BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. -ST3 «rs» tkjt r*isr examen kl. letteren, P. A. Van West- rheene. OFFICIEELE BEKICBTES. Bij kon. besluit ia de commisaie tot het afnemen van het eind-examen van de ad- apirant-admiuiatrateura samengesteld nit den hoofdinspecteur van adm. J. C. L. K. Van Wely, als pres.; den insp. van adm. G. H. C. Van Nuys, de offic. van adm. Ie kl. C. H. S. Pastor, J. A. Sonnenberg en H. J. Van der Meer als leden, en de offic. van administratie 2de kl. S. llummeliuck en M. C. De Jong, als plaatsvervangende leden; is Ban den gepens. luit.-kolonel-titulair van het korps mariniers, jhr. W. F. Clif ford Kocq van Breugel, de vergunning verleend tot liet aannemen en dragen der versierselen van ridder 5de kl. in de orde van den Leeuw en de Zon, bem door Z. M. den shah van Perzie geschonken; wordt 1". de luit. t/z. Ie kl. F. Böht- lingk, ter zake van in doch niet door den dienst outstane lichaamsgebreken, op pen sioen gesteld, onder toekenning: a. van een jaarlijksch pensioen vau f1142; b. van eeue verhooging van pensioen ter somma van f975 'sjaars voor werkelijk verblijf in mil. dienst in 's rijks overzeesche bezittin gen; 2°. bevorderd: tot luit. t/z le kl. de luit. t/z 2e kl. C. Van Rijn; tot luit. t/z. 2e kl.de adelborsten le kl. J. S. A. Kroon en C. Craaudijck is 1°. aan den off. van gez. 2e kl. dr. A. M. Van der Willigen, van het perso neel van den gen. dienst der landmacht, op sijn verzoek, een eervol ontslag uit den mil. dienst verleend 2°. die off. van gez. benoemd tot reser ve officier van gez. 2e klasse bij de land macht. is W. Bos, directeur van het rijkstele graafkantoor te Lemmer, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontheven en benoemd tot telegrafist le kl. is de heer jhr. mr. J. L. W. C. Von Weiier, advocaat en procureur te 'sQraven- hage, benoemd tot lid van het hof van jnstitie in Suriname. De minister van financien zal op 19 dezer geen audiëntie verleenen. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 14 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche bank. 120,856,239,48® en bij de betaalmeesters. 1,835,342,83® Te zamen f. .22,691,582,32 Door de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden is, ter vervulling van eene va catnre van rechter in dat college opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling mr. S. L. Andrese; mr. W Kolff, en mr. L. D. W. Losecaat Vermeer, kan tonrechters te Zuidhorn, Berlikum en Me demblik. De algemeens vergadering der Liberale Unie is veertien dagen uitgesteld en zal nu plaats hebben te Amsterdam op Zaterdag 12 Juli 1890, des voormidrlags te 10} uur. Het 44e landbuishoudkundig congres zal in 1891 te Zwolle gehouden worden. De gemeente Enschedé had er voor bedankt het congres te ontvangen. Te Koudekerk a/d Rijn verdronk Zon dagochtend een jongetje van 7 jaar in eene sloot. De ouders misten het reeds te 11 uren, maar stelden geen onderzoek in vé<5r 2 uur, nadat zij gegeten en daarna geslapen hadden. De arrond.-rechtbank te 's Hage ver oordeelde gisteren H. P. A. Van A. en A. A. J., wegens de mishandeling in den laten avond van 13 Mei jongstleden, bij de Gevangenpoort te 's Hage, op de heeren jhr. 8. en baron Van P. gepleegd, de eerste beklaagde tot 9 maanden, de tweede tot 1 maand gevangenisstraf. In den Riouwstraat te 's Hage kreeg gisterenmorgen een werkman een stuk hout, dat opgeheschen moest worden, op het hoofd. Per rijtuig werd hij naar het gast huis gebracht, waar hij na een paar uur lijden is bezweken. Gisterenmiddag omstreeks 12} ure ontstond er brand in de olie- en loogfabriek vau de firma Cauta en Co. op de Rozen plaats aan de Baan te Rotterdam. De brand bepaalde zich tot de fabriek, en was door middel van drie handbrandspuiten in ruim uur tijds gebluscht. De heer Van Merlen te Haarlem, echonk aan den oudstrijder Jean De Sroedt te Gent een feestgave van f40, en een gelijke gift aan elk der behoeftige oudstrij ders van Waterloo hier te lande. In den nacht van Zaterdag op Zondag, is een barbier op de Weesperzijde te Amster dam door vier personen, van welke hij twee kende, aangevallen. Die mannen hadden een ijzeren stang, waaraan twee