BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. rj" van Wale kerken, alsmede gedenkpennin gen van de lotgevallen der Frausche Prote stanten en van eenige Nachtmaalsloodjes, die in vroeger tijd bij het huisbezoek werden gegeven door deu ouderling aan hen, die tot het Nachtmaal werden toegelaten, en die bij de bediening daarvan werden teruggegeven. Het jaarverslag omtrent de bibliotheek en de laatst aangekochte boeken, of ontvan gen gescueiuen, was derhalve in dit opzicht korter dan gewoonlijk. Maar het bevatte de verklaring, waarom de bibliothecaris zich aan de bestaande bepaling van een vijfjuars- supplement had gebonden, al vermeerdert door dit vierde stuk het ongerief voor de gebruikers van dezen catalogus met zijne drie supplementen, elk met een alphabetisch register voorzien, f 1 et samensmelten van die stukken tot één geheel, dat in vele sfdee- liugen omwerking zou vereischt hebben, was eene taak van te grooten omvang en zou te groote kosten hebben veroorzaakt, en deze worden niet opgewogen door een gepast debiet, ofschoon het gebruik der Wale biblio theek steeds toeneemt. Zoover de voorraad strekt, wordt nu een exemplaar van den catalogus met de drie supplementen voor f 1,50 (in postwissel te zenden aan de uitgevers de heereu Gebr. van der lloek, of aan de heer dr. W. N Du Rieu) aangeboden; het derde supplement is afzonderlijk voor f 1,25 in deu handel gebracht. Behalve van de voornaamste geschenken in het laatste jaar wor.lt in het rapport nog melding gemaakt van den brand, die op Zondagavond 4 Augustus 1889 de Gehoor zaal veruietigde, welke helend is aan de Frausche kerk, in eeu vleugel van welk ge bouw de Wale bibliotheek in de laatste jaren gevestigd was, waarvan de inrichting door deskundigen in meer dan één opzicht voorbeeldig werd genoemd. Daar nu de Stadsgehoorzaal op dezelfde plaats herbouwd woidt en wel naast en achter de Wale kerk, vond de commissie van de Wale Archieven het voorzichtiger naar eene veiliger verblijfplaats om te zien wegens brandgevaar. Want de aan de eene zijde belendende school is 's avonds en 's nachts verlateD en iu de vergrooting van de Ge hoorzaal wordt de kosterswoniug opgenomen, zooJat in en bij de kerk niemand tegen brandgevaar voortaan zou waken en de kans van brand bij avondvoorstellingen in de ge hoor- of tooiieelzalen niet uitgesloten blijft, trots alle maatregelen. Men besloot derhalve de lokalen van de bibliotheek m te ruimen voor da kosterswouing en consistorie en met de kostbare boeken en geschriften de wijk te nemen uaar het gebouw tegenover het koor der Pieterskerk, waarin in vroeger tijd Boerbave eu zijne ambtgeuooten en opvol gers als Academisch Ziekenhuis hunne lessen gaven aan de 12 bedden I Later werd het betrokken door de Wale weezen, toen het groote Wale weesbuis op de Oude Vest ge worden is Nosocomium Academicum, de tegenwoordige leerschool van den heer Van Dijk. Daar tegenwoordig de weinige Wale weezen niet meer in het weeshuis worden verpleegd en opgevoed, konden de heeren re genten drie ruime zalen in gebruik geven aan de commissie der archieven, die thans bezig is met daar de aan hare zorgen toe vertrouwde verzamelingen te plaatsen; daar dit gebouw zoo goed ala geheel vrijstaat, is hier het braudgevaar vermeden en worden daar de bezoekers der Bibliotbèque Wallone dagelijks door den inwouenden concierge af gewacht. De klassicale vergadering alhier werd bijgewoond door 80 predikanten en 32 ou derlingen. Alle aftredende leden van bet klassicaal bestuur werden met eene groote meerderheid van stemmen herkozen. De Sy nodale vooistellen tot wijziging of aanvulling van verschillende reglementen werden aange nomen, met uitzondering van art. 3 van het reglement voor kerkelijke opzicht en tucht, hetgeen met algemeeue stemmen werd ver worpen, evenals de wijziging en aanvulling van het reglement op het hulppredikerschap. Het stoffelijk overblijfsel van dr. Ph. S. Van Ronkel zal niet, zooals eerst was bepaald, te 10 uur, doch te halftwaalf Za terdag a. s. op de begraafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. Door de politie alhier zijn op den maskeradedag in beslag genomen eeu groot aantal nadrukken van het programma van den optocht, op getint papier naar het offi- ciëele bedriegeüjk nagebootst. Door de genie te Haarlem werd gisteren aanbesteed het maken van een dubbele schut sluis, een gedeelte Slaperdijk, zandophoogen van een fort enz. in den Haarlemmermeer- polder, nabij Aalsmeer. RamiDg f 347,000 Minste inschrijver de heer H. D. F. Meijer te Leiden, voor f312,000. De stadswerk man Oudshoorc, die on langs op de Eotermarkt bij 't iu orde breu- gen der illuminatie, door 't breken eener ladder zich hevig bezeerde, zal weldra her steld het academisch ziekenhuis kunuen ver laten. OFEICIEELE Itl'lKICIITKW. