BINNENLANDSCHE BERICHTEN BUITENLANDSCHE BERICHTEN. m^> mi HD es 2 w mc mzs «o» ocjr jer. i«s or Haagsche schutterij post vatten en hen uael het „Lo vivat" begroeten zal. De stoet zal zich dan lang9 de wandelwegen van het Terras naar de Kurzaal begeven, waar voor hen, op dezelfde wijze als verleden jaar voor den Shah van Perzie, eene sierlijk ingerichte tribune wordt gereserveerd. Heden ochtend is te Haarlem over leden een Leidtch student, de heer P. P., die bij het monsteren voor den optocht het ongeluk had van zijn paard te vallen en daardoor eene hersenschudding kreeg. NR. Cl.) Keizer Karei V en zijn gevolg werd heden door den heer Van der Oudermeulen te Wassenaar een déjeuner aangeboden. Voor de 333ste staatsloterij zijn ver strekt aan de collecteurs C. J. Heiutz en Zoon, alhier, 370 en 11. Van Romburgh en Zoon, alhier. 150 loten en aan de voorma lige gedelegeerden der 1ste klasse J. M. Secreve en Co, alhier, 5 loten. Dinsdag-middag tusscheu 5 en 7 uren is de onderofficieren cantine alhier, terwijl ze gesloten was, opengebroken. Uit de geldlade is eene som van f 13 ontvreemd. De vermoedelijke daders, twee miliciens, zijn in voorloopig arrest gesteld. Gisteravond is aan de Turfmarkt bij de brug naar de Beestenmarkt door een tiental mannen danig gevochten, zoodat de politie er aan te pas uioest komen om de vechtenden te scheiden. Er waren er bij die er lang niet zonder „kleerscheuren" af kwamen. Ook door studenten en burgers werd op de Breestraat gevochten doch nu in den laten avond. Hedenochtend is op do fabriek van de firma P. Clos en Leembruggen een werk man in aanraking gekomen met de machine. Hoogst belangrijk aan een zijner armen ver woud werd hij tiaar het ziekenhuis vervoerd. He lenochtend is onder Oegstg est een man aan een lantaarnpaal opgehangen gevonden. UEEICIEEL.E CïtiUJCSI TKS. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot rech- ter piaatsvervanger in de arrondissements rechtbank to Zierikzee, jhr. mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije, adv caat en procureur, thans kantonrechter-plaatsvervanger aldaar; is benoemd lot deurwaarder bij het ge rechtshof te 's Gravenliage, J. M. Doornberg wonende aldaar; is, voor het tijdvak van 1 September 1890 tot 1 September 1891, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg dr. J. E. Couvée; is, met ingang van 1 Juli 1890, aan G. Blokhuis Jz., directeur van het post- en telegraafkantoor te Bolsward, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. De adelborsten 1ste kl. J. Wolter beek Maller, G. F. Noordhoek liegt, F. 11. baron Van Dedein, jhr. J. H. O. Van den Bosch, C. F. Kruisinga, G. Den Berger en M. C. Van Assendelft de Coningh, dienende aan boord Zr. Ms. scliroi fstoomschip Van Galen, worden met den lsten Juli a. 9. op nou-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn de heeren A. Van der Mee, S. De Ruyter, J. P. Van Dam, S A. Bartstra, 11. P. Silvester en D. Koster gesteld ter beschik king van den gouvernenr-generaal van Ne- landsch-lndie, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. In de vergadering van de eerste kamer tot hervatting der werkzaamheden zijn ingekomen de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de spoorwego vereen komsten. Z ij werden ver zonden naar de afdeelingen. De vergadering werd lot later verdaagd. De uitslag van de overgangs examens van het 3e naar het 