1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. n.! i ABONNEMENT: Prijs (ter Nummer 10 Cent. ADVERTENTIE N: Bureel: Sctieepircakerssteeg 6. Zaterdag 7 Juni 1890. - N9. 132, Uitgevers: Gebroeders Muré. Y'S. Stads-Berich ten. Hoogcre Burgerschool voor Meisjes. burgemeester en wethouders De Wilddief. N, 'a Li, IRWES. ftoilt, 6.. '.SI U '0111 1U1J| Mi 2.5: 3.85 4.1! 5.! 6.0 7.2 8 li 851 9.5 10 I l.!i IWE8. tbt. A„( Elexe Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vooi Leiden, per S maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regelsO.OO. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, «k contant, zonder rabat, per regel 0.10. <^c 204e Jaargang. SHE. larlci Leiden brengen ter kennis van belang- 'L Mandendat de gelegenheid tot inschrij- 4' jug van Leerlingen voor «le IIoo- 5' ere Burgerschool voor Meisjes wordt (engesteld op Maandag 2, 9 en 16 ini a. s., des middags van 3 uren tot (lf 5, iu het Schoolgebouw aan de Ga- larkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Mei 1890. H«n ngeil '""■farR 7.20i Ml BDRGEMEESTER en WETHOUDERS van setreinl IDEN Gezien arl. 6 der Verordening van den 1 len vember 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brenger, ter algemeene kennis dal tot hel icn Inschrijven van nieuwe leer- igen voor «le openbare scholen voor icreidend cn voor meer uitge- lager onderwijs, gelegenheid zal «geitn worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid jer onderwijs voor jongens en meisjes, in schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on wijs: der le klasse, voor jongens, its lui school huw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in liet school- mw aan de Boommarkt der 2e klasse, voor jongens, in liet school- mw aan de Pieterskerkstraat; Ier 2e klasse, voor meisjes, in liet school- ouw aan de Breestraal; si wel van den 2den lot cn met den 14en "li e. k., dagelijks (den Zondag uilgezon- dvan des voormiddags lialfnegen lot negen en op Maandag, Dinsdag, Donderdag Vrijdag bovendien van halflwee lol twee jn des namiddags. In geschiedt hiervan openbare afkondlgiiq tr plaatsing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. .EWF.N, 31 Mei 1890. 8.SS 0.25 11. 12.35 2.25 3.25 4.30 5.30 7.25 9.26 ar, OPENBARE OPROEPING. Staatscommissie van Arbeids-Enquéte. Door eene Staatscommissie wordt een onderzoek ingesteld omtrent de maatschap pelijke toestanden der arbeiders, de verhou dingen tusschen werkgevers en arbeiders in de verschillende bedrijven, en den toestand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid en de gezondheid der arbeiders. Werkgevers, bazen, arbeiders en alle an deren die over bestaande toestanden bij dal werk in deze gemeente vit eigen erva ring inlichtingen meenen te kunnen geven, worden verzocht uiterlijk 27 Juni 1890, bij ongefr ankeer den brief, onder het adres: Staatscommissie van Arbeids enquête, 's Gravenhage, hunne namen en woonplaatsen mede te dee- len, met beknopte opgave van de onder werpen waaromtrent zij de Commissie mee nen te kunnen inlichten. De Staatscommissie voornoemd, ROCHUSSEN, Voorzitter. J. C. TH. HEYLIGERS, Secretaris. LEIOEN, 6 Juni. Door de commissie voor de arts examens is in hare heden alhier gehouden zitting tot arts bevorderd de heer J. H. P. Van Kerckhoff en zijn voor het eerste gedeelte van dat examen toegelaten de hee- ren J. M. Van der Minne en F. Broek smit. Op de Vrijdag j. 1. gehouden verga dering van het Leidsche studentencorps maakte de president onder luid applaus be kend, dat bij het collegium een schrijven was iugekomen van eene breede schare dames onzer sleutelstad, waarin te lezen stond dat zij het corps bij zijn 315 jarig bestaan een geschenk wenschten aan te bieden. Tevens stelde de voorzitter voor, eene uitnoodiging tot bijwoning der maske radefeesten te zenden aan alle bevriende Nederlandsche studentencorpsen, en ook aan de „Association Générale des étudiants de Paris", die verleden zomer zoovelen van hier