BIJVOEGSEL 11 er c j «es TBiT n. a. inkt rr. BUITENLANDSOHE BERICHTEN. 67 behoorende bij de Leidsche Courant van 12 Mei. 1890. Gisterennamiddag te ruitn 2 ure woed de boven Dordrecht een hevig onweder, ver gezeld van stortregens en hagelbuien. On gelukkeu hadden aldaar voor zoover bekend, niet plaats. In enkele naburige gemeenten was dit echter wel het geval. Omstreeks 2 uur sloeg de bliksem in de bouwwoniug »de klooster" te Kijfhoek, ge- meeute Zwijndrecht, eigenaar de heer J. Leeuwenburg. De bouwwoniug is totaal af gebrand. Ik iets kon er gered worden; 7 paarden, waaronder met veulen, 2 koeien en 11 kalveren kwamen in de vlammen om, terwijl ook een groote voorraad tarwe, hooi en stroo eene prooi der vlammen werd. Be halve het vee, was er niets verzekerd. Terzelfder tijd is te Zwijndrecht de blik sem ingeslagen in den molen van den heer J. De Graatt' aldaar. De bliksem deed eerst een boveuwiek in splinters vliegen, om daarna zich een weg te banen door den kap, den molenas in tweeën te splijten en eenige zakken meel in brand te steken. Het vuur werd echter gelukkig spoedig gebluscht. Meerdere schade werd niet aangericht. Te Sliedrecht (boveneind) zijn tengevolge van het inslaan van den bliksem, 3 arbei derswoningen in de asch gelegd. Het Haart. Dbl. verneemt dat prinses Stephanie van Oostenrijk waarschijnlijk dit zomerseizoen weder te Zandvoort zal komen doorbrengen en haar intrek nemen in hotel Kaufmann. Door de rechtbank te Alkmaar zijn de bestrijders van de wettigheid der testa mentaire beschikkingen van wijlen me juffrouw Snouck van Loosen in het ongelijk gesteld. Op den straatweg tusschen Baam en Hilversum is een brutale aanranding gepleegd. De heer VV., van Utrecht moest met den trein van Hilversum naar Utrecht. Hij stapte echter 's middags in den verkeerden treiu en kwam zoodoende te Baarn. Vandaar wandelde hij naar Hilversum. Onderweg kwam hem een landlooper tegen, die onder het uiten van een vloek rakelings langs hem heen ging, daarna, zich omkeereude, den heer W. in den nek greep en dezen met de vuist een slag tegen den neus gaf, dat het bloed er uitspoot en hij op ziju beenen wan kelde. VV., ofschoon niet groot, toch sterk n gespierd, herstelde zich spoedig, greep op zijne beurt den landlooper aan en wierp dezen tusschen een hoop steenen, waar hij nog lag, toen VV. reeds een eind doorge wandeld was. (U. D.) In een der buitenwijken van Utrecht werd dezer dagen, wegens sterfgeval, een kleine iuboedel, waaronder zich ook een oud eikenhouten linneukastje bevond, verkocht. Een vischventster, daarjuist voorbij komen de, toen dat kastje onder den hamer werd gebracht, kocht het voor weinige guldens en liet het vervolgens thuis brengen, weinig vermoedende, dat zij zulk een zeldzaam koopje had gedaan. Toen zij namelijk een paar dagen later het kastje schoonmaakte, vond zij in een der laadjes ruim f 400 aan papieren geld verborgen. Hoewel zeer verheugd over dit buiten kansje, begaf de eerlijke vrouw zicb met haar vondst toch dadelijk naar den ver- kooper, die niet minder verwonderd dan zij, en bet even goed kunnende gebruiken, haar een voorstel deed, dat zij dankbaar aannam en haar meteen opgeruimd gelaat huiswaarts deed keeren. Uit den sneltrein, welke Donderdag te 12,56 u. uit Nijmegen is vertrokken, is even voorbij de halte Lent een gevangene gesprongen. Zonder zich te beaeeren is hij op den weg terecht gekomen, doch door spoorwegpersoneel gevat en weder aan den veldwachter, die hem begeleidde, overge geven. (f/. D.) Donderdagmiddag is te Deventer uit de venen bij Schoonoord het aldaar gesta- tionneerde detachement infanterie terog- gekeerd. Uit Enschedé schrijft men aan het Fad.: Donderdagmiddag om zes uur werden alle fabrieken gesloten, ingevolge het be sluit, dat de fabrikanten genomen hadden op 18 April 11. om gedurende twee dagen per week de fabrieken te sluiten, zoolang de werkstaking bij de firma Ter Kuile Morsman nog voortduurt. Donderdagavond was het tamelijk kalm op straat; de politie en infanterie patrouilleerden. Enkele arres- tatiea hadden nog Een persoon werd o. a. gearresteerd, die de patronilleeren- de infanterie steeds beleedigende woorden toevoegde. Toen hij op het