SKb* "**"37 HHP1 *W «X a «w v? W T *1 '351,. .-SR. met glazen deuren is daar eene enorme hoe veelheid geëtaleerd. Hebben we te veel gezegd toen we schreven dat Leiden een pracht magazijn rijker is geworden? VVe gelooven 't waarlijk niet. De prijzen zijn scherp concurreereud gesteld, zoodat voor de artikelen tot het vak der firma De Vries en Stevens beboo rend, niemand Leiden behoeft te verlaten om elders zijne iukoopen te doen. De diefstal onlangs in een zuurhuis alhier gepleegd scjiijnl eene som van f200 te betreffen, en moet bedreven zijn door eene meid en een glazenwasscher. Het geld bevond zich in een gesloten kast in een trommel; men had den sleutel machtig weten te worden en den trommel met een mes opengebroken. Drie weken ongeveer werd de diefstal ver zwegen en het geld is intusschen tot ver schillende doeleinden gebezigd. Hedenochtend te tien uur ongeveer is in de Vliet een bejaarde schipper over boord gevallen. Zijne kameraden liebbeu hem wederom aan boord gehaald, wat wel met eenige moeilijkheden gepaard giug, aangezien de man er liever nog wat inbleef. Hij wenschte ook geen droog stel kleêreu aan te doen. Men zeide dat al die dwaze wenschen meer de weuschen van een borrel dan wel van een mensch waren. Wij voor ons konden alleen maar outdekken dat de man van buiten nat was. Zitting van de arrondissements rechtbank te 's Gravenhagc van 14 April. 18 Febr. was het verlotingsdag in Al phen. Zekere R. mocht dien dag de eer genieten een nummertje te trekken en was opgewonden, hetgeen er wel meer zullen zijn geweest. Maar R. gaf zijn opge wondenheid lucht, door bombari maken, tengevolge waarvan de veldwachters Zeegers en Groningen hem verzochten bedaard te zij». Dit vermanen werd met schelden en nog meer bombarimakerij beantwoord, ten gevolge waarvan de politie aanstalten maakte den rustverstoorder veilig op te bergen. Maar nu kwam er verzet van lieden, die niets met de loting te maken hadden, er werd aan den arrestant getrokken en ge scheurd, om hem nil de banden der politie te rukken, en de arrestant zelve wilde ook niet mee; De V. vergat zich daar bij zóó zeer, dat hij een mes tegen den veldwachter trok. Voor dit feit zijn gedagvaard J. B., R., S., De V. en de beide V. D's alleen J. B. is verschenen. Nadat de getuigen zijn gehoord, wordt naar het gedrag van elk der beklaagden ge ïnformeerd; volgens verklaring van de veld wachters is dat van S., R., en De V. zeer berispelijk, dat van beide V. D's ook wel berispelijk maar niet zoo erg. J. B., die verschenen was, was iemand van een zeer oppass§nd gedrag, waar men nooit geen last mede had. De president vroeg, hoe of J. B. in zulk gezelschap verzeild kon raken. »Ja," zegt J. B.#Ik zat, een borreltje te drinkeD, ik liep het dorp iu, en van het gescharrel is men opgewonden eer men ei om denkt." De officier van justitie kwalificeerde bet feit weerspannigheid door zes vereeoigde personen gepleegd. Tot het verzet bad R. aanleiding gegeven, en door bet trekken van het mee door De V. had die weerspannigheid een ernstig aau- zieD gekregen. Het voortdurende goede ge drag van J. B. zou Z. Ed. Achtb. wel iu aanmerking nemen. Mitsdien werd geëischt voor R. en De V. 14 dagen, voor S. en de beide V. D's 7. dagen, en voor J. B, 3 dagen gevangenisstraf. A. Beukers ouder Wassenaar