Dagblad voor Leiden en Omstreken. BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 BINNENLAND, DSCBE COURANT ABONNEMENTSPRIJS - IS LEIBES ES SUITES LEIDES WAAK AGESTEN GEVESTIGD ZIJN MR KWAETAAL f 2.50 PEB WEEK f 0.19 FKASCO PEE POST PEE KW V.ETAAL 12.90 1ste JAARGANG. - MAANDAG 2 AUG- 1920. - No. S03 ADVERTENTIEPRIJS PER GEWONE REGEL - f 0.22V3 DES ZATERDAGS f0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TAR1EL KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 centZaterdags 75 cent» 3 bg vooruitbetaling V Dank en zorg. Zes jaren is het nu geleden dat de groo ve wereldoorlog uitbrak en ook in ons land do algemeene mobilisatie werd afgekon digd. De wereldo o r 1 o g is sinds geëindigd. Maar de wereldv rede toeft nog. In het oosten van ons werelddeel woedt oen hevigen strijd en in het westen worden pi onderhandelend over een duurzamen yrede nieuwe brandstoffen aangedragen die in de toekomst het oorlogsvuur weer kun- pen doen ontbranden. Meer zorgwekkend echter is de onvrede pil dc onrust in den boezem der volken zelf, Overal dreigt de burgerkrijg, die in zijne gevolgen niet minder noodlottig is, dan de oorlog die wij pas beleefden. .Ons kleine landje, werd in deze zes jaren rijk gezegend en op zeldzame wijze be- yoorrecht. De haast, ondraaglijke druk, waaronder Europa gebukt ging werd ook hier gevoeld maar in veel mindere mate dan in de ons omringende landen. L Het oorlogslijden werd ons bespaard. En mede als gevolg daarvan hadden ook jde noodlottige revolutionaire woelingen Jhier een geringeren omvang. Er is diis reden voor dank. Want de voorrechten ons geschonken Karen niet verdiend, i Wij waren niet heter dan anderen. 1 Maar juist het feit dat er van dien dank &oo weinig gezien wordt, dat ons volk als yolk ondankbaar en zonder de groote zege- pingen te waardeeren voortleeft, moet een borzaak zijn van zorg, voor- de tqèkomst Idie in vele opzichten donker schijnt. Moge ons Christenvolk in deze zorgvolle jtijden zijn hooge roeping verstaan en zich Smet een dankbaar hart geven voor de pr o- ageering en toepassing van die •eginselen die voor land en volk ten zegen :unnen zijn. V I11 eigen organisatie. Het bouwen is duur. En als er geen verandering komt zal het 5n de toekomst zoo goed als onmogelijk zijn woningen te bouwen waarvoor on danks de groote woningnood nog huurders gqvonden kunnen worden. Eén der oorzaken is de soms haast krank zinnige opdrijving van de loonen en de weinige werklust van een deel der werklie- frep. Eén der oorzaken. Hier werken echter oolc and«®e -factoren. De hooge prijzen van de bouwmateria len en de groote winsten van fabrikanten jen handelaren vormen eveneens een be langrijke factor in het duurteproces. Nu is eenige jaren geleden opgericht fle N. V. Centrale Bouwmaterialen Voor ziening, een Vennootschap waarvan Ge meentebesturen, woningstichtingen enz. lid kunnen zijn en die zich telr doel stblt goe- 'de materialen tegen niet te hoogen prijs te leveren. Dat deze C. B. V. goed werkt moge daar uit blijken, dat bij een dezer dagen gehou den aanbesteding, van 300.000 miskleurige hardgrauwsteenen door de C. A. V. f 5,25 per duizend steenen lager werd inge schreven dan door de opvolgende hande laars. Een belangrijk verschil, i Het behoeft geen betoog dat de handela ren met dit optreden slechts matig zijn in genomen. En om nu aan het optreden van de C. 'B. V. paal en perk te stellen, heeft men, zooals dat in onzen tijd past, kort. en goed besloten deze organisatie te boycotten i „De Nederlandsche Houtbond, zoo is gemeld, heeft op en algemeene vergadering besloten den strijd" tegen het optreden der |N. V. Centrale Bouwmaterialen Voorzie ning, kortelings C. B. V. genoeratl, waarin lalgemeen een 6treven gezien wordt om handel en industrie uit te schakelen, krach tiger te gaan voeren. Men besloot: lo. noch direct noch indirect meer hout te zullen leveren: a. aan de Centrale Bouwmaterialen Voorziening C. B. V. b. ten behoeve van werken, waarvoor ook door de C. B. V. direct of indirect ma terialen zijn geleverd. c. aan personen die hun waren geheel of gedeeltelijk betrokken hebben van de C. B. V. voornoemd zelve of personen die direct of indirect aan die C. B. V. geleverd heb ben na 1 Augustus 1920. 