Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IS LEIBES ES BUITEN LEIDES WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL I 2.50 PER WEEK t 0.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL I 2.90 1ste JAARGANG. - WOENSDAG 21 APRIL 1920. - No. 17 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIEPRIJS PEE GEWONE REGEL f 0.2ïAa- DES ZATERDAGS f 0.3G INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIW. KLEINE ADVERTENTIES van hoogstous 30 woorden öO cent; Zaterdags 76 cent, bg vooruitbetaling. V Bioscoop te Leiden. Door -den Burgemeester van Leiden is een bestuit genomen dat in bréedte kringen zal worden toegejuicht- Hij heeft namelijk maatregelen geno men opdat films van zenuw-prikkelen- dofl aard zooals den laats ten lijd' ook te Leiden werd'en vertoond, niet alteen vooir minderjarigen, maar ook voor vol wassenen zullen worden geweerd. Films van de navolgencle strekking zullen niet méér werden togelate-n: le. Sterke uitdrukking van harts tochten; 2e. wulpsche bewegingen die gericht zijn op prikkeling van sexueeie harts tochten; 3e. naaktfiguren, tenzij zuivere plas tiek of ethnografie, waarbij alleen de lijnen van het lichaam zonder details worden vertoond1; 4e. zoodanige kleedins-, dat zij zinne- prikkelende details aan het lichaam laat onderscheiden; 5e. alle bordeelscènes; 6e. stuitende tooneelen', betrekke hekbende op het vervallen van vrou wen tot prostitutie, handel in blanke slavinnen, vrouwenhandel, koppelarij rcnselarij Te. handelingen welke kwetsend zijn voor bedi enaars van eenigcji ccredienst of een bespotting ziin van den eere- dienst zelf; Se. voorstellingen niet tendenz op het gebied van het geslachtsleven. Voorts heeft de Burgemeester nog be paald dat de keuring van alle films zal gcscliieden door de Gemeentelijke Bios coopcommissie, welke commissie fcich daartoe bereid1 heeft verklaard- Wanneer een film door m i n rJ e r, clan drie leden niet toelaatbaar wordt geacht kan de bioscoop-exploitant een herkeuring aanvragen door den Com missaris van politie of dioo-r don com missaris pan te wijzen ambtenaar. Gaarne brengen wij den Burgemees ter een woord van hulde en diank voor zijne kloeke pogingen" om hot bioscoop kwaad, dat ook in Le:den angstwek kende afmetingen heeft aangenomen, te. beteugelen. Ook aan de Bioscoop-commissie rdIo een ver van aangename en zeer on dankbare taak heeft te vervullen, mag een woord van dank voor haar bereidi- wililiigheid niet worden onthouden. Mogen de genomen maatregelen be vorderlijk zijn aan het beoogde deel. STADSNIEUWS. het Duitsche kind. JVIen schrijft ons: Nj/.-i heeft zich hier ter stede een commissie gevormd, die -wil trach ten hulp te verleenen aan Duitsche-kin- i toren. Tegenover de •oeconomische en l'inanticele vraagstukken van onze we- rvld. slaan wij als" Burgers van een i'üutraal land vrij machteloos; hot ceni- ge, wat wij wel kunnen, is telkens weer opnieuw iets verzachten van het biltere leed, dat in deze jaren in tal van Janden wordt geleiden. Wij denken in het bijzonder aan het Duitsche kind. Ken enkele maal is wel het een en an der van clen nood in Duitschland ook bij ons bekend- geworden, maar slechts zij. d'Ic zich opzettelijk met de ten dien ste staande gegevens en statistieken hebben bezig gehouden, welen, hoe- .Vinjattend!, voioral 'ijn rde isted.en,, de cll.-nde is, hoe hoog de sterftecijfers zijn geklommen. De commissie is zich ten volle bewust, dat menigeen zal zuchten: „nu weer dit", maan zij schrikt diaar- vo<>[. niet terug en zal binnenkort uit voile overtuiging een dringend beroep doen op uwe hulpvaardigheid'. Reecis thans kan men zich bij de se cretaresse aanmelden voor het in huis nemen van oen Diiïfóch kind' voor kor- teren of langeren lijd (zij zal tot 2 Mei eiken dag van 1—2 uur voor het ver strekken van inlicfffrngen thuis zijn). Binnen enkele weken zullen inteeken- lijsten rondgaan en zal een collecte worden gehouden; wij hebben geld noo&ac» bovenal om .