NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op ïon- en Feestdagen, ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 tent. Woensdag 16 April 1890. N°. 89. ADVERTENTIE N: Bureel: Scheepuiakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. burgemeester en wethouders De Wilddief. Vooi Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 204» Jaargang. Van 16 regels f 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Stads-ïlericli ten. Inenting' tegen betaling. ,ii Leiden brengen ter algemeene kennis, it op Donderdag 17 en Donderdag 24 'il e. k.telkens des namiddags te 2 *1, gelegenheid zal worden gegeten tot [enting, tegen betaling van per won in het Pare Vaccinogène (Eli- [bethshof Oude Vest). Burgemeester eu Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Liiden, den 15 April 1890. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ïlüEIV brengen ter algeineene kennis dal door IV1D S1LJEE. alhier woonachtig een 'zoekschrifl is ingediend om vergunning voor kleinhandel in sterken drank, in hel ceel Haven no 8. Burgemeester en Wethouders r«rie voornoemd, BE KANTER, Burgemeester. 7.20, E. KIST, Secretaris. 10 >o behalf 5 Hal 9.21 aar. LKIBE1V, IA April. .„Bij de heden alhier gehouden verkie- ..3«g van eene commissie van zevenentwintig 5,8Jen bedoeld bij art. 181 dei gemeentewet 7'^|nexatie) kwamen van de 2875 kiezers u op, en wel: in de lste afdeeling (Raad- b) van de 735 kiezers 205; in de 2de (teling (Burcht) van de 773 kiezers 175 in de 3de afdeeling (Mare) van de 867 zers 205. Gisterenavond had de jaarlijkscbe al aeene vergadering plaats van de leden vereeniging de Practische Ambacbts- lool alhier. Nadat de voorzitter prof. J. M. Van Bem- l«n de vergadering met een welkom ge ïnd had en de notulen waren voorgelezen goedgekeurd, las de secretaris dr. P. J. biser het jaarverslag voor, waarover 'gen. 11.2! 1.21 3.4i| 6, 7.551 10.HI SN. Dam. 11.30 ff ijdag 1. M Leiden 15 April 1890. FEUILLETON. EEN VERHAAL UIT DEN TIJD VAN GRAAF JAN II. f8.) 'Uw vrees was gegrond. Mijn moeder ,ij3f u slechts als den Wilddief. Doch ga ga maar fluks''. •us zou ik q, voor wie ik gaarne mijn 9.tjd zou storteD, zonder eenig dienstbetoon ten verlateu? Gun mij het onschatbaar |rrecht toch, dat ik a aan de macht vijands zal mogeu ontrukken. Indien dit kasteel niet zonder uw moeder verlaten, leer baar dan, omdat uw (rijn het vordert, den Wilddief kennen sen ongelukkig jongeling, die, dewijl duister noodlot hem vervolgt, het jacht- h' moet schenden, opdat hij met de f dierbaren voedsel zal hebben, ofschoon de deugd nog steeds eerbiedigt. U Mj dan gelooven. Kom morgen om De penningmeester deed daarop mede- deeling van de begrooting 1890, waaruit blijkt dat met gepaste zuinigheid de school op dezelfde wijze kan beheerd worden. De heer L. G. Le Poole als rapporteur der commissie beuoemd tot nazien der reke ning en verantwoording van den penning meester bracht verslag uit en dankte den penningmeester voor zijn gehouden beheer. Benoemd werden tot leden der commissie voor het nazien der rekeningen voor bet volgende jaar de heeren P. Alma Lz., J. Van der Breggen Az. en P. Marks, als hunne plaatsvervangers rle heeren die dit jaar tot de commissie behoorden. Aan de orde was het benoemen van twee dubbeltallen voor de vacatures in het be stuur, waaruit de gemeenteraad een keuze moet doen. Aan de beurt van aftreding waren de beeren H. W. F. Bakker en J. Filippo Hz. die evenwel herkiesbaar waren. Voor het eerste dubbeltal werden be uoemd de heeren H. w. f. Bakker en s. Crommelin; voor het tweede de heeren J. Filippo Hz. en w. A. Van Lith. De namen der leerlingen die een eind diploma ontvangen hebben zijn: De liininerleerlingcnC A. E. Necb, H. J. Dc Vos, J, J. Nieuwenburg, M. Carton, J. Van der Lee, K 11. De Jong. De smidsleerlingen: J. HoulhofT, J. Schou ten, J. 15. P. Schouten. De schildersleerlingen: J. Koene, II. S. Fles, F. K. H. Blankwaardt, A. Stafleu, H. A. G. De Groot. Deze leerlingen hebben alreeds allen een werkplaats gevonden Tengevolge der overgangsexamen op 1 April 1890 zijn de klassen verdeeld als volgt: 3de leerjaar: J. J. Warners, II. Dc Ko ning, D. Van Lith, H. Opdam, 11. J. D. Van der Horst, J. H. Doornink, S. Rietincijer, C. Ouwehand, F. Duk, J. Van Rhijn, J. M. Van Rossum. 