schijnt iD November, December en Januari nogal voor groote stukken bont bestolen te zijn ge worden. M. Z. en v. d. P. moesten zich hierover verantwoorden. De eerste beklaagde was door de veld wachters aangehouden geworden met hout van Beukers, en later was er op aanwijzing van iemand, die bij hem in du buurt woonde, nog hout uit den grond opgegraven en in een sloot gevonden in de onmiddellijke na bijheid van zijn woning. De tweede beklaagde had 4 zware palen weggenomen, twee daarvan geruild bij een buurman voor een kar zand en de twee an dere deels verzaagd, en deels overgedaan aan een anderen buurman. De eerste beklaagde gaf voor het gedaan te hebben uit armoede, maar daar hij verteld had, dat bij nu en dan wel eens een brandje van zijn baas kreeg, vond men, dat er geen aanleiding voor hem bestond, om uit nood bij een ander te gaan steleu. De tweede beklaagde verklaarde, dat bij gestolen had, omdat de gelegenheid zich daartoe aanbood. Daar zij elk vier malen hout gestolen hadden eisch- te de officier van justitie voor elk 4 maan den gevangenisstraf. J. B. boekdrukker is geboren in Leiden, doch schijnt nu overal en nergens te huis te hooreu. Op een zijner zwerftochten ver daagde bij in Rijswijk en voüd daar een heer, die bem zijn hongerige maag liet vul len met een flinke boterham en toen even de kamer uitging om een dubbeltje te halen, ten tinde hem dit als teerpenning mede te geven. Toen de heer terugkwam was J. B. weg eü met hem een gouden ring. De veldwachter had spoedig den ondankbare ingerekend en vond den ring nog bij hem. Voor dezen werd geëischt 3 maanden ge vangenisstraf. Negen bedelaars, die meest alleu uiet in Den Haag te huis behoorden, werden weder om tot hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting veroordeeld. Onder deze was een horlogemaker, die door een gebrek aan zijn oogeu niet meer zijn vak kon uit oefenen, en ook geen sjouwermanswerk kon krijgen. Houding, taal en maniereu duid- deu maar al te zeer aan, dat die ongeluk kige betere dagen bad gekend. Een bende bombaiimakers had in Den Haag eerst een man met sinaasappelen afgerost, en toen de politie te hulp schoot zich zoo geweldig verzet, dat een der agenten den arm zoodanig ontwricht werd, dat het te bezien zal staan, of hij hem ooit weer tot zijn dienst zal krijgen. De drie beklaagden gaven voor zóó dron ken te zijn geweest, dat zij van geen hemel of aarde wisten. De officier van justitie eischte voor twee van dezen opstootjesmakers 1 maand en voor een ander 3 weken gevangenisstraf. Voor vier jongens van 16 tot 18 jaar, die op klaarlichten dag beschonken over straat liepen, de voorbijgangers tot last waren en zich hevig verzetten toen een van hun werd ingerekend, werd voor elk 1 maand gevangenisstraf geëischt. MUZIEK, LETTEKEN EJS KFftëT. Nog een paar woorden over de bij den heer T. W. Ytsma tentoongestelde wapens geschilderd door onzen stadgenoot den heer C. W. H. Verster. Allereerst het stamwapeu van Nassau in oud-Gothischen stijl. Het zou heraldisch juist zijn wanneer onze koning het aloude helm leeken van de Ottonische linie van de Nas sau's, waaruit ons vorstenhuis gesproten is, voerde en dus eeu zwarte vlucht met wit ten band waarop gele lindebladeren. Maar de wapenkundige raadgevers van Willem I hebben dezen vorst doen besluiten