(Te pleegouders, die dit ve'rFangen^behuXiizaam te zijn in het aanschaffen van dé noodi'gste Moeren voor hun Duitsche huisgenootjes. Gaar ne zal de secretaresse namen vernemen van jonge menschen, die bij deze col lecte hun hulp wülen verleenen. Niet het minst uit de buitengemeenten ho pen wij vele aanbiedingen voor huis vesting te mogen ontvangen. Zeker wordt er in dezen tüd veel van ons gevraagd'; vergelijken wij onze omstan digheden met die van Duitschland en enkele andere landen, dan mag en moet er ook veel van ons gevraagd wor den. De Commissie is samengesteld uit: Prof. Dr. K. H. Roessingh, voorzitter, Mej. A. van Wensen, secretaresse (Breestraab 81), de heer E. w. Wichers JRollandet., penningmeester, Mevr. G. C. Kapteijn—v. d. Haas, 2de secretares se, Ds. W. Th. Boissevain, Mej. D. Coo- bergh, Mej. R. D Pies sen. Mevr- M. Kraulz—Kassner. de heer J. van der Heijden, Mevr. Methorst—Smits, Dr. P- J. M. Niemer, Mevr. M. Nieuwenhuis— Bsse Uexktili Güldenbandi, Dr. Noach, Prof. Dr. N. Ph'. Tc-nd'eloo, Prof. Dr. G. J. Thiicry, Mevr. J. Schokking—Mcle- ïerkamp, de heer J. P. A. van Weeren, kolonel de Infanterie. Uit de. buitengemeenten namen reeds piting: de heer P. E. Viervant Tukker (Leiderdorp), Ds. J. Hengeveld (Zoetcr- woude), Mevr- M. Zaalberg—Harn cl (Oegstgeest), de heer H. P. Frijlink (Sassênheim). Mevr. N. Hohverda—teil- tink (Voorschoten), Mevr. Leonhardt— Tappenbeclc (Noorrhvijk. aan Zee), Mevr Schötvink (V armond). P. D, Chantspie da la Saussaye Gisterenmiddag is te Bilthoven over leden -prof.* d'r. P. D. Chantep'ie de la Saussaye, oud-hoogleeraar in de godge leerdheid alhier. Hét „Ilandbl." schrijft o m. van hem: Een Nederlandsch godgeleerde, dié reeds voordat ht-j zich zeLf bekendheid verwierf, -drager was van een welbeken den theologen-naam, was Pierre Daniél Chantepio d'e la Saussaye. Zijn vader immers was de predikant en latere hoogleeraar door wiens persoon en in vloed1 in ons land de ethisch orthodoxe richting is ontslaan, tct welker aan hangers ook de zoon 'is gdTekend le be- hooren. Deze word den "9den April 1848 te Leeuwarden geboren, waar zijn vader predikant was bij de Waalsche gemeen te. Hij studeerde le Utrecht, Bonn en .Tübingen en verwierf zich in 1871 in de eerstgenoemde universiteitsstad! hét doctoraat in de theologie op een disser tatie" over den ..Oorsrvrong van den godsdienst." In het daarop volgend' jaar was hij predikant te Hemmen. De uni versiteit van Amsterdam gaf hem in 1878 een leerstoel in haar theologische faculteit. Hij doceerde hier'tot 1899 doc trine -do Deo en godsdienstgeschiedenis. In 1899 werd hij naar Leiden geroepen om er nevens d'e geschiedenis van de leer van God' ook encyclopaedic en ethiek te onderwijzen.. Aan het eind van den cursus 1915'16 legde hij wegens den staat van zijn gezondheid zijn ambt neer en vestigde zich eerst te Beek bii Nijmegen, later te Bilthoven. Hij bleef toen nog gedurende eenige jaren voor zit tér van dé letterkundige afdeeling van de Koninklijke"Academie van We tenschappen, die hem sedert 1888 onder haar leden heeft geleld. Aan Chantepie de la Saussayc's be oefening van de geschiedenis der gods diensten blijft o. a. zijn „Lehrbuch der Religtionsgeschichte", waarvan het eer ste deel ook in het Eijgelsch is versche nen, de herinnering bewaren. Latere drukken verschenen met me dewerking van andere geleerden; prof- Edw. Lehmann te Lund' verzorgde de vierde editie. In 1900 verscheen nog, op hel terrein van hetzelfde leervak, de „Geschiedenis van den. godsdienst der Germanen". Zi.jn