Dagblad voor Leiden en Omstreken. LEIDSCHE MANT ABONNEMENTSPRIJS - IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAK AGENTEN GEVESTIGD ZIJN 2 B KWARTAAL f 2.50 R WEEK f 0.19 ANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 iste JAARGANG. - MAANDAG 26 JULI 1920. - No. 97 BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIEPRIJS PER GEWONE REGEL f 0.22V3 DES ZATERDAGS f0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEf. KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 centZaterdags 75 cent, t bg vooruitbetaling Bezuiniging. [Niet genoeg kan tegen het uitzetten van uitgaven en het opdrijven van de belas gen worden gewaarschuwd. IVanneer zij die geroepen zijn de finan- u van Rijk, Provincie en Gemeente be- >ren niet met beslistheid een anderen ||ers inslaan, en met kracht gaan bezuini- i, dan 'wordt de toestand onhoudbaar, ïet begin is er al. n de Standaard lazen wij de voi- Ifhde correspondentie uit Lemsterland: „Onderscheidene visschers in Lem sterland zijn volgens hun meening te hoog in de Rijks- en Gemeentebelas ting aangeslagen en weigeren verdere betaling; ook waar reclames en hoo- gore beroepen afgewezen zijn. Nadat do dwangbevelen rondgezonden waren, had de burgemeester nog eens aange- VH maand tót betaling op j. 1. MaandngV Toen hieraan niet werd voldaan ging de deurwaarder j. 1. Dinsdag tot 'inbe slagname der roerende goederen over. Dit verwekte groot opzien. De Burge meester, zelf bij de inbeslagname te- j genwoordig, had de noodige politie- I maatregelen genomen, opdat de deur- I waarder zijn plicht kon doen. Wij za- gen dan ook de straten door rijkspoli- j tie afgezet. De bevolking hield zich j kalm; vooral toen men zag, dat er j met vaste hand, onder leiding van den at( Burgemeester, werd opgetreden. Naar wij vernemen hebben reeds enkele hun belasting betaald. Bij anderen evenwel schijnt dit nog niet te helpen en zal waarschijnlijk verkoop plaats moeten hebben." in weten wij niet of wij hier met o n- 1 dan wel met onmacht te doen )en. Iezien de slechte uitkomsten van de derzee-visscherij schijnt ons het laatste onmogelijk. I )ns is tenminste een andere plaats aan Zuiderzee- bekend, waar het gros van de 'Chers, die zoo goed als niet verdienden in de. onmogelijkheid yerkeeren hunne i^nstingen te voldoen. >ezo gevallen 6taan naar wij verneraon op zichzelf. ndien niet alles meeloopt en er is n enkele grond om dat te kunnen ver- ihten zullen de al hooger wordende itingen op velen straks een o n- aaglijken last blijken, püiniging en nog eens bezuiniging zij irom voor allen die de publieke kassen s| ben te beheeren het wachtwoord. Uit de Pers. Tendentieuze berichten. let Centrum acht bét uoodig te irschuwen tegen allerlei misleidende be lten, die de menschen ioi verwarring breu- jlen- weet, da't tijdens den oorlog voortdu- en uit beide kampen „gewerkt" werd tendentieuze berichten, berichten waren altijd zoo gunstig mo- gesteld voor de eigen partij en zoo funsiig mogelijk voor den vijand. Jlcn zag er ook geen bezwaar in wanneer zoo te pas kwam, de waarheid1 te verdoe- [:ti of zelfs geheel en al te yerdonikeremancn den moed' er<dn te houden bij land-,en .IgerL-oo't en stemming te maken in den bmde. '(iet was gewoonweg misleidend, paar ,dat stemmrlnjg maken bepaalt zich to't den oorlog. - bok de revolutionairen van diverse soort Ischakeerlng verstaan die „kunst'1' en ma- I er ijverig gebruik van. [).e wereld moe'* in onrust en betroering Td'en gehouden en voortdurend de indruk -rekt en versterkt, alsof nu hier dan daar j omwentelingop het pun't staat uit te bre ken en het leger van hen, dit bereid zijn daar toe de hand te leeneii. ges'tadig en me: dichte drommen aangroeit. Zoo wordt voortdurend stemming gemaakt, een atmosfeer geschapen van wantrouwen 'te gen al het bestaande- van bemoediging voor alle