op de meest gastvrije wijze hadden ontvangen. Daar de vijftig leden, wier aantal ver- eischt werd, niet aanwezig waren, kon om trent het voorstel om f 500 bij te dragen voor de op te richten Universiteitsstichting, geen besluit worden genomen. Nog werd medegedeeld dat gedurende de kermis bet feestgebouw voor f1000 is verhuurd, waar van slechts eene som van f 300 in de corps- kas kon vloeien, wegens te betalen onkos ten van verlichting, enz. Verleden Donderdagochtend had de eerste rijles in de manege der kazerne plaats van hen, die in de maskerade een rol te paard hebben te vervullen, en wel onder leiding van den ritmeester baron Van der Capellen. Het afhalen der costuums voor de maske rade is nu bepaald op Maandag 9 Juni, van 10 tot 5 uur aan de akademie. De monstering zal plaats hebben Dinsdag en Woensdag 10 en 11 Juni, op Zomerzorg. De vrij talrijk opgekomen leden en hunne dames hebben gister op Musis Sa crum nog een overheerlijken avond ge noten. De wind was niet zoo hinderlijk als velen wel gevreesd hadden, terwijl toch de meesten de plekjes hadden uitgezocht waar men er nog wel 't allerminst last van had. Het stafmuziekcorps van het 4de re giment infanterie, onder leiding van den heer Gottfried Mann, heeft waarlijk weêr nieuwe lauweren geoogst. Er was een uit muntend programma te genieten. Védr de pauze „Wien bleibt Wien", marsch van Jos. Schrammel; „Overture Giralda", van Adam „Fruits defendus", Valse, van Mann, en „Fantaisie Les Huguenots", van Meyer beer. We kunnen niet nalaten hier in 't bizon der met zeer veel lof te gewagen van de uitvoering van de schoone „Fantaisie Les Huguenots"; een aiterst dankbaar num mer, wanner 't goed gemaakt wordt. En dit laatste was gisteravond in de hoogste mate het geval. De welbegrepen, gloedrijke en fijn genuanceerde voordracht, maakten dit nummer tot een sieraad van het pro gramma. Ook na de pauze was veel te genieten. Beginnen we met de „Ouverture Ruy Bias" van Mendelssohn en de welkome herinne ring aan de opvoering van de „Eve" van Massenet: „Prologue et Choeur d'introduc- tion" en „Recit et duo". „Ein Albumblatt", van R. Wagner (arr. C. Lao) en „Marche fui èbre d'une marionette" van Gounod waren tot één nummer vereenigd. Het programma sloot met „Fantaisie sur Lakmé, oj éra de Léo Délibes" van Mann, eveneens met zeer veel zorg voorgedragen. Het con cert van gisteravond was een bizonder scIiood, en wie er waren zullen erkennen dat we niet te veel gezegd hebben, toen we in den aanvang zeiden, dat het muziekcorps van het 4e regiment infanterie, onder lei ding van den heer Gottfried Mann nieuwe lauweren geoogst beeft. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, aan de rijksuniversiteit alhier, de heer 11. J. Coster, geb: le Alk maar, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Openbare vrijwillige verkooping". De volgende examens zijn gisteren aan de rijks-universiteit alhier afgelegd: aanvul- lings-examen mineralogie en zoölogie, en theoretisch apothekers-examen door de hee- ren H. P. Heederik en E. A. Van Gras- stek; eerste natuurkundig examen door de heeren M. A. Vermtt en H. Van [waar den; car.didaats-examen in de godgeleerd heid 2e gedeelte door de heeren P. Elde- ring en J. Eringa; candidaats-examen inde rechten door de heeren H. Van der Vegte en R. J. De Visser; candidaats-examen in de geneeskunde door de heeren C. W. Broers en H. J. Van der Weij; doctoraal examen in de rechtswetenschappen door den heer J. Van Raalte. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. In het Algemeen Handelsblad geeft Ph. Van E. eene beschouwing over oude en nieuwe Hollandsche kunst, naar aanlei ding van de schilderijtentooustellingen in Den Haag eD Leiden. We zollen hier ge heel buiten beschouwing laten de meening over de door de Hollandsche school thans gevolgde richting in de kunst, om terstond F E U L L L E T O N. EEN VERHAAL DIT DEN TIJD VAN GRAAF JAN II. 119.) fartrik 7.35 9.40 11.25 1.35 3.45 6.20 7.55 10.10 »0, God! Mijn moeder heeft hij vermoord!" Je Agnes, die neergezonken zou zijn, als Gentenaar, welke haar pijlsnel was gevolgd, M niet in zijn armen bad opgevangen, 'j «side, terwiji hij naar Augustinus staarde: 'etduiveld, gij ziet er werkelijk zoo ontzet 'i alsof gij inderdaad een moord had ge- Zon- Neen, een moordenaar ben ik, Goddank niet," zei de rentmeester, die zijn ont oog trachtte te verbergen. «Dan zijt ge stellig bij uw heks geweest," 11 Adolf spottend, terwijl hij met de be 'jmde maagd in zijn armen naast Augus- "M voortstapte. Heeft zij u misschien be en lHfo'erd P" iDan heeft s. zij de zwarte kunst stellig voor liet laatst uitgeoefend," gromde Augus tinus met een grijnslach. „Wat mompelt gij nu?" „Gaarne had ik de heks op den brand stapel gezien." „De hongerdood is immers even goed als de vuurdood," hernam Adolf. „Of denkt gij misschien, dat de booze haar zal komen spijzen?" „Neen! Zij zal wel sterven," zei derent- meester somber met een woesten blik. In middels was het drietal op het slotplein ge komen, waar de volledig gewapende speer ruiters reeds met hun op het kasteel ge- maakten buit te paard zaten. Ook de Gentenaar besteeg zijn strijdros; de bezwijmde maagd zette hij vóór zich in het zadel, waarna hij vroeg: „Is alles in orde, hop man „Uw bevelen zijn stipt uitgevoerd, overste!" „Dan vooruit!" riep de Gentenaar. Hij gaf het sein tot den aftocht en de troep reed over de valbrug, welke daarna weer door een speerruiter werd opgehaald, die vervolgens in de gracht sprong, welke hij zwemmend overstak, waarna hij zich weer bij zijn makkers voegde. Nog niet lang had de Gentenaar het kasteel Noortig stil ont ruimd, of de Wilddief kwam er met Hugo Van Elsdijk en de speerruiters. De jonkman vermoedde geenszins, dat er geen vijand meer binnen het kasteel was, zoodat er geen tegen stand meer geboden kon worden, wat zijn list, ter verrassing van de Vlamingen, ook overbodig maakte. Toen men de achterpoort sluipend was genaderd, beval de Wilddief, dat men ze moest openhakkeu. Maar tot aller verbazing sprong de poort reeds bij den eersten bijlslag open, wat hem deed zeggen„Stellig is onze vijand volslagen blind, dewijl hij deze poort zelfs niét eens heeft gegrendeld. Nu maar moedig voor uit mannen 1 Laat ons de hoofdpoort en de wacht overrompelen, eer men alarm kan maken. Dan kan ons naar menschelijke be rekening de zege onmogelijk ontgaan". Na stelde de Wilddief, die alleen den weg in het kasteel wist, zich aan het hoofd der zijnen. Weldra bereikte men de hoofd poort, zonder dat men een enkel Vlaming had ontmoet. Op de hoofdwacht bij de poort was ook geen levende ziel. Men liet de brug zakken. De Wilddief gaf bet afge sproken sein en Hugo Van Elsdijk stormde met zijn ruiters naar binnen, terwijl het voetvolk van nabij volgde. Thans riep de Wilddief, iu wiens geest vreeselijke denk beelden oprezen: „Reeds is het slot door den vijand ontruimd! O, moeder, moeder! De gedachte aan uw lot doet mij sidderen maar toch zal ik het moeten vernemen Nu rukte hij één der krijgsknechten een bereids ontstoken toorts uit de hand en hij ijlde met een bijl gewapend naar de onder- aardsche gewelven des kasteels. Omdat de ijselijke angst hem dreef, snelde de jonge- liug als een pijl uit den boog voort, tot hij bij den ingang van de gewelven eens klaps struikelde. Hij viel en de toort9 ging uit. Tevens werd er klagend gekermd, wat den jonkman deed rondtasten, tot hij het hoofd voelde van een man, welke dwars door den gang lag. De Wilddief vroeg, terwijl hij het mensch bij de borst pakte: „Wie zijt gij? Wat doet gij hier? Waar zijn nw makkers? Spreek, of ik breek je den r.ekl „Genade, barmhartigheid, mijnheer de Duivel!'' riep de oude Rob, die het van schrik en angst haast bestierf, nu hij een in vuur gehuld wezen had zien naderen, welks stem op die des Wilddiefs geleek. „Sta op, dwaas!" riep de jongeling. „Kwaad zal ik u niet doen". (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1