, misschien, dat er dan nog een kleine kans bestaat, dat de gezouten groenten van de fabrikanten, die hun arti kel goed hebben ingemaakt., nog iets op-, brengen. De afdeeling vleeschwarcn-conservcn gaf behoorlijke resultaten. Tengevolge van den hoogen suiker- en vruchtenprijs is in de afd. Jam een terug gang in het debiet te constateeren en dreigt dit artikel geheel tot de luxe artike len terug te vallen. Groeutendrogerijen. Deze oorlogsindu, strie kan gaandeweg uitgeschakeld worden. De voorraden zijn nog enorm, maar de ver koop gaat niet meer. In elk geval wordt er nu niets meer bijgemaakt; voor de toe komst zal het artikel gedroogde groenten wel afgedaan hebben. Koloniale» waren. Zoowel de detail- als de engros-afdeeling in den lcoloniale-wa- renhandel leden zeer onder den druk der tijden. Doordat de kooplust, en koopkracht van het publiek door den oorlog zeer geleden hadden, ging er in den detailhandel slechts weinig om. Ook de engroshandel was verre van roos kleurig. De zeer onzekere prijzen van alle artikelen, die veelal neiging tot dalen ver-, toonden, gaven dikwijls gevoelige verlie zen te boeken. Verder droeg de bespotte lijke concurrentie onderling, die door de ook hier 6teeds stijgende exploitatiekosten, slechte betalingen enz. absoluut ongemoti veerd was, er toe bij, dat ook in deze af deeling met weinig succes gewerkt werd. Het jaar 1919 was voor den handel in koloniale waren en aanverwante artikelen vrij bedroevend. Drukkerijen. Do uitkomsten van het drukkerij-bedrijf zijn over het algemeen niet schitterend geweest. De enor me loonen en de zeer hooge papierprijzen hebben veel werk vernietigd.' Sommige drukkerijen, die voor uitgevers werken, hadden door de lage valuta in de.omrin- gendo landen last van buitcnlandsche con currentie. Drukkerijen die ingericht zijn voor handelsdrukwerken on zoogenaamd smoutwerk konden bij voldoend werk een goede winst maken. Distilleerderij. De binnenlandsche afzet nam, dank zij dc opheffing der rantsoenee ring toe, hoewel voor de meesten de om- zet-cijfers achter bleven bij die voor den oorlog. Mineraalwater enz. Het binncnlandsch gebruik nam ondanks de verbetering van de biersoorten toe, en dientengevolge breid de het bedrijf zich uit. Sigarenindustrie. Dc werkloosheid nam wegens gebrek aan voldoende afzet toe' de goede tijd om de overtollige voorraden van sigaren loonend te exporleeren was door de rcgceringsbemoeiingen nutteloos voorbij gegaan. De toekomst laat zich donker aanzien. Bloembollenteelt. Het bloembollenbedrijf heeft in 1919 in vrij gunstigen toestand .verkeerd. De exploitatiekosten waren zeer hoog, doch de prijzen van het productbevredi-i gend. De daling der vreemde valuta op het' einde van 1919 was voor velen echter een oorzaak dat de winst in verlies verander-» derde. Zuivelproducten. Het. jaar 1919 was voor den zuivelhandel uiterst moeilijk en over. het algemeen nadeelig vooral doordat do grenzen voor. uitvoer gesloten bleven. De aanvoer op de Leidsche markt, voor- zoover aan de stadswaag gewogen was 140,500 stuks wegende 1.023.240 Kg. te gen 187.226 stuks met een totaal gewicht van 1.328.884 Kg. in 1917. AÏs unicum wordt vermeld dat dit jaar voor eeno partij kaas, van den landbouwer P. Warmendam te Voorhout, door do fa. Leman en Zn., ruim f 1000.— werd be taald. Grocntcnteelt, landbouw en veeteelt. Do. groententeelt over 1919 was voor de tuin ders een tegenvaller van het begin tot het eind. Bloemkool maakte een gunstige uit zondering, maar de meeste artikelen brach ten in verband met de hoogo huren, hooge inestprijzen en arbeidsloonen veel te wei nig op. De omzet op de Leidsche groenlenvei- ling daalde van f 1.272.130 in 1918 tot f 515.376. De resultaten van den Landbouw waren gunstig. De prijzen der granen waren zcor, goed en ook tie opbrengst was bevredigend. De geringe aanvoer van graan uit het buitenland was oorzaak, dat het. binncn landsch product tot zeer loonende prijzen verkocht werd. Het. veelioudersbedrijf was in 1919 be vredigend. in het begin van het jaar waren de prijzen gedrukt, maar langzamerhand