Gemeentelijke Aankondigingen, Inschrijving van leerlingen voor de Open bare Scholen der ic klasse. Burgemeester en Wethouders van Lei den Gelet op artikel 6 der verordening van 25 Januari 1894, regelende do inwendige inrichting der scholen, dc toelating en het ontslag der leerlingen, (Gemeenteblad No. 5 van dat jaar); Brengen ter algemeene kennis: le. dat tot het doen inschrijven van leer lingen voor de openbare scholen der le klasse gelegenheid zal gegeven worden •van den 7en tot en met den I9en Juni e.Tt., dagelijks, behalve des Zondags, van des voor middags halfnegen tot negen uren en cp Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrij dag bovendien van half twee tot twee uren <Ies namiddags en wel: voor de Jongensschool le klasse, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; voor de Meisjesschool le klasse, ih het schoolgebouw aan de Eoommarkt; 2e. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-ir.sclirijving moet worden ver toond. W. PERA, Weth., loco-Burgemeester. Van STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 3en Juni 1920. B. cn W. van Leiden; brengen ter alge meene kennis, dat door L. L. J. Gussenho- ven, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de ka mer achter den winkel van het perceel Oude Rijn no. 2. ganisatite in Friesland moet nog den verte genwoordiger aanwijzen. Tot lid der commissie van advies werd bij acclamatie herkozen Mr. S. de Vries Cz. ZerfcS'iïigsconferer.tie te Lu nieren. Deze conferentie, uitgaande van de Zendingscorporatiën, het N.Z.G., de N.Z.V. U. E. V., S. en P. C. en R. Z 'G werd Dins dag te Lunteren geopend door ds. J. W. Gunning, die een kort openingswoord sprak. Na lezing van Ps. G7 en gebed, was het woord aan prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die sprak over: ,,De nood der we reld en de behoefte aan het Evangelie." Di?. Fokkema, cis Wartena, ds. de Vey Mesdag, ds. Beukienhorst, ds. /Hupkes, ds. Rauws, deden enkele vragen, die door prof. Slotemaker de Bruine werden beantwoord. Ds. C. W. Th. Baron van Boetzelaer, oud-zendingsconsul, die plotseling was ver hinderd, werd, door den, met verlof hier le lande vertoevendten heer D. Krommelin, zendingsconsul, vervangen, die sprak over: „De Nood van Indië, en de behoefte aan het Evangelie." Ds. J. W. Gunning 'bracht den spreker dank, waarna een aangename, belangrijke gedachtenwisseling volgde. Na de korte pauze spratk dr. J. R. Callen- bach van Rotterdam, over: „De nood van Nederland, cn de behoefte aan het Evan gelie", welk referaat werd gevolgd door een gotede bespreking. In de middagsamnekmst van gisteren gaf dr. (Gunning „mededeelingen omtrent internationale verhoudingen." In de avondsamenkomst sprak zendeling G. von Bodelschming, (thans te Bielefeld) over: „Wat leert de uitwendige zending van de inwendigte." de. Hij bleef daarna in dte buurt van dc sprekersplaats als een scherprechter die ge reed is om toe te slaan en diende telkens weer zoo'n motie in wanneer het oogtenblik daarvoor was gekomen. Voorts werd ioor den Voorzitter eenige malen voorgesteld om den spreektijd over eenig ontltenverp te rantsoeneeren op vijf minuten (over welk voomtel dan natuurlijk ook weer het woord werd gevraagd door een socialist). Had de eersto socialist daarover uitgesproken, dan kwam scherprechter Bong alerts met zijn sluitingsmotie, die werd aangenomen met allo niet-socialistische stemmen vóór, cn dan was men weer een Joopgraafje verder. Rumoerig was hgt bij dit alles niet of nu en dan maar even en niet veel. En het quorum werd bewaard tot, om kwart over vijven, de voorzitter de verga dering fkon sluitc-n, na tot aan de interpel- latite-Schaper te zijn gevorderd. Toen wa ren er, blijkens de stemming, nog juist 51 niet-socialististen aanwezig. Blijkelijk trekken alle niet-socialistischo leden, nu eenmaal de beslissing gevallen is over het behandelen van de Anti-RevolutPe- wet op Dinsdag a.e., één lijn tegen de doe!