I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. tie ze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIEN: Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Zaterdag 17 Mei 1890. N°. 115, Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. HONDSDOLHEID. Leidbn, 14 Mei 1890. De Wilddief. EG. Aanlt. |i 8.4J 10.31 li 4.41 6.! 10.311 Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 204e Jaargang. DE BURGEMEESTER DER GEMEENTE lil DEN. j Gelet op het bij hem ontvangen bericht, in deze gemeente een geval van houds- ilheid is voorgekomen j Gezien art. 3 der Wet van den 5 Juni 675, tot vaststelling van bepalingen bij it voorkomen van hondsdolheid Staat»- Mn". 110); Beveelt dat gedurende vier maanden, te 5.18 feu van den dag der afkondiging van 0 35 ii bevelschrift, ALLE HONDEN die zich 7 5S uilen woningen of vaartuigen (geeue open- ue middelen vau vervoer zijnde) in de imeente bevinden en niet binnen een afge- iteu erf aan een ketting liggen, moeten Vn orzieu zijn van een MUILKORF, volgens 11 door Z. E. den Minister van Binuen- idsche Zaken, bij beschikkingen van 27 tli 1875 en 19 September 1887 voorge schreven model, ter gemeente-secretarie voor Meier ter bezichtiging gesteld; met dien ver- jlanie nochtans dat ingevolge Ministerieele «schikking van 7 September 1875, de stalen 'tiid van den muilkorf, die den bals van den njod omgeeft, door een koperen mag worden jpvangen. Het aantal en de dikte van de draden van de muilkorf moeten minstens bedragen: jlij eene korf- Dgte van min* der dan: 10.2! 11.21 2.2| 4.21 6.1 Aiakif Leit Aantal in dwarsche richting loopende draden. Draaddikte. Aankci 15 cM. '""«Is tot 18 21 24 27 f en meer. 2 mM. 2 o 2 Va 2'/a 3 3 .oEn geschiedt hiervan op heden openbare 'bndiging door aanplakking en door plaat- 'j g in de Leid»che Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. LGIBE1V, 16 Hiel. Door de staatscommissie voor de arts examens zijn in hare heden alhier gehouden zitting tot arts bevorderd de heeren D. Quakkelaar en P. Tours en is voor het eerste gedeelte van het artsexamen toege laten mej. A. M. C. Van de Ven Sauveur. Tot lid der commissie uit de studen ten voor den schouwburg is gekozen de heer F. C. D. Buddingh. De Leidsche studenten-wielrijdersver- eeniging „De Raddraaier" heeft een race uitgeschreven op 20 Mei ten 2 ure, van Leiden naar AlfeD. Aan het Plantsoen zal worden afgereden; na afloop zullen de mededingers in optocht met muziek door de stad gaan. Op hare jongste vergadering heeft het studentengyoonastiek- en schermgezel- schap Arena" besloten om ter gelegenheid der aanstaande lustrumfeesten eene matinée musicale te geven op den 26sten Juni en daarvoor aan te nemen de kapel van het zevende regiment. Eene nieuwe studentenschietvereeniging is alhier opgericht, teu doel hebbende het schieten met de öobertbuks te bevorderen. De vereeniging draagt den naam van De serteur." „Leiden's Mannenkoor" zal op Woens dag 21 Mei a. s.des avonds te haifacht zijne 24ste huishoudelijke uitvoering geven in de zaal van Zomerzorg, onder directie van den heer B. H. Taylor. Als solisteu zullen optreden de heeren B. J. De Goey, tenor, en A. Van Leeuwen Jr. fluit. Het programma bestaat uit niet minder dan acht nummers. De plechtige opening van het Centraal Israëlitisch kinder- en doorgangsbuis alhier, in het perceel Nieuwsteeg n°. 4, waarvan we reeds in een onzer vorige nummers melding maakten, is nu voor goed bepaald op Zondag 18 Mei e. k. des namiddags te 3 uren. Het muilkorven der honden is door het gemeentebestuur wederom voor vier maanden bevolen, te rekenen vanaf 14 dezer. De heer August HUlster, de eigenaar van het panorama dat langzamerhand onze stadgenooten is lief geworden, heeft zich weder eenigen tijd hier ter stede gevestigd en wel in het pand Steenschuur n°. 