BINNENLAND8CHE BERICHTEN. <r! :t I6' BUITENLANDSCHE BERICHTEN. HB3 k 'tl» «a «ra wast «m 9°. Verzoek van liet bestuur der Christe lijke school voor meer uitgebreid lager on derwijs omtrent bet gebruik van het lokaal aan de Haarlemmerstraat. Het verzoek van de Leidsche Melkinrich ting e. a. omtrent demping van een ge deelte der Rijnsburgersiugelsloot komt nu aan de orde, als 10de punt op de agenda. De heer Van Hoeken begrijpt niet waar om hier de bewoners zelf moeten zorgen voor de demping, terwijl in deze zitting een voorstel zal in behandeling komen om eene gracht te dempen voor gemeenterekening. Heide gevallen toch gaan de gemeente aan. De voorzitter antwoordt dat hier eenvou t ig een verzoek in behandeling komt. Willen de bewoners daar op eigen kosten dempen, dan is 't slechts aan den raad op het ver zoek daaromtrent te beslissen. Wil de heer Vau Hoeken een voorstel doen om de dem ping te doen plaats hebben op kosten der gemeente en wordt dat voorstel ondersteund dan zal 't worden in behandeling genomen. De heer Van der Breggen stelt voor dat de demping niet zal mogen worden voort gezet wanneer zich één der aanwoueudeu niet bij de adressanten aansluit. In dien zin gewijzigd wordt het verzoek bij acclamatie aangenomen. Thans worden zonder discussie of hoof delijke stemming toegestaan. 1 ltf. Verzoek van P. Toutenhoofd, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld hoogere burgerschool voor meisjes. 12°. Verzoek vau P. J. Hartevelt en G D. J. Beuliuk, om twee bruggen te mogen leggen over de Zoeterwoudsche singelsloot en een zinker in die sloot, en 18°. Verzoek van W. en G. Splinter, ter bekoming van grond aan de Oosthavenstraal. Het voorstel betrekkelijk de demping van de Binnenvestgracht tusschen de Mare en de Tweeliugstraat (punt 14 van de agenda) wordt ter behandeling verdaagd, aangezien de commissie van financiën nog geen rap port heeft kunnen indienen. De heer Juta verzoekt zijne medeleden persoonlijk zich van den toestand aldaar te gaan vergewissen en de bezwaren van den beer Bots, leerlooier alhier, te gaan hooren, wiens bedrijf voor uitoefening onvatbaar zou zijn geworden wanneer tot demping beslo ten werd. 15°. Wordt goedgekeurd het voorstel van burg. en weth. tot het instellen van eene rechtsvordering tegen den schipper G. Van Parijs Jr. tot vergoeding van de schade wegens aanvaring van de St. Nico- laasbrug. Alsnu is aan de orde punt 16 der agenda, nl. de suppletoire staat van begrootiug, dienst 1889. De heer Fockema Andreae stelt voor ook dit punt te verdagen, omdat de commissie van financien slechts twee dagen heeft ge had de zaak te onderzoekeu en rapport uit te brengen. De voorzitter meent dat de zaak geen uitstel lijden kan, omdat vdér 1 Juli de rekening moet gesloten zijn. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Nog werden toegestaan of goedgekeurd: 17°. Verzoek van dr. J. J. Neurdenbnrg, om terugbetaling van schoolgeld (lager on derwijs). 18°. Verzoek van G. Bamp, om een dui ker te mogen leggen door den Zijldijk. 20°. Verzoek van den pachter van het Leiderdorpsche bek om vergoeding van de schade, geleden tengevolge van herstellingen aan de brug. 21°. Verslag van de commissarissen der Stedelijke Gasfabriek over 1889. 