BINNENLAND SCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTE Om. em JSïJ «3 <3» *TJ iw '-aar*® de eene of andere poort uit en eene andere weêr in. Zoo worden, eveneens met opgave vau zeer veel wetenswaardighedenachter eenvolgens behandeld: Aarlanderveen, Alfen, Hazerswoude, Katwijk, Koudekerk, Leid- schendam, Leiderdorp, LiBse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Oudshoorn, Rijnsburg, Stompwijk, Sassenheim, Valken burg, Veur, Voorhout, Voorschoten, War mond, Wassenaar, en Zoeterwoude. Als titelprent vinden we in 't boekje eene zincographie naar eene uitmuntende photographie van het stadhuis, onmiddellijk na de inhoudsopgave komt een plattegrond van Leiden en verderop twee plattegronden voor de wand dingen buiten Leiden, een en ander in kleurendruk. Voorts zijn niet min der dan 50 afbeeldingen in zincographie naar zeer duidelijke photographiënzeer han dig gecombineerd in het boekje opgenomen. Ook als aandenken aan Leiden heeft het voor vele vertrekkenden hierdoor zeer groote waarde. In één woord we achten het boekje volkomen geslaagd en naar hare waarde uiterst laag in prijs. Met de aan staande lustrumfeesten kan het werkje zeer veel dienst doen, voor eenige onjuistheden in het boekje voorkomende zal een ver beterblad volgen. De schrijvers noemen zich Masque de fer" en Domino uoirj" heel doorzichtig ziju die pseudoniemen zeker niet doch we kunnen hierbij verzekeren dat het werk aan twee stadgenooten is toevertrouwd ge weest, die ook op dit gebied hun crediet volkomen waard zijn. Zaterdagavond werd in de Kaiserstraat rook ontdekt komende uit een raam van de woning bij de manege behoorende. Weldra bleek 't dat daar boven een begin van brand was ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp. De directeur der brandweer begaf zich naar het bedoeld perceel, doch er bestonden geen redenen om alarm te ma ken. De zaak liep met een sisser af. Gisterenavond heeft in den kinder speeltuin op den Stationsweg een kind uit de Boerhaavestraat een schommel zéé bard tegen 't hoofdje gekregen, dat een diepe hoofdwonde 't gevolg er van was. Hedenochtend terwijl eene bewoonster van de Lange Paradijssteeg even was uitgegaan ontstond brand in hare woning door 't in vlam geraken van de petroleum in een pe troleumstel. Men begon terstond het boeltje uit te dragen. Alarm behoefde echter niet te worden gemaakt. Werd Vrijdagnacht jl. ingebroken in het kantoor van de heereu Gebr. Van Man- nekus, houtkoopers onder Soeterwoude, waar bij de dieven zich slechts van een baggatel geld en eenige kleederen hebben kunnen meester maken, thans kan worden gemeld dat de daders zijn gevat. Een hunner moet vroeger bij de firma in dienst zijn geweest. Gisteren is in de Weipoort onder Zoeter woude een 22jarig meisje bij 't goed spoelen, voorover gevallen en verdronken. Zaterdag hield de zeil- en roeivereeni- ging „Hollandia" hare wedstrijden op het Braassemermeer en de Wijde Aa. Veel publiek was niet opgekomen; aanlokkend was het weder trouwens ook niet. Bij het eerste nummer van den roeiwedstrijd vier- riemsgieken (seniores) geroeid en gestuurd door heeren leden eener genoodigde vereeni- ging, werd de prijs behaald door Amstel, in 15 min. 2 sec.; de premie door Njord in 15 min. 2 sec.; Neptunus (Amsterdam) maakte 15 min. 27 sec.; Laga (Delft) 15 min. 29 sec. Bij N°. 