Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND, NIEUWE LBIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS - nt LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GETESTIGD ZIJN B KWARTAAL f 2.50 ;R WEEK f 0.19 15C0 PEE POST PER KWARTAAL f2.90 fste JAARGANG. - WOENSDAG 4 AUG. 1920. - No. 105 BUREAUHOOSGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIEPRIJS PER GEWONE REGEL f 0.22Va DES ZATERDAGS f0.80 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARlEf. KLEINE ADVERTENTIES Tan hoogstens 30 woorden 50 centZaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling nummer bestaat uit twee bladen In eigen organisatie. Kaar aanleiding van het artikeltje over ren6taand onderwerp in ons nummer Maandag, ontvingen wij het volgende rijven: M. de R., Uw Nr. 103 verscheen een driestar iteld „In eigen Organisatie", en nu ver- ndert het mij zeer, dat U om dit te be lten gemeend heeft een groote groep Christelijke Middenstanders te moeten ichten als, alleen pal staande voor de en portemonnaie, en ten laste van hen i instelling als de C. B. V. te moeten beerlijken. lijkbaar heeft de schrijver Uwer drie- r wel eens iets gehoord en zonder het té. te weten, maar overgenomen een re- ue bericht dor (J. B. V. dat deze instel- zoo goedkoop kan leveren. Tegenover bewering dat zij voor eene levering i veel goedkooper was, kan ik U ver- illcnde feiten noemen waarbij de C. B. in concurrentie met den vrijen handel,veel rder was, bijv. een houtlevering schreef 1 B. V. in voor f 80,000.ongeveer of f 16.000.duurder dan de laagste in- ijver. j, öch of een leverancier de goedkoopste bepaalt zich niet alleen door den prijs r ook door de wijze waarop geleverd J dt. De verkoopvoorwaarden der C. B. v zijn zoo gesteld, dat geen fatsoenlijk delaar dat zou durven doen. idien bijv. de gemeente ten Uwent steen o pt van een handelaar moet deze hande- le.veren franco op den wal, do keuring :hiedt op den wal en moet voldoen aan vooruit te deponeeren monster. Alle :o's, vracht, losloon enz. zijn voor reke- van den handelaar. Betaling geschiedt nadat de rekening is goedgekeurd, de chillende bureaux doorloopen heeft en dan eindelijk de Gemeente-Ontvanger l in kas heeft. C. B. V. dankt voor deze risico's, le de fabriek, de keuring moet aan de iek geschieden, neemt geen losloon, ht enz. voor hare rekening en laat con- betalen. et is misschien wel mogelijk dat bij rdeeling der door U genoemde cijfers de levering van die Miskl. hardgrauw rekening is gehouden met t,e betalen n ht, zoodat als deze er bij wordt geteld voordeel wel eens nadeel zou kunnen ihalve dit alles, werkt de C. B. V. ook met, kapitaal van ons. Zij verkrijgt de odigde gelden uit de kassen der ver lende Gemeenten en al6 er tekort is er maar weer worden bijgestort. De gier waarop deze instelling levert, kan wei eens zoo wezen dat men zich wel wachten er een tweede bestelling te Zeer dicht in uwe nabijheid heeft de aV. eens straatklinkers geleverd die slecht waren, dat deze alleen kouden uikt worden in een straat waar weinig gereden en is de kwaliteit zoo, dat handelaar deze zeker wel f 15.00 per goedkooper zou willen leveren indien 'ist dat de Gemeente dit soort voor tsteen zou durven verwerken, lar de zaak waarom het hier gaat, geluid een Christelijk handelaar zou hooren is geen andere, als dat deze rale Vereenigingen doén. Pal staan te- deze socialisatie. Als Chr. Middenstan- ;ou ik met Uwen A.