11, juist tegenover de Garenmarkt. Hij heeft gezorgd voor geheel nieuwe seriën en maakte gister een aanvang met het tentoon stellen van de elders zoo gunstig bekende serie „De Beiersche koninklijke paleizen". Wie zich in de geschiedenis van den ougelukkigen koning van Beieren thuis ge voelt; wie iets slechts omtrent hem gelezen of gehoord heeft, weet met welk een pracht die vorst zich steeds wist te omgeveneene pracht die als 't ware spreekwoordelijk is geworden. Niet ieder ia in de gelegenheid de heerlijke paleizen van Lodewijk II van Beiereu te gaan bewonderen. Voor die velen mag 't waarlijk eene uitmuntende gelegenheid worden genoemd om die zalen vol schitterende pracht en ongekende weelde als 't ware in de werkelijkheid vóór zich te zien, terwijl die 't wél zagen, hier met genoegen de kennismaking zullen hernieuwen. Vooral het aanbrengen der natuurlijke kleuren heeft aan het geheel iets bizooder schitterends gegeven. Het paleis „Herren- chiemsee" in 1878 op de Herreninsel in de Chiem see in renaissancestijl gebouwd is vooral verrassend in zijue pracht. Niet minder dan 22 zalen en vertrekken krijgen we daar te zien, waarin de koning zijn eeuzaam en zonderling leven heeft geleid. Prachtig ook is het slot „Neuschwanstein", met de prachtige „Sangersaal", wintertuin, woonkamer, troonzaal, slaapkamer en andere vertrekken. De sloten „Berg", Hollen- 9chwangau" en „Linderhof", de koninklijke rijtuigen, de wintertuin te MQnchen, alles getuigt van de overheerlijke pracht waarvoor de bladen in hunne laDge verslagen nimmer woorden genoeg vinden konden. Het lijdt geen twijfel of het bezoek bij deze serie zal enorm zijn. Naar deze mate zal dezelfde serie blijven om dan daarna door niet minder belangrijke te worden opgevolgd. We wensclien deu beer Hülster, evenals de vorige maal een zeer druk be zoek tijdens zijn verblijf alhier, en onze stadgenooten vele aangename uren in bet pand Steenschuur n°. 11. Daar deL. C. C. „Sixteen" de uitdaging van de L. C. C. „Acbilies" afgeslagen had, vond gisteren te Noordwijk een cricketmatch plaats tnsschen de „Noordwijksche Cricket club" en de L. C. C. „Achilles." De le innings van „Achilles bedroeg 46, De le innings van „Noordwijk" bedroeg 15, De 2e innings van „Achilles" bedroeg 48, De 2e innings van „Noordwijk" bedroeg 20. Zoodat „Achilles" overwonnen heeft met 59 ponten. Ware „Noordwijk" het eerst aan bat gegaan dan zou Leiden overwonnen hebben met 1 innings e 11 n punten. Nu de warmte den meusch langzamer hand naar een lekker frisch bad doet ver langen zullen onze stadgenooten zeker met genoegen zien, voor hun en hunne kindereu, dat de zweminrichting „Rhijnzigt" op mor gen (Zaterdag) zal worden geopend. We maken er tevens ouders op opmerk zaam dat er dagelijks gelegenheid bestaat op billijke voorwaarden hunne kinderen te laten inschrijven, terwijl de directeur bereid is daaromtrent de meest volledige inlich tingen te geven. Op het plan der vermakelijkheden voor het badseizoen 1890 door de maat schappij tot exploitatie van het café-restau rant De Seinpost" opgemaakt komeu o. a. voor concerten vau de slafmuziek van het 4de regiment infanterie, onder directie van den heer J. G. II. Mann, en wel op Zon dag 15 Juni, Dinsdagen 22 Juli eu 5 en 19 Augustus en 2 September. Men schrijft ons: Vroeger zong de een of andere chanteuse wel eens iu het café chantant heel schalksch, terwijl zij haar hoofd op zijde hield, met den vinger dreigde eu de geslepeuheid uit haar oogen glinsterde: „O, die mannen, die mannen"; maar na afloop van het lied, waatin zij de heeren der schepping erg bad uitgemaakt, bleek het toch dat zij ï.iets daarvan gemeend had, want steeds was zoo'n dame geneigd, als zij van de planken kwam, zich gezellig met de heeren te onderhouden. In Amsterdam is een damesvereeuiging die ook steeds zucht: „O, die mannen, die maunen", met dal onderscheid, dat de dames die verzuchting niet van bet tooneel maar in een gezellig „onder onsje" slaken. Hoe weet men dat zal men vragen, 7.1 8.411 10.