2o.„ noch direct noch indirect iets van de C. B. V. voormeld te zullen koopen. 3o. noch direct noch indirect gebruik te zullen maken van de diensten of de bemid deling van de Agenten of Commissionnairs die na 1 Augustus 1920 ook hun diensten yerleenen aan de 'C. B. V. In een vergadering belegd door het co mité van Actie tegen de C. B. V. werd door afgevaardigden van de volgende vereeni- gingen toegezegd in hun vereenigingen voorstellen in te dienen van gelijke strek king als door den Ned. Houtbond reeds worden toegepast; de Bond van Ned. Bak steenfabrikanten, de Bond van Ned. Gjoot- handel in Ijzerwaren en aanverwante arti kelen, Kalkzandsteenvereeniging, Ned. .Ver, van IJzerhandeiaren, Ver. tot bevordering der belangen van den Glashandel in Neder land, Cementvereeniging, Ver. van Hande laren in Bouwmaterialen in Nederland, Ver. van Verf- en Vernisfabrikanten, Ver. in Balk en IJzer, Nederlandsche Aanne- mersbond. Ook hout,agenten, commissio nairs in hout, houtfactors en niet bij den Ned. Houtbond aangesloten firma's traden tot de acte toe. Overigens zijn maatregelen in voorberei ding om ook in het" buitenland den handel 6p te wekken geen leveringen aan de C. B. V. te doen en met de Hollandsche vak- genooten pal te staan tegen de so cialisatie, welke in de C. B. V. is be lichaamd." Men wil dus pal staan-tegen de sociali satie. Maar men bedoelt daarmee pal te staan voor de eigen portemonnaie. Wij vragen: welk standpunt nemen on ze Christel ij ke Bonden van hout handelaren, .ijzerhandelaren enz. ten op zichte van deze kwestie in? En indien de handelaren en fabrikanten van Christelijke belijdenis nog tot de alge meene bonden behooren zou het dan niet tijd worden dat ze een eigen organisatie vormen op c h r i s t e 1 ij k e n grondslag, zoodat zij bij belangrijke sociale vragen als hier aan de orde zijn een eigen geluid kunnen laten hooren en zelf hunne hou ding bepalen? Wij stellen aan onze Christelijke werk lieden op hket stuk van organisatie hooge eischen. En dat is goed. Maar diezelfde eischen mogen en moe ten oolc worden gesteld aan onze christe lijke patroons, aan handelaren en fabri kanten. Christelijk Middelbaar Onderwijs. Christelijk Middelbaar Onderwijs. Eeniigd dagen geleien namen we een ar tikeltje over uit de '„Nederlander" waarin ge wezen Werd op de gevaren die onze Christe lijke Hoogere Burgerschollen bedreigen. Naar aanleiding daarvan wordt nu „van bijzondere welingelichte zijde" aan bedoeld blad o.m. het volgende geschreven: Laten wij nu eens nagaan, welke verande ringen de wet van 1 Maari: 1920 in de sub sidie-regeling gebracht heeft. Voordat die wet in werking brad, bes/tond het subsidie uit: le. een vergoeding per lesuur van 60 minuten 's weeks, voor de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus f 70 bedragende, 2e. f 1000 als tegemoetkoming an het salaris van d-en directeur der school. Overigens kreeg heit .hoofdbestuur niets vergoed, dan eventueel de kosten van een lokaal en leermiddelen voor gymnaslfiek. Bepaald was, dat niet meer dan 30 lesuren- per week en per klasse voor subsidie in aan merking kwamen. Voor een vijfjarige school zonder parallel- afdeeling bedroeg het subsidie volgens de oude bepalingen, alzoo ten hoogste: voor les uren 5 maal 30 maal f 70 as f 10900, vo.or den directeur f 1C0Ö. totaal f 11500. Wat geven nu de gewraaktesubsidiebepa- lingen der wet van 1 Maart 1920? le. Een subsidie per lesuur van 50 minuten 's weeks varff 160. f 150 of f MO naarmate de school gvestigd' is in eene gemeente der eer ste, tweede of derde klasse. 