4e studiejaar aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda is als volgt: Cadetten infanterie hier te lande: I. F. N. Bax, M. M. Eyssell, C. A. J. Struiken, T. Boekholt, J. C. Wagner, H. 8. F. Lutz, H. Boet, F. J. O. W. Leers, P A. W. Van Eeten, W. Scherpenhuyzen, F. E. Collara, J. H. Van de Brackmann Water, 11. J. Den Beer l'oortu- gael, W. A. F. G. Bolken. Infanterie in O-Indie: R. Ten Seldam, K. F. E. Gerth van Wijk, A. Rijkens, A. Geertse- ma Beckeriugh, J. P. Hendriks, A. Ruysch van Dngteren, V. Schut, G Van Giukel, L. Weber, J. H. Daam, A. Kruisheer, P. 11 Soe tens, M. Van der Vliet, J. J. Muuuiks de Jongli, J. W. Scholten, P. J. De Gruyter, J. H.G. Wichers, D. Van Geuns, P. Ilajenius, C. Korf- Uiucher. Cavalerie hier te lande: Jhr. A. A. Calkoen, H. W. K. Vertholcu de Salve de Bruneton, jhr. F. H Röell, G. J. C. Van Zijil de Jong, G. J. Kievit, A. W. E. Qelderinau, C. J. J.Sixma barou Van Heemstra. Artillerie hier te lande M. Faassen, W. De Vijn, C. A. Prins, A. K. L. Verschoor, B. D. Bleckmann, H. L. J. Badings, N.ü. Kuiper, R. F. Kutsch Lojenga, O. Witsen Elias, P. D. Van Essen, W. h. baron Vau Heerdt, jhr. T. J. Van der Wijck, J. A. Kanb. Artillerie in Oost Indie: P. M. Vis, J. E. Timmer, 11. C. G. Meijners. Genie hier te landeP J. P. Van der Steur, W. Hanegraaff. Genie Oost-Indie: W. G. Loetf, L. H. Van 't Sant. Niet deelgenomen wegens ziekte: infan terie b. t. 1. 2; artillerie h. t. 1. 1; genie O. I. 1. Na-examen: infanterie h. t. 1. 5; idem O.-I. 5; artillerie h. t. 1. 2; idem O.-I. 2; genie O.-I. 1. 1 cadet artillerie h. t. 1. moest nogmaals lessen 3e studiej. volgen. De Koninklijke Academie van Weteu- schappeu houdt Zaterdag e. k. des middags te 12 uur een gewone vergadering der afdee- ling voor de wis- en natuurkundige weten schappen, in het Trip>penhuis te Amsterdam. Onderwerpen van behandeling: Rapport van de heeren Scboute en Biereus de Haan, over de verhandeling van den heer Kluijver. De heer Beijerinck zal spreken 1° over cul tnurproevcn met zoocblorellen, licheuengoui- diën en andere lagere wieren2° over kunst matige infectie vau Vicia Faba (tuinboon) met bacillus radicicola. Omtrent het bezoek, dat H. M. de koningin en H. K. H. prinses Wilhelmina op 1 Juli aan8t. aan Nijmegen zullen bren gen, vernemen wij uit goede bron het vol gende De beide hooge gasten worden des na middags ten een lire aldaar verwacht en zullen aan het slation worden ontvangen door de civiele en militaire autoriteiten der stad en het bestuur der feestcommissie. Op net p-i ron zullen eene eere compagnie van de dd. schutterij en eene van het 5e reg. inf. met de stafmuziek, de honneurs bewijzen. Na de officieele ontvangst zullen de ko ningin en het prinsesje plaats nemen in de véér het station gereedstaande bofrijtuigen om zich langs Stationsweg, Keizer Kareis plein, Nassausingel, Smetiusstraat, Bloemer- straat, Augustijnenstraat, Hezelstraat, Markt en Korte Burchtstraat, naar het Stadhuis, te begeven. Hier zullen de hooge bezoek sters eeuige oogenblikken toeven, om zich daarna langs Burchtstraat, St. Jorisstraat, Hunuepark, (onder het viaduct door) Ca- nisiussmgel, Oraujesiugel, Ziekenstraat, Mo lenstraat, Verlengde Molenstraat en Nassau singel, naar de woning van den burgemeester, mr. P. C. Bijleveld, te begeven. Hier zullen H. M. en de prinses den historischen optocht van 11H. Lenische studenten zien