*»-.« "cr a:» «pa «c3 una- m ara er» ts_t jsbhl ./a.. r®»r 'k-*.». en Antiquiteiten", de heer Romij» ;/'t Ver trek van schoonmama" en een verdienstelijk eerelid der veieeniging „De weduwnaar Nadat er dezen winter door de vereeui- ging zoo ontzettend veel in allerlei richting is gedaan, moet worden gezegd dat er ook nu weder flink gewerkt is. Maar flinke medewerking van het orkest was noodig en werd ook kranig verleend. Een zeer geani meerd bal besloot het feest en tot in den ochtend werd er gedanst. We roepen hier, met den president den heer De Nijs, die bij den aanvang van het feest de aanwezi gen een hartelijk welkom toeriep, de ver eeniging „Door Vriendschap vereenigd" en hare gasten, een tot wiêrzieus toe. De gemeenteraad van Nijmegen heeft Zaterdag besloten om voor f 1500 deel te nemen in het waarborgfonds tot de ontvangst van de Leidsche studenten, die op 1 Juli a. s. den gecostumeerden „Intocht van Karei V binnen Nijmegen", aldaar herhalen zullen. Men stelt zich bij die gelegenheid aldaar groote feestelijkheden voor. Voor de levering van het benoodigde aantal paarden bij het maskeradefeest is door de feestcommissie bereids eene oproeping gedaan. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 50, 10 en 5 heet. waren de hoogste prij zen ƒ27.50, 5.70 en J 2.85. laagste ƒ27.50, ƒ5.70 en 2.85. Bij de firma M. M. Couvée, konink lijken boek- en kunsthandel, te '3 Graven- hage is verschenen het eeiste nummer van den eersten jaargang van „De praktische reiswijzer", die op onbepaalde tijden ver schijnt. het nummer bevat publicatiën, een officieel en niet officieel gedeelte, tal van advertentiën op reizen betrekking hebbende en een toepasselijk feuilleton, getiteld: „'t Huis Ter Geul, te Valkenburg in Lim burg". Zaterdag geraakte aan het Levendaal eene vrouw te water, die er gelukkig wtêr spoedig kon worden uitgehaa d. Zaterdagavond geraakte aan de Oranje- gracht een kind te water. De een 11a den ander ging te water, totdat er vijf rond dobberden. Allen kwamen weêr goed en wel op 't droge, doch een hunner was zdd lang te water geweest dat men moeite had hem bij te brengen, wat ten slotte toch gelukte. Zondag waren een paar schippers, op een schip in de Heerengracht tehuis behoo- rende, zdd beschonken geworden dat moeder de vrouw hen niet meer aan boord wilde hebben. De politie moest er toen bij te pas komen om de vrouw te bewegen 't ge val nog maar eens over te stappen. Men schrijft ons nit Rotterdam: Als men met 1 Mei alhier een optocht van anti-werkstakers had willen houden, dan had men geen optocht, maar een heel leger op de been zien komen, waarbij tal van vrouwen zich als marketensters, zonder vaatje, zouden hebben aangesloten. Aan het najaars-bootwerkers-werkstakiukje heeft men reeds meer dan genoeg gehad. In die week verdienden tal van nienschen niets. Kruideniers, bakkers, slagers, groenten- kooplieden, mannfactiiu:winkels, zelfs mut- 8enmakerijtjes en snoeptafeltjes incluis, leden er onder, én huur, én patent, én per- soneele belasting gingen maar door; als de tijd er was, moest het geld er wezen. Als de bootwerkers pleizier hebben, door een werkstakinkje een spaak in het rad van den groothandel te steken, staan tal van vakken stil, wier leden geen de minste am bitie in staken hebben. Maar de krachtigste manifestanten tegen werkstaking zijn voorwaar de huismoeders, die in zoo menig arbeidersgezin als de ma chine beschouwd worden, wier plicht steeds is „opscheppen." Doch als er geen cent in huis komt, hoe moeten zij dan aan iets op- schepbaars komen. Dan is er ruzie in de derde, macht. Ruzie met den werkgever, ruzie over kroegpraat, ruzie te huis over pandjes maken in ver band met opscheppen, en onderlinge stakeis- ruzie, over weer aan den gang gaan of vol houden. Dan is moeder de vrouw, die aan alles doodonschuldig is, de zondebok, die in plaats van centen, nu harde woorden en vaak nog wat leelijkers van manlief te ver duren heeft. Dan moet de zoon, die nog wat te huis bracht, als schutter onder de wapens, en dan is men dat appeltje voor den dorst ook tijdelijk kwijt. Kon het anders, of toen de huismoeders van een groote stakingsdag voor 8 uur werktijd hoorden, of zij moesten een rilling door bet lijf