2e. Drie vierden van de kosten var. heit ma teriaal en 3e. drie vierden van de kosten vati het gebouw en zijne install aiiie. Verder bepaalt de wet' dat; 'aan de bijzon- diere hoogere burgerscholen ten minste het getal lessen van 50 minuten moet worden ge geven, voor de openbare scholen vastgesteld, in de 5 klassen te zasiren 167, terwijl desge- wenscht nog 15 lessen meer wórden vergoed," in totaal dus 182, (d.i. ongeveer dezelfde tijd, als waarvoor vroeger subsidie werd verleend 180 lessen van 50 minuten is 150 lessen van, 60 miuten). Nemen wij nu, om de bedragen der subsi dien te kunnen vergelijken., met 'dén schrijver van be!; artikel aait» dat het gebouw der hoofjere burgerschool met zijne installatie f 400.000 kost, waarvan 7 pot. ren!te en aflossing word; betaald, en voorts dat de kosten van mate riaal f 8000 beloopcn (met inbegrip van de wedden van amanuensis en concierge, die^cok voor drie vierden worden vergoed) dan -wordt hel', minimum subsidie volglens de nieuwe be palingen: 'aan lessen; 192 maal f 160 is f 129.120, voor materieel 3/4 maal f 8000 is f {>000, voor bijdrage'in de stiohtingskoisiten 3/4 maal 7/100 maal f 400.0O0 is f 21.000. Totaal f 56.120. D.i. dus f 44020 of bijna 390 pet. meer dan volgens de oude bepalingen. Het minimum-subsidie voor eene hooi,ere burgerschool in eene gemeenti der derde klas se, die 'het minimum getal lessen gee?:, be loopt volgens de nieuwe bepalingen: aan lessen 167 m. f 140 is f 23.3S0, voor materieel 3/4 m. f 8000 is f 6000. voor bijdrage in de sbicht'ingskosten 3/4 m- 7/100 m. f 4ÜÖ-000 is f 21.000. Totaal f 50.380. D.i. dus f 38800 of bijna 340 pdfc. meer dan volgens de oude bepalingen. Nog is de grens naar boven van Bde op brengst der schoolgelden,, die volgens de oude bepalingen op f 150 per leerling gemiddeld was gesteld, zoodai; ook in dat opzicht, liet druk om sten gebied der scholen verruimd is. Wat is van regeeringswege toit dusver daar tegenover geëischt? Niets anders, dan dal; de leeraren der gesubsieerde hoogere burgerscho len op denzelfden voet 'zouden worden ge salarieerd als die aan de Rijkskweekscholen. En nu weet de sctu'ijyer, die immers zelf be langhebbende is, toch ook wel, dat de ver meerdering der uitgaven, welke uit die voor waarde voortvloeit, veel minder beloopt dan de bovenvermelde subisidaeverhoogingd STADSNIEUWS. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder wapperden heden van de verschillende openbare gebou wen de vlaggen; tevens werd hedenmorgen het carillon van den stadhuistoren bespeeld. Naar wij vernemen werd door de Chr» Oranjevereeniging het volgende telegram verzonden? Aan H. M. de Koningin-Moeder, Soestdijk. De Leidsche Christelijke Oranjevereeni ging, dankbaar, dat Uwe Majesteits leven tot nu toe gespaard werd, en nooit verge tend den rijken zegen, dien God voor en in de opvoeding van Onze geeerbiedigde en beminde Koningin, ook ten bate van land en volk, aan Uwe Majesteit schonk," biedt uwe Majesteit hare hartelijke gelukwen- schen aan, hopend, dat de levensavond van Uwe Majesteit, vriendelijk verlicht worde door de zon van Gods genade. Ds. THOMAS, Voorzitter.. SP AA, Secretaris. Het comité voor de Evangelisatie in België verzocht ons er de aandacht op te vestigen dat Ds. Lauwers, niet Donderdag, zooals abusievelijk in het Leidsch Kerk blad werd medegedeeld, te Noordwijk aan Zee spreekt, maar Dinsdagavond, zooals in onze agenda en advertentie 'vermeld staat. De classicale zendiugsdag dei' Geref. Kerken, gehouden den 21sten Juli op hetj landgoed „Oud-Poelgeest." heeft na aftrek van alle onkosten, ruim f 300.winst op geleverd voor de zending. Voorwaar een mooi succes, waarvoor den bekwamen leiders ongetwijfeld een woord van hulde toekomt. Naar wij vernemen zijn bij de Leid sche Chr. Oranjevereeniging alhier plan nen in bewerking den verjaardag van H, M. de Koningin op 31 Augustus a.s. op bij zondere wijze te herdenken. Nadere bijzonderheden zullen spoedig, o. m. door ons blad, worden bekend ge maakt. De toestand van den heer G. Boon, wethouder te Oegst,geest, verpleegd in het Diaconessenhuis alhier, blijft naar wij ver nemen zorgelijk, hoewel hoop op herstel niet is uitgesloten. Naar men. 