NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIE i: Bureel: Sciieepmakerssteeg 6. Woensdag 28 Mei 1890. 123. Uitgevers: Gebroeders Muré. 3e 'Wilddief. lain Hk V,'H lollW 6 0S 7.55 9.41 10 «i 10.33 11.32 1 19 2.5u 3.35 4.15 5.17 6.031 7.23 S 15 8 50 9 56 10 - i 1 Aiiik, I S9eze Lour ant verse tiij 111 dagelijks, behalve op Zo 11- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Kraneo door het geheeie rijk, per 3 maanden 1.60. Van 6 regeis0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel 0.10. it '204. Jaargang. LEIBES, 3? Mei. T^fj- Zaterdag werd aan het mathematisch ■rarisch examen deel genomen door ie» Verlui! H.llg 5. 6. 6.! -,| M 10 I 1.5 1 3|J 3 55 5.11 6.3*1 7.5Si 9 10 tal ve ilagi irisDu CAPUJI.U »v». a - candidaten die allen slaagdeo, namelijk jaffrouw C. Offerhaus, en de heeren H. iHartogh Heijs, Van Assen; J. Bruins en |Fonnema, van Groningen; H. Posthumes, Qrijpskerk; f). J. Du Saar, van Lippenhui- eD P. Mulder, van West-Graftdijk. Eergisteren (Zondag) had op het jutters veld alhier een voor Achiiles zeer lichtige cricket-match plaats. Leiden had het 2de elftal van de Haagsche C. C.OIyrn- uitgedaagd om wraak te nemen over het jin van verleden jaar. Op 15 September werd Achilles door Olympia verslagen fl 8 wickets. Als bewijs hoezeer het Bé-tal van Achilles vooruitgegaan is, je dat de eergisteren gehouden wedstrijd [Leiden gewonnen is in een innings en punten. Voorwaar een meer dan glans- overwinning. De eerste innings van opia II, bedroeg 7 punten. De tweede ngs van Olympia II, bedroeg 24 punten. -JnpraiB innings van Achilles bedroeg 93 k Juten. Zondag a. s. heeft alhier plaats een match tusschen Achilles en de recktsche cricket-club. Deze laatste is „eerste klas club", i— Den 1 sten Juni wordt te Haarlem de lersiteits roeiwedstrijd gehouden. „Njord" den) zal mededingen in alle nummers, ga" (Delft) in jonge en oude vier, ton" (Utrecht) in oude vier, jonge vier, i twee en misschien jonge twee, ANe- (Amsterdam) in alle nummers, uitge- =3 en skiff. Gedurende de twee Pinksterdagen zijn Au het station van de I loll. IJz. Spoorw. r afgegeven, voor de richting Amster- 900 en voor de richting Rotterdam lal plaatskaarten. Op den tweedeu Pink- •i ag werden alleen voor Den Haag afge- J'u 2943 plaatskaarten, als 143 lste klasse, 6i 2de klasse en 2500 3de klasse. Circa albuitengewoue treinen redeu in beide 'lingen. Met den Ned. Rijnsp., richting Ijlden, werden 1050 personen vervoerd. - Naar wij vernemen ziju op den stal ien heer 13. alhier alle paarden door sta aangetast. EEN VERHAAL |ülT DEN TIJD VAN RAAF JAN II. Po-) FEUILLETON. faar de overmacht was verpletterend. De Vs hadden ook nog maar een tiental toen Van Noortig wegens een 1'loot tegen zijn hoofd van het paard Ie. Tevens werd Van Of hems ros door •peer gewond. Het scherp ijzer gleed de borstplaat eu drong zeer diep in 'leesch. Het moedig dier steigerde, fikelde en wierp den berijder af. Maar 'ngekwetste ridder stoof, ai droeg hij een buitengewoon zware wapenrusting, ptend suel weer op en hij bleef zich een getergde leeuw te voet verweren, 'ermetele dappere Brederode zat nog Paard. Door zijn voorbeeld bleef hij manschappen aanmoedigen, zoodat zij •leeds een roemrijken dood boven laffe Zondagavond moet er aan den Rijns- burgersingel nog al duchtig gevochten zijn. In den nacht van Zondag op Maaudag is midden op 't rijpad aan de Haarlemmer- trekvaart een beschonken jongman gevonden. Men heeft hem voorloopig van zijne ge vaarlijke ligplaats weggesleept, aangezien juist een rijtuig kwam aanrijden. Gisterochtend vroeg is een inwoner van Haarlem, die op een sleepboot met den machinist, die een vriend van hem was, meevoer, in de Zijl over boord geslagen en verdronken. Gisteravond is zijn lijk opge- vischt tn naar Warmond vervoerd. Gistermiddag waren een aantal jongens aan 't spelen in den Hoogen Rijndijk toen een hunner in de sloot geraakte. Zijne makkers hielpen hem bij 't aan land komen. Gistermiddag waren aan Poelbrug eenige meisjes aan bet bloemen plakken. Een hunner geraakte daarbij te water en kon zich gelnkkig vasthouden aan de biezen, totdat hulp kwam opdagen. Gisteravond waren een buzaar en zijn meisje langs den Stationsweg zoo innig in hunne vreugde dat ze elkaar omhelzende in de sloot bij Zomerzorg vielen, 't Kostte heel wat moeite eer buzaar en toebehooren weer aan den wal waren. Hij ging zelfs voor de tweede maal te water om zijn muts op te visschen. Hedenochtend is de wed. D., die in eeue woning aan de Claresteeg aan 't schoon maken was, bij 't naar huis keeren van den bewoner dood op haar bed gevonden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen 54.