3, zesriemsgiekengeroeid en gestuurd door heeren leden eener genoo digde vereeniging werd de prijs behaald door Njord, in 13 min. 46 sec.; de pre mie door Amstel in 14 min. 14 sec. Eerst te 7 J- uur waren de wedstrijden afgeloopen. Het jongstverscheneu nummer van de „Nederlandsche Illustratie", geillustreerd nieuws van den dag, is niet achtergebleven artikelen te geven betrekking hebbende op den gedenkdag van Waterloo. Reeds ter stond op de eerste bladzijde ontmoeten we eene afbeelding van den „Veldslag bij Wa terloo", voorkomende in een artikel getiteld: „Ten jare 1815", voorzien met meerdere toepasselijke afbeeldingen. Nog treffen ons oog onderscheidene afbeeldingen in het eer ste gedeelte der novelle „De slag bij Wa terloo", door Alexander L. Kjelland. Ver der bevat het nnmmer portretten van Maar schalk Blücher, Hertog van Wellington, den oud-strijder C. P. Van Vliet, te Amsterdam, enz. enz. Ook de verscheidenheden zijn voor een zeer groot deel op den gedenkdag eerste natuurkundig examen door de heeren W. Bergbege en J. A. 11. Broese vaD Groenou. IIFFICSEELE BEI&ICBÏTEN. Bij Zr. Ms. besluit zijn benoemd: tot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, mr. H. D. Van Ketwich Verschuur, thans rechter in de arrondissements-rechtbank aldaar; tot rechter in de arrondissements-recht bank te Alkmaar, mr. A. J. Blom, thans griffier bij het kantongerecht te Tiel; tot rechter in de arrondissements recht bank te Rotterdam, mr. H. A. Van Rees, thans rechter in de arrondissements recht bank te Heerenveen; tot kantonrechter te Gorinchem, mr. J. D. Van Kuyk, thans kantonrechter te Helder is aan do na te noemen personen ver lof verleend tot het aannemen der onder scheidingsteekenen,' achter hunne namen vermeld: M. Hijmans van Wadenoijen, te 's Gra- venhage, lid van den gemeenteraad, of ficier der orde van Cambodja, waartoe hij door Z. M. den koning van Cambodja is benoemd J. C. K. Klinkenberg, te Amsterdam, kunstschilder, ridder 4de klasse der orde van verdienste van den H. Michael vau Beieren, waartoe hij door Z. K. H. den prins-regent van Beieren i9 benoemd; C. A. I. Heine, te Amsterdam, officier der Kroonorde van Hawaii, waartoe hij door Z. M. den koning der Hawaiian-eilanden is benoemd J. H. M. Cramer, te 's Hertogenbosch, directeur der Maatschappij „de Katholieke Illustratie", ridder der orde van den H. Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus is benoemd. zijn benoemd bij het wapen der genie: bij den staf van het wapen, tot luitenant kolonel, de majoor R. Sturms, van dien staf; bij het korps genietroepen, tot majoor, de kapitein J. Eabius, mede van den staf van het wapen. Ingevolge machtiging des konings wordt de kapitein ter zee C. A. L. Le Bron de Vexela met den öen Juli a. s. eervol ontheven van het door hem gevoerde bevel over Zr. Ms. stoomschip „Van Galen" en met gelijken datum dat bevel opgedra gen aan den kapitein ter zee F. J. Stok- huyzen. De minister van oorlog zal op 19 dezer geen audiëntie verleenen. USIVEItSITEIT. Aan de rijks-universiteit alhier zijn de volgende examens afgelegdhet voorbereidend examen in de geneeskunde door de heeren L. J. Lans en J. P. Evertsz Hz. en het De minister van binnenlandsche zaken brengt in herinnering, dat zij, die zich wenschen te onderwerpen aan de in den aanstaanden zomer te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de Engelsche en Hoogduitsche