woelwaters, van moedeloosheid voor or- delieveird'efi en verdedigers van hei gezag. Dat daarbij ook de meest scheeve berich ten moeten dienst doem maakt geen bezwaar. Kieskeurig' is hun. strijd- en propaganda methodes is men in de rootte kampen wan't van één rood kamp kan moeilijk worden gesprokennu eenmaal niet. Maar de „truc" is te doorzichtig en ook reeds ue veelvuldig aangewend, om veel slacht offers 'te kunnen maken. Toch blijve men ertegen op zijn hoede en ook ertegen waarschuwen, want her aaiftal i'ichtigeloovige en gemakkelijk te beinvloeden personen is geenszins onbeduidend. Dit blijkt ook op ander gebied. De individuen, die geen hooger doel ken nen dan de prijzen op te jagen en zich abnor maal te bevoordeelem ten korte dan het pu bliek. 'weten eveneens „stemming" ce maken Zij jagen b.v. dien mensch angst aan, door van de daken te verkondigen, of te laten ver kondigen dat alles nog veel duurder zai wor den. teneinde hen aldus 'tot haastig koopen te -bewegen. En de menschen laten zich daardoor maar al ie dikwerf verlokken groote inslag te doen en duur 'te betalen, aldus er zelf toe meewer kend de prijzen op te zetten. Daardoor wordt het publiek niét alleen ge dupeerde maar draagt het ook op zijn beurt schuld aan die'blijvende o.f toenemende duurte,. Reeds een enkel los en soms geheel onschul dig1 gerucht brengt een groot deel der verbrui kers totaal van streek. Zoo schreef dezer dagen de „Asser Cr't." dat een berichtje in sommige bladen, bewerende, dat de 'boter wel op f 2 zou komen, de men schen bang had-gemaakt, met het gevolg, da't reusachtige hoeveelheden bij de fabrieken wer den besteld, en de enorme vraag de prijsaan- gevende koopbönden deed zeggen: Wij verhoo- gen den prijs. liet iwas geenszins noodig. doch hét publiek lokte dit door zijn-dwaze koopen uit. En van „welmeenende. en zeer deskundige" zijde" werd het blad gevraagd de verbruikers •tégen di't overbodige koopen ifit vrees voor prijsverhooging te waarschuwen. Zenuwachtigheid en vrees zijn altijd slechte raadgevers. Dit moge men ook nu bedenken. De overheid kan- ongetwijfeld maatregelen ttetnen, om duurte te bestrijden. Maar het publiek wij wezen hierop reeds meermalen moet ook zijnerzijds mee werken en zich in de eers'te plaats niet ter stond het hoofd op hol laten brengen door be richten, die met of zonden- een erg.je de we reld ingezonden een valsche stemming, een patriek-stemming wekken en -het weerzin wek kend spel vati de prijsopdrijvers slechts verge makkelijken. STADSNIEUWS. 1 September a. s. zal het 25 jaar ge leden ziju dat de heer S. Gaasterland, hoofd der Chr. School aan de Hooigracht alhier, voor het eerst als Chr. vonder wijzer de school betrag. Al deze jaren diende hij het Chr. Onderwijs, de laatste elf jaar als hoofd van bovengenoemde school. In de alhier gehouden jaarlijksche vergadering van aandeelhouders der N. V. Nederlandsche Fabriók van Verduurzaam de Levensmiddelen voorheen W. Hoogen- straaten Co., Leiden—Alkmaar, heeft de directie het verslag over het afgeloopon boekjaar uitgebracht. Daarin wordt o. a. opgemerkt, dat het netto-winstcijfer ad f 131.098 ten slotte ongeveer f 20.000 hoo ger is dan in het vorig boekjaar. De verwachting, dat het gelukken zou, in den loop van het volgend jaar, de ge zouten groenten zonder inventaris-verlies van de hand te doen, is niet verwezenlijkt. „Dat wij in 't najaar 1918, in afwijking met ons gewoon bedrijf, er toe zijn overge gaan groote hoeveelheden gezouten groen ten aan te maken, vindt zijn verklaring in het volgende, eenige maanden voor don, ook door onze regeering, natuurlijk niet voorzienen wapenstilstand werd aan de groentenzoüters te kennen gegeven, dat ons land ruil-objecten noodig had ter be koming van kolen en ijzer, en dat gezouten groenten als zoodanig zeer zouden worden gewaardeerd; ook