—, ƒ28.5.70 en /2.85. laagste ƒ54.ƒ27.50, f 5.70 en f 2.85. Door het bureau- en fabriekpersoneel der gasfabiiek te Breda is aan dr. Neurden- burg bij gelegenheid van zijn vertrek naar Leiden een prachtig souvenir aangeboden, bestaande in een groote photographie van genoemd personeel, op de fabriek genomen door den heer Reissig, photograaf aldaar, die alle éer van zijn werk heeft. Een sier lijke lijst omvat het geheel. Bredanaar De Prov, Geld. en Nijm. C. bevat omtrent de plannen der commissie, die de feestelijkheden voorbereidt, waarmede het aanstaande bezoek van ti H. Leidsche stu denten aan Nijmegen zal gepaard gaan, het volgende: De datum van het bezoek is vastgesteld op 1 Juli; alsdan worden des morgens per ex'ra trein, welwillend door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij aangeboden, HH. studenten ten ongeveer 12 uur hier verwacht. Zonder bezwaar kan dan de his torische optocht die zooals meu weet „den intocht van keizer Karei V als hertog van Gelre te Nijmegen in 1546" voorstelt en bestaan zal uit ca. 100 edellieden te paard en ca. 150 edellieden en minderen te voet en begeleid zal worden door vier muziek korpsen des namiddags om 2 uur een aanvang nemen, om ten 3 uur op het Valk hof te arriveeren, waar op de plaats die eenmaal door het kasteel van keizer Karei den Grooten werd ingenomen, eeue toepas selijke decoratie zal worden aangebracht, te midden waarvan de huldiging van keizer Karei V als hertog van Gelre en de receptie door den Burchtgraaf van Nijmegen zullen plaats hebben. Des avonds hebben de feestelijkheden in de sociëteit „de Vereeniging" plaats. Daar zal in de geheel voor dit doel ingerichte zaai, door keizer Karei cour worden gehuu den, terwijl in den 5 giorno verlichten tuin zich eerst het muziekcorps van het 4de reg. inf., dir. de heer Gottfr. Manu, en later dat van het 5de reg. inf., dir. de heer G. K. G. v. Aken, zullen doen hoorendaar ter plaatse zal tevens een schitterend vuur werk worden afgestoken. Verder zal des avonds op de markt een concert worden gegeven en zal een groote militaire taptoe door de stad zeker wel de noodige levendigheid aanbrengen. De dagen voor en na den optocht, dus Maandag 30 Juni en Woensdag 2 Juli, zullen in de sociëteit de Vereeniging nog verschillende feestelijkheden plaats hebben. De „Nederlandsche Illustratie", ge ïllustreerd Nieuws van den Dag, van jl. Zaterdag bevat een kloek portret van den grijzen Franschen schilder Meissonier eu eene levensbeschrijving, naar aanleiding van een door hem tentoongesteld doek. Verder vinden we er eeue novelle, getiteld „Oude liefde en jonge min", (vervolg), met tal van illustratiëneene beschrijving van de w edrennen te Amsterdameen ruim geïllus treerd artikel getiteld „Bannelingen naar Siberië", allerlei verscheidenheden, illustra tiën, enz. enz. OFFICIEELF BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan den heer P. Land- berg, koopman en reeder te Batavia en consul van Italië aldaar, thans tijdelijk in Nederland, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken; is bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht benoemd, tot officier van gezondheid 2de kl. de student in de geneeskunde (arts) J. Ealkenburg; is, met ingang van 16 Juni 1890, be noemd tot directeur van het postkantoor te Warmond W. Coen9 van Seuden, thans directeur van het postkantoor te Oirschot. Bij beschikking van den minister van binuenlandsche zaken, is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen, ter verkrijging van de akte van bekwaam heid als hoofdonderwijzer en hoofdonder wijzeres, voor het jaar 1890 zal plaats