krijgen. Zij staken de hoofden bijeen. Gelijke verdeeling van aardsche goederen, dat was een kostelijk ding, daar kon een mensch nog eens, „ja en amen," op zeggen maar werkstaken de eerste, die dat verzon, moest dit en dat en het dit en dat, was zoo erg, dat niemand het zal durven schrijven. Slaken was een uitvindsel der „Soose- jalen," die liever met praten, dan met wer ken hun brood verdienden. En zooals de moeders zongen, zoo piep ten de jongen. De soosejalen waren met hun nieuwer- wetsche uitvinding de oorzaak van het zieleleed van moeder; dat zou men ze be taald zetten. Zoo vereenigden zich tal van wrekers van moeder's zieleleed zich voor het meetings lokaal der socialisten. Willem III had moeder nooit geen ziele leed berokkend. Voor Willem III had men wel eens de vlag uitgestoken, groeu ge maakt en het beste pak aangetrokken. „Oranje boven" „Leve Willem drie." Zoo zong men voor het socialisten-lokaal, en duizenden en nogmaals duizenden zongen het niet, maar riepen het tocii in hun hart, en begaven zich naar de Binnen Rotte om eens te zien, hoe of het met de sooBejalen en de wrekers van moeders zieleleed, met hun krijgsleus „Leve Willem III," zou af- loopen. Alle elementen waren voorhanden om tooneelen ter aanschouwing te geven, die op een jodenvervolging uit Oostenrijk Hongarije zouden gelijkeu, met dat onderscheid, dat hier de rol van lsraelilen door socialisten zou vervuld moeten worden. Aan een kalm en bezadigd optreden der politie, aan een onuitputtelijk geduld der agenten, toen men verwoed dat moeder's zieleleed niet kon gewroken worden, de po litie met kleine plagerijen lastig viel, is het te danken, dat de orde is gehandhaafd ge worden, zonder iets anders dan woorden te gebruiken. Jammer genoeg, de herberg is en blijft hier de beuts, waar de meeste losse boot werkers tijdelijk aangenomen en uitbetaald worden. Van de bootwerkers zelve is aanvraag gedaan, om een lokaal van stadswege, tegen betaling van huur en vergoeding van res tauratie kosten, te mogen hebben. In Antwerpen heeft men langs de kaden inrichtingen, waar de bootwerker, als hij een hlaas (oogenblik rusttijd) pakt, een kom soep, wat middageten, of brood met visch kao gebruiken. Van die inrichtingen maken ook patroons en ambtenaren in den drukken tijd, saus gêne, gebruik. Hier is Diets van dat alles, en ook van het oprichten van betalings en wachtloodseu boort men niets. De kroegen versieren steeds de schooDe Boompjes als zoo vele paddestoelen, en de vergunningswet is, dank zij de wijsheid van haar ontwerpers, nog in volle werking. Maar de sociaal-democraten leeren hoe langer hoe meer gouden munt te slaan uit tekortkomingen en treden tegelijk als wre kende Nemesis op, als men voor volksbe langen, die van moreel ingrijpenden aard zijn, de slaapmuts opzet. benoemd tot lid van den raad van tucht voor de koopvaardij. De luit. ter zee 2de kl. T. A. F. De Bruine, dienende aan boord Zr. Ms. tor pedo-instructieschip Marnix, wordt den 6den dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk. Op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord worden geplaatst, met den 17den dezer, de luit. ter zee 1ste kl. A. L. Boelen en die der 2de kl. M. C. Van Hall, en, met den lsten Juni a. s.de luit. ter zee 2de kl. W. Cornelis. De minister van oorlog zal op 8 dezer geen andienlie verleenen. «FFICIEEL.E UEKICllTEK. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. Het heeft Z. M. behaagt te benoemen in de orde van den NederlaDdschen Leeuw: tot commandeurgraaf d'Ormesson, ge volmachtigd minister, directeur van het pro tocol aan het departement van buitenland- sche zaken te Parijsden heer Etièune, lid der Fraii8che kamer van afgevaardigden, onder-secretaris van staat voor koloniën, te Parijs; den heer Alfred Picard, inspecteur- generaal der bruggen en wegen, president der sectie van openbare werken, landbouw, handel en nijverheid bij den raad van state in Frankrijk; tot ridderde heeren J. Haussmann, chef der afdeeling koloniën, en De Lacre- telle, secretaris van den dienst der exploi tatie van de tentoonstelling van 1889 te Parijs. Bij Zr. Ms. besluit van 2 Mei 1890 n°. 