werk' over „Het Christelijk Le ven" is dewrucht geweest van zijn be oefening der ethiek, welke vooral van de Leldsohe periode dateert. In den bundel Geestelijke slro'omin- gen" vereénigde hij een aantal artike len, waarin de vraag naar de betrek king tusschen Christendom'en cultuur aan -de órde is gesteld'. Aan een andere bundel van zijn opstellen gaf hij den naam „Zekerheid en Twijfel". Met professor Obbink en dr- A". IC. Kuiper (to voren met professor J. L P- Valeton) redigeerde hij het stichtelijk tijdschrift „Overdenkingen". Ook in „Onze Eeuw", dat hii hielp oprichten en waarvan hij redacteur was, zijn tal van artikelen van zijn hand versche nen. Van zijn werken noemer, wij ten slotte nog: „Het leven van Nicolaas BeelS" Het stoffelijk overschot zal Vrijdag middag a- s. le één uur worden ter aar de besteld op de Famifiebegraafplaats te Muiderbe-rg. Men schrijft ons. Een ctagelijk'sche Rijn- er. Schiekade bewandelaar kwam dézer dagen tot dé ontdekking dat in een der lage stuiken langs hot druk ke trottoir een merel een nest had ge bouwd. Het dier had reads jongen, hóe- wel zeer vroeg in den tijd. Met verba zing ontdekte hij gisteren dat. nest en jonge vogels verdwenen waren. Heb ben jongens het nest gestoord? De Lichtbeelden-commissie heeft Maandag in hare vergadering het. be sluit genomen den -Burgemeester te verzoeken le willen bevorderen, dat bioscoopvoorstellingen voor personen beneden 18 jaar worden verboden, -ten zij op hetgeen vertoond wordt vooraf schriftelijke goedkeuring is verkregen van den Burgemeester. Maandagmiddag heeft prof. P. v. 'd. Hoeven, hoogleeraar. in de gynaeco logie en verloskunde, oucl-assüstént van den onlangs le Amsterdam overleden hoogleeraar Jleclor Treub', voor stu denten een lezhig gehouden over diens leven ei: werken. In de collegekamer wigis het omkranste portret van prof Treub opgehangen. De heer v. Schoonhoven, magazijn- chef aan de Sled Fabrieken van Gas en Electrici'teil alhier, is in dezelfdev betrekking tegen 'Juni a- s. aangesteld; cp do fabriek Heemaf te Hengelo- De Burgemeester lieeft tot den majoor van Plymouth en den gouverneur van Massashusetts (V.S.) de uitnoodiging gericht om zij-n gasten te willen zijn bij gelegenheid van de a.s. Pelgrims Fathers herdenking in Nederland. Onze stadgenoot, de heer M. G. Ve.rwey slaagde te Utrecht voor het- exa men analyst. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmervverf. Telefoon No. 127. Geopend van 912 uur en nam. 2—5 uur. Zaterdags van 912.30 Uur. 20 April 1920. 2 o ven vuil ers, 21 grondwerkers, 23 op perlieden, 3 betonwerkers, 3 ijzervlechters, 1 gasfitter, 1 gas- én waterfitter, 1 lood gieter, 1 bleekersknecht, 1 stoker 1 voor- slaander, 1 metaaldraaier, 2 bovenwerkers, 1 electricien, 2 electromonteurs, 6 bussen- makers, 1 dekenweiver, 8 wolkammers, 1 afvalsórteerder, 1 spinner, 1 katoendru/k- ker, 1 zuiyeflwerker, 1 schrobbelaar, 3 ban ketbakkers, 1 koekbakker, 1 suikerwerker, 103 sigarenmakers, 3 sigarensorteerders, 3 tabaksbewerkers, 2 deksorteerders. 4 magazijnkneebten, 1 kruideniersbediende, 12 slagers, 5 koetsiers, 2 kellners; 1 chauf feur, 2 warmoeziers, 4 bloemisten, 3 schip pers, 4 nachtwakers, 2 huisknecht, 85 losse werklieden. Vrouwen: 4 breisters, 1 haspelaarsler, 1 deksorteerster, 1 plakster, 1 groe'nten- schoonmaakster, 1 werkster, enz. enz. enz. BiNfóE^LAND. Het Havenconflict. De Centrale Bond en de Federatie heb- bten thans voorstellen geformuleerd: „Her vatting van den arbeid tegen onmiddelijke betaling van f 7 per dag", en het is over deze voorstallen, dat de onderhandelingen thans worden voortgezet. Zoo had gisteren een conferentie te Am sterdam plaats. Men is echter in de kringen der Rotter- damsche organisaties van Transportarbei