Dagblad voor Leiden en Omstreken. - ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN TER KWARTAAL f 2.50 I'ER WEEK f 0.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2.90 Iste JAARGANG. - WOENSDAG 14 APRIL 1920. - No. II BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIEPRIJS PER GEWONE REGEL f 0.22i/a DES ZATERDAGS f 0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF. KLE1XE ADVERTENTIES- rail hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent, s bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Tuchtelooze jeugd. Luider en luider wordt de klacht over de tuchteloosheid en bandeloosheid van de jeugd. In een schrijven van de Tucht-Unie, onlangs aan 35 van de grootste gemeen ten in ons land verzonden, wordt o. m. erklaard, dat de scholen voor lager on derwijs leerlingen, tellen, die door hun vergaande koppigheid, brutaliteit, onge hoorzaamheid of doordat zij een ernstig gevaar opleveren voor de opvoeding hun ner mede-leerlingen, ongesohikt zijn voor het gewone onderwijs; alsmede leerlingen, die zich aan hardnekkig schoolverzuim schuldig maken, zonder dat de ouders of onderwijzers hiertegen voldoende kunnen waken. Dit euvel, zoo heet het verder, reeds verergerd sinds de invoering der Leer plichtwet, waardoor allerlei onhandelba- ivn en verdorvencn, die vroeger de school niet bezochten daarheen worden gezonden heeft de laatste jaren angstwek kende afmetingen aangenomen. Wie gewoon is zijn oogen den kost te geven en kennis neemt van wat er om zich heen gebeurt, zal zich over deze klacht niet verwonderen. De bandeloosheid van de jeugd grenst inderdaad aan het ongelooflijke. De Tucht-Unie schrijft dit verschijnsel voor een groot deel toe aan den volks- cn kinderverruwc-nden oorlogstoestand en geeft dan aan als middel om deze kwaal t? bestrijden: le. het oprichten van een of meer spe ciale scholen of klassen en 2e. het nemen van maatregelen waar door het bezoek van deze speciale kla.s&en of scholen zooveel mogelijk bevorderd wordt. En over de hier aangegeven oorzaak èn over het aanbevolen geneesmiddel valt wel een en ander op te merken. Ongetwijfeld, de oorlogstoestand heeft op ons volksleven een verderfelijken in vloed uitgeoefend. Deugd en ondeugd had den volgens veler besef stuivertje gewis- s id. Met het gezag werd héhias'ook vaak in Christelijke kringen gespot. De zucht naar geld en goed bracht en brengt vaak alle moreele overwegingen tot zwij- gen. Bovendien leidden dé vaak gemakkelijk ^verkregen rijkdommen menigmaal tot uitspattingen op groote schaal. Dit alles is niet zonder invloed gebleven op onze jeugd. Maar ook andere oorzaken zijn hier aan te wijzen. Niet te Becijferen is b.v. vooral de in vloed van de bioscoop die in bond met de prikkellectuur en de overal uitgestalde zcclekwetsende platen, zijne slachtoffers bij duizenden telde, inzonderheid onder de kinderen van ons volk. Voeg daarbij de invloed van de instel- lectualistiscbe opvoedkunde. Er komt ecnige kentering, maar jje da gen liggen toch nog niet zoover achter ons,- dat verstandelijke ontwikkeling als het middel voor zedelijke verbetering werd aangeprezen. De vruchten van dit stelsel worden thans geplukt. En het zijn waarlijk geen koste lijke vruchten. Eenn van- de grootste oorzaken van de- lieerschende bandeloosheid is echter, dat het .gezinsleven steeds meer wordt onder mijnd en dat op die wijze de invloed van hei kind steeds minder wordt. De Staat moet het doen! Dat is de leuze die ook in het stuk der opvoeding wordt gehoord. De natuurlijke huiselijke opvoe ding in het gezin, moet worden vervangen door de kunstmatige opvoeding door of vanwege den staat. Ook de Tucht-Unie weet zich aan dezen invloed niet te