-R. afgevaardigde ïeer De Lange willen zeggen, het wordt jd dat dit soort inrichtingen zoo spoe- bogelijk weer verdwijnt. Men tracht op ei manier de handel over te brengen Jde gemeenschap, wil trachten de Ge- te-ambtenaar, koopman te doen spe- en indien dit dan geld kost (wat na tuurlijk nooit te controleeren ia) dan de belasting schroef maar weer wat aandraai en, en beginnende met handel in bouwma terialen, vervolgens bleekér gaan 6pelen, dan handelaar in manufacturen en kruide nierswaren. om eindelijk te komen tot de ideaalstaat, alleen Gemeente Ambtenaren en werklieden over te houden. In den strijd tegen de C. B. V. behooren alle middenstanders aan onze zijde, ook, ik zou haast zeggen in de eerste plaats alle Christelijke Middenstanders. Dat een handelaar tracht op eerlijke wijze pal te staan voor zijn portemonnaie is geen schande, het was te wenschen da^ onze Raadsleden wat beter pal stonden voor ons aller, de Gemeente portemonnaie. Met dank voor de plaatsing, Een Christelijk Handelaar die uit beginsel strijdt tegen de C. B. V. Wij danken den geachten inzender voor de ongezochte gelegenheid die hij ons biedt om op dit zeker niet onbelangrijk onder werp nog even -terug te komen. Het komt ons vóór, dat hij zich van de vraag of wij een zaak als deze al of niet moeten bestrijden wel wat 'al te gemakke lijk afmaakt. Het betreft hier een vorm van coöperatie zooals wij die- met name in middenstands- kringen veelvuldig aantreffen. De aangesloten gemeenten werken samen om de noodige materialen op de beste en de goedkoopste wijze te verkrijgen en wij zien niet in welk principieel bezwaar daar tegen kan worden aangevoerd. Een feit is nu eenmaal dat de bouwma- terialenvoorziening enkele jaren geleden groote moeilijkheden met zich bracht, en dat meermalen door de handelaren buiten gewoon groote winsten werden gemaakt. Door de protesteerende vereenigingen is dit volmondig erkend. Het gevolg van dit optreden der ge meenten kan natuurlijk zijn dat enkele middenstanders gedupeerd worden. Voor de betrokkenen is dit evenmin aan genaam als bijv. voor de grossiers die door de coöpereerende middenstandsvereenigim gen worden uitgeschakeld. Dit behoeft echter nog geen reden te zijn om de zaak als zoodanig af te keuren. Maar, zegt de schrijver, do concurrentie die ons op deze wijze wordt aangedaan is feitelijk minder eerlijk, daar gewerkt wordt met geld van de gemeenschap, dus met ons kapitaal. Wij zijn zoo vrij hierin met hem van meening te verschillen. De gemeentebesturen -hebben tot taak het gemeentebelang te behartigen en wan neer zij nu op deze wijze samenwerken dan is het doel niet om nu ook eens zaken te doen, om zich op een terrein te begeven wat het hunne niet is, maar alleen de bevorde ring van de belangen der gemeente. Bovendien is de zaak op commercieelen voet ingericht. Men heeft een Vennootschap gevormd, die aan de deelnemende gemeen ten divident uitkeert tot een maximum van 5 pet., maar welks tekorten niet uit de gemeentekas worden bijgepast, althans niet in den zin als de inzender het voorstelt. Over de vraag in hoeverre de C. B. V. aan haar doel beantwoordt, wordt ver schillend geoordeeld. In het jaarverslag van deze instelling leest men o. m. dat de C. B. V. bij het af sluiten van contracten voor omstreeks 30 millioen kalkzandsteenen aanzienlijke re ducties wist te krijgen, dat 34 millioen bak- steenen werden gekocht voor f3,— per duizend minder dan do maximumprijzen die de directeur-generaal van dpn arïïeid had weten te bedingen, dat belangrijke partijen deuren en ramen uit Zweden werden inge voerd tegen aanmerkelijk lagere prijzen, dan de binnenlandsche fabrieken noteerden Leest men echter de door do protestee rende handelsvereenigingen verstrekte ge gevens, dan krijgt men een geheel anderen indruk. Uit verschillende mededeelingen blijkt dan dat vaak slechte materialen 'werden geleverd, onder veel meer bezwarende voorwaarden en tegen hoogere prijzen dan door den handel werden bedongen. Tal van klachten kwamen voorts in over de late levering, niet uitgevoerde bestellin gen, en over de zeer onbillijke wijze vaai rente berekening n. 1. vanaf den dag der bestelling. Wij kunnen uiteraard niet