BINMLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANÜSCHE BERICHTEN HE£J te Oegstgeest, heeft als zoodanig ontslag verzocht, Het jongst verschenen nummer van de «Nederlandsche Illustratie", geïllustreerd nieuws van den dag, bevat op het titel blad eene afbeelding van het schuitje van den luchtballon «Le Figaro" en eene be schrijving van de reis op 18 Meijl. Verder vindt er eene plaats de geïllustreerde novelle «Licht en duister" door Archibald; n°. 2 der Haagsche typen; «Dwars door Siberie", enz. enz. Het nummer bevat ten slotte tal van illustratieu en verscheidenheden. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks universiteit alhier, de heer D. J. Wolfson, geb. te Leiden, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: «Eenige beschouwingen over de verjaring in het strafrecht." De volgende examens zijn aan de rijks universiteit alhier afgelegd door de heeren H. H. Juynboll, caudidaats-examen, taal-, land- en volkenkunde van deu Oostindischen Archipel; P. Tjeenk Willink, J. A. La Bree, F. S. Joosten en E. H. F. Mens Fiers Smeding, allen candidaats-examen rechten; N. De Jager Meezenbroek, candi- daats examen godgeleerdheid 2de gedeelte H. Knottenbelt, id. 1ste gedeelte. OFFICIEEEE BERICHTEN. Bij Zr. Ms. besluit i9 benoemd tot kan tonrechter-plaatsvervanger in bet kanton Bergen op Zoom, J. Heshusius, inspecteur der registratie en domeinen te Bergen op Zoom. Bij kon. besluit is de eerste-luitenant J. M. A. Reiuders, vau het 8de regiment vestingartillerie, krachtens punt 4°. van art. 88 der wet van 28 Augustus 1851 (Staattblad u°. 128), op non-activiteit gesteld is de heer J. Boddé, laatstelijk hulppre diker bij de inlandsche Christengemeente te Koemelemboeai (Menado), thaus met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1890, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De luitenants ter zee 2de kl. G. C. D. baron Van Hardenbroek en J. A. Kool, uit Oost Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal op 5 dezer geen audiëntie verleeneu. Tot kamerheer des konings in buiten- gewonen dienst is benoemd de heer Van Weideren baron Rengers, hoofdcommies bij het dep. van waterstaat. De minister van binnenlandscbe zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n°. 99), zal aanvangen op Vrijdag 20 Juni 1890, in de lokalen van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 September e. k. bij de rijks kweekscholen voor onderwijzers te 's Her togenbosch, Haarlem, Middelburg, Deven ter, Groningen en Maastricht, kweekelingen kunuen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg ge nieten diegenen de voorkeur, die in de ge meente wonen waar de kweekschool geves tigd is, of die, elders wonende, zelfs in de kosten van huisvesting en verpleging voor zien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden der adspiranteu melding worden gemaakt. Zij, die voor plaatsing in aanmerking wil len komen, moeten zich vdor 15 Juni aan melden bij den directeur der kweekschool die zij wenschen te bezoeken. De minister van fiuancien brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van sollicitanten voor de opengevallen kantoren Dockum en Termun- terzijl, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aan merking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging naar genoemde kantoren, zich daarvoor nog tot 15 Juni e. k. bij het departement van finan cien kunnen aanmelden. Blijkens een Zaterdag bij het depar tement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indie is de toestand in Edi ernstiger ge worden en bet aantal vijanden toegenomen. De Radja wantrouwt zijn eigen volk en vluchtte in onze benting. Troepeuversterkingen worden van Java gezonden. (Sl. Cl.) Door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling van eene vaca ture van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling mr. B. W. F. Kronenberg, substituut- grifiier bij gemelde rechtbank; mr. H. A. Van