II BINNENLANDSOHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN fT- ana «CJ brengen, voor haar om uitspraak te doen over beider naaste toekomst." Aldus het voorbericht van een boekje van 122 bladzijden ons door de firma M. M. Couvée, te 's Qraveuhage, ter kennis making toegezonden; een boekje dat ook hier ter stede in bijna alle boekwinkels door zijn aantrekkelijk kleed waarin men het stak, de aandacht trekt. We wenschten wel kennis te maken met den inhoud en zouden daartoe wellicht pogingen hebben aangewend, zoo niet de uitgevers ons waren vóór geweest en ons een exemplaar hadden gezonden. We grepen 't vol belangstelling aan; en of 't ons meêviel? slechts éóne vraag kwam bij ons op, en wel deze: wan neer eene Amerikaansche dame zich aan een zóó uitermate geestdoodend werk be zondigt, kan iemand zich dan geroepen gevoelen de ongeurige en weinig saprijke vruchten van dien arbeid, anders gerang schikt en op een ander schaaltje uitgelegd, aan het publiek vóór te zetten? Uit een groot aantal verhalen zijn de daarin voorkomende huwelijksaanvragen ge heel uit hun verband gerukt om in één bundeltje naast elkander te worden geplaatst, dor en droog en zonder eeuig onderling verband. De personen kunnen ons onmoge lijk belang inboezemen omdat we met hen niet hebben kennis gemaakt en we hen ook onmiddellijk weer moeten verlaten om het geminnekoos van andere onbekenden te gaan bijwonen. De bewerker van het bundeltje, de heer C. H. Pleijte, had groote plannen om ook nog uit de werken van mr. J. Van Lenuep, dr. Jan Teu Brink en J. J. Creiner, voor zijn doel te gaan putten; doch zegt hij in eeu noot in zijn voorbericht, alleen de heer Sijthoff, de uitgever dier werken, meende geen vergunning te moeten geven. Welnu 122 bladzijden is waarlijk genoeg voor zulk een genre. Of iemand, uit dit boek, of uit welk boek dan ook, de woorden zal kunnen en willen putten om de gevoelens van zijn hart in uit te drukken, daaraan twijfelen we ten zeerste, 't Zullen dan toch wel geen menschen zijn, die tot het boekenkoopend publiek behoo- ren. Wij voor ons hebben het boekje ex officio „doorworsteld". Gelukkig eveu- wel voor bewerker en uitgever dat ook, en vooral op letterkundig gebied, smaken ver schillen. geplaatst aan boord van gemelden bodem de off. v. gez. 1ste kl. bij de zeemacht W. M, Merteus. De minister van oorlog zal op 15 dezer geen audiontie verkenen. OFFICHSitLË BEKICMTEX. Bij kon. besluit is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld: M. Wolff, te Amsterdam, koopman, officier der orde van Nichan Iftikbar van Tunis en ridder der orde van Cambodja; R. Lehmann, te Amsterdam, chef van het handelshuis W. Lehmann, ridder der orde van Frans Jozef van Oostenrijk; J. Maris, te 's Gravenhage, kunstschilder, ridder 3de kl. der orde van verdienste van den H. Michael van Beieren; L. F. H. Apol, te Velp, kuustschilder, ridder 4de kl. als vorenD. A. C. Artz, te 's Gravenhage, kunstschilder, ridder 4de kl. als voren; H. Merens, te Amsterdam, wijnkooper, ridder der orde van Jezus Christus van Portugal; J. Van Drimmelen, te Maassluis, zeeman, zilveren medaille voor menschlievend hulp betoon, hem door H. M. de koningin van Engeland geschonken; is R. Van Ham benoemd tot burgemeester der gemeente Hoofdplaat; is de adelborst der 1ste kl. jhr. L. F. Martini, met ingang van 16 Mei a. s., be vorderd tot luit. ter zee der 2de kl.; is de heer H. Visser, gewezen adsistent- resident van Billiton, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Opgave van geplaatste en overgeplaatste officieren: luit. ter zee 2de kl., R. F. Van Brakel Schimmel, van non act. op torpedo- instructieschip Marnix, datum 2 Juni; adel borsten 1ste kl. L. C Van Buuren, M. J. Van Alpben de Veer, J. L. Von Lescben, J. W. F. J. De Wal, P. A. Bik, A. C. W. baron Van Haersolte van den Doorn, jhr. J. A. Van Geen, J. A. Van Hooff, J. M. Van Wickevoort Crommelin, H. Van der Slooter, van non-act. op schroefst 1ste kl. Koningin Emma der Nederlanden; en J. H. Zeeman, F. H. De Koek van Leeuwen, J. H. A. Van Barneveld, P. H. Cool, D. J. A. G. F. Van den