'ons mededeel: is door het ibestuiK- der Gereformeerde School vereeivijing alhier be slot en, in den vervolge het personeel der scholen bij eventueele ziek/je etc., door eene vanwege her schoolbestuur benoemden arts -te doen con'.roleeren, alsmede het te beroemen personeel vooraf door bedoelden medicus te doen onderzoeken. Door het Schoolbestuur is hiervoor benoemd dr. H. P. Veldhuyzen, arks' alhier. Hedenmorgen werd op de Haarlem merstraat de 29-jarige C. F., uit, de Eerste Kooystraat door een toeval getroffen. Door de politie werd hij binnengedragen in het brugwachtershuisje aan de Blaivfr- poortebrug, waar hij na 20 minuten in zoo verre weer bij was gekomen, dat hij op eigen gelegenheid te voet naar .huis kon Alhier wordt vermist de 14-jarige jongen, genaamd F. Chr. van den Donk, wonende Rijnzichtstraat 9. Hij is geboren te Amsterdam en loopjongen van beroep. Opsporing wordt verzocht. Het is, naar men ons mededeelt; niet voor 't eerst, dat de jongen plotseling wegblijft en niets van zich laat hooren. De laatste maal werg hij te Katwijk aangetroffen in een strandtentje alwaar hij bier en limona de verkocht. De administrateur van 's Rijks Mu seum van Natuurlijke Historie de heer F. A. Verster van Wul verhorst, heeft, in gaande 1 Augustus j. 1. zijn betrekking, die hij ruim 60 jaar bekleed heeft, neergelegd, Op 1 Januari 1860 werd hij tot admini strateur aangesteld. Zeker zou hij nog lan ger zijn arbeid, die hij steeds met liefde en lust verrichtte, hebben waargenomen, zoo hij de laatste maanden niet sukkelend was geweest. Dit heeft hem zijn ontslag doen aanvragen. De oude baas, die binnenkort 94 jaar hoopt te worde heeft nog een bui tengewone helderheid van hoofd terwijl hij nog goed zijn pen kan gebruiken. Het ligt voor de hand dat velen, en voor al de overige ambtenaren op het Museum» hem zullen missen, daar hij als het ware bij het museum was ingeleefd, en zij hopen dat de heer Verster nog eenige jaren in goede rust mag doorbrengen. Te Nieuw-Yennep is gisterenavond door de politie het lijk opgehaald van v. d. V. ai-» hier die onder het hengelen van een moter* boot was geslagen en verdronken. Te Den Haag slaagden voor het exa men H. B. S. met 5-j. cursus onze stadge- nooten J. B. Agerbeek, J. D. van do Graaff» E. A. Hasselbacb, J. den Hertog, D. F. E. Meerburg en M. Splinter. Te AmsterjJam slaagde voor het exa men hoofdakte onze stadgenoot W. N. van der Well. Bij de Leidsche Spaarbank is in deS maand Juni ingelegd f 154-670.09 en tenigae- taald f 197.581.04, terwijl 09 nieuwe inlejgc:s zijn ingeschreven en 76 boekjes geheel wekten ui.bötaald. Het tegoed der 15315 inleggers bedroeg einde Juni f 3.772.787.44. Melkprijzen. Het hoofdbestuur van do Ned. Vereeni- ging voor Huisvrouwen, heeft Vrijdag j. 1. een onderhoud gehad met den Minister van Landbouw inzake de laatste verhooging der melkprijzen. De minister gaf te kennen dat hij bereid is, maximum-prijzen voor consumptiemclk vast te stellen, teneinde aldus de verhooging te keeren,- indien do besturen der grooto gemeenten daartoe den wensch te kennen geven. Tot het voorloopig opschorten of intrek ken van de reeds uitgegeven consenten voor boter en kaas, tot de melkprijzen zou den zijn gedaald, verklaarde de minister, zich niet