NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dage 1 ijksbehalve op Z o n- en Feestdaeiu ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. Donderdag 22 Mei 1890. - N9. 119, ADVERTENTIE N: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Y'S Stads-Berichten. De Wilddief. '8 til St. RWES. s.«J U 9.(| 10 10. J 11. ll 1.1! 1WE6. *mJ Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 204e Jaargang. Van 16 regeis0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. 5 HE, larlti 's HagJ trek oorsch. 7.20! 8.25' 10.25 11.25 12.25 2.25 3.25 4.30 5.80 7.25 9.25 Inschrijving; Schutterij. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS ?aö Leiden noodigen hen, die verzuimd mochten hebben zich op de door het Ge meentebestuur bepaalde dagen ter inschrij ving voor «len Schutterlijken dienst aan te melden, uit zich daartoe alsnog te vervoegen ten Raadhuize op Donderdag den 22 Mei e. k.des voormiddags tus- tcbeu 10 en 12 uren. Zij herinneren wijders den belanghebben den dat de registers van inschrijving op op den len Juni a. s. worden gesloten en dat zijdie zich niet vddr dat tijdstip heb ben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen uilen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidbn, den 20 Mei 1890. var. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 8, le alinea der Wet van 2 Juni 1S75 Staatsblad n°. 95), tot regeling van [liet toezicht bij hel oprichten van inrichtingen ■welke gevaar, hinder of schade kunnen ver oorzaken I Brengen bij deze ter algemeene kennis dal loor hen vergunning is verleend aan A. LANGEVELD en rechtverkrijgenden tol het kaatsen van een heelwateroveu in hel per el Haarlemmerstraat 214. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving loor plaatsing in de Leklsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Lei ut.s19 Mei 1890. Vertrek 7.35 9.40] 11.25 1.8 6.' 7.55 io. io LEIBEA 21 Slel. Commissarissen der Stedelijke Gasfa iek stellen den gemeenteraad voor bet ikris van den boekhouder dier inrichting h terhoogen tot f 2500. Zij gronden dit FEUILLETON. een verhaal uit den tijd van Graaf Jan II. 106.) Van Haamstede, wiens belangstelling Aijn.burleegj gjooter werd, hernam: „Het zal mij Wst aangenaam wezen, als ge mij in J kort meedeelt, hoedanig het lot is der fangenen". Hij voldeed aan dit verzoek. Kort maar 3-4S|tachtig schetste hij den bedeukelijken Vstand der beide vrouwen. Ook meldde hoe hij Van Noortig had bevrijd en |De hij diens boodschap aan de jonkvrouw pil gebracht. Van Haamstede hernam ktop: „U zijn de Van Noortigs inderdaad schuldig. Dewijl gij veel belang in jonkvrouw schijnt te stellen, verbaast D nam.F' mij geenszins, dat gij Adolf den o i.30i#tiiteuaar haat, al heeft hij u ook nooit leed gedaaD, *oodat hij u veeleer voorstel op de overweging dat de werk zaamheden van dien ambtenaar in het laatste tiental jaren aanzienlijk zijn toegenomen en zijne verantwoording veel vermeerderd is en de gemeente in dezen ambtenaar een per- soon bezit van groote bekwaamheid, nauw gezetheid en ijver, welke krachten hij thans ruim 32 jaren ter beschikking van de gas fabriek heeft gesteld, redenen waarom de tot heden genoten jaarwedde van f 1800 hun inderdaad niet in evenredigheid voorkomt met de diensten daarin te praesteeren. Burg. en Weth. vereenigen zich gaarne met dit voorstel en geven den gemeenteraad in over weging in bedoelden zin te besluiten. De brugwachters hebben zich met een adres tot den gemeenteraad gewend om ver hooging van loon te verzoeken aangezien zij buiten hun naar hunne meening laag loon niets knnnen bijverdienen, daar ban dit in hun huisje verboden is. Burg. en Weth. meenen dat geen gronden bestaan om aan dit verzoek te voldoen, aangezien sedert in 1881 het jaargeld op f 400 en vrije kleeding werd gesteld in de levensbehoeften geen wijziging is gekomen, terwijl toch winter en zomer vast loon is verzekerd en voor overuren afzonderlijk wordt beloond. Zij stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Door den ingenieur Aug. Klönne, te Dortmund, aannemer van het boawen van een