onttrekken. Gevraagd wor den speciale scholen of klassen. Nu kunnen dergelijke inrichtingen, mits gevestigd op een deugdelijken grond slag en mits geen neutrale opvoeding wordt toegepast, ongetwijfeld hun nut hebben. Maar vergeten we niet, dat dit toch eigenlijk niets anders is dan peuteren aan den omtrek. De gevolgen worden eenigszins verzacht; de kwaal niet weg genomen. En daarom moet het toch te doen zijn. Zal het opgroeiend geslacht dat door den geest van onzen revolutionairen tijd zoo sterk' beinvloed wordt, voor algemee- ne verwildering worden bewaard, dan is noodig een C h r i s t e 1 ij k e opvoeding. In de eerste plaats in het gezin. Dat is het voornaamste. En dan in aansluiting daaraan óók in de school. De school is langzamerhand geworden in hoofdzaak ontwikkelingsinstituut. Dat is óók noodig. Maar de opvoeding mag evenmin uit het oog worden verloren. Huisgezin en school hebben hier een gemeenschappelijke taak. Innig? samen werking is daarom noodzakelijk. V Deputatendag. De Dinsdag te Utrecht gehouden en zeer druk bezochte Deputatenvergadering der A. R. Partij was van meer dan gewone be teekenis. Voor de eerste maal kwam men onder een anderert voorzitter bijeen. Lange jaren heeft Dr. A. Kuiper de voor zittershamer gehanteerd. Thans is hij afgetreden. Maar vergeten is. hij daarom nog niet. Dat bleek wel bij de geweldige uitbars ting van geestdrift, toen de voorzitter vooi"- •stelde aan den afgetreden leider een te legram te zenden, waarin de vergadering allereerst haar diep leedwezen uitspreekt, dat diens gezondheidstoestand hem noopt als "voorzitter te bedanken, met innige dankbaarheid herdenkt de arbeid van dr. Kuyper gedurende hijkans een halve eeuw voor het Christenvolk en' hem het eere voorzitterschap van het comité wordt aan geboden. Maar nog duidelijker kwam het uit. toen de heer Idienburg in een aangrijpend slot woord de groote verdiensten van Dr. Kuy per voor de propageering van onze be ginselen in het lioht stelde. De tranen die toen werden weggepinkt waren meer welsprekend dan het meest luidruchtige applaus. Van beteekenis was verder dat de heer H. C o 1 ij n met overweldigende meerder heid tot voorzitter werd gekozen. Leider ben ik niet, zoo verklaarde hij, maar ik wil mijn best doen een goed voorzitter te zijn. Wij vertrouwen dat het wel los zal loo- pen. Colijn moge geen Kuyper zijn, vast staat, dat hij van zijne schouderen en opwaarts grooter is dan al het volk. De Deputatendag was mede van betee kenis, doordat voor de eerste maal vrou welijke afgevaardigden aanwezig waren. Een bewijs.dat we leven in een nieuwen tijd. Moge in dien nieuwen tijd, de oude liefde en geestdrift voor onze beginselen in ruime mate worden gevonden. Sterke God den nieuwen voorzitter om in dezen nieuwen tijd met zijne nieu we eischen het Antirevolutionaire volk te voeren langs de oude paden. BINNENLAND. Een nieuw Oranjeboefc. Binnenkort zal, naar gemokl wordt, een nieuw Oranieboek verschijnen. Het zal de ver schillende diplomatieke (bescheiden bevatten, be trekking hebbende op den laa'.sten tijd van den grootert wereldoorlog, o.m. omtrent de onder handelingen over de levering van veevoeder door Amerika en over het z.g. genera', agree ment. De ex-Keizerin. De Deufsohe Tagesz'.?. verneemt van zijn Hollandsclien oörresondeiii, dat de toestand van •de Duitsohe ex-keizerin, thans alhier, zoodanig is verergerd, dat ieder oogenblik de dood zou kunnen worden verwacht De Havenbedrijven. In dc afgeloopen week zijn te Amsterdam de voigende'schepen naar zee vertrokken, nadat de lossing of lading was volfoo'd: Gooiland, Sumatra. Bob,, Olympia. Pom- •mern, Gretaben Muiter. Jugend, Koboid, Ino, C;:o, Zuidwijk, Troostwijk. Maandagmorgen