CoSj NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 5 Mei 1890. N°, 105. Uitgevers: Gebroeders Muré. >1 De Wilddief. aaiidj te leid I in ctolitt betal pet aan et HJ srlijk VOOl schijn argir; Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60, Prijs per Nummer 10 Cent. ADVERTENTIES: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Boreel: Scheeputakerssteeg 6. 204. Jaargang. atii D ïale hap|| statu Gl n sti D ling strijL Bij dit Nummer behoort een BIJVOEGSEL. (Aan de geabonneerden op de Ilan- lingeii en Ingekomen Stukken van |n Gemeenteraad zijn verzonden de gekomen Stukken van N°. 90—95. Stads-Iïerieli ten. [Vergadering van den gemeenteraad van adaelBjdjn0p Donderdag 8 Mei a. s.waarin bi. aan de orde zal worden gesteld bet jwntel betrekkelijk de verbouwing van de icWorzaal. LEIBËW, 3 JU el. Bij koninklijk besluit van 1 [dezer is 0. D. L. Huct, hoogleeraar aan de doi ks universiteit alhier, lid der commissie, e ui ast met de vervaardiging van een ont- tot aanvulling of, zooveel uoodig, her- ,wer ning der Pbarmacopaea Neerlandica en Nederlandsche Apotheek benoemd tot ïndei }er in de orde van den Nederlandscben jeuw. 1 Burg. en weth. hebben thans aan den 'meeiiteraad overgelegd de definitieve plan- en in voor den bouw der Gehoorzaalde tee- in in gen der zaal met die betrekkelijk de ekk' [lichting en verwarming, zijn ter inzage 3D,;allor de leden in de leeskamer uedergelegd. —JLikele wijzigingen zijn in de vroeger over- i lan egde voorloopige plannen moeten worden iracht. 'orde ]n (je eer9te plaats is de groote concert- 1 twee meter breeder geworden en be- <Z(J!%gt nu 17 meters. De vorm van de zaal iaat daardoor aangenamer geworden, terwijl nu qq de zaal meer personen zal kunnen be ten. Deze breedtevermeerderiDg is daar- >r gevonden dat de ondergeschikte ver- ■ii,.-kken aan weerszijde een meter smaller gemaakt en de kleine concertzaal een ..'r verschoven is op het terrein tusscben scholen. Daar de trappenhuizen ook in fce versmalling moesten deeleu is de dienst- jlsp tot aan de beide traparmen vervallen elders daarvoor gelegenheid gezocht. Bet bebouwd oppervlak is door die ver hitting 19 M2 vergroot. inrichting van het orchest is overeen ill. komstig die van de voornaamste zalen in het buitenland, namelijk met vlak plafond en met in trappen oploopend grondvlak deze verhoogingen kunnen worden wegge nomen, zoodat bij tooneelvoorslellingen een verhoogd vlak beschikbaar is 1.10 meter boven deu zaalvloer. Was oorspronkelijk gerekend dat evenals bij de oude Gehoorzaal verlichting van som mige vertrekken van uit den tuin van het Haantje onbelemmerd kon geschieden, nader is het veiliger geacht de inrichting zoodanig te maken dat ook wanneer dat terrein mocht bebouwd worden geen der vertrekken zonder daglicht zou blijven. Daartoe is een binnen plaats verlegd en een tweede binnenplaats aan het eind der stemkamer ontworpen, ter wijl ook op licht van de binnenplaatsen der beide aan de gemeente behoorende huizen aan de Aalmarkt is gerekend. Door deze veranderingen moesten de stem- en rookka mers eenigszins worden verkleind, wat geen bezwaar oplevert voor de eerstgenoemde ka mer. Voor de rookkamer daarentegen is aan het bezwaar te gemoet gekomen door het naastgelegen lokaal er aan toe te voegen, wat ongehinderd kan geschieden omdat de muziekbibliotheek door de bestureu der mu ziekgezelschappen op den beganen grond en nabij de receptiekamers gewenscht wordt; deze ruimte kwam dus op de verdieping vrij. Voor de muziekbibliotheek is nu eeue ruimte in een der receptiekamers afgescheiden. Om het gevaar voor lichtvermindering voor de jongensschool der late klasse in verband met bovengenoemde veranderingen te voorkomen is de toiletkamer voor artisten welke op de speelplaats was uitgebouwd verlegd naar de receptiekamer naast de mu ziekbibliotheek. In het belang van de brandveiligheid