Rees, rechter in Je ar rondissements-rechtbank te Heerinveen, en mr. B. J. A. Sterck, substituut-griffier bij eerstgemelde rechtbank. Door de arrondissements rechtbank te Dordrecht is, ter vervulling van de vaca ture van kantonrechter te Gorinchen, opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling mr. A. J. Blom, griffier bij bet kanton gerecht te Tiel mr. J. D. Van Kuyk, kantonrechter te Helder, en mr. D. Wesseling, kantonrechter te Heusden. Half Juni zullen, naar thans uit 's Gravenhage bericht wordt, de leger- wetten bij de tweede kamer worden ingediend. Volgens een gerucht door De Tijd vermeld, zou het rapport van den raad van state betreffende het wetsontwerp van leger- organisatie hoogst ongunstig luiden. Het blad schrijft: «Alle leden van den raad, verhaalt men, hebben eenparig bedoeld rapport onderteekend, waarin de plannen der regeering ten sterkste worden af gekeurd". Door H. K. H. de groothertogin van Saksen Weimar, prinses Sophia der Neder landen, is f 100 geschonken aan het hoofd bestuur der vereeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zijne koloniën, onder bescherming van H. M. de koningin, en f 50 aan de Prins Alexander stichting, inrichting voor jeugdige blinden van iedere geloofsbelijdenis op Midden-Eng, te Bennekom, Naar de N. Gr. Cl. verneemt, heeft prinses Sophia, groothertogin van Saksen, de som van f 200 geschonken aan de commissie, die zich voorstelt de oprichting van een museum van oudheden te Groningen. Op 28 en 29 Augustus a. s. zal vanwege de afdeeling Wassenaar der Hol- landsche maatschappij van landbouw aldaar eene tentoonstelling worden gehouden van vee, land- en tuinbouwvoortbrengselen. Tot wethouder der gemeente Leider dorp is benoemd de heer J. L. Hoos, en de secretaris der gemeente, de heer J. G. Smit, is op zijn verzoek tegen 1 Aug. a. s. eervol als zoodanig ontslagen. Zaterdag waren te Katwijk aan Zee een 18-tal schuiten aan, de meeste vischten binnen. Zij maakten besommingen van f 20 tot f70. Tongen doen 20 tot 60 cttar bot meest klein f 3 tot f 5. Zaterdag waren te Noordwijk aan Zee 4 schuiten aan met besommingen van f 20 tot f 45. De prijzen der visch zijn aldaar niet zoo hoog als te Scheveningen. Voor tongen wordt 20 tot 40 ct., tarbot f 2.50 tot f 5 betaald. In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de wis- en natuurkundige afdeeling der koninklijke academie van wetenschappen is het nieuwbenoemde lid dier afdeeling, de heer H. W. Bakhuis Roozeboom, door den voorzitter geïn stalleerd. Tot correspondeerende leden zijn benoemd de heeren C. J. Van Schelle en A. P. Melchior, beiden op Java, en tot buiten- landsch lid de heer Ch. Hermite te Parijs. Vóór eenigen tijd hebben wij gemeld dat ruim 40 zeepaardjes in het aquarium van Artis hebben overwinterd. Heden is die verzameling van dieren, die den kop van een paard en den staart van een aal hebben, met 150 vermeerderd. Het geheele bassin wemelt dan ook van deze zonderlinge visschen. Ofschoon het overbrengen van deze vis schen zeer moeilijk gaat, en de weersgesteld heid der laatste dagen daarvoor bepaald on gunstig was zij kunnen volstrekt niet tegen koude is het toch aan den gezag voerder M. De Jong, van het stoomschip Etna, der Kon. Ned. Stoomb.-My. mogen gelukken ze in goeden welstand van Zuid- Frankrijk naar het aquarium over te brengen. Zooals bekend is, zwemmen de zeepaardjes in verticale houding, door middel van een schroefvormige beweging der betrekkelijk kleine rugvin. De lange staart wordt gebruikt om zich aan zeewier, polypen of andere voor werpen vast te hechten. Merkwaardig is het feit, dat de eieren in eigenaardige broedzakken aan de buikzijde der mannetjes tot ontwikkeling komeu. Na verloop van enkele dagen komen de jongen, op de volwassenen geheel in gedaante geiij kende, te voorschijn en zwemmen vrij rond. Onjuist is het beweren dat de jonge zee paardjes, bij naderend gevaar, in den buidel van het mannetje zouden