is het werk aangevangen of voortgezet op 28 schepen: Hundsvago, Redondo, Lydio, Joshida Maru, H. A. Nolze, Wiharfe, Delfland, Frisia, Hollan- dia, Grotius, Kambangan, Lombok, Jason, Tel lus, Vuteanus, Hebe. Van Rensselaer, Minerva, Hclefia, Dido, Ewijk, Storrspwijk, Wijkdienst 5, Wijkdienst 8. Wijkdienst 9, Risteihuber 7, Ris- telhuber 9, Winterswijk, ij Een veertiental dezer schepen za! ia den loop van deze week afwerken en de haven verlaten. In totaal zijn tihans 2000 werkwilligen in de Amsterdamsche haven aan den arbeid. Te Rotterdam in de Waalhaven liggen 20 schepen te lossen, acht te laden. Daaronder 'be vindt zich de „Sumatra die ballast heeft inge nomen en naar Ircdi'ë vertrekt. Ook op ver schillende London- en Hutl-booten, die onregel matig binnenkomen', doch blijkbaar niet ge boycot zijn. wordt gearbeid. Binnengekomen zijn ier schepen, waaron der een Nederlamlsch stoomschip me; steenkool uit Amerika, verder een Grieksch, een Ameri kaanse'! en drie Japanschc schepen met stuk goed uit Soerabaja. Vertrokken zijn vijf schapen, waaronder liet Neder sïoomsohlp „Iris" met benzine naar Hamburg. Verder een Engelsoh, twee DuUsche en een Japansdh. «He; 'uuis.e was -geiathflfBnet steenkolen en vertrok naar Tèmeuzen, om -daar te worden gelost. Nederland en België. Het protest-comité tegen het Nederlandscli- Bejgisch verdrag, dat sedert eenige dagen te Brussel gevestigd is, beweert dat in acht dagen tijds reeds talrijke vereenigingeu en duizenden personen zich bij liet comité hebben aangeslo ten. De officieren-vereenlging van Brabant heeft een dagorde aangenomen waarin gezegd wordt da: 'het huidige ontwerp-verdrag in mets den nadeeligen toestand van 1839 voor Belgic her stelt en het uitzicht voor een wettig en meer volledig herstel sluit, dat de Kamers het ont werp derhalve moeten verwerpen en dat de buitenlandsohe politiek zich bij die van Frank rijk moeten aansluiten. De middenstandersbond Leeft nagenoeg een- Tweede Kamar, De lieer B. Nierstrasz, benoemd tot lid der Tweede Kanier als opvolger van den heer J. W. Niemeyer, is toegelaten. Werkeloosheid. Het wetsontwerp tot regeling der verze kering tegen werkeloosheid zal nog dit jaar worden ingediend Colijoi woer in de politiek. Naar de ..Rolt." van we lgerichte zijde ver neemt heeft de heer H. Golijii het voornemen zich binnen oen jaar los !e maken van de Ba- taafsche Petroleum-Maatsohappij en izal hij zich dan e.v.t. als voorzitter der a.r. partij geheel aan de "politiek gaan wijden. Zuiderzeewerken. De voorbereidende werkzaamheden voor de uitvoering van de Zuiderzeewerken worden reeds te Wieringen getroffen. Met een groote motorboot en een tjalk, wordt het rijshout voor de Zuiderzee droogmaking aangcbracf.it. De schepen worden gelost in de haven van de Hauwkes, vaar het rijshout binnendijks wordt opgeslagen. Op een gedeelte land der voormalige Quarantaineplaats is men met de betonnen onderbouw voor de .plaatsing van een directieverbüjf voor het personeel (belast met het toezicht op de Zuiderzeewerken, begonnen. Zaandam. Bij de behandeling van een interpella tie in den Zaandamschen Gemeenteraad, betreffende de uilkeering uit de tijdelijke werklooslieidskassen, deelde burgemeester Ter Laan mede, dat de Minister van Fi nanciën toezegging had gedaan, dat het Rijk Zaandam aan kasgeld zal helpen tot een bedrag van een millioen gulden. Blijvend gedeelte- Nu ook de miliciens, in opleiding voor verlofsonderofficier, aan de loting'voor het blijvend gedeelte moeten deelnemen en de mogelijkheid derhalve bestaat, dat velen van hen voor het blijvend gedeelte zullen worden bestemd, waardoor dit niet aan zijn bestemming zou beantwoorden, is thans nader bepaald, dat de sterkte