BIJVOEGSEL NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: AOVERTENTIEN: Bureel: Scheepinakerssteeg 6. Maandag 30 Juni 1890. N°. 150. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Voor Leiden, per 3 maandenI 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 204. Jaargang. belioorende bij de Leidsche Coura.nl van 30 Juni 1890. OFFICIEEEE BERICHTEN. Bij kon. besluit is pensioen verleend, ten laste van den staat, aan de na te noemen belanghebbenden: mr. E. Jocgsma, raads heer in het gerechtshof te Leiuwardcn, f2128; L. J. Troupée, rijksveldwachter, f320; W. Van Hoevelaken, idem, f 434; J. Holtbuisen, idem, f434; W. J. Kloet, idem, f367; J. Heiboer, idem, f150. is aan jhr. mr. R. A. QuiDtus, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Groningen; zijn herbenoemd tot kautonrechler-plaats- versaugerin de kantons Eindhoven mr. D. H. Van den Acker; Dordrecht mr. J. M. Rens; Zutfen mr. M. Colthoff; Alme- loo mr. W. Ten Bruggencate; Druteu H. T. Spoor is benoemd tol kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Zwolle mr. F. J. A. Vos de Wael, advocaat en procureur te Zwolle. Op 1 September e. k. en volgende dagen zal te Amsterdam, in het paleis voor volksvlijt een Nederlandsch congres worden gehouden voor Nijverheidshygiëne en red dingswezen. Het kwam de commissie gepast voor dat 'bij eene tentoonstelling als deze ook de gelegenheid moest worden gegeven om van gedachten te wisselen omtrent de tentoongestelde hulpmiddelen. Het congres zal vier dagen duren; des voormiddags zullen sectie-vergaderingen worden gehouden, des namiddags algemeene vergaderingen. De contributie voor het lidmaatschap van het congres bedraagt f 6, waarvoor men het gedrukt verslag ontvangt. Aan de leden wordt tijdens het congres vrije toegang tot de tentoonstelling verleend, alsmede tot die iurichtingen te Amsterdam, die nader znllen worden opgegeven. Het comité zal nader bekend maken of vermindering van vracht op de spoorwegen aan de leden kan worden toegezegd. Toezeggingen voor deelneming aan het congres worden ingewacht aan het adres van den heer J. D. Landré, penning meester, Spuistraat 68, te Amsterdam. Er zullen op het congres vier sectiën zijn: één waar zaken van industrieelen aard zullen worden besproken; één waar zaken van me- dischen aard in behandeling zullen worden genomenéén aan het reddingswezen gewijd en één waar zaken van meer algemeenen aard zullen worden behandeld. Het comité van organisatie is saamgesteld uit de na volgende heeren: Eerevoorzitter: Jhr. mr. G. M. L. H. Ruys van Beerenbroek, minister van justitie. Eereleden: Mr. J. Heemskerk Az., minister van staat; J. P. Havelsar, minister van waterstaat, handel en nijverheid; mr. G. Van Tienhoven, burgemeester vbu Amster dam; jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, voorzitter der vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksuijverheid in Ne derland. Voorzitter: Mr. J. Heemskerk Az. On dervoorzitters: J. P. W. Conrad, inspecteur van -den waterstaat te 's Gravenhagedr. G. Van Overbeek de Meijer, hoogleeraar te Utrecht; W. F. H. Cramer, schout-bij-nacht, directeur en commandant der marine te Amsterdam; dr. H. J. A. M. Schaepman, "d van de 2de L er der staten-genenaa. te Driebergen. Algemeen secretariaat: dr. W. P. Ruysch, adviseur aan het ministerie van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage; dr. R. H. Saltet, geneeskundig adjunct-inspec teur te Amsterdam. PenningmeesterJ. D. Landré, voorzitter van de afd. Amsterdam der vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksuijverheid te Amsterdam. LedenA. Bekaar, arrondissements-inge- uieur van den waterstaat te AmsterdamJ. M. Elias, ondervoorzitter van het hoofdbe stuur der vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Neder land te Amsterdamdr. M. J. Godefroi, voorzitter van de maatschappij tot bevorde ring der geneeskunde te 's Hertogenbosch mr. H. Goeman Borgesius, lid van de 2de kamer der staten-generaai te's Gravenhage dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amster dam; dr. D. De Haan, voorzitter van de Nederlaudsche maatschappij ter bevordering van nijverheid te Haarlem; G. D. Nellen- steyn, ondervoorzitter van de afdeeling Am sterdam der vereeniging tot bevordering van fabrieks en handwerksuijverheid in Neder land te Amsterdam; jhr. O. Von Pelser Bereusberg, inspecteur der domaniale steen kolenmijn te Kerkrade; L. Serrurier, wet houder te Amsterdam; H. W. E. Struve, inspecteur van den arbeid te Haarlem; mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, refe rendaris aan het ministerie van justitie te 's Gravenhage. Nader verneemt het D. v. Z.