NC NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen» Prijs per Nummer 10 Cent. Vrijdag 9 Mei 1890. - N'. 109. AOVERTENTIEN: Bareel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. gemeenteraad. ger pent De "Wilddief. -Vl'H !ondii room luderj terii Cent] II! Gene t proi dal eblekt i zijn iden 'ruik indijk s bij; lan b| i in u ir in, Voor Leiden, per 8 maanden f 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van i6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenik contantzonder rabatper regel 0.10. 204a Jaargang. p lei Schl lts. 'c des^ I Vergadering van den gemeenteraad op 11," fDonderdag 8 Mei 1890, des namiddags c"' ;k 2 uren, ten raadhuize der gemeente. De voorzitter, de heer L. M. De Laat de inter, opent de vergadering. Aauwezig zijn de heeren: Le Poole, Van .asijk Huyser van Reeneu, Fockema An- fieae, Schneither, Alma, Zaaijer, Du Rieu, Jillesen, Van Buttingha Wichers, Knappert, lilftlriessei!, Was, Kaiser, De Goeje, Hassel- '■Ijibacb, Zaalberg, Koetser, Tieleman, Van loeten, De Starier, Verster van Wulver- B gftoTsi, Juta en Van Hamel. Mvezig met kennisgeving de heeren Van roof41" ®,eggen> Bo°'en Nijkan)p- De secretaris leest de notulen van de H jolige vergadering, die worden goedgekeurd. Hierna geeft de voorzitter kennis o. a. vord*" de navolgende Ingekomen stukken: 1°. Missive van den Minister van Binnen- ndsche Zaken dd. 14 April n°. 405', afd. waarbij wordt medegedeeld dat het sub die voor de Kweekschool voor onderwijzers 'oov 1890 is bepaald op f 6792.50 en voor S89 nader bepaald op f 6627.75. 2". Missive van Ged. Staten van Zuid- oiland dd. 14/24 April jl. B, n°i 975, hou- fcnde mededëeling dat over het jaar 1888 in bedrag Van f 365.92 te veel is genoten s subsidie in de kosten van het lager iderwijs. 3°. Verzoek van de brugwachters, om ver- lOgjng van jaarwedde. 4'. Rekening en verantwoording, diehst 89 van de Bank van Leening. 5°. Verslag over 1889 van de Bank van i'ening. 6'. Verzoek van A. H. Couturier, om ladevergoeding wegens de ontruiming van II perceel Breeslraat 60. 7°. Verzoek van P. J. Van Hoeken, om spensatie van het bepaalde bij art. 221 der igemeene Politieverordening voor een hout- ods aan de Haven. 8'. Adres van A. Klönne te Dortmund om stitutie van ingehouden boete wegens te le oplevering van den gashouder. 8'. Missive van Mevr. G. Aalbertsberg geb. lillppin, houdende mededeeling van het utlijden van' Laren echtgenoot in leven Mi-Heelkundige. eeft NTEI MES: Iservi sn, en EN. 10°. Verzoek van Mej. A. J. Cremer, om ontslag als 3e onderwijzeres aan de school 2e kl. voor Jongens en Meisjes (Leerschool). 11°. Verzoek van J. Rinkes Borger c. s., tot demping van een gedeelte Rijnsburger- singelsloot. 12°. Verslag van den toestand der ge meente van 1889. 13°. Rekening van de Stedelijke Gasfabriek over 1889. 14°. Verslag van de Stedelijke Gasfabriek over 1889. 15°. Missive van de Uitvoerende Commissie van den wedstrijd voor handwerkslieden en leerlingen, waarbij aan de gemeente wordt aangeboden een groote bloemenmand, ver vaardigd door F. Overduin Jr., mandenmaker en rottingvlechter alhier, en op de tentoon stelling bekroond. Het geschenk werd onder dankbetuiging aanvaard. Aan de orde is nu 1°. de benoeming van twee bestuurders der Practische Ambachts school. Herbenoemd worden de heeren H. W. F. Bakker en J. Filippo, beiden met algemeene stemmen. Achtereenvolgens worden nu zonder dis cussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd of toegestaan, de navolgende voorstellen, staten of verzoeken: 2°. Voorstel tot het doen rooien van een boom aan de Gevangenislaan. 3. Verzoek van F. Lobman, om een spoel- vlot te leggen in de Haarlemmertrck- vaart. 4°. Idem van J. J. C. Klijnée, om een spoel bak van het perceel Woordeinde hoek Oude Varkenmarkt n°. 27 te doen uit- loozen in de stadskolk. 5°. Idem van K. A. Van Leeuwen, om een brug te leggen over de Zijlsingelsloot. 