Bp* i w* «w WHO 3ra siRifc. "w "i»C"««. tot 5 digen gevange agent beleedigde nisstraf. Voor een sigarenmaker uit Leiden, die een zilveren horloge ontvreemdde van een vakgenoot, terwijl deze zijnen roes lag uit te slapen, vorderde gisteren het O. M. bij de llaagsche rechtbank 2 maanden ge vangenisstraf; voor een 20jarig warmoezier, mede uit Leiden, die in een herbeig, in de Jsu Vossensleeg aldaar, uit eene loon- banklade f9.75 wegnam met het oogmerk zich dat geld toe te eigenen, 4 maanden voor een 31jarig koopman uit Noordwijk, die gedureude een reis van Leiden naar Noordwijk aan boord vau een openhaar vervoermiddel, de stoomboot Noordwijk III, ten aanhoure van de medereizigers de eer en den goeden naam had aangerand van een veldwachter, door dien te verwijten voor het kantongerecht te Leiden twee valsche verklaringen onder eede te hebben afgelegd, 4 maanden; voor een man uit Leiden, die aldaar eene vrouw mishandelde en bovendien dreigJe haar den hals af te snijden wanneer zij haren echtgenoot me iledeeling deed van de mishandeling, weken; en voor drie jonge mannen, die zich te Leiden tegen een surveilleereuden agent van politie verzetten door hem te slaan en te schoppen, voor ieder 1 maand gevangenisstraf. De gjtspraak is bepaald op a. s. Don derdag. Men schrijft aan het Ulr. Lbl. uit Den Haag. Is bet wel voldoende bekend welke ge beimzinnige hand jaarlijks op den Waterloo dag en op den verjaardag van wijlen koning Willem II aan diens standbeeld een kran hecht? Het is de hulde van een overledene, di bij zijn leven gewoou was zelf dien kran aan den voet van liet standbeeld te legge en vóór zijn dood aan zijne betrekkingen opdroeg, daarmede trouw voort te gaan. De nu 79jarige weduwe heeft ook dit jaar dien aangenamen last volbracht. De overledene was eenmaal hier een po pulair man, een der echt-Ilaagsche typen: Toon Tetrode. In de laatste jaren van zijn leven had hij een boek- en muziekwinkel, door hem Museum Willem II" genoemd, op den hoek van het Lange Voorhout en het Vos—in—het—tuintje, waar nu het Hótel des Indes staat. Tetrode, die velerlei we derwaardigheden in zijn leven had doorge staan, had persoonlijke verplichting aan ko ning Willem II, wiens menschlievendheid hij ruimschoots bad ondervonden. Van daar zijne groote vereering voor dien vorst en zijne dankbaarheid, die voortduurt tot over het graf. Wij lezen in de N. Grott. Cl.: Met bet einde van het loopend zitting jaar zal de tweede kampr een van haar meest karakteristieke illustraties, een van de meest besproken en bedreven types van de vergaderzaal verliezen. De oude bode De Fooi, meer bekend onder den naam van Michel De Gedienstige," de soms met zijn nialeische uitdrukkingen aardige, trouwe en werkzame Michel gaat henen. Na 23 jaren dienst wil de brave rust nemen en zijn laatste levensjaren genieten van hel kleine pensioen, dat hem wacht, en van den Hin ken spaarpot, dien hij wist te maken door de deels in Indie, deels hier te lande over- verdieude penningen. Die rnst is hem ge gund, maar men zal Michel toch met spijt zien heengaan; hij was een typisch oma ment der kamer; als hij met een diepe buiging en een morgen-toewan 1" of »llw dienaar excellentie I een kamerlid of een minister door de wijdgeopende groene tocht deur liet, of de sprekers aan de linkerzijde hun glaasje spraakwater bracht, postzegels aan de leden verkocht, boeken baalde voor citaten, geld bracht op de voor de heeren ontvangen „mandaten", hij was altijd dezelfde luimige, goedhartige, vlugge dienaar die, bij een zekere vergeeflijke familiariteit, toch steeds den aan zijn superieuren verscbuldig den eerbied in 't oog hield. Men zal Mi chel missen, en vergeten wordt hij niet in onze parlementaire historie bladen. In de koninkl. rijtuig-fabriek van de firma Deynes te Haarlem wordt een salon wagen vervaardigd voor den gouverneur- generaal in Ned.