voorbijtrek ken, na afloop waarvan zij langs Nassausingel, Oranjesingel, Cauisiussingel, Huunepark en Kelfkensbosch naar het Valkhof zullen rijden, alwaar zij, bij den ingang over de Drug, door de regelings-commissie zullen worden ontvangen. Op het Valkhof verrijst een koui klijke loge voor de vorstelijke bezoek sters, vau waaruit zij èn de aankomst van den optocht èu de receptie van den burcht- graaf van Nijmegen zullen kunnen aan schouwen. Na bij deze feestelijkheid eenigeu tijd te hebben vertoefd, zullen H. M. en H. K. H. een rijtoer maken over Berg en Dal en Beek, gaande eerst van het Kelfkensbosch door de Hertogstraat en zoo naar den Berg en Dal- scheu weg, om ten slotte, van den Ubberg- ecbeu weg komend, langs Waalkade, Boddel- straat, Verlengde Hezelstraat, Krouenburger- singel en Spoorstraat naar het station terug te rijden. Ten half vijf uar precies keert de koninklijke trein naar het Loo terug. (Prov. Geld. en Rijm. Ct) Te Venendaal is overleden de heer J. H. Kemelaar, oud-strijder, ridder van het Metalen Kruis. Hij bereikte den ouderdom van 81 jaren en was ruim 46 jaar notaris. Bij gelegeuheid van het 40jarig be staan van het instructie-bataljon zal een heriuneriugs album worden samengesteld, waarin onder meer zullen worden opgenomen photo-lithographische afdrukken van por tretten van opper-, boofd- en subalterne officiereu, die hetzij bij bet instructie-batal jon als zoodanig hebben gediend öf hun militaire loopbaan daarbij begonnen zijn. Te Baarle Nassau is Zondag nacht een brutale diefstal met inbraak en mishan deling gepleegd. Even buiten het dorp aan den weg naar Chaam woont in een herberg alleen de 76jarige wed. Gielen. Omstreeks middernacht boort deze plotseling een on gewoon gedruisch en ziet een man met het hoofd reeds door het bovenlicht van de deur zich naar binnen te werken. Het kor daat oudje slaat twee handvegers op zijn boofd aan stukken. Hij houdt echter vol, schuift den grendel weg en opent daarna de deur. Hij werpt nu onder bedreiging van moord het oude vrouwtje op bed en dwingt haar het geld te wijzen, ongeveer f40 is zijn buit benevens een horloge en haar gouden sieraden. Met geweld ontrukt ze hem het horloge en hel goud. Toen hij zich verwijderde, verbood hij haar onder doodsbedreiging voor den morgen het huis te verlateninderdaad kwam hij na tien minuten terug om zich daarvan te overtui gen. Te 2 ure 's nachts is het kordate vrouw tje naar de politie geloopen om aangifte van een en ander te doen, deze heeft een streng onderzoek ingesteld, doch heeft den dader nog niet kunnen achterhalen, hij schijnt al drie dagen in de buurt te zijn rondgezwor ven en de wijk naar Belgie genomen te hebben. Volgens het Duitsc'ne blal de Volks- freund dat te Kleef verschijnt, worden er onderhandelingen gevoerd over den verkoop van de „Bad- en Curanstalt", het badhotel te Kleef, tusschen den eigenaar, baron Von Steengracht-Moyland e i een Eugelsch con sortium van hotelhouders. Over de koopsom is men liet reeds eens geworden, maar de eveutueele koopers behouden zich het recht voor om den koop afhankelijk te maken van het slagen in liet engageeren van eene geneeskundige specialiteit, die aan de nieuwe inrichting zal verbonden worden. Gaat de koop door, dan zullen de gebouwen, vooral „Hotel Styrum", nog aanmerkelijk worden vergroot. Men koestert, volgens de Volks freund, ge gronde hoop, dat