Dagblad voor Leiden en Omstreken. BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 BINNENLAND, ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAiK AGENTEN GEVESTIGD ZIJN IB KWARTAAL .12, IB WEEK 10, s BANCO PEE POST PER KWARTAAL 12. 90 ste JAARGANG. - VRIJDAG 21 JULI 1920. - No. 95 ADVERTENTIEPRIJS PER GEWONE REGEL f 0.224 DES ZATERDAGS f0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75cent, by vooruitbetaling Koud egoïsme. De voorzitter van het (roode) N. V. V. n-j ijdt in Het V o 1 lc een breede beschou- ing aan de uitsluiting in de bouwvakken. Wat in dit artikel het meest treft, dat het koud egoisme dat hier naar voren 2 jmt. Het is volgens den heer Stenhuis alles- t' Ifzucht, bevordering van het eigen be ng. Bij de patroons natuurlijk in de eerste (aats. „Slagen de patroons er in de arbeiders dwingen tot onderteekening van het mtract, dan is er natuurlijk geen kwes- an dat goedkooper wordt gebouwd, an zullen de aannemers, de stukadoors- it-roons, de houtindustrieelen, de steen- brikanten en de handelaren in bouwma- rialen niet schromen, om, zooals zij nu izamenlijlc 6taan tegenover de arbeiders ui gezamenlijk er voor te zorgen ten gen bate het Neclerlandsche volk verder villeit en te maken tot slachtoffers van un winst zucht." De patroons hebben dus alleen hun gen portemonnaie op het oog. Met de Christelijke arbeiders, die met i et aanbod van d,e patroons genoegen na- 1 pen en een contract "teekenden dat een 1 a- e r loon voorschrijft dan door de roode rganisaties gevraagd werd, staat het an- ji's zou men-zeggen. Zij hadden toch immer hunne eischen linstens evenhoog kunnen stellen en dat dit niet deden maar zich met minder te- reden stelden wijst er toch op dat zij om it zacht te zeggen niet alleen hun eigen ilang op het oog hadden? Geen denken aan zegt de heer Stenhuis. Ook bij hen was egoisme troef. „Zij poseeren als de offervaardigen, dq ilden die het terrorisme van modernen en ïafhankelijkèn trotseeren terwille van algemeen belang, waaraan ze hun roepsbelang ondergeschikt maken. De waarheid is, dat deze bonden hun le- ;n voornamelijk op het platteland tellen daar' de loonen in verhouding belang- jk meer gestegen zijn dan in de groote jdeii, waardoor het hun gemakkelijk ?rd het algemeen belang te dienen door offering van de belangen van dat deel [er bouwvakarbeiders, dat niet bij hunne ■ganisaties is aangesloten. Inplaats van een politiek, gericht op een [gemeen belang, volgen zij een taktiek, |muitend gericht op de belangen van een iel der arbeiders, met verwaarloozing van in ander deel. Hun houding wordt be- ald door hun zucht öm te zamen met- de jerkgeversvereenigingen te 6t,rijden tegen e moderne en onafhankelijke organisa- Het is een speculatie op het meest klei- meest enghartige groepsbelang, waar- ij de^ solidariteit van de arbeiders in het cdrijf opzettelijk wordt gebroken." Maar hoe staat het dan met de socialis- sch georganiseerde arbeiders? Bij de menschen die overloopen van so- ialerigheid en die met zooveel vreugde mi dag verbeiden dat zij alleen voor de cmeenschap zullen hebben te arbeiden? Bij de mannen die het anderen en te- echt! zoo kwalijk nemen dat zij profi leren van de moeilijke tijdsomstandiglïe- en on grijpen wat er te grijpen valt? Wel, natuurlijk zegt de heer Stenhuis, ij hebben van de gunstige conjuctuur, van et tekort aan arbeiders en het tegen Ikaar opbieden van de ondernemer een arikbaar gebruik gemaakt. „II et is pure malligheid, om i verwachten, dat in een wereld, waarin idere groep poogt eigen winst te ver- rooten, ook al gaat het ten oste van anderen, dearbei- e r s, door altruisme g e d r e- e n, van der gel ij-k pogen ouden afzien, wanneer z ij aartóe de gelegenheid had den. Het is onzinnig, van de vak- vereenigingen te eischen, dat zij dit al truisme zullen aankweek en, wanneer niet tegelijk daarmede niet alleen het profijt en de winst van al de andere groepen streng begrensd wordt, maar wan