- 10.51 11.41) I2.5l[ 1,4] 3.11) 4.0! 5.-1 6.4I| 8.1: 10J! 85 40 25 27 45 20 55 10 FEUILLETON. BEN VERHAAL OIT DEN TUD VAN GRAAF JAN II. 102.) IÏ AJfDan zou ik sterven, zooals het een (ven zoon past, moeder. Als de beul mij S martelde, zou ik nog juichend roepen: lijd voor mijn moeder, die ik aan ische zijde vbd bet graf zal weerzien". rO, mijn zoon", sprak Bertha, terwijl zij teeder omhelsde. „Heb duizend &len dank voor uw liefde, welke ik 11 kier onwaardig zou zijn, als ik van uw «bod gebruik maakte. Red uzelf maar, -g '-derik O, God, het is reeds te laat", ilde de ram zalige, wat den Wilddief deed "lijken. Naast hem stond de Gentenaar uitgetrokken zwaard en met vlammende o.Vd likken. Een oogenblik stond de jonkman °i,n j 'ersteend. Ongewapend kon hij den èffn Mttiaar niet weerstaan en zijn moeder kou hij nu onmogelijk meer redden. Maar toch wilde hij zich voor haar opofferen. Met fonkelende oogen en met krampachtig gebalde vuisten wilde bij zijn vijand, wiens zwaard dreigend boven zijn hoofd zweefde, bespringen, al moest hem dit waarschijnlijk ook het leven kosten. Doch Bertha zei nu plechtstatig: „Denk aan zelfbehoud, Fre- derik, dat beveel ik u in naam des Heeren, die wil, dat men zijn ouders zal gehoorzamen". De Geutenaar meende, dat de zoon zich na deze moederlijke waaischuwing zonder nutteloozeu tegenstand zon onderwerpen maar de Wilddief begreep zijn moeder beter. Rillend vroeg hij: „Moet ik mij dus alleen redden, moeder?" „Gehoorzaam en ik zal u zegenen, beste Frederik", sprak Bertha wanhopig, doch standvastig. „Gehoorzaamd zult gij worden, moeder", sprak de jonkman somber, terwijl boven natuurlijke geestdrift hem met fonkelende oogen deed sidderen. „Bij God, ik zal gehoorzamen", riep hij, terwijl hij snel naar de beerebuid greep, met welke hij nu be hendig den zwaardhouw van den ver woeden Gentenaar opving. Daarna was hij in een sprong bij de deur en Adolf zat met Bertha opgesloten. De jonkman ijlde naar den Pool. Deze vroeg kortaf: „Geslaagd P" „Voor zelfbehoud moeten wij onmiddellijk weg", zei de Wilddief, terwijl de Pool hem weer in de beerehuid hulde. M aar „Z«ijg, ons beider leven eischt een onverwijlden aftocht. Als gij zegt, dat gij al zeer vroeg op een jaarmarkt moet ziju, zal men ons wel laten gaan". Nu toog de Pool met den beer en den aap naar de poort, waar de wachtmeester zeide: „Wilt gij midden in den nacht weg, Sobiëski „Ja, beer, voor mijn brood moet ik al zeer vroeg op een jaarmarkt wezen". „Veel geluk dan op uw reis, omdat gij ons goed hebt vermaakt, wil ik u ook niet benadeelen". „Voor mijn werk heb ik goeds genoeg genoten", zei de Pool, die nu zijn muts afnam. De valbrug daalde en Sobiëski verliet het kasteel ijlings met zijn dieren. Doch weldra ontdeed de Wilddief zich van zijn lastig omhulsel en hij staarde wee moedig naar het kasteel, terwijl hij neer knielend riep: „Met een bloedend harte heb ik u gehoorzaamd, moeder, aan uw beulen kon ik u niet ontrukken; maar ik zweer bij den Almachtige, voor wiens troon ik u eenmaal stellig zal weerzien, dat ik eiken u afgepersten traan in het bloed onzer vijanden zal ufwisscheu. Bloedige wraak zal mijn leuze blijven, tot ik met uw naam op mijn lippen den doodsnik zal geven, dierbare moeder". De misleide opgesloten Geutenaar had zijn zwaard reeds tweemaal verwoed op geheven, omdat hij Bertha wilde dooden, die alle leed en alle gevaar vergat, nu haar zoon den dreigenden dood was ont sprongen. Maar eindelijk zei Adolf met een spotlach: „Neen, voor u is een spoedige dood le zacht. Als ge mij het verblijf van nw zoon niet verraadt, zal ik u onder de vreeselijk3le martelingen doen sterven". Bertha gaf geen antwoord; zij bleef aan haar zoon deuken. „Gods heilige wil geschiede, nu mijn zoon maar gered is. Alles kan ik geduldtg verdragen, sprak de rampzalige vrouw. [ifordl vtrvolgA.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1