Steen van Ommeren, H. F. Cox, van non-act. op zeilkorvet Nau tilus, allen datum 31 Mei. De off. v. gez. 1ste kl. bij de zee macht J. A. Portengen wordt, onder intrek king zijner plaatsing aan boord Zr. Ms. monitor Bloedhond, met den 17den dezer geplaatst in de maritieme directie te Am sterdam, terwijl met genoemden datum wordt In de Staatscourant van 11/12 Mei is opgenomen het verslag aan Z. M. den koning van de commissie van toezicht op de rijks academie van beeldende kunsten. De minister van oorlog heeft, naar het Sportbl. verneemt, de som van f 600 aan de Militaire Sportvereeniging toegezegd en f 150 voor ieder der drie regimenten huzaren, om te besteden in het belang van het jacht- en terreinrijden der officieren. Reeds thans is bepaald dat de tweede kamer op Dinsdag 3 Juni e. k. tot hervat ting der werkzaamheden zal terugkeeren. (Fait.) Het hoofdbestuur der Ned. maat schappij ter bevordering van pharmacie heeft zich tot den minister van binnen- landsche zaken gewend met het verzoek een permaneute Pharmacopae-commissie aan te stellen, die zou beproeven of aangeven nieuwe of verbeterde wijzen van onderzoek, zoowel van reeds gebruikelijke als van nieuwe geneesmiddelen, ten einde naar gelang der gebleken behoeften een bijvoegsel aan de Pharmacopae samen te stellen. De 56e vergadering der gewestelijke onderwijzersvereeniging Zuid-Holland zal dit jaar op 31 Mei te Schiedam gehouden wor den. Behalve de huishoudelijke werkzaam heden, zal de heer Laudsman van Rotter dam spreken over het verband tusschen wetenschap en volksonderwijs, de heer Prins van Leiden over het onderwijs in het na- tuurteekenen en de heer Ligthart van 's Gra venhage over den mensch De Genestet. De politie te 's Hage hield Vrijdag een infanterist uit Leiden aan, die sedert tien dagen, zonder verlof, zijn garnizoens plaats had verlaten. Het dienstmeisje te 's Hage, op wie eenigen tijd geleden door een huzaar pis toolschoten werden gelost, is dezer dagen geheel hersteld uit het ziekenhuis in haar dienst teruggekeerd. Aan de Dunne Bierkade te 's Hage, is gisterenmiddag een voerman van de bok van zijn wagen gevallen en door een anderen, zwaar beladen wagen overreden. Een der wielen ging hem over het hoofd, zoodat de man levensgevaarlijk gewond werd. De „jongen" M., wiens gedrag aan boord v-ui het wachtschip te Willemsoord veel te wenscben overlaat, vroeg verlof om zijn vader te bezoeken; de kommandant stond dit toe, mits uit een geneeskundig certificaat de noodzakelijkheid bleek; hier over gebelgd, sneed hij Vrijdag onverhoeds de vlaggelijn door, waardoor de vlag te water ging. Daarvoor is hij gestraft met 14 dagen provoost. In de bosschen onder Ede breidt zich de zoo gevreesde dennenrups al meer en meer uit. Een eigenaar van een bosch had dezer dagen daarin 72 arbeiders werk zaam, om deze diertjes met heideboenders van de schors der boomen te verwijderen. Tengevolge van de te Enschede be staande werkstaking is door den raad der gemeente aan burg. en weth. een krediet van f 3000 toegestaan ten dienste van het uitgebreide politietoezicht en de ontboden militaire macht. Vrijdagavond is alles weder rustig ge gaan, zonder eenige wanordelijkheid. Zaterdagochtend zag men van de pl. m. 7000 arbeiders zeer weinige op straat, en ook heden avond bleef alles kalm. In de zitting van den gemeenteraad te Breda is Zaterdag benoemd tot direc teur der gasfabriek aldaar de heer P. Paijens, directeur der gasfabriek te Helmond. BELOIK. Uit Brussel wordt bericht, dat nog 60,000,000 frs. noodig zijn om de vesting werken van Antwerpen in voldoenden staat van verdediging te brengen. EKCÜSLAIVO. Eenige Amerikanen in Engeland zul len op 30 dezer Stanley een feestmaal aan bieden. Bij die gelegenheid zal den grooten ontdekker een zijden Amerikaansche vlag worden vereerd, alsmede eeu zilveren schild met Amerikaansche en Afrikaansche op schriften, voorstellingen van zijn lotgeval len, enz. Sinds zijn terugkeer heeft Stanley reeds twee-en veertig aanvragen gehad van eige naars van wassenbeelden om hun zijn oude kleederen te verkoopeu welke hij aan had toen