n te 1A 11 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. IIee Courant versciiij 111 dae 1 ijksbehalve op Z0si- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 10 Juni 1890, N°. 134. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. De Wilddief. s, ■WES. 6.- Ui 9.4: 'uw 10.8/J n.a i 2.5 •3.81 4.15 3.!? 6.05 7.2$ '8 6 0 9 'fii 10 0; 11 n O'fc £3 WES. A »i|_ Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.00. Prijs j»er Summer 10 Cent. HE. iHea bSrC3? 204e Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, h contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bareel: Scheepmakerssteeg 6. Stads-Bericli ten. RURGEMEESTER en WETHOUDERS van leiden, Gezien het adres van W. D. SCHENKE- ygl.D, houdende verzoek om vergunning tol oprichting van een slachtplaats in het petceel Oude Singel 138. Gelei op de artt. 6 en 7 der wel van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan hel publiek dal jeuoemd verzoek, mei de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter vide gelegd is; H.I ilsmede dat op Maandag den 23 Juni a. s, mormiddags te elf uren, op bet Raadhuis jelegenheid zal worden gegeven om bezwaren isen dat verzoek in ie brengen. burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden 9 Juni 1890. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den Hen lovember 1880{Gemeenteblad No. 4 van I8SI). Rrengen ter algemeene kennis dal tol hel doen Inschrijven van nieuwe leer- 5.1 6.1 M 9 treinT Ha» breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der te klasse, voor jongens, in hel school gebouw aan de Aalmarkt; der te klasse, voor meisjes, in hel scliool- bouw aan de Boommarkt; der 2e klasse, voor jongens, in hel school- gebouw aan de Pieterskerkstraat der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Breeslraal; en wel van den 2den lot en niet den I4en Juni e. k,, dagelijks (den Zondag uitgezon derd van des voormiddags halfiicgen lol negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag Vrijdag bovendien van halfluiee tot twee t oren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 Mei 1890. LEIDEN, 9 Juni. Heden had ten raadhuize dezer ge meente de openbare aanbesteding plaats van de navolgende werkzaamheden: 1°. Het afbreken van de overblijfselen der oude Gehoorzaal, het aangrenzend woonhuis aan de Breestraat, het voormalig telegraaf kantoor, het ijkkantoor en de woning van den koster met consistoriekamer der Waal- sche gemeente. 2°. Het bouwen van eene Stads-Gehoorzaal. 3°. Het inrichten van een kosterswoning en consistoriekamer ter plaatse van de be staande bibliothèque Wallon. Hiervoor waren ingekomen 23 inschrij vingsbiljetten. Burg. en weth. hebben be sloten het werk te gunnen aan de heeren I. Van der Kamp en S. Van Leeuwen, beiden aannemers, wonende te dezer stede, voor de som van f 115.910. Nog werd ingeschreven door: H. Schouten, te Amsterdam, voor f 152.700; G. Woud, te idem, voor f 149 941; B. Van Buren, te idem, voor f 149.750; D. Oosteriuk, te idem, voor f 149.500; A. Paans, te idem, voor f 148.995; fima Meijer en Van de Koolwijk, te idem, voor f 147.248; E. H. Helle, te idem, voor f 146.700; K. J. B. Van Damme, te idem, voor f 144.444; A. C. l'iiardekooper, te Den Haag, voor f 143.000 H. D. F. Meijer, alhier, voor f 140.800; N. Perquin, te Berkel, voor f 140.000; C. Alk made Sr. en W. Van Schalk, te Noord- wijk-Binnen, voor f 139.990; B. F. Huur man, te 's Gravenhage, voor f 139.380; W. P. Teeuwissen, te idem, voor f 138.900; J. Slenters, te Haarlem, voor f 136.700; D. A. Brakenburg, te idem, voor f 133.000 G. P. J. Beccari, te idem, voor f 131.600; C. Eysvogelte Aarlanderveenvoor f 129.540; W. A. G. Jansen, te Utrecht, voor f 127.212; L. De Rooy, te Tilburg, voor f 127.000; C. Van Straten, te Utrecht, voor f 125 854 en Gebr. Christiaanse en Zekveld, alhier, voor f 117.000. Bij de op heden gehouden openbare verkoopiug van cokes bij partijen van 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste en laagste prijzen ff27.50, f5.70 en f2.85. Bij het op 4 dezer door de genie gehouden aanbesteding van het bouwen van