van het 'blijvend gedeelte van het eerste lich- tingsdeel der lichting 1920 Dij de Infante rie wordt vastgesteld van 381G op 4054. Stakingsgevolgen. Daar door de bootwerkersstaking geen grondstoffen (lijnzaad) meer kunnen wor den aangevoerd, is Zaterdagavond aan bijna het geheele personeel van de firma Naury en v. d. Lande, Olie- en Veekoeken- fabrieken te Sneek, welke met dag- en nachtploeg werkte, gedaan gegeven. De fabriek staat stop. Een offsrjaar. „Het Volk" van gisteravond bevat aan den koop den volgenden oproep: „Offer week aan week, opdat het N. V. V. de be schikking krijgt over het millioenenfonds, dat noodig is om nu de Transporlarbei- dersstaking te financieren. Het brengen der offers moet doorgaan tot ieder lid min stens f5 heeft gestort. Daarna zullen wel- lioht nog verdere offers noodig zijn. Mak kers, besef wel, dat wanneer ge 1920 niet maakt tot e>en offerjaar, de werkgevers er een jaar van nederlagen van maken. Gij moet kiezen tufsschcn offeren en verlie zen. Lager Onderwijswet. De heer De Savornin Lobman heeft eenige amendementen ingediend op de Lager Onderwijswet: a. om in te voegen een nieuw artikel 9bis, beoogende, dat Ged. Staten zullen kunnen verklaren, „dat dc onderwijzer, die bij het geven van onderwijs leeringen verspreidt, strijdig met de goede zeden of aansporende tot ongehoorzaamheid aan de wetten des lands, zijn bevoegdheid tot het geven van onderwijs verloren heeft". Deze bepaling zal ook van toepassing zijn op den onderwijzer, die zich aan een er gerlijk levensgedrag schuldig maakt. b. op" artikel 25, met de strekking om niet door een wetsbepaling invloed uit te oefenen op de keuze tusschen mannelijke en vrouwelijke onderwijzers, maar aan de natuurlijke ontwikkeling den vrijen loop te laten, en voorts om de benaming hulponderwijzeres te vervangen door le klasseonderwijzeres Aiwezige Kamerleden. Bij de Tweede Kamer is bericht ingeko men van de heeren Treub en Schaper, dat zij wegens verblijf in het buitenland de vergaderingen voorloopig niet kunnen bij wonen. DE TWEEDE KAMER. Na een 'korte Paaschvacantie heeit de Tweck de Kamer Dinsdag haren arbeid hervat. De belangstelling der leden was niet evenredig aan de belangrijkheid van het onderwerp dat aan de orde was: de herziening van de wet op het Lager Onderwijs. Terecht werd er door een der spreker, de heer Ketelaar, op gewezen, dat de tijden veel veranderd zijn. Toen enkefe jaren geleden het ontwerp van Dr. Kuyper aan dc orde kwam, leefde heel het land mee en waren aüe partijen in de Kamer •vol belangstelling. Van de toen waarneembare spanning was mi geen sprake. Slechts weinige Kamerleden waren op het appèl, en de enke'en die er waren hadden nog voor het meerendee! bun (tévak in de koffieka mer opgeslagen. De gewijzigde stemming bleek ook bij de re devoeringen die gehouden werden. Vier mannen van links kwamen aan het woord. o.a. de Iberuolvte frontmakers Otto en Ossendorp, maar van de vroegere scherpte was nu seen spoor te ontdokken. iNtemamf <tte blijkbaar moed heeft zich tegen de gelijkstelling van openbaar en bijzonder on derwijs met kracht te verzetten. Zelfs kwam de heer Ter Laan met de verbluf fende mededeel:ivg dat geen enkele partij zóó veel heeft gedaan voor de pacificatie op on derwijsgebied. als de S. D. A. P. Natuurlijk is er niemand die er aan denkt dit tegen te spreken. Waren het niet de socialisten die de Ministers Kuyper en 'Heemskerk, toen zij slechts enkele schreden wilden doen op den weg naar de be- vred ging, trouw ter zijde stonden, hunne om werpen verdedigden en er vol vuur vóór stemden? Of laat ons geheugen ons i:i den steek? Maar dan had de heer Ter Laan zeker een zwak oogeivbi k. Hoe dit zij. tee-kencud