22°. Rekening der Stedelijke Gasfabriek over 1889, en 23°. Rekening van de Bank van Leening. Ook punt 19, voorstel tot verkoop van Inschrijving op het Grootboek, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, nadat een voorstel van den heer Verster van Wulverhorst naar aanleiding van eene opmerking van den heer lockema Andreae als lid der commissie van financiën om de behandeling van dit punt te verdagen, was verworpen met 13 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Dnessen, Zillesen, Van Hamel, Bool, Knappert, Van Bultingba Wichers, Van Masijk Huyser van Reenen, Tielemau, Van Hoeken, Koetser, Zaalberg, Hasselbach en De Goeje. De heer Fockema Andreae hield zich buiten stemming. Bij behandeling van punt 20 werd een brief voorgelezen van den heer De Sturler, die tot zijn spijt de zitting niet kon bij wonen. Tot zijn spijt, omdat hij anders zou gezegd hebben dat niet zooais de pachter van het Leiderdorpsche hek schrijft de sleepboot van de Leidsche Zoutkeet tegen de brug is aangevaren, maar wel een door die boot gesleepte aak, cn dat levens de brug slecht was op sommige plaatsen. De voorzitter meent dat deze zaak hier weinig met het voorstel te maken heeft. De heer De Sturler make die quaestie met den pachter uit. Daar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. LËIUËN, 1» Juni. In de hedenmiddag gehouden verga dering van de Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde, in het Nutsgebouw alhier, zijn tot biimenlandsche leden gekozen de navolgende heeren Dr. H. Van Herwerden, hoogleeraar te Utrecht; dr. G. Bellaar Spruit, hoogleeraar te Amsterdam; mr. 11. L. Drucker, hoog leeraar te Leiden; mr. J. A. Feith, com mies-chartermeester bij liet rijksarchief te Groningen; dr. J. D. Frenay te Leiden; W. Rooseboom, lid van de tweede kamer te 's Hage; dr. M. Treub, directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg; mr. J. L. Berns, archivaris van Friesland te Leeuwar den; mr. J. E. lleeres, adj. commies bij hei rijksarchief te 'silage; dr. J. J. Hart man, conrector aan het gymnasium te Lei den; mr. H. Ph. De Kanter, advocaat en schoolopziener te Brielle; dr. mr. C. P. Burger, beambte bij de universiteits-biblio- theek, te Amsterdam; dr. H. Blink, te Am sterdam; dr. H. G. Van de Sande Bak- buyzeu, hoogleeraar te Leiden; W. F. Mar- gadant te 's Hage; mr. F. Gratauia, archi varis van Drente te Assen; dr. U. Ph. Boissevain, hoogleeraar te Groningen; mr. W. W. Van Leunep, wethouder van onder wijs te Amsterdam; C. Jonckbloet, priester te Maastricht; S. W. Tromp, gewezen as sistentresident van Sintam, te 's Hage; mr. A. C. Bondam, archivaris van N.-Brahant te 's Bosch; W. P. Van Stockuro, te's Hage; dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom, hoog leeraar te Leiden; J. L. A. Brandes te Ba tavia; mr. L. 11. J. Lamberts 11 urrelbriuck te Leiden. Tut buitenlandsche ledende heeren Fl. Van Duyse te Gent; G. Bonet-Maury te Parijs; dr. Guido Gezelle te KortrijkErnst Miiller, te Languau, mr. J. C Moens te Lymington. Nog weid ouder daverende toejuichingen prof dr. M. De Vries tot eerelid der Maat schappij benoemd. Tot bestuurslid, in de plaats van den in October e. k. aflredeuden bestuurder dr. J. Ten Brink werd gekozen de heer dr. A. Kluyver, alhier, met wien op de voordracht stond de heer dr. A. Beets, alhier De vergadering werd besloten met een maaltijd op Zomerzorg. Programma van de Lustrumfeesten. Maandag 23 Juni. Inhalen der reü nisten en hunne verwelkoming door den president vau het Leidsche stndeutencorps. Receptie op de sociëteit Minerva en con cert aldaar. Dinsdag 24 Juni. Matiuée musicale op het