beoordeelen welke voorstelling de juiste is. Wij willen echter den inzender de volle maat geven en aannemen dat do C. B. Y. in geen enkel opzicht aan de verwachtingen heeft beantwoord. Blijft dan nog over de voorgenomen boycot niet alleen van de O. B. Y. maar van allen die eenigermate met haar in be trekking staan. En dan herhalen wij onze vraag: welk standpunt nemen onze christelijke bonden van houthandelaren enz. ten op zichte van deze kwestie in? En indien de handelaren enz. nog tot de algemeene bon den behooren, zou het dan geen tijd wor- den dat ze een eigen organisatie vormen op C h r i s t e Tij ken grondslag, zoodat zij een eigen geluid kunnen laten hooren en zelf hunne houding bepalen? Een christelijk handelaar zegt de schrij ver zou hetzelfde geluid laten hooren als de neutrale vereenigingen doen en pal staan tegen deze socialisatie. Deze oplossing van een zoo gewichtig maatschappelijk vraagstuk als hierbij be trokken is, komt ons wel wat' eenvoudig voor. En het is voor ons besef volstrekt niet duidelijk, dat het doel, vernietiging van de C. B. V. aangenomen dat het goed is elk middel in casu de boycot zou wet tigen. Vragen als deze behooren naar het ons voorkomt te worden behandeld niet in een neutrale, maar in een eigen Christelijke or ganisatie onder belichting /.uoveel moge lijk van onze beginselen. Het zou ons verheugen indien deze ge- daehtenwisseling daartoe .mocht medewer ken. STADSNIEUWS. Het comité voor Evangelisatie in Bel gië deelt ons mede, dat gisterenavond Ds. A. Lauwers in de Gereformeerde Kerk te Noordwijk aan Zee, zijn in ons blad aan gekondigde rede hield. Een groote schare was opgekomen; het het kerkgebouw was staippvol. Ds Koers leidde de samenkomst. De gehouden collecte voor den arbeid van Ds. Lauwers in België bracht op f 210, terwijl bovendien in den collectezak 'n bil jet van 100 franc werd gevonden. Bij het eindigen der samenkomst werd door eenige jongêdames aan den uitgang inteekenbil- jetten uitgereikt, waarop men 'zich voor eene jaarlijksche, halfjaarlijksche of drie- maandelijksche bijdrage kan verbinden. Het comité mag met dank op deze ge houden bijeenkomst terugzien. Moge ook hedenavond het kerkgebouw Hooigracht tot in alle hoeken gevuld zijn, de te houden collecte een flinke som opleveren en druk worden ingeteekend op de biljetten welke ook alhier zullen worden aangeboden. Zij er voor deze zaak gebed en offer vaardigheid. Naar men ons mededeel/'., wordï op Maandag 28 Augustus a.s. in de Pieterskerk alhier een concert gegeven» waarvan de baten" zullen ten goede komen aan de te Oegstgeest gevestigde en wérkende vereeniging „Wijk- venpleging voor alle gezindten!". Bekende musici vérleen/en daarbij geheel belangloos hun medewerking. De Wijkverpleging voor alle gezindten te Oegsitgeest heeft grootsehe plannen! Men wil komen tot de oprichting van een eigen gebouw te Oegsbgees'. en daaraan toe voegen een inrichting met kuipbaden en dou ches, ten gerieve van heit publiek. Dat deze onderneming aanzienlijke kosten met zich brengt, laeit zich begrijpen. De vereeniging ontvangt van de gemeente OegiSgeest ,een jaarlijksche subsidie van f 300, doch moet verder geheel bestaan van giften en schenkingen. Vandaar dat men door het orgarwseeren van een concent de kas der vereeniging ten bate der wijkverpleging, wil versterken. Nadere bijzondferhedten -zullen al/snog per advertentie worden bekend gemaakt. Ds. W. den Hengst, pred. bij de Oud- Gereformeerde Gemeente alhier, komit voor op het tweetal te Terneuzen. Voor den kommies eerste klas, G. J. C. van Maanen, die van Almelo naar hier zeu worden overgebracht, is deze verplaat sing thans ingetrokken. Bepaald is, dat dr. J. L. Walch, te 's-Gravenhage, privaat-docent in de facul teit der letteren en wijsbegeerte aam de Rijksuniversiteit alhier, onderwijs