-H. en 's-Gr. dat de eerste kamer der stateu-gene- raal eerst den 14n Juli, des avonds te 8J- uren, haar werkzaamheden zal hervatten. Men meldt, dat een nieuwe regeling omtrent het toezicht op de militaire bak kerijen, kledingmagazijnen enz. in bewer king is. -* Z. M. s' ariviervaartuigen Isala en Merva gecumriyf eerd door de luits. ter zee le kl. P.^T g en jhr. J. C. R. West- palm van -oin van Burgh, worden in de aanstaande week gestationeerd te NijmegeD gedurende het verblijf van H. M. de ko ningin aldaar. Voor een Leidsch kleermaker, die uit de gang van een woning aan de Heeren- gracht aldaar een jas ontvreemdde, vorderde Donderdag de subst.-officier van justitie 1 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. L. V. Van Rossuui, beval zijn cliënt in de clementie van de rechtbank aan, vooral daar deze reeds ruim 70 jaren oud is. Men meldt aan de N. R. Cl. uit Voor burg; Nauwelijks zijn de sluizen te Scheve- ningen gesloten, of ook deze gemeente onder vindt ruimschoots daarvan de nadeelige gevolgeu. De bewoners van de buitenplaatsen en vau de buizeu langs „de Vliet" zijn verplicht carbol te branden, om den walgelij ken reuk, die uit het water opstijgt, eeuigszins te neutraliseeven. De huizen, die in het voorjaar geschilderd zijn, zien er uit, alsof ze met potlood- en roestwater zijn bespoten. De massa zwavelwaterstofgas, welke zich uit het water ontwikkelt, verbindt zich met het loodwit in de verf en veroorzaakt de vuile kleur. De vele warmoeziers en bleekers, die ineu in deze gemeeute aantreft, kunnen de groenten en kleederen niet meer op de ge bruikelijke wijze spoelen, doch moeten daar voor pomp- of regenwater bezigen. Treedt eerstdaags eene periode van droogte in, die men elk jaar hetzij in den voor- of in den nazomer heeft, dan moeten de polderduikers geopend worden om het vee van drinkwater te voorzien, en het zwarte vocht vult dan de sloten om de weilanden, hetgeen een zlieruadeelig u invloed uitoefent op de mi Ik- productie en bovendien de qualiteit van boter en kaas belangrijk vermindert, zooals vorige zomers bewezen hebben. Een paar maanden geleden ontvingen de belendende eigenaren van slooten, welke in de Vliet uitkomen, weder de gewone aan schrijving van het Bestaar van Delfland om de siooten uit te baggeren; die aanschrijving wordt elk jaar ontvaDgen, doch Delfland laat zelf nimmer de Vliet uitbaggaren. Het ge volg ligt vcor de handde groote hoeveel heid bagger, daarin aanwezig, zakt weder naar de uitgebaggerde slooten. Vraagt men, waarom Delfland zelf niet aanvangt met de Vliet te doen nitbaggeren, dan krijgt men tot antwoord, dat de provincie zulks behoort te doen. Wel is het te betreuren, dat bij de herziening der grondwet, het denbeeld van den heer Goekoop, om nl. de waterschappen onder beheer van 's rijks waterstaat te brengen, niet tot uitvoering is gekomen. De staat kon dan voor de gezondheid der ingezetenen waken door de slnizen te Katwijk (Rijnland) en te Leidschendam (Delfland) te openen eu daardoor in de dringende behoefte aan eene behoorlijke waterverversching voorzien. Men schrijft het volgende aan het 1161.De eerste haringjager, de stoomboot Wodau is Maandag 23 dezer te Vlaardin- gen aangekomen. Op dien dag was er geen Vlaardinger die werkte, daar het juist de laatste dag der kermis was; van lossen was dus geen sprake. Dinsdagochtend omstreeks 4 uur werd met het lossen een aanvang gemaakt, zoodat de jagerij-commissie dit eerste Hollandsche zeebanket tusschen elf eu twee nur in open baren verkoop gebracht heeft- „Als bekend mag verder verondersteld worden, dat het een ond Hollandsch gebruik is, dat de eerste haringen te gelijk worden afgeleverd, zoodat het eene onmogelijkheid is, dat de eene winkelier lang védr den au- dere ze verkoopen kan. «Eene uitzondering is gemaakt en wel voor Z. M. den Koning, aan wien enkele uren voor de aflevering per extra gelegenheid eenige tonnetjes teu geschenke werden ge zonden. „De jagerij commissie bad besloteD, dat de aflevering dit jaar zou plaats hebbeu Dinsdagavond zes uur. Alzoo gebeurde. De