feestterrein. Optocht, voorstellende den intocht van Karei V binnen Nijmegen, den 9den Fe bruari 1516. Matiuée musicale en concert op het feest terrein. Woensdag 25 Juni. Receptie van Karet V, Matinée musicale op het feest terrein. Oafé chantant op de sociëteit Mi nerva. Donderdag 26 Juni. Matinée mu sicale te geven door het gezelschap Arena Studiosorum" op Zomerzorg, Vauxhall en bal, door de sociëteit Mi nerva aangeboden, op het feestterrein. Vrijdag 27 Juni. Matinée musicale, aangeboden door het gezelschap ,Njord", aan het Warmonderbek. Kertnesse d'été en bal champêtreaange boden door het gezelschap Doclrina", op Zomerzorg. Zaterdag 28 Juni. Matinée musicale op de sociëteit Minerva. Vauxhall en bal, door de gezelschappen jSeinpre Crescendo" en yPro Patria" aan geboden, op het feestterrein. Dinsdag 2 4 Juni zal het feestterrein geopend zijn van 10 uur 's morgeus tot middernacht. Van 124 unr matinée musicale, en te 7 uur groot coucert, beide op het feest- ierreiu. De collecte van het fonds van den gewapenden dienst in de Nederlanden ge houden op 18 en 19 Juni 1890 heeft in de gemeente Leiden opgebracht, na aftrek der onkosten, de somma van f 160,6SJ- Uit het jongste verslag over den toe stand der kweekschool voor zeevaart, uit gebracht door den directeur, kapitein-luite nant t. z. C. H. De Goeje, blijkt dat die inrichting gedurende het jaar 1889 in bloei- enden toestand heeft verkeerd. Het aantal jougeilfj die aangenomen werden om er hunne eerste opleiding voor den zeedienst te ontvangen, bedroeg 263, tegen 216 en 245 in de beide vorige jaren, niettegenstaande bij eene strenge keuring 72 pet. afgewezen waren. Den lsten April werden 128 en den lsten October 116 naar het opleidings schip te Amsterdam overgeplaatst, en die voldeden, dank zij de onvermoeide pogingen der onderwijzers, bij het einde van den cur sus allen aan de eischen, welke gesteld zijn voor overgang naar de opleidingsschepen. Allen konden behoorlijk lezen, schrijven en rekenen, en waren verder voldoende geoefend in de theorie en praktijk der vakken, meer uitsluitend tot het zeemansbedrijf belioorende. De goede en opgewekte geest, die steeds onder de jongens heeft geheerscht, viel ook dit jaar weer op te merken. Voor een groot deel is dit hieraan te danken, dat verveling, die bron van alle kwaad, huu on bekend is, want van den vroegen morgen tot den laten avond worden zij onafgebro ken bezig gi houden. Gepaste uitspanningen brachten verder niet weinig daartoe bij. Op 's konings verjaardag werden alle jon gens uitgenoodigd tot bijwoning van een assaut, dat in de Stads Gehoorzaal gegeven werd door de onderofficieren van bet 4de regiment infanterie. Den 13den Mei, op het feest van 's Rollings 40jarig jubilé, na men de leerlingen op veizoek der feestcom missie 's avonds deel aan een gondeloptocht. De sloepen waren bij die gelegenheid op verschillende wijzen getuigd om den indruk te maken van miniatuur-zeeschepen vau verschillende soort, en toen zij A giorno verlicht, statig achter een sleepbootje door Leiden's grachten voeren, maakten ze werke lijk een aardig effect. De feestcommissie dankte niet alleen schriftelijk voor den Bteun, vau het personeel der kweekschool bij bet feest ontvangen, maar noodigde de jongens uit tot eeiie voorstelling in de goochelkunst, en schonk daarenboven ieder der deelnemers een gevulden sigarenkoker. Ook de verschillende vereenigingen van leden van het Leidsche