- looze obstructie van de socialisten. Het spreekt vanzelf, dat de interpellatie- Schaper morgen wel niet kan afloopm. Maar in elk geval komt de Anti-Revolutic- wet Dinsdag aan de orde. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 2 Juni. Den heer DUYS (S.D.A.P.) wordt -toe stemming verleend tot het houden van een interpellatie over de loontabellen der In validiteitswet. De VOORZITTER stelt voor deze inter pellatie te houden voor de behandeling van het ontwerp tot wijziging der Gemeen tewet. De heer DUYS (S.DjA.P.) kan zich met deze plaatsing op de agenda niet vereeni gen, want er staan nog zulke belangrijke ontwerpen voor, dat van de behandeling voor 'i reces niets komt. Dit uitstel is weer een truc van de rechterzijde, die, zooals ge woonlijk, de arbeidersbelangen aan haar laars lapt. De MINISTER VAN ARBEID: Het wets ontwerp is bijna klaar. De heer DUYS: Wat beteekent bijna klaar bij deze regeering? Deze minister was alleen voortvarend in de bekende Novemberdagen, maar thans vaart hij in het schuitje der reactie. Men maakt alleen haast om de arbeiders te knevelen en om hun vereenigingsrecht te beknotten, maar voor de arbeidersbelan gen heeft men geen oog, daarvoor is geen haast. De heeren der rechterzijde maken alleen de celdeuren open voor de arbeiders. Die heeren noemen zich volgelingen van Christus, maar ze zijn eer volgelingen van Hagenbeek. Hoe lang denken de heeren hier wel te zitten, wanneer zij mecnen dat mijn inter pellatie aan de orde komt. Men meent toch niet dat het anti-revolutie-ontwerp binnen enkele dagen zal afloopen, of wil men soms dag en nacht vergaderen. De heer SCHAPER (S.D.A.P.): Het is ook het werk vap den nacht. De heer DUYS (S.D.A.P.): De heeren van links zullen toch niet zoo gek zijn om ton jrleziere van de rechterzijde hier dag en nacht te gaan zitten om het vereischte aantal leden van 51 te hebben, want de rechterzijde zelf heeft dit, aantal niet. De heer VAN RAPPARD (V.L.): Ik heb het er voor over om hier dan desnoods dag en nacht -te zitten. De heer DUYS (S.D.A.P.): Dan zullen wij zorgen, dat u hier dag en nacht moet zit ten, dan zullen de heeren daar lol van hebben. Hierna bespreekt hij het ontwerp Zon dagswet en de Huurcommissiewet, die zul len door de rechterzijde ook nog wel afge handeld worden. Spr. stelt ten slotte voor zijn interpella tie te behandelen voor de behandeling van het revolutie-ontwerp. De VOORZITTER deelt mede, dat het zijn voornemen is de geheele agenda af te han delen. De heer DUYS (S.D.A.P.) schreeuwt: zelfs al schiet er dan geen tijd voor reces over. Het is een schande dat de rechter zijde u dit schandelijke werk opdraagt, een werk dat onmenschelijk is. De VOORZITTER zegt, dat hij zich door niemand iets laat opdragen. Hij heeft bo vendien gelukkig een sterk gestel en kan dus wel tegen eenige vermoeidheid. De heer TROBLSTRA (S.D.A.P.): U hebt zelf de boel in 't honderd gejaagd. De heer v. d. TEMPEL (S.D.A.P.) verde digt ook het voorstel van den heer Duys om zijn interpellatie te behandelen voor het anti-revolutie-ontwerp. Spr. ziet geen enkele reden om het anti- re volutie-ontwerp vooraf te doen gaan, daar er van geen revolutionaire woelingen in ons land sprake is. (Tijdens deze redevoering is de geheele rechterzijde uit de Kamer verdwenen, be nevens de leden van links, behalve de so ciaal-democraten.) I Den heer KOLTHEK (S.D.) spijt het, dat hij in deze de leiding van dezen voorzitter niet kan volgen, want nu zal het geheele parlementaire werk spaak loopen. Spr. wijst op den noodtoestand onder de arbeiders, die nog zuchten onder de loon tabellen van de invaliditeitswet, zooals deze door wijlen minister Talma zijn.vast gesteld. Spr. leest daaromtrent eenige cij fers voor.