een patronenmagazijntje, begrooting f 2150, «aren inschrijvers de heeren G. Beulink en P. J. Harteveld f 2765, p. L. Neuteboom f2690, f. t J. Christiaanse f 2650, C. E. J. Verhaaff f 2620, N. Rijnswou f 2599, J. Botermans f 2591, L. G. Bink f 2590, P. L. Van Erkel Jr. f 2587. Naar we vernemen zijn in de laatste dagen weer onderscheidene gevallen van in fluenza voorgekomen, en is dat getal toene mende. Bij een te Schiedam gehouden match tusschen de Cricketclubs ,/Olympia", van Rotterdam, en „Achilles", van Leiden, wer den twee innings gespeeld waarbij Rotterdam 43 en 9 en Leiden 52 en 45 punten be haalde, zoodat laatstgenoemde club met 45 punten overwon. Zaterdag duidden op de groote aard appelenmark t alhier vlaggen de aankomst der eerste nieuwe aardappelen aan. Gistermiddag geraakte in den singel bij de Morsthpoort een knaapje van 4 it 5 jaar te water. Op het hulpgeroep kwamen onderscheidene personen toeloopen die den drenkeling door het toesteken van stokken trachtten te redden. Het knaapje zonk echter reeds weg, toen de heer Hopman, op den Morschweg woonachtig, kwam aan- loopen en van de brug geheel gekleed te water sprong. Ook hij verdween in de diepte, om echter spoedig met het kind, onder groot gejuich der omstanders, boven te komen. Op het academisch ziekenhuis, waarheen het kind gebracht werd, werden de levensgeesten weder opgewekt. Zoo kon, door het mondig gedrag van. den heer Hopman een kind aan zijne ouders worden teruggeven. Door de politie te Leiden is aange houden een persoon, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een jas uit het portaal van de woning van een ingezetene aan de Heerengracht. Hij is ter beschik king der justitie naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebracht. Gisterenavond laat werd door den gemeenteveldwachter van OegstgeeBt de hulp der Leidsche politie ingeroepen, aangezien er aan den overweg van de Hollaiidsche spoor onder Oegstgeest nabij de rails een beschonken huzaar lag. Nadat deze naar de kazerne was gebtacht, liep hij op eens de wacht uit, en sprong te water, waaruit hij spoedig door zijne kaïneraden werd gered. Gister heeft een huzaar de kazerne alhier verlaten zonder hedennacht terug te keeren. Men heeft hem hedenochtend na gezeten en gevankelijk naar de kazerne terug- gebrasht. Door de Nederlandsche Geteformeerde gemeente te Maasland is een nieow orgel aangeschaft, afkomstig van den heer P. C. Bik, orgelmaker te Leiden. Tot organist is benoemd de heer A. Korpershoek te De Lier. De Prov. Geld. en Alijm. Cour. bevat h -t programma der maskeradefeesten in Nij megen van 30 Juni tot twee Juli, bij gele genheid van den door H.H. Leidsche studenten voor te stellen intocht van keizer Karei V als hertog van Gelre te Nijmegen in 1546 op Dinsdag 1 Juli a. s. 30 Jnni des avonds ten 8 uur. Tot opening der feesten: concert in de sociëteit de Ver- eeniging door de kapel van het 5 Reg. Infanterie, directeur de heer G. K. G. Vau Aken. 1 Juli des nam. ten 2 uur. Historische optocht door HH. Leidsche studenten, voor stellende den intocht van keizer Karei V als hertog van Gelre te Nijmegen in 1546. De stoet bestaat uit ca. 100 edellieden te paard en 150 edellieden en minderen te voet en wordt begeleid door vier muziekkorpsen te paard en te voet; des namiddags ten 3 uur, Aankomst op het Valkhof. Ontvangst van keizer Karei V, hertog van Gelre, door den hurchtgraaf van Nijmegen in het ver sierde feestgebouw op de plaats van het voormalige kasteel van keizer Karei den Groo tedes avonds ten 7' uur, Groot feest- concert door de kapel van het 4. Reg. Inf. te Leiden, directeur de heer Gotlfr. Man; des avonds ten 9 uur, Cour te houden door keizer Karei V en gevolg in de groote zaal van de sociëteit de Vereeuiging; des avonds ten 10| uur, Groot toepasselijk vuurwerk uit de Kon. Nederl. Pyrot. fabriek firma G. J. Ruijsch; des avonds ten 11 uur, Concert door de kapel van het 5 Reg. Inf. directeur de heer G. K. G. Van Aken; FEUILLETON. am- II.