5S is beuoeind tot kantonrechter te Vianen, mr. W. A. Van Lith de Jeude, advocaat en procureur te Tiel. Bij kou. besluit zijn de tarieven goed gekeurd van de Utrechtsche levensverzeke ringsmaatschappij, gevestigd te Utrecht: Netto éénige premien en netto jaarpremien voor eene levenslange jaarlijksche lijfrente van f 100, in te gaan na het overlijden van den verzorger, zoo de bevoordeelde hem overleeft is benoemd, bij den grooten staf, tot 's kouings ordonnans-officier, de eerste- iuitenant J. H. F. graaf Du Monceau, van het regiment grenadiers en jagers, die in verband daarmede, in zijnen rang wordt overgeplaatst bij dien staf. is de kapitein ter zee G. Kruys, te 's Graveuhage, voor den tijd van drie jaren Blijkens een heden bij het departe ment van marine ontvangen telegram van den gouverneur generaal van Nederlandsch- ludie is op 29 April jl. een vijandige bende 200 man sterk, nabij Edi (Atjehj na een vuurgevecht verdreven. Onzerzijds werden gewond de officier van gezondheid dr. J. Van der Wal, en acht mindere militairen; de vijand had zeven doodeu en veertig ge wonden. (St. Ct.) Bij het gehouden examen ter ver krijging van het radicaal tot benoeming van directeur van een postkantoor zijn geslaagd J. G. Huijgeus te Breukeleu, J. E. Schaap man te Leeuwarden, M. W. v. Bommel te Hattem, J. Egging te Rotterdam, C. C. Satou te 's-Gravenhage. De lijst der hoogstaangeslagenen in Overijsel bevat 182 namen. De hoogste is baron R. T. Van Heeckeren van Wasse naar te Ambt-Delden met f 13,062, en do laagste de heer J. R. N. Vos te Zwolle met f 312. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie Zeeland komen 125 namen voor. De hoogstaangeslagene is de heer D. F. P. Srydlitz te Hulsi met f4374,89, en de laagstaaugeslagene de heer K. F. Koksma te Sluis met f411.93. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie Limburg komeu 159 na men voor. De hoogst aangeslagene is de heer O. N. M. H. M. baron De Loë lm- stenraedt te Mheer met f 2951.07 en de laagst aangeslagene de beer dr. M. E. Vrij ens te Maastricht met f266.30. Door de arrondissements-rechtbank te Alkmaar is, ter vervulling van eene vaca ture van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alpbabetische lijst van aan beveling: mr. A. J. Blom, griffier bij het kanton gerecht te Tiel mr. J. J. Gockinga, rechter-plaatsvervan- ger in de arrondissements-rechtbank te 's Gravenhage en commies bij het departe ment van financiën; en mr. J. H. Van Meurs, substituut-griffier bij de arroudissements rechtbank te 's Her togenbosch. Mevrouw de douairière baronnesse Van der Heim van Duyvendijke, geboren Von Schlieckmann, en joukvrouw Van der Heim van Duyvendijke hebben aan het rijk geschonken eene groote en fraaie schilderij door A. Storck, voorstellende het IJ bij Amsterdam, welk stuk nu wijlen de heer mr. H. J. baron Van der Heim van Duy vendijke verlangde dat na zijn overlijden aan de regeering zou worden aangeboden, ter plaatsing in 's rijks museum. Aan mevrouw de douairière baronnesse Van der Heim van Duyvendijke, geb. Von Schlieckmann, en aan jonkvrouwe Van der Heim van Duyvendijke is voor dit belang rijk geschenk de dank der regeering be tuigd. Uit Koudekerk a/d Riju wordt aau de N. R. Ct. gemeld: Vrijdag werd zekere v. V. alhier gevan kelijk naar 's-Hage vervoerd, onder verden king moedwillig een brand te hebben gesticht, die gelukkig dour tijdelijke ontdekking wei nig te beteekenen had. Bezwarende verklaringen werden tegen hem ingebracht, o.a. door zijue zuster en haren man, bij wie hij inwoonde. Zijn kleine inboedel was hoog geassureerd. De afdeeling HazerswoudeKoude kerk der Holl. Maatsch. van Landbouw, zal op Woensdag 21 Mei a. s. eene afdeeling tentoonstelling houden van een- en twee jarige stieren, pinken en melkvaarzen, te Hazerswoude tegenover de Koudekerksche brug, waarop ter mededinging worden toe gtlaten de leden der afdeeling en de inge zetenen van Hazerswoude en Koudekerk mits het ingezonden vee van af April 1890 hun eigendom is. Een 20tal schuiten waren Zaterdag ochtend te Katwijk aan Zee aan, met besom ti jlitair gebr mingen van f 40 tot f70. Voor werd 40/45 cents, kieinschol f 2 en bi f 1,50 betaald. Zaterdag stond voor het gerecht Na te 's Gravenhage terecht de aldaar gevesii zaakwaarnemer v. G., door de rechtll aldaar ter