vluchten. Naar men aan bet Ilbl. van zeer be voegde zijde mededeelt, zijn de moeielijk- hedeu betreffende het universiteitsgebouw te Utrecht weggenomen. De minister heeft zijne bezwaren tegen het overgelegde plan opgeheven, en het dus goedgekeurd. Als gevolg daarvan kan dus verwacht worden, dat reeds spoedig al thans nog dit jaar met de voorbereidende werkzaamheden voor den opbouw der lang verwachte stichting een begin zal worden gemaakt. B E E G I E. Het Journal de Bruxelles logenstraft formeel, dat koning Leopold te Londen po gingen zou hebben aangewend, om het asyl- recht der anarchisten te beperken, dat al te lichtvaardig verleend wordt. Koning Leo pold, zegt het Journal, i9 niet gewoon dwaas heden te doen. Volgens de Gazette ran Gentheehde minister van oorlog aan al de corpsoversten een vertrouwelijken omzendbrief gezonden, waardoor de aandacht dezer hoogere bevel hebbers op het feit getrokken wordt dat de officieren zich steeds meer in schulden ste ken. De kolonels moeteu den geest van orde en spaarzaamheid aan de officieren trachten te doen aannemen, en er zooveel mogelijk bet oog op houden dat hunne uitgaven de inkomsten niet overtreffen. FRANRKIJ H. Vrijdag hebben nog verdere huiszoe kingen bij de te Parijs wonende Russen plaats gehad, doch zonder dat deze aanleiding tot arreBtatiën hebben gegeven. Het beweren, dat de Russische gezant den minister Con- stans zijn dank is gaan betuigen wegens diens genomen maatregelen tegen zekere ni hilisten, is, blijkens eene officieuss nota in de Tempsonjuist. De bewuste arrestatiën, zoo wordt daarin verder gezegd, zijn ge schied op verzoek van het parket en wegens feiten die in strijd waren met de Fransche wet, ui. het vervaardigen en in huis hebben van ontplofbare stoffen en toestellen, wat ook het gebruik daarvan zij, hetgeen ge straft wordt met gevangenzetting tot zelfs van vijf jaren. Overeenkomstig het gebruik, heeft de minister vau binnenlandsche zaken gisteren den Russischen gezant keunis ge geven van de arrestatiën, nadat zij hadden plaats gehad. De rechter van instructie Athalin heeft heden zijn verhoor der gearresteerdeu, dat ingenieurs, scheikundigen en studenten zijn, voortgezet. Zij outkenuen alle deelneming aan eene samenzwering tegen het 1-ven van den Czaar, terwijl sommigen weigeren te antwoorden. De Leer Athalin behandelt hen niet als politieke samenzweerders, maar als moordenaars, daar de vervaardiging van ge vaarlijke ontplofbare stoffen in een bewoond huis hen ouder die soort van misdadigers rangschikt. Onder de verdtre gearresteerden zijn nog twee ontsnapte uitgewekenen, nl. de heer Stepanoff, wien, als van nihilisme verdacht, Kara als verblijfplaats was aangewezen en mej. Fedorowa, in een complot betrokken en deswege tot verbanning veroordeeld naar Siberië, doch die beiden hebben weten te ontsnappen. De overigen zouden meeren- deels jongelieden zijn die zich werkelijk met studie bezig houden. Bij de huiszoeking bij Nakadcliidze is eene uitvoerige correspondentie voor den dag gekomen, van in Rusland wonende nihi listen. In het meeiendee! dier brieven wordt Nakadchidze betiteld als excellentie en prins, hetgeen hij werkelijk schijnt te zijn. Het is hijdie met Mendelsohn Demski en Reinstein, het noodige geld ver schafte voor de studie en deu aankoop van de noodige stoffen teu behoeve van den py- rotecbnischen cursus. De rechtbank te Parijs heeft, zooals reeds is gemeld, in het rechtsgeding tegen de directeuren enz. van de Société des Métaux en het Gomptoir d'Escompte slechts drie der beklaagden veroordeeld. In het uitvoerige vonnis, welks voorlezing een uur duurde, wordt aangenomen, dat de heeren Sécretau en Laveissière zich hebben schuldig gemaakt aan overtreding van art. 419 C. P., waarbij o. a. straf wordt beilJ tegen samenspanning om een koopwaijlgo Me te drijven, en wel door het opkooptJ jen koper als zuivere speculatie; dat de f],wiui des Métaux is gefailleerd door hun i(| ijkers