koperen bekkens afgerukt, waren zijn winkel binnengedrongen en hadden zijn bediende mishandeld en eenige schade aangericht. Doordien de barbier hen niet meester kon worden, heeft hij een revolver uit zijn kamer gehaald en op straat zes schoten, waaivan het derde zijn linkerhand heeft getroffen. De baldadigen zijn toen op den loop gegaan. De verwonde is in het Binneu-Gasthuis verbonden. Twee veldartilleristen hebben den barbier assistentie verleend. Een politie-agent, die de schoten hoorde, is erop afgegaan en heeft den barbier en zijn bediende inedege- uomen naar het politie-bureau. Naar men aan de N. R. Cl. meldt, deed zich te Avezaath (bij Tiel) verleden week ook een geval voor van slaapziekte bij een jongmensch, die véor eenige maanden geieden had aan de influenza. Na 5 dagen slapens bezweek de jonge man, zonder één oogenblik wakker te zijn geworden. In de vorige week werd door een kassiersknecht te Assen eeu in blanco ge- teekende wissel verloren. Kort daarop ver voegde zich een jongen bij den betrokkene om den wissel te innen, onder het valsche voorgeven dat hij in dienst was bij den kassier. De toeleg mislukte en de zaak werd in handen der justitie gesteld. Er is sprake dat de prins Von Wied met zijn gezin in de badplaats Domburg een gedeelte van dezen zomer zal vertoeven. De najaarswedrennen te Breda zul len plaats hebben op Zondag 28 Septem ber a. s. Twee manoeuvreerende treinen liepen Zondagavond te Maastricht nabij het Luiker goederenstatiou tegen elkander. Vijf wa gens werden ontspoord en bekwamen nogal schade. Peisoonlijke ongelukken hadden niet plaats. BEL. «IE. In de Zaterdag gehouden vergadering der conferentie tot bestrijding der slavernij te Brussel heeft de vertegenwoordiger van Nederlaud het denkbeeld geopperd van in het Congogebied niet met hel heffen van invoerrechten, maar liever met uitvoerrech ten te beginnen. Middelerwijl zou men de vermoedelijke gevolgen van invoerrechten kunnen bestudeeren eu de eventueele nood zakelijkheid van deze in de protokollen ver melden. EI6ËL1ID. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting zeide sir James Fergusson dat, volgens de laatste uit Newfoundland outvangen dépêches, het comité der beide wetgevende kamers aldaar bereid was, ter wille van Engeland, in de praktijk de voor naamste bepalingen van den modus vivendi met betrekking tot de visscherij aan te nemen. Het gerucht loopt, dat er eene vol komen overeenstemming tusscben Engeland eu Duitschland betreffende de Afrikaansche aangelegenheden is tot stand gekomen. De Chauvinisten in beide lauden'zullen wel on bevredigd zijn. Ct.) Naar men uit Londen aan de Belgische Indépendance seint, beeft Stanley de hem aangeboden waardigheid van gouverneur-ge neraal van den Congo-staat aangenomen. Hij zal zijn post in bet begin van het volgende jaar gaan bekleeden, tenzij de koning van België bem wegens dringende redenen vroe ger daartoe mocht oproepen. In het con tract, door Stanlty, tot het houden van lezingen in Amerika gesloten, is in dit geval voorzien. FAAIKRIJ Ei. Eenige Parijsche bladen melden dat de Fransc'ne regeering besloten heeft, het voor- loopig bewind van Brazilië te erkennen en dat de Braziliaansche gezant eerlang door president Caruot zal worden ontvangen. Onder de te Parijs gevangengenomen nihilisten is ook Feodorowna Krapounine, van wier levensloop het volgende wordt mede gedeeld Zij is te Odessa geboren, en toen zij vijftien jaar was werden hare moederen vele barer bekenden in de gevangenis ge worpen, verdacht van nihilisten te zijn. Feo dorowna ging dagelijks naar de gevaugenis om hun voedsel, kleeren, enz. te brengen. Zij werd gewaarschuwd, dat zij zich daar. door in gevaar bracht, maar zij stoorde zich er niet aan. Zij werd inderdaad gevangenge nomen en eerst na acht maanden ontslagen, omdat men dacht, dat zij stervende was. Zij bleef onder toezicht der politie. Zij herstelde en verdween uit Odessa. Twee jaren later werd zij gevonden in eene geheime drukkerij te Taganrogeene harer medeplichtigen, eeri jong meisje, werd gegeeseld, totdat zij stierf. Feodorowna was uil een venster gesprongen en ontkwam, maar den volgenden dag werd zij gevat. Zij werd