zijn de trappen van steen geconstrueerd en zijn door ruime toepassing van steen, ijzer en van het zoogenaamde systeem Rabitz, de corridors en het sousterrein in hoofdzaak onbrandbaar gemaakt. De bouwkosten worden nu geraamd op f 117000, terwijl f 4650 benoodigd is voor het bouwen van een kosterswoning c. a. en de aanschaffing van het noodige meubilair geraamd is op f 8000. De verbreeding der groote zaal heeft met de daaruit volgende vergrooting van het be bouwde oppervlak eene vermeerdering der uitgaven met f 2000 en de voormelde voor zieningen in bet belang van de brandveilig heid eene van f 5000 te weeg gebracht. Tevens is op eene stijging der ijzerprijzen sedert October des vorigen jaars met 25 pCt. gerekend. In deze begrooting is de gasleiding niet begrepen en voor de centrale verwarming uitsluitend de schoorsteen. Het overige is in de speciale begrootingen dier onderdeelen zamengevat. Wat deze punten betreft is een rapport uitgebracht door den gemeente-architect en den directeur der gasfabriek hetwelk in de leeskamer is nedergelegd. Het komt burg. en weth. voor dat bij de oprichting van eene nieuwe Gehoorzaal geen sprake meer kan wezen van de kostbare en ondoeltreffende verwarming met kachels, maar dat een centraal verwarmingsstelsel moet worden toegepast, waarvoor in het rapport het warmwaterstelsel onder middelmatige drukking wordt aanbevolen met welk voor stel zij zich geheel kunnen vereeuigen. De kosten daarvan worden geraamd op f 15000 terwijl de verlichting met gas eene uitgave van f 7900 zal vorderen. Hoezeer eene electrische verlichting in vele opzichten de voorkeur zou verdienen, zijn echter de daaraan verbonden kosten te hoog althans volgens de thans ingediende plannen. Intusschen zou later wellicht daar toe kunnen worden overgegaan, wanneer minder kostbare plannen mochten worden ingediend en kan thans worden volstaan met genoemd bedrag van f 7900 voor de ver lichting bij de raming der kosten in aan merking te nemen. Het totaal der kosten kan alzoo als volgt worden geraamd. Gebouwf 117000.— Bouwen van eene kosters- woning c. a4650. Meubilair8000. Verwarming15000. Verlichting7900. f 152550.— Naar het burg. en weth. voorkomt zal in deze uitgave uit de buitengewone ontvang sten moeten worden voorzien, terwijl het niet noodig zal wezen vooreerst alshans daarvoor eene nieuwe leeuing aan te gaan. Burg. en weth. geven in hun rapport eene uitgebreide becijfering omtrent bet beschik baar krijgen der benoodigde som en geven ten slotte den gemeenteraad in overweging: 1°. te besluiten tot het oprichten van eene Gehoorzaal overeenkomstig de overgelegde plannen, en 2°. vast te stellen den hij het rapport overgelegden suppietoiren staat van de be grooting voor dit jaar, strekkende tot ver hooging der begrooting met f 152.550 in ontvangst van volgn. 51, geldleeuing ter voorziening in de kosteu van buitengewone werken en in uitgaaf volgn. 106a, art. 7, kosten voor de oprichting van een Ge hoorzaal. Naar aanleiding van desbetreffende ver zoeken geven burg. en weth. den gemeente raad in overweging terugbetaling van school geld, lager onderwijs, te verleeneu wegens vertrek uit de gemeente met 1 Mei, aan: 1°. wed. B. Teune, geb. A. M. Le Feber, voor efen kind, leerling van de meisjesschool 2de klasse en een kind, leerling van de Leerschool, over de maanden Mei en Juni, voor elk f 2, te zamen f 4. 2°. aan mej. H. Vogelpoel, voor haar pupil, leerling der jongensschool 1ste klasèe, over de maanden Mei en Juni, tot een be drag van f 10. In verband met het raadsbesluit van 10 April jl. in zake het maken van een nieuw IJklokaal te plaatsen op de Lam mermarkt hebben burg. en wetb. den raad medegedeeld dat blijkens bericht van den inspecteur van het IJkwezen de minister van waterstaat de plannen heeft goedgekeurd en dat eene ontwerp overeenkomst op den grondslag van de door het gemeentebestuur gestelde voorwaarden te zijner tijd wordt ingewacht. Zij geven den gemeeuteraad alsnu in overweging 1°. de noodige gelden op de begrooting voor dit jaar aan te wijzen door vast stelling van a. een suppietoiren staat van begrooting tot verhooging der begrooting met f 5600 in ontvangst van volgn. 