NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Prijs per Klimmer iü Cent. Donderdag 24 April 1890. ADVERTENTIE N: Boreel: Scheepmakerssteeg 6. F. 96. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. E N.f°°Per? I>eze Courant verschijnt dagelijks* behaive op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 8 maanden 1.60. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabat, per regel 0.10. 204e Jaargang. LEIBEW, 33 April. Op Vrijdag 25 April a. s. zal des arouds te acht uren in het Nutsgebouw de 105de algeineene vergadering worden ge- boaden van het genootschap Mathesis ;ieuti»rum Geuitrix." Op die vergadering, raar ook rekening en verantwoording zal lorden gedaan en bestuursleden zullen wor- en gekozen, zal verslag worden gedaan van en toestand der school en zullen de ver worven diploma's en medailles worden uit gereikt. Bij eene buitengewone godsdienst oefening in het oefeningsgebouw van het heilsleger was 't gisteravond bizonder druk. vier- k vijfhonderd nieuwsgierigen waren in de Van der Werfstraat aanwezig. Ten iJotte werd buiten bier en daar gezongen, joch de orde werd geen oogenblik ver- itoord. behal OFFICIEELE BERICHTEN. 11.2! 12.2 2.2! 3 4.30 5.80 7.! 9 Ot Bij kon. besluit is aan na te melden luditeur en officieren bij rustende schutte rijen, op bun verzoek, eervol ontslag ver- 7 eend als: vöonè in de provincie Zuidbollaud, 4de batal jon, aan mr. I. Molenaar, als auditeur bij _.s-den schuttersraad, en aan A. H. Spruyt, o.i; ils 2de-!uitenant, laatstgenoemden op grond ion verandering vau woonplaats; en zijn bij de rustende schutterijen be- ,2ipoemd in de provincie Zuidbollaud 4e bataljon, lste-luitenant-adjudaut J. A. Endtz, 7 hans 2de-luiteuant; tot auditeur bij den ehuttersraad mr. K. N. Hengeveld, thans ste-luitenant-adjudsnt; tot 2de-luiteuant Fijn van Draat en P. L. Laurusse, bei en tbans schutter: is dr. A. M. Prius, te Renkum, met iu- ang van 1 Mei 1890 beuoemd tot lai.d- ou wieeraar; is aan de twee hieronder vermelde offi- leren op non-activiteit, met ingang van Mei 1890, pensioen toegekend tot het als achter ieders naam is vermeld: P. L. H. M. B. D. Kraal, luitenant- ;olonel van den provincialen staf f 1687en E. Smeets, eerste-lnitenaut-kwartiermees- f 596 is de kapitein der infanterie C. J. B. Sprengers, thans op non-activiteit, op zijn aanvrage op pensioen gesteld, en het be drag van het pensioen, bepaald op f 1560 's jaars. De indienst8telling van Zr. Ms. schroef- stoomschip lste klasse Koningin Emma der Nederlanden en monitor 2de klasse Bloed hond, zal krachtens machtiging des konings, in stede van met den )5den Mei 1890, eerst met den 17den Mei 1890 plaats hebben. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 26 dezer geen audiën tie verleenen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het veeartsenijkuudig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juni 1874 (Stil. u°. 99), zal aanvangen op Maandag 12 Mei e. k.in de lokalen vau 's rijks veeart senijschool te Utrecht. De memorie van antwoord bij het wetsontwerp, regelende de pensioenen van mindere geëmployeerden bij land- en zee macht, is verschenen met een gewijzigd ontwerp, waarbij de diensttijd bij pensioen wegens ongeschiktheid van 20 op 10 jaren wordt gebracht. De regeeriug is ongenegen in een regeling te treden, waarbij pensioen voor elk jaar dienst wordt verzekerd, on verschillig waarom de dienstbetrekking heeft opgehouden. Bijdragen, meent zij, kunnen van belanghebbenden niet worden gevorderd. Enkele andere werklieden, op dagloon werk zaam bij financiën en koloniën zouden in aanmerking kunnen komen voor burgerlijk en voor Indisch pensioen. Het door den generaal baron Taels van Amerougen, gouverneur der Mil. Aka- demie te Breda aangevraagd pensioen zal, naar wij vernemen, verleend worden met den aanvang van den nieuwen cursus op 1 Sept. a. s. Als zijn opvolger wordt genoemd de kol. Hardenberg, thans kommandant van het 3e reg. inf. Vad.) Naar men verneemt, zal de majoor C. O. Van Kesteren, van het 5e bataljon 4e reg. inf. te Gouda, den luit.