dr. Mezger, thans te Wies- badeD, aau de nieuwe inrichting zal verbon den worden. GXtiltlLAÜIIt. De hertog van Aumale is Zondag avond van Chantilly te Londen aangekomen en zal gedurende zijn verblijf in Engeland de koningin op het kasteel van Windsor een bezoek brengen. Het bericht, volgens hetwelk de Duit sche keizer in het einde van Augustus tl Cowes verwacht zou worden, is onjuist. Zijne Majesteit zal den eersten of den tweeden Augustus voor zes dagen in Engeland komen en Londen niet bezoeken. Sarah Bernhardt is tegenwoordig te Londen waar zij de hoofdrol vervult bij de opvoeringen van Jeanne d'Arc. Na de eerste voorstelling keerde de actrice zeer opgewonden in het Savoy hotel, waar zij logeert, terug, zoodat zij een onrustigeu nacht doorbracht. Een der Eugelsche bladen deelde mede, dat mevrouw Bernhardt toen 20 grein clilo- raal innam, waardoor zij zoo ziek werd, dat terstond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het blad voegde er zelfs bij, dat indien de geneesheer met zijn tegengif een paar minuten later ware gekomen, zijn hulp niets meer zou gebaat hebben. De St. James Gazette heeft terstond de zaak laten onderzoeken en is daardoor in staat mede te deelen, dat van het geheele verhaal geen woord waar is. Na de voorstelling was mevrouw Bernhardt een beetje zenuwachtig, maar verder is er niets bjzoudeis met haar voorgevallen. FHA.tKKIJ In de Maandag door de kamer van afgevaardigden gehouden zitting heeft de heel Floquet aangekondigd, dat de heer Bris- son had verzocht de regeeriDg over Zanzibar te mogen interpeileeren. De minister Ribot verklaarde zich bereid de interpellatie Dinsdag te beantwoorden. Hij wenschte véér het debat een onderhoud te hebben met den heer Brisson, ten einde de aangeknoopte onderhandelingen niet in gevaar te stellen. Niets zal zoLder overeenstemming der mogendheden worden gedaan, zeide de minister, en de kamer kon op de waakzaam heid der regeering rekenen. De heer Dubreuil heeft de regeering geïn terpelleerd over het gebeurde te Vinq (Haute- Marne), naar aan leiding van het stellen van leekeu-ouderwijzeressen in de plaats der gees telijke zusters. Het slot der discussie was, dat de kamer met 310 tegen 166 stemmen eene motie van orde aannam, waarin het gedrag der regeering wordt goedgekeurd. De minister Ribot verklaarde gisteren in de kamer van afgevaardigden, dat hij bereid was te antwoorden op de interpellatie van den heer Brisson, betreffende de overeenkomst tusschen Engeland en Duitschland omtrent Zanzibar. Toch kwam hem het oogenblik weinig geschikt voor, omdat de gedachten- wisseling met Engeland nog niet is afgeloopen De heer Brisson antwoordde, dat hij vetl trouwen stelt in de waakzaamheid der regee- ring. Hij wilde eenvoudig dc kamer iu (je gelegenheid stellen, haar gevoelen over de quaestie te openbaren. Hij trok dus zi]n! interpellatie in. De heer Etienne gaf mededeeling van eene dépêche van den gouverneur vau Martinique waarin wordt bevestigd dat Fort de France door brand is vernield, waardoor 5000 men. schen zonder dak zijn. Hij vroeg een krediet van 200,000 fr. om hulp te verleenen, en dii werd door de kamer verleend. De vermaarde gewezen tooneelspeel- ster Agar, sedert eei.ige jaren lijdende, j| te Algiers, terwijl zij met hare schoonzuntt, uit rijden was gegaan, door de aan hl hollen geslagen paarden uit het rijtuig worpen en vrij ernstig aan het hoofd