51. Geldleening ter voorziening in de kosten van buiten dam FEUILLETON. of een veehaal orr den tijd van Geaaf Jan II. of dij ameij lEenige zijner ruiters deed hij opzitten hij beval, dat zij den Wilddief, die hij wakend meende te hebben, spoorslags lesten achtervolgen. De richting wees 'elf aan en hij riep: Honderd schilden M hem, die mij den schelm levend of (ld levert. Weldra verstierf de hoefslag der voort anende paarden. De Gentenaar ontbood Cl'Cljn weer herstelden rentmeester voor de van den brief. Zoodra de Geutenaar "'de, dat Van Noortig vrij in Haarlem e'p'oefde, stoof hij woest op en hij riep fefftig: WatDat is werk van hooze. Dat heb ik immers altijd gezegd, overste, zei Augustinns met een zege vierend lachje. Wat bebt gij altijd gezegd? brulde Adolf. Dat men den Wilddief onmogelijk kan snappen, ove ste. Ge zijt een bijgeloovige zot, riep de Gentenaar. Als gij u in den slottuin maar beter van uw plicht hadt gekweten, had de verwenschte strooper thans mijn plan niet verijdeld, doordien hij de jonk vrouw kennis heeft gegeven van heurs vaders bevrijding. Maar bij St. Bavo zweer ik, dat ik geen rust zal kennen, voor ik mij op den strooper heb ge wroken. Dat wensch ik ook, overste. Maar...— Wat? Ge zijt sterk en dapper; maar... Kom, spreek. Dapperheid en sterkte baten niets tegen den booze. Draaide hij u maar onmiddellijk den nek om, riep de Gentenaar, terwijl hij de hand aan het gevest van zijn zwaard sloeg. Oudewijvenpraatjes maken Adolf den Gentenaar niet bang. Als mijn rniters heden den fielt niet snappen, ruk ik morgen zelf uit voor de doorkruising van den Noord- wijkerhout. Dan zal er geen haas of geen patrijs, dus nog veel minder een strooper voor mij schuil kannen blijven. Overste, sprak nu een binnen tredend speerruiter, is de jonkvrouw op uw last uit haar gevangenis ont slagen? Wat? Juist heb ik haar ontmoet. Als een pijl uit den boog stoof ze mij voorbij. En hebt gij haar niet gegrepen? Ik dacht Hangen zult gij, eer nog de zon in het westen daalt, schreeuwde Adolf. Wat dacht, gij wel, kerel? Dat gij de jonkvrouw hadt ontslagen, overste. Werwaarts ging zij? Zij stoof den gang in naar den rechter vleugel dea kasteels. Ha, naar heur modder, riep de Gentenaar en hij stormde naar Mathilda's kamer. De driftige Gentenaar had in zijn toorn den grendel naast de kr am geschoven en het slot was ook .niet tc .egeschoten, zoodat de deur van de gevangenis der jonkvrouw op een kier stond, toen hij wegijlde. Agues zag een lichtstraal door de kier. Zij ging er naar kijken en zij vond toen de deur tot haar verbazing open. Onmiddellijk maakte zij van dit gelukkig toeval goed gebruikzij ging haar moeder de juist ontvangen blijde tijding brengen. Nog sneller dan een gejaagde ree ijlde zij naar vrouwe Van Noortig's kamer. Toen de treurig peinzende Mathilda baar dochter zag binnentreden, gilde zij van vreugd en ver bazing, terwijl haar dochter in haar armen vloog. Maar eensklaps bedacht vrouwe Van Noortig, dat haar dochter voor de redding van heurs vaders leven en voor de eigen bevrijding in het huwelijk met den Gente naar had bewilligd, wat zij niet bepaald kon afkeuren, ofschoon het de vreugd over het onverwacht weerzien van de geliefde dochter merkelijk vergalde. Zij riep dan ook, terwijl zij het meisje met betraande oogen kuste: Zijt gij voor des ge weldenaars vervolging gezwicht, rampzalig kind? Nooit, nooit zal hij mijn echtgenoot worden, riep de jonkvrouw. Doch verheug u, moeder, want mijn vader ia gered. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1