gashouder aan de gasfabriek alhier, is nogmaals een adres aan den gemeenteraad gezonden, houdende verzoek tot terugbe taling, geheel of gedeeltelijk van de hem bij besluit van 9 Augustus 1883 opgelegde boete ad f 24200, wegens te late ople vering. Reeds is de boete van 205 dagen terug gebracht op 121 dagen en noch commis sarissen der gasfabriek, noch burg. eu weth. hebben argumenten voldoende kunnen vinden om op deze zaak voor de derde maal terug te komen, zoodat zij den gemeenteraad voor stellen, onder verwijzing naar vroegere be sluiten hieromtrent, op dit adres andermaal afwijzend te beschikken. Onder overlegging der desbetreffeude stukken geven burg. en wetb. den gemeente raad in overweging aan mej. A. J. Cremer, op haar verzoek eervol ontslag te verleeuen uit hare betrekking van derde onderwijzeres aan de leerschool bij de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, en wel met iDgaiig van 1 Juni a. s. Overeenkomstig de adviezen van den directeur der Kweekschool voor onderwijzers en den districtsschoolopziener geven burg. en wetb. den gemeenteraad in overweging over te gaan tot de benoeming van een leeraar aan de Kweekschool, waarvoor wordt voorgedragen J. A. M. Rijk, sedert 13 October 1887 tijdelijk met die betrekking belast. Burg. en weth. hebben den gemeen teraad voorgesteld om evenals andere jaren, de tienden voor den oogst en de jaarschare dezes jaars onder de gemeente Leiderdorp te veld staande, ter vermijding van kosten, ouder de hand tegen taxatie van twee des kundigen, aan de tiendplichligen af te staan, tenzij dezen zich met de taxatie niet mochten vereenigen, in welk geval eene openbare verpachting daarvan het noodzake lijk zou zijn. Bij den gemeenteraad is iugekomen een adres van A. H. Couturier, kapper alhier, waarin hij betoogt dat hij door bet ontruimen van het pand Breestraat n°. 60, vroeger dan hem bij het aangaan der huur was voorgespiegeld, vervolgens door den brand van de belendende stadsgehoorzaal, waardoor hij het pand den laatsten tijd in een voor een deel onbewoonbaren staat heeft moeten bewonen, en door het tusschenlijds opzeg gen van de huur aan den huurder zijner bovenkamers, zeer veel schade beeft geleden. Hij vraagt daarom eene billijke schade vergoeding. Bnrg. en weth. zeggen in hun rapport dat adressants bewering onjuist is, dat hij het pand minstens twee jareo in huur zou hebben, aangezien dit geheel zou afhangen van den tijd waarop de raad de verbouwing van de zaal zou goedkeureo. De buur is dan ook bij contract slechts ingegaan voor een jaar, zelfs met de bepaling dat de ge meente de huur tusschentijds zou kunnen opzeggen, mits daarvan zes maanden te voren aan den huurder kennis gevende. Intusschen meenen burg. en weth. dat er wel termen bestaan om adressant eenigszins tegemoet te komen in de finantiëele uadee- len door hem geleden, en wel door de huur niet over het geheele jaar in te vorderen. Zij geven mitsdien den gemeenteraad in overweging adressant vrijstelling te verlee- nen van de betaling van het laatste kwar taal van de huur en wel tot een bedrag van f 100, zijnde de huurprijs f400 per jaar. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van P. J. Van Hoeken geven burg. en weth. den gemeenteraad na overleg met den voorzitter der commissie van fabricage, in overweging aan adressant tot wederop- zeggens vergunning te verleeneu om in plaats van de perceelen aan de Haven n°. 14, 15 en 16, een houtloods te bouwen op een gemetselden voet, samengesteld uit strooken met open tusschenruirateu en daar voor af te wijken van het voorschrift van art. 221 der Algemeene Politieverorde ning, uithoofde er geen brandgevaar be staat en de passage aldaar niet groot i9. De officier van administratie 2e kl. C. J. Blok wordt belast met den admini stratieven dienst bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier. Door den heer B. L. Van Albade, candidaats-arts alhier, zullen met ver- guuutng van den minister van uiarine onderzoekingen worden ingestild bij de jon gens van de Kweekschool voor Zeevaart slhier, ter verkrijging