politiebureau onderzocht werd, bleek het dat hij een revolver, geladen met zes kogels, bij zich droeg. Gisteren patrouilleerden infanterie, politie en de marechaussees te paard steeds door de verschillende straten der stad. Tot nu toe is alles nog al rustig. De firma Elderink Co. (stoomkatoen- weverij) heeft aan hare arbeiders bekend ge maakt, dat zij wegens liquidatie der zaak over 14 dagen worden ontslagen. In deze fabriek zijn 200 weefgetouwen met onge veer 80 arbeiders. Uit Hengeloo wordt aan de N. B. Ct. gemeld Het was gisteren de eerste dag van de sluiting der fabrieken te Enschede. Van die gelegenheid hebben circa 1000 werklieden gebruik gemaakt om onze gemeente en bet naburige Delden te bezoeken. In verschil lende, min of meer georganiseerde benden, verschepen zij. Omstreeks 2 uur 's namid dags waren zij uit Dolden verdwenen en de meesten passeerden Hengeloo in de rich ting van hunne woonplaats. Van opstootjes heeft men niet gehoord. Trouwens, onze politie, met den burgemeester aan bet hoofd, was zeer waakzaam en blijkbaar op alles voorbereid. Een buitenkansje voor de schatkist I Te Bergen—op-Zoom worden de visscherij- perceelen (oesters en mosselen), gelegen in de Ooster-Schelde, verpacht voor den tijd van 25 jaren. Bedroeg de pacht dezer per- ceelen tot hiertoe de som van ongeveer f 35,000, thans reeds heeft de gehouden ver pachting pl. m. f 150.000 opgebracht en vermoedelijk zal dezen som stijgen tot f235,000. Zoo is de pachtsom van een perceel, die in 1877 f4125 bedroeg, thaDs f 34,220 ge worden en van een ander perceel van f3100 gestegen tot f20,475. Vele kleine oester kweekers verliezen natuurlijk hierdoor hun bedrijf, omdat zij niet kunnen concurreeren tegen de kapitalisten en maatschappijen. Intusschen levert deze verpachting een aar dig buitenkansje op voor 's rijks schatkist. ESGËLA1V1». In het Engelsche regeeringsontwerp tot wijziging der fabriekswetten zullen eenige aanbevelingen der Berlijnsche arbeidsconfe- rentie worden opgenomen, voornamelijk be treffende den kinderarbeid en den arbeid van vrouwen. De Londensche correspondent van Leed» Mercury vestigt de aaudacht op de merkwaardige mededeeling aan het eind van Stanley's rede in de Albert Hall, dat bij ^duizenden mijlen nieuw grondgebied voor Engeland had verworven". Stanley kon dit niet zonder bedoeling hebben gezegd en die bedoeling kon volgens den correspondent niet anders zijn, dan dat hij Groot-Britannië een overwegenden invloed heeft verschaft in de streken ten oosten van de grenzen van den Congostaat en westelijk van het gebied, dat tusschen Engeland en Duitsch- land (bij verdrag van 1866) is verdeeld. In andere woorden: Stanley heeft op zijn tocht verdragen gesloten met inlandsche hoofden, waarbij deze zich onder Engelands bescherm heerschap hebben gesteld; verdragen, die wel in 'het belang van de Britsche Oost- Afrikaansche Maatschappij zijn gesloten, maar die toch de regeering niet zal weige ren te erkennen. De Engelsche schilder Locknart is dezer dagen gereedgekomen met eene groote schil derij, hem indertijd door koningin Victoria opgedragen. Het onderwerp is het jubileums feest in de Westminster abdij opden21sten Juni 1887. Niet minder dan 277 personen, die bijna zonder uitzondering allen eene historische beteekenis hebben, zijn er op afgebeeld. De koningin zit op een troon, omringd door alle prinsen en prinsessen van den bloede, hare aangehuwde kinderen en kleinkinderen. De toenmalige, reeds lijdende Duitsche kroonprins (later keizer) Frederik in knrassiersuniform en zijn beide zonen, waarvan de oudste thans keizer is, valleu daarbij in het oog. Vreemde vorstelijke personen staan rechts en links: de tegenwoordige koningin van Portugal, de infante van Spanje, de erfgroot- bertogin van Mecklenburg-Strelitz, een Sia- meesche prins, de koningin van Hawaï en de koningin van België, Griekenland, Dene marken en Saksen. Indische vorsten en Oostersche gezanten geven door hunne kleedij verscheidenheid in de menigte. Ministers, Pairs, voorname 1 de voornaamste parlementsleden, J,chter Browning, de componist sir Arthur Sullivan, de schilder sir Frederick Leighton, de too- ueelspeler Henry Irving, de tooneelspeleres Ellen