door het stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie. Op tal van plaatsen werden bloemruikers en kransen aan de deeluemers van den stoet aangeboden, bloemen en groen werd ge strooid en langs den geheelen weg werden onophoudelijk de teekcneu van bewondering vernomen over zulk een samenstel van glans en kleurenpracht. De avoudtocht werd na was kan tuurlijk later aangevangen dau eerst tot zelfs in de hokjes van de remmers hadden passagiers een plaatsje gezocht. In onderscheidene fabrieken en werkplaatsen in Den llaag werd niet of slechts een gedeelte van den dag gewerkc. De illuminatie was bizonder uitgebreid en had een ontelbare massa toeschouwers. De onderscheidene wijzen van versiering en verlichting op te sommen zou niet doenlijk /ii n. M aar enkele moiren in 't bizonder aangekondigd. Doch met zeer veel lof worden gewaagd van de volkomenheid waatin ook toen de stoet door Leidens straten trok en van de waardigheid waarmede de ridders en de edelen in hun rol bleven. Ook toen was de weg met toeschouwers als bezaaid en waren de tribunes wederom met een talrijk publiek bezet. Bengaalsch en tal van ander niet knallend vuurwerk werd ont stoken en bracht over het geheel een onge kend schoonen aanblik. De regeling, door de politie genomen, omtrent het verkeer met rijtuigen langs de hoofdstraten, kwam het daar zich thans kalm en rustig bewegend publiek zeir ten goede. Zoowel de ochtend als de avoudtocht hepen uitmuntend van stapel. Bij het arran- geeren alleen van den trein voor deu eersten tocht geraakte op het Rapenburg een huzaar met zijn paard te water. De utati redde zich weldra, doch het duurde een uur eer men het dier meer dood dan levend aan den wal had. Een ander paard moet naar we vernemen een poot hebben gebroken Op het Rapenburg, bij het passeeren der wouiug van ééu der heereu Van Kempen, eigenaars der Zilverfabriek te Voorschoten, ontving de Keizer een wenk een oogenblik te vertoeven; de twee heereu Van Kempen traden vooruit en overhandigden Zijne Majes teit een prachtig gedreven zilveren eerebeker in fraai etui, met de navolgende korte toe spraak „Majesteit Wij hebben geen toelasten wijn om Uwe Majesteit aan te bieden, maar wel een zil veren beker, door de leden van St. Eloy te Voorschoten ter Uwer eer vervaardigd. De groote vreugde, die deze stad geniet om Uwe Majesteit te mogen ontvangen, willen ook wij toonen, door dezen zilveren beker met den diepste» eerbied aan te bieden aan den Grooten Keizer, wiens gulden leuze het is: „Geef ieder 't Zijne." De bokaal is vervaardigd in den stijl der renaissance. Aan de voor- eu achterzijde, in gedreven eiken en lauwerkransen, zijn de afbeeldingen aangebracht van de medaille, die tijdens den intocht van Karei V te Nij megen geslagen is. Het beeld des Keizers, waaronder het jaartal 1546, is overgenomen uit het be roemde werk van Frans van Mieris. De achterzijde van den penning bevat het in schrift.' Gelria Pacata est Qui Pot»? Caesaris est. (Gelderland is bevredigd. Hoe is't Moog- lijk? Het is des Keizers.) Behalve de smaakvolle ornamentatie is in keurig uitgevoerde letters de volgende inscrip tie aangebracht: „Carolo V Rom. Imp. Reg. Hiep. Sol lemni pompa Noviomagum intranti hoe poculum confectum in regta ofKcina operum aureorum et argenteorum, quam in pago Voorschoten habent, oiferunt" J. M. van Kempen et Filii. Lugd. Bat. d. XXIV m. Jun. a. MDCCCXC. Karei V bleef goed in zijn rol, en aan vaardde zeer majesstatelijk dit prachtig uit gevoerd geschenk waarna de tocht in blijk baar opg-wekte stemming werd voortgezet. Nauwelijks echter was de stoet over de Noordeindsbrug de Breedstraat ingetrokken, of opnieuw, moest, een oogenblik worden stilgehouden. Voor liet magazijn van de firma Sala had zich een deputatie opgesteld uit het bestuur van de Sclieveningscbe Wie lerbaan, bestaande uit de heeren: A. L. Couvée, president, J. Herckenrath, secretaris, J. G. Simonis, penningmeester, en H. W. Van Raden, bestuurslid, die aan Z. M. Karei V een „smeekschrift" eerbiediglijk wenschte te overhandigen, waarin gevraagd werd, „dat het Zijne Majesteit mocht be- hageu aanstaanden Zondag s' Gravenhage en Scheveningen te bezoeken en alsdan een wedstrijd op de