taal en lager onderwijs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen die tot het geven van lager en middelbaar onderwijs in de gymnastiek en lager onderwijs in de landbouwkunde en middelbaar onderwijs in de land- en tuinbouwkunde en houtteelt, en die tot het geven van middelbaar onderwijs in band en rechtlijnig teekenen en de perspectief en lager onderwijs in het handteekenen, zich véór 21 Juni e. k. bij het departement van binnenlandsche zaken moeten aanmel den bij schrijven op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam en woonplaats en van de begeerde akte en, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds verkregen akte van bekwaam heid waaruit de wettelijke bevoegdheid om het examen af te leggen of het recht op de bij de wet verleendo vrijstel ling van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Zij, wier aanvragen op 21 Juni e. k. bij het departement van binnenlandsche zaken niet hebben bereikt, kunnen onherroepe lijk niet tot de examens worden toe gelaten. De provinciale staten van Zuid-Holland zullen in hunne aanstaande zomervergadering geroepen zijn, behalve tot de verkiezing van leden der eerste kaïner en de behandeling der begrootingen en de daarop betrekking hebbende subsidie aanvragen, tot de overwe ging van verschillende zaken. Zoo zijn door ged. staten voorgedragen een wijziging der provinciale verordening op het leggen van spoorstaven in openbare wegen en haar ge bruik eene, in overleg met ged. staten van Noord-Holland vastgestelde wijziging van het reglement voor het hoogheemraadschap van Rijnland, een bijzonder reglement voor den Polder het Noordveen (gemeente Alke made), wijzigingen van reglementen voor den Veender- en Lijkerpolder, (gemeente Alkemade en Woubrugge), den Zusterpolder (gemeente 's-Gravenhage), den Illauwenpolder, (gemeen ten Alkeinade en Woubrugge) en de polders Oud- en Nieuw Qoudriaan (gemeente Gou- driaan. Voorts ontwerp-besluiten tot bestendiging der heffing der sluisgelden aan de schutsluis aan den Leidsehendain en van rechten voor het gebruik van het jaagpad langs den Vliet tusschen Leiden en den Leidschendam en voor het overzetten aan den Hofweg; zoo mede een adres van het hoofdbestuur der schippersvereeniging Schuttevaer om oprui ming eener ondiepte bij de spoorwegbrug aan de Vink, nabij Leiden. Z. M. heeft den gepensionneerden lui tenant-generaal baron A. R. I. Klerck be noemd tot ridder le klasse (grootkruis) van deu Gouden Leeuw van Nassau. De nieuwbenoemde off. van gez. 2e kl. bij het leger in Oost-lndië C. Le Nobel, is heden bij het koloniaal werfdepot in fnnctie gesteld. De uitslag der eind examens aan de Kon. Mil. Academie en aan de le afd. der krijgsschool te Breda, is Zaterdag be kend geworden. Het eind-examen aan de krijgsschool is met goeden uitslag afgelegd o. a. door de 2e luits. van de artillerie in Oost-Iudie: F. Van Wageningen en A. Van den Bo- venkamp. Van de cadetten hebben aan het eind examen voldaan Hier te lande: Infanterie: E. J. Van Bell, M. J. Dop- penberg, H. G. Post, R. B. A. N. De Quay, W. P. Rochell, J. Soer, H. J. E. De Bour bon, H. De Haan Hugenholtz, II. F. L. K. Heymans, N. J. Kooiman, G. A. Leers, J. G. Leverland, C. Muschart, H. Prins, R. W. Van Wieringen en K. J. G. Rijnen. Cavalerie: F. G. De Bas, J. M. H. Ten Kate, F. L. De Voogt, G. J. A. A. baron Van Heemstra, jhr. H. F. Van