Terry zijn allen op het doek gebracht zooals zij omstreeks 3 jaren geleden, bij de viering van het gouden regeeringsfeest der koningin, in de abdij bijeen waren. James Nasmyth, de uitvinder van den stoomhamer en vele andere werktuigen, is te Londen in zijn 82ste jaar overleden. Hij was in 1808 te Edinburg geboren en de jongste van 11 kinderen van een niet onvermaard landschapschilder. Als jongen toonde hij al vroeg grooten aanleg voor werktuigkunde, en toen bij oud genoeg was om de lessen in schei-, wis- en natuur kunde aan de Edinburgsche universiteit bij te wonen, kon hij door den verkoop van modellen die hij voor allerlei werktuigen vervaardigde in zijn leergeld voorzien. Toen hij 21 jaar was kwam hij als assistent iu dienst bij eene Londensche ingenieurs-firma en ruim twee jaren later vestigde hij zich als werktuigkundig ingenieur en fabrikant te Manchester. Geholpen door kapitaal, stond hij weldra aan het hoofd eener groote zaak, die de eerste werktuigen leverde welke hij in groot getal op werktuigkundig gebied uitvond en die nu overal in de wereld ge bruikt worden. De voornaamste was de stoomhamer in 1839. Op zijn 48ste jaar trok hij zich uit zijne zaken terug, ging op een buiten leven en hield zich ijverig met sterrenkunde bezig. Met een ander schreef hij een boek over de maan, beschouwd als planeet, als wereld en wachter. Smiles,, de auteur van „Selfhelp", gaf in 1883 zijn leven uit. De werkstaking van de mindere be ambten van den Great Southern and Wes tern spoorweg in Ierland is geëindigd. De directie heeft zich bereid verklaard alle werkstakers weder in dienst te nemen indien zij zich verbinden, zich voortaan naar het gebruik te schikken om niet weder van den arbeid te gaan zonder vooraf huDne klachten kenbaar gemaakt en minstens 14 dagen vooraf hun voornemen medegedeeld te heb ben. Aan den anderen kant is het bestuur bereid alle bezwaren steeds zoo Bpoedig mo gelijk te overwegen. Het Eugelsche oorlogsschip Conquest heeft beslag gelegd op een schip met 40 slaven. Het eiland Pemba is door een kring van booten geblokkeerd. FRANKRIJK. De minister Bouvier heeft eenen in specteur en twee onder-inspecteurs belast met het instellen van een onderzoek bij het Crédit foncier. Te Parijs, waar sedert eeuige dagen een aantal stokers en andere werklieden van gasfabrieken den arbeid hebben gestaakt, is thans dit voorbeeld door een kleine duizend glasblazers gevolgd, wegens het ontslag van sommigen hunner. Te Marseille zijn 31 Italiaansche werklieden die den lsten Mei eene fabriek poogden binnen te dringen tot gevangenis straffen van 6 dagen tot 3 maanden ver oordeeld. Cototou, koning van Dahomey, heeft in het uitwisselen van gijzelaars toegestemd. SPANJE. De dagbladen der Groote Antillen houden zich in hoofdzaak bezig met de uitbreiding, welke het rooverwezen in de provincie Santiago de Cuba in den laatsten tijd genomen heeft. Vier roovers vielen te Boloniatas een pachthoeve aan, op twee mijlen afstand van de stad gelegen. In den volgenden nacht werd een andere pachthoeve aangevallen. Volgens El Avisador Comercial van Concha (Cuba) kwam daar dezer dagen een spoortrein aan, vol vrouwen en kin deren, die de naburige dorpen ontvlucht waren, uit vrees voor de tien of twaalf bandieten, die de provincie verontrusten. Op den 4on April werden drie politie agenten van Cobre uitgezonden om een onderzoek in te stellen. Omstreeks zeven nren kwamen zij in het dorp Botijas aan, waar zij den burgemeester vroegen of er iets nieuws was; deze ontkende dit en tetkende in dien zin een bewijs. De drie agenten, hun weg vervolgende, ontmoetten een vrouw, wie zij mededeelde dat zij eenige verdachte personen zochten. De vrouw antwoordde dat zij wist waar die te vinden waren en bracht de agenten naar haar huis in bovengenoemd dorp Botijas, waar de man der vrouw hen beleefd ontving en uituoodigde een weinig uit te rusten. Toen de agenten, op een bank gezeten voor de deur van de slaapkamer, met het geweer in de hand, naar de mededeelingen van den man en de vrouw luisterdei, kwamen uit genoemde kamer eenige pe,l sonen stilletjes binnensluipen, die de agenten van achteren aanvielen en dooddeneen dei ongelukkigen had