-Iudie. De wagen moet vddr 1 November a. s. gereed zijn, en de kosten worden geraamd op f20,000. Een ambtenaar aan de Rijkspostspaarbank te Amsterdam, wonende Mauritskade 66 werd Dinsdag nacht, even na twaalf uur, in de Parklaan onverhoeds door twee kerels aangegrepen en op den grond geworpen met het kennelijk doel hem te berooven. De aangevallene had een zwarten kardoes hond bij zich, die tegen de aanranders op vloog. Daardoor een oogenblik nit de hnn- ('cu zijner aanvallers bevrijd, wist hij zult snel in verdediging te stellen, en na een hunner een geduchten slag met zijn rotting in het aangezicht te hebben gegeven, kozen de kerels het hazenpad. Geertruida Blominers, de moedige dienstbode uit de Huideostraat te Amster dam, heeft gisteren het Gasthuis verlaten. Haar toestand is van dien aard, dat zij vooreerst niets kan uitvoeren. Haar been zit in een beugel. Zij loopt steunende op een stokje. Woensdagavond is door trein 378 op den locaal-spoorweg Medeuiblik-Hoorn nabij Mtdeuiblik een landbouwer, die den spoorweg passeerde, overieden. De heide beenen werden hem afgereden. Kort daarna is de ongelukkige overleden. De handel in eieren van bergeenden neemt op Tessel van jaar tot jaar toe. Deze eieren, die door de bergeenden diep in ko nijnenholeu in de duinen worden gelegd, zijn moeielijk te vinden. Toch zijn er som mige personen, die nagenoeg 2UÜ stuks per week weten te bemachtigen, welke zij tegen 15 ct. per stuk verkoopen. Vele der eieren gaan naar hel buitenland, om kunstmatig te worden uitgebroeid. BI' ITËK LAiNDSGHE BEËÏüJITEiN Klt'CitlLA In de gisteren door het lagerhuis ge houden zitting heeft sir James Fergussou aangekondigd, dat liet sultanaat Zanzibar, met uitzondering van de strook welke aan de Duitsch Afrikaausche maatschappij is af gestaan, onder het beschermheerschap van Engeland werdt gesteld. De heer W. II. Smith deelde mede dat, zoodra de overeenkomst met Duitschland zal zijn gesloten, een voorstel betreffende den afstai.d van Heligoland bij 'net lagerhuis zal worden ingediend. liet huis heeft art. 1 van het wetsont werp belr ffende den aanslag in de plaatse- lijkke belastingen met 228 tegen 224 stemmen aangenomen. Deze zwakke meerderheid is een gevolg van de afwezigheid van vele concer- vatieven. Li afwachting van de beslissing van het parlement over de overeenkomst tusschen Duitschland en Engeland, houden de Enge) sche bladen zich nataurlijk in de eerste plaats bezig met den afstand van Helgoland aan Duitschland. De Times, de Standard en de overige regeeringsbladen blijven de overeenkomst ver dedigen, op grond, dat het verlies van het waarilelooze Helgoland ruimschoots wordt ver goed door het rijke gebied, dat Eugeland hier voor in Oost Afrika verkrijgt. De Daily News, het hoofdorgaan der libe rale oppositie, keurt de overeenkomst nog niet uf, doch de liberale Daily Chronicle en de radicale bladen koinen zeer heftig tegen detT afstand van Helgoland op. Daar de radicalen zelf het verkoopen van Helgoland meer malen in het lagerhuis hebben verdedigd, wordt nu op den voorgrond gesteld, dat juist het afstaan van het eiland aan Duitschland een bezwaar is. Indien Helgoland aan Dene marken ware afgestaan, zou de „capitulatie" minder erg zijn geweest. De Daily Chronicle voorspelt zelfs, dat het ministerie zal vallen en bet parlement zal worden ontbonden, doch zoover zal het wel niet komen. Natuurlijk maakt de oppo sitie gretig gebruik van deze zaak om het ministerie in gevaar te brengen, maar er bestaat nog niet de minste reden om aan te nemen, dat de overeenkomst, welke de regeering met Duitschland heeft gesloten, dergelijke gevolgen zal hebben. De oppositie zal de regeering nog niet lastig vallen over den afstand van Heligoland. De regeering zal heden inlichtingen geven. De Daily Chronicle bestrijdt deu afstand van Heligoland zeer heftig. De Standard betoogt, dat alleen Engelands vijanden reden hebbeu om de Duitsch Engelsche overeenkomst te betreuren. Het vergelijk getuigt van lord Salisbuty's diploma tieke bekwaamheid, gelijk de toekomst zal leeren. Volgens de Pall Mall Gazette trachtte graaf Herbert Von Bismarck reeds in 1889, toen de Duitsche keizer zich te Loudeu be vond, van Engeland den afstand van Hel goland te verkrijgen tegen overgave van Damaralaudmaar zijne pogingen waren vergeefs. De Duitsche keizer wordt tegen het einde van Augustus te Cowes verwacht. In depêches uit Edinburgh wordt ge meld, dal Stanley loochent, dat hij opposi tie voert tegen het door Engeland met Duitschland gesloten tractaat. Hij vindt hel integendeel een voortreffelijk tractaat. Hij «preekt het bericht zijner benoeming