neer ook niet tegelijkertijd wordt nage gaan, of niet de overbodige existenties in het bedrijf kunnen verdwijnen. De Nederlandsche burgerlijke klasse be gaat deze malligheid en is zoo onzinnig. En wanneer de vakvereenigingen zulks dan niet aanvaarden, dan worden zij be schuldigd van anti-maatschappelijk te zijn en wordt haar het verwijt gemaakt, dat zij het algemeen belang uit het oog verliezen." Hier wordt dus aan de arbeiders als de hoogste wijsheid voorgehouden zooveel mogelijk van de omstandigheden te profi teered ook al gaat dit ten koste van an deren. Het is het meest koude egoisme dat hier aan het woord is en dat inzonderheid de laatste jaren zoo onnoemelijk veel ellende hèeft teweeggebracht. Zeker, we weten het wel, de heer Sten huis staat- hierin niet alleen. In de kringen van den handel en allerlei takken van bedrijf zijn dezelfde theorieën in toepassing gebracht. Maar aan menschen die als wereldher vormers" aangemerkt wenschen te worden en die als leiders van de massa wenschen te fungeeren om die massa naar een betere toekomst heen te leiden, had men toch iets anders en iets beters mogen verwachten. Ook uit dit schrijven blijkt weer hoe de z. g.. leiders van de moderne vakbeweging Ar er leiders zijn geworden. STADSNIEUWS. Ouders, let op uwe kinderen. Herhaaldelijk kan men den laatsten tijd lezen van individuen, cito er -hun werk van maken kinaeren mét maneerbare bedoelingen mee te troonen, De politie kan ondanks het schérpe toezicht natuurlijk niet overal 'iegelijk zijn. Het gevaar blijft dreigen. De ouders zullen dus verstandig doen hunne kinderen, vooral in de plantsoenen en op an dere betrekkelijk eenzame plaats zoo weinig mogelijk alleen tb laten en verder hunne kin deren altijd weer te waarschuwen om zich -on der geen voorwendsel mee te la'ten lokken. Vooral in deze vacantiedagen is voorzich tigheid dringend noodzakelijk. Kamer van Koophandel iem Fabrieken. In de gisteravond gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken kwam een schrijven ter tafel van den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel, waarin deze verzocht drie leden ui't de bestaande Kamer aan hem voor te dragen voor benoeming in een commissie van vijf leden, belast met de inrichting van het Handelsregister, het "op maken van 4e kiezerslijst voor en de verdeie regeling v-an de eersite verkiezing en de eerste samenkomst van de nieuwe Kamer voor Rijn land, die als gevolg van, de nieuwe wet op de Kamers van Koophandel zal worden opgericht. Besloten werd hiervoor voor te dragen de hee- ren J. Bo'ts, P. A. de Gooyer en Arnold Smits. Van den Directeur van den Postcheque en Girodienst was bericht ontvangen op de klach't dat zoo vaak last wordt veroorzaakt, doordat de betaling van een cheque ten posbkan'tore niet kan plaats hebben -wegens he't ontbreken •van het advies- De Directeur acht afschaffing van het advies met het oog op de controle on doenlijk- Eohter kan z.i. alle moeilijkheid voor komen -worden, wanneer de rekeninghouder één of twee dagen te voren het. advies op het postkantoor bezorgt, of als hij cheque eii ad vies tegelijk verzendend, op de strook van de cheque, bestemd voor inlichtingen schrijft: Te innen vanaf deneu daarvoor dan een speling van een of twee dagen "neemt. Het pu bliek schijnt te weinig op de hoogte met de eenvoudige maatregelen, die opon'thoud kun nen voorkomen. Besloten werd adhaesie tie betuigen aan een adres van de Kamer te Breda, gericht tot den Minister van Waterstaat, waarin dringend verzocht) wordt niet over- te gaan to't nog ver dere verhooging van he't postpakkettarief en aan een adres van de Kamer te Rotterdam aan dienzelfden -Minister otn zijn beslissing cm- trenffe de goedkeuring der spoorwegtarieven nie't te nemen dan na een commissie uit den Handel te hebben gehoord- Daar het waarschijnlijk wordt geacht, dat de Weit op de Kamers van Koophandel om streeks 1 Januari 1921 in werking zal treden, zal aan Burgemeester en