bereid. Minister Pop niet verlof. Do Minister van Oorlog, Minister van Marine ad interim, luitenant-generaal Pop» zal 9 Augustus met verlof vertrekken. P en sicens tukken. Omstreeks 1 Augustus a.s. zullen van wege 'het Departement van, Financiën aan de gepensioneerden postambtenaren bvor- deni gezonden cle stukken betreffende da verhooging van 'luinne pensioenen. Aan de postambtenaren i9 medegedeeld, dat liet voor de betrokkenen van het grootste be lang is, dat de liierbedoelde brieven in het bezit komen van de rechthebbenden. De Kroonprins van Djokjakarta. Naar het Haagsche Aneta-kaintoor veruss.nt,- maakte de kroonprins van Djokjakarta Don derdag van Amsterdam uit een tocht per mo torboot, bescliikbaargesteld door de firma Cro ne. naar -Edam. Varadaajr werd de reis per trek schuit voortgezet naar Vol'endam. waar de lunch werd gebruiki:. Daarna zou Z. H. per botter een bezoek aan Marken brengen. Ver volgeus wordt via Amsterdam de terugreis naar den Haag aanvaard. De kroonprins zal cok bij deze bezoeken vergezeld zijn door zijn particulieren secretaris, den o.ud-ass. reside ui; den heer C. P. J. Blok. Rijksmerk voor kaas. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, gezien de ministeriecle beschikking van 19 Juli 1913, houdende vaststelling van een merk voor volvette kaas, aan voormelde beschikking de na volgende bepaling toegevoegd: 7e. in afwijking van het bepaalde onder 3e, kunnen aan de besturen van controle stations voor niet volvette kaas onder Rijkstoezicht, ten behoeve van de daarbij FEUILLETON. Langs donkere wegen. ii) „Ik durf "niet", hield Dollie vol, terwijl (?.ij voor hem terugdeinsde. „Zij ziet er zoo Jslecht uit, en ik ben zeker, dat zij erge jhoofdpijn heeft; en zij heeft mij verzocht [liaar met rust te laten." „Dan zal ik zelf aan de deur kloppen", frnwoondde Bertie driest; en hij zou zeker gevolg aan zijn voornemen gegeven, heb- jben, als de deur niet plotseling open gegaan ,!Was, en het bleske gelaat van Mary „ver schenen was. 1 „Goedennacht, Bertie", zeide zij. I „Wilt ge even komen, Mary?" vroeg hij gretig. - „Neen, ik heb gehoord, wat ge tegen Dol- Üie gezegd hebt; het spijt mij zeer, maar ik Jkan nïet komen. Wilt ge mij niet góeden- nacht zeggen?" en zij stak hem haar koude hand toe en zag hem bedaard en treurig in het, gelaat. i „Wat bedoelt zij? Waarom kijkt zij zoo (ongewoon?" riep de arme jongen uit, toen de cleur weer gesloten was en zij haar het Slot hoorden omdraaien. „Nog nooit te vo ren heeft zij geweigerd met, mij te spreken. iGij gaat mij toch ook niet verlaten, Miss Maynard?" ging hij verwijtend voort, toen 'jP-fiUie stamelde: „Goedennaeht". ,r „Neen, dat moogt ge niet doen; ik wil niet, dat men mij aldus behandelt!" en voordat Dollie geheel kon begrijpen, wat hij wilde, had hij zonder plichtplegingen haar arm door den zijnen getrokken en haar de trap afgevoerd. „Mr. Bertie, ik moet weer naar mijne moeder", riep Dollie, die werkelijk ver schrikt was d'oor zijn aanhouden; maar zij was niet tegen zijn vasten wil opgewassen. „Met vijf minuten kunt ge tot haar te- rugkeeren", antwoordde hij, terwijl hij den pook opnam en het vuur deed opvlammen, zoodat ieder hoekje- van de hall verlicht was. „Waarom zijt ge vanavond 'bang voor mij? gij waart dien avond, toen gij Hebe waart en mij allerlei diensten bewezen hebt, veel vriendelijker itegen mij"; en Ber tie's oogen kregen eene zachte uitdrukking.' Dollie keek naar de donkere trap, en aar zelde toen; misschien kon haar moeder ook nog wel vijf m'inuiten wachten. „Spreek niet zoo luid; gij kunt niet weten of zij ook luistert." „Wie? Mrs. St. John?" Dollie knikte toestemmend. „Waarom is „zij gekomen?" vroeg hij le vendig. „Terstond toen ik haar stem hoor de, wist ik, dat er iets niet in den haak was; zij heeft niet voor niets deze lange reis