hij weder voor het eerst na zijn tocht Europeanen ontmoette. Twee andere be stuurders van beelden galerijen, een uit New- York en een van Madame Tussaud's bekende inrichting, zonden agenten naar Zanzibar om daar ouderhandelingen te voeren en ook een van de tenten van de expeditie en andere voorwerpen tot iederen prijs aan te koopen. Stanley wilde daar evenwel niet van hooren. Zijn tent en zijn wel wat versleten uniform heeft bij nog steeds in zijn bezit. Gelijk men zich herinnert, was de heer W. O'Brien in hooger beroep gekomen vau de uitspraak der jury te Manchester inzake zijn geding tegen lord Salisbury. De heer O'Brien had den minister voor de rechtbank gedaagd wegens eene uitdrukking in zijne rede te Watford, waarin lord Salisbury den heer O'Brien beschuldigd had, boycotting dat tot moord kou leiden en geleid had, aan te bevelen. Deze uitlegging werd al thans door de jury aan lord Salisbury's woorden gegeven, maar O'Brien beweert, dat de premier hem van onmiddellijke aan sporing tot moord en plundering had be schuldigd. Het hof van appèl te Londen bekrachtig de de uitspraak der Manchester jury en ver oordeelde den heer O'Brien tot betaling der kosten. Het bestuur der posterij in Engeland heeft eenige vermakelijke mededeelingen ge daan. Zoo konden 28330 brieven niet be steld worden daar zij geen adres hadden. Hieronder waren 1400 brieven met gelds waarden. Onder de onbestelbare of onder weg beschadigde en uit elkander gevallen postpakketten waren de zonderlingste zaken. Een kist, die de geadresseerde niet in ont vangst wilde nemen, bevatte zes menschen- schedels en 30 doode kikvorschen. Uit een andere kist die onderweg stuk brak kwamen 2 nieuwe vrouwenrokken, een rauwe scha penbout in een korset gewikkeld, een pak rooktabak, een lekken flesch honig en een fotografiealbum rollen. Op het postverkeer met Indie en de ko loniën wordt jaarlijks 2541100 verloren. Indien bet tegenwoordige port van 6 d. en 6 d. verlaagd wordt, zou dit verlies met 180000 toenemen. FRANKRIJK. In den Zaterdag gehouden kabinets raad heeft de heer Barbey bevestigd, dat de Europeanen, die als gijzelaars door den koning van Dahomey werden gevangen ge houden, teruggegeven zijn. Vermits hier door voldoening aan Frankrijk is ge schied, zullen de onderhandelingen hervat worden. In de kamer van afgevaardigden is Zaterdag de interpellatie behandeld over de gebeurtenissen iu Dahomey. De heer Etienne wees in zijn antwoord op de noodzakelijkheid den Franschen handel met de koloniën te beschermen. De heer Barbey voegde er bij, dat de ontruiming onmogelijk was en dat de kust wordt versterkt. De kamer ging met algemeene stemmen over tot de eenvoudige orde van deu dag, nadat de heer Baibey zich daarmede had vereenigd. Met 394 tegen 54 stemmen werd eene motie aangenomen, waarbij de houding der regeering op 1 Mei jl. wordt goedgekeurd. De baron Calvet-Rogniat, wiens in hechtenisneming dezer dagen gemeld werd, is 35 jaar oud en gezantschapssecretaris te Weenen geweest. Na een aanzieulijk ver mogen te hebben verkwist stak hij zich in allerlei industrieele ondernemingen. Als een staaltje van zijne spilzucht wordt verhaald, dat hij vóór eenigen tijd op een liefdadig heidsfeest aan eene tooneelspeelster 8000 fr. ter hand stelde voor een portret van haar met de opdracht: „Aan den schoonsten der edellieden". Zijne oplichterijen bestonden in het aannemen van effecten, ten einde die aan den man te brengen en het daarvoor ontvangen geld te behouden. PORTUGAL. De Portugeesche minister van marine heeft in de kamer medegedeeld, dat eene expiditie naar Gaza-land is gezonden om dit land te bezetten. De minister van justitie bevestigde, dat in beginsel eene overeenkomst betreffende den Delagoa-spoorweg gesloten was tusschen Portugal, de Vereenigde Staten en Gr.