Wethouders worden voorgesteld voor kosten van de Kamer slechts een memoriepost op de begrooting voor het volgende jaar uit te. trekken- Tenslotte werd het jaarverslag vasóges'teldi. Namens de Kamer van Koophandel en Fa brieken wordt ons verzocht de aandacht op het volgende te vestigen. Zoowel particulieren als in hèt bijzonder ook winkeliers en pa troons ondervinden dagelijks de moeilijkheden verbonden aan de sehaarschte zoowel aan ko peren als aan <zil-veren pasmunt. Voor een deel is dit een gevolg van het feit, dat maandelijks de gezamenlijke muntgasverbruikers plm- f 15000 minder pasmunt inwisselen dan zij voor hun' gasverbruik betalen, zoodat, waar de niet gewisselde pasmunt natuurlijk niet renteloos in de kas der 'lichtfabrieken kan blij ven, groote bedragen daarvan telkens aan de betaalmeesters in den Haag of Amsterdam •woi-den afgedragen en daarmede verdwijnen ui't onze stad. Wanneer van de dagelijks kos teloos bestaande gelegenheid om.aan het kan toor der lichtfabrieken (Langegracht) dubbel tjes en voor zooveel beschikbaar halve stui vers te wisselen meer gebruik werd gemaakt, zou dit euvel.tot kleinere proporties wonden teruggebracht. Het schijnt eohter dat men hier van niet algemeen op de hoogte is. Onder voorzitterschap van prof. dr, A. W. Nieuwenhuis, werd gisteren alhier de al- gemeene vergadering gehouden van de Leid1- sche vereeniging ter bevordering van de Stu die der Tropische Geneeskunde. Uit het jaar verslag, uitgebracht door. den' secretaris .prof. dr, De Jong bleek dat de toestand der ver eeniging gunstig is. Het onderwijs- breidt zich voortdurenduit en "de vereeniging beschikt over uitstekende leerkrachten- Niet aan art sen en studenten in -de geneeskunde," doch ook aan a.s. Indische bestuursambtenaren eu a-s- Indische» juristen wordt onderwijs gegeven- in tropische hygiëne. Het -geneeskundig ouder wijs aam de Nederlandsche Zendingsschool staaft onder leiding van den secretaris der vereeniging. Bo-vendien geven drie lectoren onderwijs in tropisch-geneeskundige vakken aan de Hoogere Krijgsschool te 's-Gravenhage. De! verzamelingen der vereeniging werden weder belangrijk uitgebreid'. De onderwijs uitgaven waren echter zeer aanzienlijk. Van Regeeringszijde werd zeer gewaardeerde steun ondervonden. Met den bouw van liet Instituut voor Tropische Geneeskunde alhier, zal spoe dig worden begonnen, terwijl de pogingen om voldoende gelden bijeen te krijgen voor een •havenziekenhuis met laboratorium te Rotter dam worden voorgezet, Ongeveer de helft van •het daarvoor noodige geld is bijeen. Tot leden van het algemeen bestuur we-den herkozen: -prof. dr. D- A- de Jong, Bern. E- Ruys en prof. dr. C. Snou'ck Hurgronje en werd gekozen prof. mr- C- van Vollenhoven. He't algemeen bestuur benoemde opnieuw tot leden van het Dag. Bestuur prof. dr. Nieuwenhuis en prof- dr. De Jong. De vergadering was verder vooral gewijd aan de wijziging der statuien en huishoudelijk reglement. De door de desbetreffende commis- sie, bestaande uit de" heeren Nieuwenhuis,Wes- termaa, Ruys en De Jong ontworpen ooncep- ten, werden nagenoeg onveranderd goedge keurd, Na de definitieve statutenwijziging zal de naam dezer belangrijke vereeniging zijn: „In stituut voor Tropische Geneeskunde''. Onze stadgenoote, ,Mej. L. M. van Itallie, slaagde' te 's-Gravenhage voor het examen- voor koorzang, afgenomen door Ned. Toon- kunstenaarsvereeniging. Naar wij vernemen, bereiden de gemeen ten Lisse, Sassenheim en Hillegom plannen voor om zich gezamenlijk van electrisch licht te voorzien dat zij zullen betrekken van onze gemeente. On.ze stadgenoot, de heer L. K. v. d, Vlis't. kapper, aan de Haarlemmerstraat 273, heeft zijn zaak naar de eischen des tijds doen inrichten. Zijn salon is door bijtrekking van een apartemen't aanmerkelijk vergroot, waar door deze ruimer is geworden voor zijn klan ten en ook meer licht heeft. Een mooie col lectie parfumeriën, zoowel voor dames als voor heeren ligt er