hebben op 24 en 25 Juni e. k.; dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 14 Juli d. a. v. en dat de commissien, met het afnemen dezer examens belast, zit ting zullen houden te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam, Deventer en Assen. En zijn beno' m 1 tot lid eu voorzitter der commissie te 's Gravenhage: J. C. Ea- bius, inspecteur van het lager ouderwijs in de 2de inspectie; tot leden: W. J. Bonte, schoolopziener in het district Hoorn; J. Feringa Azn., hoofd eener bijzondere school te Utrecht; A. Op de Laak, hoofd eener bijzondere school te Noordwijk; L. Oerhardt, hoofd eener openbare sc ooi en directeur der rijks normaallessen te Utrecht; W. De Vletter, hoofd eener openbare school te 's Graven hage; A. Langhout, hoofd eener bijzondere iijfsberging door een smadelijke lucht stelden. Ook was er weinig kans tot vluchten, omdat de Vlamingen bun gele deren weer hadden gesloten, terwijl de zeer verzwakte Hollanders zich ook geen doortocht meer konden banen naar Witte Van Haamstede, die van ziju kant de uiterste krachten inspande voor 's vijands vernietiging eu voor het ontzet van zijn vriend, Van Ofhem. Maar eindelijk sloegeu de Vlamingen door de vele verwoede aan vallen van den dappereu Van Haamslede toch aan het wijken; doch het had de drie ridders, omdat zij niet langer tegen de verpletterende overmacht bestand waren, weinig gebaat, als er niet onverhoopt on verwachte redding was gedaagd. Schijnbaar zonder eenige reden geraakten de Vlaamsche speerruiters in verwarring. De steigerende paarden reuden onhandelbaar weg, of zij deden hnn berijders in het stof bijten. Dit wa9 het gevolg van een welgeslaagde krijgslist des Wilddiefs. Zijn volk had hij in 's vijands rug achter een heuvel op gesteld en hij liet op de pooteu der strijdrossen schieten. De meeste paarden werden schichtig, zoodra zij zich gewond voelden, wat verwarring baarde. Toen beval de moedige jongeling den aanval. Ouder fel krijgsgeschreeuw stormde hij met zijn manschappen van den heuvel naar den vijand. De Vlamingen meenden, dat een deel van het Hollaudsch leger, nadat het om den heuvel was getogen, huu in den rug viel, wat hen voor bet zoeken van een goed heenkomen ijliugs de teugels deed wenden. Maar de aanvoerder der speer ruiters tilde vóór den aftocht zijn groot zwaaid nog op, omdat hij Vao Ofbem, die zich met alle macht tegen twee speer ruiters moest verweren, verraderlijk op het achterhoofd wilde houwen; doch juist toen de Vlaming des ridders hoofd dacht te klieven, stortte hij ruggelings van ziju paard, omdat hem een pijl door de schouderbladvoegen van het harnas was gedrongen. Het paard draafde weg met den ruiter, die iu den stijgbeugel was blijven hangen tot de Wilddief, die na zijn gelukkig schot spoedig toesnelde, het bij den teugel greep. Den voet van den vijandelijken aanvoerder rukte hij uit deu stijgbeugel en hij bracht het ros naar Van Ofhem, wien hij het aanbood, nadat hij dieus leven door zijn welberekend pijlschot had gered. Van Ofhem had te zijner verademing het vizier opgeslagen. Onmid dellijk herkende hij deu jongeling, die zich op den Blinkert het eerst onder den Hollandschen standaard had geplaatst. De ridder zeide: „Het paard neem ik thans aan, ofschoon bet uw rechtmatig eigendom is, jonkman. Na deu slag hoop ik u, mijn redder, weer te zien". Thans besteeg Van Ofhem het ros, ver volgens gaf hij het strijdros de sporen en hij ging met Brederode de vluchtend uit eenstuivende Vlaamsche speerruiters na zetten. Beiden waanden van Noortig gesneuveld. Hem zou de Wilddief ook niet opgemerkt hebben, omdat de jonkman niet wist, dat Van Noortig, die een honderdtal schreden verder van het paard was gevallen, met het dapper tweetal had gestreden. Maar de juist bijkomende ge kwetste richtte zich nu halverlijfs op, zoodot de jongeling hem aan de wapenrusting herkende. Onmiddellijk snelde hij naar den ridder, wiens helm hij afnam, waarna hij den gewonde naar een veilig plaatsje liet brengen, alwaar hij, omdat er geen wonde zichtbaar was, fluks vroeg: „Waar zijt gij gekwetst, ridder?" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1