veertien wonden. Over dit vreeselijk geval beeft de afge. vaardigde Vergez in het congres den ministeif van koloniën ondervraagd. Deze laatste ant. woordde met overlegging van een telegram dat hij van den gouverneur-generaal van Cubs ontvangen had, luidende aldus: Havanna! Mei. Ik smaak het genoegen u mede tt deelen, dat door de politie op Cuba vier personen der rooverbende gevangen genomen zijn, die in het dorp Botijas drie agenten vermoord hebben". ITALIË. De Italiaansche regeering heeft 1,000,000 lire beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling te Palermo en aan het be stuur vergunning verleend, een loterij te houden van 3,000,000 lire met vrijstelling der belasting. BITITSC HLANi®. Bij de ontvangst der presidenten van den rijksdag, welke gisteren naar gebruik plaats had, sprak de keizer zijne levendige belangstelling uit voor het aanhangige leger- wetsontwerp, dat gedurende jaren voorbe reid en aan het oordeel van alle Duitschi militaire gevolmachtigden onderworpen ge weest is. De keizer zelf heeft er enkele wijzigingen in gebracht. Zooveel te onaan genamer heeft hem de afkeurende beoor deeling van het ontwerp in de pers getrof fen. Tot dusver beeft hij kunnenj voor komen dat door officieren wederleggingea tegen die beschouwingen geschreven wer den, maar dit zal hij moeielijk kunnen blij ven doen indien de rijksdag-presidenten hun nen invloed niet aanwendeu om verdere afkeuring in de pers te beletten. Do presidenten deden hiertoe het zwijgen, dewijl zij geene kans zagen den keizer de verlangde verzekering te geven. De Freizinnige Zeitung merkt dienaan gaande op, dat eene poging in dien zin van de zijde der presidenten bij de pers om verschillende redenen een ongunstig onthaal zou vinden. De legerwet is eene regeerings-voordracht als elke andere. Tegen over 's keizers verklaring dat er sedert jaren aan haar gearbeid is, klinken de be kende verklaringen van den minister van oorlog in den vorigen rijksdag dubbel vreemd, toen deze zeide dat de leger-inrich- ting destijds op eenige kleine onderdeelen na als volkomen voltooid mocht worden beschouwd. Op de Duitsche Oos'.-Afrikaanscbe stoomvaartlijn zullen voorloopig twee reeds aangekochte booten van de West Afrikaan- sche Woermannslijn om de acht weken afvaren, te beginnen midden Juli. De regel matige vierwekelijksche vaart zal eerst volgen wanneer de twee in aanbouw zijnde booten van 2600 ton afgeleverd zul len zijn. De Koln. Ztg. meldt nog, dat de twee aangekochte booten Bundesrat en Reichstag, de twee in aanbouw zijnde Kaiser en Kan zier zullen heeten. Voorzitter van den raad van toezicht is de heer Adolph VVoermann, directeuren zijn de heeren Ed. Bohlen en Eduard VVoermann. Er is bepaald dat Rotterdam, Lissabon en Napels op de uit en thuisreis regelmatig aangedaan zullen worden. Voorloopig gaat de vaart verder langs Port-Saïd, Aden, Zanzibar, Duitsch Oost-Afrika en Mozambique tot aan de Delagoa-baai. Nadat de in aanbouw zijnde kustbooten gereed zullen zijn, zullen ook de tusschenliggende kleinere havens van Por- tugeesch Oost-Afrika en het Duitsche Oost- Afrikaansche gebied van Mombassa tot Lamu aangedaan worden. Het bestuur der nieuwe Duitsche stoomvaartlijn op Oost Afrika heeft volgens de Times besloten, Amsterdam te kiezen als een der aanlegplaatsen. Gelijk do Duit sche bladen onlangs berichtten, moet deze keuze door den rijkskanselier worden goed gekeurd. De Frankfurter Zeitung, het leidende Duitsche handelsblad, bespreekt het plan om te Londen een Duitsche kamer van koophandel op te richten. Het blad be toogt, dat zulk eene instelling veel nood zakelijker is te Rotterdam of Amsterdam, daar Nederland en zijne rijke koloniën be tere afnemers voor üuitschland zijn dan Engeland, dat zelf zooveel voortbrengt. De vorst van Waldeck-Pyrmcnt en zijne jongste dochter, prinses Elizabeth, die tegenwoordig op het slot Schaumburg aan de Lahn vertoeven, hebben zich Woens dag, op uitnoodiging des keizers, tot een tweedaagsch bezoek naar Potsdam begeven. De metaalfabrikant Krupp te Bern- dorf ontving dezer dagen een ongeteekenden brief, meldende, dat zijne fabriek in Leid! ttieei »er He Te I-fel lie |Ch

Leydse Courant | 1890 | | pagina 4