lot gouverneur van den Cougo-slaat tegen. F A s4 55 |.ji H. De ministerraad heeft gisterochtend krachtige maatregelen genomen, ten einde te verhinderen, dat de cholera, welke in Spanje schijnt te heerschen, van de landzijde of over zee naar Frankrijk word overgebracht. Verscheidene der te Parijs in hechtenis genom n nihilisten zijn weder in vrijheid gesteld. In den gemeenteraad van Nimes heeft Dinsdag avond een looneel plaats gehad zooals in dergelijke vergaderingen zeker niet iederen dag voorkomt. Na eenige voorafgaa de schermutselingen, werd den inaire, den lieer Pascal, door het lid Auu as vei weten dat hij zich tijdens het bezoek van den president Carnot had iaten beleedigen, door genoegen te neuien uiei eene plaats in het lorde rijtuig in den stoet. Deze woorden werden eensdeels n.et toejuichingen, aan den and reu kant met protest begroet. De raads leden interpelleerden elkander over en weer en dreigden elkander met de vuist. Hel aanwezige publiek mengde er zich in en schreeuwde dat hooren en zien verging. De maire rinkelde koortsachtig met zijne schel, maar zonder resultaat, zoodat het geraas ver dubbelde. Hij riep toen: „Ik hef de zitting op en verzoek u h en te gaan". Maar nie mand verroerde zich. De uniire verliet zijn zetel en de zaal. Na een-go oogeublikken kwam "ij weer binnen, voorzien van zijn sjerp eu begeleid door 25 politie agenten met den hoof l-comuiissaris aan hel hoofd. De maire wendde zich daarop tot den commissaris en vorzocht deze de zaal te doen ontruimen. De raadsleden klampten zich vast aan hune zetels, maar de agenten namen ze op met of zonder hun stoel en brachten ze buiten. De heer Beruis protesteerde en zeide, dat zijne hoe danigheid van afgevaardigde hem ou ischend baar maakte. Zooals wel te denken valt, heerschte er gedurende deze uitzetting „mauu miiitare" eene onbeschrijfelijke wanor de in de zaal; het gaslicht werd uitgedraaid, vervolgens weer ontstoken. Eindelijk, na een half uur van ontzettend rumoer eu v..n schandelijke tooneelen, was de zaal ontruimd alleen den heer Beruis had men op zijne plaats gelaten. Er lieerscht in de stad groote opschudding. Volgens de Prance zal de Russische kroouprtns, alvorens zijne reis om de wereld te beginnen, Cherbourg aandoen en een be zoek te brengen te Parijs. ITALIË. De Italiaansche Kroonprins is Z- udag avoud te elf oren te Rome aangekomen. De kouing, de ministers, verschillende hooge waardigsheidsbekleeders, de afgezant van Ma rokko wachten hem aan het station op. Dc Italiaausche minister van oorlog Viale zal waarschijnlijk in de kamer van afgevaardigden worden geïuterpelleerd over het volgende, dat te Udiue, nabij de Oos- tenrijksche grenzen, is voorgevallen Een regiment cavalerie, daar in garnizoen, maakte een marseh in de richting der gren zen. Te Visco aangekomen, werd het regi ment opgewacht door een twintigtal Oos- tenrijksche officieren, aan wie het ftaliaausch regiment de militaire eer bewees en die daarbij werden begroet met fanfares. Nadat de Oosteurijksche officiereu die begroetiug hadden beantwoord, werden deze uilgenoodigd zich aan de sFits te stellen van het Italiaansche regiment, met hetwelk zij Udiue binnentrokken, hóór was sedert den afstand van Venetië de Oostenrijksche uniform niet gezien, eu hunne verschijning wekte veel opzien. In een der koffiehuizen werd hun door de Italiaansche officieren een „eere-puuch" aangeboden. Middelerwijl had zich voor het koffiehuis eene menigte volks verzameld. De Crarihaldiuansche hymme werd aangeheven en het refrein Va, faori d'ltalia, va, stra mèrel (Vertrek uit Italië, vertrek, vreemde ling I) herhaald. De politie kwam tusschenbeide, maar de menigte, opgewonden als zij was, ging niet uiteen. Slechts de beloften, dat de Oostenrijksche officieren nog denzelfden avond Udiue zou den verlaten, bracht de menigte tot bedaren fntusschen bleven de officieren eu werden zij den volgenden ochtend door de Italiaausche officieren tot de grenzen vergezeld. Biljetten werden aangeplakt, waaiin gezegd wordt, dat indien de Italiaansche officieren Custozza mochten vergeten hebben, de in woners van Udiue van hunnen kant aan de Oostenrijksche bommen van 1848 gedachtig zijn gebleven. DIIIT»«JI1LAVB. De budget-commissie van de