BINNEN LANDS0HE BERICHTEN. BUITENLANDSOHE BERICHTEN. pwst "•ar1 Volgn. 95. Onderhoud van water werken. Volgn. 99. Kosten voor duinwaterlei ding f 548.05. Volgn. 101. Reiniging van riolen, .stel sel Liernur" f 191.74. Volgn. 104a. Dag- en weekloonen der werklieden f1044 046. Volgn. 117. Belooningen aan braud- spuitlieden f 1144.89. Volgn. 120. Verdere uitgaven in zake de politie f 79.466. Volgn. 127. V. Diverse uitgaven voor het gymnasium f89.05. Voign. 128. I. Jaarwedden leeraren mid delbare scholen f 666.34. Volgn. 135. Kosten van instandhouding van schoollokalen f 1394.72. Volgn. 137. Kosten van het aanschaf fen en onderhouden van schoolmeubelen f570.22. Volgn. 138. Kosten van schoolbehoef- ten f461.006. Volgn. 139. Kosten van verlichting en verwarming f899.266. Volgn. 143. Kosten van sehoolbiblio theken f30.166. De laatste drie posten in verband met de oprichting van de school aan de Langebrug. Volgn. 151. II. Kosten van geneesmid delen f832. Volgn. 152. Verpleging van krankzin nigen f975.70. Volgn. 158. Kosten van verpleging in het Ziekenhuis der rijks-universiteit f838.25. Volgn. 164. Rente van bijzondere geld- leeningeu f 1475. Volgn. 167. Pensioenen enz. f 116.60. Volgn. 172. Kosten van publieke ver makelijkheden f480.076. Volgn. 184. Kosten der gast- en lo- prooshuizen f 1417.44. Het gezamenlijk bedrag der uitgaven waarvoor de noodige gelden alsnog zullen moeten worden aangewezen bedraagt alzoo f22.153.346. Ingevolge art. 2 der verordening, houdende reglement voor de bank van lie ning, hebben burg. en weth. den gemeente raad aangeboden een in alphabetische orde gestelde voordracht voor de benoeming vau een commissaris van genoemde instelling, ter vervulling van de vacature wegens de periodieke aftreding van mr. J. T. Buys. De voordracht is opgemaakt met de navol gende namenmr. J. T. Buys, mr. H. Van der Hoeven, en mr. S. Le Poole. Na overleg met den voorzitter der commissie van fabricage geven burg. en weth. den gemeenteraad in overweging aan G. Ramp, wonende aan den Zijldijk, ver gunning te verleeneu tot het leggen van eene buis door den dijk tot aanvoer van water naar zijne woning en het plaatsen van een grintbak in de Zijl voor die pijp. Burg. en weth. stellen den gemeen teraad voor, ter voldoening in de behoefte aan kasgeld, te verkoopen de ingeschreven kapitalen op het Grootboek der Nationale werkelijke drie pet. rentegevende schuld ten name van de gemeente Leiden, en zulks tot een nominaal bedrag van f 34.300. Van de collectie schilderstukken in de nieuwe Uartevelt Kunstzaal achter de Laken hal «ijn reeds de volgende nummers ver kocht: N°. 9 van den catalogus, Victor Bauffe, lentedag in de omstreken van Leid- schendam. N°. 85. Floris Verster, schoor steenmantel. N°. 45. W. F. Van Konijnen burg, landschap en N°. 69. M. Kamerliugh Onnes, bloemen (aquarel). Voor de verloting werden aangekocht: J. Van de Sande Bakhuizen, landschap, n°. 3 van den catalogus. W. F. Van Ko nijnenburg, landschap, n°. 43 en Théophile Do Bock, landschap (krijtteekening), n°. 16 van den catalogus. Door de heeren F. A. Lindeman en mr. H. L. Van Bloemen Waauders, beiden te Breda, is aan de verzameling van Oos- tersche bandschriften bij de rijks-universiteit alhier ten geschenke aangeboden eene be langrijke collectie van Kawi Javaansche handschriften op lontar (palmblad) of zoo genaamd Kropak's, bestaande uit 16 stuks, waaronder 4 bevattende eenige boeken uit het Mahabbarata, 1 Brahma purhna, 1 Dar- ma vepa pati (wetboek) en 1 Kidoeng Djah Tantri. Den schenkers is daarvoor den dank der regeering betuigd. StCl.) Bij het gisteren gehouden Litterarisch Mathematisch examen, zijn van de 7 can- didaten geslaagd de beeren H. C. Van der Horst, van Alfen; C. K. Göllner; van Haarlem en G. A. Ootrnar van Leiderdorp. De off. v. gez. 2e kl. R. Sleeswij k, van het 6e reg. inf., gedetacheerd bij het militaire hospitaal te Utrecht, wordt 1 Juli a. s. gedetacheerd in de legerplaats bij 01- debroek ter vervanging van den off. v. gez. 2e kl. J. J. Rinkel van het 4e reg. inf., die na overgave van