eerste Hollandsche maatjes haring kon alzoo niet voor Dinsdagavond elf uur te Amster dam zijn. „En toch, toch schijnen Cagliostro en Bamberg zich met deze lieve beestjes te hebben bezig gehouden, immers reeds Zondag werd in een der grootste restaurauts te dezer stede den liefhebber een proefje gegund van deze haringen voor een prijsje van 50 ct., toen zij Dog kalm in zee in aantocht waren. „Maandag en Dinsdag waren er visebban- delaren, die te huis aan bonne clienteele eerste Hollandsche maatjes haringen ten ge schenke aanboden (natuurlijk voor een fooitje, dat duurder te 9laau komt dan de prijs der haring,) terwijl zij nog niet te Vlaardingeu waren afgeleverd. „Overbodig te zeggpn dat inmenging van zulke handige goochelaars doodeud is voor den roem van onze oude lloliaudsche baring, dat bij die eenmaal voor primeur gegeten heeft, wat geen primeur en lang niet lekker is, al wat baring en des harings is verfoeit, en dat ten slotte een bedrijf op bet spel staat, waaraan ons land vroeger veel voor spoed te danken heeft gehad." Volgens berichten van kapitein Visman uit Falmouth van gisterenmiddag, zijn alle ontscheepten van de Prins Frederik welva rend, de militairen opgenomen in de kazerne, het scheepsvolk in het z' eemanshuis. De bij amp verdrop^ijj^pier is de i^j,-luitenant der infanterie H. Van Wijk. De namen der zes omgekomen manschappen een korpo raal en zes minderen zijn aan het minis terie van koloniën opgegeven. Het plan bestond, om de militairen en de passagiers hunne rei9 te doen voortzetten met het stoomschip Sumatra, kapt. Droogleever For tuin, dat den 5n Juli van Amsterdam naar Batavia vertrekt. Tengevolge van het spoe dige zinken van de Prins Frederik is er geene gelegenheid geweest voor de opvarende om iets te redden. Het stoomschip Marpes9a, dat met het stoomschip Prins Frederik in aanvaring wes, is eene geheel nieuwe stalen boot, oDgeveer 2500 ton groot, eD in 1889 gebouwd te Newcastle bij de firma Palmer Co. Aan boord van de Prins Frederik bevonden zich de volgende passagiers: de heeren E. W. Gelderman, A. Voorsluis van Elk, majoor der inf. van verlof terug, detach.-kommandant, H. Van Wijk, 2e luit. inf., medegeleider v. h. detach., H. A. Kooi, id. id., eu echtg., mevr. L. M. Steevert, geb. Klaarwater en dochter, mej. C. W. Langeuberg, mej. M. Voorsluis vau Elk, A. J. Dozy, H. W. A. Versnel, D. v. d. Paardt, mej. Niemeijer, benevens Zr. Ms. troepen, 4 onderofficieren en 75 kol. soldaten. Gisteren werd te AmsterJam door den politie-commissaris Stork ter beschikking der politie gesteld een kellner uit de Nes, die zijne nog vrij jonge vrouw, terwijl zij in beschonken toestand iu hare woning bezig was met het verkoopen van eenig huisraad, zoo jammerlijk geslagen eu geschopt had, dat zij aan de gevolgen hiervan binnen twee dagen is overleden. Het lijk werd verzegeld en zal eene gerechtelijke schouwing moeten ondergaan. Donderdag werd te Zeist de 55ste a! gemeene vergadering der Nederlaudsche Ve eeniging tot Afschaffing van Sterken Drank geopend en voorbereid met eene openbare bijeenkomst in het gebouw der Broederge meente. Na het welkom, aaD de aanwezigen ge bracht door den voorzitter, den heer E. J. W. Koch, traden achtereenvolgens als spre kers op de heeren dr. H. G. Hagen, pred. bij de Ned. Herv. gem. te LeidenM. J. Beerling, secr. der afd. Amsterdam, en dr. F. Van Gheel Gildemeester, lid van het hoofdbestuur en pred. bij de Ned. Herv. gem. te 's-Gravenhage. Allen stelden met nadruk, door voorbeel den gestaafd, de onheilen in het licht, die het misbruik van sterken drank teweeg brengt. Ten slotte volgde een gezellig samenzijn. Te Paterwolde, in het noorden van Drente, eene uitspanningsplaats voq; de stad Groningen, wordt door de vereeniging „de Noorderstal" eene renbaan aangelegd, Reeds dezen zomer, in de maand. Augustus, zul len wedrennen worden gehouden. - Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat in een^civiele procedure voor de rechtbank te B;eila gevoerd, betreffende de Kietig-verklaring van een testament, 40 getuigen voor contrabewijs werden opge roepen, nadat in een vorige zitting door den procurenr der eischende partij bijna een gelijk aanta] getuigen was gedagvaard en door de rechtbank gehoord. BULGIE. Te Antwerpen wordt tege woordig veel ilacb'»ee aangevoerd uit Am a. mm

Leydse Courant | 1890 | | pagina 3