- De heer DUYS (S.D.A.P.): Je moet niet zoo vlug lezen, dan kunnen we het niet volgen. De heer HERMANS (S.D.A.P.): Je moet het nog maar eens opnieuw voorlezen, we hebben allen tijd. De heer KOlLTIIEK (S.P.) meent dat deze ongelukkige toestand wordt bestendigd, in dien de interpellatie op het eind der agen da wordt gesteld. En dit geschiedt ter wille van de revotutiewet, die niet alleen geen enkel arbeidersbelang beoogt, maar tegen elk arbeiders-belang ingaat, De heer DUYS (S.D.A.P.). Do petroleum magnaat Colijn heeft om deze anti-revolu- tiewet gevraagd. De heer VAN RAVESTEIJN (C.P.): Juist, want die wet heeft alleen belang voor de brandkastka pitalisten De heer KOLTHEK (S.P.) kan nu begrij pen, waarom met de anti-revolutiewet zoon groote haast wordt gemaakt. Dit verwondert hem niet van deze regeering, die zelfs tracht den Zondag dienstbaar te maken aan clericdle domperijen en impe rialistische belangen, hetwelk blijkt uit het toelaten van het oefenen in den wapen handel. Dc heer BONGAERTS (R.K.) stelt voor de discussie te sluiten. (De sociaal-democraten verlaten hierna de zaal met dc communisten). De heer VAN RAPPARD (V.L.): Gaan jullie maar gauw weg. 't Voorstel-Bcngaerts wordt hierna aan genomen met 5S stemmen voor en geen enkele tegen. Onder groot rumoer komt hierna in stem ming het voorstel-Duys om zijn voorstel in stemming te brengen voor het voorstel van den voorzitter. Dit wordt verworpen met 57 tegen 19 stemmen. Het voorstel van den voorzitter om de interpellatie-Duys achter op de agenda te plaatsen, wordt aangenomen met 58 tegen 17 stemmen. De heer KOLTHEK (S.P.) vraagt het woord om een voorstel In te dienen om zijn motie inzake de artillerie-inrichtingen aan de orde te stellen. De VOORZITTER stelt voor hiervoor 5 minuten te verleenen. De heer DUYS (SD.A.P.) vraagt hierover het woord en betoogt dat deze belangrijke zaak niet in 5 minuten kan worden afge daan. Hierbij moeten een 19-tal conclusies be sproken worden en verdere zaken als moersleutels, proeflokalen, waterlelies enz., zaken die allemaal uitvoerig besproken worden. Daarna bespreekt hij de personen die het rapport bobben samengesteld, de posi tie van Minister de Vries, de capaciteiten van den heer Duymaer van Twist, de af komst van den heer de Savornin Lobman enz. Als hij ruim 11/2 uur op die wijze is doorgegaan, betoogt hij geen obstructie te voeren, dit zou nog heel wat anders zijn. Hij heeft niets voor zich, hij improviseert en spreekt over allerlei dingen die uit de lucht vallen. Spr. doet hierna het voorstel om zijn rede morgen te mogen vervolgen. De VOORZITTER: Ik denk er niet over. Ik stel de Kamer voor dit voorstel niet aan te nemen. Het voorstel-Duys wordt hierna verwor pen met 58 tegen 16 stemmen. De VOORZITTER merkt op dat de heer Duys enkele malen sprak over de waar digheid van de Kamer, maar dat zijn op treden in erge mate de waardigheid der Kamer neerhaalt. De heer DUYS (S.D.A.P.) zegt, dat de waardigheid niet zit in uiterlijken schijn maar inwendig. Hij heeft meer eerbied voor een slordig gekleeden arbeider, die vloekt maar rechtvaardig is, dan voor iemand in gekleede jas, die bidt, maar aan de arbeiders onrecht laat geschieden. Nadat hij weer een 10 minutén gesproken heeft, doet hij opnieuw het voorstel zijn rede morgen te mogen voortzetten en nu de vergadering le verdagen. Dit voorstel wordt verworpen met 57 te gen 17 stemmen. De heer DUY'S heeft opnieuw het woord en zegt in overleg met zijn partijgenooten besloten te hebben om dit punt van hun program af te voeren. Dit wil niet zeggen, dat de oppositie opgegeven wordt. Spr. dringt er bij de Techterzijde op aan tot een compromis te komen met 'spr.'s fractie, daar anders eerst met de zuivere obstruc tie begonnen wordt, waartegen het regle ment van orde niets kan. doen. Spr. stelt daarom voor om bij het voor stel van den heer Kolthek ongelimiteerd te spreken. De heer KOLTHEK (S.P.) vraagt het woord over dit voorstel. De heer BONGAERTS (R.K.) doet het voorstel het debat hierover 4e sluiten. Dit voorstel wordt aangenomen ipet 53 tegen 17 stemmen. Tegen stemden soc.