van gegevens voor de bepaling van de „onderlinge tijdsver houdingen van borst- en buikademing." Het bestuur van de Leidsche stndenten- afdeeling van het Nederlaodsche Tooneelver- bond heeft zich thans aldu9 geconstitueerd, de heeren: A. C. Maas Gees'eranus, voor zitter, F. C. D. Buddingh, thesaurier-onder voorzitter, E. F. W. Gugel, secretaris, C. F. Van Maanen, vice-thesaurier, J. Salomon- son, vice secretaris, J. M. C. Mouton, biblio thecaris eu J. Schoemaker, commissaris. Dezen ochtend werd een driejatig jongetje van de famielje Sn. op de Boter markt vermist. Nadat met behulp van be reidwillige buren overal was gezocht en al lerlei vermoedens waren gerezen, werd het kereltje heel gemoedelijk langs Leidena stra ten passagierende gevonden en aan de ont stelde ouders teruggebracht. zou kunnen haten, dan gij het hem doet". „ZooP" riep de Wilddief. „Uw geduld mag ik niet te lang op de proef stellen, ridder! Doch weet, dat ook mijn eigen moeder thans zijn gevangene is en dat zij thans na de gruwelijkste mishandelingen van zijneutwegen in een allerakeligste!) kerker zucht, zoodat „Gij niets meer tot uw verschooning behoeft te zeggeul" riep Van Haamstede. „Uw ongepast schijnende taal in mijn tegen woordigheid spruit alleen uit rechtvaardige verontwaardiging tegen uw moeders wreedeu vervolger". Nu fluisterde Van Haamstede den zwarten ridder eenige woorden toe, waarna hij den Wilddief, die welstandshalve eenige stappen was teruggegaan, door een wenk te kennen gaf, dat deze moest naderen. Daarna zei Van Haamstede: „Volgens al het juisi van u vernome geloof ik, dat ik in alles, wat des lande en des graven belang kan be treffen, op uw trouw veilig zal kunnen bouwen, jonkman!" „Uw vertrouwen zal niet beschaamd worden, ridder", sprak de jongeling met de hand op zijn hart. Zijn fonkelende blikken, verrieden, dat het zijn trotsch gemoed streelde, nu zulk een edel ridder op hem vertrouwde. Van Haamstede ging voort: „Zoodra ik een tamelijke krijgs macht rond mijn banier geschaard zal zien, wil ik naar Haarlem, waar ik mij dan met de aldaar zijnde trouwe edeleD en landzaten van Graaf Jan zal vereenigen, opdat wij 's lands vijanden krachtig het hoofd zullen kunnen bieden. Maar alvorens moet ik weten, hoe de Haarlemmers gestemd zijn. Win gij nu de noodige berichten in. Ga naar Haarlem, naar ridder Van Noorlig en zeg hem, wat gij hier nu zaagt en hoordet. Breng mij daarna des ridders antwoord spoedig. Te ZaDdvoort heeft meo mij ver zekerd, dat Haarlems toegang van den duinkant nog vrij is. Derhalve kan uw zending ook niet zeer gevaarlijk wezen". „En al is er gevaar, ridder!" zei de jonkman, terwijl hij naar zijn boog en naar zijn pijlkoker wees, „zoo noodig kan ik den Vlamingen bewijzen, dat ik mijn wapen9 niet vergeefs voer. Was mijn zending maar gevaarlijker, dan ikzelf ze denk, opdat ik den dapperen Witte Van Haamstede zou kunnen toonen, dat hij zijn vertrouwen geenszins aan een onwaardige schenkt". Deze geestdriftig geuite woorden deden Van Haamstede's verbazing ten top stijgen. Stellig geloofde hij, dat een jongeling, die zoover boven diens stand opgevoed scheen, diens naam om bijzondere redenen ver borgen bleef bonden. Maar thana kou dit onmogelijk opgehelderd worden. Het snel volbrengen van den gegeven last woog den ridder trouwens ook het zwaarst. Daarom zei Van Haamstede: „Ga jonkman! Als ge mijn last maar goed en snel volvoert, zal ik over mijn keus van nw persoon reeds tevreden zijn, al wordt uw moed ook niet op de proef gesteld". „Indien bijzondere redenen mij niet buiten mijn wil in Haarlem ophouden, zult ge mij vddr zonsondergang terugzien, rid der!" sprak hij, die na een eerbiedigen groet deu Blinkert aSj 1de en naar Haarlem toog, waar men intusschen in groote verlegenheid verkeerde. De Vlaamsche stad houder, Gay Van Dampierre, trachtte de Haarlemmers door beloften en door be dreigingen te nopen tot het volgen van het voorbeeld der meeste Hollandsche steden, tot het erkennen van Guy Van Vlaanderen als wettigen Landsheer, ÏCordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1