Wielerbaan bij te wonen." Het „smeekschrift," op perkameutpapier geschreven, is een kunstwerk van calligrapbie, door den heer Herckenrath vervaardigd en in oud-hollandsch opgesteld. De Keizer nam het minzaam aan. Gedureude geheel den dag en den avond werd van alle zijden het publiek per treinen aangebracht. Aan het station in Den Haag reed bijna elk kwartier een trein naar Leiden. Toch bleef de toevloed van passagiers zóó dat men zich vergenoegde met een zijn. Maar enkele mogen in genoemd worden, zooals die bij de firma's Cornelisseu op het Rapenburg, Van Ewijk Groen, Tasseron eu Jongmans op de Breestraat en BorgerdiDg op de Beesten markt. Ook bij de famieljea Bierens de Haan en Pleyte op het Rapenburg was veel erk van de versiering gemaakt, terwijl het stadhuis, de studentensociëteit, de Koren beurs en het Rapenburg van de Houtstraat brug tot de Kloksteegbrug niet ongenoemd mogen blijven. Te twaalf uur hedenmiddag had ten huize u den 'neer Wijtenburg een déjeuner van eereleden, oud-leden en gewone leden van het gezelschap „Lugdunum Bata votum". Van 2 4 uur hield Karei V hertog van Gelre, openen hove, waertoe siju uytgenodigt alle onse Heeren (Edelen) Ridderen ende Knapen ende alle die goede Luden van den Gberechte ende die Raden van deser lieven stede van Nijmeghen met hare vrouwen ende doebtereu met hunne paloeren tabboerden ofte anderen decente» habijt. Tevens had op het feestterrein eene matinée musicale plaats, gegeven door het paleis-orkest van Amsterdam, onder directie van den heer Joh. M. Coenen. zijde woonachtig zag het en liep de woning binnen waar hij de brandende kleedereu kon blusschen. Het kind heeft brandwonden bekomen. Tal van kleine onregelmatigheden hadden natuurlijk gister op den openbaren weg plaats. Op de Breestraat eu op den Stationsweg brak de as van een rijtuig. Op tal van plaatsen werden kleine schermutse lingen geleverd en in eene tapperij aau de Kerksteeg werden de ruiten stuk geslagen. Bij den optocht van gisteravond is in de Haarlemmerstraat een fakkeldrager met zijn petroleumfakke! gestruikeld, zoodat het brandend vocht over de kleedereu van eenige burgers terechtkwam. Tusrchen Den Haag en Leiden zijn gisteren per Hollandsche spoor niet minder dan 44554 reizigers veivoerd. De laatste trein van Leiden bereikte Rotterdam te kwart na 3 uur. UKiVËRhiTtirr. Aan de rijks-universiteit alhier, is het voorbereidend examen in de godgeleerdheid afgelegd, door den heer C. Spoelstra. van OFFICIEKliE IZEUECULTEN. Te 4^ uur bereidde Thomas Van Trijst, ourgemeester van Nijmegen, ten zijnen huize op de Hooigracht 24 een feestelijk recueil ende ontfaugst aan de burgemeesteren, sche penen en de raden van die goede stede van Nijmegen. Te 6 uur had het reünie-diner plaats in het gymnastieklokaal op de Pieters kerkgracht met muziekuitvoering onder di- it-clie van den beer Van Waasdijk. Te 6 uur hedenavond werd een feestmaaltijd aan geboden door den hopman Adrtaan Thijssen aan zijne dappere lansknechten, terwijl te 11 uur een café-chantant op de sociëteit Minerva dezen feestdag zal besluiten, te ge ven door n'e artisten van het theatre de l'Alcazar, te 's Gravenhage, onder directie van madame E. Dujonc. Bij kon. besluit is J. Hennis benoemd tot burgemeester der gemeente Akersloot zijn benoemd: C. W. Vermeys tot bur gemeester der gemeente Zierikzee, en C Bosman tot burgemeester der gemeente Ercuwershaven; is, met ingang van 1 Juli 1890, aan mr. A. C. C. Folkersma, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in brandend perceel aldaar, in den avond 24 April 1890; b. J. Passiers, schilder te 's Graven, hage, wegens het met levensgevaar redden van een soldaat uit de vaart langs den Trekweg aldaar, in deu avonl van 6 April 1890; is met ingang van I Augustus 1890, be- noemd tot leeraar aan de rijks boogere burgerschool te Zwolle, dr. L. W. Th, Wig. man, thans leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Zierikzee. is aan M. Langeveld, met ingang van 1 Juli 1890, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van be- wasrder van de hypotheken, liet kadaster en de scheepsbewijzen le Nijmegen, behoudens ispraak op pensioen. De luitenants ter zee 2de kl. L. E, Van Diggeleu, J. F. B. Van