- democraten en communisten, net voorstel-Duys wordt verworpen met 54 tegen 17 stemmen. De heer KOLTHEK (S.P.) krijgt 5 minu ten voor de toelichting van zijn voorstel om zijn motie in zake de artillerie-inrichting op de agenda te plaatsen. Hij wijst er op, dat de Regeering het be heer dezer inrichtingen schandelijk ver waarloost en hij acht het daarom dringend noodig dat deze zaak eens wordt bespro ken. Dit kan nu wijl het rapport der be trokken staatscommissie is verschenen. Hij stelt daarom voor zijn interpellatie op de agenda te plaatsen voor het anti-revolutie- ontwerp. De heer VAN RAVESTEIJN (C.P.) onder steunt dit voorstel. De lieer BONGAERTS (R.K.) doet een voorstel de discussie over dit onderwerp te sluiten. Dit voorstel komt in stemming en wordt aangenomen met 53 stemmen voor en geen enkele tegen. De sociaal-democraten en communisten hadden zich verwijderd. (De heer Troelstra, die in de Kamer wel aanwezig was, Peigerde na tweemaal door den voorzitter gesommeerd te zijn om te stemmen, aan de stemming deel te nemen, verklarende dat hij afwezig was.) Het voorstel-Kolthek werd hierna ver worpen met 53 tegen 14 stemmen. Aan de orde is de interpellatie-Schaper. De VOORZITTER stelt voor den inter- pellant 1 uur spreektijd te geven en den anderen 1/2 uur. De heer DUY'S (S.D.A.P.) vraagt het woord over dit voorstel. De VOORZITTER stelt voor hiervoor 5 minuten te geven. De heer DUYS (S.D.A.P.) zegt dat hij ook over dit voorstel weer het woord kan vop.ren maar dit voor vandaag niet meer 'zal doen. Hij komt er 'tegen op, dai hier verschil wordt gemaakt tusschcn de leden onderling, dat de één een uur krijgt en de ander een half uur. Daar het reeds kwart over vijf is stelt hij voor zijn rede te mogm afbreken tot morgen. Dit voorstel wordt verworpen met 51 te. gen 1 stem. De heer DUYS (S.D.A.P.) zet hierna zijn rede voort en komt. er tegen op dat nietp ieder lid zoo lang mag spreken als de in- terpellant. Hij stelt daarom voor iederen spreker een uur te geven. Dit voorstel werd verworpen met 51 stemmen. Het voorstel van den Voorzitter wérd z. h. s. aangenomen, waarna de vergadering werd verdaagd tot heden 1 uur. BUITENLAND. DE (VOLKENBOND. Een van de belangrijkste wereldvraag, stukken blijft nog immer de instelling van den Volkenbond. De stappen die reeds door de geallieerden in die richting zijn ondernomen geven nu niet een indruk die voor landen welke tot den Volkenbond nog niet toegetreden zijn aantrekkelijk is, laat staan voor hen die zich freeds in den bond schaarden. Zoo wijdt thans do „Daily News" weder eten beschouwing aan den raad van den Volkenbond te Rome, waarin voornamelijk op den voorgrond wordt gesteld, dat door dezen raad „de algemeene onrust" over de krachteloosheid van den bond nog meer op den voorgrond is getreden. Met een of twee uitzonderingen, schrijft hert blad, waren daar slechts weinig be- teekende diplomaten aanwtezig, die er zich toe beperkten eenige commissies te be noemen. Eenig positief werk is er niet ge daan. Ter verontschuldiging hiervoor wordt in. gebracht dat de volkenbond nog slechts vier of vijf maanden bestaat, doch men vergeet daarbij, dat het secretariaat reeds bijna een jaar Krnd is en in dien tijd toch zeker wel een program zou kunnen ontworpen heb ben, waardoor de raad bij zijn eersto bij eenkomst onmiddelijk aan den arbeid had kunnen gaan. In elk gteval kan niets in het verleden ds huidige onmacht van den bond verklaren. Hoofdzaak is, dat in den raad mannen zit- iten, fclie ei* niet moesten zijn, terwijl zij, die er moesten zetelen, van verre staan. Dat is de schuld der regeeringen, die 'haar ver tegenwoordigers benoemen. Minister Renkiit afgetreden. Renkin, minister van buitenlandsche za ken in België die j.l. Zondag een rede 'hield tegen het Holl.