2de leerjaar, 2de afdeeling: J. J. Fran- cliimon, G. H. Cunaeus, H. Verhacff, VV. Van Duijn, A. Spek, J. De Jong. D. A. Lens, G. W. Stenzlcr, J. W. De Geus, J. Piket, J. B. Riel, Tb. Stafleu. 2de leerjaar, lste afdeeling: A. Vreugden- burg, A. Duk, J. Carton, J C. J. Yperlaan, II. Van Dalen, J. Lolkes de Beer, L. Beuke ring, II F. Diemei. C. C Van Egmond, L. Lezwijn, S Strijk, A. Dreef, E. S. Door nink, G. Van der Laan, J. De Best, (voor waardelijk); p. VV. De la Court, J. Niéuwen- burg, p Liinpers, J. Marks, (voorwaardelijk); G. Van Duijker, A. Van Akkeren, H. J. Van Leeuwen, Briejcr. lste leerjaar, 2de afdeeling: J. Ver- straaten, J. Van Venetië, E. Eswilder, W. Vos, VV. A. J. Van Egmond, R. Du Calavon lste leerjaar, 1ste afdeeling: J. Kraai, Th. De Kort, C. H. Van Ulden, J. Huisman, P. Huibcrs, N. Van den Ameele, G. Van den Amecle, J. Hoppenbrouwer, A. VV. F. Van der Lof, M. Bonte, J. C. C. Struijk, C. De Jong, A. Verver, A. De Roo, G H. Van Vliet, J. Van Ingen Schenau, J. A. Huibers. Ook heden werd de tentoonstelling wederom druk bezocht. Bij gunstig weder zal op Woensdag 16 April te 2 uren eene matiuée musicale worden gegeven door de kapel van het 4de regiment infanterie, onder directie van den heer J. G. 11. Mann. De verloting zal plaats hebben op Zaterdag a. s. op het raadhuis op nader te bepalen uur. We verwijzen hieromtrent nader naar achterstaande advertentie. Leiden is een pracht-magazijn rijker geworden; of liever Leiden is eeD magazijn rijk geworden zooals 't er nog geen bezat. Reeds sedert eenigen tijd n.l. prijkte de Oude Singel met eeu gévei van voor ons ougewonen vorm, een gevel voor een zeer groot deel van ijzer en glas. Met sierlijke letters meldt een gevelsteen dat het magazijn behoort aan de Srma De Vriis eu Stevens alhier, eene sinds lang als bizonder ijverig bekende firma, die te voren Op de nabijge legen gracht kantoor hield. Naast het pand Oude Singel No. 198 is nu in No. 196 de toegang tot het kantoor en ook tot het magazijn, hoewel men dit ook terstond van de straat bereiken kan. Zaterdag nu is het magazijn geopend en reeds de eerste aanblik doet u zien dat hier iets buitengewoous is verricht. De con structie van den gével laat toe dat er zeer veel licht in het magazijn komt zoodat er hier overvloed is, van wat in zoo vele an dere magazijnen helaas zoozeer wordt gemist. Maar behalve veel licht is er ook over een prachtige ruimte te beschikken en ruimte en licht zijn twee zaken die voor 't naar behooreu élaleeren van onderscheidene voor werpen hoog noodig zijn, vooral als die voorwerpen van meer dan gewonen omvang zijn en geheel alleen staande moeten worden gezien. Die grootere voorwerpen worden ter linkerzijde op den netten frisschen mo zaïekvloer, of aan den wand daarboven ge vonden. Enorme badkuipen, ook van mas sief porcelein, met gas-verwarmingstoestelleu waarbij de watertoevoer zelve de gas ont steekt, die haar verwarmen zal en 't sluiten van de waterkraan de verwarming terstond doet ophouden. Het reeds eenigen tijd be kende verwarmingstoestel voor baden, vin den we hier in de fabriek der firma on eindig veel verbeterd en volkomen gevaar loos gemaakt. Nog tal van andere baden, stort- en zit baden gaan we voorbij, closets en urinoirs met waterleiding tot directe reiniging zijn er opgesteld als waren ze daar blijvend, zoodat terstond alle voordeelen in het oog springeD, maar ook geeDe mogelijke be zwaren voor 't oog verborgen blijven. Het reiuigingssysteem op toestellen van dien aard voor ziekenkamers toegepast kwam ons voor tot volkomenheid te zijn gebracht. Zoo voortgaande ontmoeten we eene ruime keuze in gaskachels en gasfornuizen in di verse systemen en alles is terstond in wer king te zien, terwijl een contrólemeter het gasvirbruik per minnut aanwijst. Boven onze hoofden