Kinschot, G. C. Maris, J. J. Verkuyl Quakkelaar, M. E. Te Winkel, D. R. Buma en A. Simons. Artillerie: H. Beijerman, E. F. Insinger, J. P. E. Van Reysen, jhr. M. C. Alewijn, D. A. Eekhout, B. G. E. Elias, F. R. Kuyper en G. Vogelaar. Genie: A. W. P. Stoop van Strijen, W, H. C. Doorman, A. Redelé. Oost-lndië: Infanterie: C. J. Asselbergs, W. Van Blijenburg, R. De Bruijn, P. F. F. Van Deutekom, E. Ch. Van der Heyden, S. Van Hulstijn, F. J. Veltman, W. Van der Wie len, H. J. De Jong, P. Kok, H. Lamberts, A. Th. J. F. Lieftinck, R. Th. Maidman, V. J. Van Merle, G. Poort, S. H. Schut- stal van Woudenberg, E. G. A. Slors, W. K. J. Stoop, L. P. J. Van der Stok, A. E. Van Swieten, A. W. E. Weijerman, H. Ermerins en G. Van Greuningen. Cavalerie: B. Hendriks, H. Heering, J. W. F. Herfkens, R. J. Van Soelen en P. Sorgdrager. Artillerie: J. De Boer, A. Becking en J. F. C. Deibert. Genie: J. B. In 't Veld, P. J. J. A. Geesink, M. Engers, C. J. De Bruijn en C. J. Schleijer. Vier officieren moeten nogmaais den cnr- sns krijgsschool volgen en 1 cadet nogmaals de lessen 4e studiejaar. - Vrijdag, overl ed te 's-Hage de gepen sioneerde kolonel van het O.-I. leger R. N. Bar, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De prijzen der visch waren te Katwijk niettegenstaande den Zaterdag toch hoog. Tongen 60 tot 80 ct., schol f 5 tot f 6, scharren f 4 a 4.75. tarbot 15 k 18. Enkele schuiten eindigen weder de versche visscherij. Maandag j. 1. werd door eenige inge zetenen te Hazerswoude het initiatief geno men om den 75-jarigen gedenkdag van den slag bij Waterloo en Neêrlands duurzame onafhankelijkheid feestelijk te vieren, en tal van ingezetenen uitgenoodigd tot het bij wonen eener vergadering ten huize van den kastelein J. Rodenburg, waar eene voorloopige commissie benoemd werd om de notabelste ingezetenen in de gelegenheid te stellen door naamteekening adhaesie te doen betuigen in de voorgenomen feestviering en verdere voor bereidende stappen te doen. Die pogingen zijn geslaagd. Er is thans eene definitieve feestcommissie benoemd, waarvan de burgemeester en de beide wethouders als eere leden deel uitma ken en die verder bestaat uit 10 leden, die lot bestuur kozen: de h.h. K. N. Hengeveld Jr., voorz., J. M. Kok, secr. en G. W. Unger, penningm. Het programma der feestviering op Woensdag 18 Juni a. s. zal ucsisatiuit het onthalen der schoolkinderen, zoowel de bizondere als openbare scholen, het hoodm eener ringrijderij met paarden en tilbury'So| karretjes (waarschijnlijk door paartjes) tl volkspelen. Het een en ander zal o worden door muziek. In den nacht van 13 op 14 dezer in ,/de Meer",.onder de gemeente Stompwijj' een boerderijtje, bewoond door J. Van Nieu tot den grond afgebrand. Niettegenstaim den krachtigen wind, mocht het der weer gelukken de in de nabijheid staand boerenwoningen en hooibergen te behoudi De brand is ontstaan op den zolder, doo dien de bedgordijnen van het ledikant 13jarige dienstbode met eene op deu groi staande petroleumlamp in aanraking kwn De bewoners hebben zich ternauwerm» kunnen redden. Alles was matig verzekerd. Op den Dam te Amsterdam verzaoj ,erd zich sedert eenige avonden een groote voli k,ei menigte. Er is dan ook wat moois teziea: tooningen met een tooverlantaarn. Op di venverdieping van een perceel op den Vijgi dam nl. is een stellage aangebracht, m door middel