moest in dat najaar in de volksvoeding voorzieh worden: als er dan niets meer te eten zoude zijn, zouden de gezouten groenten uitkomst brengen. Onze vennootschap, in deze mededeelingen vertrouwen stellende, meende toen niet te mogen achterblijven met het aanmaken van dit door onze regeering blijkbaar zoo gewaardeerde object. Gelukkig hebben toen de vexaties van de Groenten-Centrale en van het Rijkskantoor voor Groenten en Fruit ons weerhouden, zooveel aan te ma ken als wij meenden verplicht te zijn, het geen niet verhinderd heeft, dat wij op deze en de vorige balans in totaal een bedrag van bijna f 90.000 moesten afschrijven. Onze vennootschap kon dit verlies dra gen, doch talloos zijn de onselukkige klei nere groentenzouters, die op grond van de bij hen door de regeering opgewekte ver wachtingen hun geheele vermogen "en zelfs meer dan dat in het, groentenzouten hebben gestoken en thans zijn geruixeerd. In verband met het zoo economisch mo gelijk voeren van het bedrijf is besloten, den geheelen aanmaak van 15 Mei 1921 af naar de fabriek te Alkmaar over te bren gen. Of het onder zeer gunstige voorwaarden gekochte fabrieksterrein bij den Hoogen Rijndijk te Leiden, groot 2.4 H.A., en ge legen aan het nieuwe kanaal Amsterdam- Rotterdam, voor het bouwen van een nieu we fabriek zal worden gebruikt, zal af hangen van omstandigheden, waarover de conjuctuur de directie thans nog niet in staat stelt een beslissing te nemen. Voor- loopig echter blijft de zetel van directie en administratie te Leiden gevestigd. Het jaarverslag en de balans, alsmede de winst- en verliesrekening, werden goed gekeurd. Besloten werd een bedrag van f 21.491 uit te trekken als réserve voor diverse belangen en het dividend over het afgeloopen boekjaar te bepalen op 10 pet. (v.j. 8 pet.) waardoor de houders- van ac tions de jouissance f 30 per stuk (v.j. f 10) zullen ontvangen. Dr. L. F. Driessen werd als commissaris herkozen. De directeur, mr. E. L. Th. Hoogen- straaten werd weder voor den tijd van 10 jaar herbenoemd. In de etalage van de heer Sala, Bree- straat alhier, is eeri fraai schilderstuk ten toongesteld!, voorstellende het interieur van tie St. Panicraskerk (Hoogland,sche Kerk). De schilderij is van den kunstschilder Ha verkamp. Naar wij vernemen bestaat het plan. In dien voldoende medewerking blijkt, om iii het Wijlcgebou.w „Pniël" een leeszaal te openen. De, wijkpredikant, Dr. Riemens. heeft daartoe het, initiatief genomen. Het plan zal ongetwijfeld zeer worden toe gejuicht. Nu de arbeiders ofcr voel vrijen tijd beschikken zal in, deze arbeiderswijk va'.t een „leeszaal druk gebruik worden gemaakt. Tot leerares. in pianospel ahn de mu ziekschool te Breda is benoemd rnej. A. M. E. Hoogenraad, alhier. Zaterdagavond werd bij een onderlinge twist op de Haven een beschonken kevel geen letsel bekomen, geen letsel bkomen. Bij het te 's-Gravenliage gehouden eind examen H. B. S. met 5-j. c., 4e commis sie, slaagden J. G. van Ewijk, Corn. C. E, F.„Joseph, Anna W.' van Leeuwen, C. W. Harmans, Joh. van Noort, H. J. E. Peelen Kan, A. A. Th. van Wensen en J. A. Buys, allen van de H. B. S. alhier.. Te ongeveer 10 uur werd Zaterdagavond een 72-jarige juffrouw, M. S. genaamd, op liet Kort-Rapenburg door een motorwiel- rijd©r aangereden, doordat zij verkberd uitweek. Per polifeiebrancavd naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht kon zij, na onderzoek echter haar weg te voet naar huis vervolgen. Zij had geen letsel béko- Zondagmiddag te half vijf geraakten' aan den Zijlsingel ter. hoogte van de Her manstraat twee jongens van 10 a 12 jaar te water. De schipper van een aldaar lig- genden rijnaak slaagde er in door middel van een roeiboot de jong'ens op het droge te brengen. Gehouden verkoopingien in het Notaris huis aan den Burcht te Leiden op Vrijdag 23 Juli 1920, ten overstaan van: J. J. iter Laag Cz.. notaris aldaar: het huls Oude Vest 449, in bod f $140. Kooper de lieer R. J. van der Krogt qq. voor f 3150; het huis Middelweg 24. in bod f 1000- Kooper de heer K. T. Wijsman. A. J. C. van der Heyden. notaris aldaar: het huis Hooglandsche Kerkgracht 35, in bod f 3000. Kooper de heer J. W. P. Licht qq.; drie huizen Middelweg 12, 14 en 16. Samen in bod f 4260. Kooper de heer S. Bronsgccst qq; 'het huis Bcuwelouwesteeg 15, in bud f 1140. Kooper .de 'heer P. Kooreman qq; het huis Paradijssteeg 41. 