gemaakt. Ik heb nog nooit te voren gehoord, dat zij haar echtgenoot en hare kinderen alleen gelaten „Mr. St. John is niet wel." „Redgn te meer voor haar om bij hem te blijven." „Ja, maar zij wenschte Mary te spreken, en haar het nieuws te brengen. Hoe! heeft men- het u nog niet verteld, Mr. Bertie?" en Dollie zag hem half verschrikt, half verle gen aan. Hoe zou zij er af 'kunnen komen zijne vragen te beantwoorden? „Gij vergeet, dat iedereen mij den ge-hee- len avond ontloopen heeft", antwoordde hij boos. „Zie eens, Miss Maynard, gij be hoeft niet bang te zijn om het mij te vertel len; natuurlijk weet ik, dat er iets ge beurd is iets met het geld en Mary." Hij sprak de laatste woorden aarzelend uit, en met eene eigenaardige zachtheid in de stem; en toen vloog hem eensklaps eene gedachte door het hoofd en zeide zeer snel: „Nu begrijp ik alles, zij is de erfgename van Mrs. Reid!" en weer knikte Dollie toe stemmend. Hoe knap had hij het geradenl O, als zij nu maar ontsnappen kon! „Het verwondert mij niets", ging hij na eónige oogonblikken voort; maar Dollie dacht, dat hij zeer bleek zag, alsof het nieuws hem onwelkom was. .Iedereen kon zien, hoeveel zij met Mary op had en hoe geheel zij haar vertrouwde. „Nu, dat had zij mij zelve ook wel kunnen vertellen, dan had ik haar kunnen gelukvvenscben.." Misschien wilde zij niet gelukgewenscht •worden", antwoordde Dollie, «Waarom niet?'' vroeg hij, liaar vlak aanziende. „Is het dan geen felicitatie waard, als een meisje, zoo arm als Mary, eigenares wordt van zoo'n groote plaats als Crome? Ja, zij had het mij moeten vertellen ging hij voort, terwijl hij het hoofd op de hand liet, rus'Le-n en treurig in het vuur beef staren. „Zij behoefde hiet te denken, dat ik zoo'n zelfzuchtig bedelaar was, dat ik niet blij zou zijn geweést om harentwille"; toen zuchtte hij en keek alles behalve verheugd. „Gij hebt ook iets", ging Dollie voort, daar zij nauwlijks wist wat 'te zeggen; en zij herhaalde snel de lijst legaten, zooals -haar moeder ze haar had medegedeeld. Bertie werd wat vroolijker .oen hij de ge ringe som hoorde, die hem ten deel was gevallen. „Tusschen de drie en vier duizend elk; dat zal ons honderd pond 'sjaars geven", zeide hij met eenige evendigheid; toen dacht hij weer na, schudde zijn hoofd en zuchtte; maar hij zou geen twee honderd 'sjaars hebben en zij zou immers eigena res van Crome zijn. „Wat doet gij daar met u beiden!" sprak eene zachte stem boven aan de donkere trap. „Miss Maynard, uwe moeder zoekt u; zij is juist in .mijne kamer geweest. Ik zei de haar, dat ik wel w istwaar u te vinden. Is dat Bertie? Wat een heerlijk vuur! mag ik mijne handen even warmen?" en Mrs. St. John trad" op hen itoej zij zag er feev&U lig en waardig uit en men kon geen spoor meer zien van hare tranen. Bertie wendde geen poging aan om haar tegen to houden. Hij zuchtte, toen Mrs. St. John langzaam op de eikenhouten bank ging zitten en bare blanke handen voor het vuur uitspreidde. Zij letto niet op de onrust van den jongen.man, die haar met ongure blikken aanzag. Wat wilde zij van hem? Welk onheil zou zij in dit nachtelijk uur stichten? Want arme Bertie gevoelde instinktmatig, dat deze bevallige vrouw met haar schoon gelaat en diepe stem, do slechte genius van zijn leven was. Weldra wendde Mrs. St. John zicli tot hem en sprak met een glimlach op de lip pen: „Dus heeft die kleine Miss Maynard u het nieuws verteld?" „Welk nieuws?" vroeg Bertie kortaf, want hij wilde haar niet begrijpen. „Om trent bet buitenkansje van Mary", ant woordde zij opgewekt. „Ik zou wel eens willen weten, waarom Mrs. Reid zulk eene voorwaarde aan haar testament heeft ver bonden. Wat hebt gij gedaan. Bertie, dat' die arme vrouw zulk eene slechte gedachte van u moest he' iion?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1