ders niet al t'e optimistisch gestemd over den uitslag der hangende onderhandelin gen en men voorziet de mogelijkheid, dat men wederom ten gevolge van de niet in willigen eischen der Schteepvaartvereeni- giiig niet tot teen resultaat zal komen. De scbeepvaartvereenï?ing houdt vast aan den ei-sch onmiddellijk het werk te 'hervatten tegen 6.50 per dag, het bedrag dat bepaald werd, toen de staking uitbrak en beneden het bedrag van f 7 bleef, dat toen door de patroons werd aangeboden. vr -«-■ r— Zuïd-Afrika. Te Bloemfontein is een Hollandsch- Afrikaansche vereeniging opgericht, welke zicli blijkens de statuten, ten doel stelt: het stichten van een studiefonds, om Hoi- landsch-sprekende Afrikaners in staat te stellen, hun studie in het buitenland te vol tooien of daar volledige vakkennis op te doen; handelsbetrekkingen tusschen Hól land en Zuid-A frik a aan te moedigen; het stichten van fabrieken in Zuid-Afrika te bevorderen; informatie-bureau óp te rich ten om inlichtingen te geven over Zuid- Afrika en Holland; met geestverwante ver eenigingen samen te werkten. Iedere Hol- landsch-sprekende Afrikaner kan lid e'er vereeniging worden tegen een jaarlijksche contributie van f 12. BramJstofferivoorziening. De tuinbouwraad zal vor het komende seizoen weder de braudstoffenvoorziening voor den tuinbouw regtelen. Er zal vermoe delijk worden geleverd 75 pet. steenkolen en .25 pet. grove bruinkool tegen 60 en 40 pet, in bet. afgeloopen seizoen. De leve ring zal weder onder db brandstoffencom- missie loopen. Graan voor Duitschland. Gistermorgen is de lossing begonnen uit het s.s. „Afgar", geladen met graan voor Duitschland. Het. loon bedraagt f 8, waarna de arbeiders ƒ6.50 ontvangen, ter wijl 1.50 blijft staan. Reizigerstreinen. Trein 12.50 (ZoetermeerZeegwaard vertr. 5.16 n.m.) zal dagelijks tot het opnb- men en uitlaten van reizigers en trein 12.59 (Voorburg vertr. 924 n.m.) op tijdig ver zoek alleen tot bet uitlaten van r eizigers stoppen te Nootdorp Noord, gelegen tus schen Zoetermeer, Zegwaard en Voorburg. Viei duizend adhaesies. Het.aantal vereenigingen, welke a&» liaesie betuigden aan het wetsvoorstel defc heeren mr. Ruteers c.s. Ledoelendo invoe< ring van Plaatseiijkj I-Icrae, is nu ree lf tot vier duizend geklommen. Daarondir bevinden zich "77 vak vereenigingen (on der welke 182 Christelijke), 745 kerkera* den, 404 Christelijke Jongemannen V-.uv eenigingen, 333 afdeelingen der S.D.A.P., 303 kiesvereenigingen (onier we'kn 29É rechtsche), 279 Christelijke .Werk/lieden Vereenigingen (Patrimonium, Chr. Nat. Werkmansbond, e. a.), 121 onderwijsver- ecnigingon, het Nationaal Vakverbond en. tal van hoofdbesturen van landelijke or* ganisaties. Het aantal gemeenteraden, die adhaesie betuigden, steeg tot 128. Van 151 openbare vergaderingen kwa-> men moties van instemming in. Coll. contract metaalbedrijf. Door de samenwerkende metaalbe-» werkersbonden, te weten: den Ned. R. K. MetaaJbewerkersbond, den Christ. Metaal- bewerk ersbond in Nederland en den Ned. Neutralen Bond van Metaalbewerkers zijn dezer dagen aan den „Metaalbond" een reeks voorstellen ingediend, tot verbete-, ring van de het vorige jaar afgesloten collectieve arbeidsovereenkomst in de me taalindustrie. De voornaamste dezer voorstellen lui den als volgt" 1. Het minimum-uurloon toe te kennen aan arbeiders van 25 jaar en daarboven, die geacht kunnen worden het bepaalde onderdeel van het vak, waarin zij als regel werken, voldoende en behoorlijk te ver staan. 