-Belg. verdrag, is gis teren in verband met den toestand waarin de Neder!andsch-Belgiéche onderhandelin gen verkeeren, afgetiteden. Hij wordt opge volgd door minister Jaspar, tot heden, mi nister van oeconomische zaken. Minister Jasper wordt thans opgevolgd door Wou- tens d'Oplinter, afgevaardigde van Leu ven. Algemeen is men het er over eens, dat door het optreden van Wouters het Vlaamsch telement zal versterkt worden in het kabinet Delacroix. De Vlamingen 'hebben door 'hun meerder heid -in de 'Katholieke partij recht op dezen zetel, wat vergeten wordt door de Fransch- Etelgisehe' bladen die allesbehalve met deze regeling zijn ingenomen. De „Libre iBelgique" zegt: „Door het opnemen van Wouters heeft de minister-president zijn kabinet willen versterkten, daar de VlaamBche rechterzij de voor de met Nederland getroffen schik kingen haar steun gegeven had, terwijl mi nister Renkin werd beschouwd als iemand, die te veel naar (Frankrijk overhelde." De Belgische „iSandoard" zegt: Dit ont slag werd verwacht. Reeds toen het Bel gisch-Nederlandsch verdrag \in den minis terraad hefsprokten werd, ondersteunde Renkin buiten het kabinet om een hevige campagne tegen de beslissingen der regee ring in deze kwestie. Den 'katholiekten Vla mingen kan het aftreden van Renkin niet onverschillig zijn. Het is een Vlaamseh-ha- ter die heenging en een voorstander (Wou ters) van het Vlaamsche recht, die bij komt." Dit is de sloteom van dezen dag. Verminrferint» SteenkoleriuWvcer. Te Cardiff is zooals de „Times" meldt een vergadering gehouden van teigenaars van Engelsche kolenmijnen, ten einde de rcgeeringsvoorstellen te bespreken, betref- fendte de decentralisatie der controle van den steenkoolhandel. Volgtens deze voorstellen zal de verdcc- ling der kolen worden overgelaten aan de verschillende ^districten, noch de belangen der eigen industriën moeten in voldoende moeten worde verzekerd. Hoewel de voor stellen nog niet officieel bektend zijn, moet nien toch een vermindering van den uit voer tot pl.m. 20 millioen ton per jaar ver wachten. (Vóór den oorlog bedroeg dc jaarlijksche uitvoer pl.m. 73 millioen ton!) De uitvoer van kolen uit Zuid-Wales zal met pl.m. 250.00 ton per maand worden ver minderd. Van de uitgevoerde kolen zal Frankrijk 45 pCt. krijgen, Italië 20 pCt., zoodat slechts 35 pCt. op de vrije markt zal worden verhandeld! Den 31 sten Mei is te Tokio het groot ste Japansche oorlogsschip de „Mutsu" van stapel geloopen. Het schip liteeft een water- verplaateing van 33800 ton-, en loopt 23^ knoopen. Het is gewapend met acht 16 inch-kanonnen en heeft een bemanning van 1336 koppen. De minister van Nationale Verdedi ging, Janson, is gister naar Parijs vertrok ken ter bespreking van teenige kwesties die betrekking hebben op de bezetting Van het Rijn-gebied. Het. is gebleken dat in 1910 totaal voor bijna 600 millioen op de rennen is verwed, waarvan 560 millinoen op de renbaan 'Par rijs». De stakingsbeweging in Frankrijk is thans geheel doodgeloopen. In alle mijnen wordt weer gewerkt; de havenarbeiders Apotheken die tot en met Zondag op Maan dagnacht eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552; A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. ting van een bond van christelijke coöpera ties en het daarmede verhand -houdende voorstel-Haarlcm: Het btestuur worde opge dragen zelf of door een te benoemen com missie de coöperatie krachtig ter hand te nemen door de oprichting van een alge meeno (coöperatieve centrale, waar-van al le afdeelingten, welke direct of indirect in coöperaties betrokken zijn, lid en deelge noot moeten zijn. Voorgesteld werden de volgende conclu sies: lo. Door het orgaan Patrimonium en door andere middelen worde de coöperatie gedachte onder de leden versterkt. 