zal ge ven in de 'geschiedenis van het drama en van- het tooneel, in het bijzonder in de 17de, 18de en 19de eeuw. Aan mej. L. C. Bolle is op haar ver zoek, eervol ontslag verleend als hoofdas sistente bij de'verloskundige en gynaecolo gische kliniek en polikliniek aan de Rijks universiteit alhier, en is voor het tijdvak "van 1 Augustus31 December 1929, als zoodanig benoemd Tjwan Kiat Li, arts hier ter stede. Aan de Rijksuniversiteit alhier is met ingang van 1 dezer, aan mej. H. C. C. la Rivière, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdassistente bij de botanie en .voor het tijdvak van 1 Augustus31 December 1920 bevorderd tot hoofdassisten te bij de botanie mej. E. Zeydel, thans as sistente, en yoor het tijdvak van 1 Augus tus—31 December 1920 benoemd tot assis tente bij de botanie mej. C. J. Janse, alhier. Voor het examen Fransch, Middel baar Onderwijs, A. slaagde te 's-Graven hage, Mej. C. E. Becherer van hier. Geslaagd voor höl Mereu-rius-Diploma voor Boekhouden en a.Vi de heer M. L. J. Groffie alhier, leerldng van het Genootschap: „Kennis isJVlacht' te Leiden (leeraar de heer H. D. M. Knol). Naar de 'Daily News'" van 29 Juli IJ. mededeelt, is prof. dr. Rendel Harris bij zijn onderzoekingen naar wat er van de „Mayflo wer" het schip, waarmee de Pilgrim Fa thers 300 jaar geleden naar -Nieuw Engeland overvoeren geworden is, tot bet resultaat gekomen, dat het meest \an het schip gebruikt is voor' een groote schuur op de hoeve Old Judan. an Buckinghamshire. Hij kan historisch aanfoomen, dat'het tijdstip, waarop het spoor van de „Mayflower" is zoeik geraakt, de eige naar van genoemdehoeve.voor een vierde eige naar was vanhet schip,en eenander vierde sl> deelte toekwam aan eenboer bij Amersham.een paar mijlen er van daan. Vroegere onderzoe kingen hadden aangetoond, dat het schip op de walvischvangs: was tot 1654; spoedig daarop is het, naar men vermoedt, afgebroken hetzij te Boston of op de Theems. Eenige aan wijzingen bevestigen het vermoeden van pen del Harris- Zoo o-m-, dat de spanten van te schuur de spanten van een oud schip zijn van ongevlcer de torootte vam de „Mayflowor": 180 ito'n'; dat het steenwerk, waarop de houten -wanden rusten ongeveer uit het midden der Aan het Zoeklicht. Leiden, 4 Augustus 1920. Een paar dagen geleden bevatte „Het' Volk" een artikeltje over „ontoelaatbaar heden" van een rood§n „aannemer van losse werkzaamheden" te Leiden. Naar aanleiding daarvan schrijft de betrokkene de heer L. Nieuwenburg thans een stukje, waarin hij zich verdedigt en be toogt dat hij beneden de bestaande loonre geling laat werken, omdat voor de arbei ders een half ei toch nog altijd beter is,- dan een leege dop. Dit schijnt me een heel verstandige rede neering. Ook. in de arbeiderswereld bestaat' de kans dat wie het onderste uit de kan wil hebben het deksel op den neus krijgt. Maar dan pakt de heer N. aldus uit: „Inplaats van onjuistheden te publicee- ren, zou het wat beter zijn, den secretaris van de afd. Leiden van den Centr. Bond van Transportarbeiders, den heer H. Bey, eens bij de ooren te nemen, waar dit „heer schap" op zeer eigenaardige wijze ,,^erk- gevertje" tracht te spelen, door het aanne men van het lossen der schepen steenkool aan de steenfabriek „Oudenzorg", te Lei derdorp, wat reeds jaren met 10 man ver richt werd, om toch maar het z.g. „af- spraakloon" te bereiken, nu te doen ver richten met 8 man. Deze 8. arbeiders verrichten hierdoor den arbeid voor 10 man. Zooiets noem ik, zicÜ verdienstelijk maken bij de patroons, ten, koste der arbeiders." Het maken van de toepassing laat ik gaarne- over aan de lezers. OBSERVATOR. 