naar Petersburg gezonden en bleef twee jaren eenzaam opgesloten, voordat zij werd verhoord eu ter dood ver oordeeld. De straf werd veranderd in acht jaren dwangarbeid in de mijnen van Kara. Op weg daarheen ontsnapte zij en zij wist Archangel te bereiken. Daar kon zij evenwel geen schip vinden om weg te komen. Zij ging nu zuidwaarts, en uit Polen gelukte het haar in Duitschland en verder in Zwit serland te komen. Vandaar ging zij naar Parijs, waar zij haar brood verdiende met houtsnijden. De Marxisten hadden Zaterdagavond eeue nieuwe meeting belegd om te protes teeren tegen de arrestatie der Russische anarchisten. Het raadslid Vaillant was president. Na verschillende redevoeringen wilden de in de zaal aanwezige anarchisten zich van de tribune meester maken. Zij vielen de Marxisten en possibilisten aan, zoodat een geducht gevecht ontstond; tafels en stoelen vlogen door de zaal en stokken daalden over eu weer krachtig op de hoof den der aanwezigen neer. De strijd ein digde ten gunste van de Marxisten, waarvan er een 30-tal waren overgebleven, die toen nog tot besluit eeue orde van den dag aan namen, waarbij „de verfoeielijke handelingen, waardoor de Fransche regeering zich tot den dienstknecht van het despotisme van den Czaar had gemaakt, worden aan de kaak gesteld." Graaf Dillon, die zijn vermogen ver. loren heeft in het Bouiangisme, vertrekt met zijn gezin naar Canada, om te trachten weer fortuin te maken. Bij de wedrennen om den Grand Prix de Paris van 100,000 frs. te Long-Champs gehouden, won Fitz Roya van baron De Schickler. Tweede en derde waren Fitz Hampton van F. Schupler en Oldfellow van lord Charles Montague. Het weer, dat eerst dreigend zag, werd tegen den middag fraai. Fr waren duizenden menschen en de toevloed was zoo groot dat de president en zijn gevolg nauwelijks door de menigte naar de tribune konden komen. Van de 27 winners waren 13 Franschen, 10 Engelschen, 1 Oostenrijker en 1 Ame rikaan. De waschvrouwen te Parijs zijn sedert eeuigen tijd in opschudding wegens allerlei nieuwigheden, door de eigenaars der wasch- huizen ingevoerd. Vrijdag hebben zij eene vergadering gehooden en eene commissie benoemd om met den gemeenteraad in over leg te treden ter verkrijging van gemeente lijke waschplaatsen. Een der raadsleden heeft trouwens dienzelfden dag reeds een desbe treffend voorstel ingediend. De zoon van president Carnot, luite nant te Dijon, is Zaterdag van een wandel rit huiswaarts keerende, uit den zadel ge worpen; hij deed slechts onbeduidende kneu zingen op. Zijn paard, een der door den Sultan van Marokko den president der repu bliek ten geschenke gezonden volbloed- arabers, aan het bollen geslagen, stortte te midden van eenige pakkisten voor den winkel eens apothekers. «HASJ E. In den senaat heeft de minister van binnenlandsche zaken gister verklaard, dat de berichten betreffende het verschijnen der cholera in een dorp van de provincie Valencia, overdreven zijn. Hij gelooft niet, dat men hier met de wezenlijke Aziatische cholera te doen heeft. Aan LeTemps wordt uit Madrid geseind De prefect van Valencia heeft de voorzorgs maatregelen wegens het uitbreken der cholera in de omstreken der stad, verscherpt. De burgemeester van Puebla-de-Rugat zal naar het gerechtshof worden verwezen, omdat hij bij den aanvang der epidemie zijn post heeft verlaten. Van 5 tot 15 Juni kwamen 120 gevallen voor; te Puebla de-Ruga stierven 52 personen san de ziekte; te Almede was één geval met doodelijken afloop; te Monticbello kwamen 12 gevallen voor, waarvan 5 met den dood eindigden. Te Puebla de Rugat in Valencia zijn in de laatste 24 uur 7 nieuwe gevallen voor gekomen van de ziekte, die men voor cholera houdt. De ziekte verscheen bet eerste op 13 Mei en er werden 100 personen aangetast waarvan 20 stierven. Oorzaak is de onvol doende afvoer van vuil. ttf jod «j» irnd IS® J»ti ;.iat ill de «t iun In Montichalvo, enkele mijlen van zijn 14 personen aangetast. Negen Van de inwoners van Puebla is De dagbladen bevestigen, dat de zie^ in de omstreken van Valencia de cholerab ITALIË. De kamer van afgevaardigden heeft verkiezing van den heer Costa de Bolomï vernietigd. Uit het rapport van de