zake van oplichting tot 1 h de en 6 maanden gevangenisstraf, vertniiXen 1 met 2 maanden wegens ondergane prefcanm tieve hechtenis, veroordeeld. Van dit v0 f de waren zoowel de off. v. just, als bekla: isau in hooger beroep gekomen. ondi Men zal zich uit het in ons Llad r gst deze zaak uitvoerig gegeven verslag ht 1 »I neren, dat bekl een te Leiden wonende uijs frouw voor een bedrag van f 1045 Jle opgelicht, onder voorgeven, dat hij J Jen voor als praktizijn de vereischte stap roori zou doen bij de rechtbank aldaar 0» V door haar verlangde echtscheiding lei fid: krijgen, en de kosten daarvan beta an moest. aide De juffrouw, die niet bemiddeld 11| eei haa dit geld successievelijk van een te 1 Uit terdam wonend heer ter leen gekregen, 4 ai wenschte een ander huwelijk aan te gt dat welke omstandigheden aan beklaagde bsii pan waren. Hij vroeg echter gaandeweg (nli hooger en hooger sommen, waardow gen t achterdocht van den geldschieter wer-i, jen i gewekt, die de juffrouw naar zijn adv,,,Jer in zond, waar zij vernam dat bekl. haar f In jes op de mouw gespeld en „liederlijf drogen had". Bekl. erkende het bovengenoemde bMj,sci successievelijk van de juffrouw ontv te hebben, maar beweerde, dat het hem haar slechts te leen was gegeven en hij mer gezegd had, dat dit geid voor onk van de echtscheiding moest dienen, beriep zich tot staving daarvan op inhoud eener bij de processtukken gevoia™,) schuldbekentenis van hem. !ge (eg Adv.-gen. mr. Telders wees er op, door de eerste getuige het uitbreng-n één enkel exploit met f 1045 was bet en noemde dezen bekl. een onbeschaai oplichter. Z. E. G. A. verklaarde niet te gaan met de opvatting der rechlbi dat men hier niet te doen zou hebben één bedriegelijk samenweefsel van leui Evenmin kon Z. E. G, A. zich vereenii met de opgelegde straf. Spreker weel..R het groote gevaar, dat een man als bf voor de maatschappij oplevert en was 1 daarom met de meer ernstige opvatting.- den officier van justitie eene, die een z«' dere straf had geeischt. /sr Z. E. G. A. requireerde vernietiging het voDnis a quo en veroordeeling ti jaren gevangenisstraf. De verdediger, jhr. mr. De Jonge, streed het sustenu van het O. M.dal verschillende feiten een samenweefsel ii>k bedrog zouden opleveren en dus geen één voortgezet dilict en trachtte aan te di£ neu, dat beklaagde in den aanvang aen de bedoeling had gehad de eerste geti®Ei op te lichten. Hij had haar toch aanvai™ lijk aangeraden gratis te procedeeren, 1 ino zij zelve had dit niet gewild. Pleiter etreed ook de ten laste gelegde weden telijke bevoordeeling en hoopte dat het si wauneer het zich niet met de doorliTi aangevoerde argumenten kon vereeni 1 zich ten opzichte van bekl. weldwillend gTI I tot nsp :ht J 'iffl 00 l I ild 1 5 M zats!- betoonen. i,YeD1 De uitspraak in deze zaak is bepaald '«ga a. s. Zaterdag. Van een koloniaal, die gisteren Z Indie te Rotterdam aankwam, is eene l">' met goederen en ongeveer f lOOontvrei Met het stoomschip Prinses Wilhelu lud dat hedenmiddag om één uur aan de 1 delskade te Amsterdam zal aankomen, |pjl, ontschepen de fuselier Franciscus Cot s.se Adolf Buys, die bij de schermutseliuj l6sS Kota Toeankoe op Atjeh, waar de lste Veerman het leven liet, zich zoo kranig 1s6 onderscheiden. 11 1 Nadat 0. a. die geheele patrouille 1lter"1 ij 1 n 9 Soi uoeg was neergeveld en ook Buys een f in bet been had gekregen, kwam er ui fiM. verte hulp opdagen. Buys, ziende dal so ge vijand zijn gewonden luitenant en com«^®£ daut Veerman medevoerde, schreeuwde uit, dat hij met dezen dapperen officierïo G vallen of hem terugbrengen. Hinkend ®- l uit zijue wonde bloedende, snelt hij °Pij vijand achterna, en ontneemt bem Brpet zonder eene hevige worsteling het lich erpet van zijn dapperen aanvoerder, doch m slechts bet lijk aan de handen der Aljt ontrukken. tv.Si Voor dit zoo heldhaftig gedrag werd Buys bij kon. besluit van 16 Maart N' [6'tj het ridderkruis van de Militaire Willem» 1187 4de klasse toegezend. Dit eereteekeo 4 8' zal hem heden, bij aankomst, voor het f- j(' van het garnizoen der marine, aan de I delskade opgesteld, door den generaal-m' Hl. Den Beer Poortugael, bevelhebber in dipt

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2