als ci- mier de blauwe buffelhorens met den zit- tenden leeuw daartusschen aan te nemen. Dit nu is heraldisch onjuist, daar dit helm- teeken aan de Walrainsehe linie behoort. In de oude Gothiek (liet tijdperk dus van het ontstaan van de wapens) worden deze afgebeeld zooals dit Nassausche wapen en de daameven geëxposeerde teekeniag (met 5 wapens) te zien geeft. De hoofdkenmer ken daarvan zijn: Hellend gestelde, van boven rechtlijnige in eeu punt toeloopende schilden, gedekt door zoogenaamde kuip- helmen met manteltjes en eenvoudige helm- teekens. In de nieuwe Gothiek worden sier lijke vormen van helmen en schilden aan getroffen, terwijl ook de dekkleeden gebeei nieuw geornamenteerd zijn. In dezen stijl is het Ex-Libris ontworpen van Fr. War necke. Daarop volgt dan het renaissancetiidperk. De wapens van het oude geslacht Bloys van Treslong, het alliantiewapen van Eu schedéKoenen en die van de huizee Par ma eu Habsburg zijn in renaissancestijl geteekend. De Rococo stijl en de moderne stijlen hebben geen noemenswaardige goede voor beelden opgeleverd. Voorts geven twee kleine teekeningen de trapsgewijze ontwik keling aan van den herald',schen leeuw en adelaar iu drie stijlen (oude Gothiek, nieuwe Gothiek en Renaissance). Een der mees ters, de groote Dürer heeft prachtige wapenteekeuiugen ontworpen. Van een daarvan zien wij hier eene copie op kleine schaal. OFFICIEEL,® IIËRIGHTËS. Bij Zr. Ms. besluit van 12 April is be noemd tot subst.-officier van justitie bij de arr. rechtbank te Rotterdam mr. H. J. M. Mod derman, thaus subst.-officier van justitie bij de arr.-reclitbank te Heerenveen is aan H. T. Wilkens, luit.-kol.aan dr. C. P. C. Bosch en M. Polak, beiden off., van gez. der 2e kl., aan C. Van Gilse van der Pals, W. M. Pieters, F. Koch Jr., J. Drost, G. Bijdendijk, J. J. Hoffman, J. C. Smalt en mr. M. W. C. Melchers, allen kapt., en aan W. Smalt, 1 en luit. der dd. 8Cbutt. te Rotterdam, op hun verzoek, eer vol ontslag veileend en onder gehou denheid dat zij de op hen uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid bij de schutterij volbrengen alsmede op hun verzoek, aan den kapt. J. T. Wil kens en aau de le luits. D. H. Bijdendijk, J. C. Van Voorthuyzen, C. W. Hoogendijk mr. A. C. Van Blommestein, A. J. Bicker Caarten, A. Robertson en P. Fangman. is beuoemd tol nolaris te Borger, E. S. Cornets de Groot, thans cand.-notaris te Dongen is A. R. Cohen, arts, medicioae docto randus te Amsterdam, voor het tijdvak van 16 April 1890 tot eu met 31 Maart 1891, benoemd tot leeraar bij de normaalschool voor teekenonderwijzers en bij de school voor kunstnijverheid te Amsterdam. is aan de hierna vermelde hoofd en ver dere officieren pensioen toegekend tot het bedrag als achter ieders naam is vermeld: J. J. C. Peperkamp, kol.-comm. van het 2e reg. inf., f2100; A. W. Greve, idem van het reg. grenadiers en jagers, f2100, beiden onder toekenning van den rang van generaal-majoor; jhr. F. F. Vou Muhlen, idem van het 6e reg. inf., f2100; A. A. E. Pbaff, luit.