6°. Idem van de Leidsche Bouwvereeniging e. a. betrekkelijk eene demping van een gedeelte der Rijnsburgersingelsloot. 7°. Slaat van af- en overschrijving op de begrooling van 1890 (onderhoud van klokken.) 8°. Staat van afschrijving, Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1889. 9°. Verzoek van G. J. Bu Rieu, om vrij stelling van de betaling van schoolgeld, Middelbaar Onderwijs. (De lieer Cock komt ter vergadering.) 10°. Idem als voren van de Wed. W. W. Muys van de Moer La Seur. 11°. Idem als voren van J. D. Dingemans. 12°. Idem als voren van M. C. Koning. 13°. Idem als voren van C. B. Ootmar. 14°. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1889, van de Stedelijke Werkinrichting. 15°, Verzoek van K. Boorsma, om vrijstel ling van de betaling van schoolgeld, (Gymnasium.) 16°. Idem van de Directie der Albuminefa- briek, om ontheffing van de bepaling van art. 221 der Algemeene Politiever ordening. 17°. Verzoek van R. Koekkoek, om twee bruggen te leggen over de Zoeterwoud- sche Singelsloot en een waterlcidings- buis. 18°. Idem van J. Korevaar, om een gedeelte der Wiltesingelsloot te overwulven. 19°. Idem van P. Kooreman, omtrent de benaming van twee nieuwe straten achter de Langegracht. 20°. Voorstel betrekkelijk de oprichting van een IJkkantoor. 21°. Verzoek van de Wed. B. Teune, geb. A. M. Le Feber, om terugbetaling van schoolgeld, Lager Onderwijs. 22°. Idem als voren van Mej. H. Vogelpoel. Aan de orde is nn het voorstel betrek kelijk de verbouwing van de Stadsgehoorzaal. De heer Juta zag gaarue eeue kleine wijziging gebracht in het plan, ten opzichte van de uitgangen van de receptiekamer en wei door de deuren terstond toegang te doen geven op eene vrij breede stoep met drie of vier breede treden. De voorzitter zegt overweging van djt punt toe en uitvoering, indien dit mogelijk zal blijken, tevens; en die mogelijkheid is wel waarschijnlijk. De heer Driesaen vraagt eenige iulich- tingen omtrent de verlichting van de zaal. Wil men die met gas verlichten en wel met Siemensche lampen, dan zal men enorm veel warmte krijgen. Wanneer men nu toch eenmaal f 150.000 uitgeeft voor eene nieuwe Gehoorzaal, dan zou 't naar zijne meening wel mogelijk zijn over de kosten van elec- trische verlichting heen te stappen en b.v. ter verwekking der eleotriciteit een gasmo tor aan te schaffen. De voorzitter vind bezwaar in het hin derlijk gerucht door zulk een gasmotor bij een concertzaal verwekt. Bovendien zullen de geprojecteerde lampen in de Gehoorzaal geheel in het plafond liggen en bijna geen warmte geven. De heer Driessen zag in de stearinekaar- senfabriek te Gouda motoren voor de ver wekking van eleotriciteit, die niet het minste gerucht verwekten. De voorzitter stelt voor de zaak nu in haar geheel in stemming te brengen en later, nog vóór de aanbesteding, over het verlichtings-vraagstuk, deD gemeenteraad in te lichten en te hooren. Aldus wordt besloten en het voorstel tot verbouwing, met dit voorbehoud, aangeno men, zonder hoofdelijke stemming. Ten slotte wordt goedgekeurd de rekening van de plaatselijke schoolcommisse over 1889, Daar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. LEIBEN, 8 Nlei. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten inde maand Maart 1890 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 125 kinderen, waaronder 7 levenloos aangegeven, overleden 89 personen, en wel: beneden 1 jaar 16, 15 jaren 7, 514 jaren 2, 1420 jaren 1, 2050 jaren 10, 6065 jaren 12, 6580 jaren 25, boven 80 jaren 9, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 2, lichaamszwakte, tering 13, klierziekte, rhachitissyphilis 2absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 1, kanker 4, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- sehenpoozende koorts y pokken rood vonk mazelen huidziekten stui pen trismusepilepsie 1apoplexie 2 hersenziektenkrankzinnigheid 5, rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 10, croup kinkhoest acute ziekten der ademhaliogsorganen 7 chron. ziekten der