-kolonel J. H. Verschoor, bij het 6e reg. inf. te Breda vervangen. l)e Haagscbe correspondent van de N. Gr. Ct. schrijft: i/De geruchten over de vermoedelijke benoeming van den president onzer recht bank, rnr. Weve, tot lid van den hoogen raad, en daarna van onzen burgemeester, den beer Roest, tot president der rechtbank houden aan. Toch bestaat daarvoor geeD aannemelijke grond, want.... de houge raad heeft zijn aanbeveling nog niet op gemaakt dit zal Maandag, naar ik hoor, geschieden en 't is volkomen onzeker en zelfs onwaarschijnlijk, dat de heer Weve daarop zal voorkomen. Nu behoeft dit wel-is-waar voor de rechterzijde der tweede kamer geeu beletsel te zijn om hem toch bovenaan op de nominatie te zetten en voor den minister van justitie evenmin om hem ter benoeming aan Z. M. den koning voor te dragendoch een zoodanige handeling zou in strijd met alle usanties en ik meen ook zonder precedent zijn. Het bericht van De West-Indiër, vol gens hetwelk de gouverneur van Suriname jhr. De Savornin Lohrnan, zijn ontslag zou hebben aangevraagd, is, volgens ^alleszins vertrouwbare inlichtingen", door het D. v. Z.-H. en 's Gr. ontvangen, uit de lucht ge grepen. Uit vertrouwbare bron verneemt men dat mr. H. graaf Van Limburg Stirum, met ingang op 1 Juni e. k., eervol ontslag beeft verzocht, als burgemeester der ge meente Noordwijk. Door het gerechtshof te Arnhem is, ter vervulling van eene vacature van raads heer in dat college opgemaakt de navol gende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. Ph. W. Scholten, rechter in de arr.- rechtbank te Amsterdam; mr. L. U. De Sitter, rechter in de arr.- rechtbank te Arnhem, en mr. R. Van de Werk, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. Uit Delft wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat negentig percent van alle kie zers hebben gestemd. Het is zeker niet overdreven indien men in de maand April rekent op 5 pet zieken. Neemt men nu 2 pet. afwezigen, dan rest 3 pet. ont houders. In de stad Delft zijn thans nog 1767 kiezers. Daarvan hebben 1590 hun stem uitgebracht. Er bleven dus 175 kiezers 10 pet. van de stembus weg. Behalve de gewone vergoeding van 30 pCt.is subsidie verleend van f400 aan de gemeente Rijnsburg, tot behoor lijke inrichting van het lager onderwijs. Te Wassenaar heeft zich de influenza opnieuw vertoond; thans echter kiest zij runderen en vooral paarden tot slachtoffers. Ofschoon veel van de aangetaste dieren hard ziek zijn, vernam men tot nog toe niets van gevallen met doodelijken afloop. Voor de Martha-stichting, een inrich ting voor onverzorgde kinderen te Alfen aan den Rijn, zijn weder, behalve een groot aantal kleedingstukken, hoogst belangrijke giften ontvangen. Zoo werd ontvangen van den heer A. B. te Amsterdam f 2000, van iemand die onbekend wenscht te blij ven f 500, uit Rotterdam f 150, en nog gif ten van f 50, f 25 en minder bedrag. De bekwame schilder P. Vaa der Velden, vroeger te 's Gravenhage, laatstelijk te Noordwijk woonachtig, is met zijn gezin via Engeland naar Australië vertrokken, waar hij zich voor eenige jaren onder goede vooruitzichten vestigt. De duurte der steenkolen begint meer en meer een nadeeligen invloed op de scheep vaart te oefenen. De meeste sleepkanen komen in grooter getale dan ooit te voren ledig af, om te Rotterdam of te Amster dam vracht te zoeken naar Duitschland. Het gevolg hiervan is, dat de handelaars van de overgroote voorhanden zijnde scheeps- ruimte