verbterde zulks. Varkens, koeien, vet vee, 6chapen en lamineren brachten beste prij zen op' melk, boter en kaas konden steeds tot zeer loonende. prijzen verkócht worden. De slagers beweren ie klagen te hebben gehad, omdat liet goede vette vee steeds duur bleef, zij door de concurrentie min der winst konden maken, „bovendien hun omzet verminderde, terwijl zij ook nog schade leden door den aan voer van bevro ren vleesch uit Argentinië. Boeren cn koop lieden waren over het algemeen beter L> vreden. Lit een vergelijkende staat van de Vee markt te Leiden blijkt, dat in 1918 in to taal werden aangevoerd 10S780 stuks vco vertegenwoordigende een vermoedelijke waarde van f 21.003.215.Voor 1919 waren deze cijfers respectievelijk 162.392 en f 29.558.761.—. Geld- en Effectenhandel.- Aanvankelijk was er een zekere terughoudendheid in den fondsenhandel, wat later verbeterde. Het bankiersbedrijï mag over het algemeen op een jaar van flinke winsten terugzien. Leidsche spaarbank. Het tegoed dcr: 15191 inleggers bedroeg aan het einde van het jaar i' 3.869.805,68. Leidsche Duinwatermaatschappij. In- het jaar 1919 werden door de stoomwerk tuigen te Katwijk aan don Rijn uit het duinreservoir opgepompt 1.590.793 kub. M. duinwater, tegen 1.470,035 kub. M. over het jaar 1918, zoodat 120,758 kub. M. meer, werden opgepompt dan in het vorige jaar. Het totaal aantal contracten op het ein de van dit jaar bedroeg 8238, op het einde van 1918 8204, van 1917 816J. Do 1652 geplaatste watermeters hebben een verbruik aangewezen van 506.177 kub. M., zoodat, gerekend naar het totaal ver bruik van 1.590.793 kub. M., door dc abon nementen moet gebruikt zijn 1.084.616 kub. M., waaronder geblèr het w'ater voor spuien, brandblussching en lekkage begre pen is. De lengte van het buizennet werd uit go- breid met 1.076.50 meter. 'Gasfabriek. De nuttige gasaflevering be droeg in "1918: 9.726.115 lcub. M. en liep in -FEUILLETON. "Langs donkere wegen. ,yüe lamp van Aladdin moet dit alles te Voorschijn bobben geroepen; alles is even 'ijk gekleurd; tzelfs de .bloemen zijn boven ille beschrijving verheven! ik wilde dat ik maar rijk was, om van dat alles 'te kun- len ikoopen! Er is een driedubbele kroon 'an smaragd, en een jajpon van ragfijne rant, die F-itania zou kunnen dragen, en ien krans vergeet-nrij-nietjes van porcelein lie Charlotte doet verstommen. O, ik had looit gedroomd, da't er zulke mooie din- ;en bestonden." 'En toen vervolgde zij: „Wij (hebben zoo'n vervelenden dag ge ld; ik vrees, dat de herinnering er aan^ lij mijn leven lang zal übij blijven, raiaar iet was alles de schuld van die do-mme Charlotte, en zij zeide. dat wij m-oesten gaan. I-Iet regende 'en wij liepen door groo- 1 te plassen-; er waren geen winkels niets dan vervelende straten, en eenige men sehen, die onder een parapluie stonden te praten. „Moeder wilde, liever terugkeeren; maar neen, Chai'lotte zeide, dat wij Brussel niet konden verlaten, zonder het Museum VVirta gezien te hebben, en inderdaad haalde zij ons over, oral al die akeligheid te ondergaan. „O, Mary, welke schilderijen! he't was werk van een (krankzinnige tenminste zijit werken moeten toom krankzinnig heb ben gemaakt. Mijn arm moedertje keek geheel onthutst. „Eene verwarde verbeel ding, Dollie," fluisterde zij; ga als 't u be lieft: mee; deze schilderijn zullen ons ver volgen!" en zij sloeg haar sluier neer en ging in het aangrenzende vertrek. Maar ik moest blijven; en nu schijnt alles mij een nachtmerrie toe. Het waren zulke ivreese- lijke voorstellingen, Mary; zulke akelige onderwerpen. Mijn hoofd raakte verward; de geheee zaak scheen vol grillige figu ren, afgehouwen licliaamsdeelen, bloed en krankzinnigheid! De namen klonken al ontzettend „Honger, Krankzinnigheid en Misdaad." „De opstanding van een, levend begravene," „zelfmoord" „het visioen van een onthoofd man!" Kunt ge u begrijpen hoe een schilder zulke onderwerpen kan kiezen1? Dan was er nog hot gelaat van Lu cifer, die uit (jen hemel geworpen is, en het had zulk eene duivelsche schoonheid, dat men er naar moest kijken;, en Napo