2. Het aantal gemeenteklassen te ver minderen met één. 3. De persoonlijke minima bij de 48- urige werkweek zijn als volgt: 1ste ge- gemeenteklasse 77 cent langgeschooldem; cent geoefenden; 7Q cent ongeoefenden; 2e gemeentelasse 77 cent langgeschooklen; 72 cent geoefenden; G7 cent ongeoefenden; 3de gemeenteklasse 74 ct. laaggeschool den; G9 ct. geoefenden; 64 ct. ongeoefen den; 4de gemeentelasse 71 cent laagge schoolden, G6 cent -geoefenden, 61 cent ongeoefenden. De verhooging der overeen te komen loonen zullen ingaan op 1 Juli 1920, zijnde het tijdstip waarop de colleeiieve. overeen komst behoort aan te vangen. Wat den arbeidsduur betreft op uiterlijk 1 Augustus'a;s. invoering van de 45-urige arbeidsweek of zooveel eerder als de wet deze vaststelt. Hiermede in verband zul len de uurloonen evenredig worden ver hoogd. Invoering van den vrijen Zaterdag middag, aanvangende uiterlijk 12.30 uur 's middags. Mr. Troelstra. Onder buitengewoon-talrijke blijken van belangstelling vierde mr. P. J. Troelstra gisteren zijn GOsten verjaardag. De leider der sociaal-democraten ont ving reeds vroeg in den o; htend aan zijn woning tal van persoonlijke felicitaties en honderden telegrafische en andere schrif telijke gelukwenschen, benevens vele bloemstukken. Een attentie, welke mr. Troelstra zeer trof, werd den jarige, bereid door een 17-tal stakende transport arbeiders, die gisterochtend- uit Rotter dam waren komen, loopen en ten 10 uur aan de woning van den jubilaris ver schenen om hem een bloemenmand met roode bloemen aan te bieden als geschenk van de stakende transportarbeiders in de Maasstad. Naar Duitschland. Deze week worden vanwege den Veen- kolonialen Boerenbond ongeveer vier honderd wagons (iedere waggon ongeveer 150 H.L.) aardappelen verzonden naar Duitschland en naar het Noordelijk deel van Frankrijk. FEUILLETON. EEN VERWOEST LEVEN door HUGO KIMGMANS. (Nadruk verboden.) 17) Zijn metgezel begrijpt hem niét, „Niets, bijzónders", weifelt hij, vreezen- de, niet goed verstaan te hebben. „Welnee, niets bijzonders. Heel logisch. Stil maar, we praten straks wel verder." Als zij de woning van Ilorringa gena derd zijn, gaat deze dfen jongen man voor naar zijn kamer; vervolgens loopt hij een ander vertrek binnen. De bezoeker boort, hoe de Middernacht- zendeling zijn vrouw groet en hoorr hem monter zeg n: „Wel, vrouwtje, dat is laat geworden a na vond, hè? Maar het wordt jnog later. Je hebt zeker nog wel twee kóp- les koffie, hé?" „Ja, lioor. Maar ik blijf op je wachten!" „Dat zou er nog bij moeten komen, dat-je dat niet deed", lachte Ilorringa smakelijk. „Zal ik de koffie brengen?" „Dcli, laat ik ze maar even meenemen, 't Is een kleinigheid." „Wat zijn dat toch voor menschen?" denkt de bezoeker. Plots doemt dan een dorpsfiguur voor hem op. Dat zijn menschen van het slag jftn haas Sinke, zijn doia^Dat zijn Ciixis- tenen, die allés over hebben voor hun naaste!" Maar wat beteekende dan zooeven dat: „O, niets bijzonders", van die mijn heer Horringa? Zijn gedachtengang wordt echter ge stoord, want de Middernachtzendeling treedt binnen, in iedere hand een kopje koffie. „Ziezoo, nu zullen we eens rustig pra ten, nadat ik een pijp heb opgestoken. U rookt?".hem een sigaar aanbiedende. „Dank u", zegt de ander. Ilorringa ziet hem uitvorschend aan, als een dokter zijn patiënt. Is hij ook geen patiënt? Ilij ziet vóór zich een jongeling, van even twintig misschien, blozend van ge laatskleur. En in zijn hart dankt hij God, Die hem vanavond zond naar het ver dachte huis. Want deze jonge man heeft nog zelden, misschien nog nooit, schreden gezet op het hellend vlak. Als het Gods wil is, zal Ilorringa hem er van terug houden, verder te gaan en dat vervult hem met een heilige, dankbare trots. De ander heeft de oogen neergeslagen onder dien doordringenden blik Ook dót vindt Horringa een gunstig leeken. „•Gij vondt het zooeven vreemd", begint hij dan, „dat ik uw doen niets bizonders vond. Welnu, dat meen ik. Ik vind het niets bizonders. Heusch, ik vind