rijksdag heeft eenstemmig de voorgestelde verbooging van bezoldiging voor stafofficieren, kapiteins van de le eu 2e klasse, benevens voor de le-luitenants en beambten van de derd tariefklasse, verworpen. De toestand van den erfprins vaa Meiningen, die te gelijk nu t koizer Wilhelm uit hel rijtuig viel, is zeer ongunstig, [),j zijn val werd hij in de linkerzijde ernstig door de greep van zijn sabel bezeerd. l)e prins zal zich naar Wiesbsden begeven om zich onder dr. Metzger's behandeling te stellen. Gelsman en Kleinertz hebben, zooals voor het gerecht te Freiburg werd mede gedeeld, verklaart, dat zij van metront BulkU-y 30,000 mark hadden ontvangen om Mr. Hoek te vermoorden. Zij zouden in het volbrengen der daad samen nog 170,0111' mark krijgen. Het O. M. melding makende van de pogingen, door mevrouw B. aangewend o<n aan Mr. 11. de voogdij over zijne kinderen le onttiekkcii, sprak de verwachting u.t (1st geen Duitsch rechtsgeleerde zou te vinden zijn otn haar bij verdere wederrechtelijk stappen tegeu haren schoonzoon te onder, steunen, daar dit de eer en het aanzien de Duitsche balie zeer zou benadeeien. De verdediger der aangeklaagden (dij alleen wegens laster tegen Mr. Hoek terecht stonden, aangezien niet bewezen is, dat zij voornemens waren, den moordaanslag ij plegen) pleitte verzachtende omstandigheden, üelsman werd veroordeeld tot 4 en Klei- nertz tot 3 maanden, terwijl de preventieve hechtenis in mindering werd gebracht. RIISLAKD. Mag men den Weener berichlgevti van de Times gelooven, dan wordt de bin nenlandsche toestand van Rusland steed ongunstiger en is de verhittering tegeu di gebreken en misbruiken van bet literscbenli regime steeds stijgende. Dcor het „comij ter bevrijding der Russische natie" is manifest verspreid, waarin de revolutioiiain leiders hun voornemen te kennen gegeven hebben, om, het moge kosten wat het het despotisme, „dat thans erger dan ooit in Rusland woidt uitgeoefend" te bestrijdei en een einde te maken aan een „volstrekt verdragelijken staat van zaken". Naar di berichtgever verneemt, heeft de Russisch regeering grond om te gelooven, dat de te volntionaire leiders in de hoogste kringen veel steun vinden en zelfs in het leger, Moskou, Petersburg, Wilna en Odessa so, den nogal arrestatiën hebben plaats gehii ZANZIBAR. Uit Zanzibar word gemeld, dat na li bezetting van Lindi Mikiudani door li Duitsche troepen, daar weer karavauen «i het binnenland zijn aangekomen, en da inwoners, die gevlucht waren, terug ztji| gekeerd. NAROHKO. Van Tanger wordt gemeld, dat er It Uxda wanordelijkbeden hebben plaats gehai De Kabylen in die grenslanden zijn in oj- stand gekomen. In de stad z lve hailèi bloedige gevechten plaats eu de poorten want gesloten. De stammen der Zemmurs en Benni Hassau hebben opnieuw een oproerige houding a«u genomen. Zij zijn vast besloten weerstandltj bieden aan de keizerlijke troepen. De Kaides hebben den Sultan de geschenk» teruggezonden, welke de Vorst hun gegeia had. De Beni-Hassans hebben hun vrouw; en kinderen naar het hoogste en onloegai' kelijke gedeelte van het gebergte gezonde') en verklaard dat zij met de wapens in band de eischen van deu Sheriff zullen il wijzen. Zij zullen zich alleen onderwerpt! ingeval hun een belasting kwijtgescholdet wordt. Prins Muley Hamed, zoon des Sultane, aan het hoofd der troepen uit het Zuiden) die te Marokko saamgetrokkeu waren, genoemde streken aangekomen. De prins liet zeven oproerige hoofden gej vangen nemen en onthoofden. Hij gaf daaru' kennis aan zijii vader, die deze gestreng!» afneurde. Muley Hamed antwoordde dat hij <M noodig geoordeeld had in het belaug den keizer. PER TELEGRAAF. WASHINGTON, 20 Juni. In het I»! van afgevaardigden verzetten de democrat" zich krachtig tegen het verwijzen der int"1' wet naar eene commissie, met de opdn® de quaestie vau de vrije aanmunting zilver te bestudeeren. De voorstand»1 der vrije aanmunting behaalden me' tegen 106 stemmen de overwinning. BUENOS-AYRES, 20 Juni. Gisteren" hier een buitengewone ministerraad gek* den, naar aanleiding van den verontrul*' den politieker) toestand in de provinciefi® SOFIA, 20 Juni. Het bof van apl*1 begonnen met de behandeling van iie' VA

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2