2. Een vergadering worde bijeengeroepen van vertegenwoordigers der afdeeling, waar een coöperatieve vereeniging van Patrimonium uitgaat. 3o. Door het centrale bureau worde de mogtelijkheid geopend, dat zij, die zich be schikbaar willen stellen als leider eener coöperatie, zich nader daartoe kunnen be kwamen. 4o. Vastgesteld worde een werkprogram voor der. op te richten bond. Over de conclusie inzake de coöperatie ontspon zich ee-n uitvoerige gedachtenwisse ling. Oprichting van teen öhr. Bond van Coöperatieve vereen igingen werd ernstig ontraden. Ds. Sikkel, van Amsterdam, waarschuw de tegen te sterke coöperatie-actie. De ver bruikscoöperatie is on-sociaal, daar het eigenlijk is teen zich Ine ester maken van het bedrijf van een ander. Spr. zeide zeer goed te weten, dat de drang naar ver bruikscoöperatie een gevolg is van andere on-sociale to ent an den, doch hij waar-schuw de er tegten, te veel lijd aan liet leven der menschen voor de vakactie te ontrekken. Drite voorstellen-Loosduinen: lsle: ieder lid ontvange het orgaan; 2e: benoeming van eep vrijgestelde en 3de: oprichting van ceji ge meten schappelijke bibliotheek ten dienste der afdeelingen, werden voor ken- lisgeving aangenomen. Het voorstri-Krommenie: „De Bond richte een verzoek tot de rgeering om ter te gemoetkoming nan den financieelen nood van bijna alle gemeenten in ons land, alle thans bestaande belastingen te vervangten door ééne Inkomstenbelasting, naar draag kracht van de aangeslagenen, rekening Wondende <ook met de grootte der gezinnen ?n de gemteenten hieruit te voorzien van de door haar beooodigdc gelden", lokte veel disucssie uit. Van verschillende rijden werd opgemerkt, dat deze zaak meer bij de poli tieke partijen thuis behoort. De afgev. van Krommenie zeide echter, dat de toestand der gemeente-financiën te Krommenie z er ernstig is cn dot. de plannen van minister De Vries nitet zullen (helpen. Men betoogde., dat Krommenie zich moest wenden rot den minister van' financiën, om te trachten-, een verhoogde bijdragen itte krij gen, op grond van de wet van 1897. Het voorstel werd ten slotte ingetrok ken. Zwolle stelde voor: liet hoofdbestuur doe s!apf.ten cm te komen tot één grooten Chr. •Social.-n Bond. Naar aanleiding hiervan werd opgemerkt, dat deze zaak reeds meer malen besproken io en dat op de laatste vergadering van den Chr. Werkmansbond- fusie. tusschen Patrimonium, Werkmans bond en Maarten Luther ook besproken is. Besloten werd om af te wachten, wat dc Chr. Werkmonsbnd zal doen. In verband hiermede werd er nog eens opge wezen. dat Patrimonium is een Algemeeno Chr. Socia le Vereeniging, waarvan alle Christenen lid kunnen zijn. Het resultaat, der verkiezing van vijf ledten van liet. dagelijkseh bestuur was, dat gekozen werdén de heeren P. van Vliet Jr., voorzitter. J. Douwes, K. A. Grondijs. F. Noordhof en C. Smeenk. Allen, behalve de heer Douwes, die door ongesteldheid de vergadering niet bijwoonde, namen hun 1' noeming aan. Do overige leden van liet bondsbestuur aangewezen door de Prov. organisaties, zijn: N. Peten?, Zwolle (Overijsel); J J. v. Klaveren, Utrecht (Utrecht); J. Hollander Arnhem (Gelderland); W. J. Bossenbroek, Amsterdam (N.