'in bod f 520. Kooper de heer W. Kukler; liet huis Klooster 24, in bod' f 310. Kooper de heer S- de Heijer; het pakhuis Klooster 26, in bod f 220. Kooper de heer R. Massaar; het pakhuis Klooster 28. in bod' f 250. Kooper de heer J. Warnaar en het pa te huis K-lobster 30. in bod f 'l'l00. Kooper de beer W. Oudsboorn qq. voor f 1150. Men meldt, aan 't Hbld.: Een platte landsdokter, gelogeerd bij familie te Lei den, was er getuige van' dat twee fabrieks meisjes in een chocoladewinkel ieder voor f 2,50 chocolade-rumboonen kochten. Een der door hem vergezellende dames zette blijkbaar groote oogen op, wat, door een den meisjes werd opgemerkt. Bij het ver laten van den winkel hoorde zij zich toe voegen: „Ja, kaik maar, juf, froeger vrat- te jului die rommel eu nou wai, stik maar." BINNENLAND, Broodkaart Voor de 145ste broodkaart, "welke geldt van Vrijdag 30 Juli tot en met Zaterdag 7 Augustus 1920, dienen de zwart gekleur de kaarten met grijzen ondergrond, als bruinbroodkaarten en aanvullingskaarten voor bruinbrood. Verhooging riddersoldijen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet op de Militaire Willems orde ter verbooging van de riddersoldijen (van af 1 Jan. 1920). De in art. 8 der wet op de ridd'ersoldijen voorkomende staat van bet /bedrag der riddersoldijen van mili tairen beneden den rang van officier zal luiden: Adjudant-onderofficier f 250 Sergeant-majoor f 225 Sergeant f 180 Korporaal f 140 Soldaat of matroos f 120 Thans loopt de soldij van f 65 tot f 200. Verkeer met België. In de Belgische Eerste Kamer heefl, se nator Struye geklaagd over de ingewikkel de formaliteiten om een reispas naar het buitenland en in het bijzonder naar Neder land te bekomen. De spreker deelde mee, dat men in Nederland vier notabelen moet aanduiden, b°rg staan voor uw, persoon en uw bestaansmiddelen en verder, een lange vragenlijst moet beantwoorden. De minister antwoordde, dat de naties het recht hebben veiligheidsmaatregelen te treffen tegen oproerige elementen, die zich zoowat overal bevinden. Hij zegt, dat on derhandelingen zijn aangeknoopt met, Ne derland om een eenvoudiger pagsen stelsel in te voeren, dat reeds geldt voor Frank rijk en Engeland. Nederland isn Rusland. Op de schriftelijke vragen van bet Ka merlid dr. Van Ravpsteyn betreffende de verhouding van Nederand ten opzichte van de Russische Sovjet-regeering, beeft de minister van Buitenlandsche Zaken geant woord; „Voor zoover bekend is in de staatkun dige verhouding, door de verschillende sta ten ingenomen ten opzichte van het Sovjet bewind dn Rusland', geen wijziging gek ti men, die aanleiding zou kunnen gev ia thans contact te zoeken met dat bewind. Wat de handelsbetrekkingen aangaat), wordt hetgeen-op dit gebied voorvalt, door de Regeering met aandacht, gevolgd." De uitsluiting in de bouwvakken. In aansluiting op liet bericht omtrent een gehouden samensprebing tusschen de bij het conflict in de bouwvakken betrokken partijen wordt nog gemeld dat deze samenspreking door de moderne en syndicalistische arbeiders organisaties was aangevraagd en door de pa troons toegestaan. De door den modernen - bond gedane voor stellen tot opheffing- van het conflict weiger den de patroons te aanvaarden. Door de fe deratie is evenwel een andere grondslag ge boden waarop het conflict 'zou kunnen worden beëindigd: Hierover worden de onderhande lingen voortgezet en naar men ons van pa_- trobiiszijde verzekerde, met kans op sten. Staatkundig Gerei. Partij. 