-kol. 3e reg. inf., f1800, onder toekenning van den rang van kolonel (op aanvrage); E. F. Kempers, kapt. le reg. inf., 1 1560; J. W. Van Dorth, idem 3e reg. infaut., f 1560, beiden op aanvrage. zijn bij het wapen der inf. benoemd bij den staf van het wapen, tot maj,, de kapt. J. N. Roelants, van dien staf werk zaam bij de K. M. A.hij het reg. gren. en jag., tot kapt,, de le-luit. J. 11. A. Nierstrasz, adj. bij het korps; bij het le reg., tot maj., de kapt. H, P. C. Van der Teen, van het 3e reg.; tot kapt., de le-luit. J. R. Bois8evaio, van het reg. gren. en jagers; bij het 2e reg., tot kol. en comm. van het korps de luit.-kol. J. H. Michaëlis, van het 5e reg.; lot luit.-kol., de maj. J. G. Arensma, van het korps; bij het 3de reg., tot luit.-kol., de maj. C. O. Van Kesteren, van het 4de reg., tot maj., de kap. J. T. T. C. Van Dam van Isselt, comm van de hoofdcursuscompagnie te Kampen; tot kap., de eerste-luits. W. P. A. Brocx, van het 6de reg,, en E. K. J. V. Van Muiken, van het reg. gren. en jagers; tot eerste-luit., de tweede-luit. A. Copes van Hasselt, van het 4de reg.bij het 4de reg., tot maj., de kapt. J. L. De Bock, adj. van het reg. gren. en jagers; bij het 5de reg., lot eerste-luit., de tweede- luit. A. W. Groote, van het 7de regiment, thans gedetacheerd bij het koloniaal werf depot; bij het 6e reg., tot commandant van het korps, de luit.-kol. A. A. F. Lan- zing, van het reg. gren. en jagers; tot le-luit., de 2e luits. J. M. Mazel en G. H. Fraser, beiden van het korps; bij het 7e reg,, tot luit.-kol., de majoors R. P. Verspyck en A. Van Lakerveld de Heus, beiden van het korps; bij het 8e reg., tot luit.-kol., de maj. N. H. A. Camp, van het korps; en is de luit.-kol. P. J. Straat man, van het reg. gren. en jagers, op zijn verzoek, krachtens punt 4°. van art. 38 der wet van 28 Aug. 1851 (Staatiblad n°. 128) op non-act. gesteld. is aan den ontvanger der directe belas tingen van het 3de kantoor te Amsterdam, W. Ruitinga, en aau den ontvanger der directe belastingen eu accijnzen te Bolsward, W. Luytjes, beiden op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, behoudens aan spraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de aau den lande gedurende meer dan 50 jaren bewezen diensten. De heer mr. L. H. Ruyssenaers is den lOden dezer door Z. M. den koning van Portugal en der Algarven in afscheids gehoor ontvangen, fer overhandiging van zijne terugroepingsbrieven als 's konings minister-resident bij het Portugeesche Hof. De luit. ter zee 2de kl. J. W. Van Aaist, dienende aan boord Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, wordt met den 15deu dezer op non-activiteit gebracht. De luit. ter zee 2de kl. G. L. 't Hooft wordt met den lsten Mei a. s. ge plaatst aan boord Zr. Ms. monitor Cer berus. De adelborsten lste kl. C. L. Van Buuren, J. H. Zeeman, F. H. De Koek van Leeuwen, M. J. Van Alpheu de Veer, J. li. A. Van Barueveld, P. H. Cool, J. L. Von Lescben, J. W. F. J. De Wal, P. A. Bik, D. J. A. G. F. Van den Steen van Ommeren, jhr. O. F. L. Holmberg de Beckfelt, H. T. Cox, J. M. Jansen Eyken Sluyters, A. C. W. baron Van Haersolte van den Doom, jhr. J. A. Van Geen, J. A. Van Hooff, J. M. Van Wickevoort I: Jan «welk ■tree 0 I Ival pub eert Crommelin, H. Van der Slooten, J; aan boord Zr. Ms. scbroefstoomsctiip worden met den 18den dezer op viteit gebracht. BINNENLAN DSOHEBËRICH De minister van financiën kend dat het saldo van 's rijks schat? 