van verlichting allerlei annoni worden vertoond, terwijl de gebruikea grappen en rariteiten als tusschenwerpi dienst doen, om de aandacht gaande te1 Geheele familiën kampeeren den gansck avond op de trappen der beurs; ze I mondbehoefte en het onmisbare mee en vinden het er recht gezellig, ook andere minder onschuldige individi onder de toeschouwers ronddolen, bewi; dat eergisteravond een juffrouw haar kni| met ougeveer vier gulden vermiste. Letteii weggetooverdl De goeie ziel wa9 er dn van in de war. De 75-jarige gedenkdag van den d Iond van Waterloo zal Woensdag, den 18u Ji |,cal a.s., op feestelijke wijze te Alkmaar woii gevierd. Des morgens te 10 uur zal in buitengewone godsdienstoefening in de Gra Kerk het feit door ds. A. J. P. Oort woiè herdacht. Te 1 uur vangt de gecostumeti historisch-allegorische optocht aan, waan als gedachte ten grondslag ligt: „Bij Wall loo gezegepraald, ons volk bestaan bevestig Het plan is ontworpen en uitgewerkt !Che den heer Jp. Masdorp en verdeeld in 4 hoofdafdeelingen. In de derde afdeelingn de vaderlandsche geschiedenis in beeld; bracht, van den tijd der Bataven tot! einde der 18e eeuw, terwijl de optochtm gesloten door „het schip van staat", wn: o. a. de beeltenis van ons prinsesje pij Het geheel bestaat uit ongeveer 1 personen, waaronder 55 te paard, benen uit 5 allegorische, fraai versierde wagen Des avonds zal op het Doelenveld ol ongunstig weder in het lokaal Harmoniei kermis, concert en bal plaats hebben. tids f" than: lelie: reis jeire rijk 1 besla rijkst goot tome tersp iou 1 roor d rc smis hst terbt itrijd lot <3 maal iad te Pi tan deere doch profe c zeld G) aam proua wetti Er Mg 8! e l t v sï De Saint James Gazette zegt dal Duitsche regeering in verband metdeoni handelingen met Engeland over de verdeel van grondgebied in Oost-Afrika naar Zanei telegrapheerde, dat Emin Pacha Uganda mag binnenrukken. Ook zoude dr. Pel teruggeroepen zijn. De Pall Mall Gazette verneemt Brussel, dat koning Leopold bij de bral van Stanley tegenwoordig zal zijn. FiSANKRIJ K. Blijkens de laatste berichten nil Etienne is het aantal mijnwerkers, die arbeid hebbeD gestaakt, aangegroeid tot 9) Ofschoon de werkstaking zich dns uitbro blijft alles rustig. De werkstaking der gasstokeri Lyon is geëindigd. De directie heeft aai werklieden in dienst genomen, zoodat stokers elders een heenkomen moeten zoel SPANJE. Aan de grenzen heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen Portugee» grenswachters en drie inwoners van San Pi (Spaansche provincie Orense). Een der P tugeezen verwondde zwaar op vijf passeo stands een Spanjaard met een pist naar gezegd wordt op Spaansch grondgeh De Spaansche regeering zal laugs diplo® tieten weg aan het Portugeesch Goovefi ment inlichtingen vragen over het gebeo 1TALID. In de Zaterdag gehouden zitting1 commissie voor de liefdadige instelli* voerde de ministerpresident Crispi woord, om aan te dringen op overeenstem tusschen kamer en senaat. Met 4 teg< stemmen heeft de commissie echter d® paling gehandhaafd, door de kamer si Cert- dito aeoep OSlig d to E Oblig dito dito dto Inscli Pftns. O Hei/1 Febr. Zilv. dito lo G üblig Baite dito Obl. Cert. dto d üblig dito dito dito dito 1 dito dito dito dito ditol dito 1 d tol dto Obl.. Oblig Bait. Binn Gepr Oblig dito dito dito V 1877 dito

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2