uitgestald. De winkel ziet er keurig uit, zoowel als de etalages. Een ieder vindt hier iets naar zijn gading. Ongetwijfeld zal de heer v. d. Vlis't succes hebben mot deze uitbreiding van zijn zaak. Naar „Het Volk1' meldt, overweegt de afd. Leiden van de S.D A.P. het plan om in samen werking met den L'eidschen Bestuurdersbond een eigen orgaan ui't te geven. Door het Bestuur van den Raad van Ar beid te Leiden zijn to't bode-incasseerder voor de Vrijwillige Onderdoms-verzekering benoemd de heeren C. P. Barendse. C. li. PeUanders en D. Wielinga. In de -plaats van den heer Barendse, die in- tussohen voor de benoeming; heeft- bedankt, is benoemd de heer J. van Jaarsveld. Uitvoer van aardappelen. Over den inkoop van Hollandsche voor- jaarsaardappelen door Duitschland ver neemt de „Polit.isch-Parlementare Nach- richten": Daar de "verwachting van een zeer vrqegtijdigen aardappelenoogst niet is ver wezenlijkt-, is het in het belang van de aardappelvoorziening, in het bijzonder van heidsgebied, geboden den tot dusver tot '20 Juli verleenden vrijen invoer van voor jaarsaardappelen uit Nederland en andere aangrenzende oostelijke landen tot 31 Au gustus te verlengen. Het rijksbureau vc-or de aardappelvoorziening zal daarom in voervergunningen vörleenen voor aardap pelen tot 11 Augustus, onder voorbehoud, dat na dien datum geen wagens met aard appelen de grens moer mogen p.'/reeeien. De door deze vrijgave van aardappelen- invoer veroorzaakte stormachtige vraag op de Nederlandsche markt heeft een bui tengewone prijsstijging ten gevolge ge had, die hoofdzakelijk op den Duitschen verbruiker drukt en waartegen ook de Nederlandsche regeering door maatregelen voor de afsluiting der grens is opgetreden. Dit verschijnsel maakt het noodzakelijk dat tegen een algemeene herhaling van de Duitsche prijsopdrijving voorzorgsmaat regelen worden getroffen. De door de Ne derlandsche regeering verleende uitvoer vergunningen worden daarom door het rijksaardappelenbureau in Den Haag aan de Duitsche importeurs afgeven. De af gifte zal echter afhankelijk worden ge maakt van het feit, dat een zekere prijs op de markt niet wordt overschreden. Deze prijs zal door het Haagsche bureau bij korte tussehenpoozen naar gelang van den toestand op de markt worden vastgesteld en aan de belanghebbenden bekendge maakt. Tevens wordt de termijn voor den in voer van Italiaansche en Spaansche voor jaarsaardappelen eveneens tot 31 Augus tus verlengd. Ontginning woeste gronden. Hebben de landonlginningen de laatste jaren maar weipig beleekenis gehad, o. a. wegens den slechten aanvoer van kunst» mest en de hooge arbcidsvoonen, thans ia er in Drente weer teeken van leven in dit bedrijf. Bij Buinen werd een stuk heide, groot 7 H.A., dat geen f 150 waard was, door kuituur tot een jaarlijksche op brengst van .f 280 gebracht. Een vroeger, gestaakte ontginning van een deel van het Es.serveld wordt weer opgevat. Ter bevor, dering van de belangrijke ontginningen onder Borger, zal - een schcepvaartkanaal gegraven worden, n. 1. Borger zijtak, langs Westdorp en Borger naar het Oran jekanaal, een werk-van f 690.000, waar voor do prov. Drente een vierde of f 172,000 subsidieert. Inmiddels schijnt ook de gewone jaarlijksche landaanmaak van „dalgronden" (afgegraven veengrond), weer hervat te zullen worden. De ziekteverzekering. Minister Aalberse heeft op het Midden» standscongres te 's-Gravenhage medege deeld, dat het wetsontwerp in zake de ziek tekostenverzekering en geneeskundig^ be handeling reeds de volgende week zal in gediend worden. De Minister zou alsnog zien op welke wijze rekening zou kunnen worden gehou den met de wenschen van den midden stand. Er doet zich echter een moeilijk heidvoor, n.l., dat men voor goed werken de ziekenfondsen ook doctoren noodig heeft on het zeer te bezien staat of deze zullen willen toegeven aan den wensch om de weistandsgrens te verhöogen, zoodat ook de middenstand binnen die grens zou