* 0 's 5oi$ EEN VERHAAL UIT DEN TIJD VAN GRAAF JAN II. 121.) Zoodra men den valkenier had outboeid, ijlde hij naar vrouwe Van Noortigs vertrek. De deur kon hij gemakkelijk openen, omdat de Geutenaar den sleutel in het slot had gelaten. Mathilda had gemeend, dat het gerucht iu het kasteel nog door der Vla mingen aftocht werd veroorzaakt. De ope ning van de deur deed haar uit haar wan hopige smart verschrikt opschieten, terwijl ie riep: „Waar is mijn dochter? Heeft de Gentenaar heur ontvoerd „Dat moge de Hemel weten, vrouwe", 'prak de valkenier. „Vóór de Vlamingen dit slot ontruimden, hebben ze mij met alle dienstbaren beestachtig gebonden, zoodat wij geen vju meer kuilden verroeren, terwijl wij elk oogenblik den dood verwachtten, tot wij plotseling groote drukte hoorden, waarop weldra eenige Hollandsche krijgsknechten verschenen, die ons ontboeiden. Onmiddellijk daarna beu ik herwaarts geijld om naar uw lot te vernemen. De hemel zij gedankt, uu ik u nog levend mocht vinden". „Maar hoedanig zal het lot van mijn kind zijn?" riep vrouwe Van Noortig wan hopig. De oude Bus haalde zijn schouders met betraande oogen op, dewijl hij stellig dacht, dat de Gentenaar Agues zou hebben meegenomen. Nu riep Mathilda: „O, laat ons naar den Noordertoren gaan. Maar, ach „Hij heeft haar nog levend gevonden; hij heeft haar gered", klonk er thans een stem, terwijl men tevens naderende voetstappin hoorde. Hugo Van Elsdijk volgde met eenige speerruiters. Mathilda stak haar armen uit, ijlde voorwaarts en riep: „Waar is mijn Agues? Hebt gij haar gered?" Maar eensklaps bleef zij roerloos staan; want de VViMdief leidde niet haar dochter, maar we) een vreemdelinge naar een rust bank. De jongeling had sinds zijn komst in het kasteel nog maar uitsluitend aanzijn moeder gedacht; doch nu zijn moeder ge red was, trof hem Mathilda's uitroep zeer diep Hij greep een flambouw en hij ijlde henen terwijl hij riep: „Agues, Agnes 1" Na eenig dwalen in de lange gangen van het ruim gebouw kwam hij aan den trap van den Noordertoren. De deur van den kerker der jonkvronw stond open; hij trad binnen. Alles in den kerker overtuigde hem, dat Agues er gevangen had gezeten. Onwillekeurig riep bij: „Agnes". De echo herhaalde heur naam; doch de maagd was er niet. Stellig had de Gentenaar haar meegevoerd. Eenige oogenblikken bleef de jonkman als vastgenageld staan. Maar wat zag hij nu voor zijn voeten schitteren Eene fraaie witte roos met een diamanten hart. Agnes had die roos op haar maagdelijken boezem, toen zij op het schuttersfeest de lauwerkroon met haar teedere vingers op zijn schedel drukte. Zwijgend raapte de jonkman het kostbaar kleinood op en hij kustte het geestdriftig, tot hij eindelijk riep, terwijl hij de roos zorgvuldig verborg: „Bij de roos, die op uw kuischen boezem heeft gerust en die voortaan bij mijn harte zal rusten, bezweer ik u, Agnes, dat ik u zal redden, dat ik u uit de macht uws vijands zal verlossen, indien mij althans de pogin gen tot uw bevrijding het leven niet kosten". Opgewonden keerde de jonkman naar vrouwe Van Noortig terug. Zij begou luid te suikken, nu zij den jougeling alleen zag terugkomen en zij kreet: „O, nooit, nooit zal ik mijn Agnes weerzien". „De jonkvrouw zal ik naar u terugvoe ren, als God mij daartoe het leven maar laat, vrouwe", riep hij met fonkelende oogen. „Doch verleen mijner moeder tot uiijn terug komst huisvesting en bescherming". „Aan u heb ik de vrijheid, misschien het leven van mijn gemaal te danken, jonk man, zie Mathilda ontroerd. Mijn schuld aan den zoon zal ik gaarne aan de moeder kwijten". „l'hans, nu deze edele vrouw u haar be scherming belooft, zijt gij veilig, moeder". „Slechts de vervulling van een heiligen plicht, van welken ook gij me niet afhou den zult, kan mij thans tot miji: spijt doen heengaan. „Volg de inspraak van uw eigen halt, lieve zoon hernam Bertha. „God zegene o, aan wien ik het eind van mijn lijden te danken heb Frederik! Ga; maar ontzie uw mii dierbaar leven, omdat ik helaas, mijn Berendina misschien reeds moet be treuren. „Laat ons net beste maar hopen, moeder", zeide de jongeling. „De trouwe Johan zal mijn zuster niet verlaten. I Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1