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Juli 1890, bij het departement van binnen- laudsche zaken benoemd: a. tot hoofdcommies A. P. Huber, thans commies; b. tot commies A. J. Fehr, thans adjunct commies; c. tot adjunct-commies J. Ph. L. H. 11 P. Canselaar, A. W. Riem Vis en J. lleyueu thans eerste klerk d. tot bode J. W. De Does, thans vaste knecht zijn opnieuw benoemd tot leden van het college voor de zeevisscherije», de heeren P. F. baron Van Heerdt, M. Dirkzwager Gz.A. lioogenraad, mr. A. Beaujon eu H. Kikkert. De heer C. F. Ludwig, met mach tiging des kouings benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Aberdeen, is als zoo danig door de Britsche regeeriog erkend. Bij beschikking van den minister van waterstaai, handel en nijverheid is, inet in gang van 1 October a. s., aan J. Van der Harst, wegens ziekte, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als opzichter 1ste klasse vau 's rijks waterstaat, behoudens aanspraak op pensioen. De minister van binnenlandsche zaken zat op 28 dezer geen audiëntie verleenen. Blijkens een gisteren bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur gciifraal van Nederlandsch-Indië is de vijand in Edi op 21 dezer, na weinig tegenstand, verdreven uit zijne stellingen Pe- dawa l'ontong, Nibong Toealang en Mata Ajer, «aarin hij eenige dooden achterliet. Onzerzijds sneuvelde een Ambonees en werden drie mindere militairen lichtgewond. De ge zondheidstoestand der troepen is gunstig. (SI.-Cl) De eerste kamer heeft heden o. a. in behandeling genomen de overeenkomst met Amsterdam, betreffende de afschaffing der kanaalrechten op het Noordzeekanaal. De eerste kamer, welke Zaterdag uit eengaat, zal, naar het D. v. Z.-H. en 'i Gr. verneemt, tegen den lOden Juli terugkeeren lot hervatting harer werkzaamhedeu. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond gisteren terecht eeu persoon uit LeideD, die door de rechtbank te 's Hage veroor deeld was tot een gevangenisstraf vau 2 jaren, wegens diefstal. Hij zou namelijk op een avond dronken zijn gekomeu iu een drankwinkeltje, met een paar andereu de juffrouw al dansende buiten de deur hebben gebracht, eu vervolgens een blikken trom mel met een mes hebben opengebroken en geld daaruit hebben weggenomen. Beklaagde had indertijd voor den com missaris van politie bekend het feit te heb ben gepleegd, doch sedert deze bekentenis ingetrokken. De verdediger, mr. S. J. M. v. Geuns, betoogde dat deze bekentenis het eenige was wat deu beklaagde bezwaarde, daar er ver der zoo goed als geen bewijsmaterieel aan wezig was: Deze bekentenis was den be klaagde ontsnapt omdat hij meende te zuilen worden vrijgelaten wanneer hij bekende, en hij sterk zijne vrijlating it tout prix wensebte ter wille van huiselijke omstandigheden. Het O. M., schoon gaarne hulde bren gende aau de zeer talentvolle verdediging, meende toch bevestiging van het vonnis quo te kunnen requireeren. Iemand uit Rotterdam, die wegeos het geven van een klap was veroordeeld, werd bijgestaan door mr. Nolst Trenité van Rot terdam. Deze betoogde dat het appel alléén diende om een oordeel te verkrijgen van den judex melius informatus. De mishandelde bad namelijk zelf de meeste aanleiding ge geven tot bet feit. Dit erkennende, vroeg toch het O. M. bevestiging van het gewezen vonnis. Bij vonnis van de arrond.