hangt eene prachtige collectie gasornameuten en ter rechterzijde bevinden zich ruime glazen kasten waarin op zeer doelmatige wijze elk stukje metaal voor gas- water- en stoomleiding is geëtaleerd en waaruit orde en netheid u terstond in 't oog springen. Geen systeem van branders of 't wordt in dit magazijn gevonden. En stijgt men langs den gemakkelijken trap Daar de gale- rijverdieping dan treft daar een schat van voorwerpen voor aanleg van leidingen, kap pen, «almborden eu tal van andere benoo- digdheden in dit vak het oog. Geen soort pakking voor machines of 't wordt hier gevonden, asbest-, vet-, speksteeD-, zeifsmee- reude en andere pakking. In lange kasten dezen tijd maar hier met uw moeder eD ik zal u beiden reddeu". „Neenl" hernam de jonkvrouw na eenige weifeling. //Het vooroordeel, dat mijn moeder tegen u koestert, zal ik nooit kunnen overwinnen. Ook zou de Gentenaar over onze vlacht verwoed worden en al zijn toorn zou hij stellig op mijn ramp zaligen vader luchten, die thans iu Delft gevangen zit". „Ook hem zal ik trachten te redden, jonkvrouw 1" riep de jongeling vurig. „Toen gij machtig en vrij waart, wildet gij edelmoedig mijn lot en dat mijner zuster verbeteren; maar ik moest nw aanbod afslaan om redenen, die ik thans nog niet kan ODtvouwen. Maar na het ongeluk ook n met de u dierbaren ver volgt, zult gij oudervinJen, dat ik uw goedheid dankbaar erken, dewijl mij niets voor de kwijting mijner schuld tegenover u onmogelijk zal wezen. Aanvaard mijn hulp, jonkvrouw I U eu uw ouders, zal ik waarlijk redden en beviijden, of de aarde zal mijn bloed drinken!" „Ja! Want nw doodvonnis is geveld, vermetele dwaas!" werd er nu brullend geroepen en Augustinus sprong met den Gentenaar nit een nabijzijnd kreupel- boschje. Hun blikken fonkelden en Adolf had zijn zwaard getrokken, toen zij als dreigende spoken voor Agnes en den Wilddief standhielden. Agues schrok hevig, nu zij het flikkerend zwaard van den ver woeden Gentenaar dreigend zag boven het hoofd van den jongeling, die zich voor haar bevrijding in levensgevaar had ge bracht. Een snerpende angstkreet ontsnapte aan de sidderende maagd, terwijl zij ter afwering van den doodelijken slag, die den Wilddief dreigde, haar handen uitstrekte. Maar de jonkman bad zich al door een snellen zijsprong gered, zoodat het zwaard des Gentenaars een nabijzijnden boom forsch raakte. Eer Adolf zijn zwaard weer uit den boom had gerukt, was de Wilddief al met een knuppel gewapend. Maar nog stonden de kansen niet gelijk. De jonkman was slecht gewapend; doch zijn buitengewone vlugheid vergoedde veel. De in den wapen handel bedreven Gentenaar kon zich haast niet voor den knuppel zijner tegenpartij beveiligen; aanvallenderwijze kon hij on mogelijk te werk gaan. Maar Augustinus, die in een mautel gehuld, nog slechts besluiteloos naar den strijd had gestaard, sloop nu verraderlijk als een listige siang ;s het struikgewas voort. Hij trok een dolk onder zijn gewaad uit, dien hij den Wilddief iu den rug wilde stooten. Doch nu werd zijn arm onverwacht gestuit en er drukte tevens iets zwaars op zijn schouders. „Genade I" schreeuwde Augustinus wien nu eensklaps alle moed ontzonk. Hij kou ook geen woord meer uiten, omdat hem de keel werd dichtgeknepen. Iu doodangst ijlde hij met zijn last op den rug kasteel- waarts. Maar weldra stortte hij ademloos neder. „Overdenk uwe zonden nu maar, want op aarde hebt gij stellig uw meeste kwaad gedaan I" riep Johan, die ook in den tuin was gekomen, omdat zijn jonge meester hem er te lang bleef. Door zijn komst had hij het verraderlijk plan van Augustinus verhinderd. „Overdenk thans uwe zonden maar!" herhaalde Johan, terwijl hij Augustinus duchtig op de borst trapte, waarna hij zijn jeugdigen meester te bulp ijlde. Moedig bleef zich de Gentenaar met deu rug tegen een boom tegen zijn tweetal bespringers verdedigen, waarbij hij nu en dan verwoed brulde, omdat hij de bezetting van het hem dreigend gevaar wilde verwittigen. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1890 | | pagina 1