den dienst in gemelfe legerplaats naar zijn garnizoen Leiden zal terugkeeren. Gisteravond werd op de Botermarkt een man door een zenuwtoeval getroffen. Door de welwillende hulp van eenige voor bijgangers werd de man weer op de been geholpen. Ter gelegenheid van het 75 jarig jubi leum van den gedenkdag van Waterloo is van de Rotterdamsche Courant, uitgegeven door de firma D. Van Meurs, een feest nummer aan het Koninklijk Huis eerbiedig opgedragen. Het titelblad, geheel in goud met versierden rand, geeft te midden van wapens het portret van Willem, den held van Nederland. In de binnenbladzijden zijn, behalve een toepasselijk gedicht, opgenomen de koerierberiohten uit de Rotterdamsche Courant van 19, 21 en 27 Juni 1815. Ook de firma F. B. Van Dit mar, te Utrecht, gaf een feestnummer van de Ltrechtsche Courantnieuws- en advertentie blad. We ontmoeten er portretten in van den prins van Oranje, van den hertog van Wellington, van een oud-strijder van Wa terloo en van den maarschalk Blücher. Voorts bevat bet nummer, dat geheel op oranjepapier is gedrukt, eene afbeelding van den slag van Waterloo, artikelen getiteld: De twee gewichtigste momenten van den slag bij Waterloo; wat Napoleon's gids vertelde van den 18den Juni 1815Naar Waterloo het slagveld bij Waterloo; gedenkdag bij Waterloo; de leeuw van Waterloo; danklied op den Waterloo-dag en een kort overzicht van de feestelijkheden te Utrecht op heden. Ook het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage verscheen heden met een sier lijk gewerkten rand, terwijl de Haarlemsche Courant bij haar nummer ven heden een afdruk gaf van twee //Extraordinaire" van 1815 N°. 73, van de „Opregte Dingsdagsehe Haarlemsche Courant van den 20 Junij", gedrukt te Haarlem bij Johannes Enschedé en Zonen, stadsdrukkers. Hierin zijn af gedrukt de dépêches door den koning uit Brussel ontvangen tijdens de hachelijke dagen van 1815. Hier ter stede waait uit tal van openbare gebouwen en particuliere woningen de drie kleur ter herdenking aan den beroemden slag. In enkele andere gemeenten viert men meer of minder algemeen feest. Van bizon- dere feestvieringen binnen Leiden kwam ons niets ter oore. UNIVERSITEIT. Heden werden bevorderd, aan de rijks universiteit alhier, tot doctor in de rechts wetenschap, de heer L. Van Praag, geb. te Amsterdam, na verdediging van zijn acade misch proefschriftgetiteldDe beteeke- nis van wettelijk voorschrift" in het Wet boek van Strafrecht" (cum laude)en tot doctor in de geneeskunde, de heer J. M. Dutilh, geb. te Rotterdam, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Over traumatische neurosen". Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegd door de heeren Voorbereidend examen godgeleerdheid A. De Koe. Candidaats examen-rechten M. Zijnen de Gier, H. P. Marchant en C. A. De la Parra. Tweede natuurkundig examen H. W. Blote. Candidaats-examen godgeleerd heid eerste gedeelte J. C. S. Locher. Doe toraal examen go (geleerdheid J. D. De Lint van Wijngaarden. Theoretisch geneeskun dig examen A. J. G. Van den Upwich. De heer Kleintjes, die gisteren promoveerde in de rechtswetenschap, verkreeg cum laude. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Programma der muziekuitvoering op Musis Sacrum, Donderdag 19 Juni, te halfacht, door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur: de heer Gottfried Mann, lste afd.N°. 1. Marche sur uue mélodie populaire: „Le Père la Victoire", W. Van Erp; 2. Ouverture de l'Opéra: „Les Dia- mants de la Couronne", Auber; 3. „Wea- ner Madl'n", Walzer (lste uitv.), Ziehrer; 4. Fantaisie de l'Opéra de Thomas„Le Songe d'une Nuit d'Eté", Buyssens. 2de afd.: N°. 5. Einleitung zum 3ten Akt und Brautchor aus der Oper: „Lohengrin" (lste ui tv.), R. Wagner; 6. Valse-Caprice (arr. Völlmar), Rubinstein; 7. a. „Harmonie du Soir", Romance pour Piston-Solo (lste uitv.), Mann; b. „Chanson du printemps" (lste uitv.), Ch. Gounod8. „La Corte de Granada", Fantaisie Mauresque (lste uitv.), Ruperto Cbapia. Introduction a Granada. b. Marcha al Torneo. c. Meditacion. d. Serenata. e. Final (pour musique mi litaire par C. Lau.) De Staatscourant van heden bevat de statuten van de Vereeniging van Christelijk Schoolonderwijs te Boskoop. Ingevolge machtiging des konings is de heer J. Verbeijeu erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk te 's Her togenbosch. Volgens een te 's-Gravenhage ontvan gen telegram is de luit.