-Holland); W. A. den Wolt huis, Groningen (Groningen). De Prov. or- Mr. d. E. J. IJl. van der Kun. Dinsdag is te 's-Hertogenbosch overleden mr. J. E. J. M. van der Kun, procureur-ge neraal bij het gerechtshof aldaar. De heer Van der Kun is in 1853 geboren te Rotterdam. In Juni 1879 promoveerde hij te Leiden. Van 1883 af was hij achter eenvolgens ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten te Alkmaar, substituut-of ficier van justitie -te Roermond, daarna te 's-Hertogenbosch; in 1897 werd hij officier van justitie te Zierikzee, en in September 1913 werd hij benoemd tot procureur-gene raal bij het gerechtshof in Den Bosch. De overledene was ridder Sn de orde van den Ntederlandschen Leeuw. De begrafenis heeft Vrijdag op het R.-K. Kerkhof <e Ortlien plaats. De verdediging «an Ned.-indië. Op het radio-station te Sandbeek is een radio-telegram ontvangen, gericht aan den voorzitter der Tweede Kamer, van den vol genden inhoud: De Vereeniging „Indië Wteerbaar", ge hoord de besprekingen in de algemeene vergadering op 24 Mei 1920, dringt er bij de regeering ten sterkte top aan, dat spoe dig een afdoende beslissing worde geno men, inzakte -de verdediging van Neder- landsch-Indië. Een lucht-taxi-dienst. De Ilvo heeft een luchfc-tax-dienst inge steld tusschen Groningen en Schiermonnik oog, met dien verstande, dat men op ver langen van Groningen per vliegtuig het eiland kan bereiken. Voor vele Groningers, die in het bad seizoen op 'Schiermonnikoog teen buiten in gebruik hebben, is deze dienst een groot gemak. Oe rcode dfcstruotie. Wij lezen in de „N. R. Crt.": Do revolutionaire socialisten kunnen te vreden zijn. Ondanks liet ontijdige reisjs der hteeren Wijnkoop en Kruyt naar Noor wegen hoe zou de eerste alles over schreeuwd hebben! triomfeeren zij. Al thans voor het oogenblik. De sociaal-de mocraten zijn de gehoorzame dienaren der heeren Van Ravestcijn en Kolthek, die gis teren het eerst van tobstructie, van sabotage opraken. De heer Duys is zelfs bolsjewis- tischer dan de Kamer-bolsjewiek, hij heeft rouwens veel meer aanleg .voor markt schreeuwer dan dr. Van Ravesteijn. Hij vooral moet het vuile werk doen en hij doet dai met de toewijding van den inktwerper, die er prat op gaat, iteeds tallooze toiletjes besmeurd en bedorven te hebben, en noch tans onvermoeid doorgaat. Op hooger peil staat zijn optreden sabotage van den par- lementairn arbeid niet; het verraad mu tatis matand'ir? dezelfdte taentaJiteit. Men moet dezen afgevaardigde niet au serieux nemen. Het gemis van tal van goe de eigenschappten smaak, fijnen geest, kieschheid, onderscheidingsvermogen, zelf kennis verklaart immers juist zijn voor liefde voor het sinistere emplooi van gang maker der obstructionisten. En zoo moet men er zich niet aan ergeren, als hij (steeds de luidruchtigste van allen) den nestor der Kamer van rumoerigheid be schuldigt, den voorzitter om allerlei fuiil- Joiten op de vingers tracht te tikken. Maar Jat het zóó grof moest zijn en dat zóó'n !os- Ttypig heerschap de leiding van de heeren an Ravesteijn en Kolthek moest overne- •-en, ja, dat is toch wel een testimonium jrsoperatis voor do sociaal-democratische -zerie. Of schamen de beste leden dier f.-'ctie zich toch werkelijk een betetjo en te-"v"3en zij zich opzettelijk afzijdig? TTyt Handelsblad schrijft: l niet-socialisten woonden de obstruc- r: Itiiischo Speeches ten deele rustig bij oi rTiiwenen naar de koffiekamer, vanwaar voor een stemming, elk oogenblik konden, 'ïwigkteeren. Zoo kon men het ieens waar- ;i/ - i?n, dat eenige socialisten op een paar va.i de totaal lege banken van rechts gïn- pv. -teten en daar zich vermaakten met co-, vhïin-oppositie van interrupties tegen !.v.n ?preker van het oogfenblik. To<&n dit zoo een paar uren had geduurd - de Voorzitter riep niemand binnen de orde en liet over alles praten naar belie ven kwam er van rechts een middel \an verweer: een motie tot sluiting van de dis cussie (wparovter niet mag worden gedebat teerd). Het was een der meest bedaarde en der minst politieke figuren van rechts, de heer Bongaeris, die deze motie voorstel

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2