het zeer logisch, Als ik mij in u\y, gestand liad be vonden, had ik misschien hetzelfde ge daan." En bij de stijgende verwondering van den ander: „Zeker, misschien hetzelfde. Weet ge, waarom mijn helper en ik vóór dat bewuste huis stonden te wachten? Denkt ge. dat iedereen dat zou doen? Ik vraag dat niet om mijzelf te verheffen, maar om u duidelijk te doordringen, wat we bedoelen met ons werk. Ik ben in dienst van de Middernachtzending. I-Iet is volkomen waar. Maar dat is niet alles. Ik sta in dienst van mijn Zender. Dat is heel iets anders. Dat is veel hooger, veel heerlijker. God zou mij kracht hebben ge geven en mij van het pad, waarop gij u begeven hebt, afgehouden hebben. Wij, Middernaelitzendelingen, volgen alleen op Zijn gebod: „Hebt uwen naaste lief als u- zelven. Wij zijn, niet uit eigen kracht (want in eigen kracht zijn wij, evenals u en al die anderen, niets), maar uit Zijn ge nade met medelijden vervuld jegens hen, die naar ziel en lichaam ten gronde gaan. We trachten lien terug te houden van het verderfelijke pad."Dat alleen is ons doel. Wij behalen er weinig eer mee voor do menschen. Wij zijn vaak gescholden, ver guisd, geslagen. Maar dat alles heeft ons niet ontmoedigd, omdat we werkten in Hooger kracht. We trachten ze niet alleen terug te houden van het verderfelijke pad, niiLar aye willen ze brengen op een nieuw pad, op een pad, dat leidt tot Jezus. Daarover wil ik met u ook eens spreken vanavond. Ik weet niet, wie gij zijt en dat wil ik op dit oogenblik ook nog niet we ten, maar al weet ik niet, wie ge zijt, ik weet, wót ge zijt. Ik zal liet u vertellen, en als het niet waar is -spreekt ge maar tegen. Maar ik ben er van overtuigd, dat ge dat niet zult doen. Gij wildet u niet begeven op het pad, dat ge vanavond hebt geloopen. Er was iets in u, dat u tegen hield. Misschien was het uw opvoeding, misschien wel uw Christelijke opvoeding, ik weet het niet, misschien was het een 6tem, die van binnen zei: „Ga niet, want het gaat verkeerd", nog eens, ik weet het niel. Maar wèl weet ik, dat ge niet wildet. Ge hadt gehoord van dat huis, ik weet het niet, maar ik veronderstel het maar; min- der-goede vrienden hebben u er misschien op gewezen; gij hebt vermoedelijk slechte lectuur gelezen; gij hebt misschien wel realistische stukken in de bioscoop ge zien; hoe het ook zij: gij werdt naar dat liüis gedreven en ge woudt niet. Maar ge hadt niet de kracht, uw hartstocht in te toornen. En nog eens: ik zou dat in uw ge val ook niet hebben gehad. Maar en hier is uw kapitale fout, die zich altijd en bij iedereen zal wreken gij zoekt het niet Hooger. Gij gingt niet tot God^ Die u in Zijn genadige ontferming had aangeno- (njyi, als ge met een berouwvolle schuld- erkentenis tot Hem was gegaan.'1 Even houdt Horringa op met zijn lange toespraak. Zóó hebben zijn vrienden hem meerma len gehoord en die juiste manier van spre ken, die scherpe opmerkingen, dat gevoe- lig-treffen, zij hebben het zoo vaak in hem bewonderd. Althans later. Niet op het moment zelf. Want dan week ook voor hen de persoon van Horringa. Dan stond er alleen de Middernachtzen- deling, de Evangelist, de dienaar van Je zus, die in grenzenloos medelijden sprak van Jezus Christus, van verzoening, van vrede in het bloed des Lams! De jongeling heeft het hoofd gestut op de elleboog en sproekt niet tegen. Dal kan hij ook niet, want zoo is het ge gaan. Hebben slechte vrienden hem nieti op het pad gebracht? Heeft hij geen zodo- looze boeken gelezen, die alles", wat heilig moest zijn. omjaag haalden en hem lieten dwalen in figuurlijken zin dan in slijk- en modderpoelen? Hebben de $lech« te stukken in de bioscoop licm niét opge wonden? (Wordt vervolgd)*

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1