-Bri- tannië. De Portugeesche minister van marine zal aan het parlement voorstellen een spoor weg aan te leggen van Mossamedes, waar van de kosten op omstreeks 8,040.000 gld. worden geschat. Belgische kapitalisten n, ojj, en schen dit plan uit te voereu. Eenige kooplieden en Afrikaansche zigers hebben der Portugeesche regeen vergunuing gevraagd om drie spoorweg^ leggen: een van de Limpopo naar de Tq vaalsche grens, een langs de grens en andere tot verbinding dier lijnen met kust. Het syndicaat vraagt geen sub, maar wel groote uitgestrektheden grom - de provincie Mozambique voor mijnoni ®eet' ning, kolonisatie en hei oprichten van sle BCITttC H De Standard correspondent te Be S, Zand iJ.Goi C.DeR en M li zee, j M. Boer j,Wors ii E.' Geh In I N Het [ooper F 20 182 242 294 meldt, dat bij de onderhandelingen die ter stede betreffende Oost-Afrika worden in, 22 voerd, Duitschland erkenning en handhii Irouswi, eischt van de overeenkomst met Porti betreffende de meren Nyassa, Tanganyil Victoria. Tevens wil het dat de in bepaalde grens tusschen Duitsch en Engi gebied noordwaarts worde doorgetrokkeiil. den Nijl en dat al wat ten westen dm ligt dus de weg naar de Equatorial^ vincie onder Duitschen iuvloed, het ten oosten onder Britschen invloed i„ gesteld. Het Duitsche gebied zou ziclj )ii- - tot aan de geheele oostelijke grens van,1 lortesti Congostaat uitstrekken. L. HONGARIJE. rde0° De bakkersgezellen van Budape^, ben nu al sedert een 14 dagen den i opgegeven. Het grootste gedeelte van werkstakers is naar een eiland in Donau getrokken, en heeft elk -ijsvai houw en trouw zwerend naar de der zigeuners een kamp ingericht ei heel oorspronkelijk, landelijk leven bego Onder het publiek zijn er velen di aardig vinden en in het geschil tus: de bakkers en hunne knechts aan de sten gelijk geven. Eeu gevolg van et ander i», dat de werkstakende gezelle hun eiland ruimschoots van levensmid en zelfs van wijn, sigaren en geld voo: worden. Zij leiden dus een heel pi leventje en lachen wat met hunne patri De bakkers hopen nu maar, dat het ti voorjaarsweer niet zal aanhouden en Jjjjg flinke regenbuien den gezellen wel a usg zullen leeren. Tot heden was hun gei 1239 heidstoestand nog goed, maar een 1317 lieden op zoo ongewone wijze in de lucht bij elkander voorspelt geene I durende gezondheid, evenmin als eet van zin. Eenige dagen geleden wal een paar jonge gezellen dit nieuwerwe am8 Robinson-Crusoë-Ieven moede en beslot ontsnappen. Zij sprongen dus in het 12 om al zwemmende het eiland te ontko j(it| maar de gezel die op wacht stond1 schuwde dat er verraad in het spel Terstond kwamen nu verscheidenen toei nei ten en een twaalftal sprong de twee vlrt" Na tenden na, die gegrepen, naar het e teruggebracht en op een flink pak aoepiss. onthaald werden, De bevolking der Hongaarsche hooi heeft heel wat last van deze werksta n©i In de huizen der aanzienlijken en gej "(gade burgers eet men nu eigengebakken b maar de kleine burgers en de arbeidskli igs die zichzelven niet kunnen helpen, lijdt onder. De bakkers doen wat zij ki ""hrlJv en urenlang staan voor hunne winkels schen op eene rij te wachten totda ti/Noi oven gaar is en men op zijne beur itr-'A brood kan machtig worden, voor zooi L' voorraad strekt. fcSoup^ Te Budapest zijn velen van oordee I het nu lang genoeg geduurd heeft i s autoriteiten verplicht zijn tusschenbei treden. Zij meenen, dat men begi ito 188 moest met de gezellen van hun eilan dat publiek domein schijnt te zijn verjagen. 2-11 ito 186 10 186 RUSLAND. Op de scholen in Finland zal et K m het onderwijs in de Russische taal ve>| r)os, worden gesteld. ito sde ito 3e ARGENTINIË. ito ;4( Onlangs is de nieuwe haven vi Plata geopend. De rivier La Plata toi86o voor het aanleggen van die haven ovei toi875 lengte van 4200 meter uitgebaggerd 'y-t,oe gedamd, en het nieuwe kanaal door sl lyjg, golfbrekers tegen verzanding beveiligd si den. Hiertoe moesten afzonderlijke i j0*'' groeven worden ontgonnen, waar 600 W menschen werkten en die per spoor m kpriviie nieuwe havenwerken moesten worden J®?. G voerd. De kosten bedragen omstreel millioen dollars. Het werk werd uitg' (ito ouder leiding van den Nedërlundsches E nieur J, A. A. Waldorp. EB =4 4877 BURGERLIJKE STAND. fa 187 ONDERTROUWD: H. v.As,jm.2f 0». 0" F. Karreman, jd. 26 jP. R. Masstf to i se

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2