toen de nijverheid hen met hun voo, jolom, liet zittenbovendien hebben zij vent. Je Sao dividenden uitgekeerd door op de trekt verkoopen te brengen die slechts op 'tp,wulich bestonden. Daarom werd de heer S. ,n hel maanden gevangenisstraf en 10,000 fr.L Daal en de heer L. tot 3 maanden en 301 rfredeu veroordeeld. |aren De heer Joubert werd vrijgesproken gnricb dat hij, eerst later in de directie geti geen deel heeft gehad in het opkoopi de balans, maar alleen alles heeft trg h te doen om de zaak te redden en volki te goeder trouw was. De derde veroordeelde (tot een "bod vid 3000 fraucs) is de heer Hentsch, voor van den raad van bestuur van het Con d'Escompte. De rechtbank was vanoi dat hij verzuimd heeft het vereiscliti tan?ts zicht te houden op de handelingen vat If °P' directeur Denfert-Rochereau, die in striji ren met de statuten en aan de aaudet jr oo ders verdichtte dividenden heeft latei rijn keeren, met verzwijging van de koli sommen die aan de Soc. des Métaux i voorgeschoten. I0? e' Alle overige beklaagden zijn vrijgeeg 'Tp omdat niets is gebleken van eenige k®' hunnerzijds. Bij het opleggen der vei straffen heeft de rechtbank rekening p pel' den met de millioenen door de veroordi aan de schuldeiscbers reeds afgestaani 1® hun onbesproken verleden, me Luitenant Bonaparte Wyse Southampton naar Bogota vertrokke onderhandeling met de regeering van C bia over verlenging van den tijd to tooiing van het Panama-kanaal. li III T S C SI I, NB. De prins regent van Beieren noemdden minister van staat Craili oprich rtzegc en 1 tor b roide igel tot voorzitter van den ministerraad, politie-president Miiller tot minister eeredienst. De minister van financiën del is in den erfelijken adelstand verki "s'eI De prins-regent heeft den heer Liil 'Pron diens ontslag als minister in een eige dig schrijven hulde gebracht, terwi [et(^ dien staatsman tevens eene marmeren !'^e toezond. Lütz is voorts tot staatsiiï==: buitengewonen dienst benoemd. II O N G A RIJ E. De minister van oorlog heeft tl delegaties medegedeeld, dat de uit dt nische bevolking gerecruteerde bataljoi tot hiertoe alleen in Bosnië en Herzego werden gebezigd, voortaan in verschit deelen der monarchie dienst zullen doe N iJert. dito De werkstaking in de Boheenj'lo nnnmelrifltmi ia nnninJl.J A/fo mijndistricten is geëindigd. Maar werkstakingen worden weer vermeld uit nitz, in Moravie, en uit Gratz, in Sip In laatstgenoemde plaats zijn het de e laarsknechts en in Prosnitz de linnenii ®blik die op deze thans meer en meer gebf lijke wijze hunnen toestand pogen te teren. Te Agram, in Hongarije, zijl bakkersgezellen ook eens tot werksli overgegaan, en de smeden waren van dat voorbeeld heden te volgen. A M ïece; Oblig ?o. 1 fi d to RUSLAND. Volgens de Daily News zijn 84 fi b G delingen uit Warschau verbannen. Dl zijn 30 Pruisen en 26 Oostenrijkers. BULG A RIJ E. ('Jfictl Paus. C Hei/ Febr ïilv, blo öblij Bniti dito Ooi. Oert dito c Oblij Prins Ferdinand vierde Vrijd verjaardag. De krijgsraad heeft den' voorgesteld de over Panitza uitgesp doodstraf in 15 jaren gevangenisstraf li anderen. Volgens de Daily News gi j"° men, dat ook kapitein Kalobkoff vent l ring van straf zal krijgen. AMERIKA. -Te Richmond (V. S) is onder eei zaglijken toeloop van volk een ruiten beeld onthuld van generaal Lee. Aai optocht namen 8000 voormalige genen jt0 dito dito dito dito dito dito ditol dito 1 4 tol soldaten der geconfedereerdeu die ondi gediend hadden deel. Het voetstuk geen ander opschrift dan den uaso Men wil er andere beelden van gem om been plaatsen. GEMENGDE BERICHTEN Naar uit Bergen in Uenegou#ff richt wordt is op den spoorweg tam Jurbese en Erbiseul beproefd een trein door zware steenblokken, die 0/ rails waren gelegd, te doen ontsporen, machinist bemerkte het en wist den 6* nog bijtijds tot staan te brengen Obl. Obli Aait Bint 3ep Obli dito dito dito 187 dito

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2