17de eeuw is en dat er overblijfselen zijn ge vonden van een inscriptie, die w ijst op de „Mayflower". Hier ter Btede werd aangehouden ze kere L. uit Haarlem, die zich ongeveer zes weken geleden had schuldig gemaakt aan diefstal van tafelzilver bij Mevrouw D. te Heemstede. Het zilver is groö tended s te recht gekomen. L. bekende reeds. Hij had in Den Haag een klein deel van het. zilver, verkocht. Hij werd gevankelijk naar Heem stede getransporteei d. Hedenmorgen stónd op de Haarlem merstraat een werkman van de Electrici- teitsmaatschappij op een 4 meter hooge ladder. Door onverklaarbare oorzaak brak deze ladder en de werkman viel van een hoogtë van drie en een halve meter op do straat. Wonder boven wonder kwam hij op z'n voeten terecht, zonder eenig nadeel van zijn val te ondervinden. Een afgebroken stuk van de ladder viel op de trottoirband, rakelings langs een daar passeerend zeven tigjarig man. Deze bekwam slechts een onbet eekenend wondje, zoodat dit ongeval dat zulke ongunstige gevolgen had kun nen hebben, heel goed is afgeloopen. Landstorm broederdienst. Het ligt in het voornomen in Od.ober a.s een bijzondere zi.ting te houden van de mi litieraden voor de behandeling der aanvagen.' om vrljstelliryy wegens lands'ormbroederdienst van d'iensl.'plichiigen der lichtingen 1920 en 1931. Het recht op vrijstelling- wordt vermoe delijk naar den toestand op 1 Aug. 1920. Journalistiek. Benoemd tot redacteur van het a.-r. dagblad „De Zeeuw" t.e Goes (vacature-B. C. Sbggers) de heer A- de Lange, redacteur van de „Nieuwe Haagsche Crt." Het steenkolenvervoer. Havas seint, uit Parijs d.d. 3 dezer: Volgens het „Petit Journal" is na eet! aan- FEUILLETON, ngs donkere wegen. ad&r sobebtst maar, May; hij wil ons its duidelijk maken, dat Tante Mary rijk is, en alles zal kunnen krijgen zij- noodig heeft, en een groot huis om wonen, en dat zij weg zal gaan, en der en toen beefde mijne lieveling rdaad als een riet, legde haar hoofd ["fjhijn schtouder, want zij is nog zeer en ik voelde, dat zij weende. Ik ver- 'dit, op.dat gij moogt weten hoeveel ce van u houdt; trouwens dat doen tllen. ngzamerhand legden wij hun alles uit, Bt/tice werd weer vroolijker gestemd, en spraken er geruimen tijd over. Bee n er nu en dan tusschenbeide door haar schel stemmetje te zeggen: na weet ge dat Tante Mary eene rijke e is eene zeer rijke dame?" En dien d zeide zei uit haar zelve in haar ge- e: „Dank u Heer, dat gij Tante Mary altijd rijk hebt gemaakt, Amen." m kind! alsof onze rijkdom ons kon enl taar wij grooten spraken er versitahdi- >ver. Ik wilde, dat gij het ihadt kunnen bh, Mary. dacht, dat gij eene kerk zoudt houwen; Ilatty een hospitaal voor onge neeslijke kinderen, omdat gij zoo'n mede lijden hadt met kleine lamme Jemimie. Ro- sie meende, dat het een armhuis zou zijn. May stond in twijfel; maar was vast beslo ten, dat zij allen bij u moesten wonen en eiken dag versche melk zouden drinken, en eigen tuintjes hebben én op een ezel rij den, want haar hoofdje\ield z.ich nog be zig, met de ossen en de ezels. Toen bracht ik hen tot zwijgen, en zeide, dat of Tante Mary kerken, of hospitalen, of armhuizen bouwde, één ding zeker was, dat wat zij ook deed, zij zich zou beschouwen als de rentmeester van haar Heer, en dat zij deze rijke gift zou beschouwen als geleend goed, dat zij in Zijnen dienst moest gebruiken. „Want' ik ken uw hart, mijne lieve zus ter, even goed als mijn eigen, en waar an deren u gelukwënschen, arme Janet, bij voorbeeld, maar gij moet geduld met haar hebben, want dit alles maakt haar zoo ge lukkig zult gij er voor terug deinzen als voor een last, met het volle besef van nieuw werk en nieuwe verantwoording. „Wat! is dat alles voor mij? en al die men- schen rondom mij, die van gebrek omko men", zult gij bij uzelve zeggen, en uwe oogor: zullen vochtig worden, en uw hart gedrukt, alsof er een last op u drukte, „Maar, moed slechts, mijne geliefde zus ter! open uwe armen slechts wijd, om de goedheid Gods