is dit optreden wel. Wie J'.tad zulks enkele jaren geleden durven ver- waoli ten- Gelijk gezegd, kwamen vier leden aan het woord, ii.l. de heeren Ossendorp, Otto, Ketelaar en Ter Laan. Dankbaar, maar r.iet gehoeV voldaan, dit was zoo ongeveer het thema vair hunne redevoer n- gen. Erkend werd dat dit ontwerp groote verbe teringen brengt, maar voldaan was men tcch niet. Zoo bepleitte de heer Os:.endorp een uit breiding van den leerplicht tot 8 jaren; de wen- sche'rijklieid daarvan werd mede uitgesproken in eene door den 'heer Ketelaar Ingediende motie. Dc regeling*van de onderwijzers-salarissen is gelijk men weet uit tiet ontwerp gelicht cn over gebracht naar liet bezoldigingsbesluit. Daarmede is aan veler verlangen voldaan, maar toch werden nu ook nog weer bezwaren gehoord. De heer Otto b.v. wees er op. dat de Kamer nu ook zoo goed als geen itwloed mixr kan uitoefenen. Wij zouden zoo zeggen gelukkig maar. Vooreerst hebben onze onderwijzers aan het optreden der Kamer weinig profijt 'gehad. cn bovendien, (blijven nu dan .misschien bewaard voor beweringen als van den heer OSsendorp dat minister De Visser de onderwijzers nog al meer omlaag heeit gehaald. Namens alle ffbclies der linkerzijde diende deze Spr. een motie in waarin gevraagd de on derwijzers in klasse A van tiet bezoldigingsbe sluit onder te brengen. Verder bepleitte 'hij het georganiseerd overleg en werd aangedrongen op maatregelen om het onmogelijk te maken dat bijzondere schoen uit particuliere fondsen aan de onderwijzers ecu toelage geven. Aan zulke betreurenswaardige dingen meer.de hij, moest een einde worden ge maakt. De heer Otto, vurig palstaander ais hij iL* was het minst bevredigd, en had allerlei grie ven. De vrijheid inzake, de oprichting van bijzon dere scholen w hij meer beperkt aten, de las- FEUILLETON. EEN VERWOEST LEVEN door HUGO KINGMANS, (Nadruk verboden.) 11) „Nu dan, juffrouw Lokkerse, ik zeg de waarheid lioor. Ik zal u even aan de voor deur brengen." Marie verliet het huis, vol van den leu ken advocaat, die zoo vriendelijk voor haar was geweest, hoewel zij toch maar een dienstbode is! Het eerste zaad was door de booswich ten gestrooidhet zaad, dat geen leven zou vormen, maar een leven verwoesten Marie Lokkerse had in haar hart den eerston slap naar het verderf gezet HOOFDSTUK X. Het „Tehuis voor dienstboden", waar van de dame van het „Stationswerk" haar zoo vriendelijk het adres had verstrekt, had Marie op haar vrije avonden enkele malen bezocht. Maar het beviel haar niet. Nu, ja, ongezellig was het niet. Integen deel. Maar het was toch eigenlijk niet, wat zij wilde hebben. 'I Was toch feitelijk onzin, je daar in de enkele vrije uren, die je per week hadt, tusschen de vier muren van dat lokaal op te sluiten, vond zij. Je bent blij, dat je er eens „uit" bent, uit je dienst en daar wordt er onder me kaar over gesproken, gaan de respectieve lijke mevrouwen over de tong. Nu was dat alleen wel vóór den aan vang en in de "pauze, maar het gebeurde toch maar. Neen, dat stond haar niet aan. Iedere week kwam er een dominee en daar het een Protestantsch-Christelijke inrichting was, was liet nu eens een Gere formeerd, dan weer een Hervormd predi kant, maar altijd vrijzinnige leeraars, naar één der meisjes haar had verzekerd. Dominee las dan een gedeelte uit den Bijbel voor, wat hij vervolgens uitvoerig besprak. Maar dat kon zij immers in een kerk hooren? Daarvoor behoefde zij toch niet daarheen te gaan. En dan, het waren alle dominees van het slag van haar moeder. Ze had zich verbeeld in de stad van dat „gezeur", zoo als zij het oneerbiedig noemde, af te zijn en nu zou zij zich vrijwillig onder zulk gezelschap begeven? Ze dacht er niet aan. Toen