T BIJVOEGSEL \l NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per üunimer 10 Cent. Dinsdag 27 Mei 1890. - N°. 122. ADVERTENTIES: Bareel: Scheepinakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. ng aanü BINNENLANDSCHE BERICHTEN. r inde li. 301 10, 3SC( id <11 Rui 111130 ere iet Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 204. Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. eêsUï uaidd ■Arch uni 1 bet den «lrie •stegr laken ialse ling. verkrij laats rmidih HEI t 43. ;cn eau col erse in En] te Sto: tante IET PR 3NDEN jn 32, iraat lat. behoorende bij de Leidsche Courant van 27 Mei 1890. We ontvingen ter leceusie van de firma Cremer en C0., te 's Gravenhage eene oorspronkelijke roman, door Josephine Giese, schrijfster van „Licht en Schaduw „Lente stormen", „In het strijdperk", enz. De loman is getiteld „Gevloekt" en is in pret- tigen kloeken druk 250 bladzijden groot. Het is de geschiedenis van eene grootmoe der, eene moeder en eene dochter, die elkander in het leven opvolgen als eigenlijk voor de samenleving, zooals die maar is, ongeschikte wezens. Hoogst zenuwachtig rondlevend in eene maatschappij, die zij zich zoo gaarne anders gewenscht hadden, smachtend naar ideale verhoudingen in den maatschappelijken chaos, legdeD zij zich meer en meer op deugden toe en vervreemden zij zich daardoor te meer van de alledaagsche maatschappij. Wanneer Niua geboren moet worden ge raakt hare moeder een oogenblik in twist met groutmoeder, omdat ze tijdelijk zich schikt naar de meer alledaagsche eischen van haar man jegens het leven. Die twist gaat hoog, zeer hoog; en ten slotte roept grootmoeder uit: En ik vloek je jou en je nog ongeboreu kind 1" Gevloekt dus de jonge vrouw. Eu ze voelt dien vloek loodzwaar op zich druk ken; de gedachte aan wat ze tiare moeder naar hare meening misdeed vervolgt haar tot aan haren dood, die niet lang uitblijft en ze laat aan hare dochter Nina als droeve erfenis achter de verplichting om met het karakter harer moeder en een nog meer verhoogd zenuwleven te verblijven te mid den der menschen, die haar niet willen of niet kunnen begrijpen, die haar miskennen en haar het leven tot een vloek doen zijD. Onbegrepen leeft Nina voort totdat zij aan dien ondragelijkeu last zelf een eind maakt op nog zeer jeugdigen leeftijd. Eene flinke dosis morphine is haar redmiddel uit dit leven. Er komen in dit boek zeer schoone passages voor; er komen karakters in voor van uitmuntende teekening. Maar vooral in 'teerste gedeelte, in de eerste 100 bladzijden, komen schilderingen voor die aan 't onbehoorlijke grenzen (b. v. bl. 25 en 26) en twijfel die 't boek ontsiert. Bij het vertellen hoe verhuisd wordt is naar onze meeuing veel te lang stilgestaan. Op bl. 46 wordt een Christusbeeld op een kerkhof er als bij de haren bijgesleept en iets verder in die baart zijn taal en stijl niet geheel onberispelijk. Hier en daar komen schilderiu.en voor die aan ue nieuwe richting in onze taal doen denken, gelukkig niet al te overdreven. lu het thans be sproken gedeelte van het verhaal kwam de gedachte wel eens bij ons op het boek ter zijde te leggen. De lezer zou 't best doen dit ook werke lijk voor eenigeu tijd te doen; maar niet voor altijd want later wordt 't verhaal beter, meer geregeld, meer geproportioneerd. Is men eenmaal van de gedachte uitgegaan dat uaturen als die vau Nina moeten ge schilderd worden, dan is die schildering hier niet zonder talent volbracht. De vloek bestond hier in 't omdragen in dit leven van een hart dat daarvoor te goed en te edel was en dat er ten slotte in onderging. De behandeling van dit onderwerp is goed geschied en boeit, terwijl daartegenover het eerste gedeelte van den roman vaak ergert of verveelt. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is: 1°. aan dr. L. C. Van Goudoever, met ingang van 16 September 1890, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de facul teit der geneeskunde aan de rijks-universi teit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren den lande bewezen diensten 2°. benoemd tot hoogleeraar in de facul teit der geneeskunde aan de rijks-omver- siteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de heelkunde, dr. F. A. Salzer te Weenen; zijn, met ingang van 1 Juli 1890, hij de koninklijke Bibliotheek te 's Gravenhage benoemd a. tot bibliothecaris, dr. Th. Ch. L. Wijnmalen, thans onder-bibliothecaris bij die rijksinstelling; b. tot onder-bibliothecarissen, dr. W. P. C. Knuttel, thans tijdelijk ambtenaar, en mr. J. H. D. Kraeutler, thaDs amanuensis bij die rijksinstelling; is Ferdinand Leenhoff, thans te 's Gra venhage, met ingang van 1 October 1890, beuoemd tot hoogleeraar bij de rijks-aca demie van beeldende kunsten te Am sterdam is met ingang van 1 Juli 1890, aan L. Beijerinck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies bij het departement van binneulandsche zaken, behoudens aan spraak op pensioen. Naar wij vernemen, zal de hoogle»raar Hubrecht weldra voor een deel van het geld, op de Indische begrooting voor weten schappelijke doeleinden uitgetrokken, voor zoölogische onderzoekingen naar Indie ver trekken. Het beschikbare kapitaal moet echter niet voldoende zijn voor hel bekeude diepzee-onderzoek. (Minerva Door den minister van financiëD is aan mevrouw llemooingson geb. Havelaar en de Biidere dames te Zoeterwoudo ver gunning verleend tot het houden eeuer ver loting, waarvan de opbrengst zal strekken tot aankoop van een orgel voor bet kerk gebouw der Nederduitsch Hervormde ge meente aldaar. Het maximum uit te geven loten zal zijn 400 en de prijs van elk lot f 1. Tot lid van het bestuur van den Grooten Westeindscbenpelder is hegkozeo de heer J' Kraan en van deu Oostvlietpolder de heer G. Streng. De secretaris van Leiderdorp, de heer J. C. Smit, heeft eervol ontslag aangevraagd. Door den gemeenteraad van Nieuwveen (bij Alfen) is aan den heer D. H Ten Berge, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofd der openbare school. In het Westland worden thans de eerste vroege aardappelen aan de markt gebracht in de bekende zeer kleine mandjes. Deze waar wordt goed betaald; doch de moeite en zorg in aanmerking nemende, waarmede zij geteeld wordt, is dit noodza kelijk deze aardappelen worden onder het glas getrokken en zoo vroeg mogelijk om de druivenmuren uitgepoot, waar menigmaal een driedubbel dek van matten ze nog niet tegen de vorst kan beschutten. Te Katwijk aan Zee waren gisteren 18 schuiten aan, met besommingen van f 40 tot f 90. Tong en tarbot (levend) waren prijshoudend en golden 30 tot 90 c, tarbot f3 tot f 8. Den 21sten Mei 11. werd vanwege de aftieeling Hazerswoude-Koudekerk der Holl. Maatsch. van Landbouw te Hazerswoude eene tentoonstelling gehouden van tweejarige stieren, eenjarige stieren, melkvasrzen en pinken. Bekroond werden: Voor tweejarige stieren: le prijs de stier van G. Van den Boogaard, te Hazerswoude; 2e prijs de stier van T. Beijneveld, te Koudekerk. Voor eenjarige stieren: le prijs de stier van T. Veelenturf, te Hazerswoude; 2e prijs de stier van J. Koot, te Koudekerk. Voor 2 melkvaarzen. le prijs, 2 melk- vaarzen van A. C. Van deu Akker te Ha zerswoude; 2e prijs, 2 melkvaarzen, T. Rey- neveld te Koudekerk. Voor 2 pinken, le prijs, 2 pinken van J. Verkley te Koudekerk; 2e prijs, 2 pin ken van G. Dorrepaal te Koudekerk. Dinsdag bad te Bodegrave eene ten toonstelling en keuring van stieren plaats, uitgeschreven door de aldaar bestaande land- bouw-afdeeliug der Hollaudsche Maatschappij van Landbouw. De aanvoer was meer dan voldoende: uiet minder dan 7 prachtige 2- jarige stieren en 7 één jarige waren aange voerd. Ofschoon de één-jarige minder fraai waren dan vorige jaren, zoo waren de twee jarige des te schooner en was het zeker voor de jury, bestaaude uit de heeren Van Cappelien, Van den Akker en Prius, eene moeielijke taak eene beslissing te nemen. Begunstigd door prachtig weder, liep een en auder ten genoegen van ieder af en ver- eenjgde zich later het bestuur met de jury aan een eenvoudig collation in het hotel van Haaften waar menig hartelijk woord werd gesproken. De prij.en werden toege kend voor 2 j.1ste pr. aan J. H. Van Diesen aldaar, 2de pr. aan G. Van den Bogaard te Hazerswoude, 8de pr. aan C. De Regt te Oudshoorn. Voor één-jarigen: 1ste pr. aan J. Van Wieringen te Hoogmade, 2de pr. aan N. Vroege aldaar, 3de pr. aaD J. Verbree aldaar. De levendigheid was ook vermeerderd door den grooten aanvoer van kaas, die op onze Dinsdagsche markt plaats bad. Niet minder dan twee honderd en vijf wagens waren toch aanwezig en het gekrioel der menschen, het uitgespan en het aangespan der wagens leverde een werkelijk aardig schouwspel op, welk genot evenwel vermin derd werd door bet bijna