te ontvangen; goud is-geen slijk voor hen, die liet goed weten ie ge bruiken. Herinnert ge u de gelijkenis van de talenten? alles in dienst van Hem, die de armen Zijne broeders noemde. Mary, nu zult ge niet bevreesd zijn, niet erg be vreesd, wel? „Nog één woord, lieve, want ik schrijf zeer onsamenhangend, vrees ik er komt eene plotselinge gedachte bij mij op die voorwaarde. Wat kon Mrs. Reid daarmede meenen? Bestaat er eenige grond voor zulk eene onderstelling? Mannen, zelfs broeders, zien zulke din gen niet spoedig, en ik verkeerde steeds in de nieening, dat het hart van Tante Mary nog vrij was; maar als ik mij vergist heb, als er eene innerlijke onrust is iets waar van gij later spijt zoudt kynnen hebben, wijs dit aanbod dan van de hand; een rus tig hart is beter dan een koninkrijk. Ik denk, dat gij mij wel zult begrijpen. „Nu ben ik vermoeid en*Janet ziet mij verwijtend aan. Wat! zijt ge nog niet ge reed? schijnen hare oogeri te zeggen. Neen! niet voordat ik afscheid van u genomen heb, mijne eigen lieve zuster; God zegene u en lïelpe u om eene goede keuze te doen, als die gedaan moet worden. Uw liefhebbende broeder MAURICE." Hare tranen vielen op het papier deze laatste volzinnen wafen bijna on-leesbaar! Het was duidelijk, dat zijne hand gebeefd had, hetzij door vermoeidheid of door ont roering; misschien had het hoesten hem gehinderd; er was eene klad gevallen en de allerlaatste woorden schenen het schrift van een oud man. Als Janet eens gelijk had en Maurice eens stierf? „Als er eene innerlijke onrust is iets waarvan gij later spijt zoudt kun nen hebben wijs dit aanbod dan van de hand." 1 :v;:- Hoe kon hij haar dat aanraden, terwijl hij zich met zijn geheële hart in het voor uitzicht van deze nieuwe blijdschap ver heugde, terwijl hij er zich tot in het diepst zijner ziel over verblijdde, dat zij over zulk een vorstelijke gift zou mogen beschikken. „Open uwe aura en slechts wijd', om de goed1- heid Gods te ontvangen", en toen, als door eene innerlijke ingeving gedreven en op droevigen toon, „m^iar niet ten koste van alles beter een rustig hart dan een ko ninkrijk"; het was als wilde hij zeggen: „Weest eerst waar daarna edelmoedig." ,;0, Maurice, Mauricé! zeg mij wat ik doen moet", riep -het arme meisje uit, ter- Wijl zij haar gelaat in de handen verborg; en toen verwijlde zij in gedachten aan zijne zijde in de oude, eenvoudige studeerkamer. Janet en de kinderen waren boven; hij had ze weggezonden; zij waren alleen. Nu sprak zij; nu stortte zij haar geheele hart voor hem uit; zij legde hare gedach ten kristalhelder voor hom bloot; hij hield hare handen inde zijne; hij moedigde haai; aan, hielp haar om te spreken. „Er moeten geen geheimen tusschen ons bestaan; ben ik niet evengoed de priester als de broe-. der, Mary?" Zoo, nu was alles gezegd. Wat zou nu het an'twoord zijn? Zou het zijn, „Werp deze verzoeking van u; overwin uw hart; kruisig zijne reine liefde; neem het u toe- gewezen kruis van eenzaamheid cn veria'-* tenheid op. en wandel op den weg, "dien de Voorzienigheid voor uw voet heeft ge baand?" of zou het zijn: „Wees waar te-, genover uzelve, Mary; laat u niet vorblin- den door een schoonschijnend gevoel van,' plicht; eene zelfopofferende, die verdriet vad een ander in zich sluit, wordt niet aN tijd aangenomen; wordt niet ontrouw aan uwe liefde ter wille van deze schatten; leef uw eigen gelukkig leven, mijne zuster; God zal ons krach't geven, om onzen last te dra? gen?"- O, zou hij dat alles niet zeggen? Ja', en nog meer. Hij zou haar vertroost en gesterkt v&p. zich laten gaan, de kosten niet overreke^ nende, maar de dingen aanziende, zooals zij waren met grooten eenvoud, en kinder lijk zich'houden aan den oogenblikkelijken plicht. J CWordt vervolgd)-

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1