ze tweemaal het tehuis had bezocht, nanf zij zich voor, er niet weer heen te gaan. De mensoh is maar éénmaal jongj— re deneerde zij luchthartig en daarom bleef bet Bijbeltje, dat moeder haar had meegegeven roet 'n vermaning, er dage lijks in te lezen, kalm onder in haar kof fer. Daarom ging zij ook niet naar de kerk, wat mevrouw, die zich eveneens niet om den godsdienst bekommerde, uitstekend vond, want dan liad zij dienaangaande ook geen verplichtingen jegens haar dienstbo de na te komen. Daarom ging Marie uit. Genieten moest zij het schoone, het heerlijke van het leven, dat is naar zij zou ervaren een fata-morgana; dat is •schijnschoon, klatergoud Al heel spoedig had zij kennis gemaakt met de dienstbode van de benedenverdie ping. Dat was eerst eens oon leuke mei(l. Een cn al vroolijkheid. Dat zong van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat, de leukste mopjes, wijsjes, die Marie nooit had ge hoord, maar die haar bekoorden door het luchtige rytlime. De uitgaansiircn hadden zij op denzelf den avond. Dat trof uitstekend, vond het meisje. Want zij kon zich voorstellen, dat het niet meeviel „als je moederziel-alleen in een groote stad staat". Haar ouders woonden in de stad. Die zouden haar met plezier ontvangen. Daar over behoefden zij niet ongerust te zijn. Zoo gebeurde het, dat die twee, warme vriendinnen werden. „Ik zal je ontgroenen, hoor", lachte het meisje. Marie begreep die uitdrukking niet al te best. „Je moet weten", onderrichtte de ander, „het is hier een universiteitsstad en de nieuwe studenten, die er ieder jaar ko men, moeten ontgroend worden. Dan moe ten zij het kunnen, hoor. Je lacht je 'n aap soms. Soms gaat het er beestachtig toe. Ja, die heeren-studenten ook! Toch wel leuk! Ik ben wel 'es 'n paar maal met 'n student uitgeweest. Tof, hoor. Maar als je er soms mee uitgaat, hou ze op 'n af stand, want er schuilen rare heertjes oi\der. Marie antwoordde er niet op; dacht on willekeurig aan mijnheer Van Oostrum, die zoo vriendelijk voor haar was ge weest Toch wel aardig, een vriendin te heb ben, die de stad op haar duimpje kende! En als die haar wilde meenemen naar haar ouders, had zij in éénen een tehuis ook. Die nam haar dan ook mee, de eersten avond al, dat zij samen uitgingen. Zij ratelde de namen van de straten op, die zij doorgingen, wat Marie toch niet kon volgen; bekeek de winkels; becriti- seerde de nieuwe hoeden, die in de étala ges waren uitgestald; groette verschillen de kennissen; hield een paar jongens staande, met wie zij een gesprek hield, dat Marie maar matig beviel, om dan lachend te zeggen: „Neen. heeren, er komt vanavond niets van. Ik ga gehoorzaam naar moeder." Erg luchthartig, vond Marie bij zichzelf. Maar paaide zij zich dan weer dat zat er maar bovenop. In den grond was zij niet kwaad. Toen zij 'n bioscoop passeerden, zei het meisje minachtend: „Niet veel zaaks deze week. Ik heb het program in de courant gelezen. Zeg, daar hen-je zeker nog niet vaak in geweest?" „Nog nooit", moest Marie bokennen. „Och, wat 'n onbedorven meisje", spotte de ander. „Och, op 'n dorp heb-je die din gen natuurlijk niet. Hier wordt je d'r van vergeven. Je kunt er je geld wel kwijt, 't Is een onsculildig vermaak, vooral als liet regent of als je met je ziel onder den arm op straat loopt. Dan is een bioscoop een waar toevluchtsoord. Maar deze week' is het programma niet veel bijzonders. Oni langs was de zaal avond aan avond stamp vol. Maar 't was ook een reuzenstuk! Ho* heette liet ook weer? O, ja: „Vrouwenlip den". En dan is er 'n tijd geleden nog zoC iets geweesh „Mogen wij zwijgen?" lieettC het. Eenig meid." (Wordt vervolgd)»

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1