ademhalingsorganen 18, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit 1 organ, hartgebrekenaneurysma 3, angina dipbtherina 1, diarrhoea, dysenterie cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 4, chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen 4, ziekte-der organa urogenitalia 1ziekten van het kraambed ifJSUlLLETON. BEN VERHAAL orr den tijd van Graaf Jan II. aan '9, mi IJsbrand bleef echter met nog twee dere gekwetste Vlamingen voor dood op 'o vloer liggen. Thans wond de hospes doeken om het hoofd en om den ikerarm, waarna hij blazend op een bank I tg liggen. Zijn wederhelft scheen dien Dn vond buitengewoon teêrhartig. Zij vroeg ingen 'lans meewarig: Waar zijt gij ge- ERHO ,etst> Jaspertjelief? Hier en daar en overal, jnist als de ossen, Grietje! antwoordde de MPe' glimlachend. Doch geef mij maar stoopkan bier nit het „Delftsche Jirecli «osje". Dan zal het wel beter Am korden. Directf Weldra kwamen de speerruiters, die des Dii 'and vluchtelings spoor niet hadden gevonden, hun gekwetste makkers, welke zij kasteelwaarts wilden brengen, halen. Een Vlaming snauwde: Verduiveld! Waarom heb jij het licht uitgeblazen, Jasper? -i En waarom liet jij den Wilddief in jouw huis slapen? En waarom heb jij „Bergt u!" geroepen? vroegen twee andere speerruiters. Allen kunnen wij onmogelijk te gelijk praten zei de dikke hospes, zonder dat hij eeD spier van zijn gezicht vertrok. Doch als gij mij maar tijd gunt, zal ik u behoorlijk antwoorden. Hoe is de fielt in jouw huis ge komen? vroeg weer een derde. Ja, dat zou hijzelf u het best kunnen zeggen - antwoordde de hospes. Bij mijn thuiskomst lag hij al te slapen. Hei, Griet? Wat is bet, Jasper? Waarom liet gij den strooper in huis Wat deed hij hier? vroeg de hospes met een knipoogje. „Hoor mij den bullebak eens aan. Kan ik aan iemand, die zich voor een eerzaam reiziger uitgeeft, zijn nens zien, dat hij een strooper is?" vroeg Griet met de armen in haar zijden. „Word niet boos, GrietjeliefI Deze helden, die meenden, dat ik schelmen in buis placht te nemen, wilden maar eens weten, hoe de strooper hier was gekomen. Niet waar, mannen?" „Zeker. Doch waarom maaktet gij het licht uit?" „Was het misschien mijn schuld, toen ik door al het geschreeuw zulk een veeg uit de pan kreeg, dat ik als een dolle os tegen de tafel plofte?" „Ge schijnt zelfs gekwetst", riep er een. „Ziet gij dat nu pas?" vroeg de hospes. „Vandaag heb ik meer bloed verloren dan geld verdiend. Maar gij allen zijt stellig doof, omdat ge mij niet hebt hooren schreeuwen". „Gij hebt immers „Bergt u" ge roepen", zei een der speerruiters wan trouwend. „Jawel, maat!" antwoordde de hospes onvervaard. „Want ik vond het al te gek, toen gij in het donker met uw zwaarden stond te kappen als met stroo halmen, die nog geen kind kunnen kwetsen. Als gijlieden naar mijn waar schuwing had geluisterd, zouden uw mak kers thans daar niet halfdood op den grond liggen. De arme kerels waren werkelijk mijn beste klanten". „Nu, dan heb ik a ten onrechte ver dacht, toen ik meende, dal uw waarschuwing den strooper gold", werd hem door een der speerruiters geantwoord en de hospes riep nu: Hadt gij den Wilddief tot moes gekapt. Dan hadt gij u zoo verdienstelijk gemaakt, dat ik u voor de viering van des duivelskunstenaars uitvaart gaarne zes tonnen puik uit het „Delftsche Roosje" in vrij gelag gegeven had". „Is het met den Wilddief waarlijk niet in den haak?" vroeg nu een speerruiter. „Daarover kan ik meepraten, manl" hernam de hospes. „Als zich onlangs St. Jasper, niet over mij had ontfermd, was ik waarlijk nooit meer levend bij mijn vrouw thuisgekomen". Nn verhaalde Jasper het gebeurde in den Noordwijkerhout even trouw naar .waarheid, als bij het vroeger steeds had gedaan. Zijn woorden deden bij sommigen der moedige speerruiters de haren te berge rijzen, terwijl zij IJsbrand en de. andere gekwetsten zoo goed mogelijk verbonden. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1