-ter-zee 2e klasse Van der Hegge Spies bij het laatste gevecht te Edi licht gewond geworden. Maandagavond heeft op het Spui te 's-Gravenhage voor en in den omtrek vau het vergaderlokaal van het Leger des Heils wederom een vrij groote volksverzameling p'aats gehad, die door de politie werd ver spreid. Wij lezen in De Maasbode: Een onzer geachte lezers, met de moeder van den moordenaar George Ten Pierik sedert 20 jaar bekend, schrijft ons dat de 92jarige vrouw nog over uitstekende geest vermogens beschikt en moedig van hart is. Zij heeft een sterk geheugen, kan lezen nog schrijven en heeft daarom, als er van dien aard iets te doen viel, dikwijls gebruik ge maakt van de diensten van onzen inzender. Zij is buitengewoon gezondtoen auderen in zwijm vielen bij den moord in haar kamer, bleef zij kras en in dienzelfden middag ver huisd naar een andere woning op het hofje, waar zij woonde; daar kan men haar steeds voor het raam zien zitten, als zij haar huiselijk werk verricht heeft. De heer Du Louvre, le Parijs, in de vorige maand overleden, oprichter en eigenaar van Les grands Magasins du Louvre, was gehuwd met haar zuster, en van deze ont ving de moeder van Ten Pierik geregeld met 1 Januari en l Juli 100 frank. Het ver mogen van haar zwager komt nu voor een aanzienlijk gedeelte naar Nederland, en daar- vau krijgt de 92jarige vrouw als eenige levende zuster het leeuwendeelhet zal wel November worden eer de zaak in orde is. Nu volgen mededeelingeu over den moor denaar en zijn verleden. Een klein opstootje viel Maandag in de gemeente Franekeradeel voor. In het noorden der gemeente beeft eene vaartslatting plaats. Dat werk gaat goed voort; van ontevreden heid, muiterij en balddadigheid vernam men niets; de werklieden verdienen per dag twee gulden, en zij zijn tevreden met het ioon. Daar verschijnt Maandag morgen een troep Bildtsche Maandaghouders, op een paar hooiwagens gezeten, in opgewonden toe stand, en eischt, onder bedreiging, werk staking, waaraan de ploeg werkvolk in de vaart gevolg gaf, uit vrees voor de ver vulling der bedreiging. Het bericht van deze gebeurtenis kwam 's middags den burgemeester ter oore, die dadelijk de gemeente-politie en de rijks- veldwacht afzond om de werklieden, wien het niet in de gedachten is gekomen strike te maken, in bescherming te nemen. Zoodra mogelijk ging ook het hoofd der gemeente zelf naar de plaats. Te Appelscha is Dinsdagmiddag een vreemd geval voorgekomen. Bij den heer H. Z. heeft eene ontploffing plaats gehad in de keukenkachel. De kachel is uiteen geslagen en enkele glasruiten zijn verbrijzeld. Men kent de oorzaak van dit ongeval ni6t. Gelukkig bleven de personen in de keuken ongedeerd. In den nacht van Zondag op Maandag jl. is in den windgraanmolen te Kessel (L.) ingebroken. Met behulp van eenige zware houten, hebben de dieven de deur van den molen verbroken, en het voorhanden geld medegenomen. De politie zoekt de nog on bekende daders. LUXEIIBURG. De heer E. Servais is gisteren aan de gevolgen van een hartkwaal overleden. De heer Servais was president van de kamer vau afgevaardigden, burgemeester van Luxemburg en oud-minister. B E L G I E. Amerika en Nederland blijven zich op de slavemijconferentie te Brussel tegen de invoerrechten in het Congogebied verzetten. De afgevaardigden der Ver. Staten verklaren, dat hunne toesteminiug afhangt van maat regelen die buiten het arbeidsveld der confe rentie liggen. ENGELAN 19. Naar men verneemt, zijn de onder handelingen tusschen Engeland en Duitschland afgeloopen. Duitschland staat aan Engeland af Witu en Somaliland eu krijgt daarentegen Helgoland. Yoorloopig zal te Londen nog geen internationale tentoonstelling plaats hebben. De prins van Wales heeft als zijn ineening te kennen gegeven, dat het niet wenschelijk is, véér 1899 of 1900 zulk een expositie te honden en deze raad zal door het voorloopig bestuur worden opgevolgd. Op 29 October vertrekt Stanley naar N.