12 dezer bedroeg: bij de Nederlandschebank.f 9,689,|^er en bij de betaalmeesters. l,6Ur en Te zamen f. 11,304,1 Uit 's Gravenhage meldt Het Centr. dat het maximum ge» verzending van dagbladen voor J 25 gram bedragend, spoedig aanzien! hoogd zal worden. Door de arrondissements rechtb Tiel is, ter vervulling van de vacatu kantonrechter te Vianen, opgenaakt volgende alphabetische lijst van veliog: ®n jbr. mr. W. H. Hoeufft, kanton lob'1 plaatsvervanger te Vianen; ioes' mr. B. W. F. Kronenberg, sah aan griffier bij de arroniiissements-reclll u,e Rotterdamen via mr. W. A. Van Lidth de Jeu( akkii caat en procureur te Tiel. penoc Het oorlogsstoomschip Tronf mandant K. A. Stakman Boi^" 61 Curasao, is Zaterdag te Nieuwei gekomen. De verkiezing van eene cl van 7 leden in zake de voorgeel anderde grensregeling tusscben de gi Leiden en Oegstgeest, zal te Oegstgeel hebben op Dinsdag 29 April a. s. Gisteren was het honderd jaar dat de heer Guyot de inrichting voi stommen te Groningen oprichtte e. K. wordt deze gedenkdag in de in feestelijk gevierd. wier t i lit n Itlgi Tb :htt li ,101 (zit ,ap ha Stat naven. FBAKKRIJ K. Bij de verkiezing van een den senaat te Evrenx ter vei van den heer Malleville, die ove: werd *de republikein Millar gekozlli 591 stemmen. De royalist Chambi kreeg 460 stemmen. Te Cuimper werd ter vervanging overleden senator Graudperret de kein Asior gekozen met 654 stemmi conservatieve candidaat verkreej j' stemmen. Te Blaye is bij de verkiezing lid der kamer de candidaat der ci tieven gekozen met 7978 stemme'^; repnblikeinsche candidaat verkreeg' stemmen. Te Digne overwonnen de republikei de verkiezingen voor den provincial! eu wonnen één zetel. Uit Cannes wordt aan de bericht, dat Stanley Donderdag of naar Brussel zal vertrekken. Zijn haal, waarvan hij nu de proeven n' waarschijnlijk vóór zijne komst te gereed zijn. Voor de uitnoodiging om de zitti" de slavernijconferenlie bij te wonei, Stanley bedankt. Dr. Parker seint, dt Pacha's oogziekte binnen het jaar doi heid moet worden gevolgd. RED Nat <3 <3 n piöse: BI ptiëi HOR !U ;atiëi Papi Goa< 1881 H ofïv. Lee •SI 18 Nove be ./Au{ i Jam Apiil load ig. Sc POB (enlanc i MS 15 Uk»! BUITENLANDSCHE BER1CJILk BELCIK De correspondent der Daily Brussel vermeldt het gerucht dat de regeering eene leening van 150,000,1 voor den Vrije Congoslaat zal waai Ook beweert men, dat koning Leopi persoonlijk aandeel in den Congosti omstreeks 60,000,000 francs aau én schen keizer zou willen verkoopen. ËltiËLMI». Op eene in het lagerhuis tot dr ring gerichte vraag verklaarde sir Fergnsson, dat het Britsche gezantst Brazilië op denzelfden voet als vroeg! gehandhaafd worden. Verder zeide hij dat de quaestiën fende Zuid Afrika en in het bijzondi gaande den Delagoa-spoorweg, nog opgelost. Hij hoopte dat aan de bel maatschappij eene billijke schadelooi zou worden verstrekt. Wat betreft de geruchten orotrei nieuwe Portugeesche expeditie naar naland, zeide hij, dat de Portugeesch ring geenerlei bericht dienaangaand ontvangen, en verklaard had geene ming van dien aard te zullen Ook deelde sir James Fergusson mi de regeering te Berlijn uit eigen de verzekering had gegeven, dai de expeditie de demarcatielijn strikt ir 'f BC< lHope ns. 5 lito 6e [.186 1864 1866 !877 'oster ïde S 4 Gei I 880 s le 160 2e 5Ge I ili in C SPI Perpf Perp< tub leg. Ger. i ecv.S egit Bei 18 S 876 *!RJ iel OU 1864

Leydse Courant | 1890 | | pagina 2