-rechtbank te 's Gravenhage werden gisteren veroor deeld: de sigarenmaker, uit Leiden, die van een vakgenoot een zilveren horloge met ketting ontvreemdde, tot 1 maand; de war moezier uit Leiden, die in de Janvossen- steeg aldaar een lade lichtte en zich een bedrag van ongeveer f9,75 toeëigende, tot 2 maandende persoon uil Leiden, die een vrouw aldaar mishaudelde, tot 14 dagen, eu de drie personen, die te Leiden een in functie zijnden agent van politie mishandel den, ieder tot 10 dagen gevangenisstraf. In ziju vordering van 4 maanden gevan genisstraf voor eeu persoon, die aan boord van een stoomboot tusschen Noordwijk en Leiden, ten aanhoore vau medereizigers, de de eer eu den goeden naam van een veld wachter aanrandde, door hem te verwijten 2 valsche eeden te hebben afgelegd voor het kantongerecht, werd de officier van justitie niet ontvankelijk verklaard, daar de klacht niet door den beleedigden persoon is ingediend. Den 14deu Juni j.l. vond de eigenaar van eene houtzagerij onder de gemeeute Zoeterwoude de deur van zijn kantoor op de houtwerf met een koevoet opengehroktn, zoomede een zich daarin bevindende lesse naar en kast, waaruit ontvreemd waren een zeekijker, een rolletje centen en verschillende kleedingstukken. De brandkast, welke mede in het kantoor stond, vertoonde geeu teekeuen van braak. Beklaagd dien diefstal met braak bedreven te hebben, stonden gisteren voor de arrond.- rechtbank te 's Hage terecht een gewezen kuecht die 16 jaren bij den eigenaar der werf gewerkt had en een sjouwer uit Amsterdam, die beiden bekenden zich aan het hun ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt, terwijl verschillende ge tuigen de door hen gedane ontdekkingen mededeelden en inlichtingen gaven omtrent de ligging van het kantoor eu deu stand van kast en lessenaar. Met veel succes trad de Haagsche politie in deze zaak op. De inspecteur Rietdijk eu de rechercheur Van der Drift wandelden iu den morgen van den 14den Juni door het Lange-Acn- terom te 's Hage, zagen daar twee hen ge heel onbekende personen, die aldaar klee deren verkochten, en vatten dadelijk kwaad vermoeden tegen die mannen op. Zij volg den hen tot in bet Noordeinde en hieldeu hen daar staandehet bleek, dat zij een goede vangst hadden gedaan. De subst. officier van justitie bracht hulde aau de ac- tivileit van de evengenoemde politieambte naren en vorderde voor één der beklaagden 1 jaar en 6 maanden, voor den anderen 2 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. Van Harencarspel, achtte het groote verschil in de vordering der straf niet gemotiveerd, en wees op de onzekerheid die bestond omtrent den persoon die de braak gepleegd had en omtrent hetgeen zij eigenlijk ontvreemd hebben. Uitspraak 4 Juli a. s. De vrouw van den melkboer in Den Haag, die voor eenige weken door haar man werd vergiftigd, is thans zoover her steld, dat zij naar haar ouders te Noot dorp vervoerd kon worden. [Avp.) Gisteren herdacht dr. L. B. Van Rhijn te Katwijk, den dag, waarop hij voor 50 jaren tot doctor in de geneeskunde werd bevorderd. Den 26sten der volgende maand hoopt hij bet gouden jubileum van de vestiging als geneesheer in die gemeente te herdenken. De krasse grijsaard neemt nog met lust en opgewektheid zijne prak tijk waar. Gisteren zijn drie schuiten van de versche visscherij te Katwijk aan Zee, terug gekomen met besommingen van f 40, f 50 en f 55. Dat vooral de levende visch zeer hoog in prijs was, behoeft geen betoog. Tong gold 25 tot 60 c., tarbot f2 tot f 7.50. De telephoonliju van Koudekerk naar Leiderdorp is gereod. Met het plaatseD van de toestellen wordt een aanvang gemaakt en de indieuststelling in de eerste helft van Juli tegemoetgezien. Voor een persoon uit Aarlauderveen, die, bij het ontruimen van een herberg al daar, den veldwachter, daarmede belast, be- leedigde 5 dagenen voor een auderen per soon, die bij dezelfde gelegenheid den veld wachter wilde dwingen geen proces-verbaal op te maken door te dreigen hem in het water te zullen werpen en te pletter te slaan, vorderde gisteren het O. M. bij de arrond.