-Amerika, waar hij gedurende verscheidene maanden in de voornaamste steden lezingen zsI houden. Voor 49 voordrachten wordt den ontdekker bijna ƒ240,000 betaald. Voor zijne lezing te New-York ontvangt hij niet minder dan ƒ62,500. De aartshertog Frans Ferdinand van Oostenrijk wordt deze week in Londen ver wacht. Het gerucht loopt dat hij verloofd zal worden met prinses Héiè'ie van Orleans tweede dochter van den graaf van Parijs. FRANKRM H. De berichtgever der Times te Parijs heeft vernomen, dat volgens verklaring van sommige der aldaar gevangen genomen nihilis ten een Russisch politieagent onder hen de groote man was geweest bij het vervaardigen van bommen, die, zonderling genoeg, niet in hechtenis was genomen. Volgens denzelfden berichtgever, is er zeker conflict ontstaan tusschen den rechter van instructie Athalin en den prefect van politie, die willekeurig en partijdig in deze aangelegenheid zou zijn te werk gegaan. S ï*A N «I E. Officieel wordt gemeld, dat te Puebia de Rugat 9 nieuwe choleragevallen zijn voor gekomen, waarvan 4 met doodelijken afloop. In geneeskundige kri gen houdt men de epidemie voor geheel van plaatselijken aard. Niettemin worden strenge voorzorgsmaatre gelen genomen. PORTUGAL. Om een inval der Eugelschen in Angola en Bi hé te weren, zouden volgens den Times- correspondent te Lissabon in allerijl soldaten uit Mozambique naar de bedreigde Portugee- sche koloniën gezonden zijn. Luitenant Coutinho is met 1500 goed ge wapende mannen naar het Shirégebied getrok ken om de Mahololo's aan te vallen. Volgens het Journal da Noite zouden ernstige gebeurtenissen in de provincie Mozam bique ophanden zijn. BUI TSCH LAN®. Gisterenmiddag te twee uren werd in de Bronzenzaal van het Stadtschloss te Potsdam de verloving van prinses Victoria met prins Adolf Von Schaumburg-Lippe door den keizer aangekondigd. De Reischanzeiger meldt in een extra nommer: Tusschen Engeland en Duitschland is een verdrag gesloten, waarbij Engeland het beschermheerschap verkrijgt over Witu en Somaliland, alsmede over het sultanaat Zanzibar, met. uitzondering van de kuststreek, aan de DuitBche Oostafrikaansche Maatschap pij verpacht. Engeland staat, onder voorbe houd der machtiging van het parlement, Helgoland, aan Duitschland af. Voor de in voering van den algemeenen dienstplicht en de Duitsche tolwetgeving op Helgoland wordt zekere termijn gesteld. Aan de bewoners is voor een bepaalden tijd het recht van optie ten opzichte der Engelsche nationaliteit ver zekerd. Volgens de Norddeutsche Ztg. is het be richt betreffende de aanstaande verloving van prinses Margaretha met den erfprins van Nassau van allen grond ontbloot. Maandag moet voor het ambtsgericht te Freibnrg in Baden behandeld zijn de strafzaak tegen 1° Maria Catharina Bekking, weduwe R. W. Bulkley, voortvluchtig en openbaar gedagvaard, woonplaats hebbende te Scheveningen2° Walter Gelsam, en 3° Peter Kleinert, de beide laatsten wonende te Keulen en in voorloopige hechtenis te Freiburg. De akte van beschuldiging wordt in het groothertogdom Baden eerst openbaar door voorlezing op de terechtzitting en aldaar wordt niet bij verstek veroordeeld, zoodat de 1° beklaagde, indien zij niet verschenen is, vermoedelijk wederspanning aan de wet zal worden verklaard. Op dit oogenblik is de zakelijke iuhond der akte van beschuldiging nog onbekend. ZWEDEN. De te Stockholm geaccrediteerde ge zanten vau de Vereenigde Staten, Engeland en Duitschland hebben tot koning Oscar uit naam hunner regeeringen het verzoek gericht, om krachtens art. 3 der Samoa-confereulif) een opperrechter voor de Samoa eilanden te benoemen. II O N G A R IJ E. In de gisteren gehouden zitting der leger-commissie van de Hongaarsche delegatie verklaarde de minister van oorlog, dat tegen-

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2