Dijk, A. Gel. dermau en J. T. Van Slooten, dienende aan boord Zr. Ms. torpedo-instractiesckip Mamix, worden met 14 Jnli a. s. op non. activiteit gesteld, terwijl met 1 Juli a.s, in de rol van genoemden bodem worden geplaatst de luitenants ter zee 1ste kl. I). J. G. Volck, J. P. Van Rossuui en H. Netscher. De ministers van marine en van ko loniën zullen op 27 dezer geen audiëntie verleenen. BINNENLANDSOHE BERICHTEN tem Frat 170 ontw telijl Joor ,Cré voor H tja Di ran e» waar door vers] Siècl is zi groot, plaatsje in goe< nieren- en beestenwagen, en Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand April 1890 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 136 kinderen, waaronder 5 levenloos aangegeven, overleden 75 personen, en wel: beneden 1 jaar 15, 15 jaren 8, 514 jaren 1, 1420 jaren 6, 2050 jaren 13, 5065 jaren 10, 6580 jaren 15, boven 80 jaren 2op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1 lichaamszwakte, tering 5, klierziekte, rhachitissyphilis 2absc. ulc. gangr. pyaem. liaem. 3, kanker 4, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- scheupoozende koorts pokken rood vonk mazelen huidziekten stui pen trismusepilepsie 2apoplexie 4 hersenziektenkrankzinnigheid 4, rugge- mergslijden, paralysis I, keel- en longte ring, bloedspuwing 14, croup .kinkhoest 1, acute ziekten der ademhalingsorganen 3, chron. ziekten der ademhalingsorganen 6, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit 1 organ, hartgebrekenaneurysma angina diphtherina diarrhoea, dysenterie cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 12, chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen 2ziekte der organa urogenitalia 2ziekten van het kraambed gewelddadige dood 2, verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 1. Gisterenochtend is alhier, na een lang durig en smartelijk lijden bezweken de be gaafde predikant dr. Ph. S. Van Ronkel, voorheen predikant te Zetten. Gistermiddag is op de Botermarkt een man van een niet al te sterke ladder, aan den waterkant gebruikt bij 't ontsteken der illuminatie, gevallen en op eene schuit ge vallen en van daar te water gegleden. De man werd gered eu met eenige moeite tot bewustzijn gebracht. Naar we vernemen is de man, O. genaamd, reeds overleden. Hedenochtend weerhield een restau rateur op de Haarlemmerstraat een gezel schap dat daar een kamer gehuurd had en zich aan allerlei ververschingen had te goed gedaaD, doch ten slotte niet kouden of wilden betalen. De geheele buurt was er meê ge moeid. Hedenochtend is een jong kind, dat vuur gehaald had, iu brand geraakt en in angst op de Zijdgracht eene woning inge- loopeu. Een ageut van politic, aan de over- het arrondissement Hoogeveen; is in den rang van le luitenant over geplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, de le-luitenaut adjudant L. G. II. Feber, van het 3de regiment infanterie is, met ingang van 1 Juli a. s., aan A C. J. Limonard, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als sluismeester aan de westsluis van het kanaal van Terneuzen, en is benoemd tot sluismeester aan de west sluis van het kanaal van Terneuzen te Ter neuzen J. Loekemeijer, thans hulpsiuismees- ter aan die sluis; is, met ingang van 1 Juli 1890, aan J. R. Krudop, op zijn verzoek, op grond Ivan lichaamsgebreken een eervol ontslag verleend als directeur van het post- en tele graafkantoor te Maarssen; is aan den adjudant-onderofficier, dienst doend officier der artillerie van het leger Nederlandsch-Iudie F. A. C. W. Hoff mann vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche stalen herinueringsmedaille voor den veldtocht tegen Frankrijk iD 1870—1871. Bij kon. besluit is aan den heer mr. L. H. Ruysseuaers, laatstelijk Zr. Ms. minister resident bij het PortugeeBche hof, vergun ning verleend tot het aannemen der versier selen vau Ridder Grootkruis der Koninklijke Militaire Orde van Villa Vifoza, hem door Z. M. den koning vau Portugal eD der Al- garven geschonken; is, voor den tijd van één jaar, benoemd tot opzichteres der wascli in 's rijks krankzin nigengesticht te Medemblik, mej. P. G. Balk, aldaar; is aau Olto Cohausz, geb. te Borken (Westfalen), en aan Wilhelm Paul Harzman geb. te