studentenkorps ver schaften deu knapen menigmaal een wel kome uitspanning. De gezondsheidstoestand was het geheele jaar bijzonder gunstig, tot 19 December de influenza hare intrede deed. Den 23sten Dec. waren van de toen aanwezige 145 leerlingen 96 onder geneeskundige behande- ling, en moesten, daar de ruimte in het hospitaal onvoldoende bleek, twee slaapzalen in het gebouw als tijdelijk ziekeuverblijf worden ingericht. Bij bet meerendeel der lijders had de ziekte echter gelukkig een goedaardig verloop, en zoo konden de zalen na betrekkelijk koiten tijd weer ont ruimd worden. Door verscheidene personen word de kweekschool in 1889 bezocht; onder deze bezoekers waren ook eenige vreemdelingen, o. a. de Italiaansche kapitein ter zee Rosa- liui en de Japansche prins Takebito Arisu- gawa, bloedverwant van den Mikado. Den 16eu Mei ontving de kweekschool een be zoek van den minister van marine, verge zeld door den kapitein ter zee, chef van hel personeel. Na eerst tot in de kleinste bijzonderheden de geheele inrichting bezich tigd te hebben, woonde de minister de les sen en oefeningen der jongens bij, en be tuigde zijne bijzondere tevredenheid over alles wat hij gezien had. Gistermiddag sloeg nabij de Clare- steeg een kalf dat door een jongen geplaagd werd, zóó achteruit dat 't den bengel een paar tanden uit den mond sloeg. Hedenochtend te ruim halfacht is iu den "Vliet nabij de Neksiuis een schuitje, dat ruim 1000 pinten melk in had, door een sleepboot aangevaren en gezonken. De roeier van het schuitje werd door de opvarenden van bet sleepbootje gered en de melkkannen werden door hen opgevischt. Dat niet alle melk op 't appel was laat zich deuken. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. in- structie-zeilkorvet Nautilus, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee H. G. Hilde- brandt, den 17deu deztr te Christiauia aan gekomen. Aau boord was alles wel. Het afgetreden lid van de tweede ka mer, mr. H. Sineenge, is in de Dinsdag gehouden vergadering van de liberale kies- vereeiiiging te Meppel, met algemeene stem men weder candidaat gesteld. Gisterenochtend zijn te Katwijk aan Zee vier schuiten van de versche visscherij terug die 11. Maandag in zee zijn gezeild. Zij maakten besommingen van f 40 tot f 60. De 79jarige weduwe T. te 's-Hage bracht gisteren volgens gelofte haar overleden echtgenoot gedaan weder de gewone hulde aan den held van Waterloo door aan het standbeeld op het Buitenhof een krans te hechten. De laatste twee jaren was zij door een ernstige ziekte verhinderd die hulde te brengen. In de Egelantiersstraat te Amsterdam moet, volgens De Tijd een circa 25jatige booswicht zijn vader met een talhout hebben doodgeslagen. Reeds meermalen was de e|. lendeting in arrest geweest, wijl hij zij,, vader vervolgd ol met een mes gedreigd had, In de woning van den liper Druiven- steijn op de Stadhouderskade te Amsterdam heeft men getracht in te breken, terwijl de familie buiten de stad vertoefde. Niemand anders dan de dienstmaagd was thuis en sliep in een der bovenkamers. Door eenig geritsel des nachts om half twee gewekt dacht de meid aanvankelijk aan ratten, maar hoorde weldra, dat er dakpannen werden verschoveu, iets waartoe men een rat toch moeilijk in staat kon achten. De dienst, bode, hoewel erg geschrikt, wist toch nog spoedig genoeg een politie agent in huis t» krijgen, die met getrokken sabel op de in brekers losging. Deze hadden