'Donderdag 5 Augustus zal de Staatkundig Geref. Partij te Middelburg haar algemeute vergadering houden. Behandeld zullen o.a. worden: I. vrouwenkiesrecht; II. vaccine en verzekeringsdivvang met lief cog op het bouwen van scholen; III. wensoh naatr uitgave vain een eigen orgaan; IV. opstellen van een gemeenteprograni. Nederland en Duitschland. Naar. het Hbld. meldt, zal de bahand&lir.ff van het wetsontwerp tot bekrachtiging van de met de Duitsche regeering gesloten crediet- overeenkomst door de Eerste Kamer werden uitgesteld tot Sep ember. Buitenlandscha reizen. Aan de stations en reisbureaux der Neier- landschc Spoorwegen zullen, naar Vaz Dias meldt, voortaan uiterlijk 10 dagen voor de gel digheid, plaatsbewijzen naarstationg van buiten landsche spoorwegen worden afgegeven. Hier bij is echter bepaald, dat, indien op den dag der reis. de prijs lager is tengevolge van het dalen der buitenlandsche geldkoersen, het prijsverschil niet wordt terugbetaald. De landarbaidswet. 'Nan.r aanleiding van de vragen, door het katholieke Kamerlid Kuiper gesteld over het tijdstip, waarop de indiening van het ontwerp- latvdbouwarbeidswet zal plaats hebben, ant woordde minister Aalberse o.a., dat het voor ontwerp. voor wat 'de arbeidsinspectie betreft, gereed is en eerstdaags bij zijn Departement zal inkomen. Het ligt in de bedoeling om. voor FEUILLETON. angs donkere wegen. jus tine lueisft, geloof ik een brief gehad", Sjl Dollie in; zij was er .vanmorgen zeer aeimzinnig over; zij en Romany zijn den pelen dag hoven bezig geweest; maar pan niets uit haar krijgen." jNu, we zullen het'dunkt mij morgen üiooren", antwoordde Mary bedaard, verlangde niet bijzonder haar de terug-. \t van Charlotte. /et Charlotte zouden drukte en bewe- terug komen, en het zou het einde zijn dezen prettigen tijd; dan zo-uden zij iv liuis moeten terugkeeren en van Ber- scheiden en zou de lange reeks van ,'andenj aanbreken, dat zij hem niet zag niet vaar hem hoorde. Als zij elkander tijd tot tijd maar konden schrijven, ,r wat zou Janet er wel van zeggen, zij dat voorsloeg? En Mary zuchtte, als dacht over de beoordieeling, .die zulk een tensporige .handelwijze van de zijde liaar of Bertie zou uitlokken. Dat is ergste als twee menschen 'het in stilte zijn; zij hebben dan geen rechten of wreekten, dié kunnen opwegen tegen' e bezwaren. 'lary zuchtte en Bertiiè deed het haar JJji begrep]} dien zucht' maar al te wél. 1 Lij kon in haar hart éven .duidelijk lezen als in bet zijne. Hij wist, dat zij weldra zouden moeten scheiden en dat. hij aan zijn eer verplicht was afscheid, van haar te nemen, zonder één woord ,v,an liefde of ééne" belofte. Wat zou Maurice "wel zeggen, als hij haar vroeg zich met hem te verloven, daar de verloving zich wellicht over ontelbare ja ren kon uitstrekken? En toch was hij ze ker, dat zij beiden veel gelukkiger zouden zijn, zoo ziij elkander de liefdesbelofte mochten geven. Hoe zou het zijn, als hij toch eens tot haar sprak cn haar voor beiden liet. (beslis sen? Hij. wist reeds, wat zij zeggen zou. Zij zou zich aan hem .verbinden en haar leven en liaar werk weer vroolijk' opnemen, en in hem cn zichzèlve vertrouwen stollen. Zij zo.u niet ongeduldig zijn of murmereie- reb, zooais anders vrouwen. Zij zou op hem wachten, totdat er zich grijze draden in heur haar vertoonden, en de frisehheid 'barer jeugd verdwenen was, en nooit zou hij ééu. woord van spijt of ééne klacht hoe ren. A3» hij het maar durfde wagen! als Maurice hem dan maar niet. afkeurend zou aanzien en hem eerloos' zou noemen! „Ili geloof, dat. ik liet moet doen, dat ilc één woord tot haar moet spreken. Om haar