Eisleben, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederland sche zeeschepen, met uitzondering van oor logsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst iu Nederland, stiptelijk nakomen. Bij kon. besluit is: I. als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille en loffelijk getuigschrift toegekend aan: a. C. Pooijer Lzu., visscher te Volen- dam (Edam), wegens zijn meuschlievend ge drag, betoond bij de moeielijke ledding, met hooge zee, van de twee opvarenden van de tjalk „Op Hoop van Zegen", welk Bchip op 3 Mei 1890 op de Zuiderzee lek werd geslagen b. E. T. Amebury, gezagvoerder van de Noord-Amerikaansciie bark Jennie Hark- nes8, wegens zijn meuschlievend gedrag, betoond bij de moeielijke redding, met hooge zee, der opvarenden vau de Neder- land8cbe bark Martina Johanna, welk schip op 29 November 1888 in de Atlan tische Oceaan in zinkenden toestand ver keerde II. mede ais blijk van 's koniugs goed keuring eu tevredenheidde bronzen me daille en een loffelijk getuigschrift, inge steld bij meergemeld besluit, toegekend aan a. C. J. A. Albers, sergeant milicien bij het 4e regiment iufanterie te Haarlem, we gens het met levensgevaar redden van vier kinderen uit de bovenverdieping van een Nederlandsch-Iudie ontvangen op 13 dezer opgerukt tegen De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg: bij deNederlandsche bank. f21,329,326,10 en bij de betaalmeesters. 1,943,231,85 Te zamen f. .23,272,558,8 Blijkens een bij het departement koloniën van den gouverneur-generaal tu telegram, is Kwalabag:! en Olehgadja, met het gevolg dat de vijail verdreven en Olehgadja genomen wed, Drie mindere militairen werden licht gi- wond. De colonne was 17 dezer in Edi terug. {St. Ct Blijkens een bij het departement vis marine ingekomen bericht, is Zr. Ms. ir, structie-zeiïkorvet „Nautilus", ouder beni van den kapitein-luitenant ter zee 11.6, Hildebrandt, den 24sten dezer weder Cbristiania vertiokken, ter voortzetting vï. den oefeningstocht. Op het verzoek van de betrokk commissie, ten einde in den tuin véér bil marine-hospitaal te Willemsoord een gedeat teeken te mogen plaatsen voor wijlen 4 Vogelpoel, is, Daar men verneemt, door dn minister van marine afwijzend beschikt. In de ziiting van de tweede kamer an heden is de oprichting der cadetten- beginsel zonder stemming aange- Rom cand vim onth G bepa stel de i D zich tegi der jaar in vi com Al school in nomen. De heer mr. J. N. G. Sassen wegens zijne wankelende gezondheid raad eervol outslag verzocht als secretaris van Den Bosch. Yoor de betrekking van klerk (kassier) ter secretarie van het hoogheemraadschap van Delfland, op een salaris van f 1000 en onder verplichting tot het stellen van een borg' tocht van f5000, hebben zich niet mind: dan 145 sollicitanten aangemeld. Morgen zal het 50 jaar geleden zijn. dat dr. H. B. Van Rhijn aan de Uuim siteit te Leiden promoveerde tot doctor in de medicijnen. Een maand daarna vestigde hij ziel te Katwijk aan den Rijn, waar de geachte medicus nog steeds onvermoed de praktijk uitoefent. De heer C. Croll, maakt bekend dal hij ophoudt lid te zijn van den sociaal-demo cratische» bond. In het kiesdistrict Meppel is heden gekozen tot lid der tweede kamer mr Smeenge (lib.) met 995 van de 1035 stem men. De heer Noordtzij had er 6, blati» stemmen 19. In het circus Carré, in DeD Haag»1 hedenavond een parade-gala voorstelling den gegeveD, ter eere van de deelnemers aan de maskerade, die in hunne costuums zulk0 tegenwoordig zijn. BUITENLANDSCHE BERIME ElVtfËLASl». De heer W. H. Smith deelde Maandag in het lagerhuis mede, dat de regeering betrekking tot het wetsontwerp op den aan slag in de gemeentelijke belastingen besloten heeft die artikelen in te trekken, waarbij bet comité van den raad wordt gemachtigd d( patenten op de drankwinkels af te koopen. De regeeriDg zal voorstellen de reeds root a 1 orU dito dito Oblig Oblig dito. Oblig dto d'o K.H duo lasch O Zilv. dito la 6 Ito Obl.l Oeru ditod Oblig dito dito dito dito It ditolt d tol d to dito i dito 1 dito dito Obl.-l Oblig Buit. Binn. Oepri Oblig dito dito dito Leeni ¥1 1877 dito I Göc dito jsnaaMHBMBtt

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2