vallen. Het plaatsen van gemeentelijke leeningen. Minister De Vries heeft naar aanleiding van vragen van diet- Eerste Kamerlid Van Nierop medegedeeld, dat het Rijk niet wil optreden als geldschieter voor de ge meenten, -die geen leenimgen kunnen slui ten: De regeering overweegt echter wel maat regelen teneinde de moeilijkheden, welke de gemeenten bij het plaatsen van leenin gen ondervinden, zooveel mogelijk te ver zachten. De voorbereiding van deze maat regelen is nog niet zoover gevorderd, dat het mogelijk is op het dogenblik hierom trent reeds verdere mededeelingen te doen. Afschaffing zomertijd. De Veenkoloniale Boerenbond te Leeu warden heeft zich per adres gewend tot den Minister van Landbouw, met verzoek den zomertijd zoo spoedig mogelijk te wil len beëindigen. De verschillende landbou wers- en landarbeidersbonden zijn ge vraagd adhaesie aan dit adres te willen betuigen. Samenwerking van vrijzinnigen. Het bericht van de „Tel." (gisteren door ons overgenomen) over een liberaal-neu trale fusie wordt in liberale bladen van a tot z onjuist genoemd. Intusschen is 't duidelijk, dat er onder handelingen worden gevoerd eri T schijnt wel dat deze niet al te best vlotten. Van daar waarschijnlijk, dat publicatie in dit stadium voor de betrokkenen zeer onge- wenscht is én de domper er op gezet wordt met een: „van a tot z onjuist". Het kindertoeslag-systeem steeds meer in practijk. In een te 's-Hertogenbosch gehouden bijeenkomst van afgevaardigden" der ge meentebesturen van de twintig grootste ge meenten in Noord-Brabant is men ol- gens „De Zoom" tot overeenstemming gekomen in zake den grondslag, waarop het vraagstuk van den kindertoeslag in de naaste toekomst uniform kan worden gemaakt voor alle gemeenten in Noord- Brabant. Omtrent een algelieele samenwerking voor het vaststellen van salarissen en loo nen voor ambtenaren en arbeiders in de betrokken gemeenten, zal nader van ge dachten worden gewisseld. FEUILLETON. .angs donkere wegen. „Ja, en langzamerhand zal het zich ge en aan dr. Arnaud en zijne bruine jon- ens. Hebt ge ooit eerder zoo'n tooneel ge- ging Grey voort, terwijl hij glim- ichte bij dé herinnering. „Mijne zonen, mlielst deze dame, die beloofd heeft uwe loeder te zullen worden; groet haar, Jean acques en gij ook, Ton-ton cliéri." Ik geloof, dat Ton-ton chérie niet wilde n de vingers in den mond stak." „Het was een kluchtig 'tooneel, maar tocli ond ik er tevens iets aandoenlijks in", ntwoordde Bolide. „Charlotte zag er zeer ardig uit, en de roode oogen vielen in het eheel niet op. f Dokter Arnaud is eigenlijk nog zoo j waad niet." □Ij „Neen, hij ds knap en eerlijk. En over maken valt niet te twisten. Gij ziet dus, nat wij elkander in Engeland voor het 4S erst tergu zullen zien", vervolgde Grey, net vergeeflijk egoisme. „He't zal mij eens. benieuwen, wanneer ik S iet zal durven wagen een bezoek te toren den aan Trevdlian Terrace, Abercromtoie load." u Dollie kleuirie een weinig, toen bij dat -Jlqt zal mijne moeder zeer veel ge,-. noegen doen u te ontmoeten, en Mr. Bertie even-eens", antwoordde zij op afgemeten toon en hare lippen een weinig krullend. Haar wijze van optreden was. niet zeer be moedigend; maar zij wist ook welk een af keer haar moeder van jonge mannen had. „Wat zal zij zeggen? O, ik wilde, dat hij wegbleef/tenminste de eerste paar maan den", dach't zij, maar bloosde toen -over haar ondankbaarheid. 'Maar Mr. Lyndhurst létte, als alle ver standige mannen, niet op haar zichtbare verwarring. „Ik zal spoedig komen", kondigde hij op beslisten toon aan. „Ik verlang er naar ken is met uwe moeder te maken. Ik heb weinig vrienden en niet vele huizen, waar dk kom. „Nu moet ik afscheid van u nemen", ging hij voort, eni Dollie rqeende, dat zij hem hoorde zuchten. „Het is een treurig besluit geweest van ons prettig verblijf hier, maar ik geloof, dat wij allen hierdoor elkander beter hebben leeren kennen; het is meer waard dan wanneer men elkander, gedurende een geheelen winter in eenè bal zaal ontmoet", ging Grey met een gedwon gen glimlach voort, want hij zag er tegen op om van het meisje te scheiden. „Maar nu, vaarwel; ik zal u morgen niet meer zien"; toen aarzelde hij en zeide: „God ze- gene u!" maar zóó zacht, dat zij bet ter nauwernood Icon verstann, zag haar eenigs- zins vreemd aan, naar- zij dacht, en verliet de kamer. Dit gesprek was vijf dagen geleden ge voerd, en sedert dien tijd waren zij en Mary alleen met Bertie. 