ditmaal <te verlaten zal mijn hart breken", dacht arme Bertie,, want hij .voelde zich zeer dro'eyig gjestemfy toen hij Mary hoorde'zuchten. Ten slotte stond het toch aan hem om te besfissen; geen broe der, zelfs Maurice niet, had het recht zich tusschen hen te stellen, als zij elkander waarlijk liefhadden! Morgen zal ik haar wel eens alleen kun nen te spreken krijgen, en het met hqar af doen, voordat Gharlotte komt", besloot hij, de arme jongen wist niet, dat de schoon e gelegenheid reeds voorbij was. Als hij ge sproken had, wie wéét hoe anders de zaak tusschen hen dan misschien gestaan had. Maar op hetzelfde oogenblik, dat zijn plot seling besluit zich in zijne oogen weerspie gelde, ging Dollie eensklaps rechtop an haar stoel zitten cn nam eene luisterende houding aan. „Hebt gij dat gehoord? Ik ben zeker, dat ik het geluicl van wielen op de plaats hoorde. Luister dat is'het klop pen van Gharlotte", vervolgde zij, toen er weier hard op de deur gebonsd word. „Dat was dus de reden, dat Justine zoo geheim zinnig was; zij wist er vanmorgen alles van. Dat is nu juist eene verrassing voor Charlotte, God zegene haar. goed hart!" Was het- Charlotte? Mary cn,Bertie za gen elkander aan, en schoven onwillekeu rig wat dichter tot elkander. „O, Mary, is onze"prettige tijd nu waar lijk ten einde?" riep Bertie op spijtigen toon,uit, on vatte haar hand; deze bevve- .ging .scheen gansch natuurlijk. Mary trek zq niet terug. Daar stonden zij nu, te zamêii, arme jonge schepsels! hand aan hand, ter wijl 'hunne Nemesis buiten op hen stond te wachten, om hem evenals de engel der wrake uit het paradijs te verdrijven. Dollie sloeg geen acht op hen; zij schoof het zware gordijn, dat vóór de deur hing op zijde. Iedere verandering was haar wel kom, zelfè de terugkomst van Charlotte. Zij opende de deur, liep de donkere gang in en vloog regelrecht in de armen harer moeder! HOOFDSTUK XX. Maar waar is Tante Mary? Waarom komt zij ons niet verwelkomen?" riep eene schel le, besliste slem, die ergens uit de duister nis kwam. Mary kreeg een schok en liet de hand van Bertie los, als ware zij ge stoken. Weer zagen zij elkander aan ditmaal was het bijna een blik vol wan hoop. Het was de stem van Janet.) „Wat is er nu aan de lucht? Waaróm is zij gekomen .om alles te bederven?" steun de E'er tie. Arme jongen! deze plotselinge komst van zijn? vijandin vervulde hem 1 mét allerlei treurige voorgevoelens. Was het'lot hem tegen? „Mary, w/t beteekent dat?" riep hij uit, terwijl hij beproefde haar erug te houden. „Stil, hóe zullen wij dat weten?" maar Mary was ook een wei nig 'bleek geworden. „T-Iier ben ik, Janet", zeydé zji, haar: best doende natuurlijk te spreken en op de statige gedaante toegaan- de, die vol ongeduld in de duisternis tuurde. Bertie volgde haar gemelijk. Welk een too nee 1 bood het voorportaal op dat oogen blik aan! Charlotte stond druk mol Roma ny en don koetsier te pralen; Justine en: Ursula brachten sjaals en pakjesnaar bin nen; dn het verste hoekje op de eikenhou ten bank zaten Dollie en liaar moeder en hielden elkander vast. omsloten; cn ginds was Mary bezig den mantel van Janct af te, nemen; zij deed haar (best verheugd te kij ken over deze plotselinge verschijning. Janet was blijde hare zaken af te kun* nen. Hoe schoon zag zij er uit, terwijl zij haar weelderig haar met beide handen! glad streek bij 'het schijnsel der lamp! „Nu ben ilc klaai,M, sprak zij, terwijl zij Mary's arm nam, maar ternauwernood op Bertie lette. Zij zweefde liem voorbij, op weg naar de zitkamer, met opgeheven hoofd -en een vreemd vuur straalde op haar bleek gelaat. „Lieve Janet, welk eene verrassing", zei- de Mary vriendelijk, toen haar schoonzus ter zich iweder tot haai; _overbood en haar op den wang kuste. (Wordt vervolg IJ.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1