-rechtbank te 's Hage 14 dagen ge vangenisstraf. Te Nijmegen heeft een weezenvriend aangeboden eene tribune op te richten, waar 700 weezen en het helpend personeel van de weesinrichting te Neerbosch plaats kun nen vinden en op een der schoonste puu- ten van de stad den optocht van nabij in oogenschouw kunnen nemen. BELIüIEk In de jongste zitting der Brusselsche anti-slavernij-confereutie las de afgevaardig de voor Nederland de verklaring zijner tfr geeriug voor, waarbij deze volstrekt Wej, gert de heffiog van invoerrechten iD bej Congo gebied goed te keuren en weight de algemeeue akte met deze bepaling te onderteekenen. De Engelsche afgevaardi». de sir John Kirk is naar Londen trokken. ENdKELAND. De heer W. II. Smith verkisardt gisteren in het lagerhuis, dat geen enktlj voorwaarde kan worden gesteld ten opzict; der versterkingen van Helgoland, wj! Duitschland is vrij in het nemen van ma«. regelen tol verdediging zijner kusten. Hij deelde verder mede, dat de regeerit» alle voorgestelde bepalingen betreffende jj drankwinkels intrekt en voornemens is en enkel nieuw artikel iu te dienen. De Standard verzekert dat get« moeielijkheid tusschen Engeland en Frank, rijk zal verrijzen, over het Britsch beschei* heerschap over Zanzibar in verband met de overeenkomst van 1862. FiSAÜKKIJH. De kamer van afgevaardigden is gister, tot de eenvoudige orde van den dag 0r«, gegaan ten opzichte der interpellatie rai den onschuldig veroordeelde Borras. Met 349 tegen 35 stemmen is verworptt de door het kabinet bestreden urgentie tat het voorstel-Laur, tot openbaarmaking iai het rapport over het Crédit foncier. De Mexicaansche legatie te Parijs spreekt het bericht tegen aaagaande ongere geldheden in Mexico. Overal in hetkaj heerscht volmaakte ru3t. Drie der nihilisten die te Parijip vaugeu werden genomen, zullen in vrij»j worden gesteld. De overige zullen «t. schijnlijk tot korten tijd gevangenis woifa veroordeeld. Ie Courrier de lEure schrijft dat pii-j Roland Bonaparte voornemens is zijn weë opneming in het Frausche leger te vraga, De koning van Griekenland is te Air. les-Bains aangekomen om een kuur te onia gaan. Daarop begeeft zich Z. M. naar Parj, SPANJE. De officeelen berichten aangaande Ja stand der cholera zijn bevredigend. De tf demie is in de vallei vau Albeda bijna» dwenen. In het district Alberique en ir Villanova zijn enkele gevallen voorgekoua. In den toestand te Valencia is geen veris dering. De regeeriug heeft aan de Cortes h krediet van 1 millioen pesetas gevraagd,! hulp te verleenen aan de familiebetrekkinn van hen, die aan de cholera zijn overlek Volgens officieele mededeeliug zijnii de provincie Valencia sinds het nitbreki der cholera 196 gevallen voorgekomen dien aard. Daarvan waren 113 met nood- lottigen afloop. ITALIË. Ernstige wanordelijkheden hebben plaats gehad te Fabara in de provincie Git- genti. Drieduizend werklieden trokken it optocht door de straten en kwamen in bot sing met de gewapende macht, waarbij gendarmen werden gewond. Daarna state zij de civiele Club in brand. Versterk»? van troepen is gezonden. Vijftig persons zijn in hechtenis genomen. ZWITSERLAND. De nationale raad heeft het ut Duitschland gesloten verdrag betreffende li vestiging van vreemdelingen, met af stemmen goedgekeurd. DUITSCHLAND. De Duitsche gezant te Londen ont ving als een blijk van 's keizers tevredea heid over het Engelsch-Dnitsche verdrag' hoogste Pruisische ridderordede Zfft* Adelaar. De rijksdag zal Zaterdagavond majoor Wissmaim een maaltijd aanbieden. (S^) De rijksdag heeft gisteren, met 211 tegeo 128 stemmen, aangenomen paragrssl l van de legerwet, betreffende de sterkte ie tijd van vrede tot 31 Maart 1894 op 480,983 man, na verwerping van alle voorgestelde wijzigingen. Onder de tegenstemmers be hoorden, behalve de vrijzinnigen, de volkspartij en de socialisten, ook 18 leden van bel centrum. Verder is door den rijksdag goedgekei» paragraaf 2 van de legerwet, betreffende A vorming van enkele wapenen, en daarna b bekende resolutie van Windthorst, met vel schillende meerderheid van stemmen. Bij deu rijksdag is ingekomen een roorstei de eenk deel' tijne rerd de i npmi over lier Pete ditie vrach het i gewi leger Ame diete opsti brak een man de. bewa ten li fi repui richt repu' geha volk- SI De I Eme A M s 81: Si lort. dito dito Oblig. Oblige dilo H Oblige dito dito 1 K. H. dito loschr Paos. o< Sdi/K tibr./ Zili. dio A lo Go Oblig. F Baiter dito 1: 1 Obl.H Oert.I dito dit Oblig, dito r)i dito ïi dto 3i dtois: dito 18( dito is; dito ii dito 18 dito le dito l' dito li 0bl.-Li Oblig, l dolt. Binn. 1 1 Geprivi Oblig. dito G< dito Gi dito G< Ueoin VEI 1877 dito 18 0* 0 dito Bi

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2