profiteeren en voor een geringe vracht hun waren op de bestemmingsplaat sen krijgen. Bij voortdaring van den tegenwoordigen toestand zullen vooral de kleine vaartuigen moeilijk kunnen blijven bestaan, en zal me nige schipper weldra naar een ander mid del van bestaan moeten uitzien. (N. v. d. D.) FEUILLETON. De Wilddie£ EEN VERHAAL OIT DEN TUD VAN GRAAF JAN II. 85.) - Zwijg, kleuter, gromde de cipier Dolf nam den werkelijk machteloos Kijn»bi hijnende op zijn schouders. De stokbe- aarder droeg het mensch naar binnen en j zette het op bevel van mijnheer atroniua op een stoel. De bruidegom as nu wegens het bijzijn van den cipier 3.1 i vooral wegens dat van den reusachtigen pkbewaarder geheel onbevreesd. Op eer- iedigen afstand nam hij tegenover den Velaar plaats en het verhoor begon plecht- Wig. Met oos gezicht vroeg hij aarom laagt gij hier op straat, land- Omdat ik geen thuis heb, zei de «delaar flauwtjes. Drink maar eens, arm mensch, 9.1 11.2 1.1 6.! 7.51 10.11 n. nam n 1.301 rydai m, li zei Johanna, die den bedelaar met een glas bier naderde, hetwelk deze met een dankbaren blik op het goedhartig meisje leegdronk. De cipier keek toornig naar zijn dochter, waarbij hij dreigend een vuist opstak; maar wegens de tegenwoordigheid van mijnheer Patronius durfde hij geeu handtastelijkheden plegen. Waarom werkt gij, die jong en sterk zijt, niet voor den kost? Omdat ik geen werk kan krijgen. Jawel!... Ge zijt een landlooper, dien niemand in dienst wil hebben. Werp hem op mijn verantwoording maar in de gevangenis, Bartel! Maar, mijnheer Patronius 1 zei Jo- hanna met een vriendelijken blik. Laat gij, die anders zoo gcedig zijt, den armen nu ook maar gaan. -— Hm, hmbromde mijnheer Pa tronius, dien de ongewone liefheid zijner bruid verteederde. Goedig ben ik. Meestal ben ik zelfs veel te goed, Jo hanna! Welnu!.,. Laat hem maar gaan, smeekte het meisje. Wat dunkt u ervan, Bartel?" Voor mijn part loope hij naar den drommel, zei de cipier schouderophalend, omdat hij geen geheel berooiden kostganger in buis wilde houden, dien hij bij niet veroordeeling om niet gehad zou heb ben. Zet hem maar weer op straat, Dolf. Wacht eens even, zei de bede laar. Schuldig of onschuldig moet ik wezen. Natuurlijk! riep mijnheer Pa tronius en de bedelaar ging voort Als ik schuldig ben, naoogt ge mij niet laten gaan; doch als ik onschuldig ben, hebt gijlieden u door mishandeling en aan houding aan mij vergrepen. En wat zoudt gij dus widen? schreeuwde mijnheer Patronius hoogrood van toorn. Hier wil ik blijven, tot mij recht is geschied. Dan heb ik minstens den kost voor het eten. Dank je wel, sprak de cipier. Landloopers heb ik waarlijk al meer dan genoeg op mijn horens. Thans naderde Machteld heur man, wien zij wat toefluisterde, wat den cipier deed zeggenDat zou wel kunnen. En hij zeide tegen den bedelaar: Dus wilt gij werken, als gij maar werk kunt krijgen? Ja, gaarne! Zoudt gij dus zonder loon mijn stok bewaarder willen worden? Met den kost ben ik al tevreden. - Dan zal ik maar eens beproeven, of gij tot iets goeds deugd. Hoe heet gij? Beer. Een flinke naam, die den gevangenen ontzag kan inboezemen... Johanna! Vader? De zieke gevangene heeft Dog wat haverdegort overgelaten. Geef ze maar aan Beer. Juist een kostje voor iemand, die lang heeft gevast. Ja, vader! zei Johanna, die nu met Dolf en Beer naar de keuken ging, alwaar het meedoogend meisje bij de haverdegort nog brood, spek en bier gaf, terwijl ze zeide: Daar, arme man! Gij hebt stellig honger. Doe u maar eens te goed. Een lief en goedig meisje! zei Beer, nadat Johanna was heengegaan. Dolf moest meeëten. Hij liet zich geen tweemaal nooden, omdat schraalhans ge woonlijk kok bij den cipier was. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1