'Wat waren het stille dagen geweest! hoe eenzaam en verlaten zag het oude kasteel met de afgesloten kamers er uit! Justine was weer hij de andere bedienden; de groo te roode deur sloot zich achter het drukke gepraat in het benedenhuis. Gewoonlijk zat het drietal in de eetka mer rustig te werken, of te lezen, of in schemerdonker te praten, 's Avonds gingen de beide meisjes hand in hand naar bo ven, terwijl hare zwarte japonnen achter haar aanwapperden; Bertie keek hen uit? de gang na; boven gekomen keerden zij zich dan om en wenschten hem zaclit goe den n a oil11. Dollie voelde zich soms eenzaam en „over". Marie en Bertie hadden elkander altijd zoovee/l te vertollen; zij voelde zich soms 'uit het gesprek buitengesloten en kon er dan geen deel weer aan nemen; de. andere twee schenen haar stilzwijgen niet op Ue merken. Wel richtte Mary soms het woord tot haar, maar dan vervolgde Bertie met vuur het'gesprek. Het was natuurlijk heel goed zóó, maar toch voelde Dollie zich wat gedrukt. Zij begon, zonder bet zelve te weten, zeker vriendelijk gelaat te. piissen; als zeker iemand er maar was, zou zij niet zoo stil en onopgemerkt behoeven te zitten. Er kwa men haar nu kleine oplettendheden, die zij vroeger nauwelijks had opgelet, voor den geest. „Een vriend te bezitten was toch nog wel een aangename zaak'', sprak zij bij zichzelve, niet zonder inwendige ontevre denheid. Maar al vond Dollie ze vervelend, voor Mary en Bertie waren het gelukkige dagen. Nooit te voren, waren zij zooveel samen geweest, of hadden zij zoo'n ongestoorden omgang genoten. Mary vond het heerlijk om achterover in een gemakkelijken stoel te leunen, niets 'te doen en door Dollie en Bertie bediend te worden. Zooals dokter Arnaud reeds voorspeld had, deed de natuur volkomen hare werking. Mary sliep de eerste twee of drie dagen zoo rustig als een pasgeboren kindje; toon verhelderden hare vermoeide oogen weer en werd haar tred veerkrach tig. „Nu is het weer onze oude, lieve Ma demoiselle Mary", riep de kleine dokter uit, terwijl hij zich vergenoegd in de handen wreef; en later gaf hij aan B er tie zijne ver wondering en bewondering te kennen over „dat serke gestel, dien geest, die zoo vol komen in evenwicht was in het kort over dit exemplaar van een volmaakte En- gelsche vrouw." Eens op een avond zaten zij zooals ge woonlijk bil elkander; de meisjes op lagq stoeltjes mét de voeten op he)t haard kleedje; Bertie legen hen over, met liet boek, waaruit hij had voorgelezen open op de kniecn. Het verhaal was zeer boeiend, maar tot leedwezen van Dollie waren zij, zooals meest gebeurde, weer aan het praten .gekomen. Bertie gaf uit eigen beweging inlichtingen omtrent zijn levenswijze, in Stoneyhurst, waarover hij op eenigszins 'treurige wijze sprak, zoodat Mary zich ge- noodzaakt vond er tegen-op te komen. „Het cenige gebrek schijnt mij", zeide zij op beslisten toon, „dat het leven te gemak kelijk en 'te weelderig is; gij doet van den morgen tot den avond wat ge wilt; wat het werk betreft, leeft ge precies als Sir Char les zelf." „Ralph en ik werken eiken dag drie uren van het ontbijt tot twaalf uur", antwoordde Bertie gemelijk. „Ik kan niet zeggen, dat het leven van een onderwijzen nu juist zoo bijzonder gemakkelijk is; het is pompen en nog eens pompen, zonder dat men er bepaalde resultaten van ziet. Nioti dat Ralph totaal geen hersens heeft, maar hij is lui en veranderlijk." [Worm vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1