leon in de onderwereld de verpersoon lijking van onlmigzamen trots het her innerde aan de beschrijving van Dante. „Eindelijk vluchtte ik naar moeder; want de zedelijke of liever de onzedelijke ataros- pheer scheen mij te zullen verstikken. Met welk recht martelen zij de gezonde her sens van eé^x menscih met de ongezonde voorstelling van een krankzinnig schilder. en zulke zoude uren hun pale't .moeien ontnemen. Ik ijlde bijna, toen wij weer door de plassen waadden. Dien nacht droomde ik van de afschuwelijkste din gen; ik dacht er over na wat gij van dit alles zoudt zeggen, Mary." De brieven van Dollie waren zeer verma kelijk; zij schreef alle gedachten neer, die in haar werkzaam hoofdje opkwamen. Langzamerhand veranderde zij van onder werp; zij waren weer op het 'kasteel terug gekeerd. Het wareji rustige dagen imet veel werk, dat verricht moest worden, en des avonds kwam dokter Arnau'd zijne gewone bezoeken (brengen. Toen kwam de brui loft. Dollie schreef, dat Charlotte zich vrij goed gehouden had en er zeer lief had uit gezien. Deze groote gebeurtenis maakte haar wat bedaarder; zij had haar gemaakt heid vergeten en was nu stil en eenvou dig. Daarna hadden zij' haar in haar eigen (huis bezocht, den avond, voordat zij Les- iponts verlieten. Zij kwam de 'trap af om (hen tegemoet te gaan, gevolgd door haar •jongsten stiefzoon. Zij droeg haar mutsje en zag er blozend en.gelukkig uit. „Pierre heeft gaarne, dat ik het op heb", zeide zij eenvoudig; en toen klopte zij Gaston op den schouder. ,Is het geen groo te jongen?" zeide-zij op moederlijken loon, terwijl zij lrera vriendelijk in het bruine gezichtje keek. „Maak eene buiging, Ton ton chéri;" en'Ton ton chéri maakte eene vreemde beweging, en stak zijn bruin handje uit. „Het zijn beste jongens, lieve jongens en ik houd .veel van hen en van hun vader," riep het dametje met schitte rende oogen. „Wie hebt ge daar, Madame Arnau'd? viel eene bekende stem- in de rede. „Wel zoo! onze goodo vrienden! Charlotte, maakt ihet «haar aangenaam. Laten wij haar het beste aanbieden, dat wij hebben. Hier ziet gij ons. Madam, Mademoiselle, wij zijn het gelukkigste huisgezin uit Lespont. Mijne vrouw is onze goede engel. Jean Jacqus en Ton ton chéri weenen niet langer om een gestorven moeder. Le roi est mort, vive le roi niet waar? kun nen wij dan de liefde niet verplaatsen? de moeder is gestorven en toch leeft de moe der!" „Mon ami, «do koffie staat gereed in het salon en Horlensé wacht daar", viel Char lotte bloozend in; ien hare blauwe pogen rustten vol teedenheid op haar echtgenoot. „Arm, klein vrouw'tje, zij is zéér gclu'k- k%!" merkte Mrs. Maynard aan, toen zij dien avond «door de stille straten liepen. „Haar man en de jongens verafgoden haar. Nu, zij is'niet geleerd, maar zij heeft een 1 goed hart; en voor mannen als Dr. Ar- naud hindert een beetje coquetterie niet. Misschien zal zij ten slotte nog gelukkiger rare'b hem zijn diin met kapitein iHervey." „Misschien wel, antwoordde Dollie ver strooid; zij Gr ad ternauwernood gehoord wat haar moeder zeide. Dit was Ihun laat ste avond te Lespon'ts. Kerstmis was voor bij en Nieuwjaar eveneens. Toen zij voor het laatst -de Grande Place overstaken, be gon het klokkenspel te spelen. „Vaarwel", scheen (heft tot Dollie te zeggen; „vaarwel gulden dagen; vaarwel gelukkige droo» men; Zullen ze ooit terugkeeren.'" Dollie, lieve, het is te koud om stil te staan", bracht haar moeder vriendelijk in het midden, en het meisje schrikte op en spoedde zich toen haastig verder. „Vaar twel, gulden en gelukkige droomen. O, arme Mary!'' zuchtte zij; „zullen zij ooit terugkeeren? zullen zij ooit voor haar te rugkeeren?" HOOFDSTUK XXIV. He't was Zaterdag reeds laat op den avond, toen Mrs. St. John en Mary door de straten van 'East 'End van Londen reclen. Zaterdagavond te Whitechapell Mrs. St. John leunde achterover en sloot de oogen, als wilde zij niets zien, maar Mary zat rechtop cn keek ople'ltend naar buiten. Dit was het strijdperk -van Maurice de plaats waar hij werkte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1