algemeene budoti. commissie blijkt, dat het tekort op de bi grootiug van 1890/91 bijna geheel is BÏUTSC SA.luL'Vffi, De militaire commissie van den Rij^ L„ dag verwierp het voorstel-Rickert (jaarlijksch,,lau vaststelling van de legersterkte op voet «ev vrede), en liet voorstel-Richter (tweejarig, dienstijd), onderscheidenlijk met 19 tegen en 18 tegen 10 stemmen. Goedgekeurd w« "ee den met 17 tegen 11 stemmeu de vaststel ling der legersterkte op voet van vrede"|0| 486,983 man, de overige paragrafen, en n( 16 tegen 12 stemmen hetgeheele wetsontwen De reeds bekende resolutie van Windtbori werd met groote meerderheid aaugenomti u I De Nordd. Allg. Zeit. laat in h; ^er?C midden, of hetgeen de Engelscbe bladen o?i iez0B de verdeeling van Oost-Afrika tusschen Es 1d geland eu Duitschland mededeelen, jBj is, maar zeker is het ongelooflijk, dat tterug Duitsche regeering de polieke fout zou ki gaan om de goede verstandhouding meteoor geland niet te verzekeren. Het zou eenfoteen zijn, indien Duitschland den strijd niet i der minne beslechte, hetgeen door eeni( rugtri concessies mogelijk is, terwijl anders de vrieni - schap tusschen beide staten niet betera worden. PE De Nordd. Allg. Zeitung meldt, J Horig eerstdaags de openbaarmaking is te verwaclrli logsbt der verloving van prinses Victoria, zusterd Mi keizers, met prins Adolf Von Scbaumbiiij ,je'rm Lippe. De heer Kingston, de correspond Mi van Daily Telegraph, die prins Von Bi „3d tnarck geïnterviewd heeft, deelt ointro jjster de levenswijze van den ex-rijkskanselier L Tlng volgende mede: De prins mag slechtedii jn Vi malen per dag, een kwartier na eiken mu tijd, iets drinken, eiken keer niet meer 4 rp een halve flesch zeer lichten roode m» r. seerenden mo'ezelwijn; alle andere wijn i Bourgogne, Spaansche en Rijnwijnen, i en zelfs champagne zijn hem streng verboii Sinds eenige jaren heeft hij zich deze dn ken ontzegd, hetgeen hem best bekomen De prins weegt thans nog slechts 1 halve kilo's, zonder dat hij aan kracht n loren heeft. Op aanraden van zijn genti heer laat hij zich eiken dag wegen. Sign rookt prins Von Bismarck in het gel» niet meer, omdat dit een slechten invlo uitoefent op de zenuwen. Alleen rookt, nu en dan fijne Hollandsche knaster uiti lange pijp. Hij rijdt en wandelt veel. geheugen is tamelijk goed, ofschoon dei men van minstens een dertig duizend p sonen, die hij kent, hem ontglippen. Oberammergan is vol vreemdelingen, bezoek aan de Passiespelen is zoo groot, in Augustus en September vermoedelijk, groot aaDtal extra voorstellingen zullen word gegeven. OOttTEXKl JK Gisteren heeft in de zaal van den 8 M»*' heimen Raad op den Hofburg te Ween de plechtigheid plaats gehad, waarbij aartshertogin Valerie verklaart afstand te dol van hare rechten op den troon van Oostenri De Servische gezant te Weenen, dfl zijne regeering ontboden om over den woordigen toestand te beraadslagen, Belgrado aangekomen. In parlementaire kringen wordt geztj dat de minister van oorlog, generaal bar fe> 11 Von Bauer, zijn ontslag zal nemen. Als: Ito 1 opvolger wordt de Hongaarsche minister:) de landsverdediging generaal Fejervari noemd. Naar men zegt, is dit ontslag het gen J7 dito 131 110181 ItolB' Ito II Übl.-L Obtig. van den slechten indruk, dien de verklaring van den minister over de vermeerdering de oorlogsbegrooting in het land bebb gemaakt. RIISLAS». Het internationale congres voorge" 8ait Bics. geniswezen en strafrecht, alsmede behoorende tentoonstelling, zijn met e'C plechtigheid en in tegenwoordigheid van geheele hof, het corps diplomatique en1 andere toeschouwers, te Petersburg geop* Onder anderen is ook de belangrijke qw behandeld wat gedaan moet worden met dadigers, die als onverbeterlijk worde® schouwd en de maatregelen, die ter besf ming van het publiek moeteu worden gen®1 De tentoonstelling is zeer belangd Er zijn vele voorwerpen, door veroord AM Ata NI CerL I i:o dito ïócepi Obligo do.. ES 0'Jigs 110 I 1 'o C d to tnaohr Fans. 0< Hei/ N ïiiv. dito A la Go Oblig. F Buiten li.o II I Oil. H Cert.1 litodii l.o li Ito 0i Ito bi d:to 3 Oblig. Ito G lito G I to G Ueuii VE 1877 Gte. (it 1

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2