zich echter bijtijds uit de voeten weten te maken langs denzelfdeu weg, als waarmee zij naar boven waren gekomen. Een viertal dakpannen had den ze reeds uitgelicht. Te Helder worden door eenige heeren pogingen aangewend dezen zomer een zeil- en roeiwedstrijd ter reede van Tessel te houden. Gisteren, op den gedenkdag van den slag bij Waterloo, werd op het landgoed ,,8'r Marialnst te Apeldoorn fajt eerste Christelijk zangersfeest gehouden. Het feest werd ge opend met het zingen van een welkomstgroet door de zangvereeniging ^Concordia" en een kort inleidingswoord van den voorzitter van den bond, waarna alle aanwezigen het bonds lied amhieven, gevolgd door de koraal Evang, Gez. 3:1, terwijl ds. J. H. Wiersma van Amsterdam daarop een feestrede hield. Nadat vdér de pauze verschillende zang- nnmmers waren uitgevoerd, werd de schart feestgangers tegen half drie verblijd door de komst van hare majesteit de koningin en hare koninklijke hoogheid prinses Wil. helmina. Nadat de vorstelijke personen door het bestuur op het feestterrein waren ont- *l!r' vangen, onder aanbieding van twee prachtige ruikers, hield graaf Van llogendorp eei toespraak tot hare majesteit, waarna de gers een welkomstlied aanhieven. Koningin en prinses vertoefden geruimen tijd op het feestterrein en het behaagde hare majesteit meermalen haar hooge ingenomen heid met den voortreffelijke» zang te be tuigen. Aan de uitvoering werd deelgenomen door de afdeelirigen 's Qravenhage, Alkmaar, Gouda, Utrecht, Apeldoorn, Ridderkerk en Noordwijk van den Gbristelijkeu zangersboml. In den loop van den dag werden nog redevoeringen gehouden door ds. H. A. C. Heinecken van Amersfoort, die over bet streven van den zaugersbond sprak en door ds. Hattink van Apeldoorn, die het feest met eene rede besloot. (D. v. Z.-H. en Gr.) Onder de maaiers, die zich dezer dagen bij een boer in Friesland aanboden voor het werk iu het hooiland, bevonden zich twee onderwijzers, die, hoewel ze reeds verleden jaar hunne akte ontvingen, er niet iu moglen slagen eene betrekking te vinden, Onder de gemeente Heinkenszand viel Dinsdag de rietdekker Ant. Spruit van 'e- Heerenhoek van het dak eener bouwschuur. Het losraken van een haak moet den val veroorzaakt hebben. Gisteren is hij aan inwendige kwetsuren bezweken. Z< rlncl M' jiir» Ji rcofft liag Itiai Ier e mg [Ofte ireir In iialr igeer Kin eei rbrev ireii o di oner ba VI iodli [teel Te loom 18 tien kb |tle eroo' Te ionen Intiv dole: nu i Te breid jhet li bi bin: bond, nve: AM Jl US Cert. Ito lito kef )blig: i o U >blig ito ito i to [oschi Paosw O iioi/I febr. lib. bi blig J Itite kol FAAXHKM K. De butged-commissie der kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp Rouvier, strekkende tol het aangaan eeuer leening van 700 millioen, met een vaste rente van 3 pCt., aangenomen. SFAIVJ E. De Cortes hebben den Hertog van Braganza, prins Luiz, als vermoedelijken troonopvolger erkend. Aan Le Temp» wordt uit Madrid ge seind: De opperste gezondheidsraad beeft verklaard, dat de gele koorts te Malaga io aangebracht door het stoomschip Fernand Cortes, dat vau New-Orleans kwam. Het dorpje Puebla del Rugatin Valencia, waar de cholera is uitgebroken, telt 1800 inwoners. De naburige dorpen Montechel"/ Albaïda, Pal ma en Ador, waar zich ook ziektegevallen hebben voorgedaan, werden ook in 1885 door de cholera bezocht. i,r «j bi 1 i: it

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2