onafgebroken ge blaat van een achthouderd aanwezige lam meren, mede ouder hél lommer op de markt aanwezig maar die men toch uiet gaarne gemist had. Een bekeDd persoon is te Haarlem overleden, namelijk de heer Patrick Charles Fieischmaun, tot iu de laatste weken adver teerende „Professor of tbe englisch language". Hij bereikte den leeftijd van bij 86 jaren. Donderdagmorgen is te Haarlem on der verdachte omstandigheden dood gevon den een elfjarige knaap, een vdórzoon van eene vrouw, die sedert met eene fabrieks arbeider daar ter stede was getrouwd. Den vorigen avond had de jongen, die niet schoolging, maar met lucifers aan de huizen bedelde, garnalen en radijs gegeten. Spoedig daarop klaagde hij over onpasselijk heid en neiging tot braken en ging vroeg naar hed. Den volgenden morgen vond de moeder hem dood. Gisteren is het lijk naar het gasthuis overgebracht om gerechtelijk te worden onderzocht. De knaap was in eeu begrafenisfonds voor f 125 verzekerd. (H. Te Haarlem is Vrijdagnacht een hevige brand uitgebroken bij den banketbakker J De Groot, iu de Barteljorisstraat, vermoe delijk ontstaan in de bakkerij onder den winkel. Het perceel is geheel uitgebrand en de bewoners hebben zich met mopite gered. Ook de belendende perceelen en die aan de overzijde der straat gelegen hebben veel geleden. Ten half vijf ure was de brand geheel gebluscht. De burgemeester, de officier van justitie en andere autoriteiten waren bij het onheil aanwezig. In de bak kerij was tot 's nachts twee uur gewerk.t. Een bejaarde vrouw, op een hofje in de nabijheid van den brand woonachtig, werd bij het zien van deu brand zoodanig r den schrik bevangen, dat zij plotseling (lood bleef. In de Cantelo's broedmachine van Arlis te Amsterdam ia gisteren een struisvogelei uitgebroed. Ongeveer 38 dagen geleden was het gelegd en sedert dien tijd in eene warmte van 108 graden Fahrenheit gehouden. Reeds Woensdag barstte de dop en gisterenochtend is het kuiken te voorschijn gekomen, dat nu reeds de grootte van eene kleine ben heeft. Dit kuiken zal zijne opvoeding vol tooien op het buiten van den heer Blauw te 's Graveland, maar in de CanteL,g machine van Artis worden nog twef^ struis-eieren uitgebroed, zoodat belaif^ïf lende Aitis-ledeu getuigen kunnen zijn de belangwekkende geboorte van jonge struis vogels. De Culemb. Ct. deelt omtrent de werk staking mede: Toen jl. Maandagmiddag 12 uur een andere ploeg bet werk aau de glasfabriek alhier zoo voortzetten, weigerde men aan het werk te gaan. Dank zij de rustige hqutM'ig der werklieden, werd na wedergijdzeh overleg en mondeling onderhoud met de,u directeur in de bezwaren tegemoet gekomen en de arbeid Dinsdagavond 6 uur hervat. Twee kinderen zaten te Eist tussohen de rails te spelen, juist toen de stoomtram iu aantocht was. Tevergeefs trachtte de machinist, door krachtig te remmen, de machine tot staan te brengen. De stoker Van den Berg zag dat de kleinen verloren wareu tQen hij eensklaps van de machine sprong en met bijzondere vlugheid beiden wegrukte. Een orgeubük nog eu de kleinen hadden, zooal niet het leven verloren, dan toch zware vermiukiugsii bekomen, Op 28 Mei keert het detachement huzaren, dat onder het opperbevel van den 2e luitenant I. L. Völcker te Valiermond gestatioueerd was, te Deventer iu garnizoeu terug. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Bergen op Zoom: In het oude „Markiezenhof" wolke thans ingericht is als kazerne, is bij het afbitken eeuer dikke teer- en kalklaag van een fraai gebouwen zandsteenen boog, boven de poort, toegang verleeneude tot de oude kapel en de daarnaast gelegen woning van den adju dant onderofficier, een opschrift te voorschijn gekomen, dat veler aandacht trekt. In sier lijke Fransche letters prijkt op de boog Chatnbre du Chn. de garde. De Chu. wordt door kenners eene afkorting genoemd aan „cha- telaiu" eu het geheel zou dus beteekeneu „kamer van deu bevelhebber der wacht van het kasteel". In zekeren zin is het tegenwoordig ver blijf nog als zoodanig te beschouwen, daar de adjudant onderofficier, die er thans ver blijf houdt, nog bevelhebber va« hel kasteel genoemd kan worden. De oude kapel met een prachtig kruis gewelf, waarvan de ribben rusten op fraai gebeeldhouwde draagk ussens, doet tha' dienst ais eetzaal voor de onderofficierer HBHUHHUHMW',. 1 m

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1