kwetst. Hare schoonzuster kreeg eene woiit aan de borst. SPAtVJ E. Dinsdag heeft zich te Gandia, Ru^ en Montechelvo geen nieuw cholera-nj voorgedaan. De gezondheidsraad heeft uitgemaakt da! de ziekte in Valencia werkelijk Aziatisch cholera is. Ondanks de genomen voorzorgsmait. regelen heeft de cholera zich tot 10 dorpu van de provincie Valencia uitgebreid. Naar aanleiding van het uitbreken der cholera in Spanje kouien van verschillende zijden beichteu van choleragevallen, maartot dasver zijn deze allen ongegrond gebleken. Te Weenen en te Pest zijn twee plotseling sterfgevallen voor cholera uitgemaakt, doch bij onderzoek bleek, dat voor 2it vermoefa niet de miusle grond bestond. Hetzelfdij ook het geval met de berichten, dat ziclk Bayonne, Nimes en Montpellier gevalle»! ziekte hebben voorgedaan. Tot dnsver beperkt de epidemie zich lu de provincie Valencia. Hoewel de zieli zich ook vertoond heeft in andere dorp dan die, waar zij is uilgebroken, is de toestid over het algemeen gunstig. Het aantal ziellt en sterfgevallen blijft zeer gering. UIITACH1.14S. De keizer heeft de aanvrage om ontsla van den minister van financiën Von Schol aangenomen en hem het grootkruis van 4 üohenzollern-orde verleend. De heer Miquel is tot minister van finat- ciën benoemd en zal den lsten Juli zijn ank aanvaarden. Keizer Wilhelm heeft den rijkst» missaris voor Oost-Afrika, majoor Win mann, in den adelstand verheven. --- De rijksdag keurde de supplement!® begrooting voor de expedities in Oost-Afiih zonder disenssie goed. De minister van buitenlandsche zakeu,è heer Von Marshall verzocht de Engelse! Duitsche overeenkomst niet ter spraken brengeD. Dit achtte de minister niet re- schelijk en bovendien nadeelig voordeDuitsck staatkunde. De rijksdag heeft gisteren de beraad slaging voortgezet over het wetsontwerp be treffende de legersterkte in tijd van vrede, waarbij de minister van financiën en die vu oorlog als verdedigers optraden. Laatstge noemde verklaarde dat de wensch van eet I tweejarigen diensttijd thans niet kon vervult worden. De rijkskanseli r zeide, dat ook t de toekomst zal gestreefd worden naar ver meerdering van het aantal verlofgangers, die ter beschikking blijven. Morgen voortzetting II O IV G A R IJ E. Aan het Zondag te Budapest gebonden diner, waaraan door de leden der delegatiéi werd deelgenomen, verklaarde de keizer, dal hij den delegatiën dankbaar was, omdat ij met zooveel bereidwilligheid aan de wen- schen van het departement van oorlog hui den gevolg gegeven. De keizer erked overigens zelf de juistheid van het door» delegatiën uitgedrukt gevoelen, betreffende de financieele zijde der zaak. De gemeenteraadsverkiezingen in bel Hongaarsche stadje Kalosca waren aanlei ding tot een bloedig gevecht. Het stem bureau, dat door meer dan 20 politieagen ten bewaakt was, werd door een troep volk aangevallen. De politie was genoodzaakt te schieten, zoodat 3 personen gedood en 8 ernstig gewond werden. Soldaten zijn Budapest ontboden om de orde te herstellen TURKIJE. De zoon van Mahmud Paoha, zwager van den sultan van Turkijtr is door roovers ontvoerd. Hij vertoefde b) een vriend die omstreeks 90 